MY.UAНовини
Ментальна окупація Криму: як на півострові століттями нищили українську ідентичність
Ментальна окупація Криму: як на півострові століттями нищили українську ідентичність

Ментальна окупація Криму: як на півострові століттями нищили українську ідентичність

Ментальна окупація Криму: як на півострові століттями нищили українську ідентичність

Російська збройна агресія проти України почалася з окупації Кримського півострова — одного з найунікальніших регіонів України, який російська пропаганда називає «ісконно русскім». Він є унікальним не лише з погляду географічного розташування та кліматичних особливостей, а й через бурхливу історію та різнобарвний етнічний склад. Три корінні народи України (кримські татари, караїми та кримчаки) сформувалися та переважно проживають саме в Криму. А скільки інших народів мешкали колись і продовжують жити нині на півострові!

Та за цим розмаїттям загубилася історія однієї з найбільших, проте малопочутих громад Криму — етнічних українців. Виглядає дуже дивно: як так склалося, що цю частину титульної української нації протягом ледь не всієї доби незалежності було витіснено на другорядні позиції в суспільно-політичному житті півострова? І це та частина, що дала Україні такі таланти, як засновник Братства тарасівців Іван Липа, художниця-шістдесятниця Алла Горська та абсолютний чемпіон світу з боксу Олександр Усик. Що вже казати про сучасне становище в умовах російської окупації, коли півмільйонна українська громада Криму опинилася на межі виживання.

Щоб зрозуміти, як сформувалась українська громада в Криму, зазирнімо в минуле. Перші українці-русини на півострові з’явилися ще за княжої доби (Х–ХІ століття), коли під владою Києва (або щонайменше під його протекторатом) перебувала східна частина півострова. Тут у середньовічних Керчі та Судаку мешкало чимало русинів, насамперед торговців — як завжди, бізнес спонукав людей освоювати нові горизонти. А ось протягом наступних століть причини появи українців у Криму були вже не настільки приємними. За часів існування Кримського ханату це були полонені невільники або ж козаки-запорожці, котрі періодично здійснювали рейди на кримські порти. Дуже ймовірно, що якась частка з тих сотень тисяч невільників влилася до складу кримськотатарського народу, однак стабільної української громади не було на півострові аж до ХІХ століття.

Та поступово хвиля освоєння українцями степових причорноморських просторів досягла Криму. Хтось переселявся з політичних причин, наприклад запорожці, які тікали від російського терору. Однак більшість знов-таки керувалася мотивами економічними: чумаки освоювали соляні промисли біля Євпаторії та Перекопу, робітники їхали працювати на рибних заводах у Керчі, селяни ж мріяли про землю.

Російська влада ставилася до цього процесу дуже неоднозначно. Насамперед її цікавило витіснення з півострова кримських татар і переселення на їхнє місце росіян, аби зміцнити владу над цим стратегічно важливим регіоном. Українців пускали на півострів неохоче, лише тоді, коли потрібні були фахівці зі специфічними навичками: наприклад, майстри-корабельники, спеціалісти з розведення шовкопряда або нових порід коней. Поет Степан Руданський, який прожив дванадцять років у Ялті, потрапив туди тому, що був лікарем за фахом, а біолог Левко Симиренко завдячував своїй появі на півострові неабиякому таланту в промисловому плодівництві.

Російський уряд усіляко протидіяв масовим українським переселенським рухам на півострів, як, наприклад учасникам селянського походу «в Таврію за волею» 1856 року: українців тоді спинили регулярні російські війська та придушили їхні виступи. Однак попри все частка українців серед загального населення Криму неухильно зростала. Вже в другій половині ХІХ століття вони становили щонайменше п’яту частину від усього населення Степового Криму. Точну цифру назвати важко, адже імперські переписи прагнули применшити частку неросійського населення. Українці в Криму, як і скрізь у Російській імперії, зазнавали жорсткої русифікації. Якщо українець переходив на російську мову, а радше на суржик, то в очах офіційної статистики він уже був росіянином. На жаль, кілька століть такої шовіністичної політики дали свої страшні плоди — навіть за часів незалежної України можна зустріти багатьох мешканців Криму з українським корінням, які затято доводитимуть, що вони є «справжніми» росіянами.

