MY.UAНовини
Особливості національного бронювання: що нас чекає з 1 березня і чому система працює зі збоями
Особливості національного бронювання: що нас чекає з 1 березня і чому система працює зі збоями

Особливості національного бронювання: що нас чекає з 1 березня і чому система працює зі збоями

Ті, хто зараз заброньований, навесні можуть отримати повістки

Рік тому, уноворічному зверненні до українців, президент Володимир Зеленський вперше проголосив простий принцип: "Або ти працюєш, або ти воюєш". Питань нема – надійний тил дорівнює успіхам на фронті. Втім, праця в тилу, в сучасних реаліях, перетворюється на задачу із "зірочкою". "На Львівщині ТЦК мобілізував заброньованого", "Заброньованого працівника мобілізували — суд каже, що все законно" — подібні заголовки в ЗМІ з’являються ледь не щотижня.

Чому так? Які баги є в системі бронювання, чи бачать їх у владі, та чи можливо виправити ситуацію? Відповіді на ці питання шукав "Телеграф".

Проблеми системи

Непередбачуваність. Це, певно, наріжний камінь всіх проблем, пов’язаних з бронюванням. Постанова Кабміну №76 від 27 січня 2023 року – це "біблія", з якою звіряються всі керівники підприємств, які бронюють своїх працівників. За два роки цей важливий документ змінювався урядом 21 (!) раз. Тобто, ледь не кожного місяця правила бронювання оновлювалися. Останній великий апгрейд відбувся в листопаді минулого року.

– За три роки війни не було жодного разу, щоб відстрочка від мобілізації чи бронювання були за правилами, які існували три місяці тому. Кожен раз щось нове, — підтверджувавв інтерв’ю "Телеграфу" адвокат Ростислав Кравець.

А є ж ще й інші підзаконні акти, що стосуються бронювання: галузеві критерії міністерств, державних підприємств, військово-цивільних адміністрацій, Пенсійного фонду… Кількість нормативки така велика, що тільки-но розберешся з чинними правилами, як уряд вже напише нові. Чим це загрожує?

Наприклад, згідно з діючими правилами, забронювати можливо не більше 50 відсотків військовозобов’язаних на критичному підприємстві. Наприкінці минулого року, уряд дозволив в загальній кількості працівників не враховувати жінок.

– Але ж до того їх треба було враховувати, — пояснює "Телеграфу" працівниця одного з агропідприємств Полтавщини Ірина. – У підсумку, щоб "влізти" в квоту і зберегти на роботі якомога більше чоловіків, керівництву довелося звільнити з роботи жінок. Село, іншої роботи немає. Жінки взяли дітей і виїхали в Німеччину.

Визначення критичності. Звісно, право бронювати своїх працівників мають не всі підприємства, а виключно ті, які визначено критично важливими для забезпечення потреб ЗСУ чи функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення.

Один з основних критеріїв "критичності" — важливе значення для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади. А як зрозуміти підприємство важливе для економіки чи ні? Ось тут вже в гру вступають міністерства та військово-цивільні адміністрації, які й повинні оцінити критичність кожного конкретного підприємства.

– І найбільша проблема тут у процедурі визначення критичності, — пояснює "Телеграфу" заступниця директорки Європейської Бізнес Асоціації Світлана Михайловська. – Кожне міністерство та кожна ОВА мають свої критерії для критично важливих підприємств та власне трактування цих критеріїв. Також немає чітко визначеного періоду, який необхідний для розгляду заявок на критичність. Підприємства понад місяць чекають на отримання статусу критичності. Водночас, рішення щодо повторного підтвердження цього статусу іноді просто "зависають" у відповідних структурах.

Не під запис співрозмовники видання розповідають, що ручне визначення критичності підприємств несе за собою корупційні ризики. Простіше кажучи — підприємці на місцях дуже залежні від стосунків з профільними міністерствами і владою на місцях.

Крім того, є питання і до квоти у 50% заброньованих на підприємстві. За окремим рішенням Міністра оборони така квота може бути збільшена і в Мінекономіки переконували "Телеграф",що цей механізм працює. Втім, мери міст по всій країні продовжують жалітися, що їм критично не вистачає комунальників, яких продовжують мобілізувати. В Луцькій міськраді наприкінці минулого року звернулися до Міноборони з проханням збільшити квоту до 85%. Однак за інформацією "Телеграфу", в оборонному відомстві відмовили міськраді Луцька збільшити квоти.

