MY.UAНовини
Інопланетяни можуть бути зовсім поруч: що приховує місяць Юпітера, і чому це серйозно
Інопланетяни можуть бути зовсім поруч: що приховує місяць Юпітера, і чому це серйозно

Інопланетяни можуть бути зовсім поруч: що приховує місяць Юпітера, і чому це серйозно

Місія вже стала однією з найдорожчих в історії NASA

У жовтні минулого 2024 року американське аерокосмічне відомство (NASA) відправило зонд Europa Clipper у бік Юпітера. Ця місія стала ще однією спробою знайти відповідь на питання, яким людство задається багато сотень років: чи одні ми у всесвіті?

Хоча Europa Clipper вже відправився підкорювати неосяжні простори нашої Сонячної системи, проте на його прибуття в місце призначення нам доведеться почекати ще цілих п’ять років. Та й сам зонд хоч і дасть деякі відповіді на важливі питання, але для пошуку безпосередньо життя він не призначений. Але про все по порядку.

Через що весь галас?

Все почалося з апарату "Галілео", який вивчав супутники Юпітера в період із 1995 по 2003 роки. У 1997 році він пролетів на висоті близько 200 кілометрів повз Європу — одного з чотирьох "галілеєвих" супутників планети, названих так на честь великого астронома, що їх відкрив. Тоді зонд зафіксував дивну зміну в навколишній плазмі та магнітному полі.

На той час вчені не змогли зрозуміти, що це було, а тому відклали розгадування цієї таємниці в довгу скриньку. Однак у 2012 році телескоп "Хаббл" зміг побачити ультрафіолетове свічення над Європою, яке було інтерпретовано як викид водяної пари в атмосферу. Подальші спостереження підтвердили цю гіпотезу, що змусило дослідників придивитися детальніше до аномалії, яку зафіксував "Галілео".

Виявилося, що зонд не просто побачив водяну пару, але пролетів крізь викид гейзера! Таким чином, у 2018-му, тобто через 21 рік, таємниця була розкрита, але питань стало ще більше.

Схема появи гейзерів у Європі

Варто зазначити, що підозри про наявність води в Європі існували ще з 70-х років минулого століття. Однак завдяки даним "Галілео" вчені змогли оцінити деформацію Європи під впливом Юпітера та підтвердити свої ідеї. Процес тут нагадує земні відливи та припливи — за рахунок гравітації вода рухається в один бік Європи та йде з іншого, через що дещо змінюється її форма. Якби цей місяць складався з твердого матеріалу, то ці коливання були б незначними, але це не так.

Не Європою єдиною?

У Юпітера чотири основні місяці (ті самі галілеєві супутники) — Іо, Європа, Ганнімед і Каллісто. Загалом навколо планети обертається 95 природних об’єктів.

Іо вважається найбільш вулканічно активним супутником у всій Сонячній системі, тому його поверхня занадто гаряча і непередбачувана, щоб підтримувати на поверхні рідку воду.

Інші ж завдяки гравітаційному впливу та приливним силам Юпітера постійно перебувають у процесі стиснення та розтягування, що генерує внутрішнє тепло та дозволяє підтримувати воду в рідкому стані. Але. Каллісто хоч і може мати океан десь під крижаною шапкою завтовшки 300 кілометрів, але вважається геологічно "мертвою". Тому навряд чи в неї знайдеться енергія для того, щоб дати початок життя.

Ганімед, будучи найбільшим супутником у Сонячній системі (він навіть більше за планету Меркурій) теж може мати рідкий океан, але щоб його виявити, нам би довелося бурити на глибину в 150 кілометрів. До того ж наявність власного магнітного поля ускладнює інтерпретацію отриманих даних.

Тож залишається Європа. Вважається, що товщина льоду на ній становить від 15 до 25 кілометрів, а відсутність великих кратерів говорить про те, що обмін матеріалом між поверхнею та океаном відбувається постійно. При цьому згадані вище гейзери дають людству можливість зазирнути у надра місяця Юпітера без необхідності проводити глибоке буріння.

Вид на Європу

Принаймні, у NASA сподіваються, що Europa Clipper зможе повторити успіх "Галілео", але з можливістю використовувати для аналізу частинок більш просунуті та спеціалізовані інструменти. Якщо ж пролетіти крізь гейзер не вийде, то існують і альтернативні ідеї, які включають створення апарату Europa Lander для спуску на поверхність, теплового бура і навіть роботів, здатних досягти прихованого світу Європи. Однак це вже плани на наступні етапи місії у віддаленому майбутньому.

