MY.UAНовини
Особливості національного бронювання: що нас чекає з 1 березня і чому система працює зі збоями
Особливості національного бронювання: що нас чекає з 1 березня і чому система працює зі збоями

Особливості національного бронювання: що нас чекає з 1 березня і чому система працює зі збоями

Ті, хто зараз заброньований, навесні можуть отримати повістки

Рік тому, уноворічному зверненні до українців, президент Володимир Зеленський вперше проголосив простий принцип: "Або ти працюєш, або ти воюєш". Питань нема – надійний тил дорівнює успіхам на фронті. Втім, праця в тилу, в сучасних реаліях, перетворюється на задачу із "зірочкою". "На Львівщині ТЦК мобілізував заброньованого", "Заброньованого працівника мобілізували — суд каже, що все законно" — подібні заголовки в ЗМІ з’являються ледь не щотижня.

Чому так? Які баги є в системі бронювання, чи бачать їх у владі, та чи можливо виправити ситуацію? Відповіді на ці питання шукав "Телеграф".

Проблеми системи

Непередбачуваність. Це, певно, наріжний камінь всіх проблем, пов’язаних з бронюванням. Постанова Кабміну №76 від 27 січня 2023 року – це "біблія", з якою звіряються всі керівники підприємств, які бронюють своїх працівників. За два роки цей важливий документ змінювався урядом 21 (!) раз. Тобто, ледь не кожного місяця правила бронювання оновлювалися. Останній великий апгрейд відбувся в листопаді минулого року.

– За три роки війни не було жодного разу, щоб відстрочка від мобілізації чи бронювання були за правилами, які існували три місяці тому. Кожен раз щось нове, — підтверджувавв інтерв’ю "Телеграфу" адвокат Ростислав Кравець.

А є ж ще й інші підзаконні акти, що стосуються бронювання: галузеві критерії міністерств, державних підприємств, військово-цивільних адміністрацій, Пенсійного фонду… Кількість нормативки така велика, що тільки-но розберешся з чинними правилами, як уряд вже напише нові. Чим це загрожує?

Наприклад, згідно з діючими правилами, забронювати можливо не більше 50 відсотків військовозобов’язаних на критичному підприємстві. Наприкінці минулого року, уряд дозволив в загальній кількості працівників не враховувати жінок.

– Але ж до того їх треба було враховувати, — пояснює "Телеграфу" працівниця одного з агропідприємств Полтавщини Ірина. – У підсумку, щоб "влізти" в квоту і зберегти на роботі якомога більше чоловіків, керівництву довелося звільнити з роботи жінок. Село, іншої роботи немає. Жінки взяли дітей і виїхали в Німеччину.

Визначення критичності. Звісно, право бронювати своїх працівників мають не всі підприємства, а виключно ті, які визначено критично важливими для забезпечення потреб ЗСУ чи функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення.

Один з основних критеріїв "критичності" — важливе значення для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади. А як зрозуміти підприємство важливе для економіки чи ні? Ось тут вже в гру вступають міністерства та військово-цивільні адміністрації, які й повинні оцінити критичність кожного конкретного підприємства.

– І найбільша проблема тут у процедурі визначення критичності, — пояснює "Телеграфу" заступниця директорки Європейської Бізнес Асоціації Світлана Михайловська. – Кожне міністерство та кожна ОВА мають свої критерії для критично важливих підприємств та власне трактування цих критеріїв. Також немає чітко визначеного періоду, який необхідний для розгляду заявок на критичність. Підприємства понад місяць чекають на отримання статусу критичності. Водночас, рішення щодо повторного підтвердження цього статусу іноді просто "зависають" у відповідних структурах.

Не під запис співрозмовники видання розповідають, що ручне визначення критичності підприємств несе за собою корупційні ризики. Простіше кажучи — підприємці на місцях дуже залежні від стосунків з профільними міністерствами і владою на місцях.

