MY.UAНовини
Чому в ботсаду затхнуло криміналом? Нові деталі скандалу з "КСМ-Груп" і землями НАН
Чому в ботсаду затхнуло криміналом? Нові деталі скандалу з "КСМ-Груп" і землями НАН

Чому в ботсаду затхнуло криміналом? Нові деталі скандалу з "КСМ-Груп" і землями НАН

Як державна власність у Києві практично за безцінь передається у приватні руки

"Ніколи такого не було, і от знову" — це про ситуацію навколо можливої забудови Ботанічного саду імені Гришка в Києві. "Близькі стосунки" Національної академії наук (у віданні якої перебуває ботсад) та забудовника "КСМ-Груп" (пов’язаний із сім’єю Копистир) вже не вперше призводять до скандалів щодо передачі державною установою цінних земельних ділянокта нерухомості на користь комерційної фірми.

Після появи інформації про можливу забудову офіційні користувачі землі під ботсадом – адміністрація Ботанічного саду та керівництво НАН – намагалися зробити вигляд, що начебто нічого страшного не сталося. Мовляв, угода із забудовником, укладена ще у 2018 році, досі не реалізована, забудова так і не почалася, і взагалі мова йшла лише про реконструкцію підсобних будівель самого ботсаду. Та й чинний договір після розголосу начебто буде розірвано.

Але незрозуміла "засекреченість" угоди між Ботанічним садом ім. Гришка і забудовником "КСМ-Девелопмент" (входить до "КСМ-Груп"), а також попередні аналогічні кейси дають підстави говорити, що цього разу учасників схеми могли просто вчасно "впіймати на гарячому". Наразі є інформація, що прокурори Спеціалізованої екологічної прокуратури розпочали перевірку законності укладення інвестиційної угоди та, відповідно, намірів здійснити забудову заповідних земель Ботсаду імені Гришка.

"Телеграф" дослідив цю історію і знайшов у ній чимало підводних каменів.

Схема Ботанічного саду ім. Гришка в Києві. Джерело: nbg.kiev.ua

Приховані нюанси

Формальним власником земельної ділянки, на якій розташовано Ботанічний сад імені Миколи Гришка, є держава в особі Київської міської держадміністрації. При цьому право постійного користування ділянкою належить Національному ботанічному саду імені М. М. Гришка Національної академії наук України.

Ділянка площею майже 130 га з кадастровим номером 8000000000:82:102:0060 належить до категорії земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення. Відтак єдине будівництво, яке там можливе, – для експлуатації та обслуговування будівель і споруд ботанічного саду.

При цьому сам Ботанічний сад ім. Гришка – має статус "неприбуткової організації", що апріорі не передбачає отримання прибутку від його діяльності, а отже, виникає питання щодо правомірності будь-яких інвестиційних угод, орієнтованих якраз виключно на прибуток.

Інформація Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку

Саме тому інформація щодо можливої житлової забудови, яка 9 січня 2025 року з’явилася на сайті Державної аудиторської служби, викликала резонні питання до керівництва ботсаду та обурення громадськості.

Державні аудитори стверджують, що "всупереч прямій законодавчій забороні земельна ділянка Національного ботанічного саду по вул. Садово-Ботанічній (кол. Тимірязєвській), 1 у Києві стала предметом інвестиційної угоди. За нею передбачено зведення житлових та нежитлових будівель, частку в яких мав отримати ботсад".

Із заяви аудиторів можна зрозуміти, що після реалізації угоди Ботанічний сад повинен був отримати лише частину площі у новому будівництві. Тобто, за логікою, інша частина цілком могла відійти інвестору.

На появу скандальної інформації вимушені були відреагувати керівництво ботсаду та НАН. Спершу заступник директора ботсаду Микола Шумик в ефірі "Суспільного" виступив із заявою, що у договорі начебто йшлось лише про впорядкування господарської зони, а не про зведення житлових будинків. Наступним з’явилося повідомлення Національної академії наук, з якого випливало, що НАН рекомендує ботсаду достроково розірвати угоду з ТОВ "КСМ-Девелопмент" "з огляду на її невиконання".

