MY.UAНовини
Олігархізація та "кумівство" – загроза для США? Як техногіганти впливають на Трампа та Америку
Олігархізація та "кумівство" – загроза для США? Як техногіганти впливають на Трампа та Америку

Олігархізація та "кумівство" – загроза для США? Як техногіганти впливають на Трампа та Америку

Ексрезидент США Джо Байден у свої останні дні у Білому домі попередив американців про небезпеку олігархізації Америки у своєму прощальному зверненні. За його словами, в Америці формується олігархія, що загрожує демократії, базовим правам і свободам. Байден розкритикував надзаможний технопромисловий комплекс, який може отримати неконтрольовану владу над суспільством, і закликав боротися зі зміною клімату та дезінформацією в соцмережах.

Байден також звернув увагу на послаблення фактчекінгу в соцмережах і згадав про небезпеку концентрації влади в руках кількох надбагатих осіб, як-от Ілон Маск.

Якщо українці звикли до терміну "олігархи" за багато десятиліть, то для Штатів це відносно нова загроза. Чи дійсно США стануть олігархічною державою – читайте у матеріалі 24 Каналу.

Про що попереджав Байден

У своїй прощальній промові президент США Джо Байден застеріг від небезпеки, яку становить прихід до влади олігархії:

Сьогодні в Америці формується олігархія з величезним багатством, владою та впливом, яка серйозно загрожує нашій демократії, нашим базовим правам і свободам.

82-річний Байден розкритикував надзаможний "технопромисловий комплекс", який, за його словами, може отримати неконтрольовану владу над американцями. У своєму останньому зверненні з Білого дому він також застеріг від змін клімату та дезінформації в соціальних мережах.

Виступаючи з Овального кабінету, де зібралася сім’я Байденів, 46-й президент відзначив досягнення своєї адміністрації за один термін: створення робочих місць, інфраструктурні проєкти, покращення охорони здоров’я, боротьбу з пандемією та підвищення безпеки в країні.

Знадобиться час, щоб повною мірою відчути вплив усього, що ми зробили разом, але насіння посаджене, і воно проросте та розквітне в наступні десятиліття,
– додав Байден.

Експрезидент також побажав успіху майбутній адміністрації Дональда Трампа, але водночас виступив із серією важливих застережень, зазначивши, що зараз надто багато поставлено на карту. Мовиться про кліматичну кризу та "лавину дезінформації, що сприяє зловживанню владою". Байден також розкритикував соцмережі, зокрема компанію Meta, яка нещодавно оголосила про скасування незалежних фактчекерів.

Критика "технопромислового комплексу" Байденом була непрямим натяком на менеджерів з Кремнієвої долини. Серед них, вочевидь, Ілон Маск – найбагатша людина світу, мільярдер, який надав значну фінансову підтримку кампанії Трампа.

А слова про "технопромисловий комплекс" можуть бути відсиланням до прощальної промови президента Дуайта Ейзенгавера, який у 1961 році попередив американців про "військово-промисловий комплекс". Втім, Байден, ймовірно, мав на увазі Маска, коли застерігав про "небезпечну концентрацію влади в руках кількох надзаможних осіб".

Закінчуючи своє прощальне звернення, яке є давньою традицією президентів, Байден закликав американців стояти на сторожі своєї країни: "Нехай кожен з вас буде хранителем цього полум’я".

Цікаво! Прощальна промова Байдена прозвучала в той самий день, коли він оголосив про угоду щодо припинення вогню між Ізраїлем та ХАМАСом, яку він згадав на початку виступу. Байден заявив, що ці переговори були одними з найскладніших у його кар'єрі, і приписав собі заслугу в досягненні угоди.

Прірва між бідними та багатими в США

Попри незначне зниження рівня економічної нерівності під час президентства Джо Байдена, ситуація залишається на історично високому рівні, пише AP.

За даними Федеральної резервної системи, станом на осінь минулого року найбагатші 0,1% американців – близько 131 тисячі домогосподарств – володіли майже 14% національного багатства, що становить понад 22 трильйони доларів в акціях, облігаціях, нерухомості та інших активах.

Для порівняння, два десятиліття тому ця частка становила 10%.

