MY.UAНовини
Бронювання після 28 лютого: що потрібно знати військовозобов’язаним українцям
Бронювання після 28 лютого: що потрібно знати військовозобов’язаним українцям

Бронювання після 28 лютого: що потрібно знати військовозобов’язаним українцям

В Україні триває мобілізація.

Воєнний стан та загальну мобілізацію в країніподовжили до 9 травня 2025 року. Згідно з новим законодавством, дія бронювань, які були надані до 1 грудня 2024 року, закінчується 28 лютого. 

Хто має право на відстрочку та у кого вона анулюється наприкінці лютого – читайте в ексклюзиві відТСН.ua.

Бронювання на підприємствах

Згідно з новим порядком бронювання, підприємство має підтвердити статус критичності до 28 лютого 2025 року.

Підприємства, які не подадуть документи на перепідтвердження, втратять статус критично важливих, а всі їхні працівники втратять бронювання. Ті, які підтвердять "критичність" – зможуть бронювати працівників на рік.

Член парламентського комітету з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський в коментарі "Телеграфу" розповів, що необхідність перегляду критеріїв виникла, бо були помічені випадки зловживань. Зокрема, різке збільшення працівників або зниження заробітної плати до мінімальної.

Заступниця директора Директорату розвитку електронних послуг Мінцифри Валерія Коваль в етері Громадського радіо зазначила, щоб зберегти статус критично важливого підприємства, компанії повинні відповідати низці нових вимог, зокрема:

  • середня заробітна плата має становити не менше 20 тисяч гривень на місяць.
  • відсутність податкових боргів.

Підприємства, які отримали статус критичності, перевірятимуться центральним органом виконавчої влади або обласною військовою адміністрацією відповідно до визначених критеріїв. У разі виявлення невідповідностей статус критичності може бути скасований.

Якщо виявиться, що заброньований працівник отримує менше 20 тисяч гривень щомісяця, компанію позбавлять статусу критично важливої. Окрім того, наступні шість місяців компанія матиме заборону на повторне подання документів для отримання бронювання.

Перебронювання за 72 години

Після 28 лютого керівники критично важливих підприємств матимуть можливість “перебронювати” своїх працівників упродовж 72 годин за допомогою порталу "Дія".

Адвокатка Марина Бекало в коментарі сайту ТСН.ua. розповіла, що згідно з постановою Кабміну №1332, підприємства, які мають статус критично важливих для забезпечення потреб Збройних сил, мають бути включені до Єдиного переліку критично важливих підприємств на підставі поданого Мінекономіки або державним органом відповідного повідомлення засобами порталу “Дія” в довільній формі.

Після цього таке підприємство може подавати своїх працівників у списках на бронювання через портал “Дія”. У списках зазначаються відомості про таке підприємство та військовозобов’язаних осіб. У списках зазначаються відомості про таке підприємство та військовозобов’язаних осіб.

“У разі, якщо військовозобов’язаний працівник перебуває на військовому обліку, у трудових відносинах з підприємством, яке його бронює, уточнив вчасно свої персональні дані та не перебуває в розшуку, протягом 72 годин від моменту формування списку засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних і резервістів береться на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки в автоматичному режимі”, – розповіла Марина Бекало.

Алгоритм оформлення бронювання працівника на порталі "Дія":

  • зайдіть у кабінет громадянина;
  • оберіть розділ "Подати заяву";
  • вкажіть дані кандидатів для бронювання;
  • підтвердьте, що працівник отримує зарплату понад 20 тисяч гривень;
  • перевірте введені дані та підпишіть заяву.

Проте, за словами члена Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Олександра Федієнка, упродовж періоду перебронювання ТЦК має право мобілізувати цих військовозобовʼязаних.

Газовикам спростили процедуру бронювання

З 10 січня Кабмін спростив процедуру бронювання для працівників підприємств-операторів газорозподільних систем.

Відтепер для бронювання працівників таких підприємств не застосовується вимога до рівня щомісячної заробітної плати понад 2,5 мінімальної зарплати (20 тисяч гривень) за останній календарний квартал.

“Операторам надана можливість обирати критерій щодо розміру нарахованої середньої зарплати працівників – не менше розміру середньої у регіоні за IV квартал 2021 р., як одного з трьох обов’язкових критеріїв”, – йдеться у повідомленні.

“Це рішення дозволить підприємствам швидше отримати необхідний статус і забезпечить їхню ефективну роботу для стабільного газопостачання в умовах надзвичайних ситуацій”, – зазначив заступник міністра економіки Віталій Кіндратів. 