Галузеві критерії. Багато питань виникає до галузевих критеріїв критичності, які встановлюються міністерствами та ОВА. Візьмемо до прикладу критерії Міністерства аграрної політики, які були оновлені в грудні минулого року. З точки зору міністерства, критичне підприємство в галузі сільського господарства це те, яке здійснює оброблення угідь сільськогосподарського призначення на площі не менше 500 гектарів. Для великих агрохолдингів це не є проблемою, а от для фермерів…

– Переважна більшість фермерських господарств (більше 85%) мають площу до 120 гектарів. Це сімейні фермерські господарства європейського типу. Тепер ці господарства, протягом війни навіть не можуть вести мову про те, щоб забронювати голову господарства чи працівників. Тобто умови виставлені одні, а реальна ситуація інша. І фермерські господарства сьогодні поставленні в умови виживання, а може й знищення до весни 2025 року. Ми йдемо в Європу, а Європа виключно фермерська. Ми можемо туди дійти, але вже без українського фермера, — коментує "Телеграфу" почесний президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України Іван Томич.

Днями профільний комітет ВР звернувся до уряду, щоб знизити поріг у 500 гектарів, втім, поки галузеві критерії залишаються незмінними.

Крім того, проблеми "вистрілюють" навіть в галузі оборонної промисловості.

– Оборонні субпідрядники. Є підприємства, які виконують оборонне замовлення. Вони бронюють до 100 відсотків людей. А є їхні субпідрядники, які, наприклад, постачають підприємству якісь деталі, компоненти для кінцевих виробів. Деякі з цих підприємств не потрапляють під бронювання як виконавці оборонного замовлення, — пояснив "Телеграфу" член парламентського комітету з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський.

Недоекономічне бронювання. Навколо впровадження, так званого, економічного бронювання, коли працівник отримує відстрочку на основі розміру своєї зарплати, впродовж минулого року ламали списи нардепи, військові та урядовці. Зрештою, формально, від моделі економічного бронювання (як такої, що не є справедливою) можновладці відмовились. Втім, де-факто, розмір зарплати для бронювання і визнання підприємства критичним має значення.

– На сьогодні "Держстат" не опублікував статистику середньої заробітної плати за 2024 рік, тому не зрозуміло, який рівень зарплати буде взято за основу при розгляді документів? До того ж, у січні 2025 року ще неможливо надати фінансову звітність за 2024 рік, — додає Світлана Михайловська.

Відсутність комунікації з ТЦК. Це, певно, найболючіша проблема в питаннях бронювання. Навіть маючи всі підстави для бронювання, інколи, працівники не користуються цим правом, з остраху на те, що при першій же комунікації з ТЦК їх буде мобілізовано.

– Через пів року після повномасштабного вторгнення я звільнився з роботи і вирішив піти працювати на завод, де збирають міни. Оцінивши свої сили, скажу відверто, що мобілізації я боявся, але якось допомагати країні хотів, тому і прийняв таке рішення, — розповідає "Телеграфу" слюсар одного зі столичних оборонних підприємств Андрій. – Бронь у нас, звісно, передбачена, і я маю повне право її отримати, та для цього мені треба піти спочатку в ТЦК, щоб оновити свої дані, пройти ВЛК, адже в "Резерв+" дані у мене не підтягуються (можливо, через те, що я виїхав з окупованих територій). Та навіть керівництво на роботі не радить мені цього робити, мовляв, є імовірність, що ніхто не подивиться на те, де я працюю і мене мобілізують.

З одного боку, навмисно ховатися від мобілізації за бронюванням історія не надто етична, та з іншого, те ж саме цілком офіційно пропонує і держава, коли міністр національної єдності Олексій Чернишовпропонує відстрочку всім тим, хто повернеться з-за кордону і буде працювати на оборонку.

Ще більше розбурхав цей вогонь непорозумінь громадян з ТЦК, нардеп від "Слуги народу", член комітету з питань нацбезпеки і оборони Олександр Федієнко, який повідомив профакт мобілізації заброньованого працівника. В Миколаївському ТЦК, яке й опинилося в епіцентрі скандалу, потім виправдовувались, мовляв, виник технічний збій. Але аргументи заброньованого, вочевидь, були проігноровані, що свідчить про небажання працівників ТЦК йти на цивілізовану комунікацію.

