MY.UAНовини
Символ цієї війни: як держава витрачає мільярди на дрони – аналіз
Символ цієї війни: як держава витрачає мільярди на дрони – аналіз

Символ цієї війни: як держава витрачає мільярди на дрони – аналіз

Уявити нинішню російсько-українську війну без дронів так само неможливо, як американських солдатів у часи Другої світової без M1 Garand – без самозарядної гвинтівки, що стала символом перемоги над нацистською Німеччиною. Розвідувальні та ударні завдання на землі та у морі наші військові виконують саме за допомогою безпілотників вітчизняного та закордонного виробництва, не залишаючи для ворога жодних шансів.

До третьої річниці від початку повномасштабного вторгнення 24 Канал презентує серію аналітичних матеріалів "Бюджети війни" про те, що стало для нас життєво важливим за ці роки протистояння з ворогом. Ця публікація присвячена дронам.

Ми шукали відповіді на запитання: скільки наша держава загалом та кожен регіон окремо витратили коштів на закупівлю безпілотників? Які періоди були піковими, а коли кількість тендерів просідала? Також ми поспілкувалися з українськими виробниками дронів, що брали участь у державних тендерах.

Детально про це читайте далі.

Хто як купує та виготовляє дрони в Україні

Можна було б подумати, що дронами, як і закупівлею інших видів озброєння, займається винятково Міністерство оборони. Проте це не так. Аналіз даних на Prozorro показує, що дрони замовляють усі: від військових частин до селищних рад в найрізноманітніших регіонах, а потім передають їх військовим.

За період від початку великої війни до кінця 2024 року підписали майже 4700 договорів на загальну суму в 11,6 мільярда гривень. Це та сума, яку державні та комунальні підприємства витратили на закупівлю безпілотників.

Пропорція успішних тендерів до неуспішних становить приблизно 4,75. Це означає, що на кожні 4,75 успішного тендера припадає один неуспішний. Іншими словами, близько 82,6% тендерів завершилися успішно, а з 17,4% – виникли проблеми.

Київська область утримує абсолютне лідерство за витратами на безпілотники – понад 5,2 мільярда гривень. Дніпропетровська область, яка традиційно відіграє роль логістичного хабу та тилової підтримки, закупила дронів на 931 мільйон гривень, що робить її другою за масштабами закупівель.

Наприкінці складеного нами рейтингу опинилися Закарпатська та Кіровоградська області. Кожен з цих регіонів витратив по 15 мільйонів на дрони. Замикає трійку лідерів з кінця – Донецька область, витрати якої становлять близько 25 мільйонів гривень.

11,6 мільярда гривень – це в будь-якому разі чималі кошти. Звісно, хочеться, аби вони залишались в Україні та працювали на українську економіку. Ми поспілкувалися з Олексієм Бабенком, засновником компанії "Вирій", яка виготовляє дрони, 70% комплектовання яких – українські. Бізнесмен поділився, як прийшов до того, аби виготовляти дрони в Україні.

Коли (весною 2022 року – 24 Канал) бої під Києвом закінчилися, стало зрозуміло, що треба переходити від волонтерства до чогось, що матиме більший вплив на хід війни. Проаналізувавши ситуацію, зрозумів, що можна робити дрони. Було багато запитів на "Мавіки", але стало очевидно, що для певних завдань можна створити ефективніший дрон.

Згідно з даними ресурсу "Опендатабот", компанія Олексія за минулих два роки продала десятки дронів на тендерах на загальну суму у майже 50 мільйонів гривень. Вказаний чистий прибуток за 2023 рік – близько 5 мільйонів. Однак, як наголошує Бабенко, головним індикатором успішності його бізнесу є не так прибутковість, хоча це також важливо, як ефективність використання розробок на полі бою.

Як працює компанія "Вирій", що виготовляє дрони / Світлини надані 24 Каналу

Інший виробник дронів Олексій Жулинський, гендиректор компанії 3DTech, також констатував, що створив компанію, адже хотів бути корисним для війська. З початку повномасштабного вторгнення чоловік служив мінометником, але влітку 2022 року автівка, у якій він їхав з побратимами, підірвалась на міні. Військовий був важко поранений, а двоє його товаришів, на жаль, загинули.

