MY.UAНовини
Пацієнтам — терпіти, лікарям — забороняти: як в Україні лікують біль
Пацієнтам — терпіти, лікарям — забороняти: як в Україні лікують біль

Пацієнтам — терпіти, лікарям — забороняти: як в Україні лікують біль

Пацієнтам — терпіти, лікарям — забороняти: як в Україні лікують біль

Лікуванням болю в Україні, як хронічного, так і гострого, займаються виключно ентузіасти. Відсутність протоколів лікування хронічного больового синдрому (ХБС) провокує хаос і стереотипи. Це, з одного боку, призводить до неконтрольованого застосування опіатів. А з іншого — електронна система охорони здоров’я блокує лікарю можливість виписати паліативному пацієнту рецепт на необхідну йому дозу морфіну.

Хронічний больовий синдром — це не просто реакція мозку на проблему в організмі людини. Нерідко біль є, а фізіологічних причин для нього немає, але вгамувати його без зовнішнього втручання неможливо. Біль поглинає людину цілком, позбавляє можливості продуктивно мислити та працювати. Біганина по лікарях збільшує вміст її домашньої аптечки та спустошує сімейний бюджет. А болю менше не стає…

Багатьом також відомий термін «фантомний біль». Це коли болить кінцівка, яку людина втратила. Такі болі потрібно лікувати. Просто вколоти «Налбуфін» або інший опіат означає отримати іншу проблему — залежність, яку лікувати довго та… боляче.

Особливого значення проблема лікування болю набула в Україні через численні випадки травм і ампутацій серед військовослужбовців і цивільного населення, яке щодня потрапляє під обстріли та ракетні атаки російських агресорів. Розуміння проблеми є. Про неї висловлювався, зокрема, й міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко в інтерв’ю «Суспільному» наприкінці минулого року.

Практичні зрушення теж є: заснований у США благодійний фонд Nova Ukraine у співробітництві з МОЗ розпочав реалізацію проєкту «Україна без болю». Його мета — створення та оснащення центрів болю, а також навчання лікарів сучасних підходів до лікування больового синдрому. До київської «Феофанії» та вінницької клінічної лікарні імені Пирогова поставлено необхідне обладнання. Проведено курс навчання лікарів. Безперечно, це важливий крок як у бік лікування болю, так і до відходу від безсистемного й тому руйнівного застосування анальгетиків, зокрема опіатів, як у клініках, так і на полі бою. Але наразі — лише перший крок.

Про наслідки хронічного больового синдрому, його діагностику та лікування, а також про перспективи розвитку медицини болю ZN.UA розпитало куратора навчального сектору проєкту «Україна без болю», лікаря-анестезіолога, заступника головного лікаря з медичних питань «Феофанії», кандидата медичних наук Андрія Строканя.

 

— Андрію Миколайовичу, якими є можливі наслідки хронічного больового синдрому, якщо з ним не боротися, — фізіологічні, неврологічні, психосоматичні?

— Хронічний біль призводить до того, що людині взагалі важко функціонувати. Неможливо займатися роботою, будь-яким активним видом відпочинку. Хронічний біль майже завжди супроводжують порушення сну та депресивні розлади. Цей біль накладає відбиток на соціальні взаємодії, порушує стосунки в родині, з друзями. Пацієнти з хронічним болем доходять до того, що їх уже мало що цікавить, навіть саме життя.

— Чи є статистика про кількість українців, які страждають на ХБС?

— Надійної статистики немає. На сьогодні у «Феофанії» ми плануємо провести серед лікарів та їхніх пацієнтів у лікарнях України соціологічне дослідження ефективності лікування болю: гострого, проміжного, хронічного. Це дасть змогу об’єктивно окреслити, наскільки великою є проблема. І тут важливо не допустити її розростання: ми вже знаємо, що неефективність лікування проміжного болю призводить до значного зростання кількості пацієнтів із болем хронічним. А це спричиняє серйозні соціально-економічні проблеми.

— У чому складність діагностики хронічного больового синдрому?

— Хронічний біль — це окреме захворювання, яке слід лікувати так само, як, наприклад, апендицит чи пневмонію. У Міжнародному класифікаторі хвороб — понад 100 діагнозів, що стосуються болю. Складність діагностики полягає в тому, що не може бути «універсального лікаря», котрий вилікує біль. У пацієнта з хронічним больовим синдромом спочатку потрібно виключити всі причини, що можуть викликати біль, і тільки потім зосередитися на подоланні проблеми.

Наприклад, хронічний тазовий біль вимагає консультації загального хірурга, проктолога, гінеколога / уролога (залежно від статі пацієнта), невролога, нейрохірурга, судинного хірурга. І в цьому переліку немає фахівця з лікування болю, оскільки цієї спеціальності в Україні наразі не існує. Ці фахівці обов’язково призначать КТ і МРТ пацієнту з болем, потрібно буде провести діагностику урогенітальних інфекцій, інвазивні діагностичні тести тощо. Неоднозначність ситуації в тому, що реальної причини болю може й не бути, і пацієнта доведеться лікувати симптоматично.

