MY.UAНовини
Український архіолігарх і цукровий магнат Нікола Терещенко: як голова промислової імперії став неперевершеним благодійником
Український архіолігарх і цукровий магнат Нікола Терещенко: як голова промислової імперії став неперевершеним благодійником

Український архіолігарх і цукровий магнат Нікола Терещенко: як голова промислової імперії став неперевершеним благодійником

Магнат 80% (!) свого прибутку направляв на благодійні справи, причому намагався це не афішувати

Все довге життя ця людина незмінно дотримувалася девізу: "Прагнення до суспільних справ". Нікола (Миколай) Артемійович Терещенко помер 19 січня (1 лютого) 1903 року на 84-му році життя у колі великої родини в Києві. Грандіозна церемонія прощання з почесним громадянином тоді столиці Південно-Західного краю імперії Романових продовжувалася два дні, причому і в Києві, і в Глухові – в місті на Слобожанщині, в якому понад 20 років він був на чолі місцевого самоврядування. У цьому місті, в Трьох-Анастасіївському соборі Нікола Терещенко і був похований — у сімейному склепі.

Батько Ніколи Терещенка, патріарх родини Артемій Якович народився в родині нащадків українських козаків у великому селищі Локоть (сучасна Брянщина у РФ) на кордоні української Слобожанщини в 1794 році. Працював старанно, виявився здібним працівником у крамниці купця у Глухові – багаторічній столиці Гетьманщини в XVIII столітті. Згодом відкрив свою справу, досяг чималих успіхів у торгівлі сіллю, споряджаючи чумаків на південь – до Таврії та Криму.

Артемій Терещенко - батько Ніколи Терещенка

Саме Нікола – його первісток — став головним помічником батька. Після скасування кріпосного права в 1861 році Артемій Терещенко почав купувати та орендувати поміщицькі землі, будував нові заводи та займався модернізацією старих на землях, де вирощувався цукровий буряк (здебільшого в Україні). Старший син паралельно займався не тільки чумакуванням, але й скуповував зерно, будуючи великі зерносховища поблизу залізниць; також він викуповував спиртові та суконні заводи, які збанкрутували через недбале управління. Як і батько, він сумлінно виконував всі договірні обов’язки й мав абсолютно бездоганну репутацію. Він чи не першим в імперії Романових налагодив кредитування в роботі з постачальниками.

Патріарх родини провадив широку благодійницьку діяльність, збудувавши у Глухові чоловічу і жіночу гімназії, банк, вчительський інститут, ремісниче училище, безкоштовну лікарню; відновив найбільший храм міста – Трьох-Анастасіївську церкву. Найближчі родичі продовжили його справу не тільки в рідному Глухові, але й у Києві та багатьох містах і селищах України, де знаходилися підприємства Терещенків.

Троїцький собор у Глухові. Фото 1910-х років

1872 року стараннями сина Ніколи Артемій Терещенко нарешті став купцем першої гільдії (за два роки до цього він отримав спадкове дворянство з усім потомством по чоловічій лінії), за особливі заслуги та добродійну діяльність. Родина спочатку переїхала до Москви, а потім, вже 1875 року, до Києва. Саме в сучасній столиці України, в краї, де знаходилися найбільші та найпродуктивніші цукрові заводи, було засноване "Товариство цукробурякових і рафінадних заводів братів Терещенків". Отже, брати – Нікола, Федір та Семен – фактично за останнім наказом сивочолого батька розпочали вести справу разом. Проте кожен з них мав право залишити досить значну частку активів, якими розпоряджався самостійно.

Герб родини Терещенків був виконаний у жовто-синьому кольорі. На ньому було зображено сніп української пшениці; всю конструкцію тримають два леви.

Герб родини Терещенків

Праправнук Ніколи Терещенка, французький підприємець Мішель Терещенко, який повернувся на батьківщину пращурів і навіть у 2015—2020 роках був міським головою Глухова, у своїй книзі "Перший олігарх" пише: "Багато російських дворян були здивовані поєднанням кольорів, які вибрала родина Терещенко для свого герба. Навіть девіз "Прагнення до суспільних справ" ("Стремлением к общественным пользам") сприймався на той час як надзвичайно прогресивний, а от кольори герба представлялися і зовсім революційними. Вперше офіційний герб був повністю виконаний в жовтих і синіх тонах, тобто в кольорах, які символізують Україну". 1873 року помирає Артемій Терещенко…

Цікаво, що Нікола Терещенко 80% (!) усього свого прибутку направляв на благодійні справи. І завжди старався не афішувати свої дії.