Через отримані поранення я вже не міг повернутись у військо, але хотів допомагати військовим. Тоді ми створили 3DTech, і вже влітку 2023-го поставили наші перші дрони "Хижак" військовим.

Обидві компанії, – "Вирій" та 3DTech – попри те, що працюють на українську перемогу, мають дещо різне ставлення до участі в державних закупівлях. Бабенко, хоч і визнає, що система – зовсім не ідеальна, не відмовляється від тендерів. За його словами, це потрібно в сучасних реаліях.

Водночас СЕО компанії 3DTech Роман Агарков справедливо наголошує, що від участі в тендерах його компанію спиняє бюрократія та корупція, які все ще існують в Україні. Тому фірма напряму співпрацює з військовими.

Наш досвід тендерів тривав півтора роки. Було три спроби, і врешті ми відмовились від цього. По-перше, ми упирались в бюрократію і великий час підготовки документів. По-друге, навіть коли ти пройшов етап збору документів, ти часом бачиш що тендер – це гра одного актора. Тобто ситуація, коли тендер робиться під когось, хто вже економічно та технічно до тендеру готовий.

Як зауважує Агарков, у відповідних тендерах часто вказується ціна за готовий зібраний дрон з Китаю, що економічною вигідно для держави, але як для 3DTech – компанії з високим рівнем локалізації – це занадто дешевий поріг, до якого опуститися вона не може. Хоча у фірмі акцентують, що її стратегічне завдання полягає не лише в створенні локального виробництва, а й у зменшенні бюджету оптоволоконних котушок для дронів та економії на логістиці.

Робочий процес у компанії 3DTech / Світлини надані 24 Каналу

Де варто піднатиснути задля лідерства

За даними Prozorro, значна частина закупівель дронів була неконкурентною. Простіше кажучи, замовлення відбувалися без торгів, а за прямими договорами між державними структурами та приватними компаніями. Ще на четвертий день повномасштабної війни Кабмін ухвалив постанову, яка дозволяє проводити закупівлі в обхід електронної системи торгів.

З одного боку, така ініціатива справді має сенс, проте з іншого – до неї чимало питань. На думку Олексія Бабенка, засновника компанії "Вирій", тендерні процедури є безальтернативними та до них все одно доведеться повертатися. І чим швидше, тим – краще, адже саме тендери сприяють конкуренції, зменшенню ціни та покращенню якості продукту.

Як зазначає бізнесмен, наразі ми випереджаємо Росію в дронах: і кількісно, і якісно. Однак, аби не втратити лідерство, варто частково змінювати підходи, адже ворог також не дрімає та вдосконалює розробки.

Звісно, ми підписані на російські канали з технологій. У них інша модель розвитку, яка має свої переваги та недоліки. Система забезпечення дронами там побудована непогано, але наразі ми випереджаємо Росію за більшістю напрямків. Але відставання поступово скорочується, тому треба прискорюватися, щоб зберегти перевагу.

Разом з тим Роман Агарков, СЕО компанії 3DTech, підтверджує, що його фірма аналізує ворога та переймає його досвід, аби вдосконалювати власні розробки. Одним із вагомих векторів роботи в цьому напрямку є саме оптоволоконні дрони, котушки до яких ми згадували вище. У 3DTech встановили, що досвід росіян в кількості розмотаних котушок – більший, тому впровадили цей технічний момент у свої безпілотники.

Серед інших питань, які потрібно вирішити, аби спростити життя виробникам дронів та утримати перевагу над Росією, є:

  • Планування. Наразі закупівлі часто ситуативні: сьогодні планується велика постача, а завтра знову місяць чекають наступного контракту. Виробникам потрібно більше прогнозованості, що дасть змогу їм нарощувати потужності та вдосконалювати технології.
  • Прозорість у формуванні потреб. Ручний режим ухвалення рішень варто замінити системними правилами, які зроблять умови рівними для всіх виробників. Це дасть компаніям змогу краще планувати виробництво, знизити собівартість продукції та покращити її якість.
  • Бюрократичні бар'єри. Українські виробники дронів стикаються з тривалими процедурами погодження технічних характеристик і сертифікації. Спрощення цих процесів прискорить постачання сучасних БпЛА військовим.

