MY.UAНовини
"Де ти був під час війни": які виклики чекають Україну після припинення вогню на фронті
"Де ти був під час війни": які виклики чекають Україну після припинення вогню на фронті

"Де ти був під час війни": які виклики чекають Україну після припинення вогню на фронті

Завершення війни з Росією стане ще одним викликом для України, відкриваючи питання національного відновлення та розвитку. Опитані Фокусом експерти вважають, що одним з головних стане пошук балансу між обороноздатністю країни та прагненням до мирного майбутнього.

Завершення війни з Росією стане одним із найважливіших моментів в історії України. Але яким буде життя після війни? Відбудова країни, соціальна адаптація, економічні виклики та міжнародна співпраця — ці питання постануть перед кожним українцем.

А ось на думку заступника начальника Центру рекрутингу сил Територіальної оборони ЗСУ, старшого лейтенанта Ігоря Швайка, в мирний час складніше буде саме тим, хто не був в ЗСУ. Він заявив, що українці, які не відслужать в армії, зустрічатимуться з певними незручностями. З його слів, вони матимуть проблеми з взяттям кредитів, захистом дисертації. Крім того, лікарі не можуть очолити медзаклади, якщо не побували в ЗСУ.

Швайка вважає, що суспільство буде мілітаризованим, оскільки збережуться загрози, хоча і буде перемога над ворогами. Через цю мілітаризацію ймовірні певні зміни у суспільному житті, про які потрібно подумати вже зараз.

Проте, опитані Фокусом експерти вважають що такого роду ідеї дуже важко буде втілити в життя, бо такі дії суперечать як Конституції України, так і міжнародним актам про права людини. Ба більше, якщо Україна прагне стати членом Європейського Союзу, подібні ініціативи абсолютно недопустимі. Експерти переконані, що втілити це в життя не вдасться, бо за таку ідею просто не проголосують. Крім того, це викликало б серйозний суспільний спротив. Тому такі пропозиції не мають жодного шансу на реалізацію.

Більше того, російська пропаганда вже починає використовувати ці ідеї, що також багато про що свідчить. Інша справа, що такі ідеї підтверджують наявність певних протиріч між тими, хто воює, і тими, хто перебуває в тилу.

Після війни: головні виклики для ветеранів

Після закінчення активної фази війни ймовірно буде певний розрив між тими хто був на фронті і тими хто туди не рвався. Це явище відоме і було помітним ще після Другої світової війни. Тоді військові часто критично, а іноді й агресивно ставилися до тих, хто залишався в тилу. З’явилися терміни на кшталт "тиловий щур". Подібні настрої можуть проявлятися і зараз, вважає політолог Володимир Фесенко.

"Проте нині ситуація трохи інша. Рівень довіри до Збройних сил України залишається дуже високим, але методи роботи ТЦК викликали у частини населення, особливо серед тих, хто не має сильних патріотичних поглядів, навіть агресивне ставлення до військових і людей у формі. Це один із наслідків війни. Хоча він не є ключовим, але його не можна ігнорувати", — каже Фокусу політолог.

Більша проблема, на його думку, виникне з адаптацією ветеранів та учасників бойових дій до мирного життя. Причиною цього не буде працевлаштування, адже зараз в Україні спостерігається дефіцит трудових ресурсів, і з роботою складнощів не очікується. Справжня складність полягатиме у поверненні до нормального мирного життя.

Деякі сім’ї не бачилися роками, через що вже трапляються розлучення. Відновлення сімейного життя стане непростим завданням. Крім того, існує проблема психологічного стресу, якого зазнали багато людей під час війни. Для когось може бути важко повернутися до нормальних стосунків із суспільством, особливо якщо у них змінилося ставлення до насильства. Такі проблеми також можуть переноситися в мирне життя, вважає експерт.

