MY.UAНовини
«СВО “Війна і мир”»: прочистити мозок спершу українцям
«СВО “Війна і мир”»: прочистити мозок спершу українцям

«СВО “Війна і мир”»: прочистити мозок спершу українцям

Тема впливу російської культури на світ є ключем до розуміння розгубленості, слабкості, нерішучості Заходу в підтримці України. Але і всередині країни наші співгромадяни часом не розуміють: вбивати нас — вибір носіїв «велікой русской культури».

Вікіпедія містить інформацію про 41 (прописом — сорок одну) екранізацію роману Льва Толстого «Анна Кареніна». З них лише третина марковані російським триколом. А хронологія свідчить: уперше твір перенесено на екран 1910 року не в царській Росії, а в Німеччині. На батьківщині Льва Толстого його екранізовано наступного, 1911 року. Без калькулятора можна порахувати: інші 29 екранізацій — Європа, Америка, Індія, Венесуела, Бразилія, Єгипет, Казахстан.

До порівняння — «Ромео і Джульєтта» Вільяма Шекспіра втілені на екрані 12 (прописом — дванадцять) разів плюс один фільм аніме. Це теж дає Вікіпедія, і одну з найвідоміших і найвпливовіших у світі драм жодного разу не екранізували в Росії хоч царській, хоч радянській, хоч єльцинській, хоч путінській. Якщо винести за дужки фільм «Вам і не снилося» (1981), екранізація надрукованої двома роками раніше в журналі «Юність» повісті «Роман і Юлька» Галини Щербакової, до речі, уродженки Донеччини. Сюжет — майже буквальний переспів Шекспіра. Як знятий 1978 року підлітковий фільм «Коли я стану велетнем» (до речі, дебют у кіно школяра Михайла Єфремова) повністю злизаний із п’єси Едмона де Ростана «Сірано де Бержерак».

Про це не буквально, але концептуально розповідає «СВО: “Війна і мир”», новий епізод авторського проєкту Мирослави Барчук «Остання війна». Прем’єра відбулася 25 січня на Першому каналі Суспільного, але раніше відбувся передпоказ.

Під час презентації документального фільму «СВО “Війна і мир”»

Ті щасливці, хто вже встиг подивитися, не скупилися на слова вдячності не лише авторці, а й усій команді, яка робить важливу справу у вигляді важливих фільмів. І ці подяки абсолютно доречні та справедливі. Тема згубного впливу так званої російської культури на цивілізований світ є ключем до розуміння розгубленості, слабкості, нерішучості Заходу, коли йдеться про адекватну реакцію на російське вторгнення в Україну навіть не три, а одинадцять років тому. Та й вторгнення в Грузію 2008 року Захід якось так не надто помітив. Хоча — це вже моє припущення, — аби йшлося не про Росію, реакція була б значно адекватнішою та жорсткішою.

Кадр із документального циклу «СВО “Війна і мир”»

Мешканці фейсбуку рефлексують про фільм, згадуючи історії власних стосунків і стосунків Заходу з безальтернативною російською культурою. «Українці продовжують опір і відтерміновують російське вторгнення в Європу зараз. Світ: захоплюється російською літературою», — пише журналіст Олександр Янковський.

«У мене особисто є дуже великі сумніви щодо того, що європейські інтелектуали підтримують “людожерську культуру” лише через свою необізнаність, а не демонструють таким чином свою недвозначну позицію щодо “необхідності зрозуміти людожера”, діючи чітко за настановами автора “Злочину і кари”, релятивізуючи зло», — розмірковує журналістка Наталя Іщенко, в якої росіяни забрали на цій війні сина.

«Мені пощастило, бо все-таки прабабуся зі мною говорила українською і я — о, диво! — мав українські книжки. Але Марка Твена, Уеллса і багато інших книг я читав таки російською. Я вже мовчу про цілий пласт книг і книг про чапаєвців, Штірліца і так далі», — пише медіаексперт Ігор Розкладай. Тож далі дозволю собі згадати власну історію.

