MY.UAНовини
Чайні експерименти: мешканка Черкащини вирощує трави і готує з них цілющі композиції
Чайні експерименти: мешканка Черкащини вирощує трави і готує з них цілющі композиції

Чайні експерименти: мешканка Черкащини вирощує трави і готує з них цілющі композиції

Яна Лінецька із села Лукашівка Черкаської області заснувала бренд «Парк цілющих трав» – невелике крафтове виробництво чаїв - минулого року. Дівчина отримала грант від навчально-грантової програми для жінок «Початок» – і розпочала “чайні” експерименти. Навесні родина висадила близько гектара лікарських трав - чебрець, календулу, м'яту та шавлію. Трави продавали і просто так, а ще робили оригінальні чайні композиції. І не тільки. Про властивості чаїв та корисні поєднання трав для здоров'я Яна розповіла Коротко про.

"Трави для нас багато в чому були експериментом"

- Яно, чому саме чаї? І які рослини для них вирощуєте?

Яна почала вирощувати цілющі трави та робити з них чаї всього рік назад. Фото: instagram.com/park.of.healing.herbs

- Сама я родом із села, і для мене трави були звичним заняттям. Травами займалися моя бабуся та мама. Ми вирощували календулу, м'яту, ромашку, з бабусею збирали чебрець на лузі. Трави нагадують мені дитинство, тому коли торік вирішила взяти участь в освітньо-грантовій програмі, націленій на розвиток жіночого підприємництва, питань, чим займатися, не було.
Поки що ми досить молоде підприємство - розпочали справу у квітні минулого року. Самі вирощували трави. Одну частину трав ми продавали, іншу залишали для потреб. Щось купували. Наприклад, мелісу самі не вирощуємо. Також купували кропиву та лікарську ромашку.

Зате м’яту ми вирощуємо трьох сортів. Як на мене, найкращий сорт, який я для себе визначила, - м'ята чорнолиста, в народі її називають шоколадною. Запах у неї як у м'ятної цукерки, вона прям солодка. Цей смак дуже відчувається у чаях.

З осені вже намагалися компонувати чаї, робити готовий продукт. Зараз у нас є чотири трав'яні збори – «Моя крихітка», «Сповільнись», «Жіночий» та «Імунітет». Був також сезонний чай «Дух Різдва», куди входили липа, ромашка, цедра апельсина та пелюстки троянд. Підбирали пропорції методом спроб і помилок.

- У цих чаїв є якесь спеціальне призначення чи просто смаки різні?

- Сам проєкт для мене – проєкт жіночого підприємництва, у цьому ключі ми вирішили рухатися. Приміром, чай – «Жіночий збір". У ньому кропива, материнка, м'ята, чебрець, лаванда та календула. Все це жіночі трави, вони підходять і для гормонального фону, і очищення організму, допомагають під час ПМС.

У чаї "Імунітет" - ехінацея, бузина, листя малини, листя смородини - ці трави ми вживаємо при застуді або для її профілактики. Чай “Сповільнись” - більш заспокійливий, у ньому зібрані м'ята, меліса, ромашка, гісоп (пряно-ароматичний лікарський медонос. - Ред.). Також у нас є композиція “Моя крихітка”. Цей чай призначений для дітей. У ньому є материнка, чебрець, м'ята та ромашка.

Також у нас є сіль для ванн із травами та свічки з натурального бджолиного воску з додаванням трав.

- А де ви вчилися вирощувати трави та робити чаї? Чи ви цьому навчилися ще у дитинстві?

- Ні, ми й зараз навчаємось, бо технологія вирощування трав непроста. У мене є досвід в аграрці, цим займається і мій батько, і мій чоловік, але вони більше націлені на рослинництво, а у вирощуванні лікарських трав інша технологія. Тому для нас трави багато в чому були експериментом.

