MY.UAНовини
Вірний ленінець, лідер українізації та батько нового правопису: трагедія "роздвоєного" Миколи Скрипника
Вірний ленінець, лідер українізації та батько нового правопису: трагедія "роздвоєного" Миколи Скрипника

Вірний ленінець, лідер українізації та батько нового правопису: трагедія "роздвоєного" Миколи Скрипника

Маловідомі факти про життя та смерть українського наркома

Ця людина мала значну популярність, майже 15 років до своєї трагічної смерті знаходилася на вершині влади в радянському українському уряді, постійно була в центрі уваги й залишила дуже неоднозначну пам’ять. Один із найбільш відомих і діяльних учасників перевороту/революції в Петрограді в жовтні 1917 року (член головного штабу), цей професійний революціонер пов’язав своє життя з Російською соціал-демократичною партією (більшовиками). Його загалом сім разів заарештовувала царська влада. Микола Скрипник (1872–1933) мав високе реноме серед представників "ленінської гвардії"…

Шлях до вершини влади

То ж не дивно, що наприкінці революційного року цей українець, уродженець Ясинуватої Катеринославської губернії (народився 25 січня 1872 року) був направлений Володимиром Леніним на батьківщину, де його призначили в Харкові (до 1934 року це місто було столицею радянської України) народним секретарем у справах праці більшовицького Народного секретаріату. А у березні 1918 року Микола Скрипник навіть очолив цей уряд, який протистояв Українській народній республіці під час першої російсько-української війни. Згодом він обіймав цілу низку посад і в Росії, і в Україні: член колегії карального меча революції – кривавої Всеросійської надзвичайної комісії (ВНК), очолював наркомати державного контролю і робітничо-селянської інспекції в українському радянському уряді Християна Раковського в 1919—1920 роках, був наркомом внутрішніх справ, а потім юстиції та одночасно генпрокурором в УСРР (1922–1927). Микола Скрипник жорстоко придушував селянські повстання в Україні на початку 1920-х років після поразки Національної революції.

Керівні діячі КП(б)У під час першої українсько-більшовицької війни 1918 року. Зліва направо: Олександр Хмельницький, Мойсей Рухимович, Мойсей Грановський, Володимир Юдовський, Климент Ворошилов, Володимир Мещеряков, Микола Подвойський, Анжеліка Балабанова, Християн Раковський, Микола Скрипник, Володимир Затонський

Нарешті в березні 1927 року Микола Скрипник отримав насправді одну з ключових посад в Раднаркомі УСРР – народного комісара освіти — і став керувати процесом коренізації/українізації в республіці. Проте перед тим саме Скрипник відіграв чи не головну роль у розгромі лідерів літературного крила українських націонал-комуністів – Вільної академії пролетарської літератури (ВАПЛІТЕ) і зняття з посади в лютому 1927 року наркома освіти УСРР Олександра Шумського, який їх підтримував.

Лідер ВАПЛІТЕ Микола Хвильовий, відомий за радикальним гаслом "Геть від Москви! Дайош Європу!", яке дуже турбувало Кремль, був вимушений писати лист розкаяння. Забігаючи наперед, відзначимо, що і Хвильовий, і Скрипник практично одночасно покінчили життя самогубством в 1933 році – 13 травня та 7 липня. Шумський був заарештований 13 травня 1933 року, провів 13 років на Соловках і на засланні в Красноярську. І нарешті був убитий 18 вересня 1946 року у Саратові за особистим наказом Сталіна з візами Хрущова та Кагановича руками двох професійних кілерів – Павла Судоплатова, відомого за вбивством лідера ОУН Євгена Коновальця, організацією вбивства Льва Троцького та "лікаря"-токсиколога Григорія Майрановського.

