MY.UAНовини
Ведмеді не сплять, зайченята народжуються раніше: чим небезпечна для тварин зміна клімату
Ведмеді не сплять, зайченята народжуються раніше: чим небезпечна для тварин зміна клімату

Ведмеді не сплять, зайченята народжуються раніше: чим небезпечна для тварин зміна клімату

2024-й став найтеплішим в історії метеорологічних спостережень, а температура на початку 2025-го побила попередні рекорди. Зміна клімату сильно вплинула і звичний ритм життя тварин.

"Через теплу зиму в горах Буковини ведмеді відмовилися від зимової сплячки. Вони блукають угіддями у пошуках їжі та часто відвідують підживлювальні майданчики для парнокопитних, де є кукурудза. (А ще знаходять час, щоб навіть сніговика зліпити. – Ред.).
 На Поліссі під загрозою опинилися зайченята. Зазвичай вони народжуються у березні, але через теплу погоду та січневу відлигу цей процес може зрушити на лютий. Якщо раптом обрушаться сильні заморозки, молодняк може загинути, оскільки зайці не роблять надійних укриттів для своїх дитинчат.
 Через зміну клімату на південь мігрували шакали, які скорочують популяцію довговухих та фазанів.
 На Слобожанщині дикі качки залишилися зимувати на місцевих водоймах і тепер потребують підживлення», - написав генеральний директор ДП "Ліси України" Юрій Блоховець у своєму Facebook.

Про подібні зміни в поведінці тварин повідомляють і інші лісники. Втім, провідний мисливствознавець філії «Подільський лісовий офіс» Руслан Рудий заспокоює, що  ведмедям навіть узимку вистачить природних кормів (або тих, що лісники насипали парнокопитним). І що нападів можна не побоюватися (ми, звичайно, в цьому сильно сумніваємось. - Ред.).
«У лісі ведмедям вистачає природних кормів, тож наближатися до населених пунктів вони не будуть. Вони блукають своїми звичними маршрутами і не становлять загрози для людей. Більше того, за найменшої підозри на небезпеку одразу тікають», - каже Рудий.

Докладніше про те, як зміниться життя тварин з кліматичними змінами і що їх може чекати в майбутньому, Коротко про розповів еколог Іван Русєв.

"Ми не можемо передбачити, яким буде літо"

- Іване, 2024 рік став найспекотнішим в історії спостережень. Страждають не тільки рослини, а й тварини: вони неначе заплуталися у порах року. Ось ті ж зайці, як кажуть лісники, почали розмножуватись на місяць раніше. А якщо грянуть морози і вони замерзнуть? Вовки залишаться без їжі та підуть у села знищувати худобу? А там і на людей нападатимуть...

- Тепла зима - це добре для зайців: справді, вони можуть почати розмножуватися раніше. Це добре і для мишеподібних гризунів. Їх дуже багато, і це чудовий корм для всіх хижих звірів, у тому числі шакалів та лисиць.

Не варто сильно переживати, що хижаки, якщо немає їжі, побіжать до людей. У природі все збалансовано. Якщо багато хижаків, то для них достатньо їжі. Та частина популяції, яка не зможе собі знайти їжу, - гине. Це нормальні природні процеси.

Іван Русєв вважає, що природа сама може врегулювати чисельність тварин. Фото: ФБ Івана Гусєва

– У фейсбуці Юрій Блоховець більше пише про західну частину України. А як із кліматичними змінами на півдні? Напевно, нестерпно жарко влітку?

- Ми знаходимося на березі Чорного моря між Дунаєм та Дністром, і у нас у нацпарку "Тузловські лимани" основний фактор – це вода. Якщо в наших 13 лиманах є вода, то життя в них вирує. Навіть якщо вода в морі перегріватиметься на якісь тисячні частки, це не страшно.

Що стосується степових зон, то влітку трави справді вигорають, виникає небезпечна пожежна ситуація.

Загалом небезпека від зміни клімату є. Зараз теплий період, а значить, напровесні можуть активізуватися кліщі. На півдні України їх близько 20 видів, вони можуть бути носіями різних збудників, небезпечних для людини. Наприклад, у нас формуються умови субтропіків, у яких живе єгипетський комар, – він теж небезпечний і може переносити хвороби.