Водночас менше половини населення США – приблизно 65 мільйонів домогосподарств – сукупно володіє лише 2,4% багатства країни, або менше як 4 трильйони доларів.

Останнім часом особливу увагу привертає стрімке зростання статків кількох сотень американських мільярдерів.

  • Так, за індексом Bloomberg Billionaires, статки Ілона Маска сягають 450 мільярдів доларів, Джеффа Безоса – 242 мільярди доларів, а Марка Цукерберга – 212 мільярдів доларів.
  • Вони єдині у світі, чиї статки перевищують 200 мільярдів доларів. З десяти найбагатших людей світу восьмеро представляють технологічний сектор.


Найбагатші американці за версією Bloomberg / скриншот

Bloomberg Billionaires Index – це щоденний рейтинг найбагатших людей світу. Детальна інформація про розрахунки міститься в аналізі чистих активів на сторінці профілю кожного мільярдера. Дані оновлюються наприкінці кожного торгового дня в Нью-Йорку.

Цей вибуховий рівень багатства спонукав демократів до спроб реформувати податковий кодекс США, аби скоротити нерівність. Сенаторка від Массачусетса Елізабет Воррен під час своєї невдалої кампанії на президентських виборах 2020 року пропонувала запровадити податок на багатство.

У 2023 році демократи в десяти штатах намагалися ухвалити аналогічні ініціативи, але безрезультатно. У деяких демократично орієнтованих штатах вже діють підвищені податки для тих, чий дохід перевищує 1 мільйон доларів, як спроба вирівняти нерівність доходів.

Мільярдери та олігархи проти самих себе – в чому суперечність

Дональд Трамп, віцепрезидент Джей Ді Венс – колишній венчурний капіталіст, пов'язаний із консервативним мільярдером Кремнієвої долини Пітером Тілем, співзасновником Palantir, – та інші члени "свити Трампа" позиціонують себе як представники народу. Вони обіцяють повернути владу американцям, відібравши її в еліт і впливових груп.


Техномільярдери на інавгурації Дональда Трампа / Фото AP, Julia Demaree Nikhinson, Pool

Водночас Трамп і сам є мільярдером. Його політична риторика часто ґрунтується на формі популізму, орієнтованого на мільярдерів. Він та його союзники стверджують, що інтелектуальні еліти – юристи, керівники компаній, журналісти та науковці – стримують розвиток нижчого і середнього класів, тоді як багаті підприємці здатні звільнити їх.

Чарлі Кірк, засновник консервативної організації Turning Point USA і впливовий діяч правого крила, неодноразово називав уряд США "олігархією", яка ігнорує волю громадян заради військових та фінансових інтересів, підкреслює AP.

Ця суперечність проявилася під час слухань у Сенаті в четвер, коли розглядали кандидатуру Скотта Бессента, висунутого Трампом на посаду міністра фінансів. Сенатор-демократ із Вермонта Берні Сандерс згадав про високий рівень економічної нерівності та контроль, який над суспільством отримали надзаможні люди через соціальні медіа.

"Чи погоджуєтеся ви з президентом Байденом, що в Америці формується олігархія?" – запитав Сандерс у Бессента. Той відповів: "Перелічені вами мільярдери заробили свої статки самостійно". Сам Бессент, керівник хедж-фонду, є одним із кількох мільярдерів, яких Трамп запропонував до свого Кабінету міністрів.

Поганий приклад для Росії

Згідно з опитуванням Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research, близько шести з десяти американців вважають, що участь мільярдерів у формуванні державної політики президента була б швидше поганою або дуже поганою ідеєю.

Цей скептицизм найбільш виражений серед демократів. Республіканці ставляться до цього менш критично: 44% не мають чіткої думки, а близько двох із десяти вважають, що це було б частково або цілком позитивним.

Термін "олігарх" в американців часто асоціюється з Росією, як пише AP. Після розпаду Радянського Союзу в 1990-х роках група підприємців використала приватизацію державних підприємств за президентства Бориса Єльцина, щоб швидко накопичити величезні активи.

