MY.UAНовини
Вірний ленінець, лідер українізації та батько нового правопису: трагедія "роздвоєного" Миколи Скрипника
Вірний ленінець, лідер українізації та батько нового правопису: трагедія "роздвоєного" Миколи Скрипника

Вірний ленінець, лідер українізації та батько нового правопису: трагедія "роздвоєного" Миколи Скрипника

Маловідомі факти про життя та смерть українського наркома

Ця людина мала значну популярність, майже 15 років до своєї трагічної смерті знаходилася на вершині влади в радянському українському уряді, постійно була в центрі уваги й залишила дуже неоднозначну пам’ять. Один із найбільш відомих і діяльних учасників перевороту/революції в Петрограді в жовтні 1917 року (член головного штабу), цей професійний революціонер пов’язав своє життя з Російською соціал-демократичною партією (більшовиками). Його загалом сім разів заарештовувала царська влада. Микола Скрипник (1872–1933) мав високе реноме серед представників "ленінської гвардії"…

Шлях до вершини влади

То ж не дивно, що наприкінці революційного року цей українець, уродженець Ясинуватої Катеринославської губернії (народився 25 січня 1872 року) був направлений Володимиром Леніним на батьківщину, де його призначили в Харкові (до 1934 року це місто було столицею радянської України) народним секретарем у справах праці більшовицького Народного секретаріату. А у березні 1918 року Микола Скрипник навіть очолив цей уряд, який протистояв Українській народній республіці під час першої російсько-української війни. Згодом він обіймав цілу низку посад і в Росії, і в Україні: член колегії карального меча революції – кривавої Всеросійської надзвичайної комісії (ВНК), очолював наркомати державного контролю і робітничо-селянської інспекції в українському радянському уряді Християна Раковського в 1919—1920 роках, був наркомом внутрішніх справ, а потім юстиції та одночасно генпрокурором в УСРР (1922–1927). Микола Скрипник жорстоко придушував селянські повстання в Україні на початку 1920-х років після поразки Національної революції.

Керівні діячі КП(б)У під час першої українсько-більшовицької війни 1918 року. Зліва направо: Олександр Хмельницький, Мойсей Рухимович, Мойсей Грановський, Володимир Юдовський, Климент Ворошилов, Володимир Мещеряков, Микола Подвойський, Анжеліка Балабанова, Християн Раковський, Микола Скрипник, Володимир Затонський

Нарешті в березні 1927 року Микола Скрипник отримав насправді одну з ключових посад в Раднаркомі УСРР – народного комісара освіти — і став керувати процесом коренізації/українізації в республіці. Проте перед тим саме Скрипник відіграв чи не головну роль у розгромі лідерів літературного крила українських націонал-комуністів – Вільної академії пролетарської літератури (ВАПЛІТЕ) і зняття з посади в лютому 1927 року наркома освіти УСРР Олександра Шумського, який їх підтримував.

Лідер ВАПЛІТЕ Микола Хвильовий, відомий за радикальним гаслом "Геть від Москви! Дайош Європу!", яке дуже турбувало Кремль, був вимушений писати лист розкаяння. Забігаючи наперед, відзначимо, що і Хвильовий, і Скрипник практично одночасно покінчили життя самогубством в 1933 році – 13 травня та 7 липня. Шумський був заарештований 13 травня 1933 року, провів 13 років на Соловках і на засланні в Красноярську. І нарешті був убитий 18 вересня 1946 року у Саратові за особистим наказом Сталіна з візами Хрущова та Кагановича руками двох професійних кілерів – Павла Судоплатова, відомого за вбивством лідера ОУН Євгена Коновальця, організацією вбивства Льва Троцького та "лікаря"-токсиколога Григорія Майрановського.

"Скрипниківка" — новий український правопис

Скрипнику як наркому освіти були підзвітні разом із навчальними закладами практично всі культурно-мистецькі установи і Всеукраїнська академія наук (ВУАН). Відомий український історик Станіслав Кульчицький писав: "Діяльність Скрипника на цій посаді позитивно вплинула на темпи розвитку національної культури. Скрипник активно сприяв українізації середньої та вищої школи, підготовці національних кадрів учителів та викладачів, надавав широку підтримку становленню газетно-журнальної та книговидавничої справи українською мовою, організував масштабну допомогу в українізації освіти в місцях компактного проживання українців поза межами України (передусім на Кубані та в Казахстані)".

У вересні 1928 року стараннями Миколи Скрипника було затверджено новий український правопис, який вже тоді отримав назву "скрипниківка". Своїми нормами він вже більш суттєво відрізнявся від російської мови та максимально наближався до специфічних рис мови української. Чимало змін відбулося і в розробці та введенні української наукової термінології.