Втім, півострів не оминуло українське національне відродження, що в ХІХ столітті охопило всю Україну. Повсюдно — у Севастополі, Феодосії, Керчі, Сімферополі — створювалися українські культурні осередки, друкувалися українські газети, формувалися філії українських політичних партій. Під час бурхливих революційних подій 1917–1921 років українці півострова об’єдналися в Крайову українську раду на чолі з педагогом Павлом Горянським. Вони просували ідею про те, що після розпаду Російської імперії Крим має стати частиною незалежної України. Хоч активні кроки в цьому напрямку робили різні українські уряди — й республіканські, й гетьманські, проте на практиці цю ідею було реалізовано лише за три з половиною десятиліття, вже в умовах совєтського панування. Причини того кроку — тема для окремої розмови.

Наскільки входження Криму до складу України 1954 року сприяло розвитку місцевої української громади — питання дискусійне. Окремі кроки з українізації суспільно-політичного життя півострова протягом 1950-х — 1960-х років дуже швидко змінилися загальносоюзними процесами будівництва «єдиного совєтського народу», за якими ховалася тотальна русифікація. Як наслідок, у Криму сформувалось агресивне проросійське середовище, що розглядало будь-які маніфестації національної приналежності як особисту загрозу. І це стосувалося як українців зокрема, так і всіх неросійських національних громад.

Ситуація не змінилася кардинально після здобуття Україною незалежності 1991 року. Проросійське середовище завдяки щедрій фінансовій підтримці з боку Москви та присутності на півострові об’єктів російського флоту, включно з базою Чорноморського флоту в Севастополі, прагнуло знищити будь-які українські національні проєкти в Криму. Звісно, постколоніальна свідомість щодо української мови існувала не лише в Криму. Та якщо умовно в Запоріжжі чи Харкові до української могли зверхньо ставитися як до «сільської» чи «західняцької», то в Сімферополі чи Феодосії носія української мови розглядали як зрадника й ледь не смертельного ворога.

Попри все поступово крізь терня почали пробиватися важливі осередки українського життя: з’явились окремі класи та школи з українською мовою навчання, виходили україномовні радіо- й телепередачі, відкрилися храми Української православної церкви Київського патріархату (пізніше стала частиною Православної церкви України). Газета «Кримська світлиця», Українська школа-гімназія, театральна студія «Світанок» стали вірними друзями багатьох українців Криму.

Та цих проєктів було замало. Взяти хоча б Академічний український музичний театр у Сімферополі: створений іще за совєтських часів, він був насправді двомовним, а українською мовою демонстрував переважно вистави двохсотрічної давнини, й лише незадовго до російської анексії почав осучаснювати свій репертуар.

В освіті ситуація була не кращою. Україномовних шкіл на весь Крим було лише сім, часто вони розташовувались у малопристосованих умовах із переповненими класами: хоча до Української школи-гімназії завжди була черга з потенційних учнів, їх фізично не було де розмістити. Так і виходило, що освіту українською мовою здобували тільки 7% мешканців Криму (серед них і кримські татари, й росіяни, й представники інших народів), тоді як частка етнічних українців на півострові сягала чверті населення. З україномовними дитсадками ситуація була взагалі плачевна, а отже, вже з раннього віку діти починали зазнавати нещадної русифікації.

Та найбільше обурює байдужість українських політиків і чиновників до проблем української громади Криму. Усі зазначені проєкти трималися майже виключно на плечах ентузіастів. Навіть папір для друку перших номерів газети «Кримська світлиця» довелося просити у дружніх кримськотатарських організацій. Центральна влада за всі роки так і не зуміла започаткувати дієву підтримку власного ж народу в Криму. Чому? Напевно, було простіше заплющувати очі на тотальну русифікацію в обмін на уявну «лояльність» кримських еліт замість того, щоб рішуче змінювати ситуацію. Тому нині замало лише фізичного визволення півострова — потрібна ще й його ментальна деокупація.