Крім того, є питання і до квоти у 50% заброньованих на підприємстві. За окремим рішенням Міністра оборони така квота може бути збільшена і в Мінекономіки переконували "Телеграф",що цей механізм працює. Втім, мери міст по всій країні продовжують жалітися, що їм критично не вистачає комунальників, яких продовжують мобілізувати. В Луцькій міськраді наприкінці минулого року звернулися до Міноборони з проханням збільшити квоту до 85%. Однак за інформацією "Телеграфу", в оборонному відомстві відмовили міськраді Луцька збільшити квоти.

Галузеві критерії. Багато питань виникає до галузевих критеріїв критичності, які встановлюються міністерствами та ОВА. Візьмемо до прикладу критерії Міністерства аграрної політики, які були оновлені в грудні минулого року. З точки зору міністерства, критичне підприємство в галузі сільського господарства це те, яке здійснює оброблення угідь сільськогосподарського призначення на площі не менше 500 гектарів. Для великих агрохолдингів це не є проблемою, а от для фермерів…

– Переважна більшість фермерських господарств (більше 85%) мають площу до 120 гектарів. Це сімейні фермерські господарства європейського типу. Тепер ці господарства, протягом війни навіть не можуть вести мову про те, щоб забронювати голову господарства чи працівників. Тобто умови виставлені одні, а реальна ситуація інша. І фермерські господарства сьогодні поставленні в умови виживання, а може й знищення до весни 2025 року. Ми йдемо в Європу, а Європа виключно фермерська. Ми можемо туди дійти, але вже без українського фермера, — коментує "Телеграфу" почесний президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України Іван Томич.

Днями профільний комітет ВР звернувся до уряду, щоб знизити поріг у 500 гектарів, втім, поки галузеві критерії залишаються незмінними.

Крім того, проблеми "вистрілюють" навіть в галузі оборонної промисловості.

– Оборонні субпідрядники. Є підприємства, які виконують оборонне замовлення. Вони бронюють до 100 відсотків людей. А є їхні субпідрядники, які, наприклад, постачають підприємству якісь деталі, компоненти для кінцевих виробів. Деякі з цих підприємств не потрапляють під бронювання як виконавці оборонного замовлення, — пояснив "Телеграфу" член парламентського комітету з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський.

Недоекономічне бронювання. Навколо впровадження, так званого, економічного бронювання, коли працівник отримує відстрочку на основі розміру своєї зарплати, впродовж минулого року ламали списи нардепи, військові та урядовці. Зрештою, формально, від моделі економічного бронювання (як такої, що не є справедливою) можновладці відмовились. Втім, де-факто, розмір зарплати для бронювання і визнання підприємства критичним має значення.

– На сьогодні "Держстат" не опублікував статистику середньої заробітної плати за 2024 рік, тому не зрозуміло, який рівень зарплати буде взято за основу при розгляді документів? До того ж, у січні 2025 року ще неможливо надати фінансову звітність за 2024 рік, — додає Світлана Михайловська.

Відсутність комунікації з ТЦК. Це, певно, найболючіша проблема в питаннях бронювання. Навіть маючи всі підстави для бронювання, інколи, працівники не користуються цим правом, з остраху на те, що при першій же комунікації з ТЦК їх буде мобілізовано.

– Через пів року після повномасштабного вторгнення я звільнився з роботи і вирішив піти працювати на завод, де збирають міни. Оцінивши свої сили, скажу відверто, що мобілізації я боявся, але якось допомагати країні хотів, тому і прийняв таке рішення, — розповідає "Телеграфу" слюсар одного зі столичних оборонних підприємств Андрій. – Бронь у нас, звісно, передбачена, і я маю повне право її отримати, та для цього мені треба піти спочатку в ТЦК, щоб оновити свої дані, пройти ВЛК, адже в "Резерв+" дані у мене не підтягуються (можливо, через те, що я виїхав з окупованих територій). Та навіть керівництво на роботі не радить мені цього робити, мовляв, є імовірність, що ніхто не подивиться на те, де я працюю і мене мобілізують.