У багатьох питаннях керівники України намагалися, і часом небезуспішно, протистояти керівній ролі Кремля, отримуючи підтримку деяких представників московської еліти. Як вважає український історик Ярослав Грицак, "…піднесення Скрипника наприкінці 1920-х років стало своєрідною платою за підтримку українськими комуністами Сталіна у боротьбі проти Бухаріна. У липні 1928 року Кагановича відкликали до Москви". Саме Лазар Каганович був першим генеральним секретарем ЦК ВК(б)У з 7 квітня 1925 року до 14 липня 1928 року. І він увесь цей час фактично знаходився у ворожому оточенні українських націонал-комуністів на всіх рівнях влади крім каральних органів. І українські високопосадовці постійно з ним конфліктували.

Микола Скрипник голосує на XV партконференції. Праворуч від нього Йосип Сталін

Сфабрикований спецслужбами процес "Спілки визволення України"

З 9 березня до 19 квітня 1930 року в харківському оперному театрі відбувся грандіозний, сфабрикований ОДПУ УСРР процес "Спілки визволення України" (СВУ), направлений проти науково-технічної, гуманітарної та церковної інтелігенції. Серед обвинувачених були такі відомі постаті, як колишній голова уряду УНР, теолог, один із засновників Української автокефальної православної церкви (УАПЦ) Володимир Чехівський, віцепрезидент Всеукраїнської академії наук (ВУАН) і колишній заступник голови Центральної Ради, публіцист і літературний критик Сергій Єфремов, видатний мовознавець Всеволод Ганцов. В "Країні Рад" повним ходом йшла колективізація, а Сталін, який після зачищеннявсіляких "ухилів" та "опозицій" вже почувався в Кремлі одноосібним лідером, вирішив поступово згортати процес загравання з національними елітами в республіках СРСР.

СВУ, ця вигадана організація була створена спецслужбами для легітимізації репресій проти української інтелігенції, яка знаходилася в авангарді "українізації" в республіці. Відбувалася своєрідна репетиція майбутнього погрому головної і потужної наукової установи республіки – ВУАН, а також УАПЦ. Загалом до процесу залучили 474 осіб, з яких 15 були засуджені до розстрілу, до концтаборів відправлено 192 особи. Сергій Плохій в книзі "Брама Європи. Історія України від скіфських воєн до незалежності" писав: "Партія змінювала свою стратегію, показуючи цим процесом, що об’єктом її нападу тепер є не великодержавний російський шовінізм, а місцеві націоналізми. Українські націонал-комуністи, у тому числі впливовий нарком освіти Микола Скрипник, намагалися вплинути на Москву щодо організації схожого процесу проти російського "великодержавного шовінізму", однак це їм не вдалося".

Політика "українізації", головним провідником якої був якраз Микола Скрипник, продовжувалася. Він залишався вірним лінії партії і завжди це підкреслював. Більшовикам ще було вигідно продовжувати свого роду відволікаючий маневр із залученням до "будівництва соціалізму" національних окраїн із заграванням з місцевим населенням.

«Піонер більшовизму в Україні тов. М. О. Скрипник разом з іншими піонерами». Світлина з «Універсального журналу». 1929 рік

Кінець політики "українізації"

Видатний український філософ Мирослав Попович писав в книзі "Червоне століття", що кінець політики "українізації" саме "припадає на 1933 рік, рік відставки та самогубства Скрипника, рік великого Голодомору. До цього часу продовжували писати – згідно з рішеннями Політбюро ЦК КП(б)У – "лямпа", "кляса", вимагали від чиновників знання української мови і викладали українською мовою в школах і вищих навчальних закладах. Більшовицька партія не відмовилася від видимості захисту "народів СРСР" від пережитків російської "колоніальної експлуатації".

Згортання "українізації" відбувалося доволі стрімко, і після років "Великого терору", а це 1937—1938 роки, процес абсолютного розгрому української науки і культури вже практично завершився. Одночасно русифікація в радянській Україні прийняла потворні форми. Розстріли, відправлення представників національної еліти до таборів, цькування і ламання через коліно талановитих митців (таких як Павло Тичина чи Олександр Довженко), частина з яких стали на шлях пристосуванства, призвели до майже повного зачищення комуністичною владою культурного поля.

