MY.UAНовини
Особливості національного бронювання: що нас чекає з 1 березня і чому система працює зі збоями
Особливості національного бронювання: що нас чекає з 1 березня і чому система працює зі збоями

Особливості національного бронювання: що нас чекає з 1 березня і чому система працює зі збоями

Ті, хто зараз заброньований, навесні можуть отримати повістки

Рік тому, уноворічному зверненні до українців, президент Володимир Зеленський вперше проголосив простий принцип: "Або ти працюєш, або ти воюєш". Питань нема – надійний тил дорівнює успіхам на фронті. Втім, праця в тилу, в сучасних реаліях, перетворюється на задачу із "зірочкою". "На Львівщині ТЦК мобілізував заброньованого", "Заброньованого працівника мобілізували — суд каже, що все законно" — подібні заголовки в ЗМІ з’являються ледь не щотижня.

Чому так? Які баги є в системі бронювання, чи бачать їх у владі, та чи можливо виправити ситуацію? Відповіді на ці питання шукав "Телеграф".

Проблеми системи

Непередбачуваність. Це, певно, наріжний камінь всіх проблем, пов’язаних з бронюванням. Постанова Кабміну №76 від 27 січня 2023 року – це "біблія", з якою звіряються всі керівники підприємств, які бронюють своїх працівників. За два роки цей важливий документ змінювався урядом 21 (!) раз. Тобто, ледь не кожного місяця правила бронювання оновлювалися. Останній великий апгрейд відбувся в листопаді минулого року.

– За три роки війни не було жодного разу, щоб відстрочка від мобілізації чи бронювання були за правилами, які існували три місяці тому. Кожен раз щось нове, — підтверджувавв інтерв’ю "Телеграфу" адвокат Ростислав Кравець.

А є ж ще й інші підзаконні акти, що стосуються бронювання: галузеві критерії міністерств, державних підприємств, військово-цивільних адміністрацій, Пенсійного фонду… Кількість нормативки така велика, що тільки-но розберешся з чинними правилами, як уряд вже напише нові. Чим це загрожує?

Наприклад, згідно з діючими правилами, забронювати можливо не більше 50 відсотків військовозобов’язаних на критичному підприємстві. Наприкінці минулого року, уряд дозволив в загальній кількості працівників не враховувати жінок.

– Але ж до того їх треба було враховувати, — пояснює "Телеграфу" працівниця одного з агропідприємств Полтавщини Ірина. – У підсумку, щоб "влізти" в квоту і зберегти на роботі якомога більше чоловіків, керівництву довелося звільнити з роботи жінок. Село, іншої роботи немає. Жінки взяли дітей і виїхали в Німеччину.

Визначення критичності. Звісно, право бронювати своїх працівників мають не всі підприємства, а виключно ті, які визначено критично важливими для забезпечення потреб ЗСУ чи функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення.

Один з основних критеріїв "критичності" — важливе значення для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади. А як зрозуміти підприємство важливе для економіки чи ні? Ось тут вже в гру вступають міністерства та військово-цивільні адміністрації, які й повинні оцінити критичність кожного конкретного підприємства.

– І найбільша проблема тут у процедурі визначення критичності, — пояснює "Телеграфу" заступниця директорки Європейської Бізнес Асоціації Світлана Михайловська. – Кожне міністерство та кожна ОВА мають свої критерії для критично важливих підприємств та власне трактування цих критеріїв. Також немає чітко визначеного періоду, який необхідний для розгляду заявок на критичність. Підприємства понад місяць чекають на отримання статусу критичності. Водночас, рішення щодо повторного підтвердження цього статусу іноді просто "зависають" у відповідних структурах.

Не під запис співрозмовники видання розповідають, що ручне визначення критичності підприємств несе за собою корупційні ризики. Простіше кажучи — підприємці на місцях дуже залежні від стосунків з профільними міністерствами і владою на місцях.

