MY.UAНовини
Інопланетяни можуть бути зовсім поруч: що приховує місяць Юпітера, і чому це серйозно
Інопланетяни можуть бути зовсім поруч: що приховує місяць Юпітера, і чому це серйозно

Інопланетяни можуть бути зовсім поруч: що приховує місяць Юпітера, і чому це серйозно

Місія вже стала однією з найдорожчих в історії NASA

У жовтні минулого 2024 року американське аерокосмічне відомство (NASA) відправило зонд Europa Clipper у бік Юпітера. Ця місія стала ще однією спробою знайти відповідь на питання, яким людство задається багато сотень років: чи одні ми у всесвіті?

Хоча Europa Clipper вже відправився підкорювати неосяжні простори нашої Сонячної системи, проте на його прибуття в місце призначення нам доведеться почекати ще цілих п’ять років. Та й сам зонд хоч і дасть деякі відповіді на важливі питання, але для пошуку безпосередньо життя він не призначений. Але про все по порядку.

Через що весь галас?

Все почалося з апарату "Галілео", який вивчав супутники Юпітера в період із 1995 по 2003 роки. У 1997 році він пролетів на висоті близько 200 кілометрів повз Європу — одного з чотирьох "галілеєвих" супутників планети, названих так на честь великого астронома, що їх відкрив. Тоді зонд зафіксував дивну зміну в навколишній плазмі та магнітному полі.

На той час вчені не змогли зрозуміти, що це було, а тому відклали розгадування цієї таємниці в довгу скриньку. Однак у 2012 році телескоп "Хаббл" зміг побачити ультрафіолетове свічення над Європою, яке було інтерпретовано як викид водяної пари в атмосферу. Подальші спостереження підтвердили цю гіпотезу, що змусило дослідників придивитися детальніше до аномалії, яку зафіксував "Галілео".

Виявилося, що зонд не просто побачив водяну пару, але пролетів крізь викид гейзера! Таким чином, у 2018-му, тобто через 21 рік, таємниця була розкрита, але питань стало ще більше.

Схема появи гейзерів у Європі

Варто зазначити, що підозри про наявність води в Європі існували ще з 70-х років минулого століття. Однак завдяки даним "Галілео" вчені змогли оцінити деформацію Європи під впливом Юпітера та підтвердити свої ідеї. Процес тут нагадує земні відливи та припливи — за рахунок гравітації вода рухається в один бік Європи та йде з іншого, через що дещо змінюється її форма. Якби цей місяць складався з твердого матеріалу, то ці коливання були б незначними, але це не так.

Не Європою єдиною?

У Юпітера чотири основні місяці (ті самі галілеєві супутники) — Іо, Європа, Ганнімед і Каллісто. Загалом навколо планети обертається 95 природних об’єктів.

Іо вважається найбільш вулканічно активним супутником у всій Сонячній системі, тому його поверхня занадто гаряча і непередбачувана, щоб підтримувати на поверхні рідку воду.

Інші ж завдяки гравітаційному впливу та приливним силам Юпітера постійно перебувають у процесі стиснення та розтягування, що генерує внутрішнє тепло та дозволяє підтримувати воду в рідкому стані. Але. Каллісто хоч і може мати океан десь під крижаною шапкою завтовшки 300 кілометрів, але вважається геологічно "мертвою". Тому навряд чи в неї знайдеться енергія для того, щоб дати початок життя.

Ганімед, будучи найбільшим супутником у Сонячній системі (він навіть більше за планету Меркурій) теж може мати рідкий океан, але щоб його виявити, нам би довелося бурити на глибину в 150 кілометрів. До того ж наявність власного магнітного поля ускладнює інтерпретацію отриманих даних.

Тож залишається Європа. Вважається, що товщина льоду на ній становить від 15 до 25 кілометрів, а відсутність великих кратерів говорить про те, що обмін матеріалом між поверхнею та океаном відбувається постійно. При цьому згадані вище гейзери дають людству можливість зазирнути у надра місяця Юпітера без необхідності проводити глибоке буріння.

Вид на Європу

Принаймні, у NASA сподіваються, що Europa Clipper зможе повторити успіх "Галілео", але з можливістю використовувати для аналізу частинок більш просунуті та спеціалізовані інструменти. Якщо ж пролетіти крізь гейзер не вийде, то існують і альтернативні ідеї, які включають створення апарату Europa Lander для спуску на поверхність, теплового бура і навіть роботів, здатних досягти прихованого світу Європи. Однак це вже плани на наступні етапи місії у віддаленому майбутньому.

