MY.UAНовини
«СВО “Війна і мир”»: прочистити мозок спершу українцям
«СВО “Війна і мир”»: прочистити мозок спершу українцям

«СВО “Війна і мир”»: прочистити мозок спершу українцям

Тема впливу російської культури на світ є ключем до розуміння розгубленості, слабкості, нерішучості Заходу в підтримці України. Але і всередині країни наші співгромадяни часом не розуміють: вбивати нас — вибір носіїв «велікой русской культури».

Вікіпедія містить інформацію про 41 (прописом — сорок одну) екранізацію роману Льва Толстого «Анна Кареніна». З них лише третина марковані російським триколом. А хронологія свідчить: уперше твір перенесено на екран 1910 року не в царській Росії, а в Німеччині. На батьківщині Льва Толстого його екранізовано наступного, 1911 року. Без калькулятора можна порахувати: інші 29 екранізацій — Європа, Америка, Індія, Венесуела, Бразилія, Єгипет, Казахстан.

До порівняння — «Ромео і Джульєтта» Вільяма Шекспіра втілені на екрані 12 (прописом — дванадцять) разів плюс один фільм аніме. Це теж дає Вікіпедія, і одну з найвідоміших і найвпливовіших у світі драм жодного разу не екранізували в Росії хоч царській, хоч радянській, хоч єльцинській, хоч путінській. Якщо винести за дужки фільм «Вам і не снилося» (1981), екранізація надрукованої двома роками раніше в журналі «Юність» повісті «Роман і Юлька» Галини Щербакової, до речі, уродженки Донеччини. Сюжет — майже буквальний переспів Шекспіра. Як знятий 1978 року підлітковий фільм «Коли я стану велетнем» (до речі, дебют у кіно школяра Михайла Єфремова) повністю злизаний із п’єси Едмона де Ростана «Сірано де Бержерак».

Про це не буквально, але концептуально розповідає «СВО: “Війна і мир”», новий епізод авторського проєкту Мирослави Барчук «Остання війна». Прем’єра відбулася 25 січня на Першому каналі Суспільного, але раніше відбувся передпоказ.

Під час презентації документального фільму «СВО “Війна і мир”»

Ті щасливці, хто вже встиг подивитися, не скупилися на слова вдячності не лише авторці, а й усій команді, яка робить важливу справу у вигляді важливих фільмів. І ці подяки абсолютно доречні та справедливі. Тема згубного впливу так званої російської культури на цивілізований світ є ключем до розуміння розгубленості, слабкості, нерішучості Заходу, коли йдеться про адекватну реакцію на російське вторгнення в Україну навіть не три, а одинадцять років тому. Та й вторгнення в Грузію 2008 року Захід якось так не надто помітив. Хоча — це вже моє припущення, — аби йшлося не про Росію, реакція була б значно адекватнішою та жорсткішою.

Кадр із документального циклу «СВО “Війна і мир”»

Мешканці фейсбуку рефлексують про фільм, згадуючи історії власних стосунків і стосунків Заходу з безальтернативною російською культурою. «Українці продовжують опір і відтерміновують російське вторгнення в Європу зараз. Світ: захоплюється російською літературою», — пише журналіст Олександр Янковський.

«У мене особисто є дуже великі сумніви щодо того, що європейські інтелектуали підтримують “людожерську культуру” лише через свою необізнаність, а не демонструють таким чином свою недвозначну позицію щодо “необхідності зрозуміти людожера”, діючи чітко за настановами автора “Злочину і кари”, релятивізуючи зло», — розмірковує журналістка Наталя Іщенко, в якої росіяни забрали на цій війні сина.

«Мені пощастило, бо все-таки прабабуся зі мною говорила українською і я — о, диво! — мав українські книжки. Але Марка Твена, Уеллса і багато інших книг я читав таки російською. Я вже мовчу про цілий пласт книг і книг про чапаєвців, Штірліца і так далі», — пише медіаексперт Ігор Розкладай. Тож далі дозволю собі згадати власну історію.

