MY.UAНовини
Ведмеді не сплять, зайченята народжуються раніше: чим небезпечна для тварин зміна клімату
Ведмеді не сплять, зайченята народжуються раніше: чим небезпечна для тварин зміна клімату

Ведмеді не сплять, зайченята народжуються раніше: чим небезпечна для тварин зміна клімату

2024-й став найтеплішим в історії метеорологічних спостережень, а температура на початку 2025-го побила попередні рекорди. Зміна клімату сильно вплинула і звичний ритм життя тварин.

"Через теплу зиму в горах Буковини ведмеді відмовилися від зимової сплячки. Вони блукають угіддями у пошуках їжі та часто відвідують підживлювальні майданчики для парнокопитних, де є кукурудза. (А ще знаходять час, щоб навіть сніговика зліпити. – Ред.).
 На Поліссі під загрозою опинилися зайченята. Зазвичай вони народжуються у березні, але через теплу погоду та січневу відлигу цей процес може зрушити на лютий. Якщо раптом обрушаться сильні заморозки, молодняк може загинути, оскільки зайці не роблять надійних укриттів для своїх дитинчат.
 Через зміну клімату на південь мігрували шакали, які скорочують популяцію довговухих та фазанів.
 На Слобожанщині дикі качки залишилися зимувати на місцевих водоймах і тепер потребують підживлення», - написав генеральний директор ДП "Ліси України" Юрій Блоховець у своєму Facebook.

Про подібні зміни в поведінці тварин повідомляють і інші лісники. Втім, провідний мисливствознавець філії «Подільський лісовий офіс» Руслан Рудий заспокоює, що  ведмедям навіть узимку вистачить природних кормів (або тих, що лісники насипали парнокопитним). І що нападів можна не побоюватися (ми, звичайно, в цьому сильно сумніваємось. - Ред.).
«У лісі ведмедям вистачає природних кормів, тож наближатися до населених пунктів вони не будуть. Вони блукають своїми звичними маршрутами і не становлять загрози для людей. Більше того, за найменшої підозри на небезпеку одразу тікають», - каже Рудий.

Докладніше про те, як зміниться життя тварин з кліматичними змінами і що їх може чекати в майбутньому, Коротко про розповів еколог Іван Русєв.

"Ми не можемо передбачити, яким буде літо"

- Іване, 2024 рік став найспекотнішим в історії спостережень. Страждають не тільки рослини, а й тварини: вони неначе заплуталися у порах року. Ось ті ж зайці, як кажуть лісники, почали розмножуватись на місяць раніше. А якщо грянуть морози і вони замерзнуть? Вовки залишаться без їжі та підуть у села знищувати худобу? А там і на людей нападатимуть...

- Тепла зима - це добре для зайців: справді, вони можуть почати розмножуватися раніше. Це добре і для мишеподібних гризунів. Їх дуже багато, і це чудовий корм для всіх хижих звірів, у тому числі шакалів та лисиць.

Не варто сильно переживати, що хижаки, якщо немає їжі, побіжать до людей. У природі все збалансовано. Якщо багато хижаків, то для них достатньо їжі. Та частина популяції, яка не зможе собі знайти їжу, - гине. Це нормальні природні процеси.

Іван Русєв вважає, що природа сама може врегулювати чисельність тварин. Фото: ФБ Івана Гусєва

– У фейсбуці Юрій Блоховець більше пише про західну частину України. А як із кліматичними змінами на півдні? Напевно, нестерпно жарко влітку?

- Ми знаходимося на березі Чорного моря між Дунаєм та Дністром, і у нас у нацпарку "Тузловські лимани" основний фактор – це вода. Якщо в наших 13 лиманах є вода, то життя в них вирує. Навіть якщо вода в морі перегріватиметься на якісь тисячні частки, це не страшно.

Що стосується степових зон, то влітку трави справді вигорають, виникає небезпечна пожежна ситуація.

Загалом небезпека від зміни клімату є. Зараз теплий період, а значить, напровесні можуть активізуватися кліщі. На півдні України їх близько 20 видів, вони можуть бути носіями різних збудників, небезпечних для людини. Наприклад, у нас формуються умови субтропіків, у яких живе єгипетський комар, – він теж небезпечний і може переносити хвороби.

Взагалі щодо змін клімату є дві теорії – потепління та похолодання. Мені ближча думка, що зараз йде розбалансування клімату – ми не можемо передбачити, яким буде літо. Раніше могли сказати, чого чекати влітку, а тепер - ні. Можуть бути як сильні зливи, так і посуха.

Залежно від того, як клімат змінюватиметься, ми маємо розробляти різні адаптаційні програми, які дозволять нам комфортно жити.

