MY.UAНовини
Український архіолігарх і цукровий магнат Нікола Терещенко: як голова промислової імперії став неперевершеним благодійником
Український архіолігарх і цукровий магнат Нікола Терещенко: як голова промислової імперії став неперевершеним благодійником

Український архіолігарх і цукровий магнат Нікола Терещенко: як голова промислової імперії став неперевершеним благодійником

Магнат 80% (!) свого прибутку направляв на благодійні справи, причому намагався це не афішувати

Все довге життя ця людина незмінно дотримувалася девізу: "Прагнення до суспільних справ". Нікола (Миколай) Артемійович Терещенко помер 19 січня (1 лютого) 1903 року на 84-му році життя у колі великої родини в Києві. Грандіозна церемонія прощання з почесним громадянином тоді столиці Південно-Західного краю імперії Романових продовжувалася два дні, причому і в Києві, і в Глухові – в місті на Слобожанщині, в якому понад 20 років він був на чолі місцевого самоврядування. У цьому місті, в Трьох-Анастасіївському соборі Нікола Терещенко і був похований — у сімейному склепі.

Батько Ніколи Терещенка, патріарх родини Артемій Якович народився в родині нащадків українських козаків у великому селищі Локоть (сучасна Брянщина у РФ) на кордоні української Слобожанщини в 1794 році. Працював старанно, виявився здібним працівником у крамниці купця у Глухові – багаторічній столиці Гетьманщини в XVIII столітті. Згодом відкрив свою справу, досяг чималих успіхів у торгівлі сіллю, споряджаючи чумаків на південь – до Таврії та Криму.

Артемій Терещенко - батько Ніколи Терещенка

Саме Нікола – його первісток — став головним помічником батька. Після скасування кріпосного права в 1861 році Артемій Терещенко почав купувати та орендувати поміщицькі землі, будував нові заводи та займався модернізацією старих на землях, де вирощувався цукровий буряк (здебільшого в Україні). Старший син паралельно займався не тільки чумакуванням, але й скуповував зерно, будуючи великі зерносховища поблизу залізниць; також він викуповував спиртові та суконні заводи, які збанкрутували через недбале управління. Як і батько, він сумлінно виконував всі договірні обов’язки й мав абсолютно бездоганну репутацію. Він чи не першим в імперії Романових налагодив кредитування в роботі з постачальниками.

Патріарх родини провадив широку благодійницьку діяльність, збудувавши у Глухові чоловічу і жіночу гімназії, банк, вчительський інститут, ремісниче училище, безкоштовну лікарню; відновив найбільший храм міста – Трьох-Анастасіївську церкву. Найближчі родичі продовжили його справу не тільки в рідному Глухові, але й у Києві та багатьох містах і селищах України, де знаходилися підприємства Терещенків.

Троїцький собор у Глухові. Фото 1910-х років

1872 року стараннями сина Ніколи Артемій Терещенко нарешті став купцем першої гільдії (за два роки до цього він отримав спадкове дворянство з усім потомством по чоловічій лінії), за особливі заслуги та добродійну діяльність. Родина спочатку переїхала до Москви, а потім, вже 1875 року, до Києва. Саме в сучасній столиці України, в краї, де знаходилися найбільші та найпродуктивніші цукрові заводи, було засноване "Товариство цукробурякових і рафінадних заводів братів Терещенків". Отже, брати – Нікола, Федір та Семен – фактично за останнім наказом сивочолого батька розпочали вести справу разом. Проте кожен з них мав право залишити досить значну частку активів, якими розпоряджався самостійно.

Герб родини Терещенків був виконаний у жовто-синьому кольорі. На ньому було зображено сніп української пшениці; всю конструкцію тримають два леви.