Нікола Терещенко. Фото кінця XIX століття

"Видатними благодійниками для Києва була родина Терещенків і її голова – Нікола Артемійович Терещенко. Жертвуючи вельми великі суми для свого рідного міста Глухова, Нікола Артемійович і члени його родини не забували і Київ. Я не буду перелічувати ті установи, на які Н. А. жертвував значні суми, бо це зайняло б занадто багато місця, а вкажу лише на ті благодійні і освітні установи, які створені в Києві виключно за рахунок Н. А. Серед них пологовий притулок, безплатна лікарня цесаревича Миколая для чорноробів, нічліжний притулок, міське змішане училище, чоловіча 3-класна торгівельна школа. Якщо до цього додати жіночу торгівельну школу імені П. Г. Терещенко, нічліжний притулок з безплатними квартирами для вдів з дітьми імені Ф. Г. Терещенко і насамкінець ті крупні пожертви, які зробили сини Н. А. Олександр і Іван Ніколович, то стане зрозумілим, яке величезне значення має для Києва родина Терещенків", – писав київський журналіст і краєзнавець Сергій Ярон у фундаментальній книзі-альбомі "Київ у 80-х роках. Спогади старожила" (видавництво "Варто", 2017 р.; стор. 277).

Також Нікола Терещенко фінансував будівництво і реставрацію багатьох київських православних храмів, таких як славнозвісний Володимирський собор, Микільська, Покровська церкви, церква Святого Георгія… Він не забував і про місто своєї юності Глухів, де на гроші загального фонду родини Терещенків було збудовано жіночу гімназію, а також безплатну лікарню святої Єфросинії.

Відкриття пам'ятника Ніколі Терещенку у Глухові. 23 серпня 1909 року

Про унікальну роль підприємця і мецената Ніколи Терещенко у розвитку Києва писав Сергій Ярон: "Немає жодної благодійної та освітньої установи, якому Н. А. не надавав би допомоги у більшому чи меншому розмірі. "Добре тому жити, кому бабуся ворожить", каже прислів’я; в Києві це прислів’я дещо змінили, а саме: "Добре тому жити, кому дідусь ворожить", і цим дідусем вважався Н. А. Терещенко" (стор. 285).

Може, тому, через широку меценатську підтримку представників родини, на фамільному гербі Терещенків з’явився девіз: "Прагнення до суспільних справ". І до речі, Київ до 1917 року був містом де меценатська підтримка суспільного життя вважалася найбільшою в усій імперії; у жодному великому місті держави благодійництво не досягло таких висот і вражаючих результатів. Згадаймо лише таких стовпів меценатства у Києві, як Лазар і Лев Бродські, Семен Могилевцев, Павло Демидов (князь Сан-Донато), Олексій Якубенко, Павло Потоцький…

Ініціатива київських підприємців і меценатів подарувала нашому місту унікальний виш з уже майже 130-літньою історією. Рішення про заснування славетного Київського політехнічного інституту було ухвалено 25 листопада 1896 року. Загальна вартість будівництва і встановлення обладнання складала 2,65 млн золотих рублів. З цієї суми добровільні пожертви складали трохи більше одного мільйона. І головними меценатами стали: Київська міська дума — 300 тисяч рублів, Нікола Терещенко з синами – 150 тисяч, ще один цукровий магнат Лазар Бродський – 100 тисяч, купець, голова Біржового комітету Микола Хряков – 75 тисяч.