Взагалі щодо змін клімату є дві теорії – потепління та похолодання. Мені ближча думка, що зараз йде розбалансування клімату – ми не можемо передбачити, яким буде літо. Раніше могли сказати, чого чекати влітку, а тепер - ні. Можуть бути як сильні зливи, так і посуха.

Залежно від того, як клімат змінюватиметься, ми маємо розробляти різні адаптаційні програми, які дозволять нам комфортно жити.

- А як бути з вовками, ведмедями, лисицями (які ще й сказ розносять) та іншими хижаками? Лісники та мисливці кажуть, що їх розплодилося багато.

- Хижаків у нас дуже мало, їх знищували і знищуватимуть, якщо ми не змінимо суспільство. У нашому нацпарку є маленьке вовченя - шакал. Він прийшов до нас у 90-х роках. Тоді місцеві мисливці та браконьєри розвели паніку, мовляв, вони знищуватимуть наших птахів, тварин і нас через сказ та інші хвороби.

Сьогодні ми бачимо, що природа оновилася: до війни був сильний тиск від мисливців та браконьєрів. Нині природа стає такою, якою їй дозволяють бути природні умови. Вона вирівнюється, а декому здається, що хижаків стало багато.

Наша практика каже, якщо є хижаки – велике поголів'я лисиць, шакалів, вовків, то буде і здорове поголів'я та достатня кількість птахів, зайців, борсуків. Під час війни їх побільшало, бо заборонено полювання. Але в природі не буває багато хижаків: за умов природи все збалансовано. Їх може бути багато там, де є багато сміття, залишків органіки – туди йде хижак.

- Але ж є випадки, коли ті ж лисиці розносять сказ…

- Що стосується сказу, то це справді дуже небезпечна інфекція. Але сьогодні спекулюють на цій темі, говорячи, що хижаків стало багато. Якщо в природі з'явиться багато хижаків і мишеподібних гризунів, там обов'язково з'явиться якась хвороба, яка їх вражатиме, не загрожуючи людині.

Крім того, якби сказ був серед тварин, ми побачили б ознаки цього. Скільки я їжджу півднем України, я не бачив великої кількості шакалів, лисиць чи інших хижаків. Чомусь мисливці кажуть, що їх багато, потрібно довести їхню чисельність до 0,5 голів на 1000 га. Звідки взялася ця цифра, я навіть не можу сказати, але такої кількості їм треба домагатися, якби було масове захворювання серед тварин, і ми б це бачили насамперед у національному парку. Бачили б дохлих їжаків або інших тварин, які були б схильні до зараження. Тому це насамперед спекуляція.

Щоб дізнатися, чи є сказ у якійсь місцині, потрібно викликати справжніх фахівців, проводити лабораторні дослідження, а не стверджувати без доказів. Це спекуляція.

- Наскільки погано те, що зайці почали народжуватись раніше? Чи правда, що вони можуть замерзнути?

- Для зайців не страшний мороз. Якщо буде достатньо їжі, вони виживуть. У таку погоду, як зараз, їжі дуже багато. Слабкі вмиратимуть, залишаться генетично здорові. Тут багато зайців, але мисливців завжди більше.

Є в екології така закономірність: чітка залежність рисей від зайців-біляків. Коли росте чисельність хижаків, поступово зменшується кількість їхніх жертв. Після цього падає чисельність хижаків - їх атакують паразити. А потім чисельність зайців знову зростає. Але це працює в такій екосистемі, де не розвинене полювання. А у нас – 75% мисливських угідь. Ми скоро втрачатимемо такі види, які більше ніколи не оновляться. За таких умов згодом у нас може нічого не лишитися.

Через потепління змінився навіть гон у диких тварин - вже ніхто не чекає весни. Фото: ФБ Юрій Болоховець

“Не все залежить від змін клімату. Багато - від людей”

- А що буде з кормами для тварин? Чи вистачатиме їх?

- Справді, така проблема може бути під час посухи. На півдні України традиційно розвинене вівчарство. Наразі через те, що розорили всі унікальні природні ділянки, особливо смуги біля річок, озер та лиманів, немає реальних пасовищ. Потрібно залишати достатньо природних ділянок, щоби там був природний корм, рослини багатьох видів. Одні види можуть постраждати від спеки, інші виживуть – і худобі цього вистачить.

Сьогодні політика така - розорати нові поля, щоби більше продати зерна, а важливо залишати якнайбільше природних ділянок. Більше того, Україна підписала угоду з ЄС про те, що зможе до 2025 року на усій площі України створити 15% природоохоронних територій. Але сьогодні ми маємо лише 6,5%, де взяти ще 7,5%?