Герб родини Терещенків

Праправнук Ніколи Терещенка, французький підприємець Мішель Терещенко, який повернувся на батьківщину пращурів і навіть у 2015—2020 роках був міським головою Глухова, у своїй книзі "Перший олігарх" пише: "Багато російських дворян були здивовані поєднанням кольорів, які вибрала родина Терещенко для свого герба. Навіть девіз "Прагнення до суспільних справ" ("Стремлением к общественным пользам") сприймався на той час як надзвичайно прогресивний, а от кольори герба представлялися і зовсім революційними. Вперше офіційний герб був повністю виконаний в жовтих і синіх тонах, тобто в кольорах, які символізують Україну". 1873 року помирає Артемій Терещенко…

Цікаво, що Нікола Терещенко 80% (!) усього свого прибутку направляв на благодійні справи. І завжди старався не афішувати свої дії.

Нікола Терещенко. Фото кінця XIX століття

"Видатними благодійниками для Києва була родина Терещенків і її голова – Нікола Артемійович Терещенко. Жертвуючи вельми великі суми для свого рідного міста Глухова, Нікола Артемійович і члени його родини не забували і Київ. Я не буду перелічувати ті установи, на які Н. А. жертвував значні суми, бо це зайняло б занадто багато місця, а вкажу лише на ті благодійні і освітні установи, які створені в Києві виключно за рахунок Н. А. Серед них пологовий притулок, безплатна лікарня цесаревича Миколая для чорноробів, нічліжний притулок, міське змішане училище, чоловіча 3-класна торгівельна школа. Якщо до цього додати жіночу торгівельну школу імені П. Г. Терещенко, нічліжний притулок з безплатними квартирами для вдів з дітьми імені Ф. Г. Терещенко і насамкінець ті крупні пожертви, які зробили сини Н. А. Олександр і Іван Ніколович, то стане зрозумілим, яке величезне значення має для Києва родина Терещенків", – писав київський журналіст і краєзнавець Сергій Ярон у фундаментальній книзі-альбомі "Київ у 80-х роках. Спогади старожила" (видавництво "Варто", 2017 р.; стор. 277).

Також Нікола Терещенко фінансував будівництво і реставрацію багатьох київських православних храмів, таких як славнозвісний Володимирський собор, Микільська, Покровська церкви, церква Святого Георгія… Він не забував і про місто своєї юності Глухів, де на гроші загального фонду родини Терещенків було збудовано жіночу гімназію, а також безплатну лікарню святої Єфросинії.

Відкриття пам'ятника Ніколі Терещенку у Глухові. 23 серпня 1909 року

Про унікальну роль підприємця і мецената Ніколи Терещенко у розвитку Києва писав Сергій Ярон: "Немає жодної благодійної та освітньої установи, якому Н. А. не надавав би допомоги у більшому чи меншому розмірі. "Добре тому жити, кому бабуся ворожить", каже прислів’я; в Києві це прислів’я дещо змінили, а саме: "Добре тому жити, кому дідусь ворожить", і цим дідусем вважався Н. А. Терещенко" (стор. 285).

Може, тому, через широку меценатську підтримку представників родини, на фамільному гербі Терещенків з’явився девіз: "Прагнення до суспільних справ". І до речі, Київ до 1917 року був містом де меценатська підтримка суспільного життя вважалася найбільшою в усій імперії; у жодному великому місті держави благодійництво не досягло таких висот і вражаючих результатів. Згадаймо лише таких стовпів меценатства у Києві, як Лазар і Лев Бродські, Семен Могилевцев, Павло Демидов (князь Сан-Донато), Олексій Якубенко, Павло Потоцький…

Ініціатива київських підприємців і меценатів подарувала нашому місту унікальний виш з уже майже 130-літньою історією. Рішення про заснування славетного Київського політехнічного інституту було ухвалено 25 листопада 1896 року. Загальна вартість будівництва і встановлення обладнання складала 2,65 млн золотих рублів. З цієї суми добровільні пожертви складали трохи більше одного мільйона. І головними меценатами стали: Київська міська дума — 300 тисяч рублів, Нікола Терещенко з синами – 150 тисяч, ще один цукровий магнат Лазар Бродський – 100 тисяч, купець, голова Біржового комітету Микола Хряков – 75 тисяч.