Рік 2000, грудень, Нюрнберг. Місто, де був, як тепер кажуть, головний офіс нацистської НСДАП і де нацизм судили й засудили, визначивши злочинним режимом. Вечірка після спільного заходу українських і німецьких митців. Як учасник я тоді виступив і сказав, що треба позбутися впливу Пушкіна, маючи на увазі передусім українську культурну ситуацію. Під час вечірки до мене підійшли двоє німців із келихами та почали виховувати: не можна відмовлятися від своєї культури, бо Пушкін представляє велику культуру. Я через перекладача, Сергія Жадана, спробував пояснити: Пушкін репрезентує російську культуру, яка до України не має жодного стосунку. Мене, тобто нас, не зрозуміли. Тож фільм «СВО “Війна і мир”» — про це також.

Кадр із документального циклу «СВО “Війна і мир”»

Я очікував більш лінійної, послідовної оповіді про етапи впливу російської «м’якої сили», тобто, культури й культурної дипломатії на західні уми й серця. Зокрема, можна було б згадати названого вище Герберта Уеллса як великого друга Леніна й Сталіна, симпатика СРСР, читай — Росії й, відповідно, популяризатора всього російського в англомовному світі. Та й не він один цим грішив, і не лише в англомовному. Хоча симпатики Росії — і про це не раз говориться в фільмі Мирослави Барчук, — зовсім не вважали свою проросійську адвокацію гріхом, не кажучи вже про злочин, яким є відкрита пропаганда насильства, агресії, антисемітизму й інших поганих «ізмів».

Мирослава Барчук 

Задіяні в проєкті Вахтанг Кебуладзе, Тімоті Снайдер, Юрій Прохасько різними словами говорять про одне: Росія успішно продавала й продає на Захід себе та своє як антивоєнне, миротворче, високодуховне й водночас загадкове, ірраціональне, незрозуміле й тим цікаве. Тим часом письменник Андрій Любка в цьому ж контексті нагадує статтю Євгена Маланюка «Толстоєвський», написану й опубліковано ним в еміграції ще 1936 року. Де є ті самі висновки: «На його (Толстого) мові се (його твори) називалося “шукати правди”, тієї “правди”, що нею так захоплюються західні аматори російської â mе slave і про яку недавно в совітських журналах, з нагоди толстовської річниці, писав живий труп західноевропейської літератури — Ромен Роллян, може, найбільш яскрава жертва Толстоєвського на заході». І підводить до висновків: «Коли спинимося уважно над такими дивними, несподіваними явищами в тій літературі, як романи Селіна, Джойса, зрозуміємо звідкіль се пішло, як се сталося. І, взагалі, хто спричинився до того процесу смертельної механізації мистецтва, до розкладу його. Ось тут й випливає се символічне прізвище: Толсто—Євський». Бо, ще одна цитата: «Ще яких п’ятнадцять, найбільш — двадцять літ тому захід мав про російську літературу дуже імлисте уявлення. І от світова війна, большевізм, спроби інтервенції, російська еміграція, врешті — що найважніше — величезна систематична й нахабна пропаґанда Москви і російської, і комінтернівської, і “міжнародної” — зробили своє: російська і совітська літератури стали нечувано популярні».

Мирослава Барчук зі спікерами фільму: американським істориком і письменником Тімоті Снайдером, письменником і перекладачем Андрієм Бондарем та французьким письменником Лораном Шамп-Массаром (фото: Суспільне)

Така доволі об’ємна цитація потрібна, аби зазначити: українці бачили й розуміли згубний, руйнівний вплив так званої російської культури на Заході й не мовчали. Проте почутими не були. І, що характерно, навряд будуть почутими зараз. Голос одного Тімоті Снайдера не перекричить тих західних інтелектуалів, котрі, за словами журналістки Христини Яцків, «не доганяють, чому ми цураємося пушкінів і достоєвських. Дехто і всередині країни не доганяє, чому».