Фермери не віддаватимуть землі: через війну багато аграрних полів залишилося на сході, тому фермери хочуть розорювати нові. Виникає конфлікт між можливістю природи та жадібністю людей. Якщо ми не збережемо природні території, то не матимемо ні сіна, ні пасовищ, ні економічного доходу в майбутньому.

- Тобто щодо цього більше питань до фермерів, аніж до глобального потепління?

- На жаль, Міністерство довкілля та Мінагрополітики не роблять необхідного. Наприклад, на півдні зникло майже 200 річок, там немає води, прибережно-захисних смуг. Якщо ми нічого не робимо, то, звичайно, клімат буде змінюватися, і зрештою ми втратимо все. Але не все залежить від змін клімату, багато - від людей та їх рішень. Ми повинні робити все правильно, щоб клімат не змінювався так кардинально.

- А якщо не вистачатиме корму для травоїдних, чи можна їх якось підгодовувати?

- Потрібно адаптувати сільське господарство та тваринництво до тих умов, що формуються. Потрібні спеціальні програми, щоб тварини могли максимально пристосуватися до нових реалій.

Наприклад, на півдні України були сотні тисяч овець – тепер майже немає, вони вироджуються. На ринку ви не зможете знайти нормальну бринзу. Регіони, призначені для того, щоб вівці паслися, такої спеки не витримують. Якщо недостатньо трави, потрібно орієнтуватися на нові технології.

У лісовій та лісостеповій зоні завжди буде трава і їжа для тварин, а тут (на півдні України, на Одещині. - Ред.) ми вже наближаємося до субтропіків. Натомість тут можна буде вирощувати рослини, які привозять до нас із далеких країн.

- А щодо диких травоїдних?

- У дикій природі треба, щоб вона сама себе підтримувала та робила свій генетичний вибір.

У природі йде жорстока боротьба між видами та особинами, і найбільш стійкі виживають. А ті, хто мають, як кажуть генетики, дрейфуючі гени, або просто слабші за інших, помиратимуть. Тому я не прихильник того, щоб тварин підгодовувати. Навіть лебедів: це стане тягарем для популяції загалом, залишаючи генетичний вантаж.

Мине 30-50-100 років, і ми можемо позбутися багатьох видів дикої природи. Звірі стануть подібними до собак або котів, і це не гармонійне життя. Дика природа має жити за своїми законами, а люди нехай годують свійських тварин.

Можливо, парнокопитні і змогли б якось знайти корм під снігом, але лісники не покладаються на милість природи, а підгодовують тварин. Особливо у зонах бойових дій. Фото: ФБ ДП

Замість висновку

- Як ви вважаєте, що на нас чекає у зв'язку з кліматичними змінами у майбутньому?

- За статистикою, ми маємо максимальні амплітуди спеки та інших показників, так буде й надалі. Але я пам'ятаю, як мої бабусі та дідусі казали, що 1953-54 рр. ХХ століття були такими холодними, що озера промерзали до дна. Моря замерзали на десятки кілометрів - і люди пішки ходили до Румунії та Болгарії морем. А потім були такі спекотні літа, що все висихало від відсутності дощів. Хоча таких показників, як сьогодні, ми не досягали.

Так, ми дійсно забруднюємо планету СО2, і нам необхідно зменшувати навантаження на атмосферу. Вчені вже довели, що вуглекислий газ впливає на зміни клімату.

У природі все йде циклами. Зараз 11-річний цикл на максимумі, який дає потужні хвилі на морі та спеку. Є цикли 22-річні, 44-річні та майже 100-річні. Тому все циклічно, і я думаю, що більш-менш ми втримаємось.

