MY.UAНовини
Військових не можуть судити цивільні? Чи дійсно повернення спеціалізованих судів подолає проблеми
Військових не можуть судити цивільні? Чи дійсно повернення спеціалізованих судів подолає проблеми

Військових не можуть судити цивільні? Чи дійсно повернення спеціалізованих судів подолає проблеми

Правники відповіли як найкраще судити військових під час повномасштабної війни

Одна з головних новин останніх днів, резонасне затримання трьох командирів, які обороняли Харківщину минулої весни. Судовий процес змусив багатьох задуматися про те, якими принципами має керуватися правосуддя стосовно військових.

Цілком логічне питання полягає в тому, чи в змозі цивільний суддя районного суду розібратися в тому, чи були дії конкретного генерала причиною неуспішної бойової операції? Або ж чи мають прокурори, які звикли розглядати сімейні спори, поділ майна або хуліганство, достатньо компетенції, аби встановити винного у тяжких наслідках на фронті? Наскільки їхній вирок буде неупередженим? Та чи є різниця у тому, чи були вони колись у лавах ЗСУ, чи тримали у руках зброю та що взагалі знають про особливості військової служби?

Ці питання "Телеграф" вирішив поставити безпосередньо правникам.

Військові суди в Україні були, але зараз ліквідовані

Перше, що варто розуміти: ще донедавна кримінальні справи за участю військових розглядали уповноважені військові суди. Щоправда, ці структури не можна вважати прикладом ані справедливості, ані ефективної організації.

Судді, здебільшого випускники військового інституту Міністерства оборони, який знаходився в Москві, фактично відтворювали радянську модель правосуддя. А командування нерідко користувалося фактичним імунітетом від відповідальності.

У 2010 році указом тодішнього президента Віктора Януковича всі військові суди були ліквідовані. Серед озвучених причин були скорочення чисельності Збройних сил України та намір наблизити правову систему до європейських норм.

На той момент чисельність армії скоротилася до 119 тисяч осіб – уп’ятеро менше, ніж на початку 1990-х років.

З початком російської агресії у 2014 році ця цифра почала стрімко зростати. І вже за три роки можна було спостерігати наслідки ліквідації військових судів – окремі судові вироки викликали нарікання навіть у найвищого військового командування.

Тому Петро Порошенко, який на той час обіймав посаду президента, виступив з пропозицією відновити попередню практику. Він був упевнений, що рішення військових судів не будуть ставитися під сумнів самими військовими.

— Оцінювати дії командирів у бойових обставинах повинні військові спеціалісти, військові експерти та військові судді, а не цивільні. Принаймні зараз, поки триває ця жахлива підступна гібридна війна, — заявив тоді президент.

Пізніше у парламенті було зареєстровано декілька законопроєктів щодо цього питання, однак їх не підтримали. Врешті-решт, військові злочини продовжили розглядатися судами загальної юрисдикції.

У 2025 році, коли Сили оборони України налічують близько мільйона військовослужбовців, проти частини з яких відкриті кримінальні провадження, питання повернення військових судів досі не знаходить спільної думки. І цьому є кілька пояснень.

На криміногенну ситуацію в армії певним чином вплинула хвиля мобілізації

Як говорить у розмові з "Телеграфом" відомий адвокат Віталій Титич, армія — це велика кількість людей, і мова йде не лише про військових, а й загалом про Сили оборони.

— Загальна цифра — це понад півтора мільйона осіб. Очевидно, що це складна конгломерація, що функціонує в екстремальних умовах. Тому кількість кримінальних правопорушень ні про що не говорить, — говорить юрист.

Причини цих правопорушень можуть бути різними. Починаючи від банального вживання алкоголю та наркотиків, і закінчуючи корупційними злочинами штабних, які оперують грошима та іншими ресурсами.

За словами Титича, хвиля мобілізації занесла до армії людей з різних верств суспільства, багато з яких принесли з собою власні проблеми.

— Кримінальні правопорушення в армії дуже різноманітні, і їх не можна об'єднувати під одним визначенням, — зауважує Віталій Титич.

Адвокат Віталій Титич

Нагадаємо, масштаби кримінальних проваджень проти військовослужбовців в Україні сягають десятків тисяч. І лише 60 тисяч з них стосуються самовільного залишення частини (СЗЧ). Таку статистику надає Офіс генерального прокурора.

