MY.UAНовини
Київський Будинок вчителя у списку світових пам'яток, що потребують збереження: чому це важливо
Київський Будинок вчителя у списку світових пам'яток, що потребують збереження: чому це важливо

Київський Будинок вчителя у списку світових пам'яток, що потребують збереження: чому це важливо

Будівля Київського міського будинку учителя, пошкоджена під час ворожої ракетної атаки у жовтні 2022 року, увійшла до програми Watch 2025, що реалізується Всесвітнім фондом пам’яток (World Monuments Fund). Це відкриває можливості для залучення міжнародних ресурсів і реставрації пам’ятки в умовах обмеженого власного ресурсу під час війни. Адже WMF є глобальним лідером у збереженні пам’яток із більш як 700 проєктами у 112 країнах світу. Про це повідомив заступник голови КМДА Валентин Мондриївський.

фото: КМДА

«Уперше в Україні обʼєкт культурної спадщини потрапив у проєкт Watch 2025, і Будинок учителя став одним із 25 найцінніших історичних і архітектурних обʼєктів світу, які потребують термінового захисту та відновлення. Департамент освіти і науки КМДА у співпраці з професійними архітекторами-реставраторами столиці «Project Innovation», які виступили авторами проєкту реставрації, та  представницею WMF в Україні Катериною Гончаровою провели колосальну роботу, щоб донести важливість обʼєкта для світової спільноти», − зауважив Валентин Мондриївський.

фото: КМДА

Програма World Monuments Watch мобілізує дії та залучає ресурси для захисту об’єктів, які є ключовими для історичної пам’яті світового надбання та національної єдності України. 

фото: КМДА

При відборі обʼєктів експерти Міжнародного фонду відзначили, що Київський міський будинок учителя має подвійне значення для українців: це не лише всесвітня архітектурна перлина, а й один з основних символів української незалежності. У будівлі відбувалися ключові події українського державотворення, зокрема проголошення IV Універсалу Української Народної Республіки у 1918 році та Всеукраїнський з’їзд вчителів у 1917 році, який заклав основи нової української школи.

5 фото
Київський міський будинок вчителя був пошкоджений обстрілами у жовтні 2022 року
фото: Київська міська державна адміністрація

Роботи з реставрації Будинку учителя після руйнувань російськими ракетами були також здійснені завдяки фінансовій допомозі WMF за програмою Посольського фонду США зі збереження культурної спадщини (AFCP) та підтримки Посольства США в Києві. Так, у 2024 році розпочали роботи зі стабілізації купола будівлі. Тепер Фонд виділяє кошти на протиаварійні реставраційні роботи частини головного фасаду для збереження пам’ятки, де після відродження передбачається створення міжнародного центру інноваційних освітніх моделей, організація спільних заходів із понад 150 дипломатичними установами, що базуються в Києві. 

фото: КМДА
Під час російського ракетного обстрілу Києва та інших міст України 10 жовтня 2022 року, від вибуху ракети на перехресті бульвару Тараса Шевченка та вулиці Володимирської, був пошкоджений склянний купол будівлі, вибиті вікна.

Що відомо про Київський міський будинок вчителя

Будинок по вулиці Володимирській, 57 було споруджено у 1910-1912 роках за проєктом та під керівництвом видатного архітектора Павла Федотовича Альошина (1881-1961) як Педагогічний музей імені Цесаревича Олексія.

Перший варіант проєкту будівлі архітектор П.Ф. Альошин виконав у 1909 році. На головному фасаді над входом був розміщений напис – «Народний дом С.С. Могилевцева»,  оскільки кошти (300 тисяч рублів) на будівництво виділив відомий київський підприємець, голова Біржового комітету, громадський діяч та меценат Семен Семенович Могилевцев.