Цих бізнесменів назвали "олігархами", і на момент приходу до влади Владіміра Путіна у 2000 році вони контролювали значні багатства та вплив, тоді як мільйони звичайних росіян переживали економічні труднощі.

Після приходу до влади Путін зібрав провідних олігархів на закритій зустрічі в Кремлі та, за повідомленнями, запропонував угоду: не втручатися в політику – і їхні статки залишаться недоторканими.

Російські олігархи, які не потрапили до в'язниці або не загинули, стали надзаможними та переважно залишаються під контролем Путіна.

Сполучені Штати далекі від російського стилю олігархії, оскільки мають різноманітну економіку та стійкі інститути. Однак існує ризик, що якщо багатство дедалі більше залежатиме від взаємовідносин з урядом, це може посилити нерівність і привести до застою для більшості населення. Саме це стало попередженням з історії Росії.

Існують побоювання, що такі тенденції почнуть проявлятися в США. Технологічний сектор, з яким Трамп часто конфліктував під час свого першого терміну, наразі проявляє лояльність.

  • Так, Google і Microsoft пожертвували по 1 мільйону доларів на інавгураційний фонд новообраного президента.
  • Марк Цукерберг був співорганізатором прийому для багатих донорів-республіканців, присвяченого інавгурації.
  • А генеральний директор Microsoft обідав із Трампом та Джей Ді Венсом у маєтку Мар-а-Лаго у Флориді.
  • Amazon також придбала ексклюзивні права на документальний фільм про першу леді Меланію Трамп.

Соціологиня із Дартмутського коледжу Брук Гаррінгтон, яка вивчає світ надзаможних людей, назвала нову хвилю технологічних союзників Трампа "броолігархами".

Це не піде на користь демократії ніде у світі. Вони накопичили настільки значні багатства, що стали впливовішими за уряди окремих країн,
– вважає Гаррінгтон.

Чому США не стане олігархією

Америці не стати олігархічною державою навіть за Трампа та його союзників, вважають у The Economist. Є три основні причини, чому це навряд чи станеться.

  • Обмежений вплив технологічних магнатів. Так звані "техноолігархи" контролюють занадто малу частину величезної й різноманітної американської економіки, щоб впливати на її загальний напрямок.

Хоча Amazon, Meta й Tesla разом становлять 10% вартості всіх американських компаній, їхній внесок в економіку значно скромніший – лише 1,8% ВВП США. Якщо додати Apple та Alphabet, показник зростає до 3,1%, що все ще значно менше, ніж частка економіки, яку контролюють олігархи в Росії або Угорщині.

  • Обмежена монополізація. На відміну від Джона Рокфеллера, який свого часу контролював критично важливий для економіки продукт – нафтопродукти, сучасні техногіганти не можуть так легко "викрутити руки" економіці. Без Amazon товари можна купити у Walmart; Instagram можна замінити книжкою; а Tesla вже не є найпопулярнішим вибором автомобіля.
  • Конкуренція всередині технологічної галузі. Технологічні магнати часто конкурують між собою. Маск і Безос борються за домінування в космосі, Маск і Цукерберг — на ринку соцмереж, а Amazon підриває рекламний бізнес Meta. Така конкуренція не дозволяє їм діяти як єдина група інтересів.