"Потрібно дивитися в корінь"

— Коли йдеться про те, чи може цивільний суд розглядати справи військових, важливо відзначити, що в різних країнах це питання вирішується по-різному, і так склалося історично. Однак неправильно і навіть шкідливо для суспільства вважати, що створення військової юстиції — не лише судів, а й усієї системи — розв'яже всі проблеми. Це помилкова думка, яка відвертає увагу від реальних проблем, — говорить в розмові з "Телеграфом" Віталій Титич.

Він переконаний: навіть якщо нова система військової юстиції буде створена, це не гарантує справедливості та кваліфікації вироків. Ми запросто можемо повернутися до так званої нескінченної судової реформи, яку насправді ніхто не реалізував. Якби її проводили раніше, то сьогодні не виникло б стільки запитань щодо цієї теми, вважає відомий юрист.

— Проблема не лише у відсутності спеціалізованих судів, а й у системних вадах судової системи. Створення нових інституцій із використанням псевдоконкурсів лише підвищує ризик того, що до них можуть потрапити ті самі фахівці, які не здатні забезпечити якісне правосуддя. І немає різниці, чи це буде військовий суддя, чи цивільний — якщо людина некомпетентна або морально й інтелектуально недієздатна, результат залишиться таким самим, — пояснює він.

Він не знаходить у цьому жодних позитивних аспектів. Натомість, на думку Віталія Титича, необхідно дотримуватись законів, що були ухвалені ще у 2014 році, і першочергово забезпечити право на справедливий суд.

— Першим законом, прийнятим у відповідь на вимоги Майдану, було саме забезпечення права на справедливий суд. Другим — повернення довіри до судової влади. Саме ці принципи потрібно реалізувати, — відзначає юрист.

На його думку, якщо це буде зроблено, то не знадобляться ані військові суди, ані якісь інші спеціалізовані інституції. Система зможе працювати ефективно. А питання спеціалізації можна буде розглядати вже після війни, коли хтось обґрунтує необхідність таких змін. Тоді й можна буде говорити про створення нової системи військової юстиції: не лише судів, а й адвокатури та прокуратури.

"Війна не чекає"

Ідея реформування військового правосуддя у розпал повномасштабної війни вперше була озвучена Радою адвокатів Київської області. У 2022 році правники детально обґрунтували необхідність відновлення військових судів як нагальну державну потребу.

А серед останніх, хто звернув увагу на цю проблему, був відомий ветеран Юрій Гудименко.

— Військових не можуть судити цивільні. Війна – це окремий світ. Окрема психологія. Окремі закони та окрема відповідальність, – написав він у своєму Facebook.

Врешті, якщо поглянути на це через призму міжнародних стандартів правосуддя, стає зрозумілим: військові трибунали є звичною практикою в багатьох демократичних країнах. Навіть якщо ролі та обовʼязки таких інституцій у відносно мирний час є досить скромними.

Мова не лише про добре відомий військовий апеляційний суд Сполучених Штатів, а й до прикладу польські військові гарнізонні та окружні суди, які розглядають правопорушення, вчинені військовослужбовцями на дійсній службі.

Судді Апеляційного кримінального суду армії США та студенти юридичного факультету

Військовий адвокат Сергій Дубок у розмові з "Телеграфом" підкреслює, що інші країни не без підстав використовують цю практику. Оскільки якщо цивільна особа подивиться на певну проблему з одного боку, військовий може побачити її зовсім по-іншому, або правильніше сказати — оцінити по-іншому.

— Річ у тому, що цивільні судді можуть по-різному трактувати однакові правопорушення. Наприклад, в армії є дрібні проступки, які не мають великого значення в контексті військової служби, але для цивільної особи вони можуть мати набагато серйозніші наслідки, — говорить він.

Мова про втрату дрібного спорядження, невиконання певних наказів, конфлікти між військовослужбовцями, вживання алкоголю чи запізнення на службу.

Крім того, судді загальних судів мають велике навантаження. Саме тому, тисячі військових справ нерідко затягуються і не отримують належної уваги. Та ось правда у тому, що війна не чекає. І якщо для загальних кримінальних справ швидкість розгляду не завжди критична для держави, то для воєнних злочинів, особливо під час війни, це може впливати на боєздатність підрозділів чи бойовий дух солдатів.

— Якби справи, пов’язані з правопорушеннями у військовій сфері, розглядалися тільки військовими судами, це з певної сторони було б дійсно простіше і компетентніше, оскільки спеціалізація була б попросту вужчою, — вважає юрист Сергій Дубок.

