MY.UAНовини
Чому в ботсаду затхнуло криміналом? Нові деталі скандалу з "КСМ-Груп" і землями НАН
Чому в ботсаду затхнуло криміналом? Нові деталі скандалу з "КСМ-Груп" і землями НАН

Чому в ботсаду затхнуло криміналом? Нові деталі скандалу з "КСМ-Груп" і землями НАН

Як державна власність у Києві практично за безцінь передається у приватні руки

"Ніколи такого не було, і от знову" — це про ситуацію навколо можливої забудови Ботанічного саду імені Гришка в Києві. "Близькі стосунки" Національної академії наук (у віданні якої перебуває ботсад) та забудовника "КСМ-Груп" (пов’язаний із сім’єю Копистир) вже не вперше призводять до скандалів щодо передачі державною установою цінних земельних ділянокта нерухомості на користь комерційної фірми.

Після появи інформації про можливу забудову офіційні користувачі землі під ботсадом – адміністрація Ботанічного саду та керівництво НАН – намагалися зробити вигляд, що начебто нічого страшного не сталося. Мовляв, угода із забудовником, укладена ще у 2018 році, досі не реалізована, забудова так і не почалася, і взагалі мова йшла лише про реконструкцію підсобних будівель самого ботсаду. Та й чинний договір після розголосу начебто буде розірвано.

Але незрозуміла "засекреченість" угоди між Ботанічним садом ім. Гришка і забудовником "КСМ-Девелопмент" (входить до "КСМ-Груп"), а також попередні аналогічні кейси дають підстави говорити, що цього разу учасників схеми могли просто вчасно "впіймати на гарячому". Наразі є інформація, що прокурори Спеціалізованої екологічної прокуратури розпочали перевірку законності укладення інвестиційної угоди та, відповідно, намірів здійснити забудову заповідних земель Ботсаду імені Гришка.

"Телеграф" дослідив цю історію і знайшов у ній чимало підводних каменів.

Схема Ботанічного саду ім. Гришка в Києві. Джерело: nbg.kiev.ua

Приховані нюанси

Формальним власником земельної ділянки, на якій розташовано Ботанічний сад імені Миколи Гришка, є держава в особі Київської міської держадміністрації. При цьому право постійного користування ділянкою належить Національному ботанічному саду імені М. М. Гришка Національної академії наук України.

Ділянка площею майже 130 га з кадастровим номером 8000000000:82:102:0060 належить до категорії земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення. Відтак єдине будівництво, яке там можливе, – для експлуатації та обслуговування будівель і споруд ботанічного саду.

При цьому сам Ботанічний сад ім. Гришка – має статус "неприбуткової організації", що апріорі не передбачає отримання прибутку від його діяльності, а отже, виникає питання щодо правомірності будь-яких інвестиційних угод, орієнтованих якраз виключно на прибуток.

Інформація Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку

Саме тому інформація щодо можливої житлової забудови, яка 9 січня 2025 року з’явилася на сайті Державної аудиторської служби, викликала резонні питання до керівництва ботсаду та обурення громадськості.

Державні аудитори стверджують, що "всупереч прямій законодавчій забороні земельна ділянка Національного ботанічного саду по вул. Садово-Ботанічній (кол. Тимірязєвській), 1 у Києві стала предметом інвестиційної угоди. За нею передбачено зведення житлових та нежитлових будівель, частку в яких мав отримати ботсад".

Із заяви аудиторів можна зрозуміти, що після реалізації угоди Ботанічний сад повинен був отримати лише частину площі у новому будівництві. Тобто, за логікою, інша частина цілком могла відійти інвестору.

На появу скандальної інформації вимушені були відреагувати керівництво ботсаду та НАН. Спершу заступник директора ботсаду Микола Шумик в ефірі "Суспільного" виступив із заявою, що у договорі начебто йшлось лише про впорядкування господарської зони, а не про зведення житлових будинків. Наступним з’явилося повідомлення Національної академії наук, з якого випливало, що НАН рекомендує ботсаду достроково розірвати угоду з ТОВ "КСМ-Девелопмент" "з огляду на її невиконання".

А ще за день пресконференцію дала директор ботсаду Наталія Заіменко. Вона також наголосила, що за угодою на території ботсаду начебто нічого нового будувати не планувалося, а передбачалася лише реконструкція. Зокрема, за її словами, мали реконструювати перший корпус ботсаду, де планували розмістити банк насіннєвого фонду, адміністративний корпус, гуртожиток і гаражні приміщення. Окрім того, вона повідомила, що вважає договір таким, що не відбувся.