Остання фраза не лише суголосна моїм не раз висловленим думкам. А й певною мірою полемізує з шанованим мною Юрієм Макаровим та з усіма іншими, знайомими й незнайомими співгромадянами, котрі абсолютно щиро й навіть справедливо прагнуть перекладу «СВО “Війна і мир”» і не лише цього фільму передусім англійською. Чи бодай зробити англійські субтитри, аби англомовна аудиторія зрозуміла нарешті всю шкідливість, згубність, агресивність, нелюдяність і штучно роздмухану велич російської «культури». Але, любі друзі, в англомовному світі — сім із 29 екранізацій «Анни Кареніної», а ще — чотири екранізації «Війни та миру», а у франкомовному — дві екранізації «Злочину і кари» Достоєвського. Все це й інше хтось перекладав, причому почався процес, як говориться в фільмі, наприкінці XIX століття. Для перепрошивки потрібної нам аудиторії ой як не досить лише англійського перекладу.

У середині 1920-х у Франції налічувалося до мільйона російських емігрантів, переважна більшість яких кинула якір у Парижі. Проте ці носії «великої російської культури» прийшли на вже щонайменше пів століття вгноєну нею територію. Їх там любили, з ними рахувалися, їх чули — на відміну від українських голосів, котрі теж звучали в Парижі в той самий час. Навпаки, українців російськими стараннями вважали антисемітами, тому й виправдали вбивцю Симона Петлюри. Високий суд мав підтримку звичайних французів. Котрі вже читали Толстого і Достоєвського в перекладах.

Тож сподівання Юрія Макарова на дієвість перекладу на основні мови й те, що «що держава в особі різних інституцій, покликаних нести світові правду про цю війну, не знехтує нагодою трохи прочистити мізки нашим партнерам» навряд справдяться. Хоча б тому, що всередині країни, без перебільшення, мільйони мізків досі не прочищені. Їх не прочистили щоденні тривоги, обстріли, руйнування, каліцтва та смерті від російських рук. Наші співгромадяни з непрочищеними мізками вперто не розуміють: вбивати нас — добра воля носіїв «велікой русской культури». Тих, кому зі шкільної лави розповідають про геній Пушкіна, велич Достоєвського та гуманізм Толстого. Дуже правильно, що в контексті шкідливості всього російського у фільмі згадують Чехова й ілюструють «русскій мір» кадрами з фільму Тарковського. Ці двоє досі лишаються священними російськими коровами навіть для українців із питомо антирашистською позицією.

Detector Media · Русифікація: передчуття, прогноз і страх повернення

Тому показані в «СВО “Війна і мир”» просвітницькі поїздки українського ПЕНу до прифронтових регіонів, як на мене, значно дієвіші, ніж англійський переклад. Звісно, перекладати українське та поширювати наші наративи для західних аудиторій — справа важлива. Проте значно важливіше вправити мізки якомога більшій аудиторії всередині України. Бо це забезпечення тилу, прикриття. Нехтуючи цим або ж працюючи лише з однодумцями, ми ризикуємо колись отримати від «пушкіністів» удар у спину. Саме тоді, коли він буде найменш очікуваним.

