MY.UAНовини
Ведмеді не сплять, зайченята народжуються раніше: чим небезпечна для тварин зміна клімату
Ведмеді не сплять, зайченята народжуються раніше: чим небезпечна для тварин зміна клімату

Ведмеді не сплять, зайченята народжуються раніше: чим небезпечна для тварин зміна клімату

2024-й став найтеплішим в історії метеорологічних спостережень, а температура на початку 2025-го побила попередні рекорди. Зміна клімату сильно вплинула і звичний ритм життя тварин.

"Через теплу зиму в горах Буковини ведмеді відмовилися від зимової сплячки. Вони блукають угіддями у пошуках їжі та часто відвідують підживлювальні майданчики для парнокопитних, де є кукурудза. (А ще знаходять час, щоб навіть сніговика зліпити. – Ред.).
 На Поліссі під загрозою опинилися зайченята. Зазвичай вони народжуються у березні, але через теплу погоду та січневу відлигу цей процес може зрушити на лютий. Якщо раптом обрушаться сильні заморозки, молодняк може загинути, оскільки зайці не роблять надійних укриттів для своїх дитинчат.
 Через зміну клімату на південь мігрували шакали, які скорочують популяцію довговухих та фазанів.
 На Слобожанщині дикі качки залишилися зимувати на місцевих водоймах і тепер потребують підживлення», - написав генеральний директор ДП "Ліси України" Юрій Блоховець у своєму Facebook.

Про подібні зміни в поведінці тварин повідомляють і інші лісники. Втім, провідний мисливствознавець філії «Подільський лісовий офіс» Руслан Рудий заспокоює, що  ведмедям навіть узимку вистачить природних кормів (або тих, що лісники насипали парнокопитним). І що нападів можна не побоюватися (ми, звичайно, в цьому сильно сумніваємось. - Ред.).
«У лісі ведмедям вистачає природних кормів, тож наближатися до населених пунктів вони не будуть. Вони блукають своїми звичними маршрутами і не становлять загрози для людей. Більше того, за найменшої підозри на небезпеку одразу тікають», - каже Рудий.

Докладніше про те, як зміниться життя тварин з кліматичними змінами і що їх може чекати в майбутньому, Коротко про розповів еколог Іван Русєв.

"Ми не можемо передбачити, яким буде літо"

- Іване, 2024 рік став найспекотнішим в історії спостережень. Страждають не тільки рослини, а й тварини: вони неначе заплуталися у порах року. Ось ті ж зайці, як кажуть лісники, почали розмножуватись на місяць раніше. А якщо грянуть морози і вони замерзнуть? Вовки залишаться без їжі та підуть у села знищувати худобу? А там і на людей нападатимуть...

- Тепла зима - це добре для зайців: справді, вони можуть почати розмножуватися раніше. Це добре і для мишеподібних гризунів. Їх дуже багато, і це чудовий корм для всіх хижих звірів, у тому числі шакалів та лисиць.

Не варто сильно переживати, що хижаки, якщо немає їжі, побіжать до людей. У природі все збалансовано. Якщо багато хижаків, то для них достатньо їжі. Та частина популяції, яка не зможе собі знайти їжу, - гине. Це нормальні природні процеси.

Іван Русєв вважає, що природа сама може врегулювати чисельність тварин. Фото: ФБ Івана Гусєва

– У фейсбуці Юрій Блоховець більше пише про західну частину України. А як із кліматичними змінами на півдні? Напевно, нестерпно жарко влітку?

- Ми знаходимося на березі Чорного моря між Дунаєм та Дністром, і у нас у нацпарку "Тузловські лимани" основний фактор – це вода. Якщо в наших 13 лиманах є вода, то життя в них вирує. Навіть якщо вода в морі перегріватиметься на якісь тисячні частки, це не страшно.

Що стосується степових зон, то влітку трави справді вигорають, виникає небезпечна пожежна ситуація.

Загалом небезпека від зміни клімату є. Зараз теплий період, а значить, напровесні можуть активізуватися кліщі. На півдні України їх близько 20 видів, вони можуть бути носіями різних збудників, небезпечних для людини. Наприклад, у нас формуються умови субтропіків, у яких живе єгипетський комар, – він теж небезпечний і може переносити хвороби.

Взагалі щодо змін клімату є дві теорії – потепління та похолодання. Мені ближча думка, що зараз йде розбалансування клімату – ми не можемо передбачити, яким буде літо. Раніше могли сказати, чого чекати влітку, а тепер - ні. Можуть бути як сильні зливи, так і посуха.

Залежно від того, як клімат змінюватиметься, ми маємо розробляти різні адаптаційні програми, які дозволять нам комфортно жити.

