MY.UAНовини
Бронювання після 28 лютого: що потрібно знати військовозобов’язаним українцям
Бронювання після 28 лютого: що потрібно знати військовозобов’язаним українцям

Бронювання після 28 лютого: що потрібно знати військовозобов’язаним українцям

В Україні триває мобілізація.

Воєнний стан та загальну мобілізацію в країніподовжили до 9 травня 2025 року. Згідно з новим законодавством, дія бронювань, які були надані до 1 грудня 2024 року, закінчується 28 лютого. 

Хто має право на відстрочку та у кого вона анулюється наприкінці лютого – читайте в ексклюзиві відТСН.ua.

Бронювання на підприємствах

Згідно з новим порядком бронювання, підприємство має підтвердити статус критичності до 28 лютого 2025 року.

Підприємства, які не подадуть документи на перепідтвердження, втратять статус критично важливих, а всі їхні працівники втратять бронювання. Ті, які підтвердять "критичність" – зможуть бронювати працівників на рік.

Член парламентського комітету з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський в коментарі "Телеграфу" розповів, що необхідність перегляду критеріїв виникла, бо були помічені випадки зловживань. Зокрема, різке збільшення працівників або зниження заробітної плати до мінімальної.

Заступниця директора Директорату розвитку електронних послуг Мінцифри Валерія Коваль в етері Громадського радіо зазначила, щоб зберегти статус критично важливого підприємства, компанії повинні відповідати низці нових вимог, зокрема:

  • середня заробітна плата має становити не менше 20 тисяч гривень на місяць.
  • відсутність податкових боргів.

Підприємства, які отримали статус критичності, перевірятимуться центральним органом виконавчої влади або обласною військовою адміністрацією відповідно до визначених критеріїв. У разі виявлення невідповідностей статус критичності може бути скасований.

Якщо виявиться, що заброньований працівник отримує менше 20 тисяч гривень щомісяця, компанію позбавлять статусу критично важливої. Окрім того, наступні шість місяців компанія матиме заборону на повторне подання документів для отримання бронювання.

Перебронювання за 72 години

Після 28 лютого керівники критично важливих підприємств матимуть можливість “перебронювати” своїх працівників упродовж 72 годин за допомогою порталу "Дія".

Адвокатка Марина Бекало в коментарі сайту ТСН.ua. розповіла, що згідно з постановою Кабміну №1332, підприємства, які мають статус критично важливих для забезпечення потреб Збройних сил, мають бути включені до Єдиного переліку критично важливих підприємств на підставі поданого Мінекономіки або державним органом відповідного повідомлення засобами порталу “Дія” в довільній формі.

Після цього таке підприємство може подавати своїх працівників у списках на бронювання через портал “Дія”. У списках зазначаються відомості про таке підприємство та військовозобов’язаних осіб. У списках зазначаються відомості про таке підприємство та військовозобов’язаних осіб.

“У разі, якщо військовозобов’язаний працівник перебуває на військовому обліку, у трудових відносинах з підприємством, яке його бронює, уточнив вчасно свої персональні дані та не перебуває в розшуку, протягом 72 годин від моменту формування списку засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних і резервістів береться на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки в автоматичному режимі”, – розповіла Марина Бекало.

Алгоритм оформлення бронювання працівника на порталі "Дія":

  • зайдіть у кабінет громадянина;
  • оберіть розділ "Подати заяву";
  • вкажіть дані кандидатів для бронювання;
  • підтвердьте, що працівник отримує зарплату понад 20 тисяч гривень;
  • перевірте введені дані та підпишіть заяву.

Проте, за словами члена Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Олександра Федієнка, упродовж періоду перебронювання ТЦК має право мобілізувати цих військовозобовʼязаних.

Газовикам спростили процедуру бронювання

З 10 січня Кабмін спростив процедуру бронювання для працівників підприємств-операторів газорозподільних систем.

Відтепер для бронювання працівників таких підприємств не застосовується вимога до рівня щомісячної заробітної плати понад 2,5 мінімальної зарплати (20 тисяч гривень) за останній календарний квартал.

“Операторам надана можливість обирати критерій щодо розміру нарахованої середньої зарплати працівників – не менше розміру середньої у регіоні за IV квартал 2021 р., як одного з трьох обов’язкових критеріїв”, – йдеться у повідомленні.

“Це рішення дозволить підприємствам швидше отримати необхідний статус і забезпечить їхню ефективну роботу для стабільного газопостачання в умовах надзвичайних ситуацій”, – зазначив заступник міністра економіки Віталій Кіндратів. 