"Інвестор мав за 12 місяців після підписання договору надати інформацію, які саме об'єкти будуть підлягати реконструкції. Такої інформації нам не було надано. Додаткової угоди не було. Інвестор мав надати нам проєктну документацію, яку ми теж не бачили. Тому ми вважаємо, що цей договір, відповідно до чинного законодавства, вважається таким, що не відбувся. І постановою президії НАН цей договір буде розриватися", — сказала Заіменко.

Вона навіть заявила, що була б не проти оприлюднити текст угоди, але тут же уточнила, що поки не може цього зробити з огляду начебто на конфіденційність документа.

До речі, "Телеграф" офіційно звернувся до Національного ботанічного саду ім.Гришка із запитом про надання тексту угоди, про відповідь установи ми обов'язково проінформуємо наших читачів.

Взагалі, така "засекреченість" звичайної комерційної угоди викликає чимало запитань. Адже, якщо керівництво НАН і ботсаду стверджують, що угодою була передбачена просто реконструкція будівель, то відбір виконавця для таких послуг, очевидно, мав відбуватися за конкурсною процедурою через систему Prozorro, як це передбачено Законом "Про публічні закупівлі". Наразі в системі Prozorro можна знайти чимало інших закупівель Національного ботсаду саду ім. Гришка, у тому числі й для проведення інженерно-будівельних робіт, але згаданого договору з КСМ чомусь немає.

З іншого боку, слово "інвестиційна" в назві угоди прямо вказує на дещо інші відносини між ботсадом і "КСМ-Девелопмент", ніж просто "замовлення робіт по реконструкції". Річ у тім, що у цьому випадку правовідносини між замовником та інвестором регулюються, зокрема, і Законом "Про інвестиційну діяльність". А його положення прямо передбачають набуття інвестором права власності та розпоряджання об’єктами, куди він вклав гроші. Так, п. 5 ст. 7 цього закону говорить, що "Інвестор має право володіти, користуватися і розпоряджатися об'єктами та результатами інвестицій, включаючи реінвестиції та торгівельні операції на території України, відповідно до законодавчих актів України".

Іншими словами, у цьому випадку сам факт укладення такої угоди, схоже, означає, що керівництво Ботанічного саду ім. Гришка цілеспрямовано хотіло передати у власність сторонньої комерційної фірми частину майна, розташованого на території ботсаду. Що, своєю чергою, відкриває для "КСМ", як інвестора, можливість висувати певні вимоги.

А враховуючи, що, за даними ДАСУ, ботсад вже отримав по угоді частину коштів від інвестора (аудитори зазначають, що "установа отримала від інвестора готівку, послуги та інші товари (зокрема цибулини тюльпанів та ґрунт) на 2,6 млн грн"), це може означати досить ймовірні судові перспективи, коли "КСМ" вимагатиме визнати себе співвласником нерухомості Ботанічного саду ім. Гришка. Або навіть зможе вимагати компенсації за неотримані прибутки.

Юрист та громадський активіст Олег Симороз, коментуючи "Суспільному" це питання, зазначив, що інвестор матиме можливість у судовому порядку вимагати відшкодування за втрачену потенційну вигоду.

"По-перше, те що Національна академія наук може бути зобов'язана платити за цим договором дуже солідну компенсацію… І враховуючи, що це інвестиція, компенсація може обраховуватися в рамках нереалізованої житлової забудови. Ну і другий момент: дію договору забудовник може продовжити у судовому порядку, аргументуючи це тим, що він належно виконав взяті на себе зобов'язання, а інша сторона — ні", — вважає Олег Симороз.

Очевидно, що судове оскарження з боку забудовника можна буде чекати й у випадку одностороннього розірвання угоди з боку Ботанічного саду, про яку вже було заявлено. Навряд чи забудовник так просто відмовиться від ласого шматка, на який вже поклав око. Тим більше, що у "КСМ-Груп" вже є чималий досвід "освоєння" земельних ділянок, що перебувають у користуванні НАН та підпорядкованих їй підприємств, на які забудовник зайшов через подібні "інвестиційні договори".

"Телеграф" звернувся до "КСМ-Груп" з проханням про коментар щодо цього питання від уповноваженої особи, але поки що забудовник з відповіддю не поспішає.