То що ми шукаємо?

Головним завданням нинішньої місії є не скільки пошуки життя, стільки пошуки умов для його виникнення. Вже зараз ми знаємо, що на Європі є вуглецеві сполуки (зокрема метан), і навіть оксиди. Тобто як мінімум про два найважливіші елементи для зародження життя в земному розумінні — вуглецю та кисні — ми вже в курсі.

Однак важливо розуміти, що навіть якщо зонд пролетить крізь хмару пари, в якій суто гіпотетично знаходяться місцеві організми, то розпізнати їх не зможе. Europa Clipper і без того стала найбільшою автоматичною міжпланетною станцією, колись запущеною NASA, і однією з найдорожчих місій в історії. Вона має на борту велику кількість обладнання для хімічного, геологічного та теплового аналізів Європи, а наявність додаткових інструментів зробила б її ще більшою, важчою та дорожчою.

Однак є на ній обладнання для пошуків біомаркерів. Тобто, наприклад, вона може знайти якусь складну сполуку на основі вуглецю, яка не могла б виникнути в ході неорганічного синтезу. Або вона може помітити високе співвідношення ізотопу вуглець-12 до ізотопу вуглець-13, що на Землі асоціюється з біологічною активністю.

Хоча їхнє виявлення стало б справжньою сенсацією, все ж таки остаточно підтвердити чи спростувати наявність життя в Європі нам доведеться лише в ході наступних місій.

І що ми знайдемо?

Як і сказано вище, за Europa Clipper, швидше за все, вирушать інші апарати для уточнення даних та аналізу нових параметрів. Все це може зайняти не одне десятиліття і вимагати багатомільярдних фінансових вливань.

Однак давайте трохи "побешкетуємо" і пофантазуємо на тему того, чим можуть закінчитися Europa Clipper та всі наступні місії.

Важливо: текст нижче слід сприймати виключно як спекуляцію без якогось обґрунтування.

Результат дослідження Європи можна сформулювати чотирма основними варіантами і відсортувати в порядку зменшення ймовірності.

Варіант 1. Потрібно більше місій

Найімовірніший варіант, який спадає на думку — ми не виявимо там життя, але "не все так однозначно". Причин тому кілька.

Якщо вчені кажуть "в кімнаті нікого немає", то це означає, що вони заглянули в кожен куточок і під усі плінтуси, щоб переконатися напевно. Якщо ж масштабувати умовну "кімнату" на об’єкт розміром з Європу, то справи стають значно складнішими. Площа поверхні місяця Юпітера становить понад 30 мільйонів квадратних кілометрів. Для порівняння, площа України становить лише 603,6 тисячі квадратних кілометрів, тобто десь у 50 разів менше.

Глибина океану під льодами Європи складає, за різними оцінками, від 60 до 150 км. Для порівняння, глибина Маріанської западини, найглибшого місця Землі, лише 11 кілометрів.

Якщо зважити, що за весь час дослідження земних океанів люди вивчили їх на 5-10%, то на розкриття всіх секретів навіть нашої рідної планети піде ще не одна сотня років. Обсяг рідкої води в Європі, згідно з сучасними оцінками, у 2-3 рази більший, ніж обсяг усіх земних океанів. Загалом, у найближчому майбутньому вченим точно буде чим зайнятися, а може, і їхнім дітям і онукам залишиться.

Варіант 2: Там нічого немає

З озвучених вище причин, цей варіант вважатимемо менш ймовірним.

Однак якщо Europa Clipper або майбутні місії покажуть, що вода в океані Європи надто токсична чи радіоактивна, щоб щось могло вижити там навіть у теорії, то після цього можна буде вирушати шукати позаземне життя кудись в інше місце.

Благо, Всесвіт величезний і місць, де життя може ховатися від нас, вистачає і без Європи.

Варіант 3: Життя?

Що ж, ми знаємо вже зараз, що вуглець на Європі є. Однак навіть на Землі з’єднання на його основі можуть з’являтися в ході процесів, які з життям ніяк не пов’язані, а тому не варто радіти раніше часу.

Однак навіть якщо вчені щось та й знайдуть на місяці Юпітера, це лише викличе нові питання на кшталт "А це взагалі життя?"