"Скрипниківка" — новий український правопис

Скрипнику як наркому освіти були підзвітні разом із навчальними закладами практично всі культурно-мистецькі установи і Всеукраїнська академія наук (ВУАН). Відомий український історик Станіслав Кульчицький писав: "Діяльність Скрипника на цій посаді позитивно вплинула на темпи розвитку національної культури. Скрипник активно сприяв українізації середньої та вищої школи, підготовці національних кадрів учителів та викладачів, надавав широку підтримку становленню газетно-журнальної та книговидавничої справи українською мовою, організував масштабну допомогу в українізації освіти в місцях компактного проживання українців поза межами України (передусім на Кубані та в Казахстані)".

У вересні 1928 року стараннями Миколи Скрипника було затверджено новий український правопис, який вже тоді отримав назву "скрипниківка". Своїми нормами він вже більш суттєво відрізнявся від російської мови та максимально наближався до специфічних рис мови української. Чимало змін відбулося і в розробці та введенні української наукової термінології.

У багатьох питаннях керівники України намагалися, і часом небезуспішно, протистояти керівній ролі Кремля, отримуючи підтримку деяких представників московської еліти. Як вважає український історик Ярослав Грицак, "…піднесення Скрипника наприкінці 1920-х років стало своєрідною платою за підтримку українськими комуністами Сталіна у боротьбі проти Бухаріна. У липні 1928 року Кагановича відкликали до Москви". Саме Лазар Каганович був першим генеральним секретарем ЦК ВК(б)У з 7 квітня 1925 року до 14 липня 1928 року. І він увесь цей час фактично знаходився у ворожому оточенні українських націонал-комуністів на всіх рівнях влади крім каральних органів. І українські високопосадовці постійно з ним конфліктували.

Микола Скрипник голосує на XV партконференції. Праворуч від нього Йосип Сталін

Сфабрикований спецслужбами процес "Спілки визволення України"

З 9 березня до 19 квітня 1930 року в харківському оперному театрі відбувся грандіозний, сфабрикований ОДПУ УСРР процес "Спілки визволення України" (СВУ), направлений проти науково-технічної, гуманітарної та церковної інтелігенції. Серед обвинувачених були такі відомі постаті, як колишній голова уряду УНР, теолог, один із засновників Української автокефальної православної церкви (УАПЦ) Володимир Чехівський, віцепрезидент Всеукраїнської академії наук (ВУАН) і колишній заступник голови Центральної Ради, публіцист і літературний критик Сергій Єфремов, видатний мовознавець Всеволод Ганцов. В "Країні Рад" повним ходом йшла колективізація, а Сталін, який після зачищеннявсіляких "ухилів" та "опозицій" вже почувався в Кремлі одноосібним лідером, вирішив поступово згортати процес загравання з національними елітами в республіках СРСР.

СВУ, ця вигадана організація була створена спецслужбами для легітимізації репресій проти української інтелігенції, яка знаходилася в авангарді "українізації" в республіці. Відбувалася своєрідна репетиція майбутнього погрому головної і потужної наукової установи республіки – ВУАН, а також УАПЦ. Загалом до процесу залучили 474 осіб, з яких 15 були засуджені до розстрілу, до концтаборів відправлено 192 особи. Сергій Плохій в книзі "Брама Європи. Історія України від скіфських воєн до незалежності" писав: "Партія змінювала свою стратегію, показуючи цим процесом, що об’єктом її нападу тепер є не великодержавний російський шовінізм, а місцеві націоналізми. Українські націонал-комуністи, у тому числі впливовий нарком освіти Микола Скрипник, намагалися вплинути на Москву щодо організації схожого процесу проти російського "великодержавного шовінізму", однак це їм не вдалося".

Політика "українізації", головним провідником якої був якраз Микола Скрипник, продовжувалася. Він залишався вірним лінії партії і завжди це підкреслював. Більшовикам ще було вигідно продовжувати свого роду відволікаючий маневр із залученням до "будівництва соціалізму" національних окраїн із заграванням з місцевим населенням.