Головний фасад Педагогічного музею 1912 р.Срібний макет Педагогічного музею виготовлений ювелірною фірмою Маршака 1911 р.
фото: П.Ф. Альошин, архів

В листі від 25 червня 1909 р. С. Могилевцев запропонував розширити завдання музею: «…його пряме завдання – сприяти розвитку освіти в народі, бути живим струменем безпосереднього в ньому спілкування тих же вчителів та інших науковців між собою і з народом шляхом лекцій та інших читань, які можуть найповніше сприяти якомога кращому поширенню необхідних просвітницьких та наукових відомостей, давши можливість і дорослим долучитися до освіти, маючи доступ до читальні при музеї та оглядаючи виставки, колекції та ін. навчальні посібники під освіченим керівництвом хранителів кабінетів, слухаючи лекції та пояснення».

В подальшому було вирішено майбутню споруду перейменувати на Педагогічний музей імені Цесаревича Олексія. Його було намічено спорудити в пам’ять 50-річчя скасування кріпацтва в Російській державі 1861 р.

Освячення будівлі відбулось 28 серпня 1911. Газети повідомляли, що на урочистостях були присутні прем’єр-міністр Росії Столипін П.А., міністр народної освіти Кассо Л.А., Київський міський голова Дяков І.М. Почесних гостей особисто зустрічав С. Могилевцев, дамам підносили букети.

Урочисте відкриття педагогічного музею відбулось 5 жовтня 1912 р. на Володимирській вулиці в присутності численних представників педагогічної громадськості. Повідомлення про цю подію з’явились у вітчизняній і зарубіжній пресі, яка відзначала, що він відповідає всім вимогам і є одним з кращих серед педагогічних музеїв Європи.До церемонії освячення будівлі відомою київською ювелірною фірмою Маршака був виготовлений срібний макет будівлі Педагогічного музею, що вражає майстерністю виконання, найдрібнішими деталями, чітко відтвореними у сріблі – загальна вага 14 кг.

18 жовтня 1912 року будівля урочисто відкрили для доступу киян і гостей міста.

Споруда справляла враження величності своїми стінами, облицьованими плитами з білого інкерманського каменю, цоколем з фінського сірого граніту, фризом, який по всій своїй протяжності прикрашений витонченими барельєфами, що органічно вписалась у комплекс університетського кварталу і завдяки своїм архітектурно - художнім якостям була схвально сприйнята громадськістю міста.

Крім залів для експозиції, в Педагогічному музеї була і фахова бібліотека, читальний зал,спеціальні кабінети для демонстрування навчальних посібників і приладів, зразковий фізичний кабінет,довідкове бюро, виставка педагогічної літератури, велика аудиторія для проведення масових заходів. Він мав книгосховище, а також зали: бібліотечний, канцелярії, для проведення зборів вчених і представників різних освітніх товариств, виставковий і велику кількість кабінетів допоміжних приміщень.

У будівлі Педагогічного музею відкрито зразковий фізичний кабінет, в якому було зібрано все найкраще, що тільки можна було помістити в такому кабінеті на той час, а також давалася довідка про те, де все це можна придбати. Вхід до музею і користування матеріалами було безкоштовним. Зразковий фізичний кабінет наочного приладдя музею був нагороджений великою золотою медаллю Всеросійської виставки 1913 року у Києві.

У 1913-15 роках приміщення в будинку Педагогічного музею займало також Київське товариство охорони пам’яток старовини та мистецтва. Товариство було засновано 1910 року і нараховувало близько 200 членів. Воно організовувало спостереження за земляними роботами у Києві під час будівництва. Частину приміщень першого поверху займав музей товариства. Організатором і хранителем музею був археолог О. Ертель. Матеріали його розкопок у Києві та на околицях створили основну частину колекцій музею. 1915 року колекції музею було перенесено на приватні квартири членів товариства.

Початок першої світової війни вніс суттєві корективи в діяльність музею. У вересні 1915 р. він був евакуйований в м. Курськ і розміщений у приватному будинку. Після повернення експозиція не відновлювалася.

Період Української національної революції

Будинок колишнього музею – свідок гострих політичних баталій протистояння, тріумфу і падіння першого українського парламенту.

