MY.UAНовини
"Пивний путч" Гітлера: як погано підготований фарс провалився, але став трампліном для нацистів
"Пивний путч" Гітлера: як погано підготований фарс провалився, але став трампліном для нацистів

"Пивний путч" Гітлера: як погано підготований фарс провалився, але став трампліном для нацистів

Події в Мюнхені виявилися прелюдією світової трагедії

Трохи більше як 100 років тому в Мюнхені відбулися події, які після їх завершення викликали серед представників політичної еліти Ваймарської республіки здебільшого посмішку і навіть глузування. Але дуже скоро виявилися, що абсолютно провальний "Пивний путч", який відбувся 8—9 листопада 1923 року на вулицях столиці Баварії, через дев’ять років став гарним трампліном для майбутнього тріумфу ще маргінальної на той час партії – націонал-соціалістичної.

Як кажуть, кепський приклад заразний. 28 жовтня 1922 року відбувся переможний марш італійських фашистів на чолі з Беніто Муссоліні на Рим. Влада виявилася неготовою до такого розвитку подій і просто віддала владу в руки "чорносвиточників". Хоч королівська Італія й опинилася серед переможців у Першій світовій війні, але невдоволення населення і частини еліти результатами перерозподілу "трофеїв" у Версалі, а також економічна криза призвели до блискавичної перемоги ще недавно також маргінальної фашистської партії.

Показово шмагання "головних паліїв війни"

Наприкінці війни ситуація у Німеччині була дуже складною і вибухонебезпечною. 9 листопада 1918 року в ході революції відбулося падіння монархії Гогенцоллернів і проголошення республіки. А через два дні в Комп’єнському лісі підписано перемир’я між Антантою та Німеччиною, яке зафіксувало приголомшливу поразку останньої в Першій світовій війні, хоча жоден солдат супротивника не знаходився на території колишньої Німецької імперії.

Ультимативні умови до переможених під час підписання 28 червня 1919 року Версальського договору виявилися занадто жорстокими. Британський історик Норман Дейвіс в книзі "Історія. Європа" писав: "…міжнародна атмосфера після конференції однаково була нездорова. Суміш помсти й цинізму, що проступала в діях переможних союзників, не провіщала добра. Східна Європа, первісне джерело конфліктів, і далі була нерегульована. На підписаних договорах ще не висохло чорнило, як чимало людей уже заходилися переглядати їх".

До величезних і болючих територіальних втрат Німеччині в Європі (Ельзас і Лотарингія, частина Шлезвіґу, західної Прусії, Мемель та Данциг, який став вільним містом), додалася за кілька років також окупація Саару, демілітаризація Руру та повна втрата колоній в Африці й в Азії. Це провіщало майбутню економічну та політичну кризу в державі, яка отримала назву Ваймарська республіка. Вона відтепер повинна була виплачувати грандіозну суму репарацій, про які після довгих перемовин було оголошено 1921 року – 132 млрд золотих марок; на сьогодні – еквівалент приблизно 440 мільярдам доларів США (до речі, останні суми за репараціями були відправлені 2010 року!).

У Німеччині було важко знайти людей, які б не лаяли демократичний уряд, представники якого підписували документи у Версалі. Країна, яка втратила не тільки території, але й кілька мільйонів своїх співгромадян на полях битв, опинилася майже відразу в ролі ізгоя. Могутня армія була демобілізована, формувався рейхсвер на мізерні 100 тисяч вояків, важке озброєння знищувалися. Флот був інтернований – більшу частину його затопили самі німці в гавані Скапа-Флоу у Шотландії 21 червня 1919 року.

Після показового шмагання "головних паліїв війни" розпочалася перманентна економічна криза, гіперінфляція в Німеччині досягла небачених висот. У 1922 році робітники отримували зарплатню і були вимушені бігти в магазини, щоб встигнути купити якійсь харчі. Німеччина не встигала робити виплати по репараціях. На початку наступного року німецька марка коштувала вже в тисячу разів менше ніж перед початком Першої світової війни. Восени 1923 року один долар США коштував чотири трильйони марок. В країні розпочався голод. Під час окупації Рурського басейну французькими та бельгійськими військами у сутичках загинуло понад сто мирних мешканців. Навіть уряд держави оголосив про пасивний опір окупантам. Як берлінська влада, яку підтримували соціал-демократи і центристи, так і правоконсервативні партії в жовтні 1923 року в зародку придушили можливий переворот, який готували комуністи за допомогою Кремля в Тюрингії та Саксонії.