- А як бути з вовками, ведмедями, лисицями (які ще й сказ розносять) та іншими хижаками? Лісники та мисливці кажуть, що їх розплодилося багато.

- Хижаків у нас дуже мало, їх знищували і знищуватимуть, якщо ми не змінимо суспільство. У нашому нацпарку є маленьке вовченя - шакал. Він прийшов до нас у 90-х роках. Тоді місцеві мисливці та браконьєри розвели паніку, мовляв, вони знищуватимуть наших птахів, тварин і нас через сказ та інші хвороби.

Сьогодні ми бачимо, що природа оновилася: до війни був сильний тиск від мисливців та браконьєрів. Нині природа стає такою, якою їй дозволяють бути природні умови. Вона вирівнюється, а декому здається, що хижаків стало багато.

Наша практика каже, якщо є хижаки – велике поголів'я лисиць, шакалів, вовків, то буде і здорове поголів'я та достатня кількість птахів, зайців, борсуків. Під час війни їх побільшало, бо заборонено полювання. Але в природі не буває багато хижаків: за умов природи все збалансовано. Їх може бути багато там, де є багато сміття, залишків органіки – туди йде хижак.

- Але ж є випадки, коли ті ж лисиці розносять сказ…

- Що стосується сказу, то це справді дуже небезпечна інфекція. Але сьогодні спекулюють на цій темі, говорячи, що хижаків стало багато. Якщо в природі з'явиться багато хижаків і мишеподібних гризунів, там обов'язково з'явиться якась хвороба, яка їх вражатиме, не загрожуючи людині.

Крім того, якби сказ був серед тварин, ми побачили б ознаки цього. Скільки я їжджу півднем України, я не бачив великої кількості шакалів, лисиць чи інших хижаків. Чомусь мисливці кажуть, що їх багато, потрібно довести їхню чисельність до 0,5 голів на 1000 га. Звідки взялася ця цифра, я навіть не можу сказати, але такої кількості їм треба домагатися, якби було масове захворювання серед тварин, і ми б це бачили насамперед у національному парку. Бачили б дохлих їжаків або інших тварин, які були б схильні до зараження. Тому це насамперед спекуляція.

Щоб дізнатися, чи є сказ у якійсь місцині, потрібно викликати справжніх фахівців, проводити лабораторні дослідження, а не стверджувати без доказів. Це спекуляція.

- Наскільки погано те, що зайці почали народжуватись раніше? Чи правда, що вони можуть замерзнути?

- Для зайців не страшний мороз. Якщо буде достатньо їжі, вони виживуть. У таку погоду, як зараз, їжі дуже багато. Слабкі вмиратимуть, залишаться генетично здорові. Тут багато зайців, але мисливців завжди більше.

Є в екології така закономірність: чітка залежність рисей від зайців-біляків. Коли росте чисельність хижаків, поступово зменшується кількість їхніх жертв. Після цього падає чисельність хижаків - їх атакують паразити. А потім чисельність зайців знову зростає. Але це працює в такій екосистемі, де не розвинене полювання. А у нас – 75% мисливських угідь. Ми скоро втрачатимемо такі види, які більше ніколи не оновляться. За таких умов згодом у нас може нічого не лишитися.

Через потепління змінився навіть гон у диких тварин - вже ніхто не чекає весни. Фото: ФБ Юрій Болоховець

“Не все залежить від змін клімату. Багато - від людей”

- А що буде з кормами для тварин? Чи вистачатиме їх?

- Справді, така проблема може бути під час посухи. На півдні України традиційно розвинене вівчарство. Наразі через те, що розорили всі унікальні природні ділянки, особливо смуги біля річок, озер та лиманів, немає реальних пасовищ. Потрібно залишати достатньо природних ділянок, щоби там був природний корм, рослини багатьох видів. Одні види можуть постраждати від спеки, інші виживуть – і худобі цього вистачить.

Сьогодні політика така - розорати нові поля, щоби більше продати зерна, а важливо залишати якнайбільше природних ділянок. Більше того, Україна підписала угоду з ЄС про те, що зможе до 2025 року на усій площі України створити 15% природоохоронних територій. Але сьогодні ми маємо лише 6,5%, де взяти ще 7,5%?

Фермери не віддаватимуть землі: через війну багато аграрних полів залишилося на сході, тому фермери хочуть розорювати нові. Виникає конфлікт між можливістю природи та жадібністю людей. Якщо ми не збережемо природні території, то не матимемо ні сіна, ні пасовищ, ні економічного доходу в майбутньому.

- Тобто щодо цього більше питань до фермерів, аніж до глобального потепління?