Ми продовжуємо експериментувати та навчатися. І вчитися нам ще довго, бо все пізнається на практиці. Заручилися підтримкою консультантів, агрономів, технологів. Дізнавалися, як висівати трави, на яку глибину, як доглядати, коли прополювати, коли збирати. Усьому навчалися у процесі та за допомогою сторонніх консультантів. Якщо говорити про більші масштаби, ніж посадити траву в горщику, то без технологів не обійтися.

Збір календули відбувається вручну. Фото: Інстаграм Яни Лінецької

"Не варто відразу компонувати багато трав, починати краще з двох-трьох"

- Як вибрати корисний чай? На що звернути увагу?

- Насамперед відштовхуватися потрібно від своїх бажань та потреб. Комусь підійде заспокійливий чай, комусь імуномодулюючий, хтось хоче насолодитися приємним смаком для різноманітності. Але при цьому потрібно стежити за собою, стежити, як реагуватимете ваш організм: трави хоч і мають корисні властивості, але можуть виступати як алерген. Якщо використовувати їх з лікувальною метою, це потрібно робити за призначенням лікаря, щоб не нашкодити собі.

Композиції чаїв від «Парку цілющих трав». Фото: instagram.com/park.of.healing.herbs

Якщо ви купуєте трави, беріть їх у перевірених постачальників. В іншому разі їхня якість буде під питанням. Не варто купувати трави, якщо не можна перевірити, де вони збиралися. Зокрема на стихійних ринках.

Можна спробувати вирощувати трави самостійно, якщо у вас є дача у селі та ви приїжджаєте туди на літо.

Головне, щоб самі насадження були далеко від доріг. У жодному разі не можна збирати трави біля доріг та магістралей, автозаправок чи великих підприємств. Це має бути екологічно чиста зона. Що далі від цивілізації, то краще. Або вирощуйте трави вдома в горщиках.

- До речі, про горщик. Як вдома самостійно вирощувати якісь трави та робити чаї для себе?

- Поекспериментувати кожен може, для цього є всі можливості. Головне, і самі рослини, і насіння треба купувати у перевірених постачальників.

Багато хто продає трави в горщиках. Це може бути м'ята, чебрець. Такі культури можна вирощувати самостійно. Але й тут варто експериментувати та пробувати. Починати краще з моночаїв, пробувати, що у вас із цього вийде.

Лікарські трави не надто вибагливі і взагалі-то нескладні у вирощуванні. Тому їх можна виростити на своїй ділянці, якщо ми говоримо про власні потреби. Головне, знати період, коли треба сіяти насіння. Також треба садити їх не дуже глибоко, до 3 см.

Бебі-чебрець на полі. Фото: Інстаграм Яни Лінецької

- А можете запропонувати рецепти чаїв від різних напастей? Наприклад, як зробити чай від нудьги? Які трави до нього мають входити?

- Питання цікаве… Як на мене, не варто одразу компонувати багато трав. Починати краще з двох-трьох. Універсальною травою для складання композицій може бути ромашка, м'ята або меліса, якщо м’ята вам занадто пряна.

М'ята добре комбінується з лимоном та імбиром. Можна поєднувати чебрець і ромашку, липу та ромашку – вони добре поєднуються між собою.

Трохи лаванди стане яскравим доповненням до будь-якої чайної композиції, оскільки вона має яскравий смак та аромат. Її також можна пити самостійно.

- І це більше поради про поєднання смаку, а не про користь?

- Так, це про смак. Тому що чай від туги... Складно сказати, які трави туди мають входити. Але якщо треба заспокоїтися, добре поєднувати м'яту, мелісу та ромашку.

Якщо говорити про більш тонізуючий чай, це може бути бузина - вона має яскравий освіжаючий смак з кислинкою. Добре освіжає календула, яку можна назвати травою від 99 захворювань. Це універсальна трава, яка має бути вдома у кожного. Вона і очищає організм, має протимікробні, ранозагоювальні властивості, може навіть знижувати температуру. Вона добре виглядає, що вже тішить око, піднімає настрій та розганяє нудьгу.