Версальська система знаходилася під постійними атаками майже всіх політичних партій у Німеччині. Націонал-соціалістична німецька робоча партія (НСДАП), створена у лютому 1920 року, з перших днів була активним критиком мирних договорів у межах Версальської системи й свою модель запозичила у фашистів Муссоліні. Вона опинилася на крайньо-правому фланзі політичного спектра у республіці. Головними ворогами демократичного ладу стали саме нацисти та представники крайньо-лівого політичного спектра – комуністи. Їх об’єднувала ненависть до Версалю, і надалі ці партії часто голосували у рейхстазі солідарно…

Лідери НСДАП, Орієнтовно 1922-1923 рік. Адольф Гітлер в центрі. Перший зліва у першому ряду - Генріх Гіммлер. Перший справа у першому ряду - Герман Герінг.

Проте на 1923 рік нацистська партія була ще абсолютно маргінальною, вона відмовлялася брати участь у виборах до рейхстагу (вперше нацисти там з’явилися в кількості 12 осіб з 491!) у 1928 році. Навіть в переможному для них 1933 році на виборах у березні вони не отримали абсолютної більшості, привівши до парламенту 288 депутатів з 647.

Гітлер пішов ва-банк, копіюючи жовтневий переворот 1917 року

На осінь 1923 року НСДАП була скоріше регіональною баварською партією. Її лідер Адольф Гітлер вирішив іти ва-банк, якоюсь мірою копіюючи дії більшовиків під час перевороту в Петрограді у жовтні 1917 року. Нацисти запланували здійснити локальний переворот у Баварії і потім поширити свою владу на всю Німеччину. Цікаво, що схожі надії одночасно плекав міністр-президент цієї найбільшої землі держави Густав фон Кар – монархіст, який мав неабияку популярність. Чи думав він про всю Німеччину, чи намагався використати момент і досягнути незалежності лише Баварії, сказати важко. Але достеменно відомо, що 8 листопада 1923 року фон Кар повинен був оголосити у мюнхенській пивній "Бюргербройкеллер" про незалежність Баварії – нацистам цю інформацію повідомив їхній прибічник в поліції Вільгельм Фрік.

Мюнхенська пивна "Бюргербройкеллер". 1923 рік

Отже, Гітлер вирішив перехопити ініціативу. Нацисти навіть провели генеральну репетицію перевороту в одній з місцевих пивних. Під час її Гітлер заскочив на стілець, щоб оголосити свою промову, але став падати і його підхопив кремезний водій Еміль Моріс. З другої спроби очільник НСДАП "призначив" лідерами вільної Баварії себе і знаменитого, дуже популярного генерала часів Першої світової війни, 58-річного Еріха Людендорфа – автора концепції "тотальної війни" на суші й на морі. Також він був одним із засновників теорії про "удар ножем в спину", яким була повалена Німецька імперія в листопаді 1918 року. Проте генерал навіть не знав про запланований путч.

Саме увечері 8 листопада 1923 року, дізнавшись, що урядовці і високі військові та поліційні чини Баварії прибули до вищеназваної пивної, великий загін штурмовиків з ветеранської організації Кампфбунд оточив її. Гітлер з групою озброєних нацистів увірвався до переповненої зали, коли Густав фон Кар розпочав виступ. Гітлер заскочив на стілець, витягнув револьвер і вистрілив у стелю, оголосивши про початок "національної революції" і майбутній похід до Берліна для усунення від влади президента, представника соціал-демократичної партії Фрідріха Еберта. Все тодішнє керівництво Баварії арештували, проте поводилися з ними чемно. У маленькій кімнаті поряд фон Кар і його підлеглі погодилися співпрацювати з Гітлером. А глядачі цього дійства у пивній невдовзі стали замовляти пиво для штурмовиків.

Нацисти на площі Марієнплац в Мюнхені. 8-9 листопада 1923 року

Друга людина в нацистській партії, льотчик-ас Першої світової війни Герман Герінг поїхав за Людендорфом. За кілька хвилин генерал зайшов до зали під оплески присутніх і навіть виказав невдоволення, що його затягнули в цю авантюру. Проте невдовзі він погодився співпрацювати з нацистами, а Гітлер, вважаючи, що справу зроблено, під особисте зобов’язання пізно увечері відпустив фон Кара й інших баварських високопосадовців. І навіть пообіцяв фон Кару посаду регента Баварії, а собі "залишив" пост імперського канцлера.