"Ці труднощі характерні для будь-якої війни. Наприклад, мої колеги розповідали, що поляки вже зараз готуються до можливого прибуття тисяч ветеранів із зони конфлікту. Вони передбачають, що такі люди зіткнуться з соціальними та психологічними викликами під час адаптації до мирного життя. Сучасна війна відрізняється своїм масштабом і інтенсивністю від усього, що відбувалося до 2014 року чи навіть до 2022 року. Це додає нових викликів, з якими доведеться впоратися суспільству", — продовжує Фесенко.

Ізраїльський сценарій для України після війни

Питання моделі життя і розвитку України після війни стане однією з ключових тем майбутніх виборів, підкреслює політолог. Серед обговорюваних ідей — перетворення України на "новий Ізраїль" із потужною системою оборони. Особливу увагу приділятимуть розвитку територіальної оборони, яка вже довела свою ефективність, навіть у початковому стані в 2022 році. Цей напрямок потребує подальшого розширення та вдосконалення.

"Окремо розглядатиметься ініціатива щодо загальної військової підготовки. Ідея, що всі громадяни проходитимуть базову військову підготовку, ймовірно, отримає підтримку серед військових та тих, хто відчуває загрозу нової війни з Росією. Проте ця пропозиція викликатиме суперечки, і її практична реалізація залежатиме від законодавчих рішень", — каже Фесенко.

Економічна модель розвитку стане ще складнішим викликом. Україні доведеться зберегти і модернізувати військово-промисловий комплекс, який активно розвивається під час війни. Пріоритетом буде створення сучасного озброєння для стримування можливої нової російської агресії. У той же час, необхідно буде розвивати цивільну сферу, що вимагатиме значних фінансових ресурсів.

"Основне питання — де знайти гроші? Наразі значна частина бюджету фінансується міжнародними партнерами, які підтримують і армію, і закупівлю зброї. Після війни обсяги такої допомоги можуть суттєво скоротитися. Одним із рішень може стати спільне виробництво зброї та її експорт, але це потребуватиме інвестицій", — продовжує політолог.

Також обговорюється модель мілітаризованої держави, яку можуть підтримати колишні військові та деякі політики. Однак ця модель потребуватиме значних витрат, і знайти баланс між потребами оборони та відновленням мирного життя буде надзвичайно складно, вважає експерт. Збереження потужної армії навіть на рівні 5% ВВП стане серйозним фінансовим викликом.

Балансування між мілітаризацією, відновленням економіки та соціальним розвитком стане однією з ключових задач післявоєнної України, вважає політолог.

"Післявоєнна модель розвитку України стане полем для суттєвих суспільних і політичних протиріч. З одного боку, буде значна частина суспільства, яка прагнутиме збереження мілітарної спрямованості економіки, щоб країна залишалася готовою до нової війни. Ця група підтримуватиме ідею масової військової підготовки, орієнтуючись на досвід країн із високим рівнем оборонної готовності.

З іншого боку, інша частина населення прагнутиме відійти від жахів війни, відновити нормальне мирне життя та насолоджуватися спокоєм. Це створюватиме контраст і соціальну напругу, подібну до тієї, яку Європа переживала у 1920-х роках після Першої світової війни", — продовжує Фесенко.

Кого звинувачуватимуть після війни?

На додаток до цього, на країну очікують масштабні соціальні проблеми. Зараз громадяни сприймають високі тарифи, податки і зниження рівня життя як наслідки війни. Однак після її завершення ці фактори викликатимуть дедалі більше невдоволення, спрямованого на владу. Незалежно від того, хто стане президентом, очікування змін будуть високими, але перші результати можуть викликати розчарування та критику.

"Відновлення країни стане непростим процесом, що вимагатиме подолання численних викликів. Однією з ключових проблем стане адаптація суспільства до мирного життя та вирішення питань соціальної справедливості, які загостряться через протиріччя між різними групами. Головним викликом для влади буде пошук балансу між мілітаризацією та соціально-економічним розвитком, а також побудова довіри серед громадян, які прагнуть стабільності, реформ і відновлення нормального життя", — каже експерт.