З одного боку, навмисно ховатися від мобілізації за бронюванням історія не надто етична, та з іншого, те ж саме цілком офіційно пропонує і держава, коли міністр національної єдності Олексій Чернишовпропонує відстрочку всім тим, хто повернеться з-за кордону і буде працювати на оборонку.

Ще більше розбурхав цей вогонь непорозумінь громадян з ТЦК, нардеп від "Слуги народу", член комітету з питань нацбезпеки і оборони Олександр Федієнко, який повідомив профакт мобілізації заброньованого працівника. В Миколаївському ТЦК, яке й опинилося в епіцентрі скандалу, потім виправдовувались, мовляв, виник технічний збій. Але аргументи заброньованого, вочевидь, були проігноровані, що свідчить про небажання працівників ТЦК йти на цивілізовану комунікацію.

Це основні, але далеко не всі проблеми бронювання по-українські. Є й багато дрібніших негараздів:

– Компанії стикаються з тим, що "ДіЯ" неправильно рахує квоту (кількості працівників, яких можна забронювати на підприємстві, — Ред.). Також є відсутність розуміння щодо можливості отримання бронювання обмежено-придатними особами, які не встигли пройти ВЛК. Направити на ВЛК може тільки ТЦК, і отримати це направлення може бути дуже складно.

Крім цього, існує проблема у бронюванні працівників постійних представництв в Україні, оскільки бронювання проходить через "ДіЯ", а представництва не мають такої можливості (через особливості відомостей про такі компанії та їх реєстр). Це ускладнює планування бізнес-процесів, а до таких представництв, зокрема, відносяться компанії сфери охорони здоров’я, які є критичними, — підкреслила Світлана Михайловська.

Що буде весною

Момент істини для більшості підприємств, які бронюють своїх співробітників, настане 28 лютого 2025 року. Саме до цього дня діють бронювання, видані за "старими" правилами (до останньої зміни в постанові №76).

– До 28 лютого підприємства мають підтвердити свою критичність за новою процедурою. Ця можливість у них є, починаючи з грудня. Цей строк більш-менш прийнятний. За цей час можна встигнути, — каже нардеп Кисилевський. – Чому взагалі виникла ситуація перегляду критеріїв? Тому, що були помічені випадки зловживань. По старій системі підприємство демонструвало відповідність критеріям, а після того, як отримувало критичність, у нього або аномально зростала кількість працівників, або рівень зарплати працівників раптово знижувався до мінімальної зарплати. Таких підприємств було не дуже багато, але вони були.

Після 28 лютого відбудеться або ж перебронювання, про яке підприємства мають потурбуватися вже зараз, або ж зняття відстрочок. Скільки саме українських працівників втратять право на відстрочку сказати важко. Так, за словами директора департаменту економіки безпеки і оборони Мінекономіки Сергія Сметанко, зараз в Україні близько 20 тисяч "критичних" підприємств і навесні їх стане менше на "незначну кількість".

– Я не думаю, що нова система бронювання спричинить суттєві зміни в переліку підприємств, які були критичними. Так, хтось через невідповідність критеріїв відсіється, а хтось навпаки може детінізуватись і бронювати працівників, — зазначає Кисилевський.

Втім, якась кількість бронювань вочевидь, таки "злетить". А це означає – мобілізацію.

– Я можу припустити, що якась кількість людей дійсно буде не заброньована. Але при цьому треба розуміти, що ці люди вже є на радарах ТЦК. І якщо так, то величезна вірогідність того, що ці люди будуть далі мобілізовані, — пояснив в коментарі "Телеграфу" Олександр Федієнко.

Чи можна приборкати хаос з бронюванням

В опозиції зазначають, що свою роботу повинен краще виконувати уряд.