До речі, зверніть увагу, що у календули збирається лише квітка, до того ж яка розквітла, на відміну від тієї ж м'яти, де використовується стебло Якщо говорити про тривале зберігання, трава має бути висушена. Трави мають бути без роси -тому збирати квіти потрібно вдень. Після цього вони добре висушуються під накриттям. Не під прямими променями сонця, інакше рослина втрачає свої корисні властивості.

Сіль для ванн з календулою. Фото: instagram.com/park.of.healing.herbs

- А які ваші найулюбленіші трави? І так, щоб і смачно, і користь максимальна була?

- Мені подобається ромашка. Вона має заспокійливий та протизапальний ефект, підтримує організм. Ромашка добре поєднується з іншими травами та може бути базою для формування чайних композицій. У неї ніжний спокійний смак – одразу включаються асоціації з дитинством, налаштовуєшся на щось гарне та приємне.

Мені також подобається чебрець. За давніми повір'ями, він вважається українською травою. Кажуть, козаки, коли йшли у похід, брали із собою чебрець як нагадування про українську землю. Для мене це гарна асоціація.

Культивований чебрець відрізняється своїм ароматом та смаком. Він більш пряний, ніж той, який росте на луках і в полях. Хороший своїм ароматом і корисними властивостями, теж виступає як заспокійливий, а ще це дієвий відхаркувальний засіб від кашлю.

Лаванда мені подобається своїм яскравим смаком та ароматом. Вона добре доповнює чайні композиції, і її не так багато потрібно.

Валеріана мені також подобається, але її складно вирощувати. Сьогодні вона набирає популярності, валеріанові чаї дуже популярні в кав'ярнях. Але самостійно її не виростити.

- Ви так багато трав назвали – плануєте ще якісь вирощувати?

- Зі списком трав остаточно не визначилися - будемо експериментувати. У наступному сезоні плануємо висадити гісоп, розширити площу під м'ятою та чебрецем, посадимо чорнобривці, які не встигли минулого сезону. А ще хотіли б зайнятися чайною трояндою: це одна з найрентабельніших культур.

Сила природи в лікарських травах. Фото: instagram.com/park.of.healing.herbs

До речі

Яна стала учасницею навчально-грантової програми для жінок «Початок», яку організувала мережа центрів підтримки підприємців «Дія». Програма націлена на розвиток жіночого підприємництва та включає два напрямки - початок власної справи та розвиток бізнесу.

У програмі взяли участь 200 жінок, стільки ж проєктів було презентовано. Фінансування отримали близько 20. Ідея Яни створити сад цілющих трав витримала конкурсний відбір, що допомогло втілити її в життя.