Це основні, але далеко не всі проблеми бронювання по-українські. Є й багато дрібніших негараздів:

– Компанії стикаються з тим, що "ДіЯ" неправильно рахує квоту (кількості працівників, яких можна забронювати на підприємстві, — Ред.). Також є відсутність розуміння щодо можливості отримання бронювання обмежено-придатними особами, які не встигли пройти ВЛК. Направити на ВЛК може тільки ТЦК, і отримати це направлення може бути дуже складно.

Крім цього, існує проблема у бронюванні працівників постійних представництв в Україні, оскільки бронювання проходить через "ДіЯ", а представництва не мають такої можливості (через особливості відомостей про такі компанії та їх реєстр). Це ускладнює планування бізнес-процесів, а до таких представництв, зокрема, відносяться компанії сфери охорони здоров’я, які є критичними, — підкреслила Світлана Михайловська.

Що буде весною

Момент істини для більшості підприємств, які бронюють своїх співробітників, настане 28 лютого 2025 року. Саме до цього дня діють бронювання, видані за "старими" правилами (до останньої зміни в постанові №76).

– До 28 лютого підприємства мають підтвердити свою критичність за новою процедурою. Ця можливість у них є, починаючи з грудня. Цей строк більш-менш прийнятний. За цей час можна встигнути, — каже нардеп Кисилевський. – Чому взагалі виникла ситуація перегляду критеріїв? Тому, що були помічені випадки зловживань. По старій системі підприємство демонструвало відповідність критеріям, а після того, як отримувало критичність, у нього або аномально зростала кількість працівників, або рівень зарплати працівників раптово знижувався до мінімальної зарплати. Таких підприємств було не дуже багато, але вони були.

Після 28 лютого відбудеться або ж перебронювання, про яке підприємства мають потурбуватися вже зараз, або ж зняття відстрочок. Скільки саме українських працівників втратять право на відстрочку сказати важко. Так, за словами директора департаменту економіки безпеки і оборони Мінекономіки Сергія Сметанко, зараз в Україні близько 20 тисяч "критичних" підприємств і навесні їх стане менше на "незначну кількість".

– Я не думаю, що нова система бронювання спричинить суттєві зміни в переліку підприємств, які були критичними. Так, хтось через невідповідність критеріїв відсіється, а хтось навпаки може детінізуватись і бронювати працівників, — зазначає Кисилевський.

Втім, якась кількість бронювань вочевидь, таки "злетить". А це означає – мобілізацію.

– Я можу припустити, що якась кількість людей дійсно буде не заброньована. Але при цьому треба розуміти, що ці люди вже є на радарах ТЦК. І якщо так, то величезна вірогідність того, що ці люди будуть далі мобілізовані, — пояснив в коментарі "Телеграфу" Олександр Федієнко.

Чи можна приборкати хаос з бронюванням

В опозиції зазначають, що свою роботу повинен краще виконувати уряд.

– Після початку широкомасштабного вторгнення, замість того, щоб визначити критично необхідні для сил оборони галузі та підприємства, почали займатися економічним бронюванням (йдеться про економічне бронювання де-факто, коли розмір заробітної плати співробітника має значення для бронювання, — Ред.) Це призвело до корупції в космічних масштабах. Тому замість того, щоб займатися в ручному режимі бронюванням за критеріями, бажано було б визначити галузі, підприємства і надати їм необхідну кількість бронювання, та не бавитися, в так зване, економічне бронювання, — коментує "Телеграфу" нардепка від "Європейської Солідарності", членкиня парламентського комітету з нацбезпеки і оборони Ірина Фріз.

В уряді ж вважають, що централізація бронювання зробить ще гірше.

– Це буде дуже обтяжливо і важко. Рішення уряду – довгий процес погодження, прийняття рішень, доопрацювання. Це займе дуже багато часу, — зазначав Сметанко.

В громадах впевнені, що спрацює простий рецепт: треба просто збільшити квоти на бронювання (для тих же комунальників), і закликають підписувати відповідні петиції.

Втім, за словами нардепів, із системи бронювання і так вже "витиснули" максимум.

– Є дві потреби виживання країни. Одна потреба – армії потрібні люди. Відповідно, потрібно дати можливість армії мобілізувати якомога більше людей. З іншого боку армія потребує грошей. Гроші беруться від того, що підприємства працюють і сплачують податки. Тому та концепція бронювання, що діє зараз, це певний компроміс, якого вдалося досягти і на який були готові піти військові, — підкреслює Киселевський.

Відповідно, законотворці не прогнозують зміни у системі.

– Наразі це питання не розглядається у Верховній Раді, — каже Фріз.

– Зараз не бачу можливості говорити про те, що в системі бронювання можливі якісь радикальні зміни, — додав Кисилевський.