Рік 2000, грудень, Нюрнберг. Місто, де був, як тепер кажуть, головний офіс нацистської НСДАП і де нацизм судили й засудили, визначивши злочинним режимом. Вечірка після спільного заходу українських і німецьких митців. Як учасник я тоді виступив і сказав, що треба позбутися впливу Пушкіна, маючи на увазі передусім українську культурну ситуацію. Під час вечірки до мене підійшли двоє німців із келихами та почали виховувати: не можна відмовлятися від своєї культури, бо Пушкін представляє велику культуру. Я через перекладача, Сергія Жадана, спробував пояснити: Пушкін репрезентує російську культуру, яка до України не має жодного стосунку. Мене, тобто нас, не зрозуміли. Тож фільм «СВО “Війна і мир”» — про це також.

Кадр із документального циклу «СВО “Війна і мир”»

Я очікував більш лінійної, послідовної оповіді про етапи впливу російської «м’якої сили», тобто, культури й культурної дипломатії на західні уми й серця. Зокрема, можна було б згадати названого вище Герберта Уеллса як великого друга Леніна й Сталіна, симпатика СРСР, читай — Росії й, відповідно, популяризатора всього російського в англомовному світі. Та й не він один цим грішив, і не лише в англомовному. Хоча симпатики Росії — і про це не раз говориться в фільмі Мирослави Барчук, — зовсім не вважали свою проросійську адвокацію гріхом, не кажучи вже про злочин, яким є відкрита пропаганда насильства, агресії, антисемітизму й інших поганих «ізмів».

Мирослава Барчук 

Задіяні в проєкті Вахтанг Кебуладзе, Тімоті Снайдер, Юрій Прохасько різними словами говорять про одне: Росія успішно продавала й продає на Захід себе та своє як антивоєнне, миротворче, високодуховне й водночас загадкове, ірраціональне, незрозуміле й тим цікаве. Тим часом письменник Андрій Любка в цьому ж контексті нагадує статтю Євгена Маланюка «Толстоєвський», написану й опубліковано ним в еміграції ще 1936 року. Де є ті самі висновки: «На його (Толстого) мові се (його твори) називалося “шукати правди”, тієї “правди”, що нею так захоплюються західні аматори російської â mе slave і про яку недавно в совітських журналах, з нагоди толстовської річниці, писав живий труп західноевропейської літератури — Ромен Роллян, може, найбільш яскрава жертва Толстоєвського на заході». І підводить до висновків: «Коли спинимося уважно над такими дивними, несподіваними явищами в тій літературі, як романи Селіна, Джойса, зрозуміємо звідкіль се пішло, як се сталося. І, взагалі, хто спричинився до того процесу смертельної механізації мистецтва, до розкладу його. Ось тут й випливає се символічне прізвище: Толсто—Євський». Бо, ще одна цитата: «Ще яких п’ятнадцять, найбільш — двадцять літ тому захід мав про російську літературу дуже імлисте уявлення. І от світова війна, большевізм, спроби інтервенції, російська еміграція, врешті — що найважніше — величезна систематична й нахабна пропаґанда Москви і російської, і комінтернівської, і “міжнародної” — зробили своє: російська і совітська літератури стали нечувано популярні».

Мирослава Барчук зі спікерами фільму: американським істориком і письменником Тімоті Снайдером, письменником і перекладачем Андрієм Бондарем та французьким письменником Лораном Шамп-Массаром (фото: Суспільне)

Така доволі об’ємна цитація потрібна, аби зазначити: українці бачили й розуміли згубний, руйнівний вплив так званої російської культури на Заході й не мовчали. Проте почутими не були. І, що характерно, навряд будуть почутими зараз. Голос одного Тімоті Снайдера не перекричить тих західних інтелектуалів, котрі, за словами журналістки Христини Яцків, «не доганяють, чому ми цураємося пушкінів і достоєвських. Дехто і всередині країни не доганяє, чому».

