MY.UAНовини
Інопланетяни можуть бути зовсім поруч: що приховує місяць Юпітера, і чому це серйозно
Інопланетяни можуть бути зовсім поруч: що приховує місяць Юпітера, і чому це серйозно

Інопланетяни можуть бути зовсім поруч: що приховує місяць Юпітера, і чому це серйозно

Місія вже стала однією з найдорожчих в історії NASA

У жовтні минулого 2024 року американське аерокосмічне відомство (NASA) відправило зонд Europa Clipper у бік Юпітера. Ця місія стала ще однією спробою знайти відповідь на питання, яким людство задається багато сотень років: чи одні ми у всесвіті?

Хоча Europa Clipper вже відправився підкорювати неосяжні простори нашої Сонячної системи, проте на його прибуття в місце призначення нам доведеться почекати ще цілих п’ять років. Та й сам зонд хоч і дасть деякі відповіді на важливі питання, але для пошуку безпосередньо життя він не призначений. Але про все по порядку.

Через що весь галас?

Все почалося з апарату "Галілео", який вивчав супутники Юпітера в період із 1995 по 2003 роки. У 1997 році він пролетів на висоті близько 200 кілометрів повз Європу — одного з чотирьох "галілеєвих" супутників планети, названих так на честь великого астронома, що їх відкрив. Тоді зонд зафіксував дивну зміну в навколишній плазмі та магнітному полі.

На той час вчені не змогли зрозуміти, що це було, а тому відклали розгадування цієї таємниці в довгу скриньку. Однак у 2012 році телескоп "Хаббл" зміг побачити ультрафіолетове свічення над Європою, яке було інтерпретовано як викид водяної пари в атмосферу. Подальші спостереження підтвердили цю гіпотезу, що змусило дослідників придивитися детальніше до аномалії, яку зафіксував "Галілео".

Виявилося, що зонд не просто побачив водяну пару, але пролетів крізь викид гейзера! Таким чином, у 2018-му, тобто через 21 рік, таємниця була розкрита, але питань стало ще більше.

Схема появи гейзерів у Європі

Варто зазначити, що підозри про наявність води в Європі існували ще з 70-х років минулого століття. Однак завдяки даним "Галілео" вчені змогли оцінити деформацію Європи під впливом Юпітера та підтвердити свої ідеї. Процес тут нагадує земні відливи та припливи — за рахунок гравітації вода рухається в один бік Європи та йде з іншого, через що дещо змінюється її форма. Якби цей місяць складався з твердого матеріалу, то ці коливання були б незначними, але це не так.

Не Європою єдиною?

У Юпітера чотири основні місяці (ті самі галілеєві супутники) — Іо, Європа, Ганнімед і Каллісто. Загалом навколо планети обертається 95 природних об’єктів.

Іо вважається найбільш вулканічно активним супутником у всій Сонячній системі, тому його поверхня занадто гаряча і непередбачувана, щоб підтримувати на поверхні рідку воду.

Інші ж завдяки гравітаційному впливу та приливним силам Юпітера постійно перебувають у процесі стиснення та розтягування, що генерує внутрішнє тепло та дозволяє підтримувати воду в рідкому стані. Але. Каллісто хоч і може мати океан десь під крижаною шапкою завтовшки 300 кілометрів, але вважається геологічно "мертвою". Тому навряд чи в неї знайдеться енергія для того, щоб дати початок життя.

Ганімед, будучи найбільшим супутником у Сонячній системі (він навіть більше за планету Меркурій) теж може мати рідкий океан, але щоб його виявити, нам би довелося бурити на глибину в 150 кілометрів. До того ж наявність власного магнітного поля ускладнює інтерпретацію отриманих даних.

Тож залишається Європа. Вважається, що товщина льоду на ній становить від 15 до 25 кілометрів, а відсутність великих кратерів говорить про те, що обмін матеріалом між поверхнею та океаном відбувається постійно. При цьому згадані вище гейзери дають людству можливість зазирнути у надра місяця Юпітера без необхідності проводити глибоке буріння.