Головний корпус Київського політехнічного інституту, збудований 1896 року. Фото автора

Серед меценатських ініціатив Ніколи Терещенка відзначимо такі: на його кошти засновано 5-ту чоловічу гімназію (в цьому будинку розміщено Національний транспортний університет); у колишній двоповерховій садибі Ніколи Терещенка на бульварі Шевченка (колишній Бібіковський), 12 з 1949 року працює Національний музей Т. Г. Шевченка. На Музей старожитностей та мистецтв (предтеча Національного художнього музею та Національного музею історії України), на спорудження якого до 1904 року було закладено 249 тисяч рублів, родина Терещенків витратила 108 тисяч!

Колишній будинок Н. А. Терещенка у Києві. Зараз - Музей Т. Г. Шевченка. Бульвар Тараса Шевченка, 12. Фото автора

А 1899 року, коли Ніколі Терещенку виповнилося вже 80 років, він пожертвував 100 тисяч рублів у 4,5% облігаціях Київського міського кредитного товариства на влаштування і обладнання парафіяльного училища на 300 учнів із двома відділеннями – чоловічим і жіночим. Надалі Нікола Артемійович узяв на себе утримання класів і музею училища, витративши 50 тисяч рублів у заставних листах Київського земельного банку в тих самих 4,5%. Після смерті Ніколи Терещенка 1903 року його благодійну справу продовжив один із синів – Олександр і онук Михайло. Загалом Терещенки витратили на викуп садиби Ждановського і побудову училища до 1906 року, коли відбулося відкриття, 425 тисяч рублів. На жаль, зараз це дуже занедбана будівля, в якій з 1965 року розміщується Національний університет театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого, відомий більше останнім сексуальним скандалом.

Будинок міського парафіяльного училища в Києві. Зараз - Національний університет театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого. Вулиця Ярославів Вал, 40. Фото автора

Цікаво, що в цьому, тоді ще новому будинку в 1917—1919 роках знаходилася Українська державна академія мистецтв; її першим ректором був видатний український художник, архітектор, графік Василь Кричевський.

Нікола Терещенко став одним з найбільш просунутих підприємців, на заводах і фабриках якого використовувалися останні здобутки технологічної революції. Він модернізував викуплені у збанкрутілих поміщиків землі й влаштовував на них суперсучасні підприємства. В сімейному бізнесі він відповідав за величезний регіон на Лівобережній Україні: сучасні Сумщина з центром в Глухові, Чернігівщина, Харківщина і південно-західна Курщина (україномовний регіон, зараз РФ), а також в частині Правобережної України (західна Волинь і північна Київщина).

1899 року кияни вшановували Ніколу Терещенко з нагоди його 80-річчя. Вулицю Олексіївську перейменували в Терещенківську (на цій вулиці мешкали представники родини Терещенків і їхні родичі Ханенки). Уже 1992 року в незалежній Україні цій київській вулиці повернули цю назву. А в дитячій лікарні "Охматдит", на території Науково-практичного центру дитячої кардіології та кардіохірургії 2009 року встановлено пам’ятник почесному громадянину Києва і неперевершеному благодійнику роботи столичного скульптора Олександра Михайлицького.

Пам'ятник Ніколі Терещенку на території Київської лікарні "Охматдит" (до жовтня 1917 року - лікарня для чорноробів, яка була збудована стараннями Н. А. Терещенка). Відкритий 2009 року. Скульптор - Олександр Михайлицький. Фото автора

Спадщина, яку залишив Нікола Артемійович Терещенко, й сьогодні продовжує служити українському суспільству.