11- 12 березня 1917 року Українська Центральна Рада переселилася до будинку Педагогічного музею. М. Грушевський приїхав до Києва 13 березня і писав у спогадах: «Центральна рада для своїх зібрань дістала від міської думи в Педагогічнім музеї нібито дві кімнати, а, властиво, одну, котра була потім моїм кабінетом, коли Ц. рада заволоділа всім будинком, а друга – се був темний коридорчик, куди виходили двері з всіх кімнат. Коли збиралось більше публіки, то там стояли «запорожці», а в властивім покої стояв стіл і кілька лавок навколо. Так виглядало приміщення, в котрім я застав се будуче українське правительство, для широких зборів воно діставало дозвіл користуватись великою залою музею… Кілька покоїв займав Педагогічний музей (колекція мойого давнього знайомого Черкунова) та бібліотека».

Педагогічний музей 20 листопада 1917 р. став місцем проголошення Української Народної Республіки, прийняття IV Універсалу про незалежність в ніч з 24 на 25 січня 1918 р.

10-12 серпня 1917 в Києві у Педагогічному музеї відбувся Другий Всеукраїнський учительський з’їзд, а 13-15 серпня 1917 – Перший Всеукраїнський професійний учительський з’їзд. Резолюції з’їздів були присвячені питанням побудови нової школи і особливу увагу приділяли вчителю, його освіті й матеріальному забезпеченню.

Радянський період

Після встановлення радянської влади почався занепад музею. Лише влітку 1919 року Наркомос УРСР прийняв постанову про його відбудову. Але політичні мотиви взяли гору над потребами освіти і замість «Палацу освіти» в будинку Педагогічного музею з 1921 року перебував Пролетарський музей, з 1924 року - було розміщено Музей революції та історії партії.

У 1938 р. тут почав працювати Музей Леніна. Перед цим будинок було добудовано за проєктом П. Альошина. Таким чином, Педагогічний музей було ліквідовано. Частина його унікальних матеріалів роздана різним установам, решта зникла.

Під час відступу радянських військ з Києва у вересні 1941 р. експонати Музею Леніна були вивезені, а будинок заміновано. Очевидці бачили доставку вибухівки вантажівками ще за кілька тижнів до окупації Києва. Але, на відміну від підірваного підпільниками Хрещатика, будинок Педагогічного музею вцілів. Німці знайшли вибухівку, може, їх хтось попередив. Музей наново відкрили 15 квітня 1945 року. Фактично було відновлено довоєнну експозицію. В 1982 р. для Музею Леніна було споруджено нову будівлю, згодом Педагогічний музей повернувся до свого дому, але зайняв у ньому лише декілька кімнат. З цього моменту йому довелося пережити друге народження.

У травні 1987 р. відбулась урочисте відкриття оновленої експозиції музею. 28.10.2002 р. Київською міською радою реорганізований у комунальний комплексний позашкільний навчальний заклад «Київський міський будинок учителя».

Будинок учителя сьогодні

Київський міський будинок учителя нині – це культурно-просвітницький осередок, який сприяє творчому зростанню освітян. Основними напрямками його діяльності є формування творчої особистості вчителя із високим рівнем професійної компетентності та національної свідомості; ознайомлення із різноманітними напрямками розвитку і реформування освіти; впровадження нових освітніх технологій, популяризація передового педагогічного досвіду.

При будинку вчителя проводять науково-педагогічні семінари, конференції, діють колективи художньої самодіяльності, різного роду гуртки для вчителів та школярів (зокрема, танцювальні та хорові). У приміщенні Будинку учителя діє Педагогічний музей, філія Державної науково-педагогічної бібліотеки України ім. В. О. Сухомлинського, Міська Рада профспілки працівників освіти і науки, відділ Національного музею історії України «Музей української революції 1917—1921 рр.».