Вид на Європу

Принаймні, у NASA сподіваються, що Europa Clipper зможе повторити успіх "Галілео", але з можливістю використовувати для аналізу частинок більш просунуті та спеціалізовані інструменти. Якщо ж пролетіти крізь гейзер не вийде, то існують і альтернативні ідеї, які включають створення апарату Europa Lander для спуску на поверхність, теплового бура і навіть роботів, здатних досягти прихованого світу Європи. Однак це вже плани на наступні етапи місії у віддаленому майбутньому.

То що ми шукаємо?

Головним завданням нинішньої місії є не скільки пошуки життя, стільки пошуки умов для його виникнення. Вже зараз ми знаємо, що на Європі є вуглецеві сполуки (зокрема метан), і навіть оксиди. Тобто як мінімум про два найважливіші елементи для зародження життя в земному розумінні — вуглецю та кисні — ми вже в курсі.

Однак важливо розуміти, що навіть якщо зонд пролетить крізь хмару пари, в якій суто гіпотетично знаходяться місцеві організми, то розпізнати їх не зможе. Europa Clipper і без того стала найбільшою автоматичною міжпланетною станцією, колись запущеною NASA, і однією з найдорожчих місій в історії. Вона має на борту велику кількість обладнання для хімічного, геологічного та теплового аналізів Європи, а наявність додаткових інструментів зробила б її ще більшою, важчою та дорожчою.

Однак є на ній обладнання для пошуків біомаркерів. Тобто, наприклад, вона може знайти якусь складну сполуку на основі вуглецю, яка не могла б виникнути в ході неорганічного синтезу. Або вона може помітити високе співвідношення ізотопу вуглець-12 до ізотопу вуглець-13, що на Землі асоціюється з біологічною активністю.

Хоча їхнє виявлення стало б справжньою сенсацією, все ж таки остаточно підтвердити чи спростувати наявність життя в Європі нам доведеться лише в ході наступних місій.

І що ми знайдемо?

Як і сказано вище, за Europa Clipper, швидше за все, вирушать інші апарати для уточнення даних та аналізу нових параметрів. Все це може зайняти не одне десятиліття і вимагати багатомільярдних фінансових вливань.

Однак давайте трохи "побешкетуємо" і пофантазуємо на тему того, чим можуть закінчитися Europa Clipper та всі наступні місії.

Важливо: текст нижче слід сприймати виключно як спекуляцію без якогось обґрунтування.

Результат дослідження Європи можна сформулювати чотирма основними варіантами і відсортувати в порядку зменшення ймовірності.

Варіант 1. Потрібно більше місій

Найімовірніший варіант, який спадає на думку — ми не виявимо там життя, але "не все так однозначно". Причин тому кілька.

Якщо вчені кажуть "в кімнаті нікого немає", то це означає, що вони заглянули в кожен куточок і під усі плінтуси, щоб переконатися напевно. Якщо ж масштабувати умовну "кімнату" на об’єкт розміром з Європу, то справи стають значно складнішими. Площа поверхні місяця Юпітера становить понад 30 мільйонів квадратних кілометрів. Для порівняння, площа України становить лише 603,6 тисячі квадратних кілометрів, тобто десь у 50 разів менше.

Глибина океану під льодами Європи складає, за різними оцінками, від 60 до 150 км. Для порівняння, глибина Маріанської западини, найглибшого місця Землі, лише 11 кілометрів.

Якщо зважити, що за весь час дослідження земних океанів люди вивчили їх на 5-10%, то на розкриття всіх секретів навіть нашої рідної планети піде ще не одна сотня років. Обсяг рідкої води в Європі, згідно з сучасними оцінками, у 2-3 рази більший, ніж обсяг усіх земних океанів. Загалом, у найближчому майбутньому вченим точно буде чим зайнятися, а може, і їхнім дітям і онукам залишиться.

Варіант 2: Там нічого немає

З озвучених вище причин, цей варіант вважатимемо менш ймовірним.

Однак якщо Europa Clipper або майбутні місії покажуть, що вода в океані Європи надто токсична чи радіоактивна, щоб щось могло вижити там навіть у теорії, то після цього можна буде вирушати шукати позаземне життя кудись в інше місце.

Благо, Всесвіт величезний і місць, де життя може ховатися від нас, вистачає і без Європи.

Варіант 3: Життя?

Що ж, ми знаємо вже зараз, що вуглець на Європі є. Однак навіть на Землі з’єднання на його основі можуть з’являтися в ході процесів, які з життям ніяк не пов’язані, а тому не варто радіти раніше часу.