«Піонер більшовизму в Україні тов. М. О. Скрипник разом з іншими піонерами». Світлина з «Універсального журналу». 1929 рік

Кінець політики "українізації"

Видатний український філософ Мирослав Попович писав в книзі "Червоне століття", що кінець політики "українізації" саме "припадає на 1933 рік, рік відставки та самогубства Скрипника, рік великого Голодомору. До цього часу продовжували писати – згідно з рішеннями Політбюро ЦК КП(б)У – "лямпа", "кляса", вимагали від чиновників знання української мови і викладали українською мовою в школах і вищих навчальних закладах. Більшовицька партія не відмовилася від видимості захисту "народів СРСР" від пережитків російської "колоніальної експлуатації".

Згортання "українізації" відбувалося доволі стрімко, і після років "Великого терору", а це 1937—1938 роки, процес абсолютного розгрому української науки і культури вже практично завершився. Одночасно русифікація в радянській Україні прийняла потворні форми. Розстріли, відправлення представників національної еліти до таборів, цькування і ламання через коліно талановитих митців (таких як Павло Тичина чи Олександр Довженко), частина з яких стали на шлях пристосуванства, призвели до майже повного зачищення комуністичною владою культурного поля.

Звісно, на 1932 рік, коли в республіці розпочався інспірований московською владою Голодомор, діяльність Скрипника стала абсолютно неприйнятною для сталінської кліки. Розпочалося цькування, від Миколи Олексійовича вимагали визнати "помилки", а вже у лютому 1933 року він був звільнений з посади наркома освіти УСРР. І тут кремлівська влада, намагаючись зняти з себе обвинувачення в організації винищення українського селянства, вирішила, що саме Скрипник добре підходить на роль офірного цапа. Москві дуже допомогли в дискредитації Скрипника його соратники в українському уряді – колишні боротьбисти Панас Любченко та Андрій Хвиля, над якими також згущалися хмари. Цікаво, що обидва чиновники, на деякий час заспокоїлися, отримали підвищення (Любченко навіть очолив уряд УСРР), проте загинули у 1937 та 1938 роках відповідно. Любченко вкоротить собі віку, Хвиля буде розстріляний…

Микола Скрипник, 1933 рік

7 липня 1933 року відбулося засідання політбюро ЦК КП(б)У, на якому вже вкотре розглядалося питання "націонал-ухильництва", головним провідником якого й був "призначений" Микола Скрипник. Від колись всесильного партійного керівника вимагали визнання в саботажі – у питаннях літератури, мовознавства, взагалі в науковій сфері. Вже після засідання, не витримавши цих знущань, Микола Скрипник застрелився у своєму кабінеті…