Тут непогано було б спуститись на нашу рідну планету, щоб подивитися, в чому проблема. Шкільні підручники з біології кажуть, що визначити життя можна за семи ознаками:

  • ріст та розвиток;
  • споживання енергії для підживлення внутрішніх процесів (метаболізм);
  • здатність до розмноження;
  • успадкування батьківських ознак нащадками;
  • клітинна будова;
  • внутрішня стабільність (гомеостаз);
  • реакція на зовнішні подразники.

Наявність цих ознак фіксується у всього живого Землі — від рослин і тварин, до найдрібніших бактерій.

Проте віруси, хоч і складаються з тих самих "будівельних блоків", що й живі організми, але не виконують усі умови зі списку. Через це питання про те, чи варто вважати їх життям, породило численні спекотні дискусії в науковій спільноті, а аргументи "за" та "проти" висловлюються досі. А якщо торкатися класифікації дрібніших "штук" на кшталт віроїдів (патогени рослин, що складаються лише з ланцюжка РНК), то речі лише стають ще дивнішими.

Віроїди справді дивні

Найочевидніше питання, яке виникає у контексті пошуків життя на Європі, звучить як: а чи мають місцеві організми відповідати земній класифікації? Нехай воно залишиться відкритим.

Але, якщо зірки на небі зійдуться і NASA знайде щось, що відповідає всім семи ознакам життя, то це, швидше за все, буде якийсь прокаріотичний організм, що нагадує земні археї — одноклітинні істоти без ядра і органел, схожі на бактерії, але з ще більш простою будовою.

Один із безлічі штамів архей

Варіант археїв був обраний тому, що на Землі вони часто живуть в екстремальних умовах, у тому числі в гідротермальних джерелах, у льодах Арктики і навіть в активних вулканах. Тобто вони є хорошим прикладом того, як живі організми можуть існувати навіть у непридатних для цього умовах.

Вважається, що життя на нашій планеті зародилося в багатих на мінерали теплих стінках "чорних курців" — глибоководних термальних джерел. І якщо на супутнику Юпітера є щось схоже, то вчені будуть мати можливість сфокусувати пошуки "інопланетян" на конкретному місці, замість того, щоб шукати їх по всьому океану.

Чорні курці вважаються колискою життя на Землі

Варіант 4: А якщо…

Ідея знайти багатоклітинне життя на Європі розбурхує уми любителів космосу по всьому світу, проте надто багато збігів має статися, щоб воно не лише з’явилося, а й вижило.

Навіть якщо заглиблюватися в історію нашої планети, то можна виявити, що на початковому етапі її розвитку сталося кілька подій, які мало не винищили раннє життя під корінь.

Прикладом можуть стати "Сади Едіакара", в яких розвивалися одні з перших багатоклітинних істот. Короткий переказ цієї історії: вони не змогли, а наші далекі предки з’явилися через мільйони років. Тому і на Європі ймовірність того, що багатоклітинні організми ще не з’явилися або вже вимерли, куди вищі за те, що вони живуть прямо в даний час.

Сади Едіакара

Для нашої планети однією з головних віх розвитку життя стала поява фотосинтезу. Для будь-якого життя потрібна енергія, а світло Сонця є по суті її необмеженим джерелом. Однак в океані Європи, прихованому під товстим шаром льоду, такої розкоші не буде, а отже, місцевим організмам доведеться отримувати енергію від хімічних реакцій, джерелом яких є тектонічні процеси. Ця обмеженість у ресурсах стане величезною проблемою для багатоклітинного життя, якщо вона спробує з’явитися у подібних умовах.

Якщо багатоклітинні інопланетяни все ж таки є, то їх зовнішній вигляд може бути абсолютно неймовірним. Однак для натхнення можна подивитися на безхребетних із земних океанів, які можуть вразити різноманітністю форм та стратегій виживання.

Що все ж таки можна сказати напевно, то це те, що в океані Європи ми не знайдемо зелених чоловічків. Ні. Вибачте. Просто ні.