Скупимо "академічну" землю. Дешево. Або заберемо безплатно. КСМ.

Як свідчить офіційний аналіз Держаудитслужби, за останні роки Національна академія наук шляхом укладення "інвестиційних угод" між підпорядкованими їй установами та комерційними підприємствами передала приватним забудовникам близько 130 гектарів землі, 116 з яких припадає на Київ. Всього за останні 20 років таких угод було підписано 44. Причому майже половина з них — 20 угод — були укладені у період 2020—2023 років.

Загалом згадані інвестиційні угоди передбачали, що частина площ нерухомості, яка буде будуватися на переданих землях, відійде на користь НАН. І спершу розмір такої частки був, можливо, й притомним – близько 10%. Та, як свідчать дані Держаудитслужби, за новими угодами розмір частки значно зменшився. Та й навіть цю частку НАН наразі не отримала.

"Наприклад, у 2023 році за окремими договорами НАНУ отримає лише 2% від загальної площі забудови. Тобто державна земля у столиці практично за безцінь передається у приватні руки. Та й ще без досягнення головної мети – забезпечення житлом науковців. Адже багато інвестиційних проєктів досі нереалізовані. І науковці залишаються "безхатьками". Як показав аудит, житловий фонд НАНУ за 2020-2023 роки поповнився лише на 107 квартир. Водночас у черзі на отримання службового житла перебували майже 650 осіб", — зазначають державні аудитори.

І тут варто зазначити, що у цілій низці подібних сумнівних угод, укладених НАН, фігурує якраз "КСМ-Груп" та компанії, які входять до цієї групи.

Наразі група КСМ, згідно з даними YouControl, нараховує близько 60 підприємств різних напрямків діяльності (будівельні роботи, фінанси, нерухомість тощо). При цьому основним її профілем на сьогодні лишається будівництво, і не тільки житлове. Флагманом групи є ТОВ з однойменною назвою – "КСМ-Груп", яке формально записане на двох сестер – Тетяну та Ольгу Черненко, а також на Наталю Возну.

Втім, давно відомо, що справжніми контролерами групи є родина Копистир – Сергій Копистира (також учасник ТОВ "Холд Груп", ТОВ "Сітігазсервіс" тощо), його батько Микола Копистира (є засновником ТОВ "ФК "Прайм" та ТОВ "ФК "Основа") та брат Арсеній Копистира (керівник ТОВ "ФК "Основа". Співвласник ТОВ "Інтербуд ТМ").

Цікаво, що тестем Арсенія Копистири є Михайло Вербенський, генерал-полковник міліції, який свого часу керував Аналітичним центром МВС України та навіть був членом Центрвиборчкому. Станом на листопад 2024 року він керував Державним НДІ МВС України.

Щодо сестер Черненко, то Тетяна (також учасниця ТОВ "КСМ-Транс" та ТОВ "КСМ-Девелопмент") і Ольга (учасниця ТОВ "КСМ-Девелопмент") є двоюрідними сестрами Сергія Копистири.

До орбіти будівельної імперії Копистир також відносять такі компанії, як ТОВ "Юг-проект", ПП "Бельведер — 0", ТОВ "Гідроінжбуд" та багато інших фірм, які ними контролюються через родичів та третіх осіб.

Один із найгучніших скандалів, пов’язаних із будівництвом, яке вела "КСМ-Груп" на землях Національної академії наук, стосується ЖК "Кришталеві джерела" в Голосіївському районі столиці. Наразі НАН досі не отримала у цьому вже збудованому житловому комплексі обіцяну забудовником житлоплощу у розмірі 7676,66 кв. м (це 152 квартири). У перерахунку на "живі гроші" вартість цього житла складає близько 368 млн грн.

При цьому ще у 2020 році СБУ задокументувала участь керівництва НАН у протиправному виділенні землі під цю забудову.

"Оперативники спецслужби встановили, що посадовці НАНУ з порушенням вимог постанови Кабінету міністрів України та без обов’язкового погодження з Бюро Президії Академії уклали з приватними комерційними структурами договори на будівництво комплексу багатоквартирних житлових будинків на землях установи. Ділянки розташовані поблизу пам’ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення "Феофанія". Організатори оборудки протиправно передали забудовнику землі загальною площею 24,5 гектара у постійне користування терміном на 49 років. Згідно з умовами договору, після завершення робіт комерсанти мали право викупити ділянки у власність", — йшлося у повідомленні СБУ.