Фесенко вважає, що те про що казав Ігор Швайка — це розуміння соціальної справедливості з точки зору військового. Частина суспільства, особливо військові, може вважати, що ті, хто не воював, не виконали свій обов’язок перед країною і повинні нести певні обмеження в правах. Хоча така позиція навряд чи знайде масову підтримку, вона стане джерелом соціальної напруги.

Очікується, що між групами населення, які брали активну участь у війні, залишилися в Україні, та тими, хто виїхав за кордон, виникатимуть протиріччя. Деякі соціальні групи можуть висловлювати претензії у стилі: "Де ти був під час війни?", що створюватиме розкол у суспільстві. Не всі, хто виїхав, повернуться, але навіть ті, хто повернеться, можуть стикнутися з труднощами інтеграції, вважає політолог.

На його думку, після війни критично важливим стане вибір економічної моделі розвитку. Однак очікувати швидкого відновлення рівня життя не варто. Розриви у добробуті населення, які існували раніше, проявляться ще гостріше.

"Політичне середовище також зазнає змін. Після війни очікується активізація політичного життя, що вже зараз видно через передвиборчу активність. Водночас виникатимуть протиріччя між прихильниками мілітарної моделі розвитку, орієнтованої на підготовку до нових можливих конфліктів, і тими, хто прагне до мирної моделі із збереженням обороноздатності, але без мілітаризації суспільства", — говорить Фесенко.

Після війни люди будуть прагнути повернутися до нормального життя: подорожувати, відпочивати, насолоджуватися миром. Цей інстинкт відновлення нормального життя стане потужним стимулом для багатьох. Але водночас може з'явитися і реваншистські настрої серед окремих груп, що може стати фактором політичної нестабільності.

"Таким чином, післявоєнний період вимагатиме від суспільства та влади зваженого підходу до вирішення економічних, соціальних і політичних питань. Головним завданням стане досягнення балансу між обороноздатністю та мирним розвитком, уникнення конфліктів і створення умов для поступового відновлення країни", — резюмую політолог.

Нагадаємо, Фокус розбирав які гарантії безпеки НАТО пропонуватиме Україні.