Арештований нацистами міністр-президент Баварії Густав фон Кар разом з іншими високопосадовцями Баварії. 8 листопада 1923 року

Перед тим він вже святкував "перемогу" на вулицях Мюнхена, відвіз на "прогулянку" арештантів, яким показував дерева у лісі, натякаючи на їхню долю у разі непослуху і зради. Забігаючи наперед, скажемо, що Густава фон Кара вбили у "ніч довгих ножів" 30 червня 1934 року під час великої чистки в СА; також тоді були розстріляні й деякі політичні противники Гітлера. Той ще був артист – не забуваймо, що Адольф Алоїзович взагалі то "родом" з мистецької богеми і був художником…

Проте вже наступного дня, 9 листопада (тобто рівно через п’ять років після початку Листопадової революції 1918 року, яку нацисти вважали ганебною датою в історії Німеччини) все змінилося. Гітлер за цілий перший вечір путчу так і не віддав наказ про захоплення урядових будівель: він вважав, що має абсолютну підтримку і в народі, і серед високопосадовців. Може, тому всю ніч він готував нові промови. Але ще вночі фон Кар підготував прокламацію, в якій заявив про відмову від всіх своїх заяв, які були зроблені "під дулами пістолетів". Він також зв’язався з берлінською канцелярією Еберта (путчисти навіть і не подумали захопити телеграф і пошту) і пообіцяв владнати справу власними силами.

Міністр-президент Баварії Густав фон Кар (ліворуч). В центрі - генерал Еріх фон Людендорф. Фото 1921 року

І йому це вдалося блискавично. Коли рівно опівдні 9 листопада 1923 року нацисти разом із прихильниками великою тритисячною колоною вирушили до центру Мюнхена, на монументальній площі Одеонплац їх зустрів невеликий, але добре озброєний загін у сто поліціянтів. Після недовгих перемовин поліція відкрила вогонь (є свідчення, що першими стріляли нацисти).

Площа Одеонплац в Мюнхені відразу ж після розстрілу демонстрації нацистів. 9 листопада 1923 року

Усього загинуло 16 нацистів та четверо поліцейських. Гітлера заарештували, як згодом і Людендорфа, який продовжував йти в напрямку загону поліцейських. Вони продовжували стріляти, але розступилися перед уславленим полководцем…

Тюрма, "Майн Кампф" та прихід до влади

Відбувся суд, який став справжньою маніфестацією – в очах багатьох німців нацисти виглядали вже мучениками за свободу країни. Гітлер отримав п’ять років тюрми, проте відсидів лише дев’ять місяців і був амністований; Людендорфа виправдали. У Ландсбергзькій в’язниці Гітлер замовляв їжу з ресторанів, приймав у камері, яку прибирали інші в’язні, своїх товаришів по партії, починав писати свій опус "Майн Кампф", який диктував Емілю Морісу, а потім і Рудольфу Гессу. Хоча останнім часом з’явилися свідчення, що частково майбутній фюрер Німеччини сам друкував текст на портативній друкарській машинці.

Після провалу путчу Гітлер вирішив переглянути стратегію партії, і невдовзі НСДАП вже розпочала боротися за владу легальним, демократичним шляхом. Що їм і вдалося здійснити 30 січня 1933 року, коли рейхспрезидент Німеччини Пауль фон Гінденбург призначив Гітлера рейхсканцлером.

Наступного року після приходу до влади нацистів, на місці де відбувалися події, було збудовано Пантеон мучеників, присвячений загиблим прибічникам Гітлера.

Адміністративний будинок НСДАП і Пантеон мучеників-нацистів, які загинули 9 листопада 1923 року в Мюнхені. Фото 1936 року

Він був зруйнований вже 1947 року, після Другої світової війни. Нова влада Західної Німеччини встановила меморіальну дошку на честь чотирьох поліцейських, які загинули під час "Пивного путчу". Фарс у Мюнхені виявився лише прелюдією світової трагедії…