Остання фраза не лише суголосна моїм не раз висловленим думкам. А й певною мірою полемізує з шанованим мною Юрієм Макаровим та з усіма іншими, знайомими й незнайомими співгромадянами, котрі абсолютно щиро й навіть справедливо прагнуть перекладу «СВО “Війна і мир”» і не лише цього фільму передусім англійською. Чи бодай зробити англійські субтитри, аби англомовна аудиторія зрозуміла нарешті всю шкідливість, згубність, агресивність, нелюдяність і штучно роздмухану велич російської «культури». Але, любі друзі, в англомовному світі — сім із 29 екранізацій «Анни Кареніної», а ще — чотири екранізації «Війни та миру», а у франкомовному — дві екранізації «Злочину і кари» Достоєвського. Все це й інше хтось перекладав, причому почався процес, як говориться в фільмі, наприкінці XIX століття. Для перепрошивки потрібної нам аудиторії ой як не досить лише англійського перекладу.

У середині 1920-х у Франції налічувалося до мільйона російських емігрантів, переважна більшість яких кинула якір у Парижі. Проте ці носії «великої російської культури» прийшли на вже щонайменше пів століття вгноєну нею територію. Їх там любили, з ними рахувалися, їх чули — на відміну від українських голосів, котрі теж звучали в Парижі в той самий час. Навпаки, українців російськими стараннями вважали антисемітами, тому й виправдали вбивцю Симона Петлюри. Високий суд мав підтримку звичайних французів. Котрі вже читали Толстого і Достоєвського в перекладах.

Тож сподівання Юрія Макарова на дієвість перекладу на основні мови й те, що «що держава в особі різних інституцій, покликаних нести світові правду про цю війну, не знехтує нагодою трохи прочистити мізки нашим партнерам» навряд справдяться. Хоча б тому, що всередині країни, без перебільшення, мільйони мізків досі не прочищені. Їх не прочистили щоденні тривоги, обстріли, руйнування, каліцтва та смерті від російських рук. Наші співгромадяни з непрочищеними мізками вперто не розуміють: вбивати нас — добра воля носіїв «велікой русской культури». Тих, кому зі шкільної лави розповідають про геній Пушкіна, велич Достоєвського та гуманізм Толстого. Дуже правильно, що в контексті шкідливості всього російського у фільмі згадують Чехова й ілюструють «русскій мір» кадрами з фільму Тарковського. Ці двоє досі лишаються священними російськими коровами навіть для українців із питомо антирашистською позицією.

Detector Media · Русифікація: передчуття, прогноз і страх повернення

Тому показані в «СВО “Війна і мир”» просвітницькі поїздки українського ПЕНу до прифронтових регіонів, як на мене, значно дієвіші, ніж англійський переклад. Звісно, перекладати українське та поширювати наші наративи для західних аудиторій — справа важлива. Проте значно важливіше вправити мізки якомога більшій аудиторії всередині України. Бо це забезпечення тилу, прикриття. Нехтуючи цим або ж працюючи лише з однодумцями, ми ризикуємо колись отримати від «пушкіністів» удар у спину. Саме тоді, коли він буде найменш очікуваним.

