MY.UAНовини
Ментальна окупація Криму: як на півострові століттями нищили українську ідентичність
Ментальна окупація Криму: як на півострові століттями нищили українську ідентичність

Ментальна окупація Криму: як на півострові століттями нищили українську ідентичність

Ментальна окупація Криму: як на півострові століттями нищили українську ідентичність

Російська збройна агресія проти України почалася з окупації Кримського півострова — одного з найунікальніших регіонів України, який російська пропаганда називає «ісконно русскім». Він є унікальним не лише з погляду географічного розташування та кліматичних особливостей, а й через бурхливу історію та різнобарвний етнічний склад. Три корінні народи України (кримські татари, караїми та кримчаки) сформувалися та переважно проживають саме в Криму. А скільки інших народів мешкали колись і продовжують жити нині на півострові!

Та за цим розмаїттям загубилася історія однієї з найбільших, проте малопочутих громад Криму — етнічних українців. Виглядає дуже дивно: як так склалося, що цю частину титульної української нації протягом ледь не всієї доби незалежності було витіснено на другорядні позиції в суспільно-політичному житті півострова? І це та частина, що дала Україні такі таланти, як засновник Братства тарасівців Іван Липа, художниця-шістдесятниця Алла Горська та абсолютний чемпіон світу з боксу Олександр Усик. Що вже казати про сучасне становище в умовах російської окупації, коли півмільйонна українська громада Криму опинилася на межі виживання.

Щоб зрозуміти, як сформувалась українська громада в Криму, зазирнімо в минуле. Перші українці-русини на півострові з’явилися ще за княжої доби (Х–ХІ століття), коли під владою Києва (або щонайменше під його протекторатом) перебувала східна частина півострова. Тут у середньовічних Керчі та Судаку мешкало чимало русинів, насамперед торговців — як завжди, бізнес спонукав людей освоювати нові горизонти. А ось протягом наступних століть причини появи українців у Криму були вже не настільки приємними. За часів існування Кримського ханату це були полонені невільники або ж козаки-запорожці, котрі періодично здійснювали рейди на кримські порти. Дуже ймовірно, що якась частка з тих сотень тисяч невільників влилася до складу кримськотатарського народу, однак стабільної української громади не було на півострові аж до ХІХ століття.

Та поступово хвиля освоєння українцями степових причорноморських просторів досягла Криму. Хтось переселявся з політичних причин, наприклад запорожці, які тікали від російського терору. Однак більшість знов-таки керувалася мотивами економічними: чумаки освоювали соляні промисли біля Євпаторії та Перекопу, робітники їхали працювати на рибних заводах у Керчі, селяни ж мріяли про землю.

Російська влада ставилася до цього процесу дуже неоднозначно. Насамперед її цікавило витіснення з півострова кримських татар і переселення на їхнє місце росіян, аби зміцнити владу над цим стратегічно важливим регіоном. Українців пускали на півострів неохоче, лише тоді, коли потрібні були фахівці зі специфічними навичками: наприклад, майстри-корабельники, спеціалісти з розведення шовкопряда або нових порід коней. Поет Степан Руданський, який прожив дванадцять років у Ялті, потрапив туди тому, що був лікарем за фахом, а біолог Левко Симиренко завдячував своїй появі на півострові неабиякому таланту в промисловому плодівництві.

Російський уряд усіляко протидіяв масовим українським переселенським рухам на півострів, як, наприклад учасникам селянського походу «в Таврію за волею» 1856 року: українців тоді спинили регулярні російські війська та придушили їхні виступи. Однак попри все частка українців серед загального населення Криму неухильно зростала. Вже в другій половині ХІХ століття вони становили щонайменше п’яту частину від усього населення Степового Криму. Точну цифру назвати важко, адже імперські переписи прагнули применшити частку неросійського населення. Українці в Криму, як і скрізь у Російській імперії, зазнавали жорсткої русифікації. Якщо українець переходив на російську мову, а радше на суржик, то в очах офіційної статистики він уже був росіянином. На жаль, кілька століть такої шовіністичної політики дали свої страшні плоди — навіть за часів незалежної України можна зустріти багатьох мешканців Криму з українським корінням, які затято доводитимуть, що вони є «справжніми» росіянами.

Втім, півострів не оминуло українське національне відродження, що в ХІХ столітті охопило всю Україну. Повсюдно — у Севастополі, Феодосії, Керчі, Сімферополі — створювалися українські культурні осередки, друкувалися українські газети, формувалися філії українських політичних партій. Під час бурхливих революційних подій 1917–1921 років українці півострова об’єдналися в Крайову українську раду на чолі з педагогом Павлом Горянським. Вони просували ідею про те, що після розпаду Російської імперії Крим має стати частиною незалежної України. Хоч активні кроки в цьому напрямку робили різні українські уряди — й республіканські, й гетьманські, проте на практиці цю ідею було реалізовано лише за три з половиною десятиліття, вже в умовах совєтського панування. Причини того кроку — тема для окремої розмови.

