MY.UAНовини
Ментальна окупація Криму: як на півострові століттями нищили українську ідентичність
Ментальна окупація Криму: як на півострові століттями нищили українську ідентичність

Ментальна окупація Криму: як на півострові століттями нищили українську ідентичність

Ментальна окупація Криму: як на півострові століттями нищили українську ідентичність

Російська збройна агресія проти України почалася з окупації Кримського півострова — одного з найунікальніших регіонів України, який російська пропаганда називає «ісконно русскім». Він є унікальним не лише з погляду географічного розташування та кліматичних особливостей, а й через бурхливу історію та різнобарвний етнічний склад. Три корінні народи України (кримські татари, караїми та кримчаки) сформувалися та переважно проживають саме в Криму. А скільки інших народів мешкали колись і продовжують жити нині на півострові!

Та за цим розмаїттям загубилася історія однієї з найбільших, проте малопочутих громад Криму — етнічних українців. Виглядає дуже дивно: як так склалося, що цю частину титульної української нації протягом ледь не всієї доби незалежності було витіснено на другорядні позиції в суспільно-політичному житті півострова? І це та частина, що дала Україні такі таланти, як засновник Братства тарасівців Іван Липа, художниця-шістдесятниця Алла Горська та абсолютний чемпіон світу з боксу Олександр Усик. Що вже казати про сучасне становище в умовах російської окупації, коли півмільйонна українська громада Криму опинилася на межі виживання.

Щоб зрозуміти, як сформувалась українська громада в Криму, зазирнімо в минуле. Перші українці-русини на півострові з’явилися ще за княжої доби (Х–ХІ століття), коли під владою Києва (або щонайменше під його протекторатом) перебувала східна частина півострова. Тут у середньовічних Керчі та Судаку мешкало чимало русинів, насамперед торговців — як завжди, бізнес спонукав людей освоювати нові горизонти. А ось протягом наступних століть причини появи українців у Криму були вже не настільки приємними. За часів існування Кримського ханату це були полонені невільники або ж козаки-запорожці, котрі періодично здійснювали рейди на кримські порти. Дуже ймовірно, що якась частка з тих сотень тисяч невільників влилася до складу кримськотатарського народу, однак стабільної української громади не було на півострові аж до ХІХ століття.

Та поступово хвиля освоєння українцями степових причорноморських просторів досягла Криму. Хтось переселявся з політичних причин, наприклад запорожці, які тікали від російського терору. Однак більшість знов-таки керувалася мотивами економічними: чумаки освоювали соляні промисли біля Євпаторії та Перекопу, робітники їхали працювати на рибних заводах у Керчі, селяни ж мріяли про землю.

Російська влада ставилася до цього процесу дуже неоднозначно. Насамперед її цікавило витіснення з півострова кримських татар і переселення на їхнє місце росіян, аби зміцнити владу над цим стратегічно важливим регіоном. Українців пускали на півострів неохоче, лише тоді, коли потрібні були фахівці зі специфічними навичками: наприклад, майстри-корабельники, спеціалісти з розведення шовкопряда або нових порід коней. Поет Степан Руданський, який прожив дванадцять років у Ялті, потрапив туди тому, що був лікарем за фахом, а біолог Левко Симиренко завдячував своїй появі на півострові неабиякому таланту в промисловому плодівництві.

Російський уряд усіляко протидіяв масовим українським переселенським рухам на півострів, як, наприклад учасникам селянського походу «в Таврію за волею» 1856 року: українців тоді спинили регулярні російські війська та придушили їхні виступи. Однак попри все частка українців серед загального населення Криму неухильно зростала. Вже в другій половині ХІХ століття вони становили щонайменше п’яту частину від усього населення Степового Криму. Точну цифру назвати важко, адже імперські переписи прагнули применшити частку неросійського населення. Українці в Криму, як і скрізь у Російській імперії, зазнавали жорсткої русифікації. Якщо українець переходив на російську мову, а радше на суржик, то в очах офіційної статистики він уже був росіянином. На жаль, кілька століть такої шовіністичної політики дали свої страшні плоди — навіть за часів незалежної України можна зустріти багатьох мешканців Криму з українським корінням, які затято доводитимуть, що вони є «справжніми» росіянами.