А ще за день пресконференцію дала директор ботсаду Наталія Заіменко. Вона також наголосила, що за угодою на території ботсаду начебто нічого нового будувати не планувалося, а передбачалася лише реконструкція. Зокрема, за її словами, мали реконструювати перший корпус ботсаду, де планували розмістити банк насіннєвого фонду, адміністративний корпус, гуртожиток і гаражні приміщення. Окрім того, вона повідомила, що вважає договір таким, що не відбувся.

"Інвестор мав за 12 місяців після підписання договору надати інформацію, які саме об'єкти будуть підлягати реконструкції. Такої інформації нам не було надано. Додаткової угоди не було. Інвестор мав надати нам проєктну документацію, яку ми теж не бачили. Тому ми вважаємо, що цей договір, відповідно до чинного законодавства, вважається таким, що не відбувся. І постановою президії НАН цей договір буде розриватися", — сказала Заіменко.

Вона навіть заявила, що була б не проти оприлюднити текст угоди, але тут же уточнила, що поки не може цього зробити з огляду начебто на конфіденційність документа.

До речі, "Телеграф" офіційно звернувся до Національного ботанічного саду ім.Гришка із запитом про надання тексту угоди, про відповідь установи ми обов'язково проінформуємо наших читачів.

Взагалі, така "засекреченість" звичайної комерційної угоди викликає чимало запитань. Адже, якщо керівництво НАН і ботсаду стверджують, що угодою була передбачена просто реконструкція будівель, то відбір виконавця для таких послуг, очевидно, мав відбуватися за конкурсною процедурою через систему Prozorro, як це передбачено Законом "Про публічні закупівлі". Наразі в системі Prozorro можна знайти чимало інших закупівель Національного ботсаду саду ім. Гришка, у тому числі й для проведення інженерно-будівельних робіт, але згаданого договору з КСМ чомусь немає.

З іншого боку, слово "інвестиційна" в назві угоди прямо вказує на дещо інші відносини між ботсадом і "КСМ-Девелопмент", ніж просто "замовлення робіт по реконструкції". Річ у тім, що у цьому випадку правовідносини між замовником та інвестором регулюються, зокрема, і Законом "Про інвестиційну діяльність". А його положення прямо передбачають набуття інвестором права власності та розпоряджання об’єктами, куди він вклав гроші. Так, п. 5 ст. 7 цього закону говорить, що "Інвестор має право володіти, користуватися і розпоряджатися об'єктами та результатами інвестицій, включаючи реінвестиції та торгівельні операції на території України, відповідно до законодавчих актів України".

Іншими словами, у цьому випадку сам факт укладення такої угоди, схоже, означає, що керівництво Ботанічного саду ім. Гришка цілеспрямовано хотіло передати у власність сторонньої комерційної фірми частину майна, розташованого на території ботсаду. Що, своєю чергою, відкриває для "КСМ", як інвестора, можливість висувати певні вимоги.

А враховуючи, що, за даними ДАСУ, ботсад вже отримав по угоді частину коштів від інвестора (аудитори зазначають, що "установа отримала від інвестора готівку, послуги та інші товари (зокрема цибулини тюльпанів та ґрунт) на 2,6 млн грн"), це може означати досить ймовірні судові перспективи, коли "КСМ" вимагатиме визнати себе співвласником нерухомості Ботанічного саду ім. Гришка. Або навіть зможе вимагати компенсації за неотримані прибутки.

Юрист та громадський активіст Олег Симороз, коментуючи "Суспільному" це питання, зазначив, що інвестор матиме можливість у судовому порядку вимагати відшкодування за втрачену потенційну вигоду.