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Нові смартфони Samsung Galaxy A пройшли сертифікацію
InternetUA
2025-01-27T16:43:48Z
Кінець епохи: Nvidia припиняє підтримку старих відеокарт, включаючи над популярну GTX 1060
ITC
2025-01-27T16:40:31Z
Астронавт записав відео незвичайного яскраво-зеленого полярного сяйва з космосу
ZN UA
2025-01-27T16:31:29Z
Фотографи напряглися: мережу розриває додаток, який замінить вам професійну фотосесію
24tv
2025-01-27T16:27:34Z
Вчені прикріпили QR-коди до тисяч бджіл, щоб дізнатися, як далеко вони літають
24tv
2025-01-27T16:22:49Z
Як маркетологи використовують AI у 2025 році — інтерв'ю з digital маркетологом Уляною Корольовою
Фокус
2025-01-27T16:21:40Z
Підсумки українського стримінгу у 2024 році: найпопулярніші стримери, канали та трансляції
Детектор М
2025-01-27T16:19:40Z
Схоже ремейк The Elder Scrolls IV: Oblivion вийде вже зовсім скоро
24tv
2025-01-27T16:18:39Z
Криптошторм прийшов з Китаю: ліквідовано 330 тис. трейдерів на $941,63 млн
ITC
2025-01-27T16:10:25Z
Рифлені кухонні шафи: чому вони стали модними та яка їхня особливість
24tv
2025-01-27T16:39:37Z
Як у 50 років виглядати молодо: 8 секретів, які приберуть зайвий вік
24tv
2025-01-27T16:33:41Z
У родині не буде гармонії: з якого боку від чоловіка не можна спати - мольфар
GlavRed
2025-01-27T16:27:01Z
Капучино та кортадо: у чому головна різниця між цими напоями
24tv
2025-01-27T16:12:54Z
Дізнайтеся, яка ваша тварина талісман за датою народження: зробити це просто
TSN
2025-01-27T15:36:09Z
Італійська класика: готуємо на вечерю неймовірно смачну та просту "Карбонару" від Пави
24tv
2025-01-27T15:33:04Z
Можна їсти ложками: рецепт домашнього плавленого сиру за 15 хвилин
GlavRed
2025-01-27T15:27:46Z
Психолог назвав 5 "помилок мислення", які руйнують психіку людини
GlavRed
2025-01-27T15:27:00Z
Названі породи собак, які не ладнають з дітьми: думка дресувальника
Комсомольская правда
2025-01-27T15:22:59Z
У Парижі пожежа знищила дзвіницю XIX століття
УкраинФорм
2025-01-27T16:37:49Z
Блогерка Анна Жук загинула в ДТП: водію легковика повідомили про підозру
24tv
2025-01-27T16:33:44Z
Суд оголосив вирок колишньому голові Броварської райдержадміністрації Майбоженку
ГЛАВКОМ NET
2025-01-27T16:27:44Z
В Одесі легковик збив військового з протезом ноги та втік: у Патрульній поліції прокоментували
24tv
2025-01-27T16:25:14Z
Ремінь чи подушка безпеки: поліцейські розповіли, що насправді захистить під час ДТП
ТСН
2025-01-27T16:22:26Z
Росіяни вдарили авіабомбою по дев'ятиповерхівці у Степногірську, четверо постраждалих
Лига
2025-01-27T16:12:32Z
Посадовець СБУ збив дитину на переході: у спецслужбі відреагували
24tv
2025-01-27T16:12:27Z
У Херсоні росіяни атакували з БпЛА трактор - загинув чоловік
УкраинФорм
2025-01-27T16:10:23Z
У Нідерландах загорілось посольство Іраку
Европейская правда
2025-01-27T16:07:31Z
"Забере у Берінчика титул": промоутер про майбутній бій Девіса з українцем
24tv
2025-01-27T16:39:31Z
Ювентус провів переговори з Хаві — L’Equipe
Football.ua
2025-01-27T16:28:05Z
Де ла Фуенте продовжив контракт зі збірною Іспанії
Football.ua
2025-01-27T16:06:04Z
Чернівецький каратист не повернувся до України з міжнародних змагань: як він пояснив свій вчинок
TSN
2025-01-27T16:01:25Z
Ан-Наср почав переговори про трансфер Боніфейса — Романо
Football.ua
2025-01-27T15:58:44Z
Український боєць назвав справжню причину призупинення виступів в UFC
24tv