Кінець лютого 2014 року став дуже трагічним для української громади Криму. Найактивніших її представників заарештовували, викрадали, били. Ті, хто був готовий ризикнути всім, покинути своє майно та виїхати фактично в нікуди без державної підтримки з боку України, зробили це, аби тільки не перебувати під ненависною окупацією. Загалом таких було орієнтовно 40 тисяч. Кримчани, котрі залишили півострів, створили КРУК — Крайову раду українців Криму, відновивши традиції сторічної давнини. Спільними зусиллями вони й далі обстоюють права та інтереси своєї громади перед українською владою й міжнародною спільнотою. Багато хто з кримських переселенців воює в лавах ЗСУ, не лише захищаючи свободу власної країни, а й мріючи повернути свій украдений дім.

Тим часом більшість була змушена залишитися жити під дулами російських автоматів, в умовах цілеспрямованого та методичного етноциду. За одинадцять років окупації було повністю знищено всі установи, які такими зусиллями створювалися в перші два десятиліття незалежності: школи, церкви, музеї, ЗМІ. В наші дні на півострові українську мову як факультатив вивчають лише кількасот учнів раз на тиждень. Ба більше, вивчають на основі текстів, де прославляється російська окупаційна армія та її геноцидна агресія проти України,так нинішня московська імперська влада продовжує застосовувати пропагандистські методи своїх комуністичних попередників. Та навіть в умовах всеохопного терору та фальсифікації демографічних даних не менш як 150 тисяч мешканців сучасного Криму відкрито декларують свою належність до українського народу. За патріотичну позицію українці Криму ризикують свободою, здоров’ям, добробутом і навіть життям.

«Який би паспорт мені не нав’язали, а я був і залишуся українцем», — так сказав відомий кримський український поет Данило Кононенко, який прожив під окупацією останні роки свого життя. Українці Криму ще скажуть своє вагоме слово, незважаючи на нинішнє відчуття безнадії у багатьох із них. Де ж ті зірки, яких усе ніяк не видно за колючим шаром терня?