Наскільки входження Криму до складу України 1954 року сприяло розвитку місцевої української громади — питання дискусійне. Окремі кроки з українізації суспільно-політичного життя півострова протягом 1950-х — 1960-х років дуже швидко змінилися загальносоюзними процесами будівництва «єдиного совєтського народу», за якими ховалася тотальна русифікація. Як наслідок, у Криму сформувалось агресивне проросійське середовище, що розглядало будь-які маніфестації національної приналежності як особисту загрозу. І це стосувалося як українців зокрема, так і всіх неросійських національних громад.

Ситуація не змінилася кардинально після здобуття Україною незалежності 1991 року. Проросійське середовище завдяки щедрій фінансовій підтримці з боку Москви та присутності на півострові об’єктів російського флоту, включно з базою Чорноморського флоту в Севастополі, прагнуло знищити будь-які українські національні проєкти в Криму. Звісно, постколоніальна свідомість щодо української мови існувала не лише в Криму. Та якщо умовно в Запоріжжі чи Харкові до української могли зверхньо ставитися як до «сільської» чи «західняцької», то в Сімферополі чи Феодосії носія української мови розглядали як зрадника й ледь не смертельного ворога.

Попри все поступово крізь терня почали пробиватися важливі осередки українського життя: з’явились окремі класи та школи з українською мовою навчання, виходили україномовні радіо- й телепередачі, відкрилися храми Української православної церкви Київського патріархату (пізніше стала частиною Православної церкви України). Газета «Кримська світлиця», Українська школа-гімназія, театральна студія «Світанок» стали вірними друзями багатьох українців Криму.

Та цих проєктів було замало. Взяти хоча б Академічний український музичний театр у Сімферополі: створений іще за совєтських часів, він був насправді двомовним, а українською мовою демонстрував переважно вистави двохсотрічної давнини, й лише незадовго до російської анексії почав осучаснювати свій репертуар.

В освіті ситуація була не кращою. Україномовних шкіл на весь Крим було лише сім, часто вони розташовувались у малопристосованих умовах із переповненими класами: хоча до Української школи-гімназії завжди була черга з потенційних учнів, їх фізично не було де розмістити. Так і виходило, що освіту українською мовою здобували тільки 7% мешканців Криму (серед них і кримські татари, й росіяни, й представники інших народів), тоді як частка етнічних українців на півострові сягала чверті населення. З україномовними дитсадками ситуація була взагалі плачевна, а отже, вже з раннього віку діти починали зазнавати нещадної русифікації.

Та найбільше обурює байдужість українських політиків і чиновників до проблем української громади Криму. Усі зазначені проєкти трималися майже виключно на плечах ентузіастів. Навіть папір для друку перших номерів газети «Кримська світлиця» довелося просити у дружніх кримськотатарських організацій. Центральна влада за всі роки так і не зуміла започаткувати дієву підтримку власного ж народу в Криму. Чому? Напевно, було простіше заплющувати очі на тотальну русифікацію в обмін на уявну «лояльність» кримських еліт замість того, щоб рішуче змінювати ситуацію. Тому нині замало лише фізичного визволення півострова — потрібна ще й його ментальна деокупація.

Кінець лютого 2014 року став дуже трагічним для української громади Криму. Найактивніших її представників заарештовували, викрадали, били. Ті, хто був готовий ризикнути всім, покинути своє майно та виїхати фактично в нікуди без державної підтримки з боку України, зробили це, аби тільки не перебувати під ненависною окупацією. Загалом таких було орієнтовно 40 тисяч. Кримчани, котрі залишили півострів, створили КРУК — Крайову раду українців Криму, відновивши традиції сторічної давнини. Спільними зусиллями вони й далі обстоюють права та інтереси своєї громади перед українською владою й міжнародною спільнотою. Багато хто з кримських переселенців воює в лавах ЗСУ, не лише захищаючи свободу власної країни, а й мріючи повернути свій украдений дім.

Тим часом більшість була змушена залишитися жити під дулами російських автоматів, в умовах цілеспрямованого та методичного етноциду. За одинадцять років окупації було повністю знищено всі установи, які такими зусиллями створювалися в перші два десятиліття незалежності: школи, церкви, музеї, ЗМІ. В наші дні на півострові українську мову як факультатив вивчають лише кількасот учнів раз на тиждень. Ба більше, вивчають на основі текстів, де прославляється російська окупаційна армія та її геноцидна агресія проти України,так нинішня московська імперська влада продовжує застосовувати пропагандистські методи своїх комуністичних попередників. Та навіть в умовах всеохопного терору та фальсифікації демографічних даних не менш як 150 тисяч мешканців сучасного Криму відкрито декларують свою належність до українського народу. За патріотичну позицію українці Криму ризикують свободою, здоров’ям, добробутом і навіть життям.

«Який би паспорт мені не нав’язали, а я був і залишуся українцем», — так сказав відомий кримський український поет Данило Кононенко, який прожив під окупацією останні роки свого життя. Українці Криму ще скажуть своє вагоме слово, незважаючи на нинішнє відчуття безнадії у багатьох із них. Де ж ті зірки, яких усе ніяк не видно за колючим шаром терня?