Звісно, на 1932 рік, коли в республіці розпочався інспірований московською владою Голодомор, діяльність Скрипника стала абсолютно неприйнятною для сталінської кліки. Розпочалося цькування, від Миколи Олексійовича вимагали визнати "помилки", а вже у лютому 1933 року він був звільнений з посади наркома освіти УСРР. І тут кремлівська влада, намагаючись зняти з себе обвинувачення в організації винищення українського селянства, вирішила, що саме Скрипник добре підходить на роль офірного цапа. Москві дуже допомогли в дискредитації Скрипника його соратники в українському уряді – колишні боротьбисти Панас Любченко та Андрій Хвиля, над якими також згущалися хмари. Цікаво, що обидва чиновники, на деякий час заспокоїлися, отримали підвищення (Любченко навіть очолив уряд УСРР), проте загинули у 1937 та 1938 роках відповідно. Любченко вкоротить собі віку, Хвиля буде розстріляний…

Микола Скрипник, 1933 рік

7 липня 1933 року відбулося засідання політбюро ЦК КП(б)У, на якому вже вкотре розглядалося питання "націонал-ухильництва", головним провідником якого й був "призначений" Микола Скрипник. Від колись всесильного партійного керівника вимагали визнання в саботажі – у питаннях літератури, мовознавства, взагалі в науковій сфері. Вже після засідання, не витримавши цих знущань, Микола Скрипник застрелився у своєму кабінеті…