Теги за темою
Бизнес
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Вартість золота падає, а долар зростає: як реагують ринки на політику Трампа
24tv
2025-07-17T16:33:06Z
В Індії ухвалили рішення щодо нафти з Росії - Reuters
GlavRed
2025-07-17T16:27:37Z
Гринчук назвала пріоритети своєї роботи у Міненерго
УкраинФорм
2025-07-17T16:21:46Z
Апокаліпсис — не сьогодні: чому Росія не зможе запускати по тисячі "Шахедів" щодоби
Фокус
2025-07-17T16:21:44Z
Оборонний стартап Helsing: Масштаби та інновації виробництва дронів в Україні вражають
УкраинФорм
2025-07-17T16:18:21Z
ПФУ зробив важливу заяву про виплати за липень: що з фінансуванням пенсій, субсидій та лікарняних
Хвиля
2025-07-17T16:00:08Z
Скільки коштує бензин та інше пальне на АЗС України
УкраинФорм
2025-07-17T15:54:38Z
Дмитро Вержиковський: "У преміум-сегменті стандартні рішення масового ринку не працюють"
Фокус
2025-07-17T15:51:18Z
Брюссель тимчасово зупинив розслідування проти X Ілона Маска на тлі торговельних переговорів із США
InternetUA
2025-07-17T15:49:17Z
Україна отримає системи Patriot протягом найближчих тижнів - Мерц
УкраинФорм
2025-07-17T16:34:58Z
Трампісти різко змінили думку про допомогу Україні: ЗМІ дізналися деталі
GlavRed
2025-07-17T16:33:58Z
Небезпечний партнер. Чому Росія легко зраджує своїх союзників
Лига
2025-07-17T16:33:11Z
Зеленський заявив, що обговорює з Трампом "мегаугоду" про продаж зброї
Европейская правда
2025-07-17T16:33:04Z
Озброєння, люди, реформи: як зміниться Міноборони під керівництвом Шмигаля
Gazeta UA
2025-07-17T16:30:52Z
Лава запасних коротка: про що свідчать старі-нові обличчя в уряді
GlavRed
2025-07-17T16:27:59Z
Чому Умєрова не призначили послом України в США - в Раді заінтригували заявою
GlavRed
2025-07-17T16:27:45Z
Стармер та Мерц підписали угоду про взаємну оборону: що вона передбачає
Хвиля
2025-07-17T16:27:45Z
Україна може отримати Patriot раніше, ніж очікувалось: у НАТО розкрили деталі
GlavRed
2025-07-17T16:27:23Z
Як часто та правильно поливати перець: секрети рясного врожаю
TSN
2025-07-17T16:33:45Z
Чи корисно пити холодний чай у спеку: експерти дали поради
GlavRed
2025-07-17T16:27:09Z
Як штучні підсолоджувачі можуть змінити гормональний фон підлітків
24tv
2025-07-17T16:24:20Z
Понеділки ламають психіку людей: результати нового дослідження
Знай
2025-07-17T16:21:21Z
У Львові лікарі виростили частину печінки в організмі 10-місячного хлопчика
УкраинФорм
2025-07-17T16:10:53Z
Робот-хірург з ШІ вперше провів операцію без допомоги лікаря
InternetUA
2025-07-17T15:52:29Z
Заражені можуть бути яйця та інші продукти: у чому небезпека сальмонельозу та як його розпізнати
24tv
2025-07-17T15:12:46Z
Три серця за три доби: у Львові 20-річний пацієнт отримав унікальний шанс на життя
TSN
2025-07-17T15:06:21Z
Енергетики можуть сприяти розвитку раку: результати дослідження
24tv
2025-07-17T14:54:21Z
Грози та град ніяк не підуть з України: перелік областей, де лютуватиме негода
24tv
2025-07-17T16:33:09Z
Обмеження руху у Рівненській області: жителів проінформували про зміни
Политека
2025-07-17T16:30:02Z
Росіянам не залишили вибору, – боєць ГУР пригадав деокупацію Зміїного
24tv
2025-07-17T16:24:10Z
Ця вулиця в Києві довго мала "сумну" назву: як вона називається зараз і чим цікава
Telegraf
2025-07-17T16:21:21Z
У зоні примусової евакуації на Донеччині залишаються 12 дітей
УкраинФорм
2025-07-17T16:18:09Z
Скандал в Оболонському ліцеї: директорка обурена безладом в укритті, який влаштовують кияни під час тривог
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T16:12:48Z