Куди ж без корупційних скандалів

Усупереч значним зусиллям у забезпеченні війська безпілотниками, не обходилось без корупційних випадків, про які час від часу стає відомо суспільному загалу.

Так, у 2023 році держава могла переплатити близько 600 мільйонів гривень на закупівлі дронів Autel EVO MAX 4T у межах проєкту "Армія дронів". Компанія "Кріон-М" продавала ці дрони державі за майже 500 тисяч гривень за одиницю, що вдвічі перевищувало ринкову ціну, на думку журналістів "Громадського". Розслідувачі вказували, що волонтерський "Фонд Сергія Притули" у червні 2023 року купував аналогічні БпЛА за 280 тисяч гривень за штуку, а в серпні – за 212 тисяч.

Також зовсім недавно, у грудні 2024 року, мера міста Нетішина на Хмельниччині запідозрили у службовій недбалості через закупівлю неякісних FPV-дронів для ЗСУ. За даними слідства, безпілотні літальні апарати були укомплектовані компонентами низької якості, що могло негативно вплинути на їх ефективність на полі бою.

На жаль, ці два згадані кейси – не є одиничними. Не хочеться вкотре банально наголошувати, наскільки дрони є важливими для війська: чим більше їх за дешевшими цінами та якомога кращої якості – тим більше шансів, що ми зберігатимемо свою державність, а не програємо ворогу.

Однак, коли йдеться про мільярди гривень, які можуть або піти на фронт, або осісти в кишенях посередників, це вже питання не лише ефективності закупівель, а й стратегічної безпеки держави. Кожен скандальний тендер – це не просто втрачена сума, а реальні втрати на полі бою, де дешевший, але якісний дрон міг би врятувати життя чи змінити хід бою.

Чи бачать дрони кінець війни та мир

За словами виробників дронів, з якими ми спілкувалися, запит на безпілотники невпинно зростає від початку повномасштабного вторгнення. Якщо на початках йшлося про те, аби мати 2000 "Мавіків" на рік, то зараз ця кількість потрібна на один напрямок, а іноді й на місяць. Компанії планують збільшувати виробництво, нарощувати потужності та ефективно протистояти російській агресії, адже вона все ще триває, попри активізацію в медійному полі розмов про можливе перемир'я.

Хтось більше серйозно сприймає можливість закінчення активної фази бойових дій, для когось це – інформаційний шум. Проте видається очевидним, що потреба у дронах не зникне в найближчій перспективі, тому що в пріоритеті для України є воювати технологіями, а не людьми.

Крім того, твердження окремих гравців ринку щодо зростання запиту на дрони підтверджують цифри. З кожним місяцем зростає кількість договорів щодо безпілотників, за даними Prozorro. І нічого не вказує на те, що динаміка розвернеться в діаметрально протилежний бік.