"По-перше, те що Національна академія наук може бути зобов'язана платити за цим договором дуже солідну компенсацію… І враховуючи, що це інвестиція, компенсація може обраховуватися в рамках нереалізованої житлової забудови. Ну і другий момент: дію договору забудовник може продовжити у судовому порядку, аргументуючи це тим, що він належно виконав взяті на себе зобов'язання, а інша сторона — ні", — вважає Олег Симороз.

Очевидно, що судове оскарження з боку забудовника можна буде чекати й у випадку одностороннього розірвання угоди з боку Ботанічного саду, про яку вже було заявлено. Навряд чи забудовник так просто відмовиться від ласого шматка, на який вже поклав око. Тим більше, що у "КСМ-Груп" вже є чималий досвід "освоєння" земельних ділянок, що перебувають у користуванні НАН та підпорядкованих їй підприємств, на які забудовник зайшов через подібні "інвестиційні договори".

"Телеграф" звернувся до "КСМ-Груп" з проханням про коментар щодо цього питання від уповноваженої особи, але поки що забудовник з відповіддю не поспішає.

Скупимо "академічну" землю. Дешево. Або заберемо безплатно. КСМ.

Як свідчить офіційний аналіз Держаудитслужби, за останні роки Національна академія наук шляхом укладення "інвестиційних угод" між підпорядкованими їй установами та комерційними підприємствами передала приватним забудовникам близько 130 гектарів землі, 116 з яких припадає на Київ. Всього за останні 20 років таких угод було підписано 44. Причому майже половина з них — 20 угод — були укладені у період 2020—2023 років.

Загалом згадані інвестиційні угоди передбачали, що частина площ нерухомості, яка буде будуватися на переданих землях, відійде на користь НАН. І спершу розмір такої частки був, можливо, й притомним – близько 10%. Та, як свідчать дані Держаудитслужби, за новими угодами розмір частки значно зменшився. Та й навіть цю частку НАН наразі не отримала.

"Наприклад, у 2023 році за окремими договорами НАНУ отримає лише 2% від загальної площі забудови. Тобто державна земля у столиці практично за безцінь передається у приватні руки. Та й ще без досягнення головної мети – забезпечення житлом науковців. Адже багато інвестиційних проєктів досі нереалізовані. І науковці залишаються "безхатьками". Як показав аудит, житловий фонд НАНУ за 2020-2023 роки поповнився лише на 107 квартир. Водночас у черзі на отримання службового житла перебували майже 650 осіб", — зазначають державні аудитори.

І тут варто зазначити, що у цілій низці подібних сумнівних угод, укладених НАН, фігурує якраз "КСМ-Груп" та компанії, які входять до цієї групи.

Наразі група КСМ, згідно з даними YouControl, нараховує близько 60 підприємств різних напрямків діяльності (будівельні роботи, фінанси, нерухомість тощо). При цьому основним її профілем на сьогодні лишається будівництво, і не тільки житлове. Флагманом групи є ТОВ з однойменною назвою – "КСМ-Груп", яке формально записане на двох сестер – Тетяну та Ольгу Черненко, а також на Наталю Возну.

Втім, давно відомо, що справжніми контролерами групи є родина Копистир – Сергій Копистира (також учасник ТОВ "Холд Груп", ТОВ "Сітігазсервіс" тощо), його батько Микола Копистира (є засновником ТОВ "ФК "Прайм" та ТОВ "ФК "Основа") та брат Арсеній Копистира (керівник ТОВ "ФК "Основа". Співвласник ТОВ "Інтербуд ТМ").

Цікаво, що тестем Арсенія Копистири є Михайло Вербенський, генерал-полковник міліції, який свого часу керував Аналітичним центром МВС України та навіть був членом Центрвиборчкому. Станом на листопад 2024 року він керував Державним НДІ МВС України.