Крім того, є питання і до квоти у 50% заброньованих на підприємстві. За окремим рішенням Міністра оборони така квота може бути збільшена і в Мінекономіки переконували "Телеграф",що цей механізм працює. Втім, мери міст по всій країні продовжують жалітися, що їм критично не вистачає комунальників, яких продовжують мобілізувати. В Луцькій міськраді наприкінці минулого року звернулися до Міноборони з проханням збільшити квоту до 85%. Однак за інформацією "Телеграфу", в оборонному відомстві відмовили міськраді Луцька збільшити квоти.

Галузеві критерії. Багато питань виникає до галузевих критеріїв критичності, які встановлюються міністерствами та ОВА. Візьмемо до прикладу критерії Міністерства аграрної політики, які були оновлені в грудні минулого року. З точки зору міністерства, критичне підприємство в галузі сільського господарства це те, яке здійснює оброблення угідь сільськогосподарського призначення на площі не менше 500 гектарів. Для великих агрохолдингів це не є проблемою, а от для фермерів…

– Переважна більшість фермерських господарств (більше 85%) мають площу до 120 гектарів. Це сімейні фермерські господарства європейського типу. Тепер ці господарства, протягом війни навіть не можуть вести мову про те, щоб забронювати голову господарства чи працівників. Тобто умови виставлені одні, а реальна ситуація інша. І фермерські господарства сьогодні поставленні в умови виживання, а може й знищення до весни 2025 року. Ми йдемо в Європу, а Європа виключно фермерська. Ми можемо туди дійти, але вже без українського фермера, — коментує "Телеграфу" почесний президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України Іван Томич.

Днями профільний комітет ВР звернувся до уряду, щоб знизити поріг у 500 гектарів, втім, поки галузеві критерії залишаються незмінними.

Крім того, проблеми "вистрілюють" навіть в галузі оборонної промисловості.

– Оборонні субпідрядники. Є підприємства, які виконують оборонне замовлення. Вони бронюють до 100 відсотків людей. А є їхні субпідрядники, які, наприклад, постачають підприємству якісь деталі, компоненти для кінцевих виробів. Деякі з цих підприємств не потрапляють під бронювання як виконавці оборонного замовлення, — пояснив "Телеграфу" член парламентського комітету з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський.

Недоекономічне бронювання. Навколо впровадження, так званого, економічного бронювання, коли працівник отримує відстрочку на основі розміру своєї зарплати, впродовж минулого року ламали списи нардепи, військові та урядовці. Зрештою, формально, від моделі економічного бронювання (як такої, що не є справедливою) можновладці відмовились. Втім, де-факто, розмір зарплати для бронювання і визнання підприємства критичним має значення.

– На сьогодні "Держстат" не опублікував статистику середньої заробітної плати за 2024 рік, тому не зрозуміло, який рівень зарплати буде взято за основу при розгляді документів? До того ж, у січні 2025 року ще неможливо надати фінансову звітність за 2024 рік, — додає Світлана Михайловська.

Відсутність комунікації з ТЦК. Це, певно, найболючіша проблема в питаннях бронювання. Навіть маючи всі підстави для бронювання, інколи, працівники не користуються цим правом, з остраху на те, що при першій же комунікації з ТЦК їх буде мобілізовано.

– Через пів року після повномасштабного вторгнення я звільнився з роботи і вирішив піти працювати на завод, де збирають міни. Оцінивши свої сили, скажу відверто, що мобілізації я боявся, але якось допомагати країні хотів, тому і прийняв таке рішення, — розповідає "Телеграфу" слюсар одного зі столичних оборонних підприємств Андрій. – Бронь у нас, звісно, передбачена, і я маю повне право її отримати, та для цього мені треба піти спочатку в ТЦК, щоб оновити свої дані, пройти ВЛК, адже в "Резерв+" дані у мене не підтягуються (можливо, через те, що я виїхав з окупованих територій). Та навіть керівництво на роботі не радить мені цього робити, мовляв, є імовірність, що ніхто не подивиться на те, де я працюю і мене мобілізують.