До речі, віддавши землі забудовнику, "академіки"виставили на вулицю десятки мешканців гуртожитку, що раніше належав Національній академії наук.

Руйнування гуртожитку НАН в інтересах "КСМ-Груп". Фото Lb.ua

Ситуація нічого не нагадує? Гуртожиток, "інвестиційний договір"? Зовсім, як у випадку з Національним ботанічним садом, де також мали всього лише "реконструювати гуртожиток".

Іншу схему з землями НАН девелопери з "КСМ-Груп" намагалися провернути по вулиці Академіка Глушкова в Голосіївському районі. Як писали ЗМІ, у 2022 році землі, що перебувають у постійному користуванні Інституту зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України та належать до Національного природного парку Голосіївський, якимось чином з подачі НАН опинилися зареєстровані за ТОВ "Юг-проект" (ще одного сателіта "КСМ-Груп") для будівництва високоповерхівок.

Прокуратура, яка оскаржила в суді передачу землі, наголошувала, що "Земельна ділянка з кадастровим номером 8000000000:79:713:0855 є ділянкою лісового фонду, її власником є держава, та вона в 1944 році передана в безстрокове використання НАН України, що унеможливлювало реєстрацію за ТОВ "Юг-проект" "права тимчасового використання" цієї ділянки".

Цей випадок, до речі, також цікавий тим, що показує, які перспективи могли чекати на Ботанічний сад ім. Гришка, який, не побачивши у цьому нічого страшного, пустив "КСМ-Груп" на свої землі. Кажете, "заборонено будувати на землях природоохоронного фонду"? Ну-ну.

Також свого часу "земельними спонсорами" сім’ї Копистир стали ДВП "Будремкомплект" та Державне автотранспортне підприємство експедиційних та спеціальних автомобілів (АТП), що обидва підпорядковані НАН України. Ці два підприємства вирішили "поділитися" з "КСМ-Груп" землями на території Академмістечка. Поліція, яка відкрила справу щодо протиправності будівництва на цих землях житлових будинків, стверджувала, що понад 6,9 га землі НАН по вул. Василя Степанченка, 5 і бульв. Академіка Вернадського, 36-В було передано забудовнику незаконно, адже цільове призначення ділянок не відповідало житловій забудові.

Ще один "академічний" скандал стосується забудови трьох земельних ділянок, які перебували в постійному користуванні Інституту електрозварювання ім. Патона НАН України. Йдеться про забудову 5,68 га по вул. Антоновича. Ділянку дуже хоче забудувати ТОВ "Інвест-Проект Будівництво", яке пов’язують з "КСМ-Груп".

У контексті всього вищезгаданого варто нагадати, що основний бенефіціар "КСМ-Груп", Сергій Копистира, наразі перебуває під слідством за намір дати хабаря колишньому віцепрем'єр-міністру з питань відновлення України – міністру розвитку громад, територій та інфраструктури Олександру Кубракову.

Як повідомляла САП, протягом серпня-листопада 2023 року Копистира в інтересах власної компанії ТОВ "Сітігазсервіс" запропонував Кубракову 2% житлової площі у ЖК, який він хотів збудувати на Подолі в Києві. Цю нерухомість пропонували за те, щоб Кубраков не вносив зміни та не розривав договори від 9 грудня 2022 року, укладені між ДП "Укркомунобслуговування" (входить до сфери управління Мінрозвитку) та ТОВ "Сітігазсервіс".

У листопаді 2023 року Сергія Копистиру та ще низку фігурантів було затримано. ВАКС визначив йому запобіжний захід у вигляді арешту з альтернативою застави у 100 млн грн. Копистира гроші вніс і наразі не перебуває за ґратами. Згодом суд кілька разів зменшував йому розмір застави. 17 січня 2025 року ВАКС зменшив заставу до 89 млн грн.

Усі ці епізоди досить однозначно показують, яка доля могла чекати на землі Національного ботанічного саду імені Гришка Національної академії наук України у випадку, якби ситуація не набула розголосу. І, зрештою, чи не час прокуратурі, яка наразі веде цю та інші справи, дати відповідь на запитання: хто конкретно у НАН відповідає за розбазарювання землі в інтересах цілком конкретної сім’ї забудовників Копистир? Тобто, хто був тим самим "Кубраковим", який погодився"? Та вжити нарешті заходів, аби припинити цей "сімейно-академічний" підряд.