Щодо сестер Черненко, то Тетяна (також учасниця ТОВ "КСМ-Транс" та ТОВ "КСМ-Девелопмент") і Ольга (учасниця ТОВ "КСМ-Девелопмент") є двоюрідними сестрами Сергія Копистири.

До орбіти будівельної імперії Копистир також відносять такі компанії, як ТОВ "Юг-проект", ПП "Бельведер — 0", ТОВ "Гідроінжбуд" та багато інших фірм, які ними контролюються через родичів та третіх осіб.

Один із найгучніших скандалів, пов’язаних із будівництвом, яке вела "КСМ-Груп" на землях Національної академії наук, стосується ЖК "Кришталеві джерела" в Голосіївському районі столиці. Наразі НАН досі не отримала у цьому вже збудованому житловому комплексі обіцяну забудовником житлоплощу у розмірі 7676,66 кв. м (це 152 квартири). У перерахунку на "живі гроші" вартість цього житла складає близько 368 млн грн.

При цьому ще у 2020 році СБУ задокументувала участь керівництва НАН у протиправному виділенні землі під цю забудову.

"Оперативники спецслужби встановили, що посадовці НАНУ з порушенням вимог постанови Кабінету міністрів України та без обов’язкового погодження з Бюро Президії Академії уклали з приватними комерційними структурами договори на будівництво комплексу багатоквартирних житлових будинків на землях установи. Ділянки розташовані поблизу пам’ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення "Феофанія". Організатори оборудки протиправно передали забудовнику землі загальною площею 24,5 гектара у постійне користування терміном на 49 років. Згідно з умовами договору, після завершення робіт комерсанти мали право викупити ділянки у власність", — йшлося у повідомленні СБУ.

До речі, віддавши землі забудовнику, "академіки"виставили на вулицю десятки мешканців гуртожитку, що раніше належав Національній академії наук.

Руйнування гуртожитку НАН в інтересах "КСМ-Груп". Фото Lb.ua

Ситуація нічого не нагадує? Гуртожиток, "інвестиційний договір"? Зовсім, як у випадку з Національним ботанічним садом, де також мали всього лише "реконструювати гуртожиток".

Іншу схему з землями НАН девелопери з "КСМ-Груп" намагалися провернути по вулиці Академіка Глушкова в Голосіївському районі. Як писали ЗМІ, у 2022 році землі, що перебувають у постійному користуванні Інституту зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України та належать до Національного природного парку Голосіївський, якимось чином з подачі НАН опинилися зареєстровані за ТОВ "Юг-проект" (ще одного сателіта "КСМ-Груп") для будівництва високоповерхівок.

Прокуратура, яка оскаржила в суді передачу землі, наголошувала, що "Земельна ділянка з кадастровим номером 8000000000:79:713:0855 є ділянкою лісового фонду, її власником є держава, та вона в 1944 році передана в безстрокове використання НАН України, що унеможливлювало реєстрацію за ТОВ "Юг-проект" "права тимчасового використання" цієї ділянки".

Цей випадок, до речі, також цікавий тим, що показує, які перспективи могли чекати на Ботанічний сад ім. Гришка, який, не побачивши у цьому нічого страшного, пустив "КСМ-Груп" на свої землі. Кажете, "заборонено будувати на землях природоохоронного фонду"? Ну-ну.

Також свого часу "земельними спонсорами" сім’ї Копистир стали ДВП "Будремкомплект" та Державне автотранспортне підприємство експедиційних та спеціальних автомобілів (АТП), що обидва підпорядковані НАН України. Ці два підприємства вирішили "поділитися" з "КСМ-Груп" землями на території Академмістечка. Поліція, яка відкрила справу щодо протиправності будівництва на цих землях житлових будинків, стверджувала, що понад 6,9 га землі НАН по вул. Василя Степанченка, 5 і бульв. Академіка Вернадського, 36-В було передано забудовнику незаконно, адже цільове призначення ділянок не відповідало житловій забудові.