Чи потрібно це робити? Це вже питання, яке має вирішити наша держава. Але для того, щоб сформувати нових суддів, потрібно, щонайменше, пройти спеціальне навчання та службу. І це є одним з тих викликів, який виникне згодом.

"Створення або повернення минулої системи стане навантаженням на державний бюджет"

Як наголошує заслужений юрист України, голова Адвокатського об'єднання "InHelp" Сергій Вилков у коментарі для "Телеграфу", для розв'язання питання щодо військових судів необхідно повернутися до історії їх функціонування в системі правосуддя України. Зокрема, з'ясувати, які справи вони розглядали та чи були судді дійсно незалежними.

Сергій Вилков

На думку правника, справи, які входили до підсудності тих військових суддів, розглядалися вчасно та з урахуванням специфіки кожної окремої ситуації.

— Натомість чи можна сьогодні стверджувати, що судді які здійснювали правосуддя в цих судах, були незалежні, важко сказати і, скоріш за все, це запитання маємо ставити самим суддям, які здійснювали правосуддя в цих судах, — говорить він.

Проте якщо виснувати, що судді військових судів перебували під впливом, ми без відповідних фактів цього негативного явища наткнемося на припущення. А це своєю чергою буде не зовсім правильно, вважає правник.

— Нині як правозахисники, так і політики регулярно наголошують на тому, що судова система в Україні має обмежену незалежність. На мою думку, це і так і ні. Тому що перш за все, ми маємо звернути увагу на ті нормативно-правові документи, якими керується той чи інший суддя при здійсненні правосуддя. А також на постійну зміну чи доповнення цих документів законодавцем. До того ж рішення Касаційних судів у складі Верховного Суду не є сталими, — наголошує Сергій Вилков.

Формально, судова система України відповідає Конституційним нормам і є незалежною. Тут скоріше під питанням залишається незалежність окремих суддів, які ухвалюють важливі рішення. Проте, як говорить правник, на суддю нерідко тиснуть зовнішні фактори: суспільний резонанс, громадські очікування чи попит суспільства.

— Відтоді як в Україні зупинили роботу військових судів, справи вирішують інші суди. Проте ці судді також мають достатній рівень кваліфікації та знань, щоб забезпечити ухвалення законних і мотивованих рішень. А коли постає питання створення нового суду для розгляду справ певної категорії, виникає принципове питання: чи не стане це додатковим навантаженням на бюджет України та чи буде новий суд ефективнішим за той, який уже існує і функціонує?, — підсумовує Сергій Вилков.

"Україні необхідний справжній суд присяжних"

Врешті-решт, за словами правників, є й інші заходи, які можуть сприяти досягненню справедливості. І це — впровадження суду присяжних, говорить Віталій Титич.

— Не тої фікції, яку ми маємо зараз, а справжнього журі присяжних, за аналогією з системами, які діють, наприклад, у США. Коли прокурор і адвокат змушені обґрунтовувати свої позиції перед журі з 12 присяжних. Вони мають чітко й логічно пояснити, чому обвинувачують конкретну людину та які докази підтверджують їхню позицію. Адвокат, своєю чергою, може захищати підсудного, апелюючи до цих самих людей, — пояснює Титич.

Такий механізм уже давно відпрацьований. А у тих країнах, де діє суд присяжних, громадяни мають набагато менше сумнівів щодо справедливості вироків. Це знімає чимало питань, які сьогодні виникають у нашій країні. Щоправда, в умовах воєнного стану, реалізувати таку практику була б складно. Оскільки такі суди мають формуватися на основі виборчих списків, а це нині проблематично.

Нагадаємо, 20 січня 2025 року СБУ та ДБР затримали трьох високопосадовців Збройних сил України, які у травні 2024 року відповідали за оборону Харківщини. Це 53-річний Юрій Галушкін, 60-річний Артур Горбенко та 62-річний Ілля Лапін.

Слідство встановило, що командування не підготувало необхідні оборонні рубежі та не використало всі можливості для захисту регіону. Галушкіну та ще кільком військовим пред'явили підозру відразу за двома статтями Кримінального кодексу України (КК). Йдеться про недбале ставлення до військової служби в умовах воєнного стану (ч. 4 ст. 425 ККУ) та організацію самовільного відходу з поля бою (ст. 429 ККУ).