- А як бути з вовками, ведмедями, лисицями (які ще й сказ розносять) та іншими хижаками? Лісники та мисливці кажуть, що їх розплодилося багато.

- Хижаків у нас дуже мало, їх знищували і знищуватимуть, якщо ми не змінимо суспільство. У нашому нацпарку є маленьке вовченя - шакал. Він прийшов до нас у 90-х роках. Тоді місцеві мисливці та браконьєри розвели паніку, мовляв, вони знищуватимуть наших птахів, тварин і нас через сказ та інші хвороби.

Сьогодні ми бачимо, що природа оновилася: до війни був сильний тиск від мисливців та браконьєрів. Нині природа стає такою, якою їй дозволяють бути природні умови. Вона вирівнюється, а декому здається, що хижаків стало багато.

Наша практика каже, якщо є хижаки – велике поголів'я лисиць, шакалів, вовків, то буде і здорове поголів'я та достатня кількість птахів, зайців, борсуків. Під час війни їх побільшало, бо заборонено полювання. Але в природі не буває багато хижаків: за умов природи все збалансовано. Їх може бути багато там, де є багато сміття, залишків органіки – туди йде хижак.

- Але ж є випадки, коли ті ж лисиці розносять сказ…

- Що стосується сказу, то це справді дуже небезпечна інфекція. Але сьогодні спекулюють на цій темі, говорячи, що хижаків стало багато. Якщо в природі з'явиться багато хижаків і мишеподібних гризунів, там обов'язково з'явиться якась хвороба, яка їх вражатиме, не загрожуючи людині.

Крім того, якби сказ був серед тварин, ми побачили б ознаки цього. Скільки я їжджу півднем України, я не бачив великої кількості шакалів, лисиць чи інших хижаків. Чомусь мисливці кажуть, що їх багато, потрібно довести їхню чисельність до 0,5 голів на 1000 га. Звідки взялася ця цифра, я навіть не можу сказати, але такої кількості їм треба домагатися, якби було масове захворювання серед тварин, і ми б це бачили насамперед у національному парку. Бачили б дохлих їжаків або інших тварин, які були б схильні до зараження. Тому це насамперед спекуляція.

Щоб дізнатися, чи є сказ у якійсь місцині, потрібно викликати справжніх фахівців, проводити лабораторні дослідження, а не стверджувати без доказів. Це спекуляція.

- Наскільки погано те, що зайці почали народжуватись раніше? Чи правда, що вони можуть замерзнути?

- Для зайців не страшний мороз. Якщо буде достатньо їжі, вони виживуть. У таку погоду, як зараз, їжі дуже багато. Слабкі вмиратимуть, залишаться генетично здорові. Тут багато зайців, але мисливців завжди більше.

Є в екології така закономірність: чітка залежність рисей від зайців-біляків. Коли росте чисельність хижаків, поступово зменшується кількість їхніх жертв. Після цього падає чисельність хижаків - їх атакують паразити. А потім чисельність зайців знову зростає. Але це працює в такій екосистемі, де не розвинене полювання. А у нас – 75% мисливських угідь. Ми скоро втрачатимемо такі види, які більше ніколи не оновляться. За таких умов згодом у нас може нічого не лишитися.

Через потепління змінився навіть гон у диких тварин - вже ніхто не чекає весни. Фото: ФБ Юрій Болоховець

“Не все залежить від змін клімату. Багато - від людей”

- А що буде з кормами для тварин? Чи вистачатиме їх?

- Справді, така проблема може бути під час посухи. На півдні України традиційно розвинене вівчарство. Наразі через те, що розорили всі унікальні природні ділянки, особливо смуги біля річок, озер та лиманів, немає реальних пасовищ. Потрібно залишати достатньо природних ділянок, щоби там був природний корм, рослини багатьох видів. Одні види можуть постраждати від спеки, інші виживуть – і худобі цього вистачить.

Сьогодні політика така - розорати нові поля, щоби більше продати зерна, а важливо залишати якнайбільше природних ділянок. Більше того, Україна підписала угоду з ЄС про те, що зможе до 2025 року на усій площі України створити 15% природоохоронних територій. Але сьогодні ми маємо лише 6,5%, де взяти ще 7,5%?

Фермери не віддаватимуть землі: через війну багато аграрних полів залишилося на сході, тому фермери хочуть розорювати нові. Виникає конфлікт між можливістю природи та жадібністю людей. Якщо ми не збережемо природні території, то не матимемо ні сіна, ні пасовищ, ні економічного доходу в майбутньому.

- Тобто щодо цього більше питань до фермерів, аніж до глобального потепління?