Ще один "академічний" скандал стосується забудови трьох земельних ділянок, які перебували в постійному користуванні Інституту електрозварювання ім. Патона НАН України. Йдеться про забудову 5,68 га по вул. Антоновича. Ділянку дуже хоче забудувати ТОВ "Інвест-Проект Будівництво", яке пов’язують з "КСМ-Груп".

У контексті всього вищезгаданого варто нагадати, що основний бенефіціар "КСМ-Груп", Сергій Копистира, наразі перебуває під слідством за намір дати хабаря колишньому віцепрем'єр-міністру з питань відновлення України – міністру розвитку громад, територій та інфраструктури Олександру Кубракову.

Як повідомляла САП, протягом серпня-листопада 2023 року Копистира в інтересах власної компанії ТОВ "Сітігазсервіс" запропонував Кубракову 2% житлової площі у ЖК, який він хотів збудувати на Подолі в Києві. Цю нерухомість пропонували за те, щоб Кубраков не вносив зміни та не розривав договори від 9 грудня 2022 року, укладені між ДП "Укркомунобслуговування" (входить до сфери управління Мінрозвитку) та ТОВ "Сітігазсервіс".

У листопаді 2023 року Сергія Копистиру та ще низку фігурантів було затримано. ВАКС визначив йому запобіжний захід у вигляді арешту з альтернативою застави у 100 млн грн. Копистира гроші вніс і наразі не перебуває за ґратами. Згодом суд кілька разів зменшував йому розмір застави. 17 січня 2025 року ВАКС зменшив заставу до 89 млн грн.

Усі ці епізоди досить однозначно показують, яка доля могла чекати на землі Національного ботанічного саду імені Гришка Національної академії наук України у випадку, якби ситуація не набула розголосу. І, зрештою, чи не час прокуратурі, яка наразі веде цю та інші справи, дати відповідь на запитання: хто конкретно у НАН відповідає за розбазарювання землі в інтересах цілком конкретної сім’ї забудовників Копистир? Тобто, хто був тим самим "Кубраковим", який погодився"? Та вжити нарешті заходів, аби припинити цей "сімейно-академічний" підряд.

"Телеграф" пильно слідкуватиме за розвитком подій у справі земель НАН та "інвестиційної діяльності" "КСМ-Груп". Не перемикайтеся.