- На жаль, Міністерство довкілля та Мінагрополітики не роблять необхідного. Наприклад, на півдні зникло майже 200 річок, там немає води, прибережно-захисних смуг. Якщо ми нічого не робимо, то, звичайно, клімат буде змінюватися, і зрештою ми втратимо все. Але не все залежить від змін клімату, багато - від людей та їх рішень. Ми повинні робити все правильно, щоб клімат не змінювався так кардинально.

- А якщо не вистачатиме корму для травоїдних, чи можна їх якось підгодовувати?

- Потрібно адаптувати сільське господарство та тваринництво до тих умов, що формуються. Потрібні спеціальні програми, щоб тварини могли максимально пристосуватися до нових реалій.

Наприклад, на півдні України були сотні тисяч овець – тепер майже немає, вони вироджуються. На ринку ви не зможете знайти нормальну бринзу. Регіони, призначені для того, щоб вівці паслися, такої спеки не витримують. Якщо недостатньо трави, потрібно орієнтуватися на нові технології.

У лісовій та лісостеповій зоні завжди буде трава і їжа для тварин, а тут (на півдні України, на Одещині. - Ред.) ми вже наближаємося до субтропіків. Натомість тут можна буде вирощувати рослини, які привозять до нас із далеких країн.

- А щодо диких травоїдних?

- У дикій природі треба, щоб вона сама себе підтримувала та робила свій генетичний вибір.

У природі йде жорстока боротьба між видами та особинами, і найбільш стійкі виживають. А ті, хто мають, як кажуть генетики, дрейфуючі гени, або просто слабші за інших, помиратимуть. Тому я не прихильник того, щоб тварин підгодовувати. Навіть лебедів: це стане тягарем для популяції загалом, залишаючи генетичний вантаж.

Мине 30-50-100 років, і ми можемо позбутися багатьох видів дикої природи. Звірі стануть подібними до собак або котів, і це не гармонійне життя. Дика природа має жити за своїми законами, а люди нехай годують свійських тварин.

Можливо, парнокопитні і змогли б якось знайти корм під снігом, але лісники не покладаються на милість природи, а підгодовують тварин. Особливо у зонах бойових дій. Фото: ФБ ДП

Замість висновку

- Як ви вважаєте, що на нас чекає у зв'язку з кліматичними змінами у майбутньому?

- За статистикою, ми маємо максимальні амплітуди спеки та інших показників, так буде й надалі. Але я пам'ятаю, як мої бабусі та дідусі казали, що 1953-54 рр. ХХ століття були такими холодними, що озера промерзали до дна. Моря замерзали на десятки кілометрів - і люди пішки ходили до Румунії та Болгарії морем. А потім були такі спекотні літа, що все висихало від відсутності дощів. Хоча таких показників, як сьогодні, ми не досягали.

Так, ми дійсно забруднюємо планету СО2, і нам необхідно зменшувати навантаження на атмосферу. Вчені вже довели, що вуглекислий газ впливає на зміни клімату.

У природі все йде циклами. Зараз 11-річний цикл на максимумі, який дає потужні хвилі на морі та спеку. Є цикли 22-річні, 44-річні та майже 100-річні. Тому все циклічно, і я думаю, що більш-менш ми втримаємось.

На Тузловських лиманах побільшало зимуючих тут диких гусей - уже не треба летіти до спекотних країн. Фото: ФБ НВП «Тузловські лимани»