Також, Фокус зібрав інформацію про особливості "чесного контракту", який запропонують українцям 18-25 років.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Головне з першого інтерв’ю Стефанішиної після звільнення з посади віцепрем'єрки
Европейская правда
2025-07-18T16:30:56Z
Ердоган та Путін провели розмову: серед тем – Україна
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T16:30:52Z
Вибуховий подарунок: прокуратура Польщі перевіряє український слід
360ua.news
2025-07-18T16:30:44Z
Свириденко: США та Україна хочуть підписати "угоду про безпілотники"
Европейская правда
2025-07-18T16:30:41Z
"У них немає шансів на процвітання": Орбан допускає можливий вихід Угорщини з ЄС
24tv
2025-07-18T16:27:58Z
Путінофілія Трампа: що насправді змусить США дати прочухана Путіну
GlavRed
2025-07-18T16:27:49Z
Доходи Путіна від нафти: експерт назвав сценарій удару від союзника України
GlavRed
2025-07-18T16:27:44Z
Над Кінбурнською косою підняли український прапор - з'явились перші деталі
GlavRed
2025-07-18T16:27:23Z
Угорщина проти, щоб Україна отримала «кожне п'яте євро» з нового бюджету ЄС
УкраинФорм
2025-07-18T16:25:18Z
Новий графік поїздів в Ужгороді: "Укрзалізниця" зробила попередження, як змінився розклад
Политека
2025-07-18T16:30:44Z
Лідер не Київ чи Львів: де в Україні найбільше підскочили ціни на оренду житла
GlavRed
2025-07-18T16:27:09Z
В Україні зросли видатки держбюджету: куди уряд витратив майже 2 трильйона гривень
24tv
2025-07-18T16:15:58Z
Британія разом з ЄС знижує "стелю цін" на російську нафту
Европейская правда
2025-07-18T16:12:52Z
В Україні з'явиться аналог DOGE
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T16:12:39Z
Цінове затишшя на ринку свинини припинилось
AgroPortal
2025-07-18T16:00:34Z
Падіння курсу триває: скільки сьогодні треба гривень, аби купити 500 євро
24tv
2025-07-18T15:51:05Z
20 мільярдів у тінь: як "Укргідроенерго" фінансувала фірми зі скандальним минулим
Политека
2025-07-18T15:46:48Z
Офіційні курси валют коливаються: яка валюта виросла, а яка впала
24tv
2025-07-18T15:24:02Z
Генетично відбірні діти: у США тестують ембріони на шизофренію, рак і IQ, серед клієнтів – Маск
24tv
2025-07-18T16:15:30Z
У Вінниці відкрився центр психологічного здоров’я «Відновлення»
УкраинФорм
2025-07-18T15:57:22Z
Дослідження на мільйонах дітей ще раз спростувало брехню, яку поширюються антивакцинатори
24tv
2025-07-18T14:39:20Z
Як захистити килим від вицвітання на сонці: поради для довговічності
24tv
2025-07-18T14:36:41Z
У Трампа діагностували хронічну венозну недостатність - що відомо про цю хворобу
Gazeta UA
2025-07-18T14:33:20Z
Буряк почне рости як на дріжджах: потрібне суперове добриво
24tv
2025-07-18T13:45:15Z
Пілатес TRX допомагає швидко схуднути: ця практика вже підкорила тисячі дівчат
24tv
2025-07-18T13:36:38Z
В Україні почали виплачувати лікарняні по-новому: що зміниться
GlavRed
2025-07-18T13:27:54Z
Те, що він непотрібен – міф: навіщо апендикс в організмі людини і чи можна жити без нього
GlavRed
2025-07-18T12:27:44Z
Місто нескорених. Як Суми живуть під щоденними обстрілами Росії
Telegraf
2025-07-18T16:30:35Z
Росіяни намагаються оточити Вовчанськ – речник ЗСУ
TSN
2025-07-18T16:21:30Z
Новий графік руху транспорту в Києві: українців попередили, як зміняться маршрути на вихідних
Политека
2025-07-18T16:01:47Z
Українські диверсійні групи діють на глибину до 600 кілометрів у тилу Росії, – Ілля Павленко
24tv
2025-07-18T15:45:24Z
Росіяни знову атакували Херсон дроном, є поранені
УкраинФорм
2025-07-18T15:43:39Z
На Закарпатті розпочали реставрацію Середнянського замку