Дії правовірного ленінця значною мірою все ж таки пригальмували процес денаціоналізації українців в умовах тоталітарної системи, створеної московською владою. Ця роздвоєність українського політика, можна сказати, його і згубила. Дуже важко поєднати загалом непоєднуване. Процес остаточної асиміляції українців в "російському морі" зазнав поразки, хоча метастази минулого ще залишилися на тілі нації. Це ми відчуваємо і зараз в ситуації широкомасштабної війни в Україні, розв’язаної нащадками тих самих кремлівських асиміляторів.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Google Maps переименует Мексиканский залив в "Американский"
Корреспондент
2025-01-28T02:58:11Z
Убийца ChatGPT. Новый китайский чат-бот
Корреспондент
2025-01-27T23:21:07Z
Eurogamer: Игра во вселенной Warhammer Age of Sigmar отменили из-за проблем в Nexon
GameMag
2025-01-27T21:34:14Z
Магнитные бури ударят в феврале: когда нужно внимательнее отнестись к самочувствию
Знай
2025-01-27T21:30:58Z
iPhone 2025 года не получит ожидаемое нововведение - инсайдер
Gazeta UA
2025-01-27T21:00:16Z
Сказ о жителях Эоры: Представлен новый трейлер ролевой игры Avowed
GameMag
2025-01-27T20:52:02Z
СМИ: Ubisoft выпустит дополнение для Assassin's Creed Mirage на деньги Саудовской Аравии
GameMag
2025-01-27T20:22:48Z
Материал EVA: универсальность и практичность для любых нужд
Gazeta UA
2025-01-27T18:06:43Z
Эффективный и безопасный: ядерный мини-реактор обеспечит электроэнергией на 15 лет
Фокус
2025-01-27T18:06:19Z
Гороскоп на 28 января: как знакам провести вторник, чтобы всё получилось
Знай
2025-01-28T02:30:57Z
Близнецам — идеальный день, Львам — несбывшиеся надежды: гороскоп Таро на 28 января 2025 года
Telegraf
2025-01-27T21:09:10Z
Свежий гарнир: как приготовить потрясающий салат из помидоров и авокадо
Marie Claire
2025-01-27T19:01:37Z
Пять блюд японской кухни, которые идеально подходят для свидания дома
Gazeta UA
2025-01-27T18:30:49Z
Пирожные "Ежики": рецепт десерта, любимого с детства
Фокус
2025-01-27T17:06:39Z
Праздничный салат с тунцом и оливками: простое блюдо, которое удивит гостей своим вкусом
TSN
2025-01-27T16:36:45Z
Удивительно и вкусно: десерт из вареных яиц
Фокус
2025-01-27T16:30:31Z
Период новолуния: к чему готовиться каждому знаку зодиака — предсказание таролога
Marie Claire
2025-01-27T16:01:21Z
Таропрогноз на 28 января 2025: выберите карту и узнайте, что вас ждет во вторник
Telegraf
2025-01-27T15:57:25Z
В Беларуси сбили "шахед", под Мозырем прогремел взрыв - соцсети
Корреспондент
2025-01-28T01:16:19Z
В Сумах прогремела серия взрывов
Корреспондент
2025-01-28T00:57:56Z
В Харькове произошел "прилет": вспыхнул пожар
Корреспондент
2025-01-27T23:21:45Z
Экс-глава Броварской РГА отделался штрафом за пьяное ДТП с четырьмя пострадавшими
Gazeta UA
2025-01-27T21:09:30Z
Пожар на горнолыжном курорте в Турции: Владелец отеля назвал виновных
UAToday
2025-01-27T21:09:27Z
За границу за $2 300: в Одесской области мужчина пытался вывезти из Украины 4 мужчин
Фокус
2025-01-27T16:15:12Z
Российский обстрелял Запорожскую область: 4 пострадавших и серьезные разрушения дома
BigMir
2025-01-27T15:45:53Z
Депутата задержали за кражу чемоданов туристов: что он с ними делал
Comments UA
2025-01-27T15:42:37Z
За "пьяное" ДТП с наездом на четырех пешеходов экс-глава Броварской РГА отделался штрафом и лишением прав на 3 года
Комсомольская правда
2025-01-27T15:00:09Z
"Манчестер Юнайтед" подарил именные футболки российским бойцам MMA
ZN UA
2025-01-27T22:28:49Z
Руководство Тоттенхэма определилось с судьбой Постекоглу на фоне ужасного сезона в АПЛ