Теги за темою
ЖивотныеЭкология
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
В Украине ликвидировали сына замглавы ЦРУ, который воевал за Россию - СМИ
Корреспондент
2025-04-25T15:54:39Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
Как сняться с розыска ТЦК после уплаты штрафа: адвокат объяснил процедуру
Знай
2025-04-25T18:12:41Z
В США назревает серьезный конфликт: что произошло
Comments UA
2025-04-25T18:12:20Z
Шойгу заявил о готовности России применить ядерное оружие
ZN UA
2025-04-24T10:12:30Z
Трамп обратился к Путину после удара по Киеву: Стоп
Comments UA
2025-04-24T19:51:18Z
Крым никто не отдаст, а членство в НАТО можно заменить. Официальная позиция Украины на переговорах по войне
Telegraf
2025-04-23T13:16:18Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
В Вооруженных Силах создан 8-й корпус Десантно-штурмовых войск
Корреспондент
2025-04-25T18:10:27Z
Силы беспилотных систем ВСУ нанесли удар по заводу “Шахедов” в глубоком тылу РФ
TSN
2025-04-25T18:09:27Z
Дроны прошли российскую ПВО: попадание в завод по производству "Шахедов"
Новости Украины
2025-04-24T07:45:11Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
Что можно и нельзя делать 25 апреля: у кого нужно обязательно попросить прощения
Comments UA
2025-04-25T04:03:11Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Джамала ответила на упреки, что родила третьего ребенка, чтобы уберечь мужа от мобилизации
TSN
2025-04-25T18:06:12Z
Брэд Питт сделал предложение младшей на 26 лет любимой - инсайдер
Gazeta UA
2025-04-25T17:42:42Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Удар по Павлограду: мать рыдала над телом дочери и умоляла о помощи — подробности
TSN
2025-04-25T18:09:51Z
На Львовщине новый скандал с ТЦК: уклониста с эпилепсией будто бы "выбросили" за ворота
TSN
2025-04-25T18:09:02Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
МАГАТЭ бьет тревогу: украинские АЭС работают в условиях постоянной опасности
Gazeta UA
2025-04-25T13:27:20Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Объем торговли Коридорами солидарности достиг €211 млрд
Корреспондент
2025-04-25T17:48:46Z
РФ рекордными темпами бурит нефтяные скважины - СМИ
Корреспондент
2025-04-25T17:19:54Z
Звонок "из банка" обернется потерей 34 600 гривен: клиентов Приватбанка предупредили
Знай
2025-04-21T20:10:23Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
В 2025 году не будут повышать цены на газ
Gazeta UA
2025-04-23T11:21:19Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Из чашки Петри прямиком на стол: японские ученые вырастили мясо курицы в биореакторе
Фокус
2025-04-25T16:42:50Z
Что закапывают под грушей для мегаурожая: народные методы подкормки дерева
TSN
2025-04-25T16:40:25Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
Танцевала под российскую музыку в День траура: полиция Киева рассказала о наказании нарушительницы
Апостроф
2025-04-25T18:06:57Z
Атмосферный фронт ударит по Украине: где ждать дождей и холода
Хвиля
2025-04-25T18:01:46Z
Россияне атаковали поселок под Купянском, загорелся дом
Корреспондент
2025-04-21T07:06:54Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
2025-04-20T13:18:19Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Какие привычки помогут вашему ребенку во взрослой жизни стать богатым
TSN
2025-04-25T16:40:43Z
Лунный календарь стрижек на май 2025 года: когда следует записываться к парикмахеру
TSN
2025-04-25T16:40:38Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Закопайте эти отходы под кустами смородины — и сладкие ягоды будете собирать ведрами
TSN
2025-04-25T16:39:45Z
Как можно получить очень большой урожай картофеля: уловки огородников со стажем, которые не требуют химии
TSN
2025-04-25T16:39:44Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
Догоняет Динамо: Александрия обыграла Ингулец
Корреспондент
2025-04-25T17:22:36Z
Саудовские клубы борются с МЮ за звездного бразильца
Корреспондент
2025-04-25T16:39:54Z
Несчастный случай: экс-нападающего сборной Италии госпитализировали
Корреспондент
2025-04-25T16:18:03Z
Выгнали с матча ЛЧ: ПСЖ поддерживает 14-летнего болельщика
Корреспондент
2025-04-25T15:30:12Z
Бывший функционер Ромы: У Довбика есть потенциал, но он не на уровне Джеко
Корреспондент
2025-04-25T15:18:33Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
Сайнс о новой трассе Гран-при Испании: она гибридна и очень зрелищна
Корреспондент
2025-04-25T17:33:12Z
Виртуальный круг: представлена новая трасса Мадринг для Гран-при Испании
Корреспондент
2025-04-25T13:09:11Z
Какой штраф за самовольное переоборудование автомобиля в Украине в 2025 году: сумма
Факти ICTV
2025-04-25T09:19:58Z
Uber и Volkswagen запустят сервис роботакси в США
Корреспондент
2025-04-24T18:12:18Z
Zeekr представила плагін-гібридний позашляховик
Корреспондент
2025-04-24T16:42:05Z
Есть ли штраф за отсутствие огнетушителя и какой размер в 2025 году
Факти ICTV
2025-04-24T16:04:45Z
Угон авто, новая покупка и шок: мужчина случайно выкупил собственную машину
TSN
2025-04-24T12:34:32Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
«Інтерпайп» провів профорієнтаційні тури для понад 400 дев’ятикласників
AgroNews
2025-04-25T18:16:08Z
София Проць: «Я создала систему, которая работает и для соло-креаторов, и для бизнеса — она не зависит от случайностей»
Comments UA
2025-04-25T17:42:25Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Сталевий ринок України у І кварталі: сповільнення виробництва та торгівлі
AgroNews
2025-04-25T17:36:07Z
Не от мира сего: почему люди не имеют волосяного покрова, подобного другим животным
Фокус
2025-04-25T17:21:24Z