УкраинФорм
2025-07-18T15:40:58Z
Експосадовицю одного з Управлінь КМДА та фігурантку "п'яних вечірок" відправили під арешт
Khreschatyk
2025-07-18T15:33:59Z
Перша плавуча сонячна електростанція може з’явитися у Житомирі: який вигляд вона матиме
TSN
2025-07-18T15:33:01Z
Їх вже хотіли вкрасти, – мер Львова про останки агентів НКВС, які готові обміняти на бійців ЗСУ
24tv
2025-07-18T15:06:59Z
Сирський назвав добові втрати військ Росії
1News
2025-07-18T16:30:36Z
Суд відхилив позов професора Василенка щодо поновлення на посаді викладача Інституту журналістики
Детектор М
2025-07-18T16:30:16Z
Ротація для фронту – як її організувати замість брехні
Лига
2025-07-18T16:27:47Z
"Дитинство закінчилося": лелеченя Катруся, яку батько викинув з гнізда, полетіла з іншою зграєю
24tv
2025-07-18T16:27:46Z
У французькому місті суд скасував заборону на носіння буркіні на пляжах
Европейская правда
2025-07-18T16:25:18Z
Каратимуть за інші речі: у ТЦК підтвердили, що не буде штрафів за неоновлення даних, але є нюанс
Фокус
2025-07-18T16:21:40Z
В Україні піднімають біло-чорні прапори: що це означає
TSN
2025-07-18T16:21:28Z
Тільки для багатих: стало відоме найдорожче місто у світі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T16:21:22Z
Шмигаль зустрівся з Сирським, готують нове постачання озброєння ЗСУ
Лига
2025-07-18T16:18:21Z
Ось як викинути старе дзеркало, аби не накликати негаразди: не всі знають
24tv
2025-07-18T15:51:12Z
Збережіть часник аж до весни: прості секрети збереження урожаю
24tv
2025-07-18T15:30:38Z
Їх неможливо забути: 3 знаки зодіаку, розставання з якими пережити найважче
GlavRed
2025-07-18T15:27:27Z
"Чорний список" для консервації: які продукти краще не закривати в банки
GlavRed
2025-07-18T14:39:30Z
Така заготовка на зиму має бути в кожній родині: нереально смачна грибна ікра
24tv
2025-07-18T14:36:35Z
Хто зі знаків зодіаку в ретроградний Меркурій отримає доленосний шанс
24tv
2025-07-18T14:30:49Z
Тріо, що збиває з пантелику - яка різниця між Miss, Mrs і Ms в англійській мові
GlavRed
2025-07-18T14:27:27Z
Гороскоп Таро на завтра 19 липня: Близнюкам - діяти, Левам - говорити
GlavRed
2025-07-18T14:27:01Z
Безплатне шоу, про яке мало хто знає: чому світлячки світяться і коли їх можна побачити
Telegraf
2025-07-18T14:21:51Z
Вийшов трейлер фільму «Малевич»
УкраинФорм
2025-07-18T16:18:41Z
Дівчина показала маленький трюк, який робить будинок у 10 разів дорожчим на вигляд
Фокус
2025-07-18T16:15:22Z
Фільм про останній концерт Оззі Осборна і Black Sabbath вийде у прокат наступного року
УкраинФорм
2025-07-18T16:06:07Z
Наталка Денисенко вперше прокоментувала розлучення з Федінчиком і чому уникає коментарів
TSN
2025-07-18T15:45:28Z
Від полум'яної міді до дзеркального чорного: трендові фарбування волосся на літо 2025
24tv
2025-07-18T15:27:10Z
Нова книга про "Голодні ігри" уже скоро з'явиться українською: коли її можна буде придбати
24tv
2025-07-18T15:21:10Z
«Ліло і Стіч» став першим голлівудським фільмом цього року, який зібрав понад $1 мільярд
УкраинФорм
2025-07-18T15:18:36Z
Римейк "Ліло і Стіч" зібрав мільярд у прокаті
Gazeta UA
2025-07-18T15:15:14Z
Не фото чи картини: 4 нестандартних речі, які можна розмістити у рамку
24tv
2025-07-18T15:15:06Z
В Україні стався справжній потоп. Зруйновано переїзд, люди залишились без транспортного сполучення
Telegraf
2025-07-18T16:06:35Z
Київський клуб вмикав російську музику і поплатився
TSN
2025-07-18T16:06:11Z
РФ атакувала Кам'янський район: є загиблі, пошкоджено кілька адмінбудівель
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T15:57:20Z