Як лікують (якщо лікують) ХБС, і чи завжди для цього потрібні лікарські засоби?

— Методик і підходів до лікування хронічного болю багато. Але можна виділити кілька основних підгруп:

  • фармакологічна терапія;
  • психологічна;
  • фізіотерапія та реабілітація;
  • інтервенційні методи лікування: різноманітні малоінвазивні втручання у вигляді ін’єкцій, постановки катетерів для знеболення, стимуляційних електродів і багато інших методик.

— «Налбуфін», про шкоду й непотрібність якого кажуть зараз досить багато, та інші опіатні засоби: в чому полягає їх небезпека? Чому бойові медики та військові лікарі ненавидять «Налбуфін», але він дотепер є одним із найпоширеніших знеболювальних? Які є альтернативи, й чому їх застосовують менше?

— Вільний продаж «Налбуфіну» в Україні може стати причиною опіоїдної епідемії, яка вже накрила США (але через інші наркотичні засоби для знеболення). Так, 2024 року через аптечні мережі України було продано понад 2,8 мільйона упаковок «Налбуфіну». Хоча водночас його використання в стаціонарах знизилося на 94%.

 Для терапії хронічного болю «Налбуфін» — абсолютно неефективний препарат. А в разі гострої травми (як у поранених) введення «Налбуфіну» не тільки погано лікує біль, а ще й призводить до низки побічних ефектів. Для пацієнтів, які справді потребують наркотичних анальгетиків, в Україні є багато ефективних і безпечних препаратів. Однак усі вони призначаються за рецептом і вимагають правильних доз, спостереження та постійної корекції вживання. «Рецептурність» препарату часто стає проблемою, тому що ні лікарі, ні пацієнти не хочуть заморочуватися. Справді, навіщо, якщо можна піти до аптеки й купити за порадою фармацевта (найчастіше низькокваліфікованого з питань  лікування болю) майже що завгодно. Але це шлях у нікуди.

— Протягом тривалого часу, за застарілими традиціями, в країні майже не говорили про лікування болю. Його потрібно було терпіти, скільки можливо. НСЗУ нещодавно обмежиладобову дозу морфіну важкохворим. Пропонує терпіти. Навіть у ситуації, коли йдеться про паліативного пацієнта. Тобто культура допомоги пацієнтам із ХБС у нас не розвинута. Чи з’явилися програми навчання роботі з болем, спілкуванню з пацієнтами з ХБС для лікарів? Чи є лікарні, фахівці яких таке навчання пройшли? Чи існують офіційні протоколи лікування?

— Відкрию вам секрет, хоча, можливо, для багатьох це не буде секретом: лікуванням болю в Україні (як хронічного, так і гострого) займаються виключно ентузіасти. Особливо це стосується поранених. Цією тематикою цікавляться переважно анестезіологи, неврологи, нейрохірурги. Культури лікування болю в Україні, на жаль, немає. Ті лікарі, які хотіли вчитися, самостійно шукали можливості стажуватися за кордоном, вивчали літературу. В нашій лікарні є до десяти лікарів, які проходили стажування з медицини болю за кордоном. І, як наслідок, нині ми є лікарнею, яка навчає інших фахівців із усієї України лікуванню болю в поранених, проводить курси з регіонарної анестезії. Усі дані ми беремо в наших колег з-за кордону, які вже давно пройшли шлях становлення такої спеціальності.

— Якими є подальші плани з розвитку медицини болю в Україні?

— Продовжувати реалізацію спільного з МОЗ та за підтримки благодійного фонду Nova Ukraine проєкту «Україна без болю». Одна з найважливіших цілей — це створення національного протоколу лікування болю в поранених.

— Чи фінансує НСЗУ лікування ХБС?