З одного боку, навмисно ховатися від мобілізації за бронюванням історія не надто етична, та з іншого, те ж саме цілком офіційно пропонує і держава, коли міністр національної єдності Олексій Чернишовпропонує відстрочку всім тим, хто повернеться з-за кордону і буде працювати на оборонку.

Ще більше розбурхав цей вогонь непорозумінь громадян з ТЦК, нардеп від "Слуги народу", член комітету з питань нацбезпеки і оборони Олександр Федієнко, який повідомив профакт мобілізації заброньованого працівника. В Миколаївському ТЦК, яке й опинилося в епіцентрі скандалу, потім виправдовувались, мовляв, виник технічний збій. Але аргументи заброньованого, вочевидь, були проігноровані, що свідчить про небажання працівників ТЦК йти на цивілізовану комунікацію.

Це основні, але далеко не всі проблеми бронювання по-українські. Є й багато дрібніших негараздів:

– Компанії стикаються з тим, що "ДіЯ" неправильно рахує квоту (кількості працівників, яких можна забронювати на підприємстві, — Ред.). Також є відсутність розуміння щодо можливості отримання бронювання обмежено-придатними особами, які не встигли пройти ВЛК. Направити на ВЛК може тільки ТЦК, і отримати це направлення може бути дуже складно.

Крім цього, існує проблема у бронюванні працівників постійних представництв в Україні, оскільки бронювання проходить через "ДіЯ", а представництва не мають такої можливості (через особливості відомостей про такі компанії та їх реєстр). Це ускладнює планування бізнес-процесів, а до таких представництв, зокрема, відносяться компанії сфери охорони здоров’я, які є критичними, — підкреслила Світлана Михайловська.

Що буде весною

Момент істини для більшості підприємств, які бронюють своїх співробітників, настане 28 лютого 2025 року. Саме до цього дня діють бронювання, видані за "старими" правилами (до останньої зміни в постанові №76).

– До 28 лютого підприємства мають підтвердити свою критичність за новою процедурою. Ця можливість у них є, починаючи з грудня. Цей строк більш-менш прийнятний. За цей час можна встигнути, — каже нардеп Кисилевський. – Чому взагалі виникла ситуація перегляду критеріїв? Тому, що були помічені випадки зловживань. По старій системі підприємство демонструвало відповідність критеріям, а після того, як отримувало критичність, у нього або аномально зростала кількість працівників, або рівень зарплати працівників раптово знижувався до мінімальної зарплати. Таких підприємств було не дуже багато, але вони були.

Після 28 лютого відбудеться або ж перебронювання, про яке підприємства мають потурбуватися вже зараз, або ж зняття відстрочок. Скільки саме українських працівників втратять право на відстрочку сказати важко. Так, за словами директора департаменту економіки безпеки і оборони Мінекономіки Сергія Сметанко, зараз в Україні близько 20 тисяч "критичних" підприємств і навесні їх стане менше на "незначну кількість".

– Я не думаю, що нова система бронювання спричинить суттєві зміни в переліку підприємств, які були критичними. Так, хтось через невідповідність критеріїв відсіється, а хтось навпаки може детінізуватись і бронювати працівників, — зазначає Кисилевський.

Втім, якась кількість бронювань вочевидь, таки "злетить". А це означає – мобілізацію.

– Я можу припустити, що якась кількість людей дійсно буде не заброньована. Але при цьому треба розуміти, що ці люди вже є на радарах ТЦК. І якщо так, то величезна вірогідність того, що ці люди будуть далі мобілізовані, — пояснив в коментарі "Телеграфу" Олександр Федієнко.

Чи можна приборкати хаос з бронюванням

В опозиції зазначають, що свою роботу повинен краще виконувати уряд.