Головний корпус Київського політехнічного інституту, збудований 1896 року. Фото автора

Серед меценатських ініціатив Ніколи Терещенка відзначимо такі: на його кошти засновано 5-ту чоловічу гімназію (в цьому будинку розміщено Національний транспортний університет); у колишній двоповерховій садибі Ніколи Терещенка на бульварі Шевченка (колишній Бібіковський), 12 з 1949 року працює Національний музей Т. Г. Шевченка. На Музей старожитностей та мистецтв (предтеча Національного художнього музею та Національного музею історії України), на спорудження якого до 1904 року було закладено 249 тисяч рублів, родина Терещенків витратила 108 тисяч!

Колишній будинок Н. А. Терещенка у Києві. Зараз - Музей Т. Г. Шевченка. Бульвар Тараса Шевченка, 12. Фото автора

А 1899 року, коли Ніколі Терещенку виповнилося вже 80 років, він пожертвував 100 тисяч рублів у 4,5% облігаціях Київського міського кредитного товариства на влаштування і обладнання парафіяльного училища на 300 учнів із двома відділеннями – чоловічим і жіночим. Надалі Нікола Артемійович узяв на себе утримання класів і музею училища, витративши 50 тисяч рублів у заставних листах Київського земельного банку в тих самих 4,5%. Після смерті Ніколи Терещенка 1903 року його благодійну справу продовжив один із синів – Олександр і онук Михайло. Загалом Терещенки витратили на викуп садиби Ждановського і побудову училища до 1906 року, коли відбулося відкриття, 425 тисяч рублів. На жаль, зараз це дуже занедбана будівля, в якій з 1965 року розміщується Національний університет театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого, відомий більше останнім сексуальним скандалом.

Будинок міського парафіяльного училища в Києві. Зараз - Національний університет театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого. Вулиця Ярославів Вал, 40. Фото автора

Цікаво, що в цьому, тоді ще новому будинку в 1917—1919 роках знаходилася Українська державна академія мистецтв; її першим ректором був видатний український художник, архітектор, графік Василь Кричевський.

Нікола Терещенко став одним з найбільш просунутих підприємців, на заводах і фабриках якого використовувалися останні здобутки технологічної революції. Він модернізував викуплені у збанкрутілих поміщиків землі й влаштовував на них суперсучасні підприємства. В сімейному бізнесі він відповідав за величезний регіон на Лівобережній Україні: сучасні Сумщина з центром в Глухові, Чернігівщина, Харківщина і південно-західна Курщина (україномовний регіон, зараз РФ), а також в частині Правобережної України (західна Волинь і північна Київщина).

1899 року кияни вшановували Ніколу Терещенко з нагоди його 80-річчя. Вулицю Олексіївську перейменували в Терещенківську (на цій вулиці мешкали представники родини Терещенків і їхні родичі Ханенки). Уже 1992 року в незалежній Україні цій київській вулиці повернули цю назву. А в дитячій лікарні "Охматдит", на території Науково-практичного центру дитячої кардіології та кардіохірургії 2009 року встановлено пам’ятник почесному громадянину Києва і неперевершеному благодійнику роботи столичного скульптора Олександра Михайлицького.

Пам'ятник Ніколі Терещенку на території Київської лікарні "Охматдит" (до жовтня 1917 року - лікарня для чорноробів, яка була збудована стараннями Н. А. Терещенка). Відкритий 2009 року. Скульптор - Олександр Михайлицький. Фото автора

Спадщина, яку залишив Нікола Артемійович Терещенко, й сьогодні продовжує служити українському суспільству.