То що ми шукаємо?

Головним завданням нинішньої місії є не скільки пошуки життя, стільки пошуки умов для його виникнення. Вже зараз ми знаємо, що на Європі є вуглецеві сполуки (зокрема метан), і навіть оксиди. Тобто як мінімум про два найважливіші елементи для зародження життя в земному розумінні — вуглецю та кисні — ми вже в курсі.

Однак важливо розуміти, що навіть якщо зонд пролетить крізь хмару пари, в якій суто гіпотетично знаходяться місцеві організми, то розпізнати їх не зможе. Europa Clipper і без того стала найбільшою автоматичною міжпланетною станцією, колись запущеною NASA, і однією з найдорожчих місій в історії. Вона має на борту велику кількість обладнання для хімічного, геологічного та теплового аналізів Європи, а наявність додаткових інструментів зробила б її ще більшою, важчою та дорожчою.

Однак є на ній обладнання для пошуків біомаркерів. Тобто, наприклад, вона може знайти якусь складну сполуку на основі вуглецю, яка не могла б виникнути в ході неорганічного синтезу. Або вона може помітити високе співвідношення ізотопу вуглець-12 до ізотопу вуглець-13, що на Землі асоціюється з біологічною активністю.

Хоча їхнє виявлення стало б справжньою сенсацією, все ж таки остаточно підтвердити чи спростувати наявність життя в Європі нам доведеться лише в ході наступних місій.

І що ми знайдемо?

Як і сказано вище, за Europa Clipper, швидше за все, вирушать інші апарати для уточнення даних та аналізу нових параметрів. Все це може зайняти не одне десятиліття і вимагати багатомільярдних фінансових вливань.

Однак давайте трохи "побешкетуємо" і пофантазуємо на тему того, чим можуть закінчитися Europa Clipper та всі наступні місії.

Важливо: текст нижче слід сприймати виключно як спекуляцію без якогось обґрунтування.

Результат дослідження Європи можна сформулювати чотирма основними варіантами і відсортувати в порядку зменшення ймовірності.

Варіант 1. Потрібно більше місій

Найімовірніший варіант, який спадає на думку — ми не виявимо там життя, але "не все так однозначно". Причин тому кілька.

Якщо вчені кажуть "в кімнаті нікого немає", то це означає, що вони заглянули в кожен куточок і під усі плінтуси, щоб переконатися напевно. Якщо ж масштабувати умовну "кімнату" на об’єкт розміром з Європу, то справи стають значно складнішими. Площа поверхні місяця Юпітера становить понад 30 мільйонів квадратних кілометрів. Для порівняння, площа України становить лише 603,6 тисячі квадратних кілометрів, тобто десь у 50 разів менше.

Глибина океану під льодами Європи складає, за різними оцінками, від 60 до 150 км. Для порівняння, глибина Маріанської западини, найглибшого місця Землі, лише 11 кілометрів.

Якщо зважити, що за весь час дослідження земних океанів люди вивчили їх на 5-10%, то на розкриття всіх секретів навіть нашої рідної планети піде ще не одна сотня років. Обсяг рідкої води в Європі, згідно з сучасними оцінками, у 2-3 рази більший, ніж обсяг усіх земних океанів. Загалом, у найближчому майбутньому вченим точно буде чим зайнятися, а може, і їхнім дітям і онукам залишиться.

Варіант 2: Там нічого немає

З озвучених вище причин, цей варіант вважатимемо менш ймовірним.

Однак якщо Europa Clipper або майбутні місії покажуть, що вода в океані Європи надто токсична чи радіоактивна, щоб щось могло вижити там навіть у теорії, то після цього можна буде вирушати шукати позаземне життя кудись в інше місце.

Благо, Всесвіт величезний і місць, де життя може ховатися від нас, вистачає і без Європи.

Варіант 3: Життя?

Що ж, ми знаємо вже зараз, що вуглець на Європі є. Однак навіть на Землі з’єднання на його основі можуть з’являтися в ході процесів, які з життям ніяк не пов’язані, а тому не варто радіти раніше часу.

Однак навіть якщо вчені щось та й знайдуть на місяці Юпітера, це лише викличе нові питання на кшталт "А це взагалі життя?"