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Politico, The New York Times та Associated Press: провідні американські ЗМІ більше не отримуватимуть гроші від USAID
Политека
2025-02-06T16:12:33Z
Халява скінчилась: DeepSeek вводить ліміти на використання ШІ і підвищує тарифи
ITC
2025-02-06T16:07:38Z
Вчені вперше штучно створили ембріон кенгуру - це допоможе зберегти зникаючі види сумчатих
Комсомольская правда
2025-02-06T16:01:19Z
Збереже 97% ємності після 100 циклів: вчені створили поліпшену літій-іонну батарею
Фокус
2025-02-06T15:45:05Z
Чотири айтівці зі Львова створили месенджер, що працює під час відключень світла
InternetUA
2025-02-06T15:43:51Z
Google змінює підхід до наймання представників меншин
iPress
2025-02-06T15:43:16Z
На $400 більше: MSI та Asus підняли ціни NVIDIA RTX 5090 та 5080
ITC
2025-02-06T15:37:29Z
Не на деревах чи кущах: люди вражені через те, як насправді росте арахіс
GlavRed
2025-02-06T15:27:47Z
Samsung Galaxy Z Fold 7 здивує новим дисплеєм: інсайдер розкрив головну особливість
InternetUA
2025-02-06T15:01:53Z
Зачіски, які старять: не варто їх робити, щоб не додати зайвого віку
24tv
2025-02-06T16:06:34Z
Як відчистити іржу на ножах: економні способи, якими користувались бабусі
24tv
2025-02-06T15:48:49Z
Як жінкам за 50 завжди гарно виходити на фотографіях: найголовніші секрети
TSN
2025-02-06T15:36:59Z
Дуже смачний сирний десерт: рецепт бюджетної страви
TSN
2025-02-06T15:36:18Z
Конвертики кохання: поштове печиво до Дня Валентина, яке розтопить серце будь-кого
24tv
2025-02-06T15:33:11Z
День бармена: ви навіть не підозрювали, що ці знаменитості робили коктейлі у молодості
24tv
2025-02-06T15:27:21Z
Які знаки зодіаку знайдуть другу половинку на День святого Валентина
24tv
2025-02-06T15:06:40Z
Як відбілити подушки за 10 хв.: допоможе дешевий засіб з аптеки
Gazeta UA
2025-02-06T14:39:24Z
Давно забутий, але такий смачний салат: рецепт із СРСР за 5 хвилин
GlavRed
2025-02-06T14:27:31Z
Заманили, а потім побили: у Києві підлітки напали на хлопця
Telegraf
2025-02-06T16:15:45Z
На Київщині горить центр управління відходами
УкраинФорм
2025-02-06T16:07:04Z
Ковельські поліцейські оперативно затримали чоловіка, який пограбував підприємця
Украина Криминальная
2025-02-06T16:06:56Z
В Індії через технічний збій розбився винищувач Mirage-2000
УкраинФорм
2025-02-06T16:00:56Z
У Підмосков'ї розбився літак: є жертви
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T16:00:43Z
На Філіппінах розбився військовий літак США, четверо загиблих
УкраинФорм
2025-02-06T15:54:30Z
У Вінниці затримали «бігунка», який «вирішував» питання у Сервісному центрі МВС
Украина Криминальная
2025-02-06T15:51:59Z
Біля станції метро в Брюсселі сталася ще одна стрілянина, є постраждалий
Европейская правда
2025-02-06T15:51:30Z
У Києві повідомили про підозру 34-річному іноземцю, який систематично знущався над співмешканкою
Украина Криминальная
2025-02-06T15:21:28Z
Футболіст Ла Ліги призупинив кар'єру через рецидив раку
24tv
2025-02-06T15:57:25Z
Динамо перемогло Шкендію в товариському матчі
Football.ua
2025-02-06T15:55:40Z
"Було досить потужно": катмен Кличка розповів, що сказав боксер перед останнім боєм
24tv
2025-02-06T15:48:36Z
"Ентоні має варіанти, але": промоутер Джошуа про можливих суперників боксера
24tv
2025-02-06T15:42:48Z
УЄФА може зробити серйозну зміну у форматі Ліги чемпіонів
ZN UA
2025-02-06T15:28:25Z
Аморім: Я йду на цей ризик, тому що в кінцевому підсумку це окупиться
Football.ua
2025-02-06T15:22:31Z