Теги за темою
Киев
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Російське видання "Медуза" використало кадри війни в Україні для реклами "преси в еміграції"
24tv
2025-02-01T14:51:10Z
Як дізнатися, чи розблокував хтось iPhone, щоб стежити і читати листування
InternetUA
2025-02-01T14:34:24Z
Червоний рівень небезпеки: магнітна буря вдарила Україну з новою силою
GlavRed
2025-02-01T14:33:46Z
Хто на малюнку начальник: тільки найкмітливіші вгадають за 5 секунд
GlavRed
2025-02-01T14:27:05Z
Геймери не будуть тупіти: відомий блогер відтворив у Minecraft Мона Лізу та інші шедеври
Знай
2025-02-01T13:51:04Z
Санторіні стрясла серія землетрусів: чи вивергнеться грецький острів
Фокус
2025-02-01T13:42:36Z
Рейтинг найкращих телефонів Android з можливістю розширення пам'яті
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T13:36:36Z
Де легко змонтувати відео: топ програм для новачків
InternetUA
2025-02-01T13:31:08Z
Стало відомо, що бюджетний iPhone SE 4 матиме суттєвий недолік
InternetUA
2025-02-01T13:01:23Z
Як врятувати охололе картопляне пюре: простий прийом, що поверне йому повітряність
24tv
2025-02-01T14:36:32Z
Як смачно приготувати курку за 10 хвилин: зірка "Мастер Шеф" Глінська поділилася рецептом
Политека
2025-02-01T14:30:21Z
Як правильно телефонувати і хто має закінчити розмову: правила етикету
GlavRed
2025-02-01T14:27:05Z
5 декоративних дерев для стильного двору: варто посадити навесні
24tv
2025-02-01T14:00:15Z
"Не можу нічого знайти у шафі": помилки в організації гардероба і як їх виправити
24tv
2025-02-01T13:39:21Z
Відмовтеся від традиційного тримача: як створити стильний органайзер для ключів і дрібниць
24tv
2025-02-01T12:45:05Z
Як легко укласти чубчик лише за декілька хвилин
24tv
2025-02-01T12:39:33Z
Кого можна називати "ясочкою": розкриваємо загадку цього давнього слова
24tv
2025-02-01T12:12:02Z
Що в собі слід розвивати, щоб бути привабливішим – і ні, це взагалі не про зовнішність
24tv
2025-02-01T11:51:39Z
У лікарні померла одна з постраждалих під час атаки по багатоповерхівці у Сумах
УкраинФорм
2025-02-01T14:54:25Z
СБУ викрила бізнесмена, який виготовляв «Шахеди» для російської армії
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T14:54:24Z
Вбивство військового ТЦК обростає новими подробицями: що відомо про вбитого
Telegraf
2025-02-01T14:51:17Z
Стрілянина на Полтавщині: у поліції розповіли, який мотив розглядається слідством
TSN
2025-02-01T14:48:41Z
В Полтавській області оголошено триденну жалобу за жертвами російського удару
TSN
2025-02-01T14:36:10Z
Удар Росії по житловому будинку в Полтаві: кількість жертв зросла, названо тип ракети РФ
GlavRed
2025-02-01T14:27:00Z
Збували канабіс на ₴2 млн. щомісяця: на Львівщині судитимуть членів злочинної організації
Украина Криминальная
2025-02-01T14:15:23Z
Жахливий удар ракетою по будинку в Полтаві: кількість загиблих стрімко зросла
TSN
2025-02-01T13:51:05Z
Жінка отримала штраф за три пляшки "Рево": що вона зробила
Telegraf
2025-02-01T13:48:49Z
Ястремська вийшла у фінал турніру WTA в Лінці
УкраинФорм
2025-02-01T14:36:57Z
Чемпіонат Європи з біатлону-2025: результати жіночої гонки переслідування
TSN
2025-02-01T14:21:40Z
Претендент на пояс чемпіона кинув виклик Усику та пригрозив Дюбуа
24tv
2025-02-01T14:15:28Z
Лівий Берег підписав Шастала та відпустив Непейпієва
Football.ua
2025-02-01T14:01:32Z
Італієць Браунхофер виграв переслідування на домашньому ЧЄ-2025 з біатлону; Тищенко - 25-й
УкраинФорм
2025-02-01T13:51:24Z
Харлан показала наслідки ракетного удару по Полтаві: моторошне фото
24tv
2025-02-01T13:09:43Z