Тут непогано було б спуститись на нашу рідну планету, щоб подивитися, в чому проблема. Шкільні підручники з біології кажуть, що визначити життя можна за семи ознаками:

  • ріст та розвиток;
  • споживання енергії для підживлення внутрішніх процесів (метаболізм);
  • здатність до розмноження;
  • успадкування батьківських ознак нащадками;
  • клітинна будова;
  • внутрішня стабільність (гомеостаз);
  • реакція на зовнішні подразники.

Наявність цих ознак фіксується у всього живого Землі — від рослин і тварин, до найдрібніших бактерій.

Проте віруси, хоч і складаються з тих самих "будівельних блоків", що й живі організми, але не виконують усі умови зі списку. Через це питання про те, чи варто вважати їх життям, породило численні спекотні дискусії в науковій спільноті, а аргументи "за" та "проти" висловлюються досі. А якщо торкатися класифікації дрібніших "штук" на кшталт віроїдів (патогени рослин, що складаються лише з ланцюжка РНК), то речі лише стають ще дивнішими.

Віроїди справді дивні

Найочевидніше питання, яке виникає у контексті пошуків життя на Європі, звучить як: а чи мають місцеві організми відповідати земній класифікації? Нехай воно залишиться відкритим.

Але, якщо зірки на небі зійдуться і NASA знайде щось, що відповідає всім семи ознакам життя, то це, швидше за все, буде якийсь прокаріотичний організм, що нагадує земні археї — одноклітинні істоти без ядра і органел, схожі на бактерії, але з ще більш простою будовою.

Один із безлічі штамів архей

Варіант археїв був обраний тому, що на Землі вони часто живуть в екстремальних умовах, у тому числі в гідротермальних джерелах, у льодах Арктики і навіть в активних вулканах. Тобто вони є хорошим прикладом того, як живі організми можуть існувати навіть у непридатних для цього умовах.

Вважається, що життя на нашій планеті зародилося в багатих на мінерали теплих стінках "чорних курців" — глибоководних термальних джерел. І якщо на супутнику Юпітера є щось схоже, то вчені будуть мати можливість сфокусувати пошуки "інопланетян" на конкретному місці, замість того, щоб шукати їх по всьому океану.

Чорні курці вважаються колискою життя на Землі

Варіант 4: А якщо…

Ідея знайти багатоклітинне життя на Європі розбурхує уми любителів космосу по всьому світу, проте надто багато збігів має статися, щоб воно не лише з’явилося, а й вижило.

Навіть якщо заглиблюватися в історію нашої планети, то можна виявити, що на початковому етапі її розвитку сталося кілька подій, які мало не винищили раннє життя під корінь.

Прикладом можуть стати "Сади Едіакара", в яких розвивалися одні з перших багатоклітинних істот. Короткий переказ цієї історії: вони не змогли, а наші далекі предки з’явилися через мільйони років. Тому і на Європі ймовірність того, що багатоклітинні організми ще не з’явилися або вже вимерли, куди вищі за те, що вони живуть прямо в даний час.

Сади Едіакара

Для нашої планети однією з головних віх розвитку життя стала поява фотосинтезу. Для будь-якого життя потрібна енергія, а світло Сонця є по суті її необмеженим джерелом. Однак в океані Європи, прихованому під товстим шаром льоду, такої розкоші не буде, а отже, місцевим організмам доведеться отримувати енергію від хімічних реакцій, джерелом яких є тектонічні процеси. Ця обмеженість у ресурсах стане величезною проблемою для багатоклітинного життя, якщо вона спробує з’явитися у подібних умовах.

Якщо багатоклітинні інопланетяни все ж таки є, то їх зовнішній вигляд може бути абсолютно неймовірним. Однак для натхнення можна подивитися на безхребетних із земних океанів, які можуть вразити різноманітністю форм та стратегій виживання.

Що все ж таки можна сказати напевно, то це те, що в океані Європи ми не знайдемо зелених чоловічків. Ні. Вибачте. Просто ні.