Щоб отримати статус критично важливих, підприємства мають підготувати документи відповідно до нових критеріїв і подати заявку до Міністерства енергетики.

Мобілізація заброньованих

За словами Олександра Федієнко, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки отримали право анулювати відстрочку від мобілізації навіть для працівників критично важливих підприємств, які раніше були заброньовані.

Як розповів нардеп, така практика, каже нардеп, уже зафіксована, зокрема, в Миколаївському обласному центрі комплектування, який, як зазначено, "діє в межах чинного законодавства". Як зазначив нардеп, тепер таку людину демобілізувати неможливо.

Юрист практики військового права ЮК "Приходько та партнери" Михайло Лобунько у коментарі РБК-Україна  уточнив, що особа вважається заброньованою з моменту внесення даних про бронювання в систему "Оберіг".

За його словами зброньованих можуть мобілзаувати у таких випадках:

  • змінився статус - якщо працівник втрачає свій заброньований статус, його можуть мобілізувати;
  • бронювання відбулося не за процедурою - якщо виявлено, що бронювання було здійснене з порушенням процесу, працівник може підлягати мобілізації (а його бронювання буде анульоване).

Водночас заброньовані працівники мають право оскаржити рішення про зняття бронювання або мобілізацію - в судовому порядку.

"Важливою є наявність документальних підтверджень та правильне оформлення всіх необхідних документів", - наголосив Лобунько.

Хто має право на відстрочку

Право на відстрочку від мобілізації мають:

  • рідні зниклих безвісти за особливих обставин;
  • громадяни, які були позбавлені особистої свободи через збройну агресію проти України (йдеться про тих, хто був у російському полоні);
  • чоловіки, які мають матір або батька з інвалідністю III групи;
  • працівники критичних підприємств;
  • працівники, які можуть бути заброньовані за місцем роботи;
  • працівники державних органів;
  • особи, які мають сімейні обставини (батьки, які виховують трьох і більше неповнолітніх дітей; особи, які мають дітей і є єдиним піклувальником через смерть або зникнення іншого з батьків; ті, хто доглядає за непрацездатними родичами або утримує осіб із інвалідністю I чи II групи;
  • особи з інвалідністю або проблемами зі здоров’ям.

Відстрочка студентів

За законом, право на відстрочку мають студенти, які навчаються на бакалавра вперше або здобувають рівень "магістр" після "бакалавра".

Також не можуть мобілізувати:

  • студентів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти;
  • аспірантів (бюджет або контракт), які навчаються за денною або дуальною формою;
  • докторантів та осіб, які зараховані на навчання до інтернатури;
  • наукових і науково-педагогічних працівників закладів вищої чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки.

Щоб отримати відстрочку, студентові необхідна довідка про навчання з ЄДЕБО, яка дає право на відстрочку. Її можна отримати в навчальному закладі. Документ повинен мати гербову печатку і бути виданим спеціально для конкретного ТЦК та СП. В довідці має бути зазначено, що студент навчається за денною формою, і прописано дату завершення навчання.

Вже в ТЦК згідно з цією довідкою студентові можуть оформити відстрочку. Для цього знадобляться й додаткові документи, наприклад, паспорт та ідентифікаційний код.

Як отримати відстрочку від мобілізації

Для отримання відстрочки від мобілізації в Україні у 2025 році необхідно надати офіційні документи, які підтверджують право на це. У разі відсутності таких документів відстрочка не надається.

Зміни у законодавстві також передбачають новий порядок бронювання працівників, який тепер здійснюється Міністерством оборони України замість Міністерства економіки. 

Деяким категоріям військовозобов'язаних для цього не потрібно йти в ТЦК і СП, наприклад, відстрочка в "Резерв+" доступна для студентів, осіб з інвалідністю та багатодітних батьків.

Начальник юридичної служби Тернопільського ОТЦК та СП Роман Грунда розповів, для того, щоб отримати відстрочку, військовозобовʼязаний повинен вжити низку заходів, зокрема:

  • зібрати необхідні документи, які визначені постановою КМУ 560 "Про порядок проведення призову на військову службу під час мобілізації";
  • особисто відвідати ТЦК за місцем перебування на військовому обліку або за місцем реєстрації місця проживання;
  • подати документи на комісію, яка створена в ТЦК;
  • отримати рішення комісії про надання або відмову в наданні відстрочки.

Автоматичне подовження відстрочки

За словами адвокатки Катерина Аніщенко, студенти та батьки трьох і більше дітей можуть автоматично продовжити відстрочку, якщо з їхніми військово-обліковими документами все гаразд.