- На жаль, Міністерство довкілля та Мінагрополітики не роблять необхідного. Наприклад, на півдні зникло майже 200 річок, там немає води, прибережно-захисних смуг. Якщо ми нічого не робимо, то, звичайно, клімат буде змінюватися, і зрештою ми втратимо все. Але не все залежить від змін клімату, багато - від людей та їх рішень. Ми повинні робити все правильно, щоб клімат не змінювався так кардинально.

- А якщо не вистачатиме корму для травоїдних, чи можна їх якось підгодовувати?

- Потрібно адаптувати сільське господарство та тваринництво до тих умов, що формуються. Потрібні спеціальні програми, щоб тварини могли максимально пристосуватися до нових реалій.

Наприклад, на півдні України були сотні тисяч овець – тепер майже немає, вони вироджуються. На ринку ви не зможете знайти нормальну бринзу. Регіони, призначені для того, щоб вівці паслися, такої спеки не витримують. Якщо недостатньо трави, потрібно орієнтуватися на нові технології.

У лісовій та лісостеповій зоні завжди буде трава і їжа для тварин, а тут (на півдні України, на Одещині. - Ред.) ми вже наближаємося до субтропіків. Натомість тут можна буде вирощувати рослини, які привозять до нас із далеких країн.

- А щодо диких травоїдних?

- У дикій природі треба, щоб вона сама себе підтримувала та робила свій генетичний вибір.

У природі йде жорстока боротьба між видами та особинами, і найбільш стійкі виживають. А ті, хто мають, як кажуть генетики, дрейфуючі гени, або просто слабші за інших, помиратимуть. Тому я не прихильник того, щоб тварин підгодовувати. Навіть лебедів: це стане тягарем для популяції загалом, залишаючи генетичний вантаж.

Мине 30-50-100 років, і ми можемо позбутися багатьох видів дикої природи. Звірі стануть подібними до собак або котів, і це не гармонійне життя. Дика природа має жити за своїми законами, а люди нехай годують свійських тварин.

Можливо, парнокопитні і змогли б якось знайти корм під снігом, але лісники не покладаються на милість природи, а підгодовують тварин. Особливо у зонах бойових дій. Фото: ФБ ДП

Замість висновку

- Як ви вважаєте, що на нас чекає у зв'язку з кліматичними змінами у майбутньому?

- За статистикою, ми маємо максимальні амплітуди спеки та інших показників, так буде й надалі. Але я пам'ятаю, як мої бабусі та дідусі казали, що 1953-54 рр. ХХ століття були такими холодними, що озера промерзали до дна. Моря замерзали на десятки кілометрів - і люди пішки ходили до Румунії та Болгарії морем. А потім були такі спекотні літа, що все висихало від відсутності дощів. Хоча таких показників, як сьогодні, ми не досягали.

Так, ми дійсно забруднюємо планету СО2, і нам необхідно зменшувати навантаження на атмосферу. Вчені вже довели, що вуглекислий газ впливає на зміни клімату.

У природі все йде циклами. Зараз 11-річний цикл на максимумі, який дає потужні хвилі на морі та спеку. Є цикли 22-річні, 44-річні та майже 100-річні. Тому все циклічно, і я думаю, що більш-менш ми втримаємось.

На Тузловських лиманах побільшало зимуючих тут диких гусей - уже не треба летіти до спекотних країн. Фото: ФБ НВП «Тузловські лимани»