– Після початку широкомасштабного вторгнення, замість того, щоб визначити критично необхідні для сил оборони галузі та підприємства, почали займатися економічним бронюванням (йдеться про економічне бронювання де-факто, коли розмір заробітної плати співробітника має значення для бронювання, — Ред.) Це призвело до корупції в космічних масштабах. Тому замість того, щоб займатися в ручному режимі бронюванням за критеріями, бажано було б визначити галузі, підприємства і надати їм необхідну кількість бронювання, та не бавитися, в так зване, економічне бронювання, — коментує "Телеграфу" нардепка від "Європейської Солідарності", членкиня парламентського комітету з нацбезпеки і оборони Ірина Фріз.

В уряді ж вважають, що централізація бронювання зробить ще гірше.

– Це буде дуже обтяжливо і важко. Рішення уряду – довгий процес погодження, прийняття рішень, доопрацювання. Це займе дуже багато часу, — зазначав Сметанко.

В громадах впевнені, що спрацює простий рецепт: треба просто збільшити квоти на бронювання (для тих же комунальників), і закликають підписувати відповідні петиції.

Втім, за словами нардепів, із системи бронювання і так вже "витиснули" максимум.

– Є дві потреби виживання країни. Одна потреба – армії потрібні люди. Відповідно, потрібно дати можливість армії мобілізувати якомога більше людей. З іншого боку армія потребує грошей. Гроші беруться від того, що підприємства працюють і сплачують податки. Тому та концепція бронювання, що діє зараз, це певний компроміс, якого вдалося досягти і на який були готові піти військові, — підкреслює Киселевський.

Відповідно, законотворці не прогнозують зміни у системі.

– Наразі це питання не розглядається у Верховній Раді, — каже Фріз.

– Зараз не бачу можливості говорити про те, що в системі бронювання можливі якісь радикальні зміни, — додав Кисилевський.

Тож, попри недосконалість процедури бронювання, нардепи радять просто прийняти філософію компромісу між економікою та потребами оборони.

– З точки зору діючого законодавства у нас все нормально в законах і Кабмін визначає як рухатись далі. Керівникам всіх підприємств треба зрозуміти, що треба, як то кажуть, затягнути ремені. Можливо, настав той час, коли раніше одну операцію виконувало три людини, а тепер цю операцію повинна виконувати одна. І з цією філософією жити далі. Інакше не буде, — резюмував Федієнко.