"Знову ж таки, це для тих, хто є студентом і хто є батьком трьох і більше дітей, але знову ж таки батьком трьох та більше дітей за однією матір'ю. Якщо мами різні, то там будуть питання, і тут може бути стоп", – йдеться в повідомленні.

Проте важливо враховувати, що батьки мають бути офіційно зареєстровані як опікуни всіх дітей від однієї матері. Адвокат радить не покладатися на слово "автоматично" та самостійно оновлювати дані у військовому резерві. Для тих, хто подає документи вперше, особиста присутність у ТЦК є обов’язковою.

Крім того, тепер ТЦК ретельніше перевірятимуть нотаріальні заяви на відстрочку по догляду за рідними з інвалідністю. Військкомати запитуватимуть інформацію в державних органах щодо можливих інших родичів, які можуть здійснювати догляд.

  • Кого не можуть мобілізувати в Україні 2025 року: повний список винятків
  • Бронювання через "Дію": що робити далі і чи потрібне підтвердження в ТЦК
  • Перебронювання за 72 години: що варто знати про мобілізацію 2025 року

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Коли зійде Благодатний вогонь у 2025 році: дата і значення події
Факти ICTV
2025-04-19T13:00:55Z
Кинула хлопця через секс-скандал: як виглядає батько єдиної дочки Джорджі Мелоні
Telegraf
2025-04-19T12:48:10Z
Як отримувати українську пенсію тим, хто проживає за кордоном
24tv
2025-04-19T12:45:09Z
За ним навчались 45 років тому: в Україні продають буквар за вражаючу ціну
Telegraf
2025-04-19T12:39:21Z
Розбили паркан і втекли: у РФ 100 військових підняли бунт у військовій частині
GlavRed
2025-04-19T12:39:11Z
Пошуки кролика та полювання на яйця: як святкують Великдень 2025 у США
Факти ICTV
2025-04-19T12:33:39Z
Китайські розробники представили нову керовану авіабомбу з супутниковою навігацією
InternetUA
2025-04-19T12:31:35Z
Понад 6000 рятувальників забезпечуватимуть порядок на Великдень
360ua.news
2025-04-19T12:30:57Z
Українські військові вперше знищили ворожий локомотив
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T12:18:28Z
США не можуть прямо заборонити вступ України в НАТО, однак гальмують цей процес хитрим способом
24tv
2025-04-19T13:00:36Z
Давно не використовували ці ракети, – в УДА "Південь" розповіли деталі потужної атаки по Одесі
24tv
2025-04-19T12:57:02Z
ЗМІ: “Матрьошка”, проводить кампанію, спрямовану на дискредитацію Молдови
InternetUA
2025-04-19T12:55:59Z
США не розглядають нову військову допомогу Україні - NYT
Подробности
2025-04-19T12:51:39Z
За які порушення можна отримати штраф від ТЦК
24tv
2025-04-19T12:51:20Z
Стартував другий раунд переговорів США та Ірану у Римі
Лига
2025-04-19T12:49:53Z
Перші 100 днів Трампа: який результат маємо?
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T12:42:22Z
В угоді щодо копалин із США не йдеться про будь-який борг України – Качка
Факти ICTV
2025-04-19T12:40:32Z
Союзники України наступного тижня у Лондоні узгодять план припинення вогню - NYP
Подробности
2025-04-19T12:33:54Z
Яка капуста корисніша – свіжа чи квашена
24tv
2025-04-19T12:00:02Z
Коли краще пити каву: до чи після тренування
24tv
2025-04-19T11:39:29Z
Вакцина від кліщів: чи допоможе від інфекцій та як її знайти в Україні
Комсомольская правда
2025-04-19T10:04:11Z
Швидка ходьба виявилася корисною: вчені заявили, що вона зміцнює серце
Фокус
2025-04-19T09:06:32Z
Білий дім оновив сайт про COVID-19: стало відомо звідки зʼявився смертельний вірус
InternetUA
2025-04-19T08:49:08Z
Як встановлюється група інвалідності військовослужбовцям
24tv
2025-04-19T08:42:46Z
У США заявили про лабораторне походження COVID-19 та звинуватили Китай
360ua.news
2025-04-19T08:31:16Z
Як кількість солі в їжі може впливати на ризик депресії
24tv
2025-04-19T06:24:57Z
Магнітна буря 18 квітня: яка її потужність