Теги за темою
ТвариниЕкологія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
2025-05-13T18:27:09Z
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
2025-05-13T15:45:36Z
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
2025-05-13T04:18:18Z
Зеленский: молчание Америки и других только поощряет Путина
Европейская правда
2025-05-25T08:24:53Z
Россияне атаковали Херсонщину: погиб ребенок
Корреспондент
2025-05-25T07:48:36Z
Портников объяснил, почему Путин отказался от прекращения огня и предложил переговоры
TSN
2025-05-11T13:34:59Z
В новом правительстве Германии вспыхнул первый скандал - СМИ
Корреспондент
2025-05-16T12:21:28Z
Разведка США раскрыла планы Путина на 2025 год
Корреспондент
2025-05-24T16:33:54Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
Яна Глущенко с мужем и сыном показала свой роскошный особняк за 200 тыс. долларов: вид изнутри
TSN
2025-05-16T19:19:10Z
Известный украинский певец высказался о неизлечимом сыне и раскрыл главную проблему
TSN
2025-05-21T16:18:11Z
Победитель Евровидения-2025 хочет исключить Израиль из конкурса
Корреспондент
2025-05-22T15:48:51Z
Ирина Билык показалась с двумя сыновьями и раскрыла подробности личной жизни
TSN
2025-05-25T07:48:32Z
На войне погиб актер Назар Малик
Корреспондент
2025-05-25T03:12:56Z
Мадонна кардинально изменила стиль ради мамы
Корреспондент
2025-05-19T09:15:58Z
Виктор Розовый высказался о разводе с Ольгой Мерзликиной
Корреспондент
2025-05-19T07:57:04Z
Святославу Вакарчуку - 50: ТСН.ua публикует эксклюзивные фото лидера "Океана Эльзы"
TSN
2025-05-14T05:18:43Z
Этот паразит грызет клетки человека: ученые сделали жуткое открытие
TSN
2025-05-19T07:48:24Z
Какое питание поможет сохранить здоровье в старости — исследование
TSN
2025-05-17T21:18:17Z
Враги помидоров: список растений, которые нельзя сажать рядом
TSN
2025-05-21T16:33:49Z
Мыло или гель для душа: что выбрать для кожи и гигиены
UAToday
2025-05-24T12:06:20Z
Тля на смородине: методы борьбы с вредителями
TSN
2025-05-24T17:52:42Z
Идеальное мясо для шашлыка: рекомендации по выбору от диетолога
UAToday
2025-05-24T10:03:47Z
Чем полезен творог и стоит ли есть его каждый день: диетологи рассказали обо всех нюансах
UAToday
2025-05-24T09:03:02Z
Как определить, что авокадо точно спелое: простые уловки
TSN
2025-05-15T14:34:08Z
Как личность влияет на сон: ученые поразили исследованием
UAToday
2025-05-23T12:36:34Z
Эти два знака зодиака могут тянуть из вас энергию: как их распознать и защититься
TSN
2025-05-19T07:18:37Z
Гороскоп для знаков зодиака на 22 мая 2025 года
Корреспондент
2025-05-21T08:03:41Z
На грядке пожелтел весь укроп — в чем причина и как спасти зелень
TSN
2025-05-15T14:34:10Z
Гороскоп на 25 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-24T15:27:13Z
Чем обработать картошку перед посадкой, чтобы защитить от колорадского жука
TSN
2025-05-24T17:51:36Z
В Испании хотят бороться с наплывом туристов новым налогом на аренду жилья
Европейская правда
2025-05-23T16:02:21Z
Гороскоп на 18 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-17T15:30:37Z
Что добавить в лунку во время высадки рассады сладкого перца для хорошего урожая
TSN
2025-05-17T20:22:26Z
Гороскоп на 23 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-22T16:55:28Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
Почему Закарпатская область не Ужгородская: историк удивил ответом
TSN
2025-05-17T21:18:56Z
В Киеве объявлена воздушная тревога: что угрожает столице
TSN
2025-05-17T21:18:45Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 24 мая в Украине
UAToday
2025-05-24T04:27:56Z
Воины ГУР разгромили российский поезд с топливом
Корреспондент
2025-05-25T08:30:43Z
В ОГА показали последствия российского удара по Черниговской области
TSN
2025-05-25T07:18:28Z
Атака шахедов: в Киеве прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-18T00:18:39Z
Генштаб показал новые карты боев на фронте
Корреспондент
2025-05-24T06:03:54Z
На подконтрольную Украине территорию вернули еще 9 детей
Корреспондент
2025-05-22T15:12:07Z
В ТЦК назвали главную проблему с мобилизацией мужчин старше 55 лет
UAToday
2025-05-14T16:27:28Z
Новое усиление мобилизации: кого ищут ТЦК
Корреспондент
2025-05-23T08:24:46Z
25 мая — какой церковный праздник, почему нельзя резать, рубить или использовать острые лезвия
TSN
2025-05-25T03:06:24Z
Зеленский отреагировал на идею Папы Льва XIV
Корреспондент
2025-05-14T21:24:03Z
Германия планирует перенять миграционную модель Дании
Корреспондент