Однак навіть якщо вчені щось та й знайдуть на місяці Юпітера, це лише викличе нові питання на кшталт "А це взагалі життя?"

Тут непогано було б спуститись на нашу рідну планету, щоб подивитися, в чому проблема. Шкільні підручники з біології кажуть, що визначити життя можна за семи ознаками:

  • ріст та розвиток;
  • споживання енергії для підживлення внутрішніх процесів (метаболізм);
  • здатність до розмноження;
  • успадкування батьківських ознак нащадками;
  • клітинна будова;
  • внутрішня стабільність (гомеостаз);
  • реакція на зовнішні подразники.

Наявність цих ознак фіксується у всього живого Землі — від рослин і тварин, до найдрібніших бактерій.

Проте віруси, хоч і складаються з тих самих "будівельних блоків", що й живі організми, але не виконують усі умови зі списку. Через це питання про те, чи варто вважати їх життям, породило численні спекотні дискусії в науковій спільноті, а аргументи "за" та "проти" висловлюються досі. А якщо торкатися класифікації дрібніших "штук" на кшталт віроїдів (патогени рослин, що складаються лише з ланцюжка РНК), то речі лише стають ще дивнішими.

Віроїди справді дивні

Найочевидніше питання, яке виникає у контексті пошуків життя на Європі, звучить як: а чи мають місцеві організми відповідати земній класифікації? Нехай воно залишиться відкритим.

Але, якщо зірки на небі зійдуться і NASA знайде щось, що відповідає всім семи ознакам життя, то це, швидше за все, буде якийсь прокаріотичний організм, що нагадує земні археї — одноклітинні істоти без ядра і органел, схожі на бактерії, але з ще більш простою будовою.

Один із безлічі штамів архей

Варіант археїв був обраний тому, що на Землі вони часто живуть в екстремальних умовах, у тому числі в гідротермальних джерелах, у льодах Арктики і навіть в активних вулканах. Тобто вони є хорошим прикладом того, як живі організми можуть існувати навіть у непридатних для цього умовах.

Вважається, що життя на нашій планеті зародилося в багатих на мінерали теплих стінках "чорних курців" — глибоководних термальних джерел. І якщо на супутнику Юпітера є щось схоже, то вчені будуть мати можливість сфокусувати пошуки "інопланетян" на конкретному місці, замість того, щоб шукати їх по всьому океану.

Чорні курці вважаються колискою життя на Землі

Варіант 4: А якщо…

Ідея знайти багатоклітинне життя на Європі розбурхує уми любителів космосу по всьому світу, проте надто багато збігів має статися, щоб воно не лише з’явилося, а й вижило.

Навіть якщо заглиблюватися в історію нашої планети, то можна виявити, що на початковому етапі її розвитку сталося кілька подій, які мало не винищили раннє життя під корінь.

Прикладом можуть стати "Сади Едіакара", в яких розвивалися одні з перших багатоклітинних істот. Короткий переказ цієї історії: вони не змогли, а наші далекі предки з’явилися через мільйони років. Тому і на Європі ймовірність того, що багатоклітинні організми ще не з’явилися або вже вимерли, куди вищі за те, що вони живуть прямо в даний час.

Сади Едіакара

Для нашої планети однією з головних віх розвитку життя стала поява фотосинтезу. Для будь-якого життя потрібна енергія, а світло Сонця є по суті її необмеженим джерелом. Однак в океані Європи, прихованому під товстим шаром льоду, такої розкоші не буде, а отже, місцевим організмам доведеться отримувати енергію від хімічних реакцій, джерелом яких є тектонічні процеси. Ця обмеженість у ресурсах стане величезною проблемою для багатоклітинного життя, якщо вона спробує з’явитися у подібних умовах.

Якщо багатоклітинні інопланетяни все ж таки є, то їх зовнішній вигляд може бути абсолютно неймовірним. Однак для натхнення можна подивитися на безхребетних із земних океанів, які можуть вразити різноманітністю форм та стратегій виживання.

Що все ж таки можна сказати напевно, то це те, що в океані Європи ми не знайдемо зелених чоловічків. Ні. Вибачте. Просто ні.