22 січня суд Харкова обрав для Галушкіна запобіжний захід у вигляді арешту на 60 діб з можливістю внесення застави в 5 мільйонів гривень. Після внесення застави він вийшов із СІЗО, але вже незабаром був знову заарештований за новими підозрами. При цьому Печерський районний суд Києва виключив можливість для генерала вийти під заставу.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
В Антарктиде спрятаны сотни тысяч метеоритов: глыба льда, морозильник и лампа помогли их найти
Фокус
2025-02-07T09:27:31Z
В 2 раза больше Млечного Пути: обнаружена крупнейшая струя черной дыры в ранней Вселенной
Фокус
2025-02-07T09:21:37Z
Тренды хранения 2025: почему модульные решения становятся стандартом
BigMir
2025-02-07T08:24:48Z
Миссия NASA разгадает величайшую загадку Солнца
Gazeta UA
2025-02-07T08:24:45Z
Миссия Argonaut за 800 млн евро: Европа впервые отправит долговечный модуль на Луну
Фокус
2025-02-07T08:21:14Z
Телескоп Уэбб сделал снимок частиц пыли размером с бактерию, которые станут планетами
Фокус
2025-02-07T07:42:58Z
Спустя более полувека раскрыта тайна "приведения Саммервилля": все дело в геологии
Фокус
2025-02-07T07:27:47Z
Даниэль Вавра: Разработка игры «Ведьмак 4» буксует из-за Unreal Engine 5
GameMag
2025-02-07T05:24:13Z
Кто предки птиц: ученые нашли в Антарктиде древний череп, разрушающий известную теорию
TSN
2025-02-07T04:48:16Z
Как заваривать чай в пакетиках, сколько времени настаивать, чтобы напиток был идеальным
TSN
2025-02-07T09:36:55Z
Золотой город мошенников: журналисты посетили странный город в зоне военных действий
Фокус
2025-02-07T09:36:01Z
Эти три привычки разрушают жизнь: от них нужно немедленно отказаться, потому что они все портят
TSN
2025-02-07T07:51:56Z
Как вырасти в руководителя: советы для тех, кто готов к новым вызовам
Marie Claire
2025-02-07T06:57:55Z
Подойдет для поста и вегетарианской диеты: рецепт вкуснейшей капусты с грибами и черносливом
Фокус
2025-02-07T05:42:37Z
Школьники боятся математики: как родительские неудачи влияют на усвоение детских знаний
Знай
2025-02-07T04:21:49Z
Справитесь за десять минут: как приготовить вкусный салат с пекинской капустой
Telegraf
2025-02-07T04:15:26Z
Гороскоп на 7 февраля: именно сегодня есть шанс взять себя и жизнь в руки
Знай
2025-02-07T02:30:51Z
Худшие периоды 2025 года для Козерогов: топ главных разочарований
Comments UA
2025-02-06T23:30:25Z
На Буковине в ТЦК умер мужчина: что известно
TSN
2025-02-07T09:42:42Z
Россияне убили бомбой троих жителей Сумщины
Корреспондент
2025-02-07T09:36:59Z
Житель Кривого Рога после ссоры в казино зарезал мужчину. Суд вынес приговор убийце
Telegraf
2025-02-07T09:33:19Z
Грецию всколыхнула серия землетрясений
Gazeta UA
2025-02-07T09:24:09Z
У подростка начались галлюцинации после Revo: врач рассказала, что произошло
Фокус
2025-02-07T09:15:21Z
В Брюсселе в четвертый раз за неделю произошла стрельба, есть погибший
Европейская правда
2025-02-07T08:48:15Z
Россиян из разрушенного в Судже интерната вывезли в Украину
Апостроф
2025-02-07T08:30:50Z
В Харьковской области погиб 10-летний мальик из-за взрыва неизвестного предмета
Лига
2025-02-07T08:30:11Z
Подросток с друзьями выпили более 10 банок в энергетике: результат шокировал
Comments UA
2025-02-07T08:18:27Z
Международная федерация баскетбола продлила отстранение россиян
ZN UA
2025-02-07T09:52:27Z
"Динамо" продлило контракт с талантливым футболистом
ZN UA
2025-02-07T09:51:31Z
Альварес подписал долгосрочный контракт с Аль аш-Шейхом
Корреспондент
2025-02-07T09:39:01Z
Промоутер Александра Усика развеял слухи о поединке против перспективного боксера Мозеса Итаумы
Известия Киев
2025-02-07T09:34:57Z
НБА: Лейкерс одержали победу над Голден Стэйт
Корреспондент
2025-02-07T06:54:52Z