Теги за темою
КосмосЄвропаNASA
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Хронология войны — день 1139: россияне продвигаются под Лиманом, а Киев отходит от обстрелов
Telegraf
2025-04-06T21:03:01Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
Выращивать лук можно китайским способом - основные преимущества
Gazeta UA
2025-04-06T11:48:16Z
В Силах обороны Украины отреагировали на сообщение россиян о захвате Басовки в Сумской области
Апостроф
2025-04-06T15:09:00Z
Росіяни не хочуть форсувати Дніпро на Херсонщині
Gazeta UA
2025-04-07T17:24:19Z
Синоптики ошеломили новым прогнозом: когда ждать потепления
Comments UA
2025-04-07T17:21:22Z
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
Передавал врагу координаты ВСУ: суд наказал военного-предателя
Новости Украины
2025-04-05T09:18:45Z
Командиры врут, солдаты страдают: военная омбудсмен бьет тревогу
Знай
2025-04-05T19:12:10Z
Это может быть скоро: Тимошенко неожиданно заявила, когда завершится война в Украине
Comments UA
2025-04-06T16:12:51Z
Кривой Рог. РФ лжет о "встрече военных" в ресторане – там был форум и день рождения
Лига
2025-04-05T14:31:33Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-02T06:06:13Z
Нетаньяху стал первым иностранным лидером, прибывшим в США на переговоры по пошлинам
Лига
2025-04-07T17:24:16Z
Это приехал посланник войны, посланник убийц, - Михаил Шейтельман о визите Дмитриева в Вашингтон
Политека
2025-04-07T17:18:43Z
Трамп хотел "соскочить" с переговоров, но оказался в ловушке: эксперт
TSN
2025-04-05T22:30:33Z
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
Трамп связал свою каденцию не с Израилем или Китаем, а именно с Украиной: мнение эксперта
Политека
2025-04-02T20:19:19Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
Дания готовит 25 пакет военной помощи Украине на сумму почти в 1 млрд долларов
Известия Киев
2025-04-07T13:43:32Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Patriot не справляются: экс-глава Генштаба объяснил, почему сложно сбивать баллистику
Новости Украины
2025-04-07T17:30:12Z
"Чем ближе к передовой - тем лучше кормят": военный ВСУ показал уклонистам преимущества службы
Апостроф
2025-04-07T17:12:31Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T14:54:54Z
Спикер Воздушных сил ВСУ уточнил свое заявление о Patriot
Апостроф
2025-04-06T16:45:07Z
Россия комбинированно атаковала Украину "Калибрами" и "Шахедами": что известно
Фокус
2025-04-06T00:12:57Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
​Умерла украинская звезда кино Таисия Литвиненко
Апостроф
2025-04-06T16:27:50Z
Бывший участник команды Данилко назвал сумму, которую ему платил артист/Финалист "Х-фактора" работал у артиста на бэк-вокале
Апостроф
2025-04-03T15:33:34Z
Новая порция негатива: фотография Пугачевой разозлила россиян
Comments UA
2025-04-06T20:42:44Z
Экранизацией Death Stranding для A24 и Kojima Productions займётся Майкл Сарноски — режиссёр «Тихого места: День первый»
GameMag
2025-04-07T16:57:54Z
Последний забег Тома Круза в трейлере фильма «Миссия невыполнима: Финальная расплата» — премьера 23 мая
GameMag
2025-04-07T16:57:53Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Актер Ярошенко прокомментировал, почему не вернулся в Украину после выезда за границу с разрешения Минкульта
Комсомольская правда
2025-04-04T16:36:52Z
Невеста Стейтема показала идеальную фигуру в облегающем топе и лосинах
Gazeta UA
2025-04-06T01:12:01Z
В Днепре во время теракта погиб товарищ Филатова
Comments UA
2025-04-04T11:15:56Z
Украину охватила масштабная воздушная тревога: названа причина
TSN
2025-04-06T00:30:24Z
Увеличилось количество российских Ту-95мс, совершивших вылет
TSN
2025-04-06T02:30:06Z
Мобилизированный в ВСУ полковник полиции устроил скандал из-за взяток для полицейских от военнообязанных
Апостроф
2025-04-06T10:06:07Z
Восемь суток в ловушке Карпат провели двое мужчин, которые хотели попасть за границу
Апостроф
2025-04-07T17:06:06Z
Харьковчанин получил повестку, но заявил, что некого защищать: как его наказал суд
Политека
2025-04-07T16:01:21Z
Появились фото последствий удара РФ по Николаеву
Корреспондент
2025-04-06T00:27:14Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T06:42:03Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T10:27:20Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