– Після початку широкомасштабного вторгнення, замість того, щоб визначити критично необхідні для сил оборони галузі та підприємства, почали займатися економічним бронюванням (йдеться про економічне бронювання де-факто, коли розмір заробітної плати співробітника має значення для бронювання, — Ред.) Це призвело до корупції в космічних масштабах. Тому замість того, щоб займатися в ручному режимі бронюванням за критеріями, бажано було б визначити галузі, підприємства і надати їм необхідну кількість бронювання, та не бавитися, в так зване, економічне бронювання, — коментує "Телеграфу" нардепка від "Європейської Солідарності", членкиня парламентського комітету з нацбезпеки і оборони Ірина Фріз.

В уряді ж вважають, що централізація бронювання зробить ще гірше.

– Це буде дуже обтяжливо і важко. Рішення уряду – довгий процес погодження, прийняття рішень, доопрацювання. Це займе дуже багато часу, — зазначав Сметанко.

В громадах впевнені, що спрацює простий рецепт: треба просто збільшити квоти на бронювання (для тих же комунальників), і закликають підписувати відповідні петиції.

Втім, за словами нардепів, із системи бронювання і так вже "витиснули" максимум.

– Є дві потреби виживання країни. Одна потреба – армії потрібні люди. Відповідно, потрібно дати можливість армії мобілізувати якомога більше людей. З іншого боку армія потребує грошей. Гроші беруться від того, що підприємства працюють і сплачують податки. Тому та концепція бронювання, що діє зараз, це певний компроміс, якого вдалося досягти і на який були готові піти військові, — підкреслює Киселевський.

Відповідно, законотворці не прогнозують зміни у системі.

– Наразі це питання не розглядається у Верховній Раді, — каже Фріз.

– Зараз не бачу можливості говорити про те, що в системі бронювання можливі якісь радикальні зміни, — додав Кисилевський.

Тож, попри недосконалість процедури бронювання, нардепи радять просто прийняти філософію компромісу між економікою та потребами оборони.

– З точки зору діючого законодавства у нас все нормально в законах і Кабмін визначає як рухатись далі. Керівникам всіх підприємств треба зрозуміти, що треба, як то кажуть, затягнути ремені. Можливо, настав той час, коли раніше одну операцію виконувало три людини, а тепер цю операцію повинна виконувати одна. І з цією філософією жити далі. Інакше не буде, — резюмував Федієнко.