Теги за темою
КосмосЄвропаNASA
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Що робити, якщо смартфон не заряджається: рятівні пораді від експертів
Политека
2025-01-28T02:01:09Z
"Піратська" головоломка: знайдіть 7 відмінностей за 21 секунду
GlavRed
2025-01-28T01:36:55Z
Штучний інтелект перекроює ринок праці: які спеціальності зникнуть назавжди
Хвиля
2025-01-28T00:09:45Z
Знайшли камінь, який стосується біблійної історії
Gazeta UA
2025-01-27T23:36:42Z
Чому телефон не бачить Wi-Fi: експерти назвали основні причини та вирішення проблеми
Политека
2025-01-27T23:31:03Z
Microsoft «зламала» Windows 11 черговим оновленням
InternetUA
2025-01-27T21:52:35Z
DeepSeek представила новий ШІ Janus Pro — генеративна модель краща за DALL-E 3
ITC
2025-01-27T21:01:29Z
DeepSeek призупинила реєстрацію користувачів — як зареєструватися без китайського телефона
ITC
2025-01-27T21:01:13Z
Близький конкурент OpenAI заявив, що ШІ подвоїть тривалість життя людини за 10 років
InternetUA
2025-01-27T20:01:08Z
Спіймають птаха щастя за хвіст: яких ТОП-5 знаків зодіаку ощасливить лютий
GlavRed
2025-01-28T02:04:30Z
Рецепт домашніх чебуреків від судді "Мастер Шеф" Ярославського: з мʼясом і сиром
Политека
2025-01-27T23:31:43Z
Ви й самі від нього не відмовитесь: смачне й поживне хачапурі для дітей
24tv
2025-01-27T22:24:14Z
Господині всю зиму збирають лушпиння з часнику: навіщо вони це роблять
24tv
2025-01-27T21:18:18Z
Якщо вдома завалялись банани, приготуйте цей фантастичний пиріг: дуже простий рецепт
Telegraf
2025-01-27T20:30:54Z
Жодного бруду під плитою: простий лайфхак для чистої кухні
24tv
2025-01-27T20:03:46Z
Ніколи не робіть цього з ключами від дому: притягнете біду та бідність
24tv
2025-01-27T19:42:55Z
Жодна їжа не прилипатиме: секрет розігрівання сковорідки від Ярославського
24tv
2025-01-27T19:27:35Z
Яким двом знакам зодіаку пророкують крах на початку лютого
24tv
2025-01-27T19:12:25Z
Авіакатастрофа у Південній Кореї: слідство назвало причину трагедії
ГЛАВКОМ NET
2025-01-28T02:15:33Z
Атака «Шахедів»: у Харкові через пошкоджений газогін зайнялося підприємство
УкраинФорм
2025-01-28T02:07:04Z
У Харкові спалахнула масштабна пожежа після удару "Шахеда"
24tv
2025-01-28T02:06:24Z
На Львівщині викрили шахрайку, яка «продала» волонтеру неіснуючі дрони
УкраинФорм
2025-01-28T01:33:10Z
Через атаку "шахедів" у передмісті Кєва спалахнула багатоповерхівка та сталося ще кілька пожеж
ZN UA
2025-01-28T01:30:13Z
У Польщі чоловік взяв відпустку, щоб відбути покарання у вʼязниці
ГЛАВКОМ NET
2025-01-28T01:12:38Z
На Рівненщині судитимуть водія вантажівки, який спричинив смертельну ДТП на блокпості
Украина Криминальная
2025-01-28T00:33:21Z
Вивозили ухилянтів у локомотивах: двом працівникам Укрзалізниці оголосили підозру
УкраинФорм
2025-01-27T23:48:24Z
"Маємо приліт у місті": ЗС РФ вдарили по Харкову, що відомо
Фокус
2025-01-27T23:27:57Z
Барселона погодила новий контракт з Гаві – Романо
Football.ua
2025-01-27T22:43:07Z
Офіційно: Вейга став гравцем Ювентуса
Football.ua
2025-01-27T22:22:30Z
Збірна Росії з футболу не зіграє не Олімпійських іграх-2028: окупантів не допустили до відбору
24tv
2025-01-27T22:09:36Z
Алавес та Сельта обмінялися забитими голами
Football.ua
2025-01-27T21:58:06Z
Калініна та Ястремська розпочинають виступ на турнірі у Лінці
УкраинФорм
2025-01-27T21:52:22Z
Українських суддів призначено на матч Ліги чемпіонів