Втім, півострів не оминуло українське національне відродження, що в ХІХ столітті охопило всю Україну. Повсюдно — у Севастополі, Феодосії, Керчі, Сімферополі — створювалися українські культурні осередки, друкувалися українські газети, формувалися філії українських політичних партій. Під час бурхливих революційних подій 1917–1921 років українці півострова об’єдналися в Крайову українську раду на чолі з педагогом Павлом Горянським. Вони просували ідею про те, що після розпаду Російської імперії Крим має стати частиною незалежної України. Хоч активні кроки в цьому напрямку робили різні українські уряди — й республіканські, й гетьманські, проте на практиці цю ідею було реалізовано лише за три з половиною десятиліття, вже в умовах совєтського панування. Причини того кроку — тема для окремої розмови.

Наскільки входження Криму до складу України 1954 року сприяло розвитку місцевої української громади — питання дискусійне. Окремі кроки з українізації суспільно-політичного життя півострова протягом 1950-х — 1960-х років дуже швидко змінилися загальносоюзними процесами будівництва «єдиного совєтського народу», за якими ховалася тотальна русифікація. Як наслідок, у Криму сформувалось агресивне проросійське середовище, що розглядало будь-які маніфестації національної приналежності як особисту загрозу. І це стосувалося як українців зокрема, так і всіх неросійських національних громад.

Ситуація не змінилася кардинально після здобуття Україною незалежності 1991 року. Проросійське середовище завдяки щедрій фінансовій підтримці з боку Москви та присутності на півострові об’єктів російського флоту, включно з базою Чорноморського флоту в Севастополі, прагнуло знищити будь-які українські національні проєкти в Криму. Звісно, постколоніальна свідомість щодо української мови існувала не лише в Криму. Та якщо умовно в Запоріжжі чи Харкові до української могли зверхньо ставитися як до «сільської» чи «західняцької», то в Сімферополі чи Феодосії носія української мови розглядали як зрадника й ледь не смертельного ворога.

Попри все поступово крізь терня почали пробиватися важливі осередки українського життя: з’явились окремі класи та школи з українською мовою навчання, виходили україномовні радіо- й телепередачі, відкрилися храми Української православної церкви Київського патріархату (пізніше стала частиною Православної церкви України). Газета «Кримська світлиця», Українська школа-гімназія, театральна студія «Світанок» стали вірними друзями багатьох українців Криму.

Та цих проєктів було замало. Взяти хоча б Академічний український музичний театр у Сімферополі: створений іще за совєтських часів, він був насправді двомовним, а українською мовою демонстрував переважно вистави двохсотрічної давнини, й лише незадовго до російської анексії почав осучаснювати свій репертуар.

В освіті ситуація була не кращою. Україномовних шкіл на весь Крим було лише сім, часто вони розташовувались у малопристосованих умовах із переповненими класами: хоча до Української школи-гімназії завжди була черга з потенційних учнів, їх фізично не було де розмістити. Так і виходило, що освіту українською мовою здобували тільки 7% мешканців Криму (серед них і кримські татари, й росіяни, й представники інших народів), тоді як частка етнічних українців на півострові сягала чверті населення. З україномовними дитсадками ситуація була взагалі плачевна, а отже, вже з раннього віку діти починали зазнавати нещадної русифікації.

Та найбільше обурює байдужість українських політиків і чиновників до проблем української громади Криму. Усі зазначені проєкти трималися майже виключно на плечах ентузіастів. Навіть папір для друку перших номерів газети «Кримська світлиця» довелося просити у дружніх кримськотатарських організацій. Центральна влада за всі роки так і не зуміла започаткувати дієву підтримку власного ж народу в Криму. Чому? Напевно, було простіше заплющувати очі на тотальну русифікацію в обмін на уявну «лояльність» кримських еліт замість того, щоб рішуче змінювати ситуацію. Тому нині замало лише фізичного визволення півострова — потрібна ще й його ментальна деокупація.