Неймар сыграл свой первый матч за родной Сантос после 12-летнего отсутствия
Известия Киев
2025-02-07T06:27:56Z
Раскрыты причины срыва боя Альвареса и Кроуфорда
Корреспондент
2025-02-07T06:27:09Z
FIBA продлила запрет на участие российских и белорусских команд в международных турнирах
Gazeta UA
2025-02-07T05:51:09Z
Марсело мог играть в аутсайдере Серии А до объявления о завершении карьеры
Корреспондент
2025-02-07T05:15:56Z
Россияне в панике, такого перед переговорами они не ожидали: что происходит
Comments UA
2025-02-07T09:24:46Z
Эти знаки Зодиака достигнут своих целей в 2025 году: кому особенно повезет
Telegraf
2025-02-07T09:15:37Z
Россияне атаковали Хмельнитчину "Шахедами": первые подробности
TSN
2025-02-07T08:06:30Z
Российские войска продвинулись под Покровском в Донецкой области: детали от DeepState
Фокус
2025-02-07T07:51:42Z
ВСУ провернули успешную атаку под Курском: Z-блогеры жалуются на погоду и врут, — ISW
Фокус
2025-02-07T07:42:42Z
"Бросают позиции или отказываются идти в окопы": комбат сообщил о нехватке людей и проблеме с качеством мобилизованных
TSN
2025-02-07T07:18:10Z
"Настоящий бермудский треугольник": оккупанты упорно "лезут" туда, откуда не возвращаются
Фокус
2025-02-07T06:57:31Z
Генштаб рассказал о ситуации на фронте
Корреспондент
2025-02-07T06:48:35Z
Россия продолжает атаки, значительные потери среди захватчиков - Генштаб сообщил новости с фронта
Gazeta UA
2025-02-07T06:45:13Z
Стали известны пол и одно из имен ребенка, которого родила Жизель Бюндхен
Фокус
2025-02-07T09:57:54Z
Прожили вместе почти полвека: как выглядит могила мужа Ады Роговцевой, которого не стало 20 лет назад
Telegraf
2025-02-07T09:45:37Z
"Мы—обычные чуваки": группа "ДК Энергетик" о "Евровидении" и саундтреке к "S.T.A.L.K.E.R. 2"—интервью Фокусу
Фокус
2025-02-07T09:42:49Z
"По две пачки в день": Анджелина Джоли призналась, как бросила курить
Фокус
2025-02-07T09:27:20Z
Лакшери шоппинг во время войны: Остапчук выгулял жену в луке за 120 тысяч
GlavRed
2025-02-07T09:27:12Z
Free Puff: Канье Уэст влип в новый скандал после "Грэмми 2025"
Фокус
2025-02-07T09:06:52Z
Национальный отбор на "Евровидение-2025": где и когда смотреть трансляцию финала
ZN UA
2025-02-07T09:04:32Z
Даша Трегубова и Мирослава Мандзюк появились на премьере фильма "Партенопа" в Киеве
Фокус
2025-02-07T08:57:13Z
Актер "Властелина колец" Элайджа Вуд женился
Комсомольская правда
2025-02-07T08:54:25Z
Ударов по территории РФ будет больше: в Минобороны сделали интригующее заявление
Comments UA
2025-02-07T09:54:01Z
Мать увидела на записи с камеры, как сонный муж кладет ребенка спать, и смеялась весь день
Фокус
2025-02-07T09:45:18Z
"Укрпочта" не сообщила о повестке, а заплатите вы: можно ли обжаловать несправедливый штраф
Знай
2025-02-07T09:30:38Z
Болгария получит около полумиллиарда евро за военную помощь Украине
Европейская правда
2025-02-07T09:30:02Z
Турция запустила в серию систему ПВО Gürz 150: почему комплекс лучше хваленого "Панциря"
Фокус
2025-02-07T09:27:47Z
Украина начала наступление в Курской области: реакция военных ВСУ
Comments UA
2025-02-07T09:27:25Z
На Майдане на мемориале погибших украинских воинов произошли изменения в упорядочении
Апостроф
2025-02-07T09:18:14Z
Высокий процент поражения: бойцы ВСУ раскрыли тонкости боевой работы Leopard
Фокус
2025-02-07T09:12:47Z
"Это же пума": женщина завела котенка 8 месяцев назад, а теперь он не помещается в доме
Фокус
2025-02-07T09:06:58Z
К чему снится, когда выпадают зубы: толкование сна
Comments UA
2025-02-07T09:12:10Z
Две причины, почему следует регулярно есть черную фасоль
Gazeta UA
2025-02-07T09:03:39Z
На завтрак обязательно нужно много есть: врачи рассказали, почему это очень важно
Comments UA