На Тузловських лиманах побільшало зимуючих тут диких гусей - уже не треба летіти до спекотних країн. Фото: ФБ НВП «Тузловські лимани»

Теги за темою
ТвариниЕкологія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Китайський ШІ від DeepSeek шокував західний ринок своїми результатами: акції NVIDIA летять униз
24tv
2025-01-27T17:03:40Z
Кінець епохи: Nvidia припиняє підтримку старих відеокарт, включаючи над популярну GTX 1060
ITC
2025-01-27T17:01:34Z
Як перевірити швидкість і продуктивність SSD: 4 способи для точного тесту
InternetUA
2025-01-27T17:01:24Z
Криптошторм прийшов з Китаю: ліквідовано 330 тис. трейдерів на $941,63 млн
ITC
2025-01-27T17:01:19Z
Вийшов патч S.T.A.L.K.E.R. 2 1.1.4 — виправлення компіляції шейдерів, втрати сейвів на Xbox та анонс наступного
ITC
2025-01-27T16:55:42Z
Ваша криптовалюта в небезпеці: користувачам браузера AdsPower слід терміново перевірити гаманці
ITC
2025-01-27T16:52:44Z
Нові смартфони Samsung Galaxy A пройшли сертифікацію
InternetUA
2025-01-27T16:43:48Z
Астронавт записав відео незвичайного яскраво-зеленого полярного сяйва з космосу
ZN UA
2025-01-27T16:31:29Z
Фотографи напряглися: мережу розриває додаток, який замінить вам професійну фотосесію
24tv
2025-01-27T16:27:34Z
Навіть фільтр не потрібний: ось як легко очистити воду з-під крана
24tv
2025-01-27T16:51:50Z
Усього два інгредієнти: рецепт смачного та ситного салату
Фокус
2025-01-27T16:45:32Z
Рифлені кухонні шафи: чому вони стали модними та яка їхня особливість
24tv
2025-01-27T16:39:37Z
Як у 50 років виглядати молодо: 8 секретів, які приберуть зайвий вік
24tv
2025-01-27T16:33:41Z
У родині не буде гармонії: з якого боку від чоловіка не можна спати - мольфар
GlavRed
2025-01-27T16:27:01Z
Капучино та кортадо: у чому головна різниця між цими напоями
24tv
2025-01-27T16:12:54Z
Дізнайтеся, яка ваша тварина талісман за датою народження: зробити це просто
TSN
2025-01-27T15:36:09Z
Італійська класика: готуємо на вечерю неймовірно смачну та просту "Карбонару" від Пави
24tv
2025-01-27T15:33:04Z
Можна їсти ложками: рецепт домашнього плавленого сиру за 15 хвилин
GlavRed
2025-01-27T15:27:46Z
Російська авіабомба зруйнувала у Степногірську частину багатоповерхівку
УкраинФорм
2025-01-27T17:03:31Z
У Парижі пожежа знищила дзвіницю XIX століття
УкраинФорм
2025-01-27T16:37:49Z
Блогерка Анна Жук загинула в ДТП: водію легковика повідомили про підозру
24tv
2025-01-27T16:33:44Z
Суд оголосив вирок колишньому голові Броварської райдержадміністрації Майбоженку
ГЛАВКОМ NET
2025-01-27T16:27:44Z
В Одесі легковик збив військового з протезом ноги та втік: у Патрульній поліції прокоментували
24tv
2025-01-27T16:25:14Z
Ремінь чи подушка безпеки: поліцейські розповіли, що насправді захистить під час ДТП
ТСН
2025-01-27T16:22:26Z
Росіяни вдарили авіабомбою по дев'ятиповерхівці у Степногірську, четверо постраждалих
Лига
2025-01-27T16:12:32Z
Посадовець СБУ збив дитину на переході: у спецслужбі відреагували
24tv
2025-01-27T16:12:27Z
У Херсоні росіяни атакували з БпЛА трактор - загинув чоловік
УкраинФорм
2025-01-27T16:10:23Z
Український клуб продав 18-річного призера Євро-2024 в Серію А
24tv
2025-01-27T17:03:23Z
"Не зливав цей бій": ексчемпіон назвав причину поразки від Тайсона, який вживав стероїди
24tv
2025-01-27T17:03:15Z
Астон Вілла домовилася з Дісасі про особистий контракт — Романо
Football.ua
2025-01-27T16:58:32Z
Український арбітр знову сидитиме матч Ліги чемпіонів
24tv
2025-01-27T16:45:55Z
"Забере у Берінчика титул": промоутер про майбутній бій Девіса з українцем
24tv