Тож, попри недосконалість процедури бронювання, нардепи радять просто прийняти філософію компромісу між економікою та потребами оборони.

– З точки зору діючого законодавства у нас все нормально в законах і Кабмін визначає як рухатись далі. Керівникам всіх підприємств треба зрозуміти, що треба, як то кажуть, затягнути ремені. Можливо, настав той час, коли раніше одну операцію виконувало три людини, а тепер цю операцію повинна виконувати одна. І з цією філософією жити далі. Інакше не буде, — резюмував Федієнко.

Теги за темою
КабминБизнес
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Один із примарних проектів FCA нарешті закрили
Топ Жир
2025-07-10T00:48:08Z
Біткоїн оновив історичний максимум вище $112 тис
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T21:06:14Z
Nvidia першою у світі сягнула $4 трлн капіталізації на тлі буму ШІ
InternetUA
2025-07-09T20:04:37Z
Який мінімальний термін оренди землі можливий в Україні
24tv
2025-07-09T19:06:04Z
Ціна зростає вчетверо: як держава заробляє на прозорих аукціонах, скільки отримав бюджет
24tv
2025-07-09T18:57:21Z
В Україні у червні інфляція пригальмувала до 0,8% - Держстат
УкраинФорм
2025-07-09T18:45:51Z
«Укрпошта» запровадила пільги для мешканців сіл
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T18:39:12Z
Гряде нова пенсійна реформа: чого чекати мільйонам українців
GlavRed
2025-07-09T18:27:08Z
У РФ влада масово відбирає бізнес: Bloomberg назвало суму конфіскованого майна
Хвиля
2025-07-09T18:21:47Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Викликає ожиріння та провокує хвороби печінки: вчені назвали найнебезпечніший вид цукру
Знай
2025-07-09T20:51:35Z
Учені відкрили найрідкісніший тип крові на планеті: її виявили всього в однієї жінки
Фокус
2025-07-09T20:18:05Z
Ковбаса і сосиски - це зло. Аніта Луценко пояснила, чому
Gazeta UA
2025-07-09T19:54:47Z
Чотирилапі терапевти, як тварини допомагають мозку
360ua.news
2025-07-09T19:18:52Z
Епігеном, стрес і сон: як організм може сповільнити старіння
24tv
2025-07-09T18:45:54Z
Чим корисні сардини і чому їм варто дати шанс
360ua.news
2025-07-09T18:27:07Z
Навіщо сіль насипають в шкарпетки на ніч: цей метод любили наші бабусі
24tv
2025-07-09T18:06:49Z
Келлог: Україна пережила найбільшу атаку РФ за всю історію у ніч на 9 липня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T00:51:27Z
Литва відтермінувала вимогу щодо знання мови для українських біженців… на шість місяців
Украина Криминальная
2025-07-10T00:37:34Z
Не лише зміна посла: з'явилися сигнали про кардинальну зміну стосунків США та України
24tv
2025-07-10T00:33:16Z
Україна після паузи почала отримувати озброєння зі США - Reuters
УкраинФорм
2025-07-10T00:31:15Z
Адміністрація Трампа відновила постачання певної зброї Україні після тижневої паузи, – AP
24tv
2025-07-10T00:10:17Z
Критична розвилка: Клімкін пояснив, чому Путін посилив тиск на Україну
Telegraf
2025-07-09T23:52:50Z
Масований удар БпЛА по Києву, є влучання у кількох районах: які наслідки атаки
24tv
2025-07-09T23:15:20Z
РФ використовує Білорусь для прольоту "Шахедів": що відомо про нову тактику
TSN
2025-07-09T22:57:52Z
Зеленський зустрівся із Келлогом у Римі
УкраинФорм
2025-07-09T22:55:59Z
Гороскоп на завтра 11 липня: Овнам - далека подорож, Левам - захоплива ситуація
GlavRed
2025-07-10T00:46:44Z
У Часовоярській і Торецькій громадах на Донеччині залишаються 267 цивільних
УкраинФорм
2025-07-10T00:10:55Z
Київ атакують російські безпілотники, працює ППО
УкраинФорм
2025-07-09T23:25:37Z
У Києві пролунали вибухи в кількох районах: що відомо про атаку дронів
Telegraf