2025-05-25T08:06:48Z
Силы ПВО сбили 45 ракет и 266 дронов россиян
Корреспондент
2025-05-25T06:51:51Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
Силы беспилотных систем уничтожили дроны россиян
Корреспондент
2025-05-14T20:54:30Z
18 мая: церковный праздник сегодня, три вещи, которые лучше не делать в этот день
UAToday
2025-05-18T04:00:15Z
Атака на Киев: известны уточненные данные о последствиях
Корреспондент
2025-05-24T13:03:34Z
На Франковщине чиновник торговал закрытыми данными ГПСУ
Корреспондент
2025-05-16T11:57:53Z
В Ивано-Франковске и Луцке прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-15T03:39:51Z
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
2025-05-13T12:06:52Z
Ночной удар по Киеву: ГСЧС назвало количество жертв и показало кадры разрушений
TSN
2025-05-25T05:18:52Z
РФ атаковала промышленное предприятие в Суммах — какие последствия
TSN
2025-05-25T05:18:28Z
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
2025-05-13T16:12:12Z
Поджог имущества Стармера: задержан второй подозреваемый
Корреспондент
2025-05-17T21:18:55Z
В ОВА показали последствия атаки дронов на Полтавщине
Корреспондент
2025-05-15T06:21:56Z
В NASA зафиксировали в океане гигантскую форму жизни: ее видно даже из космоса
UAToday
2025-05-18T19:15:31Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
UAToday
2025-05-15T13:03:54Z
В Великобритании нашли скульптуру богини победы возрастом более 1800 лет
Корреспондент
2025-05-21T18:36:10Z
Команда с украинцем выиграла в Казахстане турнир по Counter-Strike 2
Корреспондент
2025-05-19T00:09:16Z
В Украине разработали дрон Батяр, похожий на "шахед"
Корреспондент
2025-05-23T21:18:31Z
ИИ Microsoft предсказывает погоду и природные катастрофы точнее людей
Корреспондент
2025-05-23T20:24:24Z
Anthropic представила новые ИИ-модели Claude 4
Корреспондент
2025-05-23T20:03:19Z
Apple планирует выпустить умные очки в 2026 году - СМИ
Корреспондент
2025-05-23T17:27:20Z
Хаббл сфотографировал наклонённую галактику NGC 3511
Корреспондент
2025-05-23T15:12:32Z
Выращивание картофеля: аграрные секреты, о которых знают не все
TSN
2025-05-20T14:06:17Z
В Украине выросло энергопотребление в конце недели
Корреспондент
2025-05-23T08:06:19Z
Доллар подорожал: курс валют на 19 мая 2025
TSN
2025-05-19T06:06:00Z
Санкции уничтожают агросектор РФ - разведка
Корреспондент
2025-05-18T16:39:20Z
Пенсионный фонд увеличил выплаты за последний месяц
Корреспондент
2025-05-24T09:45:46Z
Россия заключит с Бахрейном трехлетний контракт на поставку СПГ
Корреспондент
2025-05-23T17:48:58Z
Moody's снизило кредитный рейтинг США
Корреспондент
2025-05-16T23:51:08Z
В Украине благодаря содействию ПРООН установлено более 450 МВт генерации
Корреспондент
2025-05-23T17:39:25Z
Курс валют на 23 мая: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-05-23T17:38:26Z
Стало известно, каким водителям больше нельзя управлять автомобилем
UAToday
2025-05-24T13:06:02Z
Китай поставил под угрозу производство электромобилей в Европе
Корреспондент
2025-05-19T10:27:19Z
Waymo отзывает почти все свои роботакси из-за столкновений с препятствиями
Корреспондент
2025-05-15T18:30:16Z
Итальянская Giamaro Automobili представила свои первые гиперкары
Корреспондент
2025-05-23T20:15:02Z
Dodge представила обновленный Charger Daytona 2026 модельного года
Корреспондент
2025-05-23T17:15:08Z
Xiaomi представила свой первый кроссовер
Корреспондент
2025-05-22T18:57:39Z
Китайская BYD впервые обогнала Tesla по продажам электромобилей в Европе
Корреспондент
2025-05-22T18:45:00Z
Юный Арвид Линдблад готов заменить Лиама Лоусона в Racing Bulls
Корреспондент
2025-05-22T12:24:30Z
Дебютировало шестое поколение Toyota RAV4
Корреспондент
2025-05-21T17:18:37Z
Прощание с Реалом: заключительный матч сезона стал последним для Модрича
Корреспондент
2025-05-24T17:33:32Z
Достойное обновление эмблемы на форме Динамо после 30-го чемпионства
Корреспондент
2025-05-24T17:00:58Z
Совладелец МЮ лишился почти трети своего состояния
Корреспондент
2025-05-16T20:36:12Z
Довбик назвал настоящего лидера сборной Украины
Корреспондент
2025-05-24T10:21:32Z
Ливерпуль заинтересован в подписании одноклубника Ильи Забарного
Корреспондент
2025-05-25T07:48:52Z
Итаума одержал убедительную победу нокаутом, быстро завершив бой
Корреспондент
2025-05-25T07:39:32Z
Анчелотти хочет вернуть звезду мирового футбола в сборную Бразилии
Корреспондент
2025-05-13T14:39:38Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
2025-05-13T13:48:17Z