Хоча адміністрація Трампа може бути більш схильна до кумівства та самозбагачення, американська економіка, зокрема й технологічна галузь, занадто динамічна й складна, щоб застигнути в справжню олігархію.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Топ-5 найпоширеніших прізвищ в Україні: став відомий список
GlavRed
2025-04-23T01:36:57Z
Федеральна торговельна комісія позиває Uber через те, що водії скасовують поїздки відразу перед підвезенням клієнтів
Топ Жир
2025-04-23T00:30:00Z
Нідерланди залучать цивільних фахівців, щоб зміцнити кібербезпеку
InternetUA
2025-04-22T23:01:58Z
ЗМІ назвали імена ймовірних кандидатів на папський престол
Украина Криминальная
2025-04-22T22:45:03Z
Скоро можуть закрити і цю "лавочку". Хто зі студентів лишиться відстрочки у 2025
Telegraf
2025-04-22T22:27:27Z
Суспільно корисні роботи: чи оплачуються вони
ZN UA
2025-04-22T22:25:56Z
Допомогу припинять менш ніж через 10 днів: одна країна ЄС попередила українців
GlavRed
2025-04-22T21:27:42Z
Від 3 до 10 тисяч гривень на день народження - хто отримає виплату у 2025 році
GlavRed
2025-04-22T21:27:04Z
23 квітня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T21:03:00Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
«Остаточна» пропозиція Трампа щодо миру вимагає від України погодитися на російську окупацію — Axios
ZN UA
2025-04-23T01:36:08Z
Суд наказав адміністрації Трампа відновити діяльність "Голосу Америки"
Европейская правда
2025-04-23T01:33:48Z
Це неабияк налякало Трампа: що змусило США зупинити введення тарифів проти Європи
24tv
2025-04-23T01:33:21Z
План Трампа: що отримають Росія та Україна? Деталі від американських ЗМІ
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T00:57:31Z
Путін на роздоріжжі: чи завершить він війну до 9 травня
24tv
2025-04-23T00:54:39Z
Обговорюватимуть у Лондоні: Європа представила США свої "червоні лінії" щодо України, — ЗМІ
Фокус
2025-04-23T00:30:43Z
Каллас: Розглядати визнання Криму російським – помилка. Євросоюз цього не зробить
Лига
2025-04-23T00:15:20Z
Як Росія намагається "зробити своїми" окуповані території
Telegraf
2025-04-23T00:00:24Z
Знайшли ознаки хвороби Альцгеймера за десятки років до появи симптомів
24tv
2025-04-22T19:27:14Z
Видання LB.ua запустило проєкт «Боляче», в якому лікарі чесно й анонімно діляться проблемами системи
Детектор М
2025-04-22T19:01:55Z
Чи замінить ШІ лікарів: думки вчених про роль штучного інтелекту у медицині
InternetUA
2025-04-22T18:28:03Z
Нюхнув шкарпетку і опинився в лікарні: чоловік підчепив грибкову пневмонію через незвичну звичку
Знай
2025-04-22T17:51:14Z
Троє школярів винайшли холодильник, який працює без електрики
InternetUA
2025-04-22T17:28:42Z
Чи справді біг шкідливий для колін
24tv
2025-04-22T17:21:03Z
Рятувальники отримали медичний автомобіль від фонду “Українські вогнеборці”
AutoCentre
2025-04-22T17:13:36Z
Безкоштовна медична допомога для ветеранів: як скористатися нею в Харківській області
Политека
2025-04-22T15:31:27Z
Антивакцинатор, конспіролог і хейтер України: як Кеннеді-молодший руйнує систему медицини в США
24tv
2025-04-22T15:03:48Z
Татуювання, одяг та іграшки: австралійка, "одержима" міньйонами із мультфільму, не може зупинитися
Фокус
2025-04-23T00:36:37Z
У Дніпрі в театрі «Віримо» поставили виставу російського автора українською мовою
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T23:36:48Z
"Ми пообіцяли": Джордж Клуні зробив рідкісне зізнання про шлюб з Амаль
GlavRed
2025-04-22T23:27:00Z
Уже давно бабуся: Катя Осадча розкрила особистий секрет
GlavRed
2025-04-22T21:27:52Z