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Авиационная отрасль РФ на грани краха – разведка
ZN UA
2025-07-16T07:30:34Z
Будет ли Украина со светом: в Минэнерго сделали заявление после обстрелов
Comments UA
2025-07-16T07:24:25Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Казахстан усложнил транзит российских грузов
Корреспондент
2025-07-14T17:18:49Z
"Блок готов: ЕС планирует создать фонд по поддержке Украины на 100 млрд евро, — СМИ
Фокус
2025-07-09T10:27:30Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Союзники снова разочаруют Украину: в новых пакетах оружия нашли большую "предательство"
Comments UA
2025-07-16T07:27:55Z
"Друг Путина" выступит в Италии: активисты и политики забили тревогу
Апостроф
2025-07-16T07:21:32Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Шмыгаль подал в отставку
ZN UA
2025-07-15T15:10:22Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Эта ежедневная пища приводит к смерти: шокирующая правда о любимых вкусностях
Comments UA
2025-07-16T04:57:34Z
Секс вызывает отвращение: у популярного препарата для похудения обнаружили опасный побочный эффект
TSN
2025-07-16T04:33:56Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
"Кара небесная в действии". Внезапные пожары уничтожили объекты оккупантов в Мариуполе
Telegraf
2025-07-16T07:22:47Z
Покровское направление: РФ использует тактику "единичных камикадзе"
Хвиля
2025-07-16T07:22:45Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Нашли похищенную в 1970-х годах гитару The Rolling Stones
ZN UA
2025-07-16T07:10:23Z
Лидерами по числу номинаций на "Эмми-2025" стали сериал "Разделение" и "Пингвин"
Комсомольская правда
2025-07-16T06:40:36Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Почему Украина не получит ракеты "Томагавк" - объяснение Скибицкого
Comments UA
2025-07-16T07:24:33Z
Какой завтра, 17 июля, праздник — все об этом дне, какой церковный праздник, что нельзя делать
TSN
2025-07-16T06:48:25Z
Крупнейший порт Европы готовится к войне с Россией — что известно
TSN
2025-07-08T21:27:03Z
Производит истребители МиГ-29 и МиГ-31: Силы обороны атаковали завод в Подмосковье
Фокус
2025-07-11T11:43:06Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Кружил в небе, распугивая пилотов: в Канаде неизвестный угнал самолет
Фокус
2025-07-16T07:16:28Z
Дроновая атака на Запорожье: ранен ребенок, повреждены десятки квартир. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T07:03:00Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Забудьте о компоте: ежевичный физ с мятой - глоток прохладной украинской магии
Gazeta UA
2025-07-16T07:31:11Z
Такой салат с нектарином, рукколой и мясом точно оценят гости: рецепт ресторанного блюда за считанные минуты
Telegraf
2025-07-16T07:01:59Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Дюбуа "накричал" на Усика во время битвы взглядов перед реваншем
Комсомольская правда
2025-07-16T06:13:45Z
Глаза в глаза: Усик и Дюбуа снова обменялись взглядами
Апостроф
2025-07-15T16:36:21Z
Российской фигуристке отказали в переходе в сборную Азербайджана
ZN UA
2025-07-15T12:22:09Z
"Немного подавлен": Дюбуа разочаровался перед боем с Усиком
Фокус
2025-07-15T12:10:24Z
Реванш Усик - Дюбуа: стало известно количество проданных билетов
Корреспондент
2025-07-15T11:36:41Z
Слышал "Шахеды" по WhatsApp: Усик рассказал, что переживает его семья в Украине
Фокус
2025-07-15T11:21:53Z
Даниэль - в огне: Спарринг-партнер Усика дал прогноз на реванш с Дюбуа
Корреспондент
2025-07-15T09:57:18Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Чиновники "за копейки" покупают авто: журналисты обнаружили сотни таких случаев
UAToday
2025-07-16T02:19:09Z
За это дело водителей могут оштрафовать: что нельзя перевозить в авто
Знай
2025-07-15T13:52:11Z
Жара наступает: как спасти свой автомобиль от перегрева
Comments UA
2025-07-15T13:39:48Z
"Проснулся и увидел это": парень одолжил машину у брата и это плохо кончилось
Фокус
2025-07-15T10:06:58Z
Volvo заявила о списании $1,2 млрд из-за пошлин США и задержек EX90
Лига
2025-07-15T09:57:56Z
Владельцам мопедов на заметку: важная информация от Главного сервисного центра МВД
Знай
2025-07-15T07:51:54Z
Избавился от машины через сервис выкупа авто и не пожалел
VGorode
2025-07-15T06:48:32Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
"Стальной Кордон" показал, как операторы бомберов охотятся на россиян. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T07:24:26Z
Возникли проблемы: Разработка новой высокобюджетной RPG от создателя Final Fantasy XV Хадзиме Табаты поставлена на паузу
GameMag
2025-07-16T07:04:30Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z