Кінець лютого 2014 року став дуже трагічним для української громади Криму. Найактивніших її представників заарештовували, викрадали, били. Ті, хто був готовий ризикнути всім, покинути своє майно та виїхати фактично в нікуди без державної підтримки з боку України, зробили це, аби тільки не перебувати під ненависною окупацією. Загалом таких було орієнтовно 40 тисяч. Кримчани, котрі залишили півострів, створили КРУК — Крайову раду українців Криму, відновивши традиції сторічної давнини. Спільними зусиллями вони й далі обстоюють права та інтереси своєї громади перед українською владою й міжнародною спільнотою. Багато хто з кримських переселенців воює в лавах ЗСУ, не лише захищаючи свободу власної країни, а й мріючи повернути свій украдений дім.

Тим часом більшість була змушена залишитися жити під дулами російських автоматів, в умовах цілеспрямованого та методичного етноциду. За одинадцять років окупації було повністю знищено всі установи, які такими зусиллями створювалися в перші два десятиліття незалежності: школи, церкви, музеї, ЗМІ. В наші дні на півострові українську мову як факультатив вивчають лише кількасот учнів раз на тиждень. Ба більше, вивчають на основі текстів, де прославляється російська окупаційна армія та її геноцидна агресія проти України,так нинішня московська імперська влада продовжує застосовувати пропагандистські методи своїх комуністичних попередників. Та навіть в умовах всеохопного терору та фальсифікації демографічних даних не менш як 150 тисяч мешканців сучасного Криму відкрито декларують свою належність до українського народу. За патріотичну позицію українці Криму ризикують свободою, здоров’ям, добробутом і навіть життям.

«Який би паспорт мені не нав’язали, а я був і залишуся українцем», — так сказав відомий кримський український поет Данило Кононенко, який прожив під окупацією останні роки свого життя. Українці Криму ще скажуть своє вагоме слово, незважаючи на нинішнє відчуття безнадії у багатьох із них. Де ж ті зірки, яких усе ніяк не видно за колючим шаром терня?