Теги за темою
КабмінБізнес
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Прийдуть хвороби та проблеми: суворі прикмети та заборони 30 квітня
GlavRed
2025-04-29T14:27:09Z
Виконують завдання на передньому краї без ризику для людей: на що здатні наземні роботи TerMIT
ITC
2025-04-29T14:21:20Z
Працівників ТЦК відправлятимуть на фронт, – Генштаб
24tv
2025-04-29T14:19:53Z
Проєкт "Вікторія". Історія полону та катувань, що пережила журналістка Рощина й тисячі ув'язнених Росією українців
Детектор М
2025-04-29T14:19:08Z
Наречені відсвяткували весілля під час торнадо: шокуючі кадри
24tv
2025-04-29T14:15:12Z
Які виплати на дітей із 1 травня – суми
Факти ICTV
2025-04-29T14:13:48Z
Безтермінова субсидія: допомогу на житло платитимуть автоматично - важлива зміна
Знай
2025-04-29T14:12:42Z
Журналіст видання «Думська» зазнав нападу під час знімання у будинку для літніх людей в Одесі
Детектор М
2025-04-29T14:10:23Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
"Путін намагається дискредитувати Трампа": став відомий підступний задум глави Кремля
GlavRed
2025-04-29T14:27:58Z
Як Україна відповість на "перемир'я" Путіна: Кузан розкрив стратегію Києва
GlavRed
2025-04-29T14:27:10Z
У Кремлі "роззявили рота" на Одесу і спалахнули цинічною пропагандою
GlavRed
2025-04-29T14:27:00Z
Криптокомпанія Трампа вимагала мільйони за "партнерство": навколо президента США розгорається новий скандал
Telegraf
2025-04-29T14:24:26Z
Довіра українців до Трампа обвалилася вдвічі - опитування
Европейская правда
2025-04-29T14:24:12Z
Суд ЄС скасував "золоті паспорти" Мальти
Комсомольская правда
2025-04-29T14:21:14Z
Путіну потрібно більше, ніж три дні "перемир'я": як він вчергове скористається паузою на фронті
24tv
2025-04-29T14:15:30Z
15 років ув’язнення отримав зрадник, який шпигував для фсбшників на прикордонні Сумщини
Украина Криминальная
2025-04-29T14:10:57Z
Побилася із зятем: Волочкова втекла з весілля дочки
GlavRed
2025-04-29T14:27:35Z
Книжкові фестивалі та ярмарки під час війни: плюси та мінуси
Лига
2025-04-29T14:24:13Z
«Рецепт кохання» в Україні: на телеканалі Бігуді відбудеться премʼєра турецького серіалу
GlavRed
2025-04-29T14:19:23Z
Всесвітньо відомий аніме-серіал вийшов з українською озвучкою: що це за стрічка та де дивитись
24tv
2025-04-29T14:03:52Z
Звинувачений у домаганнях режисер Білоус отримав вчене звання
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T13:52:17Z
Не лише "Бумбокс": 5 старих українських пісень, які відроджуються в тіктоці
24tv
2025-04-29T13:45:00Z
За кордоном чи в Україні: сестра Софії Ротару повідомила, де насправді перебуває співачка
24tv
2025-04-29T13:34:32Z
"Без зворотного квитка": Сєдокова зібралася тікати з Росії
GlavRed
2025-04-29T13:27:45Z
Місце, де створюються гучні хіти: Монатік показав свою стильну і затишну музичну студію
24tv
2025-04-29T13:12:20Z
Україна втратила майже 50% від всього видобутку газу внаслідок атак РФ - Шмигаль
УкраинФорм
2025-04-29T14:27:14Z
Садівники приховують секрет: як правильно пікірувати перець для рекордного врожаю
GlavRed
2025-04-29T14:27:14Z
Українці можуть платити за світло вдвічі менше: кому доступна знижка вже з травня
Хвиля
2025-04-29T14:24:39Z
Офіційний курс стабільний, але з нюансами: долар і євро змінилися на копійку
24tv
2025-04-29T14:24:14Z
Єврокомісія підтримує створення в Україні фонду стимулювання будівництва зеленої енергетики – інвестори
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T14:21:29Z
Шмигаль розказав про обсяг газу, який Україна законтрактувала для наступної зими
ZN UA
2025-04-29T14:13:39Z