Щоб отримати статус критично важливих, підприємства мають підготувати документи відповідно до нових критеріїв і подати заявку до Міністерства енергетики.

Мобілізація заброньованих

За словами Олександра Федієнко, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки отримали право анулювати відстрочку від мобілізації навіть для працівників критично важливих підприємств, які раніше були заброньовані.

Як розповів нардеп, така практика, каже нардеп, уже зафіксована, зокрема, в Миколаївському обласному центрі комплектування, який, як зазначено, "діє в межах чинного законодавства". Як зазначив нардеп, тепер таку людину демобілізувати неможливо.

Юрист практики військового права ЮК "Приходько та партнери" Михайло Лобунько у коментарі РБК-Україна  уточнив, що особа вважається заброньованою з моменту внесення даних про бронювання в систему "Оберіг".

За його словами зброньованих можуть мобілзаувати у таких випадках:

  • змінився статус - якщо працівник втрачає свій заброньований статус, його можуть мобілізувати;
  • бронювання відбулося не за процедурою - якщо виявлено, що бронювання було здійснене з порушенням процесу, працівник може підлягати мобілізації (а його бронювання буде анульоване).

Водночас заброньовані працівники мають право оскаржити рішення про зняття бронювання або мобілізацію - в судовому порядку.

"Важливою є наявність документальних підтверджень та правильне оформлення всіх необхідних документів", - наголосив Лобунько.

Хто має право на відстрочку

Право на відстрочку від мобілізації мають:

  • рідні зниклих безвісти за особливих обставин;
  • громадяни, які були позбавлені особистої свободи через збройну агресію проти України (йдеться про тих, хто був у російському полоні);
  • чоловіки, які мають матір або батька з інвалідністю III групи;
  • працівники критичних підприємств;
  • працівники, які можуть бути заброньовані за місцем роботи;
  • працівники державних органів;
  • особи, які мають сімейні обставини (батьки, які виховують трьох і більше неповнолітніх дітей; особи, які мають дітей і є єдиним піклувальником через смерть або зникнення іншого з батьків; ті, хто доглядає за непрацездатними родичами або утримує осіб із інвалідністю I чи II групи;
  • особи з інвалідністю або проблемами зі здоров’ям.

Відстрочка студентів

За законом, право на відстрочку мають студенти, які навчаються на бакалавра вперше або здобувають рівень "магістр" після "бакалавра".

Також не можуть мобілізувати:

  • студентів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти;
  • аспірантів (бюджет або контракт), які навчаються за денною або дуальною формою;
  • докторантів та осіб, які зараховані на навчання до інтернатури;
  • наукових і науково-педагогічних працівників закладів вищої чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки.

Щоб отримати відстрочку, студентові необхідна довідка про навчання з ЄДЕБО, яка дає право на відстрочку. Її можна отримати в навчальному закладі. Документ повинен мати гербову печатку і бути виданим спеціально для конкретного ТЦК та СП. В довідці має бути зазначено, що студент навчається за денною формою, і прописано дату завершення навчання.

Вже в ТЦК згідно з цією довідкою студентові можуть оформити відстрочку. Для цього знадобляться й додаткові документи, наприклад, паспорт та ідентифікаційний код.

Як отримати відстрочку від мобілізації

Для отримання відстрочки від мобілізації в Україні у 2025 році необхідно надати офіційні документи, які підтверджують право на це. У разі відсутності таких документів відстрочка не надається.

Зміни у законодавстві також передбачають новий порядок бронювання працівників, який тепер здійснюється Міністерством оборони України замість Міністерства економіки. 

Деяким категоріям військовозобов'язаних для цього не потрібно йти в ТЦК і СП, наприклад, відстрочка в "Резерв+" доступна для студентів, осіб з інвалідністю та багатодітних батьків.

Начальник юридичної служби Тернопільського ОТЦК та СП Роман Грунда розповів, для того, щоб отримати відстрочку, військовозобовʼязаний повинен вжити низку заходів, зокрема:

  • зібрати необхідні документи, які визначені постановою КМУ 560 "Про порядок проведення призову на військову службу під час мобілізації";
  • особисто відвідати ТЦК за місцем перебування на військовому обліку або за місцем реєстрації місця проживання;
  • подати документи на комісію, яка створена в ТЦК;
  • отримати рішення комісії про надання або відмову в наданні відстрочки.

Автоматичне подовження відстрочки

За словами адвокатки Катерина Аніщенко, студенти та батьки трьох і більше дітей можуть автоматично продовжити відстрочку, якщо з їхніми військово-обліковими документами все гаразд.