Відмовилася від чоловіка: зрадниця Ані Лорак відповіла на каверзне запитання
GlavRed
2025-04-22T20:27:32Z
Відома українська акторка вперше вийшла заміж - перші деталі
GlavRed
2025-04-22T20:27:32Z
Серіал "Кохання та полум'я" розтопив серця українських глядачів: скільки серій у стрічці
24tv
2025-04-22T20:18:09Z
Камалія показала обличчя без макіяжу і свій "циганський" будинок
GlavRed
2025-04-22T19:27:57Z
У родині в Бейонсе сталося горе: що трапилося
GlavRed
2025-04-22T19:27:42Z
РФ вдарила по Одесі безпілотниками: у ДСНС показали наслідки атаки
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T01:30:44Z
Росія масовано атакувала Харків безпілотниками
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T00:00:16Z
"Цілили в один район": у Харкові через атаку дронів здійнялася масштабна пожежа, деталі
Фокус
2025-04-22T23:45:03Z
На Прикарпатті взяли під варту чоловіка, який підпалив будинок власної матері
Украина Криминальная
2025-04-22T23:33:07Z
Росія вдарила по Одесі безпілотниками: у місті виникла сильна пожежа
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T21:33:35Z
Одеса у вогні, гримлять потужні вибухи: місто атакував "рій" безпілотників
GlavRed
2025-04-22T21:27:08Z
Супутник NASA зафіксував масштабну пожежу на арсеналі РФ у Володимирській області – фото
Лига
2025-04-22T21:03:06Z
Інтернет-аферисти ошукали двох жінок на 122 тисячі гривень
InternetUA
2025-04-22T20:42:57Z
У Росії після детонації на арсеналі ГРАУ є прильоти у приватні будинки
24tv
2025-04-22T20:39:49Z
Прибуток впав у рази: що відбувається з доходами Укрпошти, Нової Пошти, АТБ та інших лідерів
Хвиля
2025-04-23T01:33:42Z
ЄС перевірить TikTok через тренд на "неприродну худорлявість"
InternetUA
2025-04-23T01:04:19Z
Пенсія, як 5 прожиткових мінімумів. Кому вона виплачуватиметься у 2025
Telegraf
2025-04-23T00:30:29Z
Газ та світло: чи зростуть тарифи з 1 травня
ZN UA
2025-04-23T00:13:14Z
Дохід Tesla за перше півріччя зменшився на 71%, але на підході нові моделі
Топ Жир
2025-04-22T23:15:36Z
Велика кількість працівників у США втрачає роботу через наслідки тарифів — Volvo звільняє сотні співробітників
Топ Жир
2025-04-22T22:45:46Z
Легалізація криптоактивів за 5%: кому буде доступна пільгова ставка
Хвиля
2025-04-22T20:36:23Z
В Україні полетять вниз ціни на бензин: якою буде вартість палива у травні
GlavRed
2025-04-22T20:27:18Z
Еталонні бренди нафти стрімко зростають в ціні
24tv
2025-04-22T19:48:44Z
Гороскоп на сьогодні, 23 квітня: середа несподіванок, перевірок і важливих виборів
Знай
2025-04-23T01:33:29Z
На хабарі викрито головного інспектора земельного департаменту КМДА
Украина Криминальная
2025-04-22T21:57:56Z
Одеса вчергове під атакою російських дронів: у місті є пожежі
Telegraf
2025-04-22T20:48:16Z
Наступ РФ на Харківщині: лейтенант ЗСУ заявив про втрату позицій
GlavRed
2025-04-22T20:27:32Z
Вибухи в Одесі 22 квітня: ЗСУ попередили про рух БпЛА з Чорного моря
Факти ICTV
2025-04-22T20:06:05Z
Лінія фронту станом на 22 квітня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T20:00:28Z
"Шахеди" залітають в Україну: де зараз лунає тривога
24tv
2025-04-22T19:48:03Z
Погода в Україні 23 квітня: у більшості областей +26 градусів
Комсомольская правда
2025-04-22T19:34:13Z
BBC випустило розслідування про спецоперацію СБУ з підриву Кримського мосту
Детектор М
2025-04-22T19:19:23Z
Які продукти не можна класти в мікрохвильову піч: варто знати усім
GlavRed
2025-04-23T00:36:49Z
Не давайте їм в борг. Імена людей, які важко і довго повертають позики
Telegraf
2025-04-22T23:30:56Z
Наче зі столу вишуканого ресторану: як перетворити елементарні гречаники на шедевр
24tv