Теги за темою
Київ
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Найменший із бакланів опинився під загрозою зникнення в Україні
Telegraf
2025-04-21T14:18:42Z
Наступний понтифік. Хто замінить померлого Папу Франциска?
iPress
2025-04-21T14:09:53Z
США та Філіппіни вперше відпрацюють під час навчань повноцінну участь у бойових діях
УкраинФорм
2025-04-21T14:09:49Z
УГКЦ планує створити літній театр у Митрополичих садах Львова
УкраинФорм
2025-04-21T14:04:51Z
Семиденну жалобу за Франциском оголосили у найбільшій католицькій країні та на батьківщині папи
Лига
2025-04-21T14:03:39Z
Міноборони та Генштаб ЗСУ розпочали підготовку до впровадження військової версії SAP
InternetUA
2025-04-21T14:01:05Z
Чи можна отримати статус "дитина війни" через Дію та які документи треба
24tv
2025-04-21T13:57:44Z
В конклаві після смерті Папи Римського візьме участь українець
24tv
2025-04-21T13:54:57Z
Чим запам’ятався Папа Римський Франциск: найгучніші заяви про Україну
GlavRed
2025-04-21T13:54:32Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
У Росії українського військового засудили до 15 років за участь в Курській операції
УкраинФорм
2025-04-21T14:21:06Z
У Білому домі заперечують можливе звільнення Гегсета після нового скандалу із Signal
Европейская правда
2025-04-21T14:13:43Z
США неохоче тиснуть на Путіна, тому це повинні зробити країни Європи - Bloomberg
УкраинФорм
2025-04-21T14:09:55Z
росія все більше мілітаризує освіту – розвідка Британії
iPress
2025-04-21T14:09:54Z
Хусити звинувачують США у нових авіаударах по центральній частині Сани
iPress
2025-04-21T14:09:33Z
Трамп зібрав рекордні $239 мільйонів на інавгурацію
iPress
2025-04-21T14:09:02Z
Глава Пентагону накинувся на "брехливі ЗМІ" після нового скандалу із Signal
Европейская правда
2025-04-21T14:09:00Z
У партії влади Грузії поділилися галюцинаціями щодо розширення ЄС і свою роль у ньому
Европейская правда
2025-04-21T14:04:28Z
Україна закупила в Ізраїлю препарат від радіаційного опромінення на випадок ядерної загрози
УкраинФорм
2025-04-21T14:12:59Z
Все залежить від одного фактору: скільки часу можна зберігати яйця, аби не отруїтися
Telegraf
2025-04-21T13:33:12Z
Цей ранковий ритуал може зіпсувати ваш метаболізм
360ua.news
2025-04-21T13:03:55Z
Українська компанія підписала договір з ізраїльською фірмою для виготовлення ліків від променевої хвороби
ZN UA
2025-04-21T13:01:53Z
Підготовка до ядерної аварії: Україна закупила у Ізраїля препарат проти променевої хвороби
Фокус
2025-04-21T12:15:46Z
Найкращий чай для заспокоєння розладу шлунка: варто мати під рукою
24tv
2025-04-21T11:39:27Z
Найкорисніші продукти для мозку, які попереджують ризик появи інсульту та хвороби Альцгеймера
Gazeta UA
2025-04-21T11:15:31Z
Як розрізнити укуси комах: характері ознаки, які допоможуть уникнути ускладнень
Gazeta UA
2025-04-21T08:30:04Z
Експерти назвали чотири дивні ознаки старіння
Факти ICTV
2025-04-21T07:54:05Z
Відомий хітмейкер заборонив Повалій виконувати свої пісні
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T14:00:33Z
У Харкові відбудеться прем’єра новаторської опери-кабаре про Тараса Шевченка
УкраинФорм
2025-04-21T13:48:34Z
"Рідкісний випадок": Міша Кацурін розповів, у чому унікальність Dorofeeva
GlavRed
2025-04-21T13:27:02Z
Ведучий М1 Андрій Чорновол став багатодітним батьком
Комсомольская правда
2025-04-21T13:19:31Z
5 наймодніших суконь на літо: їх вже носять європейські модниці
24tv
2025-04-21T13:18:33Z
SLAVIA пояснила, чому досі не одружилася з новим обранцем, від якого чекає дитину