Дронова атака РФ по Камʼянському району: двоє загиблих, кількість поранених зросла до 12
УкраинФорм
2025-07-18T15:57:17Z
Пілот, який намагався відключити двигуни, розповів про "найважливіші 3 секунди" в житті
Фокус
2025-07-18T15:30:02Z
Через дії київських працівників ТЦК помер мобілізований — ДБР
ZN UA
2025-07-18T15:27:42Z
На Сумщині директор фірми заволодів понад ₴1,1 млн, призначених для будівництва фортифікаційних споруд
Украина Криминальная
2025-07-18T15:03:46Z
Суд обрав запобіжний захід для чиновниці КМДА Радової, затриманої на хабарі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T14:57:07Z
У Росії п’яні прокурори втопилися у річці П’яна
1News
2025-07-18T14:48:07Z
Усик та Дюбуа провели останню битву поглядів: хто переміг у протистоянні
24tv
2025-07-18T16:24:41Z
"Разом" - Дружина Олександра Усика опублікувала зворушливі фото перед боєм
Gazeta UA
2025-07-18T16:24:02Z
Артета: Мадуеке — потужний та один із найталановитіших нападників АПЛ
Football.ua
2025-07-18T16:21:58Z
Збірна України поступилася волейболістам Сербії у Лізі націй-2025
УкраинФорм
2025-07-18T16:12:52Z
Усик – Дюбуа: повний список поєдинків в андеркарді боксерського шоу на "Вемблі"
24tv
2025-07-18T16:12:34Z
Арсенал офіційно оголосив про підписання Мадуеке
Football.ua
2025-07-18T16:09:49Z
Рамос: Васкес є прикладом як особистість і спортсмен для всіх "мадридистів"
Football.ua
2025-07-18T16:06:08Z
Усик та Дюбуа офіційно зважилися: хто легший
Gazeta UA
2025-07-18T15:48:42Z
Що буде, якщо Усик програє Дюбуа у реванші
24tv
2025-07-18T15:42:35Z
Subaru представила електрокросовер Uncharted — з розгоном до «сотні» за 5 секунд і запасом ходу 492 км
ITC
2025-07-18T16:28:32Z
Цей Volkswagen не потребує ідентифікації, щоб подарувати вам заряд енергії, який змусить вас злетіти
Топ Жир
2025-07-18T16:03:49Z
Smart показав великий електрифікований кросовер із запасом ходу 1600 км
Фокус
2025-07-18T15:00:08Z
Митові збори майже миттєво знищили асортимент цього бренду
Топ Жир
2025-07-18T14:48:32Z
Smart представив офіційні зображення моделі #5
AutoCentre
2025-07-18T14:27:10Z
Subaru готується завоювати Європу за допомогою перемаркованих Toyota, включаючи електричну версію Outback
Топ Жир
2025-07-18T14:18:03Z
Новий Citroen C5 Aircross надходить у продаж: ціни та комплектації
Фокус
2025-07-18T14:06:49Z
Старт акції «Renault Taliant – вигідний варіант» на Renault Taliant 2024 року виробництва
AutoCentre
2025-07-18T13:33:03Z
Потужністю майже 1400 сил: флагманський кросовер Zeekr 9X розкрив усі секрети
AutoGeek
2025-07-18T13:24:56Z
Найменший у світі авіаносець: в Україні винайшли новий надводний дрон, – Forbes
24tv
2025-07-18T16:27:11Z
На ПК можна безкоштовно отримати одну з найкращих стратегій з усіма доповненнями
InternetUA
2025-07-18T16:22:13Z
Південна Корея хоче створити базу на Місяці до 2045 року
iPress
2025-07-18T16:12:36Z
Як не загубитися у світі ШІ: 5 історій про те, як AI вже зараз допомагає в роботі, творчості та житті
TSN
2025-07-18T16:06:39Z
29 липня - онлайн-зустріч «Малий бізнес під час війни: як знаходити опору в нестабільності» від Східного Варіанту
Детектор М
2025-07-18T16:06:12Z
Просто не впізнати: люди не вірять у неймовірне перевтілення дівчини
Фокус
2025-07-18T15:57:32Z
Дрони на ШІ: долітають і перехоплюють, та ще не мислять
InternetUA
2025-07-18T15:52:33Z
Відчуває біль і небезпеку: вчені створили першу нервову систему для роботів
Фокус
2025-07-18T15:45:02Z
У магазинах помітили критичний дефект нових смартфонів Galaxy Z Fold 7: у чому причина
Фокус
2025-07-18T15:42:21Z