2025-04-22T21:15:49Z
Коли садити кукурудзу у 2025 році за місячним календарем: точні дати
24tv
2025-04-22T20:12:02Z
Смаколик на всю родину: яєчні рогалики, які раніше робили тільки на свята
24tv
2025-04-22T20:09:46Z
Ніколи не переступайте через ці 3 предмети: можете притягти нещастя
24tv
2025-04-22T19:30:35Z
Швидко створять затишок і красу у саду: найкращі вічнозелені кущі
24tv
2025-04-22T19:00:20Z
Кохання через сотні кілометрів: що працює на користь, а що руйнує стосунки на відстані
24tv
2025-04-22T18:57:17Z
Привернете в життя одні біди: чому нічого не можна брати з цвинтаря
24tv
2025-04-22T18:36:09Z
Боруссія Дортмунд готується до переговорів із Челсі через бажання зберегти Чуквуемеку
Football.ua
2025-04-22T21:45:54Z
Буковина оголосила про реалізацію усіх квитків на півфінал Кубка України проти Динамо Київ
Football.ua
2025-04-22T21:13:12Z
Манчестер Сіті в компенсований час вирвав перемогу над Астон Віллою
Football.ua
2025-04-22T21:03:49Z
Сергій Богачук дізнався ім'я наступного суперника: коли та де пройде бій
24tv
2025-04-22T20:48:05Z
Нант став крептонітом для ПСЖ, двічі за сезон відібравши очки у чемпіона Франції
Football.ua
2025-04-22T20:46:14Z
Едерсон визначив Саудівську Аравію пріоритетом для продовження кар'єри влітку
Football.ua
2025-04-22T20:25:51Z
Каневцев: Буковина повинна грати у свій футбол проти Динамо
Football.ua
2025-04-22T19:58:49Z
Нерес пропустить місяць через травму
Football.ua
2025-04-22T19:40:36Z
Суботні матчі Серії А перенесено через похоронну церемонію Папи Римського
Football.ua
2025-04-22T19:19:31Z
Погано прикрутили? У Миколаєві підлітки "вкрали" лавку біля McDonalds та спричинили баталії в мережі
Telegraf
2025-04-23T01:36:18Z
Нова функція штучного інтелекту Netflix зрозуміє ваш настрій під час перегляду
InternetUA
2025-04-23T00:03:56Z
Проблема: Камери швидкості в Гонолулу фіксують порушення швидкості 30 000 разів на тиждень
Топ Жир
2025-04-23T00:00:42Z
У відповідях ChatGPT знайшли таємні знаки: в OpenAI вже виправдовуються
Telegraf
2025-04-22T23:21:03Z
Війна загострюється: у Китаї винайшли новий ШІ-чип, незважаючи на заборони США
InternetUA
2025-04-22T19:22:18Z
Колишні розробники Helldivers та WoW взяли на роботу коня: що з ним робили
Знай
2025-04-22T18:52:27Z
У Windows 11 знайшли корисну приховану функцію, яку варто спробувати
InternetUA
2025-04-22T18:42:00Z
Хакери вкрали 1,4 млн грн за допомогою смартфона: як їм це вдалося і чи можна захиститися
InternetUA
2025-04-22T17:58:17Z
Samsung розробляє смартфон зі скручуваним екраном – ЗМІ
1News
2025-04-22T17:54:42Z
Страхова компанія вважає цей суперкар непідлатним до відновлення, але ютубери говорять: “Чекайте, подивіться, що я зроблю”
Топ Жир
2025-04-23T01:15:51Z
Автор YouTube-каналу продає це індивідуальне гоночне чудо лише після 1,100 миль
Топ Жир
2025-04-22T22:15:09Z
Переосмислення дизайну Tesla Cybertruck стає дуже схожим на модель Ford F-150
Топ Жир
2025-04-22T21:30:35Z
Audi представила унікальний універсал з потужністю 770 к.с., який зможе оцінити лише обмежена кількість осіб
Топ Жир
2025-04-22T20:45:54Z
Система "стоп-старт": експерти пояснили, чи варто її вимикати для економії палива
24tv
2025-04-22T20:42:12Z
Buick успішно розвивався, а потім стали діяти мита Трампа
Топ Жир
2025-04-22T20:00:45Z
Ford видає попередження власникам двох Bronco про негайне припинення водіння
Топ Жир
2025-04-22T19:15:47Z
Власник, у кого не вдалося продати Rimac, намагається продати одну з найрідших McLaren
Топ Жир
2025-04-22T19:00:20Z
Послідовник здобувача популярності спричинив безлад у тунелі в Бостоні
Топ Жир
2025-04-22T18:00:10Z