2025-01-27T15:45:38Z
Даніло виступив із заявою про відхід з Ювентуса
Football.ua
2025-01-27T15:31:05Z
Челсі провів найдорожчий трансфер в історії жіночого футболу
24tv
2025-01-27T15:24:16Z
Бордалас — найкращий тренер Ла Ліги в січні
Football.ua
2025-01-27T14:58:34Z
Росіяни намагаються закріпитися в острівній зоні у гирлі Дніпра - військові
УкраинФорм
2025-01-27T16:28:34Z
Як росіяни намагаються приховати свої злочини у Маріуполі: цинічні методи ворога
24tv
2025-01-27T16:27:40Z
Кадирівці влаштували вибух у житловому будинку в Бєлгороді – росЗМІ
1News
2025-01-27T16:12:42Z
Ситуація у Великій Новосілці: у ЗСУ розповіли, що відбувається в населеному пункті
TSN
2025-01-27T16:06:59Z
На Сумщині під час обстрілу поранений чоловік
УкраинФорм
2025-01-27T16:04:26Z
Оголошення у транспорті й пауза на роботі: у Києві розробили рекомендації щодо хвилини мовчання
УкраинФорм
2025-01-27T16:04:25Z
Тепло до +15, дощі та сніг: Гідрометцентр розповів, якої погоди чекати в Україні найближчими днями
Хвиля
2025-01-27T16:03:20Z
Чи продовжиться аномальна зимова "спека" 28 січня у пʼяти найбільших містах України
Telegraf
2025-01-27T16:00:17Z
АРМА передало Львівський ізоляторний завод в управління Укренерго
УкраинФорм
2025-01-27T15:42:59Z
Анастасія Приходько чесно відповіла, чи шкодує, що представляла Росію на Євробаченні-2009
24tv
2025-01-27T16:33:43Z
Дружина Остапчука вразила фігурою через місяць після пологів
Вива
2025-01-27T16:30:54Z
Вона мене поламала, – український порноактор здивував зізнанням про роман з Трінчер
24tv
2025-01-27T16:03:44Z
Головне, щоб ми були разом, – Олена Тополя зізналася, як вдалося зберегти стосунки з чоловіком
24tv
2025-01-27T15:39:30Z
У Румунії розбираються, як їхні артефакти вкрали з музею в Нідерландах
Европейская правда
2025-01-27T15:19:38Z
Олена Світлицька відреагувала на чутки про роман із Тарасом Цимбалюком
Комсомольская правда
2025-01-27T15:06:48Z
Це боляче, – Alyosha зізналася, чому вирішила відмовитися від свого псевдоніма
24tv
2025-01-27T15:03:24Z
Лондонська бібліотека відкрила доступ до архіву про Голокост
УкраинФорм
2025-01-27T15:01:44Z
60 тисяч доларів за Mercedes-Benz: Наталка Денисенко розповіла, чому вирішила купити новий автомобіль
Фокус
2025-01-27T14:42:51Z
Спецпенсії для високопосадовців перерахують: заява Мінсоцполітики
ГЛАВКОМ NET
2025-01-27T16:36:25Z
Достроковий вихід на пенсію та пільги: кому з українців може пощастити
Политека
2025-01-27T16:28:25Z
Що потрібно знати жінкам про мобілізацію в Україні 2025
360ua.news
2025-01-27T16:24:29Z
Пенсіонеру довелося "жити в холодильнику" через нову систему очищення повітря
Фокус
2025-01-27T16:21:23Z
Жінка прийшла поновлювати водійські права, де повідомили, що вона мертва
TSN
2025-01-27T16:18:51Z
Понад 70 скидів на день: військовий розповів, як росіяни пробують знищити їхні укриття
24tv
2025-01-27T16:18:19Z
Винищувачі НАТО п'ять разів злітали для виявлення та супроводу російських літаків
Европейская правда
2025-01-27T16:03:04Z
Як заоохотити людей служити в ЗСУ? Комбат «Вовків да Вінчі» назвав «рецепт успіху»
ГЛАВКОМ NET
2025-01-27T15:57:47Z
Суспільне закрило спільний з фондом «Повернись живим» збір на потреби військових
Детектор М
2025-01-27T15:55:26Z
Тренерка назвала 6 небезпечних звичок під час ходьби: коліна такого не витримають
GlavRed
2025-01-27T16:27:31Z
Обличчя як дзеркало вашого організму
360ua.news
2025-01-27T16:06:43Z