2025-02-07T08:30:16Z
Найден новый способ приготовить идеальное яйцо: абсолютное совершенство всего за 32 минуты
Фокус
2025-02-07T08:21:22Z
Вейпы не так безопасны, как вы думали: новые открытия ученых
TSN
2025-02-07T07:51:38Z
Очень популярное средство для ротовой полости на самом деле вредит кишечнику: о чем речь
Comments UA
2025-02-07T07:30:49Z
Регулярная тяга к соли может означать появление серьезных заболеваний. О каких идет речь
Gazeta UA
2025-02-07T05:51:16Z
Сезон гриппа в разгаре: преодолен ли эпидпорог, и что с ковидом/Заболеваемость заметно возросла за последние несколько недель
Апостроф
2025-02-07T05:39:46Z
Чем полезны пробиотики и когда их нужно употреблять
Comments UA
2025-02-07T02:00:52Z
Фермеры призвали "Укрзализныцю" не повышать тарифы на грузовые перевозки: приведет к уничтожению бизнеса и потере урожая
Апостроф
2025-02-07T09:48:03Z
Российские металлурги искажают конкуренцию в Европе, поэтому мир должен активнее усиливать санкции – эксперт
Апостроф
2025-02-07T09:42:45Z
Сколько Россия заработала за счет транзита нефти через Украину: стали известны цифры
Comments UA
2025-02-07T09:33:10Z
Курсы доллара и евро завершают неделю снижением
Корреспондент
2025-02-07T09:27:39Z
Задолжали кредит, и даже не догадываетесь: как избежать мошеннических схем и "липовых" займов
Знай
2025-02-07T09:12:54Z
Шкатулка на год: сколько долларов можно накопить, если ежедневно откладывать на гривну больше
Telegraf
2025-02-07T08:33:28Z
Коммунальные льготы отменяют: кого оставят без скидок в 2025 году?
Telegraf
2025-02-07T08:30:14Z
Графики отключения света 7 февраля: где и когда не будет электроэнергии в Украине
Лига
2025-02-07T08:18:08Z
Пюрешка станет праздничным блюдом: украинцам советуют готовиться к рекордному подорожанию любимого овоща
Знай
2025-02-07T08:12:08Z
Еще с заводскими наклейками: в Киеве заметили новейшую Skoda Superb 2025, вот он - флагман
Знай
2025-02-07T09:51:55Z
В Украине появится самый дешевый электрокроссовер Kia: подробности и цены
Фокус
2025-02-07T09:30:42Z
Новейший спорткар BMW за $225 000 разбили во время журналистского тест-драйва
Фокус
2025-02-07T08:36:39Z
ArcelorMittal инвестирует в новый завод в Алабаме
Корреспондент
2025-02-06T19:09:42Z
В Европе стремительно снижаются продажи Tesla
Корреспондент
2025-02-06T18:27:37Z
Subaru представила экономичный гибрид и экстремальный кроссовер для бездорожья
Фокус
2025-02-06T16:42:04Z
Мастера превратили старую Toyota 90-х в яркий суперкар
Фокус
2025-02-06T15:57:54Z
Американская мощь: пикап Dodge завелся и поехал после 42 лет простоя в лесу
Фокус
2025-02-06T12:51:36Z
Водителям запрещено использовать ремень безопасности: где и почему действуют такие правила
UAToday
2025-02-06T12:30:54Z
Заявление Трампа о доступе США к редкоземельным минералам Украины: Огрызко объяснил нюансы
TSN
2025-02-07T09:51:14Z
Украинцы заплатят почти вдвое больше: журналиста возмутила история с покупкой российских атомных блоков
Апостроф
2025-02-07T09:42:01Z
Провал Путина должен быть видимым - Сикорский
Хвиля
2025-02-07T09:30:23Z
Правда ли, что Зеленский запретил вести переговоры с Москвой
Comments UA
2025-02-07T09:24:00Z
Кремль использует "Орешник" как оружие террора: "ядерка" оказалась неэффективной, — СМИ
Фокус
2025-02-07T09:21:41Z
Украина как второй Китай. Почему соглашение с Трампом может сотворить экономическое чудо
Фокус
2025-02-07T09:15:10Z
Тимошенко заявила, что женщины у власти "не способны начать войну"
Комсомольская правда
2025-02-07T09:10:56Z
Украина продолжает удерживать основной козырь для возможных переговоров с Россией — Bloomberg
ZN UA
2025-02-07T08:58:15Z
Три причины, почему Путин не остановится
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T08:57:31Z