Теги за темою
Киев
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Asia Today: NCSoft, Nexon, Netmarble и Krafton сражаются за права на StarCraft
GameMag
2025-03-31T15:19:17Z
Отколовшийся от Антарктиды айсберг обнажил целую неизвестную экосистему
ZN UA
2025-03-31T15:07:57Z
«‎Вы сделали невероятное»‎: 20 миллионов человек сыграли в Death Stranding
GameMag
2025-03-31T14:54:23Z
Инсайдер: Владельцы PlayStation 5 и Nintendo Switch 2 могут не получить весь сборник Halo: The Master Chief Collection сразу
GameMag
2025-03-31T14:48:24Z
Capcom раскрыла продолжительность Onimusha: Way of the Sword — новая игра не имеет связи с прошлыми частями
GameMag
2025-03-31T14:19:00Z
Похоже, релиз The Elder Scrolls VI от Тодда Говарда состоится очень нескоро
GameMag
2025-03-31T13:52:42Z
"Почему так?": ПК-геймеры из стран без PSN не понимают, почему Sony не хочет продавать им The Last of Us Part II в Steam
GameMag
2025-03-31T13:52:00Z
Миллионы Android-смартфонов поддерживают "секретные" функции: как ими воспользоваться
Фокус
2025-03-31T13:22:35Z
На Тернопільщині фермер веде блог про техніку і польові роботи
AgroNews
2025-03-31T13:22:26Z
Особенно аппетитная намазка на бутерброды: берем сыр и горстку оливок
Telegraf
2025-03-31T17:09:46Z
Как подзарядить себя и свою команду
Лига
2025-03-31T16:24:03Z
Очень красивые и яркие пасхальные яйца без капли химии: натуральный способ
Telegraf
2025-03-31T14:45:30Z
Секрет красивых пасхальных яиц: как сочетать луковую шелуху и парафин
Gazeta UA
2025-03-31T14:36:21Z
10 нелепых вещей, в которые мы верили в детстве
Comments UA
2025-03-31T14:36:02Z
Как правильно измерить размер бюстгальтера и как его стирать
Знай
2025-03-31T13:51:20Z
Гороскоп на 1 апреля: общение с близкими друзьями поможет снять напряжение
Новости Украины
2025-03-31T13:39:32Z
Самые раздражительные привычки туристов: что не нравится персоналу отелей
Comments UA
2025-03-31T13:33:26Z
Легкий и необычный рецепт домашнего попкорна из гречки
Знай
2025-03-31T12:51:52Z
Правоохранители раскрыли 72 убийства, совершенных россиянами в Буче
Лига
2025-03-31T15:27:51Z
В Мьянме количество жертв землетрясения превысило две тысячи человек
Gazeta UA
2025-03-31T15:15:45Z
КАБ попал в пятиэтажку в Купянске: что известно?
Новости Украины
2025-03-31T14:57:42Z
Разорвало пополам: Tesla Cybertruck уничтожена в ДТП с "Гелендвагеном"
Фокус
2025-03-31T14:27:45Z
Число погибших в результате землетрясения в Мьянме возросло до более 2 тысяч человек
Комсомольская правда
2025-03-31T14:07:45Z
Чудо в Андах: умер один из 16-ти спасшихся, которые были вынуждены стать каннибалами
Фокус
2025-03-31T13:57:12Z
В Почаеве собака покусала 11-летнюю девочку: ребенок в больнице с переломом челюсти
Новости Украины
2025-03-31T13:48:15Z
Лесные пожары в Южной Корее мог вызвать огненный ритуал местного жителя – Yonhap
Лига
2025-03-31T13:09:03Z
Погибло больше полторы тысячи людей: что известно о крушении знаменитого "Титаника" и как он выглядит сейчас
Telegraf
2025-03-31T12:33:49Z
Яремчук - о дубле Панатинаикосу: Я очень горжусь этим
Корреспондент
2025-03-31T13:28:04Z
Атлетико хочет обменяться игроками с Челси
Корреспондент
2025-03-31T12:28:55Z
Криштиану Роналду летом может вернуться в "Реал" – СМИ
ZN UA
2025-03-31T11:04:50Z
Артета подтвердил, что лидер Арсенала готов к возвращению на поле
Корреспондент
2025-03-31T10:54:43Z
Свитолина вернулась в двадцатку лучших теннисисток мира
ZN UA
2025-03-31T10:22:51Z