Фото: Ігор Васильєв, «Детектор медіа»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Який вигляд має дружина і дорослі діти Меттью Макконахі
GlavRed
2025-05-03T14:28:40Z
Неочікуваний поворот: фіналістка "Холостяка-13" повернулася до колишнього і показала їхні фото
24tv
2025-05-03T14:15:17Z
Співак Melovin зізнався, що зловживав наркотиками
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T14:00:52Z
Постапокаліптичний жах і напружена атмосфера: 5 цікавих серіалів для фанатів "Останніх з нас"
24tv
2025-05-03T13:45:14Z
Чому образ може виглядати дешево: Андре Тан назвав основні помилки
24tv
2025-05-03T12:48:08Z
Олександр "Терен" розповів, про що говорив із Сарою Джесікою Паркер під час зустрічі у Нью-Йорку
Комсомольская правда
2025-05-03T12:40:14Z
У Аліси Селезньової з фільму "Гостя з майбутнього" знайшли рак
Подробности
2025-05-03T12:39:58Z
Емоційні тортури, – Кравець розсекретила своє ставлення до втікача Винника та його музики
24tv
2025-05-03T12:09:08Z
Рецензія на серіал «Етернавт» / The Eternaut
ITC
2025-05-03T11:31:17Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
У «Батальйоні Монако» паніка
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T15:06:00Z
Принц Гаррі заявив що хоче примирення з батьком
360ua.news
2025-05-03T15:00:46Z
США переможуть Китай у конфлікті щодо Тайваню — FT
ZN UA
2025-05-03T14:57:24Z
Лікар розповів про стан здоров’я Вучича: "Відчув сильний біль у грудях"
Европейская правда
2025-05-03T14:52:40Z
Україна хоче авансом отримати всю американську допомогу на два роки вперед
Gazeta UA
2025-05-03T14:48:17Z
Кремль із люттю накинувся на Британію через запрошення ЗСУ на парад до Дня перемоги
GlavRed
2025-05-03T14:46:48Z
МЗС Німеччини вступило у суперечку з Держдепом через визнання AfD правоекстремістською
УкраинФорм
2025-05-03T14:42:49Z
"Голос Америки" може відновити роботу незабаром: з'явилися позитивні сигнали
24tv
2025-05-03T14:42:44Z
Росія на порозі економічної кризи через необхідність живити машину війни - зовнішня розвідка
УкраинФорм
2025-05-03T15:03:24Z
Як пенсіонерам не платити за доставку газу
24tv
2025-05-03T15:03:03Z
Подорожчання продуктів у Одеській області: що зросло в ціні майже на 20%
Политека
2025-05-03T15:00:37Z
Прайс-кепи знижують рентабельність генерації – експерт
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T14:21:34Z
Гендиректор «Укрпошти» розкрив свою зарплату
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T13:57:30Z
Українці в квітні істотно зменшили купівлю валюти — дані НБУ
ZN UA
2025-05-03T13:55:59Z
Показники газового лічильника можна передати онлайн: коли і як це треба зробити у травні
24tv
2025-05-03T13:33:20Z
Податок на пенсію в Україні: експерт розповів, хто повинен платити та з яких доходів
Хвиля
2025-05-03T13:30:29Z
Індія заборонила імпорт товарів із Пакистану
iPress
2025-05-03T13:28:58Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Чи можлива мобілізація студентів у травні: відповідь адвоката
24tv
2025-05-03T15:03:30Z
Несе ударні БПЛА: представлено новий "руйнівний" морський дрон MARS
InternetUA
2025-05-03T15:01:00Z
Українські морські дрони прогресують, – військовий про безпрецедентне знищення літака Су-30
24tv
2025-05-03T14:57:52Z
У школах перевіряють якою мовою говорять не лише на уроках: що загрожує за порушення
Telegraf
2025-05-03T14:42:57Z