Фото: Ігор Васильєв, «Детектор медіа»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
російська агресія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Французи надто багато відпочивають: влада пішла на радикальний крок
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:06:00Z
Соратник Фаріон: Російською на фронті не говорять
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T05:51:24Z
ЗМІ дізнались, як США перерозподілятимуть поставки зброї заради України
Европейская правда
2025-07-19T05:37:35Z
Польща піднімала в небо винищувачі через удар РФ по Україні
Европейская правда
2025-07-19T05:25:20Z
Новий удар по Кремлю: Британія та ЄС ріжуть доходи РФ завдяки цінам на нафту
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T05:18:49Z
Чи зустрінеться Путін з Трампом і Сі Цзіньпіном: Кремль дав відповідь
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T03:57:13Z
Атака на Одесу, вибухи в Росії: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T03:24:47Z
Ізраїль і Сирія домовилися про припинення вогню за посередництва США
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T01:30:11Z
Трамп висуває нові вимоги до ЄС: тарифи можуть зрости до 20%
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T00:09:01Z
Cargill та PepsiCo об'єднують зусилля для розвитку сталого землеробства
AgroPortal
2025-07-19T06:00:52Z
Чеддер дешевшає, а сухе молоко дорожчає — підсумки липневих торгів GDT
Agravery
2025-07-19T05:21:49Z
Світовий ринок пшениці: в яких умовах доведеться торгувати Україні
AgroPortal
2025-07-19T05:00:34Z
Reuters: Грецькі танкери продовжують постачати російську нафту попри санкції ЄС
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T00:36:23Z
Трамп підписав визначальний для ринку криптовалюти закон про стейблкоїни
УкраинФорм
2025-07-18T19:48:44Z
Rheinmetall веде переговори з Румунією щодо створення спільного підприємства
Европейская правда
2025-07-18T19:22:29Z
Що робити, коли запізнилися на потяг: провідниця пояснила
TSN
2025-07-18T19:21:17Z
Трамп наполягає на мінімальному тарифі для всіх товарів з ЄС
ZN UA
2025-07-18T19:19:43Z
Ветерани ДТЕК зустрілися з Борисом Джонсоном
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:06:08Z
Ось якого розміру мають бути біцепси у вашому віці
24tv
2025-07-18T18:39:33Z
МОЗ отримало велику партію вакцини ПЕНТА-Hib для захисту дітей від п’яти хвороб
360ua.news
2025-07-18T18:21:51Z
Що таке медикаментозний сон: коли його застосовують та наскільки він безпечний
24tv
2025-07-18T18:09:32Z
Знижує стрес, відновлює гормональний фон та зміцнює волосся: дивовижні властивості звичайної липи
Знай
2025-07-18T17:51:40Z
Генетично відбірні діти: у США тестують ембріони на шизофренію, рак і IQ, серед клієнтів – Маск
24tv
2025-07-18T16:15:30Z
У Вінниці відкрився центр психологічного здоров’я «Відновлення»
УкраинФорм
2025-07-18T15:57:22Z
Дослідження на мільйонах дітей ще раз спростувало брехню, яку поширюються антивакцинатори
24tv
2025-07-18T14:39:20Z
Як захистити килим від вицвітання на сонці: поради для довговічності
24tv
2025-07-18T14:36:41Z
У Трампа діагностували хронічну венозну недостатність - що відомо про цю хворобу
Gazeta UA
2025-07-18T14:33:20Z
Суд відмовився арештувати «будинок розпусти» у центрі Києва, пов'язаний з Кличком
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:06:49Z
Виконував бойові завдання на рідній Лиманщині та в районі Авдіївки. Згадаймо Ярослава Труша
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:00:23Z
Карта бойових дій в Україні станом на 19 липня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:54:37Z
Продовольчі ярмарки у Києві 19-20 липня: де можна придбати фермерські продукти
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:24:37Z