Еще один украинец может отобраться на ЧМ по футболу среди клубов
Корреспондент
2025-03-31T09:15:10Z
После громкого дебюта на тренерском поприще Филипе Луис отказался возглавить сборную Бразилии
Известия Киев
2025-03-31T08:34:19Z
Чисора: Не могу дальше боксировать, у меня остались силы только на один бой
Корреспондент
2025-03-31T08:21:27Z
НБА: Первый номер драфта уничтожил Милуоки
Корреспондент
2025-03-31T06:15:37Z
Из музеев Сумской области эвакуировали только 1,3% экспонатов – искусствовед Сагайдак
Лига
2025-03-31T17:03:20Z
Графики отключения света на апрель в Днепре: кого коснутся ограничения в первые дни месяца, адреса
Политека
2025-03-31T17:00:52Z
Киев превратился в бизнес-проект соратников Кличко: что происходит в столице
Comments UA
2025-03-31T16:57:32Z
5 побічних ефектів, які спричиняє надмірне вживання кави
AgroNews
2025-03-31T16:24:36Z
Водителям показали, как отличаются цены на бензин, дизель и автогаз в Киевской и Днепропетровской областях
Хвиля
2025-03-31T16:06:35Z
Громкий скандал назревает в Харькове: что происходит в городе
Comments UA
2025-03-31T15:42:26Z
Россия готовит штурмовиков: как выглядит затишье на фронте глазами бойцов ВСУ
Фокус
2025-03-31T15:21:34Z
Графики отключения света на апрель в Одессе: почему и где могут ввести ограничения
Политека
2025-03-31T15:19:53Z
В СНБО заявили о попытках россиян дискредитировать программу для добровольцев "Контракт 18-24"
Апостроф
2025-03-31T15:18:49Z
Ketchup Entertainment спасла фильм «Койот против Acme» от Warner Bros. Discovery
GameMag
2025-03-31T16:01:15Z
Елена Зеленская для встречи с представителями вузов надела дорогое украшение: сколько оно стоит/Ювелирное изделие изготовлено из золота
Апостроф
2025-03-31T15:51:55Z
"Я никогда не врала": экс-помощница Дэвида Бекхэма снова рассказала об их романе
Фокус
2025-03-31T15:51:33Z
Репутация испачкана? София Ротару все носиться со своей квартирой в москве, никак не продаст
Знай
2025-03-31T15:51:26Z
Украинский трейлер мелодрамы «Материалисты»
Кино-Театр
2025-03-31T14:21:53Z
59-летняя Синди Кроуфорд похвасталась роскошной фигурой в новой фотосессии
Фокус
2025-03-31T14:06:46Z
Актриса Леся Самаева рассказала о домогательствах преподавателя в школьные годы
Апостроф
2025-03-31T13:21:26Z
Мадонна удивила записав видео на унитазе с бриллиантовыми зубами
Comments UA
2025-03-31T13:06:11Z
Инна Мирошниченко устроила эмоциональную фотосессию с сыновьями в пижамах
Gazeta UA
2025-03-31T12:25:44Z
Лучшая точность и дальность: для ВСУ создали новый гранатомет AGL-53
Факти ICTV
2025-03-31T17:09:30Z
В "Резерв+" появятся два новых типа отсрочок: кому они доступны
Знай
2025-03-31T17:06:04Z
Обойдемся и без помощи США: зачем Украине космические войска
Комсомольская правда
2025-03-31T16:04:48Z
Пенсионерам выплатят бонусы: кто в очереди на доплаты в 2025 году
Знай
2025-03-31T15:36:39Z
Военная пенсия: кто может подать заявление на перерасчет выплаты
Знай
2025-03-31T15:21:41Z
Будут судить военнослужащего, который присвоил приборы ночного видения
Корреспондент
2025-03-31T15:12:22Z
Талоны за деньги и откаты за скидку: эксперт рассказал, как работает коррупция в сервисных центрах МВД
Telegraf
2025-03-31T15:09:24Z
Сколько человек зарегистрировались на НМТ-2025: статистика УЦОКО
Факти ICTV
2025-03-31T14:42:12Z
Уклонистам сделали важное предупреждение: без визита в ТЦК не обойтись
Знай
2025-03-31T14:30:56Z
Забудете о перекусах перед сном: чем ужинать и не набирать вес
Gazeta UA
2025-03-31T17:00:00Z