Фабрегас: Я зрозумів, що таке Серія А насправді – це інший світ та інший рівень
Football.ua
2025-02-06T15:13:55Z
Ексчемпіон зробив невтішний прогноз для Усика на його наступну битву
24tv
2025-02-06T15:00:45Z
Мустафаєв: Щоб грати у збірній, треба бути на увазі, а в Поліссі я не грав
Football.ua
2025-02-06T14:46:50Z
За місяць можно купити смартфон: скільки грошей втрачають мешканці Києва через підвищення тарифів на проїзд
Telegraf
2025-02-06T16:15:57Z
На Волині на жінку напала скажена лисиця: фото, відео
TSN
2025-02-06T16:13:18Z
Вивантаження вагонів із зерном у портах Одеси збільшилось на 15%
AgroPortal
2025-02-06T16:00:34Z
Відмовилися друкувати прапори: у Києві стався скандал ЛГБТ-військових із друкарнею
Telegraf
2025-02-06T15:54:01Z
Спрогнозувати дії окупантів у Часовому Яру неможливо, — речник ОТУ "Луганськ"
24tv
2025-02-06T15:42:33Z
Україна пішла в наступ на Курщині: лейтенант ЗСУ - про те, що там відбувається
GlavRed
2025-02-06T15:36:11Z
Ворог обстріляв з артилерії Дніпровське на Херсонщині, поранений цивільний
УкраинФорм
2025-02-06T15:31:15Z
Зеленський нагородив захисників, які воюють на Курщині
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T15:27:45Z
У Києві тимчасово зачинено Американський дім
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T15:18:51Z
Меган Маркл розкритикували за показну благодійність
Фокус
2025-02-06T16:15:04Z
Маріупольський музей створює електронний каталог для збереження культурної спадщини
24tv
2025-02-06T16:09:15Z
З'явився трейлер мультфільму "Смурфи"
Gazeta UA
2025-02-06T16:06:40Z
Зірковий склад ведучих Оскара 2025
360ua.news
2025-02-06T16:00:58Z
Я знаю дівчат, до яких вламувалися у гримерки, – співачка про домагання у музичному бізнесі
24tv
2025-02-06T15:39:20Z
Генрі Кавілл у «Казино Рояль»: в мережу злили відео 20-річної давнини з пробами актора на Джеймса Бонда
ITC
2025-02-06T15:37:12Z
Хто замінить Ксенію Мішину в «Я люблю Україну»? У мережі називають два імені
Вива
2025-02-06T15:33:47Z
У столиці Литви відбудуться «Дні українського кіно»
УкраинФорм
2025-02-06T15:27:47Z
Ruslana у 2025 році в YouTube презентувала drum-версію на пісню "Кам'яна діва".
FM-TV
2025-02-06T15:07:38Z
Росія планує направляти депортованих із України дітей у військові навчальні заклади - правозахисники
УкраинФорм
2025-02-06T16:15:44Z
Погана прикмета чи глобальне потепління? Посеред зими додому повертаються перелітні птахи
Комсомольская правда
2025-02-06T16:13:31Z
Італія розгорне системи ППО SAMP/T у Литві для участі в навчаннях
Европейская правда
2025-02-06T16:07:52Z
Масове СЗЧ у 155-й бригаді: екскомандира Рюмшина триматимуть під вартою — що відомо про заставу
TSN
2025-02-06T16:04:20Z
Чого найбільше бояться українці: опитування показало
Gazeta UA
2025-02-06T15:51:19Z
Вчора — моніторинг, сьогодні — звіт. Чому влада не питає Академію наук про настрої українців
Telegraf
2025-02-06T15:51:16Z
Що вважається початком військової служби під час мобілізації: Верховний суд дав пояснення
Фокус
2025-02-06T15:48:24Z
Зеленський пояснив, як винищувачі Mirage вплинуть на захист від російських обстрілів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T15:46:55Z
Цю помилку роблять навіть ЗМІ: в Україні почали вживати рідкісне слово, як сказати його правильно
Telegraf
2025-02-06T15:45:32Z
Зеленський заборонив вилучення органів у загиблих військових
1News
2025-02-06T16:12:43Z
Син став донором для мами: у «Феофанії» вперше провели родинну трансплантацію печінки
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T16:12:16Z