"Знову ж таки, це для тих, хто є студентом і хто є батьком трьох і більше дітей, але знову ж таки батьком трьох та більше дітей за однією матір'ю. Якщо мами різні, то там будуть питання, і тут може бути стоп", – йдеться в повідомленні.

Проте важливо враховувати, що батьки мають бути офіційно зареєстровані як опікуни всіх дітей від однієї матері. Адвокат радить не покладатися на слово "автоматично" та самостійно оновлювати дані у військовому резерві. Для тих, хто подає документи вперше, особиста присутність у ТЦК є обов’язковою.

Крім того, тепер ТЦК ретельніше перевірятимуть нотаріальні заяви на відстрочку по догляду за рідними з інвалідністю. Військкомати запитуватимуть інформацію в державних органах щодо можливих інших родичів, які можуть здійснювати догляд.

  • Кого не можуть мобілізувати в Україні 2025 року: повний список винятків
  • Бронювання через "Дію": що робити далі і чи потрібне підтвердження в ТЦК
  • Перебронювання за 72 години: що варто знати про мобілізацію 2025 року

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Канал в Аргентині забарвився в криваво-червоний: яскравий колір води стривожив учених
Фокус
2025-02-07T06:57:37Z
Найбільший апарат NASA на шляху до Юпітера вперше зробив знімок зірок
Фокус
2025-02-07T06:51:26Z
Хто був на вулиці: треба розгадати загадку всього за 5 секунд
GlavRed
2025-02-07T06:27:53Z
Як не зіпсувати екран смартфона під час чищення
InternetUA
2025-02-07T06:22:10Z
ТОП-3 телефони з потужною батареєю до 9 тисяч гривень. Можна не заряджати днями
Telegraf
2025-02-07T06:12:39Z
Американська компанія створить «армію» із 100 тис. людиноподібних роботів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T06:03:27Z
Прогноз магнітних бур на 7-9 лютого: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T05:03:02Z
Гаряча лінія Лайф: як додзвонитися до оператора
Политека
2025-02-07T05:00:57Z
Чим нашпигують Sony PlayStation 6: розкрито таємницю дисководу та ще багато цікавих деталей
Знай
2025-02-07T04:51:40Z
Збережіть на Валентина: як потішити коханих круасаном з лососем
24tv
2025-02-07T06:36:54Z
Французький сніданок: переможниця "Мастер Шеф" поділилася рецептом ніжного омлету
Политека
2025-02-07T06:00:17Z
Даруємо емоції на День святого Валентина: від власної пісні до побачення в аеротрубі
Комсомольская правда
2025-02-07T05:01:26Z
Гороскоп на завтра 8 лютого: Овнам - успіх, Ракам - неймовірний прибуток
GlavRed
2025-02-07T04:27:46Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 5 секунд знайти овечку
GlavRed
2025-02-07T04:27:11Z
І до ворожки не ходи: 5 жіночих імен, яким не щастить у коханні
Telegraf
2025-02-07T02:24:03Z
Як готувати курячий бульйон: зірка "Мастер Шеф" дала рецепт легкого супу з локшиною
Политека
2025-02-07T01:01:20Z
Навіщо смажити на сковороді господарське мило: незвична процедура
24tv
2025-02-06T23:03:46Z
Як почистити пожовтілу ванну: маловідомі лайфхаки
24tv
2025-02-06T22:54:17Z
Систематично знущався над співмешканкою: у Києві отримав підозру 34-річний іноземець
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T06:45:37Z
СБУ встановила обставини вербування терориста, якого спецслужби рф підірвали у будівлі ТЦК у Рівному
InternetUA
2025-02-07T06:27:45Z
На Херсонщині за добу через удари РФ одна людина загинула, ще п'ятеро дістали поранення
УкраинФорм
2025-02-07T06:00:08Z
В Ізраїлі готуються до цунамі через землетруси на Санторіні
Фокус
2025-02-07T05:57:53Z
На Алясці зник літак з пасажирами
24tv
2025-02-07T05:39:45Z
Вже ловили на вандалізмі з могилами військових: СБУ затримали українця «на гарячому», йому загрожує довічне
Политека
2025-02-07T05:30:38Z
У Запорізькій області експрокурора за держзраду засудили до 15 років за ґратами
УкраинФорм
2025-02-07T05:21:57Z