Роспропаганда поширила відео «втечі від ТЦК», яке виявилося рейдом на шахраїв
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T16:09:55Z
У Києві припинили діяльність низки шахрайських кол-центрів - Офіс генпрокурора
ZN UA
2025-07-17T15:46:42Z
Ідентифіковано російського полковника, який командував атакою «Іскандера» на Одесу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T15:39:08Z
Половина загинула, інші дезертири: ЗСУ знищують армію РФ під Покровськом
GlavRed
2025-07-17T16:27:26Z
Чи можна людям ввечері викидати сміття: запам'ятайте це
24tv
2025-07-17T16:27:04Z
У Польщі увʼязнили лікарів через резонансу смерть жінки, якій не зробили аборт
Европейская правда
2025-07-17T16:15:47Z
Які професії будуть найбільш затребуваними після завершення війни: аналіз ринку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T16:15:43Z
Скандал у мережі: популярний блогер кинув сина з обриву, щоб навчити сміливості
Фокус
2025-07-17T16:06:51Z
Як оформити статус "Дитина війни" та що він дає
24tv
2025-07-17T16:03:47Z
Серед вступників із ТОТ є запит на українську освіту - проректор Держуніверситету «КАІ»
УкраинФорм
2025-07-17T16:00:55Z
Безкоштовні продукти для ВПО та пенсіонерів у Полтаві: українцям роздають гарячі обіди, які документи треба мати при собі
Политека
2025-07-17T16:00:14Z
Блогерка придбала "містичний пакунок" на розпродажі: вміст сюрприза її шокував
Фокус
2025-07-17T15:57:47Z
20-річна донька Олі Полякової вийшла заміж за іноземця і показала перші кадри з весілля
TSN
2025-07-17T16:18:31Z
Гурт Coldplay випадково розкрив зраду директора IT-компанії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T16:18:08Z
У Німеччині присудили компенсацію моделі, чиї відверті фото надрукували без її згоди
Европейская правда
2025-07-17T15:57:01Z
Третій сезон «Останні з нас» планують випустити у 2027 році
Детектор М
2025-07-17T15:39:53Z
Жив 150 млн років тому: на аукціоні продали цілий скелет динозавра за астрономічну суму
Фокус
2025-07-17T15:36:03Z
Ці купальники є найкращими на літо: їх обожнюють всі
24tv
2025-07-17T15:18:44Z
Літературний фестиваль «Книжкова країна. Плодова» пройде з 25 по 28 вересня у Києві
Детектор М
2025-07-17T15:18:29Z
Унаслідок російської атаки згоріло все майно харківського театру «Арабески»
УкраинФорм
2025-07-17T15:16:23Z
Є лідерами в дизайні 2025 року і будуть популярними далі: 5 найбільш трендових візерунків
24tv
2025-07-17T15:12:51Z
Туристам в Іспанії пригрозили штрафами: що не можна робити, аби уникнути проблем
24tv
2025-07-17T16:30:56Z
Українці вражені цим місцем: біля Чернігова протікає озеро, як з казки
Telegraf
2025-07-17T16:30:38Z
Ніжна, ароматна, неперевершена: рецепт ідеальної полуничної "шарлотки", яка завжди виходить
Telegraf
2025-07-17T16:30:18Z
Яйця під градусом: де насправді потрібно їх зберігати – в холодильнику або на полиці
Знай
2025-07-17T15:51:13Z
Зараз таке складно й уявити: як в СРСР жінки доглядали за собою
Telegraf
2025-07-17T15:48:55Z
В українців гине врожай малини. Що відбувається і як його врятувати
Telegraf
2025-07-17T15:42:09Z
Смак Іспанії: як приготувати ідеальний гаспачо
Gazeta UA
2025-07-17T15:30:18Z
Тест на IQ: знайдіть 3 відмінності на картинках з серфером за 23 секунди
GlavRed
2025-07-17T15:27:14Z
Секрет прання бюстгальтера, аби він зберігав форму та носився роками
24tv
2025-07-17T15:24:45Z
У Нідерландах під час шкільного виступу поранили вчителя – затримано трьох підозрюваних
Европейская правда
2025-07-17T16:34:25Z
На вокзалі у Харкові чоловік погрожував пістолетом – йому загрожує до 5 років