— Наразі ні. Але разом із МОЗ ми активно просуваємо включення такого пакета до стандартів лікування.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
В НАБУ прокомментировали законопроект Зеленского
Корреспондент
2025-07-25T01:51:57Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Итоги 24.07: Эпопея с НАБУ и смерть нардепа
Корреспондент
2025-07-25T04:00:02Z
Это недопустимо: у Трампа внезапно выступили против плана Макрона
Comments UA
2025-07-25T03:54:33Z
Украину сотрясли акции протеста
Корреспондент
2025-07-22T20:15:02Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
«В министерстве не было координации». Почему Умеров не справился, будет ли Шмыгаль эффективным преемником и какие изменения нужны - анализ от
Апостроф
2025-07-20T09:33:18Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Иво Бобул рассекретил, как смог повысить себе пенсию и озвучил ее размер: "Стыдно"
TSN
2025-07-24T18:06:15Z
Зловещие аниматроники возвращаются в трейлере фильма "Пять ночей с Фредди 2"
GameMag
2025-07-24T18:03:43Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
В Лондонском Тауэре выставили саблю гетмана Мазепы. Экспозицию открыл Стивен Фрай
Gazeta UA
2025-07-18T18:21:52Z
Гороскоп на сегодня 25 июля: сопротивление Тельцов, уязвимость Раков и разочарование Рыб
Знай
2025-07-25T01:45:56Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
Тест на личность: то, что вы увидите первым, покажет, склонны ли вы к риску
TSN
2025-07-25T03:06:06Z
Счастье будет обходить ваш дом стороной. Какая вещь может принести беду
Telegraf
2025-07-25T00:21:26Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Гороскоп на пятницу 25 июля 2025 года
UAToday
2025-07-24T23:39:03Z
Этот рецепт консервации помидоров полюбит вся ваша семья
Comments UA
2025-07-24T22:00:08Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Лишь два стакана в день этого сока нормализует высокое артериальное давление
Comments UA
2025-07-23T17:06:12Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Больничный в связи с беременностью и родами: можно ли открыть дистанционно
ZN UA
2025-07-25T02:24:26Z
Нарушает работу сердца: ученые назвали самое опасное время для еды
Знай
2025-07-24T19:51:13Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Эти кабачки съедите раньше, чем наступит зима: проверенный рецепт, который не подведет
Telegraf
2025-07-24T19:21:39Z
Новый вирус распространяется по миру: есть много случаев в Европе
Comments UA
2025-07-24T18:54:10Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
Синоптики обновили прогноз на пятницу
Gazeta UA
2025-07-25T03:21:48Z
Ситуация на фронте на утро 24 июля 2025 года
UAToday
2025-07-24T23:39:54Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Сингапурский чизкейк с сюрпризом: Миша Кацурин рассказал о причинах отравления людей в своем ресторане
Знай
2025-07-25T03:51:40Z
Что нельзя делать в день Успения праведной Анны: важные приметы
Comments UA
2025-07-25T03:33:56Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
В России после атаки беспилотников горят заводы – соцсети
Корреспондент
2025-07-25T02:51:02Z
Зашел в море и начал задыхаться: Кадыров чуть не утонул в Турции
Comments UA
2025-07-25T00:27:08Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
В Северном море нашли британский корабль, затонувший в Первую мировую
Корреспондент
2025-07-22T03:39:45Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Итальянский наставник попытается перезапустить карьеру игрока АПЛ
Корреспондент
2025-07-25T03:30:05Z
Атлетико усилил состав лидером из чемпионата Нидерландов
Корреспондент
2025-07-25T03:27:34Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Без Довбика: новичок Ромы оформил покер в товарищеском матче
Корреспондент
2025-07-25T03:15:17Z
Официально. Усик узнал имя следующего соперника
UAToday
2025-07-25T00:18:08Z
Сметанина назначена и.о. генерального директора Укроборонпрома
Корреспондент
2025-07-22T19:18:36Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Дефицит продуктов во Львовской области: украинцы уже ощутили на себе нехватку товаров
Политека
2025-07-25T04:00:03Z
Новые экономические реалии: как демография в Юго-Восточной Азии изменяет баланс сил в регионе
Comments UA
2025-07-25T02:21:21Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Казахстан усложнил транзит российских грузов
Корреспондент
2025-07-14T17:18:49Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
В системе Starlink произошел сбой: комментарий Маска
Комсомольская правда
2025-07-25T03:51:26Z
Теперь еще дороже: lifecell изменяет тарификации звонков
Знай
2025-07-25T03:21:46Z
Starlink возобновил работу после сбоя
Корреспондент
2025-07-25T03:21:34Z
Почему смартфон разряжается ночью: главные причины и как этому помочь
Gazeta UA
2025-07-25T00:36:48Z
Sony и Bandai Namco заключили стратегический альянс
GameMag
2025-07-24T23:57:52Z
Apple радикально обновит линейку iPhone в ближайшие три года: какие новинки ожидаются
UAToday
2025-07-24T23:39:09Z
Тесно на ядовитых болотах: FromSoftware рассказала о продажах Elden Ring: Nightreign и Shadow of the Erdtree
GameMag
2025-07-24T23:33:29Z
Цены на электромобили в Украине резко пойдут вверх: с чем это связано и когда лучше покупать
UAToday
2025-07-24T23:39:45Z
Volkswagen опередила Tesla на рынке электромобилей в Европе
Корреспондент
2025-07-24T18:21:00Z
Toyota обновила внедорожник Sequoia
Корреспондент
2025-07-24T18:12:36Z
Acura прекращает производство седана TLX из-за низкого спроса
Корреспондент
2025-07-24T16:21:30Z
Tesla отчиталась о падении прибыли на 16%
Корреспондент
2025-07-24T11:15:08Z
Не покупайте авто в этот период, чтобы покупка не превратилась в катастрофу
Comments UA
2025-07-24T10:15:54Z
Honda прекращает выпуск недорогого конкурента Audi A4 и BMW 3 Series: причина известна
Фокус
2025-07-24T06:45:02Z
Ford Mustang Mach-E после трех лет — 400 тыс. км пробега, 92% ресурса батареи и $8700 экономии на топливе
ITC
2025-07-23T17:24:57Z
С навигацией и запасом хода 70 км: в продажу поступает лучший электроскутер Honda
Фокус
2025-07-23T13:30:49Z