ГЛАВКОМ NET
2025-01-27T21:51:16Z
Асист дебютанта Корне допоміг Дженоа обіграти Монцу
Football.ua
2025-01-27T21:46:15Z
Відбулося жеребкування Кубка африканських націй-2025
Football.ua
2025-01-27T21:16:46Z
Ермосо хоче грати за Баєр — Скіра
Football.ua
2025-01-27T21:07:14Z
DeepState назвав напрямок, де просунувся ворог
1News
2025-01-28T01:54:32Z
Ізраїль може передати Україні російську зброю, яку вилучили й бойовиків - Defense Express
TSN
2025-01-28T01:48:32Z
Український командир назвав термін, за який ворог хоче дійти до Дніпропетровщини
GlavRed
2025-01-28T01:36:17Z
Окупанти просунулися поблизу Курахового, бої тривають біля Покровська: огляд і карти ISW
24tv
2025-01-28T01:27:31Z
Завдяки новій системі оповіщення у двох районах Черкащини тривалість тривог скоротилася вдвічі
УкраинФорм
2025-01-28T01:22:29Z
Росіяни атакували Київ безпілотниками
1News
2025-01-28T00:00:33Z
Росіяни просунулися поблизу 4 населених пунктів: DeepState оновили карту
24tv
2025-01-27T22:36:15Z
Два мільйони на туалетний папір та носовички: "Київводоканал" оголосив чималий тендер
Telegraf
2025-01-27T22:12:41Z
Останні велетні лісів: чому зубри в Україні зникли з дикої природи
Telegraf
2025-01-27T22:06:06Z
40-річна Ізабель Гулар у бікіні влаштувала ніжну фотосесію на березі океану
Gazeta UA
2025-01-28T02:12:35Z
Онкохвора супермодель після втрати волосся знялася в стильній фотосесії
GlavRed
2025-01-28T00:27:41Z
Друга світова війна: кращі фільми
CutInsight
2025-01-27T22:39:22Z
Соломка різко відповів Камалії, яка назвала його "ображеним хлопчиком"
GlavRed
2025-01-27T22:27:26Z
5 неймовірних серіалів, які затягують з першого епізоду
24tv
2025-01-27T22:03:43Z
Солдат Джейн: дивитись онлайн
CutInsight
2025-01-27T22:03:34Z
Співають всі – пісня "Танцювала риба з раком" полонила мережу
24tv
2025-01-27T22:03:11Z
Матч Пойнт: дивитись онлайн
CutInsight
2025-01-27T21:48:39Z
Не можна ось так взяти і зняти в Україні «Аватар 3»
Детектор М
2025-01-27T20:37:27Z
"Вчительку року" заарештували через вечірку на 100 учнів: що робила жінка з дітьми
Фокус
2025-01-28T01:42:06Z
Пенсію в майже 12 тис грн може отримати 65-річна особа навіть з мінімальним стажем
Telegraf
2025-01-28T01:30:30Z
Дітям за кордоном спростять повернення до українських шкіл: умови
Хвиля
2025-01-28T01:06:36Z
Колоритні діалектизми: що таке вакації, бранжа, шкраб
ZN UA
2025-01-28T01:04:26Z
Чому горіх називається "волоським": історик розповів про походження цього слова
Telegraf
2025-01-28T00:33:25Z
Мобілізація в лютому: як жінок можуть залучити до служби
ГЛАВКОМ NET
2025-01-28T00:15:24Z
Росіяни завдають собі каліцтва, щоб уникнути штурму островів Дніпра на Херсонщині – АТЕШ
Gazeta UA
2025-01-28T00:07:52Z
У США жінка вже понад 2 місяці живе з пересадженою свинячою ниркою
ГЛАВКОМ NET
2025-01-27T23:30:03Z
Керували господарствами, володіли землею та відправляли вояків на війну: за яких обставин в Україна жінки набували цих прав
Telegraf
2025-01-27T23:15:54Z
Перетин кордону: чи можна перевозити ліки до країн ЄС
ZN UA
2025-01-28T02:04:22Z
Як впоратися із панічною атакою: доктор Комаровський дав алгоритм дій
Политека
2025-01-28T02:01:37Z
Як зберегти овочі та зелень свіжими довше: найкращі способи
GlavRed
2025-01-28T01:27:34Z
Чи можуть мобілізувати, якщо поганий слух: з якими хворобами вуха можна уникнути призову
Telegraf
2025-01-28T00:12:13Z