Корреспондент
2025-01-27T19:04:48Z
Лига чемпионов: расписание и результаты матчей последнего тура
TSN
2025-01-27T17:48:59Z
Хирн потребовал отобрать у Иноуэ чемпионский титул
Корреспондент
2025-01-27T17:18:32Z
Чемпионат Европы по биатлону-2025: расписание всех гонок и где смотреть
TSN
2025-01-27T16:21:04Z
Букмекеры оценили шансы "Шахтера" в матче с "Боруссией" в Лиге чемпионов
ZN UA
2025-01-27T16:16:52Z
Украинский защитник близок к переходу в Англию
Корреспондент
2025-01-27T15:51:10Z
Каннингем оценил шансы Владимира Кличко в бою с Дюбуа
Корреспондент
2025-01-27T12:30:43Z
Чемпион из Украины: тренер Майка Тайсона назвал своего любимого боксера
Фокус
2025-01-27T12:27:00Z
Удар по Харькову: появились фото последствий
Корреспондент
2025-01-28T03:18:24Z
Там выступал Леонид Утесов: как выглядел старейший кинотеатр в Днепре, который превратили в ресторан
Telegraf
2025-01-28T03:03:40Z
В Киеве снесли памятник Ивану Павлову возле Александрийской больницы
Комсомольская правда
2025-01-28T00:22:48Z
Виктор Розовый стал ведущим YouTube-проекта от Третьей штурмовой: о чем новое шоу
Фокус
2025-01-27T22:15:29Z
Бойцы ВСУ получили бракованные гранаты
Comments UA
2025-01-27T21:54:43Z
Ситуация на фронте на вечер 27 января
UAToday
2025-01-27T21:42:08Z
Вместо пороха — "Мивина": Бутусов заявил, что ВСУ на Курщине якобы получили бракованные гранаты Ф-1
Фокус
2025-01-27T21:36:52Z
В районе Курахово обострилась ситуация: где атакует враг
Comments UA
2025-01-27T21:24:05Z
Таро гороскоп на завтра: кому следует ожидать романтический поворот
Comments UA
2025-01-27T19:42:27Z
Любимица Тарантино и звезда «Оскара»: что нужно знать о Майки Мэдисон
Marie Claire
2025-01-28T03:01:34Z
Полный Wabbajack: В США врачи борются за жизнь актера Уэса Джонсона
GameMag
2025-01-27T23:25:36Z
Ариана Гранде "не может остановить слез": что произошло у актрисы
Comments UA
2025-01-27T21:12:08Z
Скандальный Иван Дорн из-за границы обратился к украинцам с неожиданным заявлением
TSN
2025-01-27T20:51:05Z
Столкнулась с финансовыми проблемами и избегает публики: как выглядит единственная внучка Гурченко и что о ней известно
Telegraf
2025-01-27T18:30:34Z
Кутюрная Неделя моды: обзор показа Christian Dior
Marie Claire
2025-01-27T18:01:25Z
Цымбалару после разрыва брака ответила на слухи о новом романе с Яновичем: "С ним комфортно"
TSN
2025-01-27T17:03:59Z
Человек из стали героически летит в тизере фильма "Супермен" Джеймса Ганна
GameMag
2025-01-27T16:04:51Z
Блогер Леон после заявления о разрыве романа с Тринчер обвинил ее во лжи: "Это катастрофа"
TSN
2025-01-27T15:48:41Z
Почему нельзя убивать тараканов 28 января и чем нужно убрать дом: приметы и запреты на Ефремов день
Знай
2025-01-28T01:30:52Z
У них нет брони: из 400 человек работающих в "Квартале 95", аж трое воюют
Comments UA
2025-01-27T23:06:15Z
Закупка оружия. Болошой скандал в Минобороны
Корреспондент
2025-01-27T22:51:43Z
День ангела 28 января: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-01-27T22:18:58Z
28 января 2025 года: Ефрема Сирина - что сегодня нельзя делать
Фокус
2025-01-27T22:00:26Z
Фальшивая помощь для переселенцев: как мошенники выманивают средства у украинцев
Знай
2025-01-27T21:51:31Z
Кто и где чаще всего требует взятки в Украине: опубликованы результаты опроса
UAToday
2025-01-27T21:09:45Z
В Третьей штурмовой рассказали, как привлечь в армию молодежь
Comments UA
2025-01-27T20:42:17Z
Штраф за мастурбацию в $10 000: в США предлагают противоречивый закон
Comments UA
2025-01-27T20:18:13Z
Тренируют не только тело: модные тенденции в фитнесе этого сезона