Поліція торік повідомила про підозру щодо кіберзлочинів майже 2 тисячам осіб
УкраинФорм
2025-02-07T05:21:56Z
Інтернет-шахраї ошукали чотирьох українців на майже 200 тисяч гривень
InternetUA
2025-02-07T05:06:21Z
Ліверпуль – Тоттенгем 4:0 Відео голів та огляд матчу Кубка англійської ліги
Football.ua
2025-02-07T06:57:45Z
Тепер в Україні без Джихада: Кривбас продав свого лідера в чемпіонат Лівії
24tv
2025-02-07T06:48:43Z
НБА. Олексій Лень змінив команду
УкраинФорм
2025-02-07T06:48:41Z
Манчестер Юнайтед — Лестер. Напередодні
Football.ua
2025-02-07T06:39:47Z
Антоні — про перехід у Бетіс: Я хочу повернутися до своєї найкращої форми, це перший крок
Football.ua
2025-02-07T06:24:45Z
Біатлон. Етап Кубка IBU в Ріднау продовжать гонки переслідування
УкраинФорм
2025-02-07T06:18:57Z
Реал націлився на придбання Саліба
Football.ua
2025-02-07T05:58:54Z
Рамос став гравцем Монтеррея
Football.ua
2025-02-07T05:42:03Z
Модрич хоче продовжити контракт із Реалом ще на сезон
Football.ua
2025-02-07T05:24:10Z
Ворог просунувся в Дачному та Успенівці, – Deep State
24tv
2025-02-07T06:57:53Z
Від +16 до снігового колапсу: окупований Крим сильно засніжило
Telegraf
2025-02-07T06:57:40Z
Аварійні відключення світла ввели у 8 областях: де вимикатимуть електроенергію
GlavRed
2025-02-07T06:54:27Z
Сили оборони відбили наступ росіян на Часів Яр із південного напрямку
УкраинФорм
2025-02-07T06:48:46Z
Росіяни обстрілюють позиції та тиснуть біля Покровська і Лимана: карта бойових дій 7 лютого
24tv
2025-02-07T06:48:30Z
Різка зміна погоди в Україні: синоптики попередили, до чого готуватися
TSN
2025-02-07T06:36:59Z
Збірку антивоєнних різдвяних оповідань «Різдво тривог і сподівань» представили у Києві
Khreschatyk
2025-02-07T06:30:27Z
Погоду в Україні визначить потужний антициклон
Gazeta UA
2025-02-07T06:27:37Z
Через російську атаку вночі вибухи лунали у семи областях України - є руйнування
Комсомольская правда
2025-02-07T06:25:19Z
Не вперше фіналіст Нацвідбору: чим відомий KHAYAT, який написав пісню після обстрілу Охматдиту
24tv
2025-02-07T06:09:35Z
Фіналісти Нацвідбору Євробачення. Маша Кондратенко: балерина, яка має дуети з Білик та Klavdia Petrivna
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T06:03:49Z
5 виступів України на Євробаченні, про які говорили всі: якими вони були
24tv
2025-02-07T05:06:17Z
Мої картини допомагають Збройним силам України, вони за 3 роки принесли 11 млн грн, - Ірина Третьяк
Знай
2025-02-07T03:21:58Z
Актори "Маски шоу": як зараз виглядають і чим займаються зірки легендарної передачі
Политека
2025-02-07T02:01:12Z
Джамала назвала свої улюблені фільми
CutInsight
2025-02-07T01:00:24Z
7 кращих акторів, які зайнялися мистецтвом
CutInsight
2025-02-07T00:54:10Z
Українські політики в кіно
CutInsight
2025-02-07T00:51:26Z
Зірки Голливуду з українським походженням
CutInsight
2025-02-07T00:48:33Z
Депортовані із США провели 40-годинний переліт до Індії в кайданах
Gazeta UA
2025-02-07T06:57:34Z
FPV-дрони на оптоволокні змінюють правила ведення війни
InternetUA
2025-02-07T06:43:42Z
Як зміниться мобілізація у лютому: правозахисниця попередила українців
Политека
2025-02-07T06:42:18Z
Демограф оцінив, як зміниться співвідношення чоловіків та жінок в Україні після війни
Хвиля
2025-02-07T06:36:26Z
Безкоштовне житло у Польщі для українських біженців: як та хто може отримати
Знай
2025-02-07T06:21:55Z
8 лютого — яке церковне свято, які чотири найважливіші заборони цього дня
TSN
2025-02-07T06:06:13Z
Страховий стаж: як діяти, якщо немає запису у трудовій
ZN UA
2025-02-07T06:04:48Z
Розкриті технічні характеристики українських роботизованих комплексів Тарган
InternetUA
2025-02-07T06:01:57Z
Який вік мобілізації у 2025 році
24tv
2025-02-07T05:57:01Z
Як харчуватись при гастриті, щоб уникнути загострень
24tv