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Даниэль Вавра: Разработка игры «Ведьмак 4» буксует из-за Unreal Engine 5
GameMag
2025-02-07T05:24:13Z
Кто предки птиц: ученые нашли в Антарктиде древний череп, разрушающий известную теорию
TSN
2025-02-07T04:48:16Z
Что делать, если смартфон не видит карту памяти: как быстро исправить ошибку
Политека
2025-02-07T00:00:01Z
Пустыня сохранила свидетельства работорговли: в Израиле нашли захоронение 2500-летней давности
TSN
2025-02-06T22:06:35Z
Avowed будет работать с частотой «до 60 кадров в секунду» на Xbox Series X
GameMag
2025-02-06T21:37:15Z
Раскрыты награды для российских игроков за предрегистрацию в новой онлайн-RPG Rememento: White Shadow
GameMag
2025-02-06T21:31:40Z
Как увеличить время работы телефона на Android: важные советы, если смартфон почти разрядился
Политека
2025-02-06T21:27:56Z
Битва сильнейших: В Москве стартует главное киберспортивное событие по Warface – LAN-финал Astrum League Championship
GameMag
2025-02-06T21:19:29Z
Спустя века поисков: ученые раскрыли содержимое свитка из Геркуланума
Фокус
2025-02-06T20:45:38Z
Как вырасти в руководителя: советы для тех, кто готов к новым вызовам
Marie Claire
2025-02-07T06:57:55Z
Подойдет для поста и вегетарианской диеты: рецепт вкуснейшей капусты с грибами и черносливом
Фокус
2025-02-07T05:42:37Z
Школьники боятся математики: как родительские неудачи влияют на усвоение детских знаний
Знай
2025-02-07T04:21:49Z
Справитесь за десять минут: как приготовить вкусный салат с пекинской капустой
Telegraf
2025-02-07T04:15:26Z
Гороскоп на 7 февраля: именно сегодня есть шанс взять себя и жизнь в руки
Знай
2025-02-07T02:30:51Z
Худшие периоды 2025 года для Козерогов: топ главных разочарований
Comments UA
2025-02-06T23:30:25Z
Простой тест: какой вы человек в любви
TSN
2025-02-06T21:18:42Z
Сладкая вкусняшка, для которой не нужно преть на кухне: просто вылейте тесто на пергамент
Telegraf
2025-02-06T20:30:35Z
Нежная и вкусная выпечка: рецепт творожного пирога с яблоками
Фокус
2025-02-06T20:15:43Z
Грецию всколыхнула серия землетрясений
Gazeta UA
2025-02-07T07:09:21Z
В Киевской области объявлена воздушная тревога: что известно
TSN
2025-02-07T05:48:50Z
В Хмельнитчине раздались взрывы, российские дроны долетели до запада Украины
ZN UA
2025-02-07T00:22:41Z
В лицеях Ровно школьники за один день устроили несколько драк: есть серьезно пострадавший
Telegraf
2025-02-06T20:24:32Z
В Украине не хватает спасателей для ликвидации пожаров: что известно
Comments UA
2025-02-06T19:36:19Z
Пятнадцать лет проведут в тюрьме поджигатели объектов Укрзализныци на Буковине
ZN UA
2025-02-06T19:34:11Z
Пытались покончить жизнь самоубийством? В России два полковника выпали из окон
Telegraf
2025-02-06T19:00:31Z
В аварии самолета Tecnam в Подмосковье погибли два военных инструктора: детали
Апостроф
2025-02-06T18:39:56Z
Украинцам рассылают сообщения о сокращении количества спасателей: в ГСЧС отреагировали
Фокус
2025-02-06T18:30:45Z
НБА: Лейкерс одержали победу над Голден Стэйт
Корреспондент
2025-02-07T06:54:52Z
Неймар сыграл свой первый матч за родной Сантос после 12-летнего отсутствия
Известия Киев
2025-02-07T06:27:56Z
Раскрыты причины срыва боя Альвареса и Кроуфорда
Корреспондент
2025-02-07T06:27:09Z
FIBA продлила запрет на участие российских и белорусских команд в международных турнирах
Gazeta UA
2025-02-07T05:51:09Z
Марсело мог играть в аутсайдере Серии А до объявления о завершении карьеры
Корреспондент
2025-02-07T05:15:56Z