Теги за темою
КосмосЕвропаNASA
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Доллар превысил важную отметку в обменниках
Корреспондент
2025-07-17T11:37:34Z
От Молдовы до Испании: куда Украина экспортирует муку
Хвиля
2025-07-17T11:27:11Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Благодаря этим двум людям Трамп действительно изменил свое отношение к России и Путину
Comments UA
2025-07-17T11:07:56Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Перелом войны в Украине и ракетные удары по Москве: астролог Влад Росс шокировал предсказанием
TSN
2025-07-17T11:36:13Z
Первая важная победа Трампа: какое решение поддержал Сенат
Comments UA
2025-07-17T11:30:13Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Действительно ли нельзя повторно кипятить воду в чайнике: объяснение ученых
TSN
2025-07-17T11:21:23Z
Четыре продукта, которые усиливают запах пота
Gazeta UA
2025-07-17T11:21:15Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Число погибших в Доброполье увеличилось до 3
Комсомольская правда
2025-07-17T11:36:56Z
Чиновники на Киевщине присвоили 4,6 млн на восстановлении жилья
Корреспондент
2025-07-17T11:36:45Z
Опровергли фейк РФ об "оккупации": где морпехи подняли флаг
Comments UA
2025-07-07T13:15:30Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
"Дышим глубже": Камалия с аквалангом нырнула в морскую бездну
Апостроф
2025-07-17T11:36:43Z
"Послание к старому очкарику": Козловский грубо обратился к экс-продюсеру
Апостроф
2025-07-17T09:42:22Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Демобилизация военных будет после победы – Зеленский
ZN UA
2025-07-17T11:40:20Z
Георгий Мазурашу: Не удивлюсь, если россияне ударили по ТЦК, чтобы улучшить их имидж
Новости Украины
2025-07-17T11:39:37Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
В українських портах заборонили завозити та розвантажувати добрива на основі аміаку
AgroNews
2025-07-17T11:10:06Z
Назван объем разрушений от взрыва под Житомиром
Корреспондент
2025-07-17T10:30:07Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Можно перепутать с Техасом: в Украине есть месторождение с невероятными видами
Telegraf
2025-07-17T10:48:49Z
Вся человеческая цивилизация была построена на алкоголе: что говорит "пьяная" гипотеза
Фокус
2025-07-17T10:21:28Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Легендарный футболист Ливерпуля стал дедушкой
Корреспондент
2025-07-17T10:36:51Z
Немецкий клуб активно работает над переходом хавбека Шахтера
Корреспондент
2025-07-17T09:51:42Z
Четвертый раз подряд: чемпион мира не смог получить водительские права
Корреспондент
2025-07-17T09:21:14Z
Реал готовит чистку: клуб решил продать одного из своих защитников
Корреспондент
2025-07-17T07:24:38Z
Опасная погода: олимпийский чемпион погиб от удара молнии
Фокус
2025-07-17T07:21:00Z
Леннокс Льюис и Тайсон Фьюри дали прогноз на бой Усик-Дюбуа
Comments UA
2025-07-17T06:45:19Z
Усик и Дюбуа показали свою готовность: видео открытой тренировки
Корреспондент
2025-07-17T06:27:43Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Каждый второй автомобиль, импортируемый украинцами - электромобиль
Корреспондент
2025-07-17T09:18:43Z
Дешевле iPhone: в Китае выпустили недорогой и мощный электроскутер
Фокус
2025-07-17T07:36:14Z
Назвали самые популярные подержанные иномарки
Gazeta UA
2025-07-17T07:10:54Z
Электрифицированная легенда: рассекречен новый Ford Bronco 2026
Фокус
2025-07-17T06:42:06Z
Автогражданка на льготных условиях: кому позволят страховать авто по сниженной цене
Знай
2025-07-17T02:21:44Z
Электромобиль против ДВС: подсчитали реальные расходы на 100 км
Gazeta UA
2025-07-17T00:00:13Z
Если гроза застала в пути: советы водителям
TSN
2025-07-16T23:13:11Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Во время раскопок в Трое нашли новые доказательства эпической войны
Апостроф
2025-07-17T11:27:59Z
Sony решила пропустить главную европейскую игровую выставку Gamescom 2025
GameMag
2025-07-17T11:07:14Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z