Чому не можна прибирати в будинках 4 травня: яке свято і день ангела
GlavRed
2025-05-03T14:39:38Z
Новий курс для журналістики: RSF закликає до реконструкції медіаіндустрії новин
Детектор М
2025-05-03T14:34:58Z
Неперевершені можливості: США успішно випробували нову гіперзвукову ракету
InternetUA
2025-05-03T14:31:44Z
ГУР знищило російський Су-30 над Чорним морем: у чому феномен цієї операції
24tv
2025-05-03T14:21:33Z
Вулиці перетворилися на зони трагедії: патрульні показали перші миті після удару по Запоріжжю
24tv
2025-05-03T14:45:45Z
На Одещині жінка вбила 9-місячну доньку: як пояснила звірство
Telegraf
2025-05-03T14:24:04Z
Поліціянтка збила дитину, а батька правоохоронці відправили до ТЦК: нові подробиці скандалу в Одесі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T14:15:59Z
Сусіди помстилися за "неправильне" паркування чоловіка, надряпавши відповідь на авто
Фокус
2025-05-03T14:15:57Z
ПриватБанк попередив клієнтів про нову схему телефонних шахраїв
InternetUA
2025-05-03T14:01:32Z
У Хмельницькому псевдоадвокатка видурила в пенсіонерки 235 тисяч гривень
Украина Криминальная
2025-05-03T13:15:48Z
Там мала бути Грета Тунберг: у Середземному морі дрони атакували судно з активістами
24tv
2025-05-03T13:09:52Z
Масована атака дронів-камікадзе на Запоріжжя: кількість поранених зросла до 33
ZN UA
2025-05-03T12:58:50Z
На Мукачівщині внаслідок вибуху гранати загинув чоловік, ще один – поранений
Украина Криминальная
2025-05-03T12:54:53Z
Гарні новини: вчені знайшли спосіб рятувати важкохворих немовлят завдяки свинячим серцям
Фокус
2025-05-03T15:06:08Z
Гриби проти хвороби Паркінсона: вчені заявили, що псилоцибін може боротися із захворюванням
Фокус
2025-05-03T14:36:54Z
Зниження цін на ліки: Держпродспоживслужба відзвітувала про результати перевірок аптек
ZN UA
2025-05-03T12:37:36Z
Чому смородину треба обприскувати содою: ріст ягід буде шаленим
24tv
2025-05-03T12:18:38Z
Бронювання знімуть: кого готують до мобілізації
Знай
2025-05-03T11:30:45Z
10 простих способів знизити стрес і відновити енергію
24tv
2025-05-03T11:15:48Z
Саме через це ваше волосся сухе та ламке: не припускайтесь цієї помилки
24tv
2025-05-03T10:30:18Z
В Україні зростає кількість випадків підозри на небезпечне захворювання
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T10:27:47Z
Астропрогноз на 3 травня
360ua.news
2025-05-03T09:12:51Z
2 знаки зодіаку, які в травні відчуватимуть втому – що потрібно знати
24tv
2025-05-03T14:45:09Z
Як почистити фільтр у пральній машині: техніка одразу почне працювати краще
24tv
2025-05-03T14:21:06Z
Так, це реально: готуємо домашній майонез за 60 секунд
24tv
2025-05-03T13:42:59Z
Працює як магніт: який символ притягує гроші
24tv
2025-05-03T13:27:57Z
Можуть залишити лише голі гілки: як врятувати кущі смородини від навали шкідників
Telegraf
2025-05-03T13:24:07Z
Затока та Коблево чекають на туристів: ціни збираються підняти, але через війну не сильно
Комсомольская правда
2025-05-03T13:04:30Z
Куди піти в Чернівцях
CutInsight
2025-05-03T12:48:54Z
Гороскоп на травень 2025 для Скорпіонів: які небезпеки несе Чорний Місяць
GlavRed
2025-05-03T12:27:58Z
На Балі відновили електропостачання
УкраинФорм
2025-05-03T12:19:22Z
На Херсонському напрямку втекли з позицій 12 військових РФ: серед них є гагауз, — АТЕШ
Фокус
2025-05-03T14:57:48Z
Відключення світла в Києві та області 4 травня: коли діятимуть графіки ДТЕК