TSN
2025-04-19T02:30:41Z
Об'єднають перед екраном всю сім'ю: 4 хороші мультфільми для родинного перегляду
24tv
2025-04-19T13:00:33Z
Яку зачіску варто зробити на Великдень: прості ідеї, які вразять всіх
24tv
2025-04-19T12:36:05Z
"А Мотря в курсі?": як у мережі відреагували на те, що Тарас Цимбалюк – новий "Холостяк"
24tv
2025-04-19T12:15:59Z
Померла актриса театру Лесі Українки Ізабелла Павлова-Рушковська
УкраинФорм
2025-04-19T11:48:31Z
Рецензія на фільм «Рейс навиліт» / Fight or Flight
ITC
2025-04-19T11:18:19Z
У Парижі презентують французьке видання роману Марії Матіос
УкраинФорм
2025-04-19T11:00:16Z
Пішла з життя заслужена артистка України Ізабелла Павлова-Рушковська
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T10:48:40Z
Оскароносний Шон Пенн, який підтримує Україну, показався з матір'ю загиблого пілота "Джуса"
24tv
2025-04-19T10:12:09Z
На Донеччині відкрили фотовиставку, присвячену Святогірській лаврі
УкраинФорм
2025-04-19T09:42:44Z
У Києві спалахнула сутичка між поліцією та активістами, які протестували проти ЛГБТК+ кінофестивалю
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T13:00:36Z
ЗСУ добряче "криють": росіяни стривожені, що наступ на Оріхівському напрямку пішов не за планом
24tv
2025-04-19T12:51:33Z
Цього тижня ворог намагався прорвати фронт, – Братчук про спроби наступу росіян на Запоріжжі
24tv
2025-04-19T12:45:51Z
Удар по Харкову у Страсну п'ятницю: в ОВА розповіли про моторошні наслідки та постраждалих
24tv
2025-04-19T12:40:27Z
Гороскоп Таро на травень 2025: таролог сказала, на кого гроші поллються рікою
GlavRed
2025-04-19T12:39:38Z
Прогноз погоди у Львові на 20 квітня: яких сюрпризів чекати містянам на Великдень
Политека
2025-04-19T12:31:32Z
Мінлива хмарність та короткочасні дощі: прогноз погоди в Україні на 20 квітня
24tv
2025-04-19T12:30:54Z
На Великдень в одній із областей встановили режим світломаскування
ZN UA
2025-04-19T11:54:36Z
На Одещині викрито 16 нелегальних теплиць з тютюном. Вилучено 56 тон продукції
Украина Криминальная
2025-04-19T11:51:43Z
Судитимуть жителя Одещини, який допустив ДТП, в якому загинула його дружина
Украина Криминальная
2025-04-19T12:51:29Z
У Києві поліція затримала ще двох підозрюваних у побитті військового у Гідропарку
УкраинФорм
2025-04-19T12:46:59Z
Жінці ампутували ногу, – лікар розповів про стан важкопоранених внаслідок удару по Харкову
24tv
2025-04-19T12:36:10Z
На ЛГБТ-фестивалі в Києві стались перші сутички. Усі подробиці
Telegraf
2025-04-19T12:33:18Z
Засуджено жителя Дніпропетровщини, який зарізав знайомого
Украина Криминальная
2025-04-19T12:09:08Z
На Буковині голову сільради судитимуть за розтрату ₴1,4 млн. під час закупівлі для ЗСУ
Украина Криминальная
2025-04-19T11:03:00Z
У Канаді горить музей української культури й побуту просто неба
УкраинФорм
2025-04-19T10:27:11Z
У Грузії стався масштабний блекаут
УкраинФорм
2025-04-19T10:24:49Z
В Латвії за п’ятницю зафіксували десятки температурних рекордів
Европейская правда
2025-04-19T10:16:39Z
Розберуть першим: готуємо ресторанний салат з персиками та прошуто на Великдень
24tv
2025-04-19T13:00:15Z
Як правильно їсти суші та чим їх запивати: усі тонкощі японських правил етикету
GlavRed
2025-04-19T12:28:57Z
Господинь закликали обробляти житло зубною пастою: для чого це потрібно
GlavRed
2025-04-19T12:28:35Z
Великдень 2025: що приготувати, щоб було смачно та швидко, 5 рецептів простих салатів
Знай
2025-04-19T11:51:04Z
На дзеркалі у ванній з’являються чорні плями: чому це відбувається та як запобігти
24tv
2025-04-19T11:24:31Z
Забудьте про віскі з колою: ось найкращі пари для Jameson, Black Label і Hankey Bannister
24tv
2025-04-19T11:21:54Z
Після «Юнацтва». Як не втратити зв'язок з підлітком
Детектор М
2025-04-19T10:55:05Z