Дії правовірного ленінця значною мірою все ж таки пригальмували процес денаціоналізації українців в умовах тоталітарної системи, створеної московською владою. Ця роздвоєність українського політика, можна сказати, його і згубила. Дуже важко поєднати загалом непоєднуване. Процес остаточної асиміляції українців в "російському морі" зазнав поразки, хоча метастази минулого ще залишилися на тілі нації. Це ми відчуваємо і зараз в ситуації широкомасштабної війни в Україні, розв’язаної нащадками тих самих кремлівських асиміляторів.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
В Грузии арестовали экс-министра, воевавшего на стороне Украины
Корреспондент
2025-05-14T21:00:44Z
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
2025-05-13T15:45:36Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
2025-05-13T04:18:18Z
Катар разочарован действиями Израиля в отношении Газы
Корреспондент
2025-05-15T00:54:39Z
Катар положительно оценил отмену санкций США против Сирии
Корреспондент
2025-05-15T00:24:10Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
2025-05-13T18:27:09Z
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
В Турции во время незаконных раскопок обнаружена древнеримская мозаика
Корреспондент
2025-05-14T16:18:22Z
Умер легендарный сценарист Роберт Бентон
Корреспондент
2025-05-14T15:06:29Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
2025-05-04T04:51:29Z
Святославу Вакарчуку - 50: ТСН.ua публикует эксклюзивные фото лидера "Океана Эльзы"
TSN
2025-05-14T05:18:43Z
Силы беспилотных систем уничтожили дроны россиян
Корреспондент
2025-05-14T20:54:30Z
В ТЦК назвали главную проблему с мобилизацией мужчин старше 55 лет
UAToday
2025-05-14T16:27:28Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
Зеленский отреагировал на идею Папы Льва XIV
Корреспондент
2025-05-14T21:24:03Z
Силы ПВО работали по российским беспилотникам на Киевщине
Корреспондент
2025-05-15T00:00:48Z
Нидерланды приобретут не менее 46 танков Leopard 2A8
Европейская правда
2025-05-14T17:33:05Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
2025-05-03T15:30:37Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
Какие 2 продукта нужно обязательно есть, чтобы улучшить память и защитить мозг от старения
UAToday
2025-05-13T09:03:06Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
Как сделать живот плоским за несколько недель: ТОП-10 продуктов для тонкой талии
UAToday
2025-05-14T14:09:53Z
Названы самые худшие макароны, которые нельзя есть, но их покупают все
UAToday
2025-05-14T14:09:39Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Какие продукты нужно есть для укрепления костей
UAToday
2025-05-13T12:03:26Z
Болезнь Лайма: мифы, факты и как уберечься
VGorode
2025-05-13T11:57:11Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
Генштаб обновил данные о потерях РФ в войне
Корреспондент
2025-05-13T05:06:12Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 13 мая в Украине
UAToday
2025-05-13T04:30:17Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
В бою погиб звезда Дизель-шоу и ведущий Максим Нелипа
Корреспондент
2025-05-14T22:54:53Z
Освобожденный из плена крымский татарин стал послом Украины в Турции
Корреспондент
2025-05-14T18:57:18Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
В Киеве прохладно и сыро: синоптики обновили прогноз на субботу
Gazeta UA
2025-05-10T03:24:36Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
В Украине разрабатывают 3500 месторождений из 20 000 - геологи
Корреспондент
2025-05-14T19:24:54Z
Минфин оценил восстановление защитной арки ЧАЭС в €100 млн
Корреспондент
2025-05-14T18:06:59Z
Налоговая служба Украины выявила многочисленные нарушения в автошколах
UAToday
2025-05-14T17:03:58Z
Запасы газа в Украине упали до самого низкого уровня за 11 лет
Корреспондент
2025-05-14T17:03:31Z
Курс валют: доллар и евро дорожают
Корреспондент
2025-05-14T16:39:42Z
Россия начнет хранить нефть под землей
Корреспондент
2025-05-14T15:42:26Z
Цены на популярную ягоду бьют рекорды: какая причина
TSN
2025-05-14T14:06:01Z
Кремль созывает срочное совещание из-за дефицита топлива - разведка
Корреспондент
2025-05-14T12:15:13Z
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
2025-05-13T12:06:52Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
2025-05-13T16:12:12Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
ДТП с кортежем бизнесмена Ярославского: суд вынес приговор
Корреспондент
2025-05-14T21:36:09Z
Ракетный удар РФ по Сумам: количество жертв увеличилось
Корреспондент
2025-05-14T18:18:46Z
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
2025-05-07T04:45:58Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
На юге Испании вспыхнул масштабный пожар на складе химикатов
Европейская правда
2025-05-14T17:42:36Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
Хакеры превратили Nissan LEAF в дистанционно управляемую машину
Корреспондент
2025-05-14T19:18:55Z
Audi показала новый e-tron GT quattro
Корреспондент
2025-05-14T16:00:31Z
BMW представила специальную версию внедорожника X7 для Японии
Корреспондент
2025-05-13T16:48:42Z
Audi отзывает около 90 тысяч автомобилей из-за утечки моторного масла
Корреспондент
2025-05-12T16:45:30Z
Руководство Формулы-1 может неожиданно смениться
Корреспондент
2025-05-12T16:30:33Z
Универсальный транспорт: представлен оригинальный автодом-амфибия
Фокус
2025-05-12T09:27:56Z
Уклонистам не оставят ничего: заберут деньги, авто и жилье
Знай
2025-05-12T08:30:18Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Гороскоп на 15 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-14T15:27:48Z
Что такое смоки блонд: кому модный оттенок подходит и почему его не рекомендуют делать дома
TSN
2025-05-14T14:36:08Z
Гороскоп на 14 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-13T15:30:57Z
Гороскоп на среду 14 мая 2025 года
UAToday
2025-05-13T15:24:59Z
США недополучат $12,5 млрд от туризма в 2025 году
Корреспондент
2025-05-13T10:21:37Z
Британец завершил 8-месячный триатлон на Эвересте
Корреспондент
2025-05-13T07:00:22Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
2025-05-13T13:48:17Z
Шахтер в серии пенальти переиграл Динамо и выиграл Кубок Украины
Корреспондент
2025-05-14T18:45:11Z
Хаби Алонсо достался Реалу бесплатно
Корреспондент
2025-05-14T18:18:49Z
Видео первого гола в ворота Шахтера в финале Кубка Украины
Корреспондент
2025-05-14T17:15:09Z
Команда травмированных: Реал потерял 11-го игрока
Корреспондент
2025-05-14T16:00:37Z
75-летие Лион отпразднует на поле в клубной форме уникального образца
Корреспондент
2025-05-14T14:57:44Z
Ювентус презентовал новую форму на следующий сезон
Корреспондент
2025-05-14T14:57:30Z
УПЛ определила лучших игрока и тренера в очередном туре
Корреспондент
2025-05-14T14:27:09Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
Корреспондент
2025-05-14T19:51:34Z
К Земле приближается потенциально опасный астероид
Корреспондент
2025-05-14T14:51:08Z
На Солнце произошла крупная вспышка с выбросом: Земля под ударом
UAToday
2025-05-14T14:09:32Z
SpaceX готовит запуск Starship на 22 мая
Корреспондент
2025-05-14T12:54:39Z
Земля разорвалась в прямом эфире: впервые зафиксирован разлом в реальном времени
TSN
2025-05-14T12:06:58Z
Китайская ракета вывела на орбиту аппараты для космических вычислений
Корреспондент
2025-05-14T08:39:12Z
Телескоп Джеймса Уэбба зафиксировал мощные полярные сияния на Юпитере
Корреспондент
2025-05-14T08:09:32Z
Samsung официально представила сверхтонкий Galaxy S25 Edge
Корреспондент
2025-05-13T19:30:54Z