"Телеграф" пильно слідкуватиме за розвитком подій у справі земель НАН та "інвестиційної діяльності" "КСМ-Груп". Не перемикайтеся.

Теги за темою
Київ
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Хто стане наступним понтифіком? Що відомо про головних кандидатів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T08:33:59Z
Мобілізують навіть з бронюванням: ТЦК знайшли законну лазівку
Знай
2025-04-21T08:30:21Z
5 слів, яких ви ніколи не чули: що означає багателізувати, бабруна, скруха та інші
24tv
2025-04-21T08:27:27Z
Що буде з населенням України: демограф спрогнозував
Gazeta UA
2025-04-21T08:27:06Z
Як отримувати польську пенсію в Україні та що для цього треба
24tv
2025-04-21T08:27:04Z
Гороскоп Таро на травень 2025: Козерогам - подарунки, Водоліям - прибуток, Рибам - кохання
GlavRed
2025-04-21T08:27:04Z
Папу Римського може замінити українець: що про нього відомо
Telegraf
2025-04-21T08:27:00Z
Міноборони спрямувало третину оборонного бюджету на технологічну зброю
УкраинФорм
2025-04-21T08:15:59Z
Крінж гуманітарки: що не варто передавати стареньким у притулки
Комсомольская правда
2025-04-21T08:15:59Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
У Пентагоні заперечили, що Гегсет ділився із дружиною і братом секретними даними у Signal
24tv
2025-04-21T08:36:03Z
Росіяни планують відновити ходу «Безсмертного полку» в Вашингтоні
УкраинФорм
2025-04-21T08:34:59Z
Пісторіус каже про "еротичні стосунки" німців зі зброєю на тлі суперечок про Taurus
Европейская правда
2025-04-21T08:33:05Z
У Росії оголосили завершення "великоднього перемир'я" й звинуватили Україну в його порушенні
24tv
2025-04-21T08:18:51Z
"Я вірив у фейкові наративи": топпастор Трампа побував у Бучі і Кривому Розі і змінив думку про українців
Фокус
2025-04-21T08:12:42Z
У Франції – нові напади на в’язниці і їхніх співробітників
Европейская правда
2025-04-21T08:07:37Z
Скандал у Пентагоні: чиновники звинувачують відомство у наклепі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T08:06:11Z
США пропонують контроль над Запорізькою АЕС як крок до миру
360ua.news
2025-04-21T08:03:12Z
Як розрізнити укуси комах: характері ознаки, які допоможуть уникнути ускладнень
Gazeta UA
2025-04-21T08:30:04Z
Експерти назвали чотири дивні ознаки старіння
Факти ICTV
2025-04-21T07:54:05Z
Як прожити понад століття: сім порад від 101-річного дієтолога
Gazeta UA
2025-04-21T07:18:40Z
Як харчування впливає на зморшки
360ua.news
2025-04-21T07:18:00Z
Через це ваше волосся ламке і сухе: від цих звичок потрібно позбавитись
24tv
2025-04-21T07:03:37Z
Учені довели, що освоєння гаджетів знижує ризик деменції майже на 60%
Факти ICTV
2025-04-21T06:42:33Z
Україна закупить в Ізраїлі препарат на випадок ядерної загрози – Times of Israel
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T06:24:10Z
Найбільше дослідження поставило крапку в суперечках про вплив вейпу на здоровʼя
24tv
2025-04-21T06:18:41Z
Психологи пояснили, як впоратися з регулярними нічними кошмарами
Факти ICTV
2025-04-21T05:54:18Z
“Сімейка Крудс” знову у центрі уваги
360ua.news
2025-04-21T08:24:15Z
"Маленьке курчатко": Віталій Козловський показав особливу фотосесію з однорічним сином
24tv
2025-04-21T08:03:27Z
Колін Фаррелл створив фонд на честь сина з синдромом Ангельмана
360ua.news
2025-04-21T07:42:35Z
У студентському архіві знайшли плівки двох кінострічок 1920–1930 років
Детектор М
2025-04-21T07:42:16Z
Злягла: Надя Дорофєєва повідомила про проблеми зі здоров'ям
GlavRed
2025-04-21T07:27:36Z
Віра Брежнєва почала заробляти в РФ - деталі