Теги за темою
КабминБизнес
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Венера будет выглядеть особенно в этот День святого Валентина: о чем речь
Фокус
2025-02-12T09:42:14Z
Сюрприз для астрономов: таинственный свет оказался остатками ужасной космической смерти
Фокус
2025-02-12T09:36:02Z
Официально: Alan Wake II отбила затраты на производство и начала приносить деньги Remedy
GameMag
2025-02-12T09:12:18Z
Apple официально приобрела Pixelmator и Photomator — популярные редакторы изображений для iOS и macOS. Что дальше?
ITC
2025-02-12T08:07:26Z
Не спешите нести в сервис: эксперты рассказали, что делать, если сенсорный экран на смартфоне не работает
Политека
2025-02-12T08:03:49Z
Большой риск и неопределенность: возвращение астронавтов NASA на Луну находится под угрозой
Фокус
2025-02-12T07:57:36Z
Темная сторона "солнечной" энергии: ученые обнаружили скрытую опасность, о которой все молчат
Знай
2025-02-12T07:51:12Z
Карта Таро недели: что нас ждет с 17 по 23 февраля
Marie Claire
2025-02-12T06:25:23Z
До пяти тысяч гривен: топ-5 бюджетных гаджетов на подарок любимым на 14 февраля
Telegraf
2025-02-12T06:21:20Z
Полнолуние во Льве 12 февраля 2025 года: что сегодня нельзя делать
Фокус
2025-02-12T08:57:19Z
Осторожнее в полнолуние. Гороскоп для всех знаков Зодиака на 12 февраля 2025 года
Фокус
2025-02-12T08:30:02Z
Ваше в списке? Топ-5 имен женщин, которым невероятно везет в любви
Telegraf
2025-02-12T07:03:01Z
Топ подарков на 14 февраля с маленьким бюджетом или своими руками
Comments UA
2025-02-12T06:54:52Z
К чему снится сломанное кольцо: разгадаем секреты сновидения
Comments UA
2025-02-12T06:30:13Z
Этих знаков Зодиака называют худшими любовниками
Comments UA
2025-02-12T03:30:29Z
Ничего не вернуть: 20 признаков, что вы окончательно разлюбили партнера
Marie Claire
2025-02-12T03:00:46Z
Как красиво уложить отрастающую челку: видео с пошаговой инструкцией
Marie Claire
2025-02-12T02:00:38Z
Гороскоп на 12 февраля: к кому деньги потекут рекой, а кому стоит затянуть пояса
Gazeta UA
2025-02-11T22:39:24Z
2,5-тысячелетний порт появился из воды в Турции после резкого падения уровня моря
Апостроф
2025-02-12T09:51:25Z
Взрывы в Киевской области: на борьбу с огнем бросили почти полсотни единиц техники
Факти ICTV
2025-02-12T09:49:55Z
Россия утром атаковала Киев баллистикой и запустила более 120 БПЛА: есть погибший и пострадавшие
Фокус
2025-02-12T09:45:46Z
Армия РФ атаковала ночью Киев: один человек погиб, ранены
VGorode
2025-02-12T08:18:19Z
"Такого еще не было": на Черниговщине псевдополицейские "похитили" мобилизованных с буса ТЦК – все детали
UAToday
2025-02-12T08:09:33Z
Враг атаковал Киев баллистикой: прогремели взрывы, возникли пожары
UAToday
2025-02-12T08:09:16Z
Под секретной Зоной 51 в США задрожала земля: землетрясение произошло на "пороге" военной базы
Фокус
2025-02-12T08:06:28Z
Жуткий момент удара по Киеву попал на видео
TSN
2025-02-12T08:06:10Z
РФ атаковала Кривой Рог: повреждены дома, АЗС и автомобили
Корреспондент
2025-02-12T07:51:38Z
ЧМ-2025 по биатлону: расписание и результаты гонок
Telegraf
2025-02-12T10:00:38Z
Беринчик и Дэвис провели первую дуэль взглядов
Корреспондент
2025-02-12T08:30:29Z
"Я отвечу": Беринчик отреагировал на неуважительно отношение со стороны Дэвиса
Корреспондент
2025-02-12T08:12:40Z
НБА: Мемфис одолел Финикс, победа Нью-Йорка
Корреспондент
2025-02-12T06:30:28Z
Менеджер Фьюри оценил его решение уйти на пенсию
Корреспондент
2025-02-12T06:09:15Z