Як покращити продуктивність і уникнути вигорання на роботі: знайшли два простих способи
24tv
2025-01-27T15:54:27Z
Сильні магнітні бурі обрушаться на українців: експерти назвали небезпечні дати
Политека
2025-01-27T15:43:17Z
"Добробут" і "Охматдит" об'єдналися заради здоров'я дітей
Gazeta UA
2025-01-27T15:39:35Z
Японці знову здивували: тут пояснили, чому не варто протирати сидіння унітазу туалетним папером
TSN
2025-01-27T15:36:20Z
В Індії розслідують спалах невідомої хвороби, яка вже забрала життя 17 осіб - ЗМІ
УкраинФорм
2025-01-27T13:57:44Z
"Корисні" напої, що призводять збільшення ваги
TSN
2025-01-27T13:48:10Z
Кров устриці здатна вбити супербактерії – приголомшливе відкриття
TSN
2025-01-27T13:48:00Z
Бізнес-омбудсмен назвав шляхи подолання корупції на митниці
УкраинФорм
2025-01-27T16:34:44Z
Держборг України торік зріс на ₴1,46 трильйона
УкраинФорм
2025-01-27T16:27:42Z
Ціни на пальне в Одеській та Львівській областях: де водії можуть заправити авто дешевше
Хвиля
2025-01-27T16:24:01Z
Як в Польщі відкрити рахунок в банку: покрокова інструкція для українця
24tv
2025-01-27T16:21:44Z
Підприємець з України розвиває успішне ягідне підприємство у Польщі
AgroNews
2025-01-27T16:10:08Z
Оператор ГТС придбав газотурбінні установки майже на €30 мільйонів
УкраинФорм
2025-01-27T16:10:07Z
Tesla подала позов проти Євросоюзу через мита на електромобілі з Китаю
УкраинФорм
2025-01-27T16:09:31Z
Молдова дасть у борг три млн кубічних метрів газу "Придністров’ю"
Европейская правда
2025-01-27T16:07:46Z
Придністров’я вважає "спекулятивним" постачання вугілля до України: що заявив лідер регіону
24tv
2025-01-27T16:06:58Z
BMW показала тизер спорткара M3 CS Touring
AutoCentre
2025-01-27T16:13:24Z
Nissan представив доступний фургон-кросовер за $13 000
Фокус
2025-01-27T16:06:43Z
Важливий сигнал: чому на шинах з'являються шишки - як уникнути проблем на дорозі
GlavRed
2025-01-27T15:27:34Z
Skoda Elroq – компактний електричний кросовер з великою перспективою
360ua.news
2025-01-27T15:00:40Z
Audi презентувала потужний електричний позашляховик для найсуворіших умов
Фокус
2025-01-27T15:00:30Z
Завод спецтехніки «Техкомплект» збільшив обсяги виробництва майже на 40%
AutoCentre
2025-01-27T14:07:29Z
Індійські дизайнери показали шоу-кар за $2 мільйони
AutoCentre
2025-01-27T13:07:36Z
Як запобігти утворенню шишок на шинах: поради для автовласників
ТСН
2025-01-27T12:52:14Z
Неочікувано: BMW виступила проти нових мит ЄС на китайські авто
AutoGeek
2025-01-27T12:42:39Z
В ЄС досягли політичної згоди на послаблення санкцій щодо Сирії
Европейская правда
2025-01-27T16:43:45Z
Німеччина мета номер один для Трампа: як США змінюватимуть свою політику в Європі
Политека
2025-01-27T16:42:56Z
В Україні хочуть зменшити пенсії для прокурорів та інших високопосадовців
24tv
2025-01-27T16:42:50Z
USAID офіційно заявили про призупинення усіх проєктів по Україні
24tv
2025-01-27T16:40:27Z
У Польщі бачать "вікно можливостей" для інвестицій у чисті технології після рішень Трампа
InternetUA
2025-01-27T16:37:07Z
Зеленський зустрівся у Кракові з маршалком Сейму Польщі
УкраинФорм
2025-01-27T16:36:55Z
Трамп захотів встановити контроль над водою – The New York Times
ГЛАВКОМ NET
2025-01-27T16:36:53Z
Китай відреагував на версію ЦРУ про витік Covid-19 із лабораторії
ГЛАВКОМ NET
2025-01-27T16:36:07Z
Зволікання з наданням Україні необхідної зброї призвело до зміни ситуації на полі бою - Залужний
УкраинФорм
2025-01-27T16:36:04Z