2025-07-09T23:04:10Z
Табун шахедів летить на Київ: в столиці лунають вибухи, працює ППО
GlavRed
2025-07-09T23:01:34Z
Атака на Київ: з'явилась інформація про перші наслідки в одному з районів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T23:01:01Z
"Бухлохід" чи "Чорна перлина"? Курйозне судно помітили під Одесою, скільки коштує його оренда
Telegraf
2025-07-09T22:39:05Z
Росіяни вдарили з артилерії по Херсону, троє людей у лікарні
УкраинФорм
2025-07-09T22:36:47Z
Без "Червоного кольору": чому Києву не підходить ізраїльська система оповіщення
Фокус
2025-07-09T21:13:17Z
До використання у ЗСУ допустили вітчизняний тренувальний комплект UF
УкраинФорм
2025-07-10T00:10:10Z
Німеччина витратить 16 млн євро на ремонт кіоску
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T00:00:17Z
Захід здивований: як Україна ламає стереотипи про війну майбутнього
GlavRed
2025-07-09T23:25:40Z
Сили оборони знищили російський ЗРК «Бук»
УкраинФорм
2025-07-09T22:51:15Z
Американська зброя знову в дорозі: що отримає Україна
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T22:30:07Z
Дрони атакували Україну з Білорусі: куди вони летіли
Telegraf
2025-07-09T21:48:59Z
Категорично не робіть цього 10 липня — інакше ваш гаманець швидко спорожніє
Telegraf
2025-07-09T21:21:36Z
Люди, які пішли добровільно, закінчуються, – військовий розповів, що думає про мобілізацію
24tv
2025-07-09T21:06:03Z
Дрони-перехоплювачі ще не збили жодного "Шахеда" — Безугла
TSN
2025-07-09T20:51:41Z
Синонім брутальності на прогулянці: який зараз вигляд має "Техаський рейнджер" Чак Норріс
GlavRed
2025-07-09T23:25:38Z
Зібрав мільярди доларів та став культовим: який фільм є найкасовішим в історії кіно
24tv
2025-07-09T21:45:49Z
Розтину не буде: від чого насправді помер зірка "Убити Білла" Майкл Медсен
GlavRed
2025-07-09T21:27:54Z
Копія тата: Галкін показав сина Гаррі, який підріс
GlavRed
2025-07-09T21:27:12Z
10 найпопулярніших фільмів та серіалів на Netflix, що стали фаворитами українських глядачів
24tv
2025-07-09T21:00:06Z
"Хижак" на подіумі та копія молодого Ді Капріо: 5 найпопулярніших чоловіків-моделей
24tv
2025-07-09T19:39:28Z
Смерть Ігоря Поклада: українські артисти скорблять через втрату Маестро
GlavRed
2025-07-09T19:27:12Z
Ці джинси стали головним трендом 2025: не пропустіть новинку
24tv
2025-07-09T19:06:02Z
Відомий режисер поділився подробицями смерті Ігоря Поклада: "Неймовірно боляче"
24tv
2025-07-09T17:18:22Z
Мрії стануть реальністю: 5 знакам зодіаку неабияк пощастить в липні
GlavRed
2025-07-10T00:31:59Z
Вас спіткатиме бідність і самотність через стару сумку? Що кажуть прикмети
Telegraf
2025-07-10T00:25:44Z
Відчувають наперед: хто зі знаків зодіаку має справжнє шосте чуття
Gazeta UA
2025-07-09T21:39:56Z
Букет у вазі буде стояти набагато довше: додайте всередину чудо-засоби
24tv
2025-07-09T21:36:59Z
І не доведеться нічого вигадувати: котлети з кабачків, які нагодують всю сімʼю
24tv
2025-07-09T21:36:50Z
День ангела 10 липня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-07-09T21:18:05Z
Оптична загадка на 5 с: спробуйте знайти курку серед качок
Gazeta UA
2025-07-09T20:54:38Z
Щоб вийшла мʼякою, але не розварилася: скільки часу треба готувати кукурудзу
24tv
2025-07-09T20:12:51Z
Таємничі та кришталево чисті: які озера у Карпатах повинен побачити кожен
24tv
2025-07-09T20:06:40Z
З'явились перші кадри наслідків ворожої атаки на столицю
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T00:33:23Z
Київ атакували дрони та балістичні ракети: що відомо про перші наслідки, атака триває
Telegraf
2025-07-10T00:01:50Z