За один день – полный комплект медалей. Какие успехи имеет Украина на "Играх непокоренных"
Telegraf
2025-02-12T05:42:39Z
Беринчик и Дэвис провели первую битву взглядов перед титульным боем
ZN UA
2025-02-11T19:39:18Z
"Один удар - это единственный шанс": легендарный Коллина предложил изменить правила футбола
Gazeta UA
2025-02-11T17:39:42Z
Известный украинский футболист вернулся в итальянский клуб
ZN UA
2025-02-11T16:16:26Z
Оккупанты продвинулись около шести населенных пунктов на Донбассе: карты DeepState
TSN
2025-02-12T09:48:25Z
Оккупанты грузовиками с мигалками перебрасывают на новое направление живую силу
Comments UA
2025-02-12T08:36:55Z
Темпы наступления РФ замедлились: эксперт рассказал, в чем причина
TSN
2025-02-12T08:21:46Z
Контрудары ВСУ под Курском и Покровском: военный эксперт назвал четыре фактора успеха
Telegraf
2025-02-12T08:12:35Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 12 февраля в Украине
UAToday
2025-02-12T08:09:48Z
ВСУ удерживают позиции и отбивают атаки россиян: военный о ситуации в Курской области
TSN
2025-02-12T08:06:24Z
Кривой Рог обстреляли: показали последствия
Gazeta UA
2025-02-12T07:58:50Z
ВСУ перешли к контратакам под Покровском
Апостроф
2025-02-12T07:54:16Z
Критический участок фронта: как россияне штурмуют на Курщине, — офицер
Фокус
2025-02-12T07:12:38Z
Голая Бьянка Цензори запустила новый тренд в пластической хирургии
Фокус
2025-02-12T10:00:16Z
MELOVIN стал продюсером и заявил о намерении выставить своего певца на Евровидение
Известия Киев
2025-02-12T09:31:59Z
Прием у онколога и химиотерапия: у звезды Ворониных горе в семье
GlavRed
2025-02-12T09:31:03Z
Украинской певице стало больно от унижения Русланы на интервью у Славы Демина
Апостроф
2025-02-12T09:21:36Z
Вышел трейлер спортивной драмы Формула-1
Корреспондент
2025-02-12T09:18:08Z
Журналист после заявления певца Дантеса о русскоязычных детях попал под проклятие/Для Альберта Цукренко рилс с Дантесом стал «проклятием его Instagram»
Апостроф
2025-02-12T08:54:41Z
Сын Хью Хефнера придумал конкурента Playboy и OnlyFans
Фокус
2025-02-12T08:51:52Z
Бьянка Балти рассказала, как бренды отказались от сотрудничества из-за рака
Корреспондент
2025-02-12T08:51:37Z
Сабрина Карпентер вдохновилась культовым образом Мадонны
Фокус
2025-02-12T08:42:33Z
Возвращение на службу: как действовать военным, совершившим СЗЧ после ноября 2024
ZN UA
2025-02-12T10:01:38Z
Телеканал "1+1 Украина" начал съемки шоу "Колесо фортуны" и засветили его ведущего
Комсомольская правда
2025-02-12T10:01:33Z
Особая порода: женщина говорит, что люди постоянно путают ее пса с медведем
Фокус
2025-02-12T09:51:43Z
Пакеты "VIP" и "Базовый": в зоопарке придумали, как посетители могут отомстить бывшим
Фокус
2025-02-12T09:45:25Z
Украинским переселенцам отменят выплаты: кого это коснется
Фокус
2025-02-12T09:45:25Z
В Украине создали проект памяти погибших деятелей культуры
Хвиля
2025-02-12T09:30:51Z
ВВК и "ограниченно пригодны": какие документы нужно иметь, чтобы избежать проблем
Telegraf
2025-02-12T09:30:36Z
Хотят ли россияне мирных переговоров: социологи показали, как изменились настроения в РФ
Comments UA
2025-02-12T09:30:25Z
Вмешалась фортуна: женщина отправилась за мороженым, а вернулась миллионершей
Фокус
2025-02-12T09:30:20Z
Что произойдет с организмом, если каждый день есть красное мясо
Gazeta UA
2025-02-12T09:42:13Z
Эти три продукта нужно добавлять в ежедневный рацион для здоровья суставов
Comments UA
2025-02-12T08:33:25Z