В Україні хмарно з проясненнями: прогноз погоди на 19 липня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T03:33:45Z
Царьов поскаржився на занепад Донецька: місто троянд перетворилося на «місто пакетів в унітазі»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T02:33:16Z
Лінія фронту станом на 18 липня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T20:45:40Z
Грошова допомога у Миколаївській області: як отримати 1000 доларів США
Политека
2025-07-18T20:00:37Z
У Києві чутно вибухи: на столицю летять "табуни" Шахедів
GlavRed
2025-07-18T19:48:45Z
19 липня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T03:21:32Z
Ніде в світі такого досі нема: експерт розповів, як Україна створила новий тип зброї
InternetUA
2025-07-18T19:48:40Z
В Україні дозволять брати на роботу без документів ТЦК: що відомо про новий закон
Хвиля
2025-07-18T19:42:27Z
Без шансів на бронювання: ТЦК масово "забуває" зняти з розшуку
Знай
2025-07-18T19:36:59Z
Поки "Боривітер" у Лондоні: українців просять допомогти врятувати останню мозаїку Алли Горської
24tv
2025-07-18T19:30:35Z
Чи можна відправляти панахиду раніше чи пізніше: священник назвав "правильний" час
GlavRed
2025-07-18T19:27:01Z
Мадяр: Ми не бачимо закінчення війни – ні завтра, ні, ймовірно, цього року
Лига
2025-07-18T19:06:38Z
Чи можна зрізати дерево на власному подвір'ї без дозволу
24tv
2025-07-18T19:06:10Z
Греція готується до аномальної спеки: названо дату
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:03:00Z
Цей секрет змінює все: варена картопля буде смачної як ніколи – хитрість із сіллю
24tv
2025-07-18T19:24:53Z
Всі здивуються, що це з "Мівіни": простий і смачний салат з вермішелі
Telegraf
2025-07-18T19:24:51Z
Гороскоп на 19 липня: Овнам - зустрічі, Тельцям - пропозиція на співпрацю
FaceNews
2025-07-18T19:15:39Z
Несподіване місце, що приваблює комах у ванну кімнату: як цьому покласти край
24tv
2025-07-18T19:00:12Z
У мережі показали європейський острів, який з висоти нагадує відбиток пальця: у чому феномен
24tv
2025-07-18T18:39:34Z
Для чого насправді потрібна "Х" на спині піджака - стиліст розкрив таємницю
GlavRed
2025-07-18T18:27:46Z
Більше не треба гнути спину. Як зробити своїми руками крапельний полив
Telegraf
2025-07-18T18:06:20Z
Ці речі в секонд-хенді краще не купувати: тільки витратите гроші дарма
24tv
2025-07-18T17:57:47Z
Ніжні, соковиті та з хрусткою скоринкою: як приготувати зрази з кабачків
Telegraf
2025-07-18T17:54:40Z
Собака-художник на ім'я Далі став зіркою соцмереж в Індії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T02:00:29Z
YAKTAK – "Цілую малинові" – 6 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-18T22:57:11Z
Правила стилю Пріянки Чопри: як одягається відома модель
24tv
2025-07-18T19:51:48Z
Хороших новин немає: Симоньян розповіла про стан Кеосаяна
GlavRed
2025-07-18T19:27:38Z
Вилитий Кіркоров: син Стоцької пішов ще й на зріст
GlavRed
2025-07-18T19:27:29Z
Руйнування будівлі в Буенос-Айресі: Netflix використав штучний інтелект у серіалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T18:54:18Z
Батіг Індіани Джонса, подарунок від Гаррісона Форда, продали за шалені гроші: сума вражає
Фокус
2025-07-18T18:27:32Z
Після скандалу зі зрадою на концерті Coldplay Федоров анонсував цікаву послугу в Дії
24tv
2025-07-18T18:03:05Z
Disney бореться за Міккі Мауса в суді
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T17:42:12Z
Південна Корея бореться з паводками: понад сім тис людей покинули свої домівки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T05:48:58Z
«Дипломатичний» виїзд за $18 тис: у Львові викрили ексвикладача вишу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T05:06:03Z
Залишив напис і підпалив храм: на Закарпатті затримано підозрюваного
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:45:30Z