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
В России задержали иностранца по подозрению в сборе данных о ПВО
Корреспондент
2025-04-25T07:48:44Z
Трамп обратился к Путину после удара по Киеву: Стоп
Comments UA
2025-04-24T19:51:18Z
Переговоры о мире: Дуда заявил о необходимости уступок со стороны Украины
TSN
2025-04-25T12:10:57Z
Ночная атака по Киеву — самая плотная за все время войны: заявление Селезнева
TSN
2025-04-25T12:10:52Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
Шойгу заявил о готовности России применить ядерное оружие
ZN UA
2025-04-24T10:12:30Z
Два пункта соглашения Трампа по Украине неприемлемы для ЕС - СМИ
Корреспондент
2025-04-24T13:24:51Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Как умер Папа Римский: врач рассказал о последних минутах жизни
TSN
2025-04-25T12:10:52Z
Как правильно сказать на украинском: "наличка", "мелочь", "сдача"
TSN
2025-04-25T12:10:21Z
Дроны прошли российскую ПВО: попадание в завод по производству "Шахедов"
Новости Украины
2025-04-24T07:45:11Z
Что можно и нельзя делать 25 апреля: у кого нужно обязательно попросить прощения
Comments UA
2025-04-25T04:03:11Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Злата Огневич впервые рассказала, как разоблачила "крысу" в украинском шоу-бизнесе, и пишет об этом книгу
TSN
2025-04-25T12:09:36Z
Продюсер Лисица признался, как изменял жене с Alyosha и через что порвал с певицей
TSN
2025-04-25T12:09:02Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Годами насиловал несовершеннолетних девушек: полиция разоблачила отца-воспитателя детского дома
TSN
2025-04-25T12:10:54Z
Ужасный обстрел Киева: в МВД сообщили, какие последствия удара по жилому дому
TSN
2025-04-25T12:10:44Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
МАГАТЭ бьет тревогу: украинские АЭС работают в условиях постоянной опасности
Gazeta UA
2025-04-25T12:05:22Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Зарплаты, как кот наплакал, а расходы, как в Европе: эксперт указал в несправедливости расходов
Знай
2025-04-25T12:10:43Z
Курс валют на 25 апреля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-04-25T12:10:33Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
Звонок "из банка" обернется потерей 34 600 гривен: клиентов Приватбанка предупредили
Знай
2025-04-21T20:10:23Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Сидящая работа может вызвать рак: в чем угроза
Comments UA
2025-04-25T12:10:01Z
Матюха Андрей Валерьевич: Благотворительность в действии
TSN
2025-04-25T12:08:24Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
Херсон без светофоров: как в городе пытаются избежать ударов дронов
TSN
2025-04-25T12:10:44Z
ВСУ начали использовать гаубицы времен Второй мировой: насколько они эффективны
TSN
2025-04-25T12:10:06Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
Россияне атаковали поселок под Купянском, загорелся дом
Корреспондент
2025-04-21T07:06:54Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Для чего дачники собирают кофейную гущу: способы применения, о которых вы не знали
TSN
2025-04-25T12:10:57Z
Какие 6 запахов негативно влияют на здоровье кошек: об этом мало кто знает
TSN
2025-04-25T12:10:10Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Что посадить в междурядья картофеля: лучшие соседи для хорошей урожайности и защиты от вредителей
TSN
2025-04-25T12:09:55Z
Добавьте этот ингредиент во время жарки — и картошка получится с румяной хрустящей корочкой
TSN
2025-04-25T12:09:14Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
Трансферный бан: ФИФА запретила Ворскле регистрацию новых игроков
Корреспондент
2025-04-25T11:06:41Z
Легионер клуба УПЛ намерен покинуть Украину из-за российских обстрелов
ZN UA
2025-04-25T10:40:11Z
Эксцентричный блогер договорился о поединке с непобедимым Джервонтой
Корреспондент
2025-04-25T10:33:47Z
Будет конкурировать с Наполи и Атлетико: Челси нацелился на звезду МЮ
Корреспондент
2025-04-25T09:30:41Z
"Разум украинцев замутнен": В России набросились на спортсменку, поставившую россиян на место
Telegraf
2025-04-25T09:18:14Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
Какой штраф за самовольное переоборудование автомобиля в Украине в 2025 году: сумма
Факти ICTV
2025-04-25T09:19:58Z
Uber и Volkswagen запустят сервис роботакси в США
Корреспондент
2025-04-24T18:12:18Z
Zeekr представила плагін-гібридний позашляховик
Корреспондент
2025-04-24T16:42:05Z
Есть ли штраф за отсутствие огнетушителя и какой размер в 2025 году
Факти ICTV
2025-04-24T16:04:45Z
Угон авто, новая покупка и шок: мужчина случайно выкупил собственную машину
TSN
2025-04-24T12:34:32Z
"Как там могло оказаться авто?": на затонувшем авианосце времен Второй мировой войны нашли "сюрприз"
Апостроф
2025-04-24T12:21:10Z
Японец купил Ferrari, на которую собирал деньги 10 лет, а тачка сгорела до тла через час
Знай
2025-04-24T08:51:47Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
Ученые нашли у глубоководных рыб общий загадочный ген
TSN
2025-04-25T12:09:50Z
Телескоп TESS открыл теплый мининептун поблизости звезды, похожей на Солнце
TSN
2025-04-25T12:09:30Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Магнитная буря 25 апреля: какая ее мощность
TSN
2025-04-25T12:06:13Z
Планеты, подобные Земле, встречаются чаще, чем считалось ранее: новое открытие астрономов
TSN
2025-04-25T12:04:24Z