GlavRed
2025-04-21T07:27:03Z
Син Коліна Фаррелла житиме у спецзакладі: чому батько ухвалив таке рішення
Факти ICTV
2025-04-21T06:58:44Z
"Вдалося від нього вирватися": путіністка Валерія висловилася про розлучення
GlavRed
2025-04-21T06:27:29Z
Володимир Дантес нарешті розповів про вагітність, але одразу 2 дівчат: "Давай по приколу"
Знай
2025-04-21T05:51:59Z
Із російського полону повернувся морпіх з Житомирщини, який провів у неволі три роки
УкраинФорм
2025-04-21T08:36:37Z
Прикордонники не відчули обіцяного росіянами «припинення вогню» - Демченко
УкраинФорм
2025-04-21T08:30:24Z
Весна на Співочому: у столиці відкрили казковий Парк Легенд
Telegraf
2025-04-21T08:24:31Z
У Сімферополі окупанти проводять у школах «антитерористичні навчання»
УкраинФорм
2025-04-21T08:21:13Z
На Харківському та Куп’янському росіяни здійснили по одній атаці — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-04-21T08:19:36Z
Синєгубов розповів про оперативну ситуацію на Харківщині станом на 21 квітня
Мій Харків
2025-04-21T08:13:44Z
В Ужгороді - пік цвітіння сакур
УкраинФорм
2025-04-21T08:10:34Z
Десантники взяли в полон у Курській області дев’ятьох російських військових
УкраинФорм
2025-04-21T08:09:48Z
В Україні триває зниження енергоспоживання
1News
2025-04-21T08:06:05Z
Росіяни атакували прикордонне село на Сумщині, є загиблий
УкраинФорм
2025-04-21T08:36:28Z
На Черкащині знайдено тіло молодика, якого розшукували з 14 березня
Украина Криминальная
2025-04-21T08:27:16Z
У Сіверськодонецьку оголосили надзвичайну ситуацію через масштабну пожежу
УкраинФорм
2025-04-21T08:18:11Z
У Києві чоловік погрожував 10-річному хлопчику ножем та відібрав у нього телефон: його ув'язнять
24tv
2025-04-21T07:57:49Z
Поліцейські розслідують смертельну ДТП у селі Онок на Закарпатті
Украина Криминальная
2025-04-21T07:57:42Z
Небезпечні ігри на залізниці: на Волині дитину, яка залізла на вагон, вразило струмом
24tv
2025-04-21T07:54:23Z
У Білозерці на Херсонщині росіяни з дрона вбили жінку і поранили чоловіка
УкраинФорм
2025-04-21T07:51:12Z
Літаку рейсом з Варшави довелось екстрено сісти через агресивного пасажира
Европейская правда
2025-04-21T07:49:59Z
У ДТП в Могилів-Подільському районі травмувались семеро людей
Украина Криминальная
2025-04-21T07:42:23Z
Китайський гороскоп на завтра 22 квітня: Бикам - страждання, Тиграм - образи
GlavRed
2025-04-21T08:27:46Z
Як з паски приготувати вишуканий десерт: ця ідея врятує засохлу великодню випічку
Gazeta UA
2025-04-21T08:24:49Z
Якщо ви перестаралися з приготуваннями: чи можна заморожувати торт "Спартак"
24tv
2025-04-21T07:54:15Z
Виросте надзвичайно великою і соковитою: ось чим підживити полуницю у квітні
24tv
2025-04-21T07:42:30Z
Посадка квасолі без помилок: коли і як сіяти, щоб не втратити врожай
Telegraf
2025-04-21T07:39:39Z
Просто і швидко: як пофарбувати стіни самому
24tv
2025-04-21T07:30:48Z
Відпочинок з дітьми влітку: 5 курортів та країн, які краще оминути
24tv
2025-04-21T06:36:31Z
Сирники у сметанному соусі: як урізноманітнити популярний сніданок
Gazeta UA
2025-04-21T06:33:58Z
Молодь масово переселяється в готелі: навіщо вони це роблять
Фокус
2025-04-21T06:00:51Z
Як змінився дохід найбільших логістичних і транспортних компаній: список лідерів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T08:34:36Z
Заморозки майже повністю знищили урожай абрикосів і персиків у Румунії
AgroPortal
2025-04-21T08:30:05Z
Круте зниження цін в Україні: економіст розповів, які продукти подешевшають
GlavRed
2025-04-21T08:27:11Z