Людей виводили з палаючих квартир після атаки БпЛА: ДСНС показала фото з Одеси
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T02:00:54Z
Рф вдарила по будинку у Одесі, є загибла та постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T23:45:15Z
У Росії пролунали вибухи: деякі регіони опинилися під атакою дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T21:54:33Z
У Києві на дах будинку впала частина БпЛА
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T21:12:15Z
Поліція затримала підозрюваного в підпалі греко-католицької церкви на Закарпатті
УкраинФорм
2025-07-18T19:54:50Z
На Прикарпатті померла постраждала внаслідок удару РФ, скоєного 29 червня
УкраинФорм
2025-07-18T19:33:36Z
Продовження "дружби": Ноттінгем продав гравця за 23 млн євро до Ботафогу – той має 276 хвилин за сезон АПЛ
Football.ua
2025-07-18T20:00:47Z
Кохання, перевірене часом: найкращі романтичні фото Олександра Усика з дружиною Катериною
24tv
2025-07-18T19:51:56Z
Ювентус може підписати Васкеса – журналіст
Football.ua
2025-07-18T19:42:35Z
Легендарний Леннокс Льюїс розповів, коли Усик має завершити кар'єру
24tv
2025-07-18T19:36:42Z
Спортсмени закликають FIE переглянути спрощений допуск росіян до змагань
iPress
2025-07-18T19:30:51Z
Штутгарт не планує продавати Вольтемаде до Баварії навіть за 60 млн євро — Плеттенберг
Football.ua
2025-07-18T19:30:05Z
Усик показав рекордну вагу в кар'єрі перед реваншем проти Дюбуа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:24:39Z
Слава Україні! Усик потужно завершив останню дуель поглядів із Дюбуа
Telegraf
2025-07-18T19:09:21Z
Арсенал та Челсі стежать за ситуацією навколо майбутнього Хаві Сімонса — Романо
Football.ua
2025-07-18T19:00:54Z
Прогноз магнітних бур на 19-21 липня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:03:11Z
ChatGPT забирає читачів у Google: що буде з новинами?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T20:03:36Z
Чим відрізняються 2 дідусі: із загадкою впораються лише справжні інтелектуали
GlavRed
2025-07-18T19:27:38Z
Жодних вологих серветок. Як правильно чистити екран смартфона
InternetUA
2025-07-18T19:13:19Z
Новий інструмент ChatGPT може виконувати доручення та керувати комп’ютером
360ua.news
2025-07-18T19:12:45Z
Монітори пишуть, що могли злетіти Ту: в ЦПД закликали бути уважними до тривог
24tv
2025-07-18T19:09:35Z
Американські розробники представили новітній дрон Z1 класу Group II, що працює на водні
InternetUA
2025-07-18T18:28:22Z
У ChatGPT додалися функції агента-помічника
ZN UA
2025-07-18T18:24:40Z
Золото, бурштин і тисячі артефактів: археологи знайшли у Чехії масштабне поселення кельтів
24tv
2025-07-18T18:03:49Z
Феєрійний мотоцикл з двигуном Ferrari V8 стає загрозою для суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T19:18:46Z
Наступний електричний позашляховик від Porsche може викликати найбільше суперечок
Топ Жир
2025-07-18T18:48:28Z
Прощання з трасою: чемпіон «Формули-1» Дженсон Баттон завершить гоночну кар’єру після сезону 2025 року
ITC
2025-07-18T18:19:04Z
Плани Jaguar та Range Rover щодо випуску електромобілів несподівано відклали, повідомляють джерела
Топ Жир
2025-07-18T18:03:03Z
Цей легкий двигун видає потужність, яка перевершує більшість суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T17:33:52Z
Бензин, гібрид або електро: General Motors показали семимісний кросовер за $10 000
Фокус
2025-07-18T16:57:42Z
Цей GR Corolla спочатку намагався наздогнати Porsche 911, а потім згорів у вогні
Топ Жир
2025-07-18T16:48:13Z
Subaru представила електрокросовер Uncharted — з розгоном до «сотні» за 5 секунд і запасом ходу 492 км
ITC
2025-07-18T16:28:32Z
Цей Volkswagen не потребує ідентифікації, щоб подарувати вам заряд енергії, який змусить вас злетіти
Топ Жир
2025-07-18T16:03:49Z