Комсомольская правда
2025-07-17T16:34:10Z
В Одесі викрили фальшивий реабілітаційний центр
360ua.news
2025-07-17T16:30:07Z
Війська РФ атакували Дніпропетровщину, є поранені
УкраинФорм
2025-07-17T16:06:48Z
В Італії рисові поля знищують фламінго
AgroPortal
2025-07-17T16:00:56Z
Поблизу Умані перекинувся Lexus: загинула водійка, ще одна жінка і двоє дітей - у лікарні
УкраинФорм
2025-07-17T15:48:27Z
Пригоди псевдопацієнта: на Закарпатті викрили нову схему ухилянтів
1News
2025-07-17T15:24:34Z
Столичний сомельє програв у казино 1,7 млн грн, які взяв у інвесторів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T15:07:50Z
Ходила голою по вулиці: у Миколаєві жінка шокувала перехожих
TSN
2025-07-17T15:06:00Z
Кривбас домовився про оренду опорника Маккабі Хайфа
Football.ua
2025-07-17T16:21:10Z
ПСЖ підписав 19-річного воротаря з Роми
Football.ua
2025-07-17T16:10:38Z
Втратить гроші, – Дюбуа вперше відреагував на ставку зіркового Канело на перемогу Усика
24tv
2025-07-17T16:06:03Z
Зоря – Вараждін: онлайн-трансляція товариського матчу 17.07.2025
Football.ua
2025-07-17T15:55:02Z
Усім винен гроші: Мілевський розлютився через жарт популярного актора, – кумедне відео
24tv
2025-07-17T15:45:54Z
Юнайтед переглянув трансферну вартість Антоні
Football.ua
2025-07-17T15:37:03Z
Гронінген завершує угоду з Мерсерою
Football.ua
2025-07-17T15:16:50Z
"Ільвес" — "Шахтар": онлайн-трансляція матчу Ліги Європи
Telegraf
2025-07-17T15:07:42Z
Команда Дюбуа не зрозуміла фразу Усика про коней: що вона насправді означає
24tv
2025-07-17T15:03:31Z
На Сонці виник «вогняний каньйон» рівний відстані від Землі до Місяця
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T16:27:11Z
Користувачі AirPods в Україні отримали нову корисну функцію: що відомо
TSN
2025-07-17T16:19:23Z
Науковці створили найточніший в історії пристрій для вимірювання часу
24tv
2025-07-17T16:06:29Z
Держспецзв’язку розкриває як російські хакери атакують сектор безпеки та оборони
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T16:06:07Z
Nothing Phone проти Galaxy S25 і iPhone 16: експерти перевірили, який флагман кращий
Фокус
2025-07-17T15:30:45Z
Смартфони та телевізори зміняться назавжди: вчені створили найяскравіші світлодіоди QRLED
Фокус
2025-07-17T15:27:13Z
Злочинна недбалість: археологи звинувачують владу Мальти в знищенні 7000-річного храму
Фокус
2025-07-17T15:18:13Z
Всесвіт нагадує про старі зв'язки: чому колишні повертаються під час Ретроградного Меркурія
24tv
2025-07-17T15:12:23Z
Вчені розробляють годинник, здатний фіксувати темну матерію
TSN
2025-07-17T15:06:28Z
Це може бути найшвидша версія Model Y, про що Tesla мовчить
Топ Жир
2025-07-17T16:33:14Z
Для українських доріг: Nissan створив позашляхову сімейну модель за $19 500
Фокус
2025-07-17T16:30:00Z
Цей Mustang 1967 року не такий, як ви уявляєте, і саме це робить його неймовірно цікавим
Топ Жир
2025-07-17T16:03:46Z
Цей 14-річний фургон не здається і дивовижним чином отримує нові вдосконалення
Топ Жир
2025-07-17T15:18:38Z
Компанія Mercedes-Benz Trucks показала передові вантажівки для будівництва
AutoCentre
2025-07-17T15:07:44Z
Цей покупець отримав легальний позашляховик Lordstown Endurance — і вічне розчарування
Топ Жир
2025-07-17T14:48:22Z
Американській Ford представив електричний Bronco New Energy, але США його не побачать — лише для Китаю
ITC
2025-07-17T14:27:09Z
DAF представляє нове сімейство автовозів
AutoCentre
2025-07-17T14:06:20Z
Ford поділився цікавими фактами з 60-річної історії Transit
AutoCentre
2025-07-17T14:03:52Z