Украинский баскетболист Лень впервые с 2021 года сменил клуб в НБА
ZN UA
2025-02-07T00:37:56Z
Барселона з хет-триком Феррана Торреса знову познущалась над Валенсією
Football.ua
2025-02-06T22:25:54Z
Внук Мохаммеда Али сравнил Усика со своим дедушкой
Корреспондент
2025-02-06T18:15:27Z
Бундеслига: расписание и результаты матчей 21-го тура чемпионата Германии по футболу, турнирная таблица
TSN
2025-02-06T17:18:37Z
"Настоящий бермудский треугольник": оккупанты упорно "лезут" туда, откуда не возвращаются
Фокус
2025-02-07T06:57:31Z
Генштаб рассказал о ситуации на фронте
Корреспондент
2025-02-07T06:48:35Z
Россия продолжает атаки, значительные потери среди захватчиков - Генштаб сообщил новости с фронта
Gazeta UA
2025-02-07T06:45:13Z
Предвыборная лихорадка в Киеве во время войны: почему цапаются Кличко и новый глава КГВА Ткаченко
TSN
2025-02-07T06:36:35Z
Россияне запугивают новым наступлением
Comments UA
2025-02-07T06:21:56Z
Гороскоп для всех знаков Зодиака на 7 февраля 2025 года
Фокус
2025-02-07T06:00:38Z
ВСУ пошли вперед на Курщине: почему выбрали именно этот момент
Comments UA
2025-02-07T05:36:20Z
Шахта "Торецкая" стала для оккупантов настоящим "Бермудским треугольником" – обозреватель
TSN
2025-02-07T03:09:54Z
Близнецам будет сложно, а Ракам стоит энергично работать: гороскоп по картам Таро на 7 февраля 2025 года
TSN
2025-02-07T02:21:43Z
Что читать, чтобы понять ИИ: 5 книг о будущем, которое уже наступило
Знай
2025-02-07T06:51:20Z
"Обнимаю вас, мои ничтожные...": Оля Полякова обратилась к украинцам
Знай
2025-02-07T05:51:12Z
Нюд и стразы: все о самом нежном маникюре Сабрины Карпентер с «Грэмми»
Marie Claire
2025-02-07T03:00:00Z
"Его нельзя стабилизировать": Оззи Осборн перестал ходить
GlavRed
2025-02-06T20:33:36Z
В России поддерживающий Украину певец выпрыгнул из окна во время обыска по делу о поддержке ВСУ
Comments UA
2025-02-06T20:03:10Z
Голливудский актер Бен Стиллер прокомментировал поездку в Украину "за деньги USAID"
Comments UA
2025-02-06T19:54:13Z
Украинские победители Евровидения попали в скандал из-за отказа помогать ВСУ/Менджмент Kalush заявил, что "не публикует и не распространяет сборы, имеющие характер оружия"
Апостроф
2025-02-06T19:39:46Z
Нацотбор на "Евровидение 2025": где смотреть, как голосовать и какой сюрприз подготовили звезды
Фокус
2025-02-06T19:30:40Z
Кто такая Анна Саваи — новый амбассадор Dior и «темная лошадка» мира кино
Marie Claire
2025-02-06T19:00:40Z
В скандале вокруг призыва Папы Римского к украинцам прощать россиян оправдали понтифика
Апостроф
2025-02-07T06:57:47Z
Все о дне 8 февраля: какой праздник, день ангела и что нельзя делать
Лига
2025-02-07T06:51:32Z
Бронирование от мобилизации: кому и почему могут аннулировать отстрочку в феврале
Знай
2025-02-07T06:36:19Z
Эта бригада пережила второе рождение: почему на шевроне 22 ОМБр двойное солнце
Telegraf
2025-02-07T06:24:34Z
Стало известно, кого собираются разбронировать для нужд ВСУ
Comments UA
2025-02-07T05:45:29Z
Опрос в РФ демонстрирует высокую поддержку войны против Украины
Gazeta UA
2025-02-07T05:36:53Z
Украинцам грозит массовое выселение в одной из стран ЕС: какие условия нужно выполнить, чтобы не отправили домой
Знай
2025-02-07T05:21:37Z
Если прошли ВЛК, готовьте вещи: полный список необходимого и советы для новобранцев
Знай
2025-02-07T05:06:51Z
7 февраля: церковный праздник сегодня, что нужно дать на милостыню, главные запреты дня
UAToday
2025-02-07T05:00:12Z
Регулярная тяга к соли может означать появление серьезных заболеваний. О каких идет речь
Gazeta UA
2025-02-07T05:51:16Z