Уже зовсім скоро ми розкажемо вам про інші позиції, закупівля яких суттєво зросла упродовж майже трьох років широкомасштабного протистояння з Росією. Радимо наполегливо слідкувати за 24 Каналом, а особливо серією "Бюджети війни", яка розповідає про те, що стало для нас життєво важливим.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Швейцарські дослідники відстежують популяції тварин за допомогою ШІ
УкраинФорм
2025-02-07T13:45:42Z
Трамп викинув з Овального кабінету камінь, привезений з Місяця: де тепер перебуває артефакт
24tv
2025-02-07T13:36:29Z
Найбільші та найгучніші тварини у світі "невидимі" для косаток в океані: як їм це вдається
Фокус
2025-02-07T13:30:34Z
У Британії будують підводні модулі для життя на глибині у 200 метрів
УкраинФорм
2025-02-07T13:27:08Z
DOGE Ілона Маска розробляє ШІ-чатбот для Загальної адміністративної служби США
Детектор М
2025-02-07T13:18:46Z
Чого чекати від iPhone SE 4: п’ять серйозних оновлень
InternetUA
2025-02-07T13:16:00Z
Xiaomi 15 Ultra з камерою на 200 Мп та дизайном Leica M11: злиті фото
ITC
2025-02-07T13:10:51Z
Rivian запатентував інноваційний намет на даху
AutoCentre
2025-02-07T13:09:42Z
З’явилися ключові деталі про складаний iPhone
InternetUA
2025-02-07T13:01:32Z
Найкращі парфуми для жінок усіх часів: ці аромати подобаються чоловікам
24tv
2025-02-07T13:42:26Z
Де ні в якому разі не можна зберігати яйця: якої помилки припускаються багато людей
GlavRed
2025-02-07T13:42:19Z
Для чого в духовку кладуть сіль: маловідомий лайфхак для пропікання тіста
24tv
2025-02-07T13:06:58Z
Простіше вже бути не може: Ектор показав, як легко приготувати кабаноси вдома
24tv
2025-02-07T13:06:01Z
Романтична вечеря вдома: три страви, які вразять в саме серце
Gazeta UA
2025-02-07T13:03:13Z
Соковитий киш Лорен: зірка "Майстер Шеф" Клопотенко поділився простим рецептом французького пирога
Политека
2025-02-07T12:30:53Z
Як зробити собі спартанський прес за рекордно короткий час: 4 поради від тренера
24tv
2025-02-07T12:21:25Z
Ви перете ці 5 речей надто часто: вони від цього псуються
24tv
2025-02-07T12:21:11Z
Швидкий десерт без випічки: готуємо шоколадний торт з печива
24tv
2025-02-07T12:15:52Z
Військовому присудили п’ять років тюрми за смертельну ДТП
1News
2025-02-07T13:51:36Z
Організація та участь у «сходках» у Криворізькій колонії: викрито довірену особу «вора в законі» Умки та п’ятьох «смотрящих»
Украина Криминальная
2025-02-07T13:45:56Z
Зґвалтування на Закарпатті: троє фігурантів отримали по 6 років тюрми
1News
2025-02-07T13:45:25Z
Справа закарпатських ґвалтівників. Суд ухвалив вирок
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T13:42:55Z
Жінка “застрахувалася від шахраїв” на 120 тисяч гривень
InternetUA
2025-02-07T13:28:09Z
У Краматорську командири вбили військового: в ДБР розповіли подробиці
Фокус
2025-02-07T13:27:41Z
Вбивство юнака на фунікулері: свідкам погрожують, а загиблого намагаються дискредитувати
24tv
2025-02-07T13:15:35Z
До 8 років позбавлення волі засуджено чоловіка, який позбавив життя приятеля
Украина Криминальная
2025-02-07T13:09:11Z
Поліцейський та мирна мешканка поранені внаслідок російських атак по Купʼянську
Мій Харків
2025-02-07T13:07:56Z
Циганков та Крапивцов потрапили до заявки Жирони на матч з Атлетіком
Football.ua
2025-02-07T13:51:35Z
Світоліна проти чемпіонки Вімблдону: чотири українки дізналися суперниць на турнірі у Досі
24tv
2025-02-07T13:42:55Z
Кубок IBU. Норвежець Шевдаль виграв переслідування в Ріднау; Тищенко - 20-й
УкраинФорм
2025-02-07T13:39:04Z
Ворскла віддала Чорноморця та орендувала Пасіча
Football.ua
2025-02-07T13:34:02Z
Баскетбол. ФІБА продовжила відсторонення Росії та Білорусі
УкраинФорм