2025-01-27T16:39:31Z
Ювентус провів переговори з Хаві — L’Equipe
Football.ua
2025-01-27T16:28:05Z
Де ла Фуенте продовжив контракт зі збірною Іспанії
Football.ua
2025-01-27T16:06:04Z
Чернівецький каратист не повернувся до України з міжнародних змагань: як він пояснив свій вчинок
TSN
2025-01-27T16:01:25Z
Ан-Наср почав переговори про трансфер Боніфейса — Романо
Football.ua
2025-01-27T15:58:44Z
Північнокорейці відступають або готуються до нового наступу?
360ua.news
2025-01-27T17:00:28Z
Ситуація у Великій Новосілці: у ЗСУ розповіли, що відбувається в населеному пункті
TSN
2025-01-27T16:54:20Z
Через потепління у Львові вимикатимуть опалення
Комсомольская правда
2025-01-27T16:49:05Z
Росіяни намагаються закріпитися в острівній зоні у гирлі Дніпра - військові
УкраинФорм
2025-01-27T16:28:34Z
Як росіяни намагаються приховати свої злочини у Маріуполі: цинічні методи ворога
24tv
2025-01-27T16:27:40Z
Кадирівці влаштували вибух у житловому будинку в Бєлгороді – росЗМІ
1News
2025-01-27T16:12:42Z
На Сумщині під час обстрілу поранений чоловік
УкраинФорм
2025-01-27T16:04:26Z
Оголошення у транспорті й пауза на роботі: у Києві розробили рекомендації щодо хвилини мовчання
УкраинФорм
2025-01-27T16:04:25Z
Тепло до +15, дощі та сніг: Гідрометцентр розповів, якої погоди чекати в Україні найближчими днями
Хвиля
2025-01-27T16:03:20Z
Дружина Позитива замилувала фото їхньої доньки, якій виповнився місяць
TSN
2025-01-27T17:03:00Z
Режисер «Варвара» Зак Креґґер візьметься за перезапуск «Оселі зла» — The Hollywood Reporter
AIN
2025-01-27T17:00:16Z
Надихають на успіх: 3 цікаві фільми про видатних винахідників і художників
24tv
2025-01-27T16:51:14Z
Анастасія Приходько чесно відповіла, чи шкодує, що представляла Росію на Євробаченні-2009
24tv
2025-01-27T16:33:43Z
Дружина Остапчука вразила фігурою через місяць після пологів
Вива
2025-01-27T16:30:54Z
Вона мене поламала, – український порноактор здивував зізнанням про роман з Трінчер
24tv
2025-01-27T16:03:44Z
Головне, щоб ми були разом, – Олена Тополя зізналася, як вдалося зберегти стосунки з чоловіком
24tv
2025-01-27T15:39:30Z
У Румунії розбираються, як їхні артефакти вкрали з музею в Нідерландах
Европейская правда
2025-01-27T15:19:38Z
Олена Світлицька відреагувала на чутки про роман із Тарасом Цимбалюком
Комсомольская правда
2025-01-27T15:06:48Z
Без доріг, маршруток та школи: мешканці села на Рівненщині розповіли про своє життя
Политека
2025-01-27T17:01:17Z
Українці скуповують нерухомість за кордоном: скільки коштує житло у популярній країні
Хвиля
2025-01-27T16:54:48Z
"Розпадається" під Покровськом: що відбувається з новими бригадами ЗСУ на передовій, — Forbes
Фокус
2025-01-27T16:48:30Z
Патріарх Варфоломій відкритий до діалогу з Ватиканом щодо узгодження спільної дати Великодня
УкраинФорм
2025-01-27T16:46:41Z
Спецпенсії для високопосадовців перерахують: заява Мінсоцполітики
ГЛАВКОМ NET
2025-01-27T16:36:25Z
Достроковий вихід на пенсію та пільги: кому з українців може пощастити
Политека
2025-01-27T16:28:25Z
Що потрібно знати жінкам про мобілізацію в Україні 2025
360ua.news
2025-01-27T16:24:29Z
Пенсіонеру довелося "жити в холодильнику" через нову систему очищення повітря
Фокус
2025-01-27T16:21:23Z
Жінка прийшла поновлювати водійські права, де повідомили, що вона мертва
TSN
2025-01-27T16:18:51Z
Тренерка назвала 6 небезпечних звичок під час ходьби: коліна такого не витримають
GlavRed
2025-01-27T16:27:31Z
Обличчя як дзеркало вашого організму
360ua.news
2025-01-27T16:06:43Z