Сезон гриппа в разгаре: преодолен ли эпидпорог, и что с ковидом/Заболеваемость заметно возросла за последние несколько недель
Апостроф
2025-02-07T05:39:46Z
Чем полезны пробиотики и когда их нужно употреблять
Comments UA
2025-02-07T02:00:52Z
Виды рака, которые чаще всего возникают у мужчин
Comments UA
2025-02-07T00:45:27Z
Украинских медиков будут "разбронировать": как это будет происходить
Апостроф
2025-02-07T00:06:42Z
Голубые или карие: что известно о цвете глаз, волос и кожи неандертальцев
Фокус
2025-02-06T20:03:38Z
Назван фрукт, который поможет похудеть на 3 килограмма за 3 дня
TSN
2025-02-06T16:48:59Z
Ученые выяснили, какие привычки присущи людям с высоким IQ
Корреспондент
2025-02-06T16:18:44Z
Израильские врачи нашли лекарство от редкой "аллергии на оргазм"
Корреспондент
2025-02-06T16:09:59Z
Снижение цен: в Украине подешевел один из овощей борщевого набора
ZN UA
2025-02-07T07:04:23Z
Накинут всего пару сотен? В НБУ ответили, как для украинцев изменится минималка к 2026 году
Знай
2025-02-07T05:36:02Z
В Украине урезали пенсии до 5000 гривен: кого коснулись изменения и чего ждать в феврале
Хвиля
2025-02-07T04:21:56Z
Мыться будем только по зарплате: украинцам объявили новые цены на воду
Знай
2025-02-07T03:12:53Z
Снижение продлилось недолго: АЗС снова повысили цены на бензин, дизель и автогаз
Хвиля
2025-02-07T03:06:25Z
Штат USAID сократят в 34 раза - Reuters
Корреспондент
2025-02-07T02:30:06Z
Когда снова подорожают яйца
Gazeta UA
2025-02-06T23:45:42Z
В Украине ликвидируют еще один банк - Коминвестбанк
ZN UA
2025-02-06T22:58:52Z
Инфляция 12%: экономистка рассказала, что будет с учетной ставкой НБУ и емкостью рынка в Украине
Знай
2025-02-06T21:42:56Z
ArcelorMittal инвестирует в новый завод в Алабаме
Корреспондент
2025-02-06T19:09:42Z
В Европе стремительно снижаются продажи Tesla
Корреспондент
2025-02-06T18:27:37Z
Subaru представила экономичный гибрид и экстремальный кроссовер для бездорожья
Фокус
2025-02-06T16:42:04Z
Мастера превратили старую Toyota 90-х в яркий суперкар
Фокус
2025-02-06T15:57:54Z
Американская мощь: пикап Dodge завелся и поехал после 42 лет простоя в лесу
Фокус
2025-02-06T12:51:36Z
Водителям запрещено использовать ремень безопасности: где и почему действуют такие правила
UAToday
2025-02-06T12:30:54Z
В Одессе заметили новейший электрокар Xiaomi: в чем его особенность
Telegraf
2025-02-06T11:03:30Z
Какие новые автомобили выбирают украинцы в 2025 году
Фокус
2025-02-06T10:06:40Z
Звезда гонок: знаменитый Ferrari 60-х продали за $36 миллионов
Фокус
2025-02-06T09:00:10Z
Семьи чиновников в ПФУ не дают шанс на увеличение пенсий: миллиарды уходят на бывших судей и прокуроров
Знай
2025-02-07T07:06:29Z
Ермак обсудил с Келлогом его визит в Украину
Корреспондент
2025-02-07T07:04:05Z
Представители Украины и США провели разговор: на чем сделали акцент
Comments UA
2025-02-07T07:00:15Z
Страны Балтии объявили о конце пережитка СССР: россияне в Калининграде под угрозой
Comments UA
2025-02-07T06:54:05Z
В Мюнхене на конференции будет звучать месседж «мир через силу» – послы G7
ZN UA
2025-02-07T06:49:41Z
Администрация Трампа подала в суд на Чикаго и штат Иллинойс: что произошло
TSN
2025-02-07T06:36:20Z
Трамп убежден, что имеет прогресс в остановке войны в Украине
TSN
2025-02-07T06:33:22Z
Главред "Forbes Украина" почувствовал стыд за сенсацию с "Орешником"
Апостроф
2025-02-07T06:24:12Z
Когда Россия попытается осуществить массированную ракетную атаку: какой "новейшей" ЗРК хвастается
Comments UA
2025-02-07T06:21:22Z