Синергія виробників добрив і ЗЗР з аграріями підвищує дієвість препаратів
AgroPortal
2025-02-06T15:30:33Z
Вибухове зростання м'язів, але є ризик небезпечної "побічки": для чого потрібен креатин
GlavRed
2025-02-06T15:27:38Z
Чому під час депресії хочеться солодкого
24tv
2025-02-06T15:18:32Z
Вимагав від пацієнта з біполярним розладом хабар. Який вирок суд виніс лікарю у Дніпрі
Telegraf
2025-02-06T15:06:37Z
Зеленський підписав закон про систему охорони психічного здоровʼя
УкраинФорм
2025-02-06T14:30:14Z
Стане набагато легше: як пережити сильну магнітну бурю
GlavRed
2025-02-06T14:27:23Z
Як схуднути без спорту: 10 правил від відомого експерта з дієтології
TSN
2025-02-06T13:36:30Z
У МВФ розповіли, над чим зосередить увагу наступна місія Фонду в Україні
УкраинФорм
2025-02-06T16:15:36Z
Можна видихнути: ціни на ключовий продукт не зростатимуть, але є "загвоздка"
GlavRed
2025-02-06T16:15:04Z
АМКУ дозволив «Кифвстару» купити Uklon: що це дасть кожній компанії?
ITC
2025-02-06T16:10:41Z
В уряді прогнозують стабільні ціни на продукти найближчими місяцями
УкраинФорм
2025-02-06T16:06:41Z
Борщ стане золотим: вартість популярного овоча зростає як на дріжджах
Знай
2025-02-06T16:06:28Z
Експерт спрогнозував, як зміняться ціни на молоко, сир та масло у 2025 році
Хвиля
2025-02-06T16:03:29Z
Непереоформлена земля після 1 січня 2025 року: що чекає на власників
24tv
2025-02-06T16:03:09Z
Китай почав розслідування проти Google і приглядається до Intel, щоб помститися США за тарифи
InternetUA
2025-02-06T16:01:49Z
Що вигідніше купувати зараз: євро чи долари
24tv
2025-02-06T15:51:23Z
Novitec показав нову версію тюнінгу Ferrari 296
AutoCentre
2025-02-06T16:07:19Z
У Volkswagen оголосили про випуск електромобіля вартістю €20 000
Gazeta UA
2025-02-06T16:06:08Z
У Кременчуці зробили багатофункціональний автомобіль на шасі Mercedes-Benz Arocs
AutoCentre
2025-02-06T15:04:44Z
Декілька моделей Suzuki скоро зникнуть з ринку: дилер назвав причину
ТСН
2025-02-06T14:24:59Z
Електрифікований кросовер Opel продемонстрував запас ходу понад 1100 км
Фокус
2025-02-06T14:21:42Z
Новий бюджетний електромобіль Renault перетворили на пляжний багі
AutoCentre
2025-02-06T14:04:59Z
Continental представив нову шину для електромобілів
AutoGeek
2025-02-06T13:12:31Z
У Британії вкрали машину, "яку не можна викрасти"
24tv
2025-02-06T12:18:50Z
Гібрид для Ле-Мана: Aston Martin показав спортпрототип Valkyrie LMH
AutoGeek
2025-02-06T12:15:57Z
Половина Ради на Молитовному сніданку у США: Зеленський розкритикував депутатів за закордонні відрядження
УкраинФорм
2025-02-06T16:15:14Z
Непомітна перемога Макрона: як Франція почала вихід із політичної кризи
Европейская правда
2025-02-06T16:10:14Z
Британія відкинула примусове переміщення палестинців з Гази, яке пропонує Трамп
Европейская правда
2025-02-06T16:07:50Z
Глава МЗС Польщі підтримав ідею європейського банку для переозброєння
Европейская правда
2025-02-06T16:07:29Z
Бен Стіллер відповів на закиди, що отримав 4 мільйони доларів за поїздку до України під час війни
TSN
2025-02-06T16:06:35Z
Обшуки у Комарницького. Ексдепутат Київради зробив заяву
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T16:06:33Z
Перша країна Європи підтримала план Трампа щодо Сектору Гази
TSN
2025-02-06T16:06:04Z
Президент Чехії затвердив продовження захисту біженців з України
Европейская правда
2025-02-06T16:03:57Z
У Великій Новосілці рсіяни використовують цивільних як «живий щит» від дронів
УкраинФорм
2025-02-06T16:03:43Z