"Є і гроші, і влада": Росія на виборах президента МОК ставить на принца
Telegraf
2025-02-01T13:03:17Z
Баскетбол: «Дніпро» продовжив переможну серію, обігравши «Рівне»
УкраинФорм
2025-02-01T12:57:41Z
Довбик назвав головну свою помилку, через яку мав непростий старт кар'єри в Італії
24tv
2025-02-01T12:39:18Z
Росіяни атакують острови на Дніпрі: чи можливий великий наступ на Херсон — Братчук
TSN
2025-02-01T14:51:25Z
На Куп’янському напрямку росіяни атакували 15 разів — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-02-01T14:48:49Z
Ракетний удар по Одесі: пошкоджені близько 15 пам’яток культурної спадщини
УкраинФорм
2025-02-01T14:36:46Z
"Чарівник, але без чарівної палички": Братчук відповів, чи зможе Драпатий швидко стабілізувати ситуацію на фронті
TSN
2025-02-01T14:33:13Z
Світан розповів про небезпеку "Шахедів" зі шрапнеллю та як їх краще перехоплювати
24tv
2025-02-01T14:30:20Z
Окупанти пішли проти командування і саботують накази на Херсонщині - Атеш
GlavRed
2025-02-01T14:27:04Z
Американські благодійники відновлять вікна і двері у пошкоджених будинках полтавців
УкраинФорм
2025-02-01T14:24:50Z
Росіяни намагаються прорватися на кількох напрямках. Огляд з фронту
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T14:12:59Z
Комбінована російська атака по Україні: що відомо про ворожий обстріл 1 лютого
24tv
2025-02-01T14:06:51Z
"Жалюгідне видовище": який зараз вигляд має зрадниця Клара Новікова
GlavRed
2025-02-01T14:54:36Z
Макс Барських відверто заговорив про серйозні стосунки та про плани стати батьком
TSN
2025-02-01T14:51:19Z
Трансгендерна номінантка на "Оскар" обізвала Селену Гомес "багатим щуром"
Фокус
2025-02-01T14:27:57Z
Анні Трінчер висунули звинувачення - до чого тут Марія Яремчук
GlavRed
2025-02-01T14:27:08Z
Сотні мільйонів доларів: топ-10 найдорожчих серіалів в історії
Фокус
2025-02-01T14:00:30Z
Третій зайвий: бойфренд Дженніфер Гарнер стривожений її зближенням із Беном Аффлеком
Фокус
2025-02-01T13:42:32Z
Тут спала й писала любовну поезію: який вигляд мала кімната Лесі України
24tv
2025-02-01T13:30:02Z
Зірка серіалу "Емілі в Парижі" Лілі Коллінз вперше стала мамою
Комсомольская правда
2025-02-01T13:21:42Z
Кається за величезні декольте? Запроданка Оксана Марченко прибідняється в Росії у новому образі
Telegraf
2025-02-01T13:21:11Z
Були б вже під Покровськом: які важливі завдання виконали ЗСУ за пів року на Курщині
24tv
2025-02-01T14:51:43Z
Україна вперше застосувала великий багаторазовий дрон, що несе 250-кілограмову бомбу, – Forbes
24tv
2025-02-01T14:51:09Z
Ухилянтів взяли на олівець? Доступ до особливої бази розшуку має не тільки поліція
Telegraf
2025-02-01T14:51:03Z
"Це не бусифікація": Братчук розповів, як відбувається рекрутинг в армію
GlavRed
2025-02-01T14:45:13Z
Не до 4 лютого: встановлено новий термін для проходження ВЛК обмежено придатними громадянами
24tv
2025-02-01T14:39:09Z
На медогляд одразу з ТЦК: в Україні змінили правила мобілізації
Хвиля
2025-02-01T14:30:45Z
Скандал з призначенням директора АОЗ: стали відомі жахливі результати роботи агенції та Міноборони
ZN UA
2025-02-01T14:30:43Z
РФ готується до нових ракетних атак: які загрози для України - деталі
GlavRed
2025-02-01T14:27:28Z
Дострокова пенсія: хто з українок може вийти на заслужений відпочинок у 50 років
24tv
2025-02-01T14:21:07Z
Тренування, які спалюють найбільше калорій
24tv
2025-02-01T12:06:13Z
Вчені спростували популярний міф про ранкову каву
24tv
2025-02-01T10:27:45Z
ТЦК та лікарів ВЛК чекає кримінальна відповідальність: як каратимуть за примусову мобілізацію
Знай
2025-02-01T08:36:39Z