Як покращити продуктивність і уникнути вигорання на роботі: знайшли два простих способи
24tv
2025-01-27T15:54:27Z
Сильні магнітні бурі обрушаться на українців: експерти назвали небезпечні дати
Политека
2025-01-27T15:43:17Z
"Добробут" і "Охматдит" об'єдналися заради здоров'я дітей
Gazeta UA
2025-01-27T15:39:35Z
Японці знову здивували: тут пояснили, чому не варто протирати сидіння унітазу туалетним папером
TSN
2025-01-27T15:36:20Z
В Індії розслідують спалах невідомої хвороби, яка вже забрала життя 17 осіб - ЗМІ
УкраинФорм
2025-01-27T13:57:44Z
"Корисні" напої, що призводять збільшення ваги
TSN
2025-01-27T13:48:10Z
Кров устриці здатна вбити супербактерії – приголомшливе відкриття
TSN
2025-01-27T13:48:00Z
125 млрд грн витратили українці на купівлю нових авто у 2024 році – Які марки зібрали найбільше грошей?
ITC
2025-01-27T17:01:37Z
Volkswagen може передати частину заводів Китаю – Financial Times
ГЛАВКОМ NET
2025-01-27T17:00:25Z
За 6 років вартість будівництва житла в Україні зросла на 200%: як змінилися ціни
24tv
2025-01-27T16:57:11Z
Чому китайський чат–бот DeepSeek спровокував масштабний обвал на фондових ринках
24tv
2025-01-27T16:54:02Z
Частка державних компаній серед виробників допоміжних засобів реабілітації не перевищує 5% - Жолнович
УкраинФорм
2025-01-27T16:49:08Z
В українців відраховуватимуть 9% від зарплати: у Кабміні пояснили, на що підуть гроші
TSN
2025-01-27T16:48:39Z
Бізнес-омбудсмен назвав шляхи подолання корупції на митниці
УкраинФорм
2025-01-27T16:34:44Z
Держборг України торік зріс на ₴1,46 трильйона
УкраинФорм
2025-01-27T16:27:42Z
Ціни на пальне в Одеській та Львівській областях: де водії можуть заправити авто дешевше
Хвиля
2025-01-27T16:24:01Z
BMW показала тизер спорткара M3 CS Touring
AutoCentre
2025-01-27T16:13:24Z
Nissan представив доступний фургон-кросовер за $13 000
Фокус
2025-01-27T16:06:43Z
Важливий сигнал: чому на шинах з'являються шишки - як уникнути проблем на дорозі
GlavRed
2025-01-27T15:27:34Z
Skoda Elroq – компактний електричний кросовер з великою перспективою
360ua.news
2025-01-27T15:00:40Z
Audi презентувала потужний електричний позашляховик для найсуворіших умов
Фокус
2025-01-27T15:00:30Z
Завод спецтехніки «Техкомплект» збільшив обсяги виробництва майже на 40%
AutoCentre
2025-01-27T14:07:29Z
Індійські дизайнери показали шоу-кар за $2 мільйони
AutoCentre
2025-01-27T13:07:36Z
Як запобігти утворенню шишок на шинах: поради для автовласників
ТСН
2025-01-27T12:52:14Z
Неочікувано: BMW виступила проти нових мит ЄС на китайські авто
AutoGeek
2025-01-27T12:42:39Z
У ЄС назвали суму, яку виділили Україні на гуманітарну допомогу з 2022 року
24tv
2025-01-27T17:03:08Z
У ЄС налаштовані підтримувати контакти зі США попри заяви щодо Гренландії
Европейская правда
2025-01-27T17:01:47Z
Мешканець Брянської області у перехопленій розмові ГУР розкритикував Путіна
Gazeta UA
2025-01-27T17:01:43Z
Кравчук: Наполягатимемо на повному оскарженні повноважень грузинської делегації у ПАРЄ
УкраинФорм
2025-01-27T17:01:15Z
Лідери ФРН взяли участь у заходах з нагоди 80-річчя визволення концтабору Аушвіц
УкраинФорм
2025-01-27T17:01:09Z
Розмови про перемовини та перемир’я мають негативні наслідки - військовий
УкраинФорм
2025-01-27T17:01:04Z
Уряд Польщі ухвалив рішення, яке унеможливить протести на кордоні
AgroPortal
2025-01-27T17:00:27Z
Західні дипломати зустрілися з керівництвом України через конфлікт Умерова і Безрукової, — NYT
Фокус
2025-01-27T17:00:25Z
"Помста Росії": Ізраїль міг почати постачання зброї до України - Defense Express
GlavRed
2025-01-27T17:00:20Z