Мужчина съел 900 яиц за месяц и рассказал об ошеломляющих изменениях в своем теле – фото
TSN
2025-02-12T08:21:31Z
Этот вид алкоголя реально может замедлить старение
Comments UA
2025-02-12T07:48:41Z
Магнитная буря 12 февраля: как себя уберечь
TSN
2025-02-12T05:21:51Z
«Может ли гидрофильное масло вызывать прыщи?»
Marie Claire
2025-02-12T05:00:11Z
Все может закончиться операцией: почему нельзя глотать жвачку
Знай
2025-02-12T04:51:16Z
Умываться холодной водой опасно: к чему это может привести
Comments UA
2025-02-12T02:30:19Z
Домашние растения, незаменимые в народной медицине: топ рецептов
Comments UA
2025-02-12T01:36:46Z
В Евросоюзе хотят ввести ограничения на рост цен на природный газ – FT
ZN UA
2025-02-12T09:42:53Z
Известный лоукостер планирует возвращение в Украину: появились сроки
Comments UA
2025-02-12T09:27:05Z
Известная авиакомпания готова возобновить сообщение с Украиной: подробности
TSN
2025-02-12T09:18:00Z
Субсидия на жилье: кому покроют до 70% стоимости аренды
Знай
2025-02-12T09:12:12Z
Почему в Украине начали стремительно расти цены: что теперь говорят в НБУ
Comments UA
2025-02-12T08:57:53Z
"Худший месяц для РФ": горят 10% нефтеперерабатывающих мощностей после удара по НПЗ в Саратове, — Forbes
Фокус
2025-02-12T08:36:53Z
Российские производители КАБов и Х-69 отчитались о "прорывах" ВПК: оценка экспертов
Фокус
2025-02-12T08:36:34Z
Маск предложил купить OpenAI – СМИ
Хвиля
2025-02-12T08:31:37Z
Цены на коммунальные услуги: придется ли платить больше за тепло и горячую воду
Знай
2025-02-12T08:30:45Z
С двигателем Lamborghini: в Африке скрестили старый Audi 90-х и современный суперкар
Фокус
2025-02-12T09:57:45Z
Ремни безопасности выдадут утопленника: как не купить авто после наводнения
Знай
2025-02-12T06:51:30Z
Простой лайфхак позволит водителям сэкономить несколько сотен гривен за считанные минуты
Фокус
2025-02-11T18:06:50Z
Поможет Европе потеснить Китай: представлено решение важной проблемы с аккумуляторами
Фокус
2025-02-11T17:15:55Z
С мотором от Golf GTI: Volkswagen Passat и Tiguan получили мощные версии
Фокус
2025-02-11T16:30:22Z
Раритет из 80-х: обнаружен культовый внедорожник Chevrolet в заводской упаковке
Фокус
2025-02-11T14:42:41Z
Зимние дороги: 5 правил, которые спасут вас от неприятностей за рулем
Знай
2025-02-11T13:51:04Z
Сода в бардачке должна быть обязательно: неожиданные лайфхаки для водителей
Знай
2025-02-11T11:51:43Z
На рынок выходит американский коммерческий электрокар с богатым оснащением
Фокус
2025-02-11T10:15:01Z
Эстонская разведка: Китай помогает России обходить санкции и поставляет компоненты для дронов
Европейская правда
2025-02-12T09:58:12Z
Трамп может закрыть "проект Украины": о чем речь
Comments UA
2025-02-12T09:57:42Z
Мюнхенская конференция по безопасности: без плана Трампа, но с рисками для Украины
Комсомольская правда
2025-02-12T09:52:24Z
Когда закончится война в Украине: эксперт назвал год и шокировал, что может произойти после мира
TSN
2025-02-12T09:51:41Z
Обмен территориями в случае переговоров: чего уже опасаются в Кремле
Comments UA
2025-02-12T09:49:23Z
Трамп назвал освобождение Фогеля из тюрьмы РФ “началом отношений” для окончания войны
Факти ICTV
2025-02-12T09:49:16Z
Рада внесла очередные изменения в мобилизацию: детали
Comments UA
2025-02-12T09:45:29Z
Трамп приостановил финансирование USAID для Украины: социологи узнали, что думают украинцы
Comments UA
2025-02-12T09:42:51Z
Новый глава Пентагона в Брюсселе сделал важное заявление: что теперь ждет НАТО
Comments UA
2025-02-12T09:42:24Z