«Кохання на виживання»: як покращити токсичні стосунки за допомогою «Атоксілу»
Детектор М
2025-02-01T08:00:08Z
Не намагайтеся повторити: 54-річний чоловік потрапив до лікарні після небезпечного експерименту із пінцетом
Знай
2025-02-01T04:51:15Z
2 прості кроки, і проблема зникне: як прибрати роздратування після гоління
GlavRed
2025-02-01T04:27:55Z
Гороскоп на завтра 2 лютого: Тельцям - грандіозний прибуток, Рибам - успіх
GlavRed
2025-02-01T04:27:26Z
Вперше за 3 роки: в Уганді зафіксували новий спалах Еболи
24tv
2025-01-31T20:15:26Z
Безсоння піде в минуле: вчені та лікарі розповіли, як досягти ідеального сну
Фокус
2025-01-31T18:27:47Z
Повертаючись з Угорщини українець "забув" задекларувати 8 відеокарт вартістю понад 300 тис. грн
InternetUA
2025-02-01T14:54:21Z
Молдова почала постачати 3 млн кубів газу в охоплене енергокризою Придністров’я
Европейская правда
2025-02-01T14:48:59Z
Виплата боргів за зелену електроенергію буде стимулом будувати нові електростанції – інвестори
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T14:45:45Z
Податки на міжнародні посилки: чи зміняться ціни для українців
24tv
2025-02-01T14:45:38Z
Чи повернеться курс долара в Україні до 20 чи 30 гривень: відповідь економіста
TSN
2025-02-01T14:21:58Z
Мінагрополітики пропонує партнерам з ЄС новий механізм експорту української агропродукції
AgroNews
2025-02-01T14:21:39Z
Скільки соток землі можна приватизувати громадянам України
24tv
2025-02-01T14:06:05Z
Претензій і позовів на 27 мільйонів: Держекоінспекція назвала головних порушників природоохоронного законодавства
Знай
2025-02-01T14:03:56Z
Бізнес просить Кабмін змінити систему оповіщення про повітряні тривоги
AgroPortal
2025-02-01T14:00:11Z
Новий електрокар продемонстрував рекордно швидку зарядку
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T13:12:50Z
У Києві врятували знаковий автомобіль Lincoln Сontinental
AutoCentre
2025-02-01T11:57:24Z
Парковка в аеропорту обійшлася чоловікові у 200 тисяч доларів: як таке можливо
24tv
2025-02-01T10:48:12Z
Українці відновлюють попит на нові авто: що частіше купують
ТСН
2025-02-01T09:51:34Z
Працівник автосалону розбив новітній суперкар Lamborghini за $600 000
Фокус
2025-02-01T09:15:34Z
Новий Lamborghini Revuelto розбили під час доставки власнику
AutoCentre
2025-02-01T08:12:06Z
Найдешевший кросовер Fiat за ціною Renault Duster отримав цікаві деталі
Gazeta UA
2025-01-31T21:00:07Z
У чоловіка поцупили "невикрадне" авто за $227 000 менш ніж через 60 годин після купівлі – фото
TSN
2025-01-31T19:36:13Z
Механік назвав 5 японських машин, які б ніколи не купив
24tv
2025-01-31T19:30:05Z
Радник Банкової не стримався, коли його попросили сплатити готівкою
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T14:51:11Z
Путіну натякнули, що в Білому домі є людина, яка може його вбити, – політолог
24tv
2025-02-01T14:39:33Z
Намагалися створити «повстанський рух» в Україні: СБУ затримала п'ятьох російських агентів
УкраинФорм
2025-02-01T14:39:32Z
Премʼєр Швеції повʼязує хвилю насильства в країні з імміграцією
Европейская правда
2025-02-01T14:37:46Z
ХАМАС відпустив ізраїльських заручників обмін триває
360ua.news
2025-02-01T14:33:46Z
ФБР: китайські шпигуни вербують американських військовиків у соціальних мережах
InternetUA
2025-02-01T14:28:13Z
Північнокорейці намагаються уникнути відправки на війну проти України - Newsweek
GlavRed
2025-02-01T14:27:46Z
Спецпредставник Трампа каже, що у США є план завершення війни в Україні
УкраинФорм
2025-02-01T14:21:12Z
Глава МЗС Чехії каже про позитивні очікування від адміністрації Трампа
Европейская правда
2025-02-01T14:18:56Z