Українці отримають ₴443 мільйони «Національного кешбеку» за березень
УкраинФорм
2025-04-29T14:06:25Z
Rabobank: Ціни на добрива будуть зростати
AgroPortal
2025-04-29T14:00:16Z
Урожай пшениці в Україні буде меншим за прогнози, якщо не підуть дощі
AgroPortal
2025-04-29T14:00:14Z
На Буковині вперше застосовано медіацію щодо неповнолітнього, обвинуваченого у вчиненні тяжкого злочину
Украина Криминальная
2025-04-29T14:27:18Z
У Кривому Розі 12-річний хлопчик захворів на лістеріоз
Комсомольская правда
2025-04-29T14:10:54Z
У Рівному біля смітника виявили тіло немовляти
УкраинФорм
2025-04-29T14:00:44Z
Дитина спала в ліжку: на Дніпропетровщині ворожий дрон вбив 12-річну дівчинку
GlavRed
2025-04-29T13:54:35Z
В США водій протаранив будівлю школи: четверо загиблих
1News
2025-04-29T13:54:26Z
У столиці затримали зловмисника, який обіцяв влаштувати чоловіка на службу в ГУР МО
Украина Криминальная
2025-04-29T13:51:42Z
ФОП з Полтави обманом заволодів майже ₴2,3 млн
Украина Криминальная
2025-04-29T13:51:30Z
Подвійна ДТП у Польщі: водій вантажівки, що врізався у рятувальників, є громадянином України
24tv
2025-04-29T13:48:56Z
Оператор електромережі Іспанії виключає кібератаку як причину блекауту
Европейская правда
2025-04-29T13:45:46Z
Пришвидшити ріст помідорів можна звичайною шпилькою – це найкращий спосіб
24tv
2025-04-29T14:18:04Z
Уколи ботоксу: кому допоможуть розгладити зморшки, а кому зашкодять
Комсомольская правда
2025-04-29T13:52:01Z
Ліки увійшли в трійку категорій витрат українців - дослідження
Gazeta UA
2025-04-29T13:36:22Z
Гарячий чи холодний: який чай насправді корисніший, відповідь здивує багатьох
GlavRed
2025-04-29T13:27:55Z
Поки сезон: як правильно приготувати хрустку та ароматну спаржу
24tv
2025-04-29T13:03:19Z
Повний гід від Krovato по ортопедичних матрацах
VGorode
2025-04-29T12:27:22Z
Гриби з людської шкіри можуть стати джерелом нового антибіотика – дослідження
ZN UA
2025-04-29T12:24:47Z
Смузі, йогурт або яєчня: чим варто починати свій ранок, аби залишатись здоровим та енергійним
Знай
2025-04-29T11:51:09Z
Таблетки для переривання вагітності виявилися значно небезпечнішими, ніж вказано в інструкції
24tv
2025-04-29T11:09:41Z
Ворог продовжує спроби створити буферну зону на Сумщині - ОВА
УкраинФорм
2025-04-29T14:24:41Z
100 млрд доларів — на Крим. Чого не розуміє Трамп, що хоче віддати півострів окупантам
Фокус
2025-04-29T14:21:48Z
Держекоінспекція у Пилявському лісництві викрила серйозні порушення під час санітарної рубки: винних уже притягнуто до відповідальності
Знай
2025-04-29T14:21:15Z
П'ятьох жителів окупованого Мелітополя засудили до 14 років в'язниці за «підготовку теракту»
УкраинФорм
2025-04-29T14:15:12Z
У Києві оцифрували архівну документацію будівлі Національної спілки письменників
Детектор М
2025-04-29T14:07:12Z
Заступниця Кличка заявила про брудну інформаційну атаку
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T14:06:13Z
На Куп'янському та Лиманському напрямках інтенсивність бойових дій дещо впала - військові
УкраинФорм
2025-04-29T14:03:03Z
Гороскоп на 30 квітня: Терезам варто поберегти нерви, а Водоліям — остерігатися нових знайомств
Telegraf
2025-04-29T14:00:06Z
Ворог рветься на кордон Дніпропетровської, Запорізької і Донецької областей - Волошин
УкраинФорм
2025-04-29T13:52:06Z
У чому можна посадити мікрозелень: хитрий фокус вразить приголомшливим результатом
GlavRed
2025-04-29T14:27:50Z
Садівників закликали залишати сир у саду у травні та червні: у чому причина
GlavRed
2025-04-29T14:27:07Z
Яким 3 знакам зодіаку травень принесе випробування – шукайте відповідь