24tv
2025-04-21T13:12:26Z
Померла актриса театру Лесі Українки Ізабелла Павлова-Рушковська
Детектор М
2025-04-21T13:06:43Z
Грузія на Євробаченні 2025: що відомо про Маріам Шенгелію та скандал довкола неї
Факти ICTV
2025-04-21T12:33:05Z
У Римі відкрили виставку «Писанка – тендітна краса українського мистецтва»
УкраинФорм
2025-04-21T12:24:43Z
На Львівщині позашляховик зіткнувся з вантажівкою, троє загиблих
УкраинФорм
2025-04-21T14:01:01Z
У Китаї дівчинка вижила після падіння з 25-го поверху
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T13:36:18Z
На Тернопільщині 19-річна породілля покинула новонародженого сина на вулиці - її знайшла поліція
УкраинФорм
2025-04-21T13:34:35Z
На Харківщині третю добу горить ліс
Комсомольская правда
2025-04-21T13:34:24Z
Ще можуть вивергнутись: де в Європі є активні вулкани
24tv
2025-04-21T13:24:57Z
ВАКС арештував майно та готівку підозрюваного у махінаціях у Києві Комарницького, – журналіст
24tv
2025-04-21T13:24:45Z
На Одещині зловмисники видали себе за військовослужбовців ТЦК та незаконно позбавили волі чоловіка
Украина Криминальная
2025-04-21T13:15:49Z
Військовий, якого побила група молодиків в Гідропарку, виявився нацгвардієць у відпустці
Khreschatyk
2025-04-21T13:12:43Z
Підліток може провести “десятиліття за ґратами” після того, як він влаштував підпал кібервантажівок
Топ Жир
2025-04-21T13:00:30Z
Спека до +25 по всій країні, але будуть і грози: прогноз погоди на 22 квітня
24tv
2025-04-21T14:21:06Z
Росіяни відступають із західних околиць Покровська - Трегубов
УкраинФорм
2025-04-21T14:12:14Z
Росія закриє декілька шахт на окупованому Донбасі через нерентабельність
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T14:12:05Z
Новий графік маршруток у Запоріжжі: мешканців попередили, що зміниться найближчими днями
Политека
2025-04-21T14:01:51Z
На Лопанській набережній до середини травня заборонений рух транспорту
Мій Харків
2025-04-21T13:58:00Z
Росіяни намагалися через річку на Харківщині перекинути додаткові сили
ZN UA
2025-04-21T13:46:40Z
У Києві на тиждень обмежать пішохідний рух у підземних переходах на Майдані та Європейській площі
УкраинФорм
2025-04-21T13:42:16Z
Евакуація на Харківщині триває: виїзд обов’язковий із сотень населених пунктів
Telegraf
2025-04-21T13:39:53Z
У застосунку «Київ Цифровий» стартувало опитування щодо перейменування вулиці Лаврської
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T13:36:42Z
Узбекистан запроваджує "золоті візи"
iPress
2025-04-21T14:09:13Z
П’ять фішок відмінної пам’яті
ZN UA
2025-04-21T14:04:21Z
Китайська молодь все більше обирає готелі для постійного проживання
360ua.news
2025-04-21T14:03:11Z
Чому не росте кріп на городі: основні причини
GlavRed
2025-04-21T13:55:06Z
Ніколи не робіть це на кухні: 4 помилки, яких слід уникати
24tv
2025-04-21T13:12:55Z
Броварня у Дніпрі запускає мистецьку лінійку пива
AgroPortal
2025-04-21T13:00:47Z
Скільки годин має спати собака: ветеринар дав несподівану відповідь
GlavRed
2025-04-21T12:27:19Z
Як захистити гараж від злому за допомогою звичайної локшини для басейну: практичний лайфхак
24tv
2025-04-21T12:18:13Z
Що додати у борошно, щоб не заводились міль та жучки
Знай
2025-04-21T11:52:46Z
Олімпійський призер жорстко нокаутував опонента: відео переможного удару
24tv
2025-04-21T14:06:09Z
18-річний українець став найкращим гравцем матчу в МЛС
24tv
2025-04-21T14:00:48Z
Куртуа: У Вальверде дуже крутий удар
Football.ua
2025-04-21T13:58:52Z
ЗСУ ліквідували російського футболіста