Нарахували фіктивним працівникам ₴4,2 млн. зарплати – судитимуть працівників Одеського медзакладу
Украина Криминальная
2025-01-27T23:45:50Z
Лосось і овес: дієтологи назвали найкращі продукти для сніданку
GlavRed
2025-01-27T20:27:07Z
Дієтологи назвали продукти, які допоможуть людині заспокоїтися
GlavRed
2025-01-27T19:27:34Z
Поганий і хороший: що таке холестерин і чому він підвищується
24tv
2025-01-27T18:57:49Z
Кільце може призвести до втрати рук: чому Кейт Міддлтон не носить обручку під час лікування від раку
Telegraf
2025-01-27T17:42:19Z
Ініціатива ZBROYARI торік залучила в український ОПК понад $1,5 мільярда
УкраинФорм
2025-01-28T00:54:15Z
Перегони за ШІ розпочалися? У Мінцифри відреагували на новий китайський застосунок DeepSeek
InternetUA
2025-01-28T00:01:26Z
Прогноз невтішний: хто в Росії може потрапити під "чистки" через стрімке падіння економіки
24tv
2025-01-27T22:18:25Z
Українцям закручують гайки: новий сюрприз від банків
TSN
2025-01-27T21:30:56Z
Чи доведеться українцям платити додатковий податок для пенсії: у Мінсоці пояснили, чи є "зрада"
Telegraf
2025-01-27T21:06:31Z
Що гальмує кредитування та розвиток реального сектора економіки
ГЛАВКОМ NET
2025-01-27T21:06:07Z
Як зареєструвати розірвання договору оренди землі: деталі процедури
24tv
2025-01-27T20:03:08Z
ПФУ показав, як індексація пенсій у березні позначиться на виплатах людям з інвалідністю
Хвиля
2025-01-27T20:00:54Z
Запровадження накопичувальних пенсій не передбачатиме підвищення податків, – Мінсоцполітики
24tv
2025-01-27T19:57:47Z
Автоматична перевірка та доставка документів: "Дія" відновила зручну послугу для водіїв
Хвиля
2025-01-28T02:06:50Z
У «Дії» відновили перереєстрацію транспортних засобів
УкраинФорм
2025-01-28T00:10:15Z
На якій швидкості авто витрачає найменше палива: експерт розповів
ТСН
2025-01-27T21:52:59Z
Про них мріють мільйони: механік назвав 5 спортивних авто, за які не дав би ні копійки
24tv
2025-01-27T20:42:08Z
Евакуаційні автомобілі для ЗСУ обкатали на трасі Формули 1
AutoCentre
2025-01-27T19:16:06Z
Porsche тестує електричний 718 Cayman Electric
AutoCentre
2025-01-27T18:12:31Z
Більшість людей неправильно завантажували пральні машини: в чому причина
GlavRed
2025-01-27T17:27:15Z
Компанія Tatra Trucks збільшила обсяг постачання вантажівок
AutoCentre
2025-01-27T17:13:55Z
BMW показала тизер спорткара M3 CS Touring
AutoCentre
2025-01-27T16:13:24Z
Україна наближає крах Росії: ексміністр сказав, що змусить Путіна стати на коліна
24tv
2025-01-28T01:33:47Z
Трамп звільнив посадовців Мін’юсту, які розслідували його справу - ЗМІ
УкраинФорм
2025-01-28T01:33:37Z
Загроза штурму 300-тисячними резервами: прогноз прориву РФ широким фронтом
GlavRed
2025-01-28T01:27:18Z
Щоденні атаки по Росії: військовослужбовець ЗСУ розповів про вдалу тактику
Политека
2025-01-28T01:04:53Z
ЄС введе санкції проти російських хакерів, яких розшукують за кібератаки проти Естонії - ЗМІ
InternetUA
2025-01-28T01:01:18Z
Посли G7 відреагували на скандал зі зміною керівництва Агенції оборонних закупівель
Европейская правда
2025-01-28T00:49:37Z
Штати не відвернуться від ООН, але можуть переглянути участь в окремих структурах - Кислиця
УкраинФорм
2025-01-28T00:33:25Z
Сенат затвердив Скотта Бессента на посаді глави Мінфіну США
24tv
2025-01-28T00:27:08Z
У Трампа відкрили розслідування проти прокурорів, які вели справи про штурм Капітолія - CNN
УкраинФорм
2025-01-28T00:18:53Z