США поділилися деякими розвідувальними даними з новими лідерами Сирії — WP
США поділилися секретними розвідувальними даними про загрози з боку угруповання “Ісламська держава” (ІДІЛ) з новим урядом Сирії, повідомляє WP, посилаючись на джерела.
За словами чиновників, які говорили на умовах анонімності, щонайменше в одному випадку американська розвідка допомогла зірвати наміри ІДІЛ здійснити напад на релігійну святиню біля Дамаска на початку січня.
Контакти з угрупованням “Хаят Тахрір аш-Шам” (ХТШ) — яке повалило режим сирійського диктатора Башара Асада минулого місяця, відображають посилення занепокоєння США через ризик відродження “Ісламської держави” на тлі того, як нові лідери Сирії намагаються консолідувати контроль над країною.
Обмін розвідданими зумовлений взаємною зацікавленістю у запобіганні цьому “відродженню” та не відображає повної підтримки “Хаят Тахрір аш-Шам”, яка залишається визнаною терористичною організацією в США, заявили офіційні особи.
“Це правильний, розсудливий і доцільний крок, враховуючи наявність достовірної, конкретної інформації [про загрози з боку ІДІЛ], а також наші зусилля, спрямовані на розвиток відносин із цими хлопцями”, - сказав один колишній американський чиновник на умовах анонімності.
У хаотичні дні після падіння режиму Асада адміністрація колишнього президента США Джо Байдена почала обережно взаємодіяти з “Хаят Тахрір аш-Шам” та лідером групи Ахмедом аль-Шараа — нині фактичним лідером Сирії.
Наразі незрозуміло, яку політику відносно Сирії буде проводити новий американський президент Дональд Трамп. Але він дав зрозуміти, що не бажає втручатися у справи цієї країни.
“ЦЕ НЕ НАША ВІЙНА”, - написав він у соціальних мережах минулого місяця, коли повстанці “Хаят Тахрір аш-Шам” просувалися до Дамаска.
Обмін розвідданими з ХТШ, про який раніше не повідомлялося, відбувався під час прямих зустрічей між офіцерами американської розвідки і представниками групи, а не через третіх осіб, і включав контакти між двома сторонами в Сирії та третій країні. За словами колишнього чиновника, це почалося приблизно через два тижні після приходу до влади в Сирії ХТШ 8 грудня.
11 січня сирійський уряд запобіг плану “Ісламської держави” підірвати бомбу в мечеті Сайїда Зайнаб — ключовому місці паломництва в передмісті Дамаска. За словами чинних і колишніх американських посадовців, нападу вдалося запобігти завдяки попередженням американських спецслужб.
ЦРУ відмовилося від коментарів.
Згідно з давньою політикою про “обов'язок надавати попередження”, американські розвідувальні відомства зобов'язані попереджати потенційних жертв про очікувану загрозу, як американських, так і іноземних, якщо є дані про підготовку нападу, умисного вбивства або запланованого викрадення. Існують деякі винятки, зокрема, коли обмін інформацією може поставити під загрозу джерела розвідки США.
США визнали ХТШ терористичним угрупованням у 2018 році, в останні дні перебування при владі адміністрація Джо Байдена вирішила зберегти це визначення, залишивши рішення про майбутні відносини США з де-факто правителями Сирії на розсуд Трампа. Водночас Байден пом'якшив деякі американські санкції проти Сирії.
Також торік у грудні американська делегація відвідала Дамаск і зустрілася з аль-Шараа, Штати скасували оголошену нагороду в десять мільйонів доларів за сприяння його арешту.
Невідомо, чи були якісь розвідувальні або дипломатичні контакти після того, як Трамп вступив на посаду президента США в понеділок, 20 січня.
Про те, які нові конфлікти назрівають у “вільній” Сирії та чи загрожує країні нова буря, розповідав В’ячеслав Ліхачов у статті “Україна, Сирія та Близький Схід: чому нас має хвилювати нова розстановка сил?”.