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T13:39:13Z
Леонов залишив Актобе
Football.ua
2025-04-21T13:21:39Z
Бійця ММА з Афганістану заарештували перед боєм через сексуальні злочини проти дітей
24tv
2025-04-21T13:18:10Z
Ван Дейк: Трент — фантастичний гравець, але ми не знаємо, що станеться
Football.ua
2025-04-21T12:55:32Z
Бронзовий призер ЧС з боротьби, який представляв Україну, став тренером в Росії
24tv
2025-04-21T12:48:16Z
Збірна України зі спортивної акробатики здобула 13 нагород на чемпіонаті Європи
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T12:33:00Z
Фонд держмайна минулого тижня залучив від приватизації ₴195,38 мільйона
УкраинФорм
2025-04-21T14:18:46Z
У Податковій назвали галузі-лідери з наповнення бюджету у першому кварталі 2025 року
УкраинФорм
2025-04-21T13:55:42Z
З 19 квітня в Україні діють нові правила митного контролю
Agravery
2025-04-21T13:52:55Z
Бензин змінить склад: що потрібно знати водіям з 1 травня
GlavRed
2025-04-21T13:51:57Z
Податкова отримає дані про рахунки та сейфи українців: що відомо про новий законопроєкт
24tv
2025-04-21T13:51:14Z
Час обмежений: українці до 1 травня мають сплатити обов'язковий податок
GlavRed
2025-04-21T13:42:48Z
Китай застеріг країни від укладення торгових угод із США
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T13:37:51Z
Власник "Сільпо" відкрив магазин Carrefour у Польщі – перший у партнерстві
24tv
2025-04-21T13:36:43Z
Переговори концерну VW з адміністрацією Трампа про мита
Топ Жир
2025-04-21T13:30:17Z
Тотальна економія місця у шафі: як правильно зберігати зимові пуховики
GlavRed
2025-04-21T14:12:50Z
На небі 25 квітня можна буде бачити «космічний смайл», утворений планетами
ZN UA
2025-04-21T13:58:30Z
З початку 2025 року ЦПД зафіксував 191 інформаційну операцію Росії, здійснену за допомогою ШІ
Детектор М
2025-04-21T13:49:46Z
Найменша квадроберка в Україні: з'явилося відео дівчинки-собачки
Telegraf
2025-04-21T13:45:48Z
Google обмежить додатки, які виснажують батарею смартфона
InternetUA
2025-04-21T13:42:23Z
Adata представила SD 8.0 Express — першу карту пам’яті зі швидкістю зчитування до 1,6 ГБ/с
ITC
2025-04-21T13:40:21Z
Nothing Phone та Pro вже в Україні: Snapdragon 7s Gen 3, Glyph-інтерфейс та ціна від 16 тис. грн
ITC
2025-04-21T13:40:04Z
Розробники Lockheed Martin хочуть побудувати систему протиракетної оборони Золотий купол для США
InternetUA
2025-04-21T13:37:35Z
Виявлено новий вірус для Android, що краде банківські дані через NFC
24tv
2025-04-21T13:33:18Z
Спортивний автомобіль з 4-циліндровим двигуном від Honda ніколи раніше не виглядав таким диким
Топ Жир
2025-04-21T14:15:51Z
Tesla випустить спрощену версію Model 3 на тлі падіння попиту на електрокари
AutoCentre
2025-04-21T14:04:13Z
Залишилося лише фото: чоловік 10 років збирав гроші на Ferrari і втратив його одразу після покупки
Фокус
2025-04-21T13:51:34Z
Найкращі авто з пробігом: автомеханік назвав ТОП-2 моделі, які не підведуть
GlavRed
2025-04-21T13:33:07Z
Дивовижно, цей Понтіак вижив після масового знищення реплік з менше ніж 1 тисячею миль на одометрі
Топ Жир
2025-04-21T12:15:28Z
Citroen C4 виходить на український ринок у новому вигляді
360ua.news
2025-04-21T12:00:39Z
Напарник Ферстаппена потрапив в аварію на старті гонки Формули-1: відео зіткнення
24tv
2025-04-21T10:51:52Z
Перший електричний седан від компанії Leapmotor під назвою B01
Топ Жир
2025-04-21T10:45:57Z
Продажі нового Opel Combo та Opel Combo Electric в Україні набирають обертів!
AutoCentre
2025-04-21T10:37:13Z