2025-02-07T06:03:03Z
Здоровий сніданок, в який ви закохаєтеся: тости з авокадо та яйцем пашот
24tv
2025-02-07T04:12:15Z
Що таке зимове безсоння і як з ним боротись
Gazeta UA
2025-02-06T22:39:55Z
Одна з категорій громадян може втратити бронювання: кого це стосується
GlavRed
2025-02-06T21:27:26Z
У МОЗ планують “розбронювати” медиків
1News
2025-02-06T20:37:57Z
"Відмовитись від абортів навіть у приватних клініках": у рф готують росіянок до вічних пологів
FaceNews
2025-02-06T20:27:55Z
Аналіз калу на приховану кров: кому призначають та як зрозуміти результати
24tv
2025-02-06T20:27:37Z
Ось чому це слід робити частіше: 6 позитивних ефектів від тримання за руки з коханою людиною
24tv
2025-02-06T20:18:52Z
Деяких медиків позбавлятимуть бронювання. Міністерство охорони здоров'я назвало умову
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T19:45:45Z
Курс валют на 7 лютого: скільки коштує долар і євро
AIN
2025-02-07T06:40:52Z
Чи вистачить Україні газу до кінця зими? Прогнози та рішення
ZN UA
2025-02-07T06:34:57Z
В Україні переглянули зарплати: стрімке зростання зафіксували у багатьох галузях
Политека
2025-02-07T06:27:59Z
«Агропросперіс» розвиває прямий імпорт добрив від Grupa Azoty
Agravery
2025-02-07T06:22:21Z
Помічники Маска намагалися блокувати платежі USAID через платіжну систему Мінфіну США — CNN
InternetUA
2025-02-07T06:07:00Z
Озвучено оновлені ціни на ковбасу та сир в Україні
AgroNews
2025-02-07T06:06:37Z
Нафтогаз показав, як тепер сплатити газ і передати показання лічильника
Хвиля
2025-02-07T06:06:05Z
Як може зрости вартість молочки в лютому 2025 року
24tv
2025-02-07T06:03:06Z
Українцям пояснили, де обміняти гривню на євро у Німеччині: як зробити це вигідно
Хвиля
2025-02-07T05:45:32Z
В Україні зʼявиться роумінг зарядних станцій для електромобілів: як це працюватиме
AutoGeek
2025-02-07T06:57:23Z
Через дії Маска продажі Tesla обвалюються по всій Європі: які країни бойкотують компанію
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T06:39:56Z
Українцям пропонують схему з безплатним розмитненням авто для військових. Чому це так не працює
Telegraf
2025-02-07T06:00:30Z
KIA готує до виробництва свій найдешевший електрокар: подробиці
ЗаРулем
2025-02-07T05:09:51Z
Більшість водіїв не здогадується: що означає напис ODO на панелі авто
GlavRed
2025-02-07T04:27:14Z
Volkswagen показав унікальні повнопривідні Transporter
AutoCentre
2025-02-06T20:06:37Z
Італійське ательє Zagato випустило перший серійний AGTZ Twin Tail
AutoCentre
2025-02-06T19:10:32Z
У Дубаї за $1 мільйон продають Гелендваген з жовто-блакитним салоном
Топ Жир
2025-02-06T18:33:29Z
Можуть оштрафувати посеред дороги: водіям пояснили, що потрібно, щоб не "влетіти на гроші"
Политека
2025-02-06T18:27:29Z
Кіт Келлог обговорив питання України на першій зустрічі з Маркаровою
ZN UA
2025-02-07T06:54:36Z
Келлог про підхід Байдена до війни в Україні: не стратегія, а "наклейка на бампер"
Европейская правда
2025-02-07T06:52:01Z
Трамп запровадив санкції проти МКС через переслідування Нетаньягу
УкраинФорм
2025-02-07T06:45:29Z
Франція не пустила до себе російських шпигунів під виглядом журналістів
InternetUA
2025-02-07T06:43:13Z
Як у Кривому Розі судять депутата-зрадника Карамалікова: суд оприлюднив записи його розмов з окупантами
Украина Криминальная
2025-02-07T06:42:30Z
Новий уряд Бельгії отримав вотум довіри після дебатів, які тривали понад 40 годин
УкраинФорм
2025-02-07T06:39:28Z
Володимир Фесенко: Внутрішні санкції – це пошук коштів на продовження оборони України
Комсомольская правда
2025-02-07T06:27:50Z
Про перемовини, заморозку і "Росія повернеться"
GlavRed
2025-02-07T06:27:14Z
Яку пенсію отримуватиме президент Польщі: Дуда озвучив цифру
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T06:21:09Z