2025-02-07T13:18:30Z
Мендеш продовжив контракт з ПСЖ – Романо
Football.ua
2025-02-07T13:16:24Z
Леброн Джеймс побив історичний рекорд НБА, який утримував Майкл Джордан: відеоогляд перформансу
24tv
2025-02-07T13:15:13Z
Іраолу визнано найкращим тренером АПЛ у січні
Football.ua
2025-02-07T13:01:39Z
Український футбольний клуб потрапив у скандал через форму
Telegraf
2025-02-07T13:00:13Z
У будівлі КМДА проходять обшуки: реакція столичної влади
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T13:48:46Z
Де цими вихідними у Києві пройдуть продуктові ярмарки
VGorode
2025-02-07T13:42:06Z
На узбережжі Криму та Краснодарського краю РФ зафіксували нові викиди мазуту
УкраинФорм
2025-02-07T13:27:51Z
Нас нам не було: командир "Ахмат" пояснив, чому вдруге "розминувся" з ЗСУ під Курськом
Фокус
2025-02-07T13:21:02Z
Розвідка Естонії: Україна використала перегрупування військ РФ для наступу на Курську область
Европейская правда
2025-02-07T13:13:26Z
Вихідні в Україні будуть без опадів, вночі - до 9° морозу
УкраинФорм
2025-02-07T12:57:59Z
Кілька факторів: генерал-лейтенант пояснив, як ЗСУ змогли прорватися на Курщині
24tv
2025-02-07T12:54:31Z
Бійці Нацгвардії взяли в полон шістьох росіян на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-02-07T12:46:37Z
Ворог обстріляв Гуляйполе, є пошкодження
УкраинФорм
2025-02-07T12:45:51Z
Klavdia Petrivna та OSTY вразили мережу, переспівавши пісні фіналістів Нацвідбору-2025
24tv
2025-02-07T13:51:15Z
Стримінговий сервіс Hulu зніме документальний фільм про загиблу кінооператорку Галину Гатчинс
Детектор М
2025-02-07T13:46:00Z
Які країни беруть участь у Євробаченні 2025: повний перелік
24tv
2025-02-07T13:24:41Z
Венеційська бієнале: стартував прийом заявок на участь у комісії з відбору куратора українського павільйону
УкраинФорм
2025-02-07T13:12:26Z
Фіналісти Нацвідбору Євробачення. «ДК Енергетик»: постпанк-гурт, що підкорив геймерів Stalker 2
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T13:09:39Z
«Упироборець» та «Гадоборець»: героїчне, темне фентезі у світі Warhammer. Рецензія ITC.ua
ITC
2025-02-07T13:07:11Z
Виходила зі сльозами після переговорів, – Мішель Андраде висловилася про роботу з Потапом
24tv
2025-02-07T13:00:02Z
Радіо «Промінь» транслюватиме нацвідбір на «Євробачення-2025»
Детектор М
2025-02-07T12:55:58Z
ALA оголосила переможців 22 премій для дитячої і молодіжної літератури
Детектор М
2025-02-07T12:54:13Z
Зеленський звільнив свого спецуповноваженого з безпекових гарантій і розвитку Сил оборони
УкраинФорм
2025-02-07T13:51:26Z
Литва передала Україні запчастини для БТР М113
Европейская правда
2025-02-07T13:49:27Z
Швеція офіційно долучилася до Міжнародної бригади НАТО в Латвії
Европейская правда
2025-02-07T13:49:00Z
Французький експерт назвав найбільшу перевагу переданих Україні винищувачів Mirage 2000
УкраинФорм
2025-02-07T13:46:47Z
Meta оголосила збір аудіозаписів та транскрипцій з малопоширених мов для покращення навчання ШІ
Детектор М
2025-02-07T13:43:02Z
У рідних військовополонених шахраї вимагають гроші за посилки
Украина Криминальная
2025-02-07T13:40:46Z
Відомий бариста прочитав у Кембриджському університеті лекцію про культуру споживання кави в Україні
УкраинФорм
2025-02-07T13:34:29Z
Росія витрачає на свою армію у 8 разів більше, ніж США допомагають Україні
FaceNews
2025-02-07T13:34:05Z
Україна наразі переважає ворога за обсягами виробництва FPV-дронів - генерал Гаврилюк
УкраинФорм
2025-02-07T13:33:57Z
Білий дім готує наказ про скорочення тисяч федеральних медичних працівників – WSJ
iPress
2025-02-07T13:13:52Z
На ТОТ заборонили продаж ліків без російського паспорта – ГУР
1News
2025-02-07T13:12:40Z