Comments UA
2025-01-28T02:06:07Z
Не лекарство, а дыхание: как побороть стресс перед сном
Comments UA
2025-01-28T01:06:31Z
Забудете о пижаме: шесть веских причин спать голышом
Gazeta UA
2025-01-27T22:36:21Z
300 камней в почках вместо бабл ти: любимый напиток чуть не стал причиной гибели девушки
Знай
2025-01-27T20:51:53Z
В Кабмине сообщили, как бесплатно получить лекарства через Укрпочту
Comments UA
2025-01-27T20:36:47Z
Укрепляет сердце, улучшает память и сон: невероятная польза винограда
Знай
2025-01-27T19:51:06Z
Как приготовить нежные ребра, чтобы мясо "спадало с костей": простой рецепт
Telegraf
2025-01-27T19:00:09Z
В "Охматдете" рассказали, на каком сейчас этапе процесс восстановления современного корпуса
Апостроф
2025-01-27T18:48:56Z
Спасаем кожу зимой: 5 простых шагов, чтобы избежать трещин и сухости
Знай
2025-01-27T17:51:39Z
Единый налог: сколько должно платить ФЛП первой группы
ZN UA
2025-01-28T03:01:01Z
В Минсоцполитики приняли решение: когда в Украине введут накопительную пенсию
Comments UA
2025-01-28T02:54:10Z
НПЗ в Рязани прекратил работу после атаки украинских дронов — Reuters
TSN
2025-01-28T02:51:59Z
В Украине продают 5-килограмовый камень за бешеные деньги: что в нем особенного
Telegraf
2025-01-28T02:30:21Z
Китайский ИИ-стартап DeepSeek обвалил американские акции – CNN
ZN UA
2025-01-27T23:28:31Z
Coca-Cola отзывает напитки в Европе из-за рисков для здоровья
ZN UA
2025-01-27T23:16:44Z
Бизнес с российскими связями продолжает работать в Украине – выявлено 93 компании
ZN UA
2025-01-27T22:34:39Z
Экономика на грани: на Россию надвигается волна банкротств
Comments UA
2025-01-27T22:06:29Z
Атака по НПЗ в Рязани: Reuters узнало об остановке переработки нефти на заводе
Апостроф
2025-01-27T21:36:18Z
"Хорошая аппаратура у варшавского ТРО": в Польше засветился суперкар McLaren GT на украинских номерах
Знай
2025-01-27T18:21:00Z
Спорткар для семьи: новый заряженный универсал показали на первых фото
Фокус
2025-01-27T16:51:05Z
Ferrari продала первый автомобиль за биткоины
Корреспондент
2025-01-27T15:51:37Z
Почему запотевание стекол зимой может стоить вам автомобиля: простые лайфхаки, которые спасут жизнь
Знай
2025-01-27T14:51:31Z
В Японии создали оригинальный гибрид минивэнов Toyota и Volkswagen
Фокус
2025-01-27T14:06:06Z
Nissan прекратит производство двух премиальных кроссоверов: что выпустят взамен
Фокус
2025-01-27T13:00:41Z
Дворец на колесах: представлен роскошный автодом за миллион долларов
Фокус
2025-01-27T12:00:21Z
В приложении "Дия" восстановили функцию перерегистрации автомобилей в онлайн-режиме
Апостроф
2025-01-27T11:57:05Z
Новый Chevrolet Corvette 2025 подорожал в 20 раз за считанные минуты
Фокус
2025-01-27T11:12:31Z
Зеленский встретился в Польше с Макроном
Корреспондент
2025-01-28T03:00:58Z
Администрация Трампа отправила в отпуск около 60 сотрудников USAID
ZN UA
2025-01-28T01:40:22Z
Эксперт объяснил, когда может состояться встреча Трампа и Путина
TSN
2025-01-28T00:48:45Z
Спутник зафиксировал активный вывоз техники РФ из Сирии
ZN UA
2025-01-28T00:34:35Z
Венгрия поддержала продление европейских санкций против РФ
Gazeta UA
2025-01-28T00:33:15Z
Зеленский назвал ошибки Украины, Европы и США перед полномасштабным вторжением РФ
Gazeta UA
2025-01-27T23:57:39Z
Израильский самолет атаковал подозрительные цели в Газе
Корреспондент
2025-01-27T23:00:38Z
РФ определилась с главной целью на февраль: что известно о планах врага
Comments UA
2025-01-27T22:42:09Z
Названо имя преемника Си Цзиньпина: что о нем известно
Comments UA
2025-01-27T22:21:53Z