Политека
2025-05-03T14:46:57Z
Це тільки підготовка: льотчик-інструктор пояснив наслідки ударів по Криму
24tv
2025-05-03T14:42:11Z
Група окупантів втекла з позицій на Херсонщині: вони переодягнулися в цивільне, триває розшук
24tv
2025-05-03T14:33:18Z
Українців попередили про небезпечну погоду у неділю
Комсомольская правда
2025-05-03T14:31:15Z
Безкоштовне житло для ВПО в Харкові: кому надають прихисток
Политека
2025-05-03T14:30:14Z
Чи можна зривати бузок: експерти дали остаточну відповідь на дискусійне питання
GlavRed
2025-05-03T14:28:15Z
Архітектори дослідили Львівщину та показали автентичні сільські будинки
24tv
2025-05-03T14:24:42Z
Сильні пориви вітру, грози та спека до +28: прогноз погоди на 4 травня
24tv
2025-05-03T14:18:55Z
Серія А: Удінезе обіграв Кальярі, Комо сильніший за Парму
Football.ua
2025-05-03T15:00:45Z
Динамо на виїзді декласувало Інгулець та ще на один крок наблизилося до чемпіонства
24tv
2025-05-03T14:54:17Z
Друга ліга: Пробій сильніший за дубль Полісся, Гірник-Спорт обіграв Ниву
Football.ua
2025-05-03T14:40:18Z
Магучіх виграла етап "Діамантової ліги" в 10-й раз поспіль
Telegraf
2025-05-03T14:36:24Z
Динамо Київ знищило Інгулець на Ніці
Football.ua
2025-05-03T14:28:37Z
Невертон: Радий двом своїм голам та перемозі Шахтаря
Football.ua
2025-05-03T14:22:34Z
Бенн відмовився від бою з Гарсією після його сенсаційної поразки
24tv
2025-05-03T14:21:25Z
Шарай, Годя та Сміян зіграють із перших хвилин проти Оболоні
Football.ua
2025-05-03T14:16:12Z
Атлетіко в гостях не зміг обіграти Алавес
Football.ua
2025-05-03T14:01:51Z
Реєстрація авто по-новому: ключові зміни для водіїв та штрафи 2025 року
Хвиля
2025-05-03T15:00:07Z
Водії "полиняють" майже на 500 гривень: штрафуватимуть за фари
Знай
2025-05-03T13:51:36Z
У Києві відкрився фестиваль старовинних і ексклюзивних автомобілів Old Car Land
Фокус
2025-05-03T13:45:52Z
ТОП-10 найдешевших нових авто до 16 тисяч доларів: що можна купити в Україні
GlavRed
2025-05-03T13:27:03Z
Іспанія опинилася у темряві, але електромобілі допомогли повернути світло
Топ Жир
2025-05-03T13:15:17Z
Продаж авто з-за кордону: юристи вказали на важливий нюанс
Хвиля
2025-05-03T12:00:10Z
Ця збірка геніальна чи просто кощунство?
Топ Жир
2025-05-03T11:45:53Z
Водіям пояснили, чим небезпечні нові норми щодо додавання спирту до бензину
Хвиля
2025-05-03T09:00:10Z
Акумулятор його Hyundai Ioniq 5 зберіг 88% ємності після 360 тисяч миль пробігу
Топ Жир
2025-05-03T07:15:38Z
Що робити, якщо смартфон загубився: експерти дали слушні поради, як його знайти
Фокус
2025-05-03T15:00:59Z
Нова шахрайська схема: українцям розсилають підроблені платіжки за комуналку
24tv
2025-05-03T14:36:29Z
Число 44 знайде лише "експерт з головоломок": складна загадка на уважність
GlavRed
2025-05-03T14:28:55Z
Таємничий антикітерський механізм насправді може бути просто іграшкою, стверджує дослідження
24tv
2025-05-03T14:06:05Z
Учені створили Зевса зі світу дронів: він може керувати ударами блискавки
Фокус
2025-05-03T13:36:11Z
Потепління змінює карту спеки
360ua.news
2025-05-03T13:31:49Z
Відомий мобільний бренд відмовився від виробництва смартфонів
InternetUA
2025-05-03T13:31:35Z
Вимерлі у дикій природі птахи вперше відклали яйця після того, як їх знову випустили на волю
ZN UA
2025-05-03T13:25:12Z
Google тестує новий ШІ Режим у Пошуку
360ua.news
2025-05-03T13:01:13Z