Зі шлунка дівчини видалили 1 кг волосся
TSN
2025-02-07T13:06:53Z
Чим обробити землю після зими: як допомогти ґрунту швидше відновитися
TSN
2025-02-07T12:36:28Z
Експерти назвали найшкідливіший колір фарби для волосся: це зовсім не блонд
TSN
2025-02-07T12:18:52Z
Б’юті-хак для чистої шкіри: як обрати ефективний засіб для вмивання
Вива
2025-02-07T12:15:31Z
Чому каву варто замінити на зелений чай: думка японських науковців
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T11:06:38Z
Заборона USAID б'є і по медицині? На Київщині лікарі залишилися без зарплати за січень
Telegraf
2025-02-07T10:15:25Z
Ідеальний обід за 20 хв.: як приготувати салат-мікс від Джеймі Олівера
Gazeta UA
2025-02-07T10:06:32Z
Скільки податків сплачують обмінники в Україні: у ДПС назвали вражаючі цифри
Telegraf
2025-02-07T13:51:07Z
«Енергоатом» замовив перерахунок добудови Хмельницької АЕС за 28 млн гривень
ZN UA
2025-02-07T13:49:38Z
"Газпром" продав інвесторам свої підрозділи у країнах ЄС
24tv
2025-02-07T13:42:55Z
«Нафтогаз» продавав газ нижче ринкових цін, тепер змушений імпортувати дорожче – економіст
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T13:36:25Z
Стало відомо, скільки компаній покинули «Дія.City» за час існування проєкту
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T13:36:13Z
Партнери в ЄС уже мають попередні рішення про фінансування в Україні програм замість USAID - Стефанішина
УкраинФорм
2025-02-07T13:31:57Z
Українців чекають податкові потрясіння: що треба знати
Знай
2025-02-07T13:30:39Z
Україна та Естонія визначили напрямки співпраці в агросекторі до 2029 року
УкраинФорм
2025-02-07T13:27:09Z
Стартував експорт біометану трубопроводом з України
AgroPortal
2025-02-07T13:19:24Z
Volvo наповнить ринок новими електромобілями різних класів
Фокус
2025-02-07T13:42:27Z
Досвідчені водії закликали возити в авто лак для нігтів: у чому причина
GlavRed
2025-02-07T13:27:40Z
Електрокросовер Volvo EX60 повинен стати бестселером бренду: тестуватимуть вже цього року
AutoGeek
2025-02-07T13:12:33Z
Експерти пояснили, що станеться, якщо заправити машину бензином з високим октановим числом
ТСН
2025-02-07T12:48:24Z
Від 59 000 євро: DS відкрив прийом замовлень на флагманський електричний кросовер
AutoGeek
2025-02-07T12:36:13Z
Нову Toyota RAV4 2026 показали до прем'єри
Фокус
2025-02-07T12:27:58Z
Без перекупів та ризиків: продати та купити авто можна через Дію та AUTORIA
24tv
2025-02-07T12:24:40Z
Знайдено ефективне рішення щодо вторинного використання акумуляторів електровантажівок
AutoCentre
2025-02-07T12:10:29Z
Майбутні моделі Mercedes-Benz можуть одержати колеса з дисплеями
AutoCentre
2025-02-07T11:48:15Z
Генсек Ради Європи оцінив, чи реально запустити "трибунал для Путіна" у 2025 році
Европейская правда
2025-02-07T13:52:50Z
ФСБ затримала чотирьох жінок за “підготовку терактів”
1News
2025-02-07T13:51:53Z
"Готуємось ретельно": в МЗС назвали очікування від нового "Рамштайну"
24tv
2025-02-07T13:51:19Z
Експосол України в Білорусі пояснив, чого досяг Лукашенко, розмістивши у себе ядерну зброю
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T13:48:45Z
Глава «Опори» пояснила, коли можуть пройти перші поствоєнні вибори
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T13:45:47Z
Рютте: Європа та Канада збільшили витрати на оборону на 20% у 2024 році
Европейская правда
2025-02-07T13:43:54Z
В ЄС знайшли, як збільшити витрати на оборону без покарання - Reuters
УкраинФорм
2025-02-07T13:43:24Z
Гарантії безпеки як в Ізраїлю від США: яким має бути мирний план щодо України, — Kyiv Post
Фокус
2025-02-07T13:42:35Z
У МЗС України розповіли, що чи презентують мирний план Трампа у Мюнхені
24tv
2025-02-07T13:42:20Z