Китай застеріг країни від укладення торгових угод із США
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T08:25:23Z
Гендиректора Метінвесту Юрія Риженкова визнали ТОП СЕО України: хто ще у рейтингу
Фокус
2025-04-21T08:21:48Z
"Якщо ціни не будуть накручувати": в Україні вводять нові правила торгівлі молочкою
Знай
2025-04-21T08:12:47Z
Туреччина заявила про рекордний видобуток власного газу в Чорному морі
УкраинФорм
2025-04-21T08:03:18Z
Подорожчання яєць в Одесі: гаманці спорожніють ще швидше, названо ціни
Политека
2025-04-21T08:00:58Z
Споживання електрики з п'ятниці зменшилося на 12,6% - Укренерго
УкраинФорм
2025-04-21T08:00:46Z
Гасперіні: Чи шкодую я про скудетто? А як Аталанта може його виграти з 64 очками?
Football.ua
2025-04-21T08:37:03Z
Один з найгучніших скандалів в англійському футболі: як Ліверпуль та МЮ зіграли договірний матч 110 років тому
Football.ua
2025-04-21T08:31:08Z
Вірц — у шортлисті Реала: Алонсо хоче бачити німця ключовим гравцем у Мадриді
Football.ua
2025-04-21T08:21:30Z
Помер легендарний аргентинський воротар Уго Орландо Гатті
Football.ua
2025-04-21T08:01:49Z
84-річний спортсмен помер під час напівмарафону в Казахстані
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T07:57:52Z
У бою за вільну Україну загинув регбіст Ігор Власюк
24tv
2025-04-21T07:54:21Z
Ти завдаєш собі шкоди, – Ф'юрі із порадою звернувся до "Бронзового бомбардувальника"
24tv
2025-04-21T07:51:16Z
Григорчук: Про Інгулець можу сказати тільки хороші слова
Football.ua
2025-04-21T07:36:18Z
Бронза і дві спецвідзнаки: українка забрала одразу три нагороди на Miss Eco International 2025
24tv
2025-04-21T07:18:43Z
Роботи кумедно пробігли напівмарафон в Пекині
InternetUA
2025-04-21T08:36:06Z
Китайські вчені побили рекорд: створено найгнучкішу у світі сонячну панель
Фокус
2025-04-21T08:30:24Z
Такого раніше не бачив ніхто: вчені стверджують, що відкрили новий колір
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T08:24:26Z
Характеристики вражають. У Німеччині представили ударний дрон, створений з урахуванням досвіду війни в Україні
InternetUA
2025-04-21T08:19:11Z
Китай запустив 10G-інтернет — 4K-фільми завантажуються за секунди
ITC
2025-04-21T08:07:04Z
Чому TikTok варто заборонити в Україні: як платформа стала каналом російського впливу
Лига
2025-04-21T08:03:35Z
Без вентиляторів і шуму: як вчені борються з перегрівом електроніки по-новому
InternetUA
2025-04-21T08:01:28Z
Огляд відеокарти Gigabyte Radeon RX 9070 XT AORUS ELITE: продуктивність, дизайн та «червона спека»
ITC
2025-04-21T07:54:59Z
Вчені виявили новий колір «оло» — він проявляється, якщо світити лазером в око
ITC
2025-04-21T07:54:45Z
Турецькі розробники представили новий бойовий морський дрон LEVEND
InternetUA
2025-04-21T08:31:49Z
Mansory презентувала 1000-сильний Audi RS Q8
AutoCentre
2025-04-21T08:07:36Z
Ще один автовиробник відмовився від електрокарів: названо причину
ЗаРулем
2025-04-21T07:04:33Z
Toyota анонсувала дебют нового седана розміром з Camry
AutoCentre
2025-04-21T07:04:28Z
Чому вигідно купувати автозапчастини з Польщі?
AutoCentre
2025-04-21T06:46:58Z
Маск приїде в Індію: Tesla може увійти на ринок найбільш густонаселеної країни
InternetUA
2025-04-21T05:49:18Z
Геній призводить до обновлення Tesla Model Y з веселим новим вихлопом
Топ Жир
2025-04-21T02:00:11Z
Ціни на вживані автомобілі з бензиновим двигуном вперше за два роки зростають, тоді як ціни на електромобілі швидко падають
Топ Жир
2025-04-21T00:45:41Z
Авто не реагує на кнопку старту: що рекомендують фахівці
Gazeta UA
2025-04-21T00:33:45Z