Ученые назвали самый важный прием пищи, которой нельзя пропускать
Comments UA
2025-03-31T16:36:23Z
Врач за три недели сгорел от рака: на какие симптомы не обратил внимания
Comments UA
2025-03-31T15:39:59Z
Меню по знаку Зодиака: кому звезды не советуют употреблять мясо
Comments UA
2025-03-31T15:15:42Z
3 убийцы памяти: продукты, которые вредят вашему мозгу
Знай
2025-03-31T14:51:16Z
Об этом следует знать каждому: целесообразно ли жарить яйца на сливочном масле
Comments UA
2025-03-31T13:09:16Z
Опасные свойства морепродуктов: кому не стоит их употреблять
Comments UA
2025-03-31T13:06:18Z
Против деменции: Великобритания выделяет £2 млн на цифровые тесты
Факти ICTV
2025-03-31T12:57:46Z
Ученые выяснили симптомы плохо диагностируемой, но опасной болезни сердца
Факти ICTV
2025-03-31T12:36:15Z
Цены на топливо снижаются: сколько теперь стоит бензин, дизель и автогаз
Gazeta UA
2025-03-31T16:48:31Z
НБУ снизил курс доллара на первый день апреля
Корреспондент
2025-03-31T16:24:30Z
ДТЭК предложил Молдове поделиться опытом по обеспечению кибербезопасности и модернизации ТЭС
Апостроф
2025-03-31T16:09:19Z
Обнародованы данные по ВВП Украины за 2024 год
Корреспондент
2025-03-31T16:03:28Z
УЗ восстановила большинство сервисов, но мониторинг билетов и поиск вещей пока не работают
Комсомольская правда
2025-03-31T16:01:03Z
В Белом доме назвали невероятную сумму, которую получат США от введения новых пошлин
Comments UA
2025-03-31T15:18:25Z
Перемирие "ударило" по стоимости украинских облигаций: как изменились цены
Telegraf
2025-03-31T15:15:31Z
Как купить билет на поезд: доступные способы
Факти ICTV
2025-03-31T15:09:51Z
Пенсия в Украине: что изменится в выплатах с 1 апреля
Фокус
2025-03-31T15:06:46Z
Альтернатива CX-5: Mazda анонсировала недорогой электрокроссовер
Фокус
2025-03-31T16:06:41Z
Toyota не успевает за спросом на собственные гибриды
Корреспондент
2025-03-31T15:03:58Z
BYD строит мегафабрику размером с город
Корреспондент
2025-03-31T14:42:49Z
На украинский рынок вышел более мощный конкурент Mercedes-AMG G63 от Land Rover
Фокус
2025-03-31T12:51:24Z
В Украине на продажу в ОЛХ выставили совковый тяжелый танк 1950 года выпуска
Известия Киев
2025-03-31T06:36:55Z
Первый серийный летающий автомобиль успешно прошел испытания
UAToday
2025-03-30T09:30:45Z
Для жестких и экстремальных дорог: автолюбителям показали копию Land Roover с двигателем BMW
Знай
2025-03-30T03:51:27Z
В Украине продают танк Т-10: сколько он стоит
TSN
2025-03-30T00:48:16Z
Российским ударом по Днепру уничтожено детище Маска: фото
TSN
2025-03-30T00:04:22Z
Азаров "воскрес": почему беглые министры напоминают советское Политбюро
Фокус
2025-03-31T17:06:09Z
Панама дополнительно отменяет регистрацию для 18 судов, связанных с РФ
Корреспондент
2025-03-31T17:00:47Z
Телефон пропавшей оппозиционерки Мельниковой, проживавшей в Польше, обнаружили в Беларуси
ZN UA
2025-03-31T17:00:28Z
Марин Ле Пен признали виновной в растрате средств Европарламента
Лига
2025-03-31T16:57:44Z
Мобилизовать могут вообще всех? Юрист разъяснил резонансное решение суда
Telegraf
2025-03-31T16:54:02Z
США не будут отстаивать вопрос суверенитета Украины, - Болтон
Новости Украины
2025-03-31T16:51:02Z
У Зеленского отрицают подготовку к выборам — СМИ
ZN UA
2025-03-31T16:48:15Z
Премьер Италии Мелони столкнулась с последствиями ставки на Трампа
Хвиля
2025-03-31T16:40:45Z
ЦИК объяснила, сколько нужно времени для подготовки выборов после войны в Украине
Хвиля
2025-03-31T16:39:10Z