Найкращі чисті парфуми всіх часів: вони покращують настрій та знижують стрес
24tv
2025-04-19T10:54:29Z
Курорт у Швейцарії відрізало від світу перед самим Великоднем
24tv
2025-04-19T10:30:49Z
Найбільш високооплачувані вакансії в Дніпрі: кому готові платити 40 тисяч гривень без досвіду
Политека
2025-04-19T13:01:59Z
Який термін оформлення права власності на землю в Україні
24tv
2025-04-19T13:00:44Z
Комбікормовий завод на Полтавщині подвоїв потужності
AgroPortal
2025-04-19T13:00:42Z
Росія намагається збільшити бюджет за рахунок підняття акцизу на спиртне - розвідка
УкраинФорм
2025-04-19T13:00:10Z
Весняна посуха загрожує майбутньому врожаю в Україні – EDO
ZN UA
2025-04-19T12:40:01Z
Бензин по 40 гривень за літр: чи відбудеться зниження цін на паливо в Україні
GlavRed
2025-04-19T12:39:31Z
Споживач готовий платити більшу ціну за високоолеїнову олію
AgroPortal
2025-04-19T12:30:53Z
Готуйте кругленьку суму: супермаркети оновили ціни на гречку, рис та вершкове масло
Знай
2025-04-19T12:12:43Z
Програму «єОселя» планують масштабувати
ZN UA
2025-04-19T11:54:44Z
Карпати — Рух 3:1 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2025-04-19T13:01:50Z
Кан, що належить Мбаппе, вилетів у третю лігу Франції вперше за 44 роки
Football.ua
2025-04-19T12:55:07Z
Аарон Ремзі тимчасово очолив Кардіфф Сіті
Football.ua
2025-04-19T12:43:00Z
Нашкодить трансферній кампанії, – Гвардіола про виліт Манчестер Сіті з ЛЧ
24tv
2025-04-19T12:42:07Z
Ексчемпіон світу назвав боксера, який здолає Усика
24tv
2025-04-19T12:42:06Z
Конте: Інтер робить важливі речі для італійського футболу
Football.ua
2025-04-19T12:25:52Z
Баєр працює над придбанням таланта Герти
Football.ua
2025-04-19T12:21:35Z
Антоні: Я не дарма їздив на ЧС і не дарма перейшов у МЮ за великі гроші
Football.ua
2025-04-19T12:21:05Z
Баскетболістки «Франківська-Прикарпаття» - фіналістки української Суперліги
УкраинФорм
2025-04-19T12:18:21Z
Фахівці розповіли, як захистити свої акаунти від злому
InternetUA
2025-04-19T13:01:16Z
Акумулятор смартфона здувся: які причини та що з цим робити
Фокус
2025-04-19T13:00:31Z
У Пекіні роботи вперше взяли участь у півмарафоні разом із людьми
УкраинФорм
2025-04-19T12:39:57Z
Розроблено технологію, що повністю відновлює напругу літій-іонних акумуляторів
InternetUA
2025-04-19T11:31:05Z
Смартфони скоро запрацюють по-іншому: що зміниться для людей, і про які моделі йдеться
Фокус
2025-04-19T11:30:43Z
Спілкування шимпанзе бонобо виявилося шокуюче подібним до людської мови
24tv
2025-04-19T11:06:04Z
Розробники Anduril Industries представили революційний підводний дрон-торпеду Copperhead-M
InternetUA
2025-04-19T11:01:06Z
Створено найшвидшу флеш-пам'ять у світі
InternetUA
2025-04-19T10:31:30Z
Студент здійснив революційний прорив із використанням ШІ: що він придумав
InternetUA
2025-04-19T10:01:36Z
Tesla відкладає запуск «доступного» електромобіля в США - Reuters
УкраинФорм
2025-04-19T12:09:05Z
Ford призупинив постачання авто до Китаю через мита — CNN
iPress
2025-04-19T12:07:09Z
Литовський стартап Dancer Bus збанкрутував: електробуси з пластику не врятували компанію
InternetUA
2025-04-19T11:55:18Z
Які моделі Tesla найчастіше відкликаються? Гостра боротьба за перше місце
Топ Жир
2025-04-19T11:30:01Z
Чому не можна класти ноги на панель в авто: варто знати кожному
GlavRed
2025-04-19T11:27:32Z
Subaru презентувала три інноваційні моделі на автосалоні в Нью-Йорку
360ua.news
2025-04-19T10:03:20Z
Цей універсал з повним приводом від Suzuki нагадує 911 Dakar на міських вулицях
Топ Жир
2025-04-19T10:00:54Z
Як в Україні працює самоскид MAN оригінальної конструкції
AutoCentre
2025-04-19T09:27:39Z
Навіть якщо авто не було у списку: хто з водіїв заплатить повний податок і штраф
GlavRed
2025-04-19T09:27:02Z