Перерасчет выплат работающим пенсионерам: что делать, если не добавили ни копейки
Знай
2025-04-07T16:36:08Z
Оккупанты не смогут без проблем перезапустить Запорожскую АЭС: в "Энергоатоме" назвали причины
Новости Украины
2025-04-07T16:33:00Z
Маск потерял миллиарды долларов из-за пошлин Трампа
Апостроф
2025-04-04T10:30:26Z
Польша хочет получить свой порт в Одессе для экспорта зерна в Африку
Хвиля
2025-04-04T19:54:03Z
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
2025-04-02T00:18:10Z
Этот дешевый раствор отбелит ваш тюль: от жира и пыли не останется ни следа
Telegraf
2025-04-03T19:06:34Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
Чем подкормить лаванду, чтобы цвела весь сезон и хорошо пахла: какие удобрения стимулируют цветение
TSN
2025-04-07T16:15:43Z
Всего два ингредиента: как в домашних условиях засолить вкуснейшую скумбрию
Фокус
2025-04-07T16:15:33Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Готовимся к Пасхе: рецепт праздничной выпечки с необычной начинкой
Фокус
2025-04-07T16:06:37Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
В УЕФА почтили память российского футболиста, который добровольно пошел убивать украинцев
Telegraf
2025-04-03T15:12:02Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
Триумф Онофрийчук на этапе Кубка мира по художественной гимнастике
Корреспондент
2025-04-05T21:12:36Z
Легендарный итальянский футболист Тотти прибыл в Москву
ZN UA
2025-04-07T17:22:59Z
Украинка Коваль быстро нашла себе новую команду в NCAA
Корреспондент
2025-04-07T17:18:42Z
"Динамо" обыграло "Рух" в Кубке Украины благодаря соло голу Пихаленка
Telegraf
2025-04-02T16:57:27Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
Появление Dishonored 3 маловероятно — Рафаэль Колантонио назвал причину
GameMag
2025-04-06T21:10:54Z
Это приложение постоянно ворует память на телефоне: как это быстро исправить
Telegraf
2025-04-06T05:21:34Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Официально: Nintendo продолжит поддерживать Switch после выхода Switch 2, старую консоль не будут снимать с продажи
GameMag
2025-04-07T17:03:05Z
Nintendo улучшит работу своего цифрового магазина eShop на Switch 2, но фоновая музыка больше не вернется
GameMag
2025-04-07T16:57:26Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
Больше электроэнергии для дома: новая солнечная панель собирает свет с двух сторон
Фокус
2025-04-07T16:12:38Z
Названо десять винних регіонів Європи, які варто відвідати у 2025 р
AgroNews
2025-04-07T15:16:21Z
Мог все испортить: биохакер, потративший миллионы на борьбу со смертью, сделал большую ошибку
Фокус
2025-04-06T13:06:28Z
В Минздраве объяснили, какие есть виды психологического насилия и как их избежать
Gazeta UA
2025-04-07T16:45:40Z
Какая ягода способна разглаживать морщины: этот напиток должен стать нормой в рационе
Gazeta UA
2025-04-07T16:21:42Z
Рак крови: популярный овощ защитит от онкологии
Comments UA
2025-04-07T16:03:29Z
У пяти медсестер, работающих на одном этаже в роддоме, диагностировали опухоли мозга
TSN
2025-04-07T14:36:14Z
На ВОТ Херсонщины люди с инвалидностью не получают социальное лекарство
Апостроф
2025-04-07T13:51:58Z
Американцы этой специальности решили предать США и переехать в Канаду
Comments UA
2025-04-07T13:45:25Z
ТОП витаминов, которые помогут улучшить активность
Comments UA
2025-04-07T13:45:09Z
Как понять, что почки на плодовых деревьях замерзли, и как их реанимировать
Апостроф
2025-04-07T13:09:27Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
Водителей ждут штрафы за поворотники: что не так со световыми сигналами
Знай
2025-04-07T17:21:29Z
Tesla убрала возможность заказать Cybertruck с увеличенным запасом хода
Корреспондент
2025-04-07T16:51:46Z
Директор Альпин дал понять, чего ожидает от новичка сезона 2025
Корреспондент
2025-04-07T14:00:43Z
Представлений Hyundai Palisade Highroof
Portaltele
2025-04-07T13:43:28Z
Снимаю шляпу: наставник Макларен оценил триумф Ферстаппена в Японии
Корреспондент
2025-04-07T12:51:24Z
Пьяный за рулем - семь раз: начальник ТЦК пожаловался на тяжелую службу. ВИДЕО
Новости Украины
2025-04-07T11:45:27Z
Никому не нужен: лимузин Путина провалился на рынке
Фокус
2025-04-07T07:57:10Z
Электромобили превратятся в тяжесть: тарифы на зарядку и пошлины вырастут почти на 200%
Знай
2025-04-06T20:51:56Z