24tv
2025-04-29T14:24:06Z
"Влетите" на штраф: які країни забороняють туристам знімати на камеру
24tv
2025-04-29T14:03:48Z
З цим добривом помідори будете збирати відрами: як приготувати своїми руками
Telegraf
2025-04-29T13:51:17Z
29 квітня – поминальний день: гарні картинки з Радоницею
24tv
2025-04-29T13:45:44Z
Мадрид та Барселона зробили головний висновок після блекауту
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T13:39:48Z
Чому ніколи не можна дарувати ножі: цей подарунок є небезпечним
24tv
2025-04-29T13:39:39Z
В холодильник ставити не варто: як правильно зберігати мед
GlavRed
2025-04-29T13:27:57Z
Донька Ломаченка у складі збірної України виграла медаль на міжнародному турнірі в Італії
24tv
2025-04-29T14:15:47Z
Альгуасіль — кандидат на заміну Алонсо в Баєрі
Football.ua
2025-04-29T14:13:21Z
Ювентус залишився без ключового гравця атаки на вирішальні матчі сезону
Football.ua
2025-04-29T13:58:34Z
"Барселона" — "Інтер": букмекери визначили явного фаворита півфіналу Ліги чемпіонів
Telegraf
2025-04-29T13:48:18Z
"Його нокаутують": екссуперник Усика дав прогноз на реванш з Дюбуа
24tv
2025-04-29T13:45:58Z
Чепурний виграв залік Кубка світу зі спортивної гімнастики у паралельних брусах
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T13:39:32Z
1000 тонн сталі: у Ліверпулі збудували стадіон на 53 тисячі глядачів з української сталі
24tv
2025-04-29T13:31:37Z
ЛНЗ залишили ще чотири менеджери
Football.ua
2025-04-29T13:27:17Z
Розбиває серце, – Таловєров вперше висловився про виліт Плімуту з Чемпіоншипу
24tv
2025-04-29T13:24:27Z
Застряг на орбіті на 53 роки. Старий радянський зонд неконтрольовано впаде на Землю
ITC
2025-04-29T14:21:59Z
Найстаріший фанатський мод Morrowind отримає найбільше оновлення за 22 роки
ITC
2025-04-29T14:21:54Z
Смартфон Xiaomi 16 першим отримає Snapdragon 8 Elite 2 і найбільшу батарею серед 6,3” моделей
ITC
2025-04-29T14:21:26Z
Нейромережа OpenAI позбудеться дратівливого стилю спілкування
InternetUA
2025-04-29T14:21:00Z
Гігант серед кажанів сьогодні опинився на межі зникнення в Україні: чим він особливий
Telegraf
2025-04-29T14:15:08Z
Учені навчили штучний інтелект зашифровувати секретні повідомлення
ZN UA
2025-04-29T14:07:15Z
Системні вимоги Elden Ring: Nightreign офіційно розкрито
24tv
2025-04-29T14:03:46Z
GTA 4 вийшла 17 років тому: колишній розробник розповів, що вирішили не додавати в гру
InternetUA
2025-04-29T14:03:23Z
Колись популярні смартфони назавжди припинять працювати: про які моделі йдеться
Фокус
2025-04-29T13:51:51Z
Найбожевільніший V6 спорткар Ferrari зірве тобі обличчя та залишить із посмішкою
Топ Жир
2025-04-29T14:15:28Z
ZF представляє інноваційний повітряний компресор для комерційних автомобілів
AutoCentre
2025-04-29T14:07:45Z
Карбон, титан і 880 сил: представлено екстремальний суперкар Ferrari
Фокус
2025-04-29T14:06:32Z
Використані батареї для електромобілів можуть живити будинки: що для цього потрібно
Фокус
2025-04-29T13:57:01Z
Електромобілі та гібриди: новий кросовер Citroen C5 Aircross показали офіційно
AutoGeek
2025-04-29T12:51:26Z
Керувати можна без прав: на ринок виходить електрокросовер Citroen за 9600 євро
Фокус
2025-04-29T12:42:25Z
Повернення унікального баггі від Citroen з золотистими дисками та трубчастими дверима
Топ Жир
2025-04-29T12:15:03Z
Неочікуваний успіх: кросовер Mazda EZ-60 отримав понад 10 000 замовлень за два дні
AutoGeek
2025-04-29T12:00:34Z
Шмигаль не задекларував авто дружини: знайдено новий дивний момент із Range Rover Sport
Telegraf
2025-04-29T11:45:45Z