Київ у вогні: після удару РФ зайнялися пожежі у багатоповерхівках
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T23:30:12Z
Відомі брати-бізнесмени з Одеси, підозрювані у махінаціях, потрапили у розшук
Украина Криминальная
2025-07-09T22:45:50Z
Зевс "благословив"? У Великому Новгороді в Росії після удару блискавки спалахнула підстанція
Telegraf
2025-07-09T21:57:29Z
Армія РФ обстріляла вокзал у Херсоні, є пошкодження
УкраинФорм
2025-07-09T21:19:01Z
Жахлива ДТП на Тернопільщині: четверо людей загинули на місці
TSN
2025-07-09T21:09:16Z
Прокурором Києва став Ходаківський — фігурант дисциплінарного скандалу та тиску на бізнес, – Кочетков
Vlasti
2025-07-09T19:45:33Z
Жінка хотіла купити авто онлайн і втратила 9 тисяч гривень
InternetUA
2025-07-09T19:21:04Z
Ви можете стати власником унікального Ferrari з V12, яке так і не вийшло у серію
Топ Жир
2025-07-10T00:03:03Z
Чи купили б ви електромобіль після закінчення податкових пільг?
Топ Жир
2025-07-09T23:18:24Z
Розкішний Land Cruiser за $98 тисяч продавали як новий, хоча на ньому вже було 8 тисяч кілометрів пробігу
Топ Жир
2025-07-09T22:48:26Z
Lamborghini оголосила неприємну новину для шанувальників електромобілів
Топ Жир
2025-07-09T22:03:15Z
BMW створив велосипед настільки жорсткий, що на його тлі M4 CSL здається м’якою іграшкою
Топ Жир
2025-07-09T21:18:13Z
Новий Nissan Leaf може зіткнутися з проблемами ще до виходу на ринок
Топ Жир
2025-07-09T20:48:53Z
Ford знову відкликає автомобілі, щоб уникнути повторення небезпечних ситуацій з пожею
Топ Жир
2025-07-09T20:03:52Z
Шокуюча історія: Hertz знову розлютив клієнта через штучний інтелект, але компанія не збирається поступатися
Топ Жир
2025-07-09T19:18:37Z
Кращій фургон 2025 року ліг в основу нової лінійки кемперів
AutoCentre
2025-07-09T19:09:22Z
Гендиректорка соцмережі X оголосила про відставку
InternetUA
2025-07-10T00:01:35Z
Головоломка-тест на уважність: знайдіть собаку серед овець за 5 секунд
Gazeta UA
2025-07-09T23:04:11Z
Starlink отримав остаточний дозвіл на роботу в Індії - Reuters
InternetUA
2025-07-09T23:01:12Z
Археологи виявили дерев'яний зал, що передує Стоунхенджу
Gazeta UA
2025-07-09T22:42:20Z
Головний операційний директор Apple Джефф Вільямс іде у відставку — хто його замінить
InternetUA
2025-07-09T22:01:15Z
STALKER 2: Серце Чорнобиля готується до релізу на PlayStation 5
24tv
2025-07-09T20:48:44Z
Samsung презентувала нові покоління гнучких смартфонів та смарт-годинників
1News
2025-07-09T20:30:44Z
Гендиректорка соцмережі X пішла з посади після скандалу з чат-ботом Grok
Лига
2025-07-09T19:39:03Z
Чи потрібно зберігати яйця у холодильнику: вчені дослідили це питання та відповіли
24tv
2025-07-09T19:12:07Z
«Шахтар» сьогодні стартує у Лізі Європи УЄФА
УкраинФорм
2025-07-09T23:16:20Z
Відбулися стартові матчі першого раунду кваліфікації Ліги чемпіонів УЄФА
УкраинФорм
2025-07-09T22:09:59Z
Жіноче Євро-2025 з футболу. Англія перемогла Нідерланди, Франція - Вельс
УкраинФорм
2025-07-09T21:57:48Z
Манчестер Сіті продасть опорника до Комо за 13 млн євро
Football.ua
2025-07-09T21:22:46Z
Хто зіграє у фіналі Клубного чемпіонату світу-2025: дата та час початку матчу
24tv
2025-07-09T21:18:07Z
ПСЖ ефектно виніс Реал у півфіналі Клубного чемпіонату світу завдяки диким помилкам захисників
24tv
2025-07-09T21:09:23Z
ПСЖ із дублем Фабіана Руїса познущався з Реала в півфіналі КЧС-2025
Football.ua
2025-07-09T21:07:24Z
Ювентус відмовився задовольняти апетити Санчо щодо зарплати — Романо
Football.ua
2025-07-09T20:40:03Z
Наполі чекає фінансових гарантій від Галатасарая щодо трансферу Осімгена
Football.ua
2025-07-09T20:28:05Z