MY.UAНовини
Замість вовків – шакали: як потепління розгорне в Україні нову війну за життєві ресурси
Замість вовків – шакали: як потепління розгорне в Україні нову війну за життєві ресурси

Замість вовків – шакали: як потепління розгорне в Україні нову війну за життєві ресурси

Якщо ви думаєте що зміна клімату вас ніяк не обходить — подумайте ще раз. Безсніжні теплі зими, аномальна літня спека, раптові зливи впливають не лише на довкілля, а й на здоров’я і навіть життя людей. Фокус з'ясував, які наслідки для українців матиме глобальне потепління.

Зміна клімату – це не просто абстрактне поняття чи глобальний тренд, а реальний процес, який вже зараз впливає на Україну. Від посух до аномальних температур, від зміщення екосистем до впливу на сільське господарство – наслідки змін клімату вже стають очевидними для кожного.

Однією з основних проблем є підвищення температури повітря, що спричиняє більш теплі зими та спекотніші літа. Згідно з прогнозами, до кінця XXI століття середня температура в Україні може зрости на 2-4 градуси.

Вже ця зима 2024-2025 рр. стала одною з найтепліших за останні роки, а минуле літо — найжаркішим, а що нас очікує далі? Але головне питання звучить так: які загрози несе зміна клімату для України і її мешканців?

Зміна клімату: люди винні в потеплінні

Головною причиною змін клімату науковці називають людську діяльність. Зокрема, викиди в атмосферу парникових газів.

Щоб уникнути найгірших наслідків зміни клімату, у 2015 році країни світу ухвалили Паризьку угоду — міжнародну домовленість, яка визначає глобальні цілі щодо скорочення викидів парникових газів. Підписанти угоди погодилися втримувати рівень глобального потепління на рівні, нижчому за 2°C. Більше того, вони зобов’язалися докласти всіх зусиль для обмеження підняття середньої глобальної температури до 1,5°C до кінця століття. Про це Фокусу розповіла фахівчиня відділу клімату ГО "Екодія" Анастасія Івашина.

"Попри ці зобов’язання, у 2024 році ми вже перетнули межу у 1,5°C. Служба зміни клімату Європейського Союзу Copernicus (C3S) підтвердила, що у 2024 році температура на планеті вперше перевищила критичну межу у 1,5°C порівняно з доіндустріальним періодом. Наразі показник становить 1,56°C", — каже експертка.

Важливо розуміти, що перевищення цього рівня в окремі місяці чи роки ще не означає, що цілі Паризької угоди остаточно недосяжні, підкреслює Івашина. Щоб кліматологи офіційно визнали стабільне перевищення цього порогу, потрібно, щоб протягом 10 років кожен рік мав перевищення 1,5°C або більше. Якщо в цей період буде рік із 1,4°C, то додатковий рік із перевищенням 1,5°C також буде необхідним для підтвердження тенденції.

"Кожна десята й навіть сота градуса потепління має велике значення. Це пов'язано з тим, що навіть невелике підвищення температури може призвести до посилення екстремальних кліматичних явищ, як-от спека, повені, посухи та лісові пожежі, що вже завдають катастрофічних збитків у всьому світі", — продовжує Івашина.

Середня глобальна температура — це температура океану плюс температура всієї планети — екватора, тропіків, полярного кола. Вона розраховується як середнє значення всіх цих температур за добу. Якщо середнє глобальне значення піднімається на 1,5°C, це означає, що в окремих регіонах, наприклад у помірних широтах, де розташована Україна, температура може піднятися на 10°C у спекотні дні.

Влітку підвищення в Україні може сягати й 12°C, якщо середнє глобальне зростання становить 1,5°C.

Потепління: як впливає на людей

"Люди, які народжуються зараз, у 40 років можуть стикнутися з неможливістю адаптуватися: нестерпна спека влітку, раптові морози -40°C узимку, нестача води та продовольства. У таких умовах буде важко думати про кар’єру чи щасливе життя — щоденний пріоритет буде полягати в задоволенні базових потреб", — продовжує експертка.

Крім того, нестача ресурсів неминуче спричинить конфлікти. Як війна в Україні, так і багато інших кризових ситуацій можуть бути спричинені боротьбою за життєво важливі ресурси.

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я, у період з 2030-го до 2050-го глобальна зміна клімату може спричиняти близько 250 000 смертей щороку в усьому світі.

Крім цього, Центр громадського здоров’я України повідомляє, що після повеней, які виникають внаслідок потепління, можливі спалахи інфекційних захворювань, особливо коли частково чи повністю зруйновано інженерні комунікації (системи водопостачання та каналізування).

В свою чергу, ГО "Екодія" підкреслює, що крім фізичної шкоди, наслідки зміни клімату загрожують і психічному здоров’ю. Надзвичайні природні явища, вимушена міграція та втрата врожаю викликають значний стрес у людей, які з цим стикаються.

Зміна клімату може призвести до втрати життєвих ресурсів

Тварини під загрозою: як вони реагують на зміну клімату

Зміна клімату, яка вже давно перестала бути лише прогнозами на майбутнє, активно впливає на всі рівні екосистем. Одним із найпомітніших аспектів є теплі зими, які змінюють звичні умови існування багатьох видів дикої природи. Тварини, які раніше були пристосовані до холодних умов, тепер стикаються з новими викликами.

"Наприклад, багато видів, що були морозостійкими, стають вразливими до засухи та інших змін в кліматі. Це відкриває шлях для інвазій нових, часто агресивних видів, які порушують природний баланс і можуть завдати шкоди людині", — розповідає Фокусу Григорій Коломицев, експерт з просторового моделювання біорізноманіття Української природоохоронної групи, молодший науковий співробітник Інституту зоології ім. І.І.Шмальгаузена НАН України.

Зміна клімату стає особливо відчутною в регіонах, де на природу впливає діяльність людини. У сільському господарстві, зокрема на ріллях, сумарний вплив цих змін є колосальним. Там, де аборигенні види ще не були знищені тракторним плугом, їх долю часто вирішує саме зміна клімату. Тому охорона природи, зокрема створення заповідних територій, стає надзвичайно важливим завданням, яке набуває ще більшої актуальності в умовах змін.

"Небезпека для дикої природи посилюється не лише зміною клімату, але й людською діяльністю. Спалювання стерні, яке щороку проводять на полях, знищує усе живе, залишаючи лише попелище. Якщо трава й відновлюється, то дерева та яйця птахів гинуть безповоротно. Вогнища, що виникають через підпали, стають ще більш руйнівними через підвищену температуру та непередбачуваність погодних умов"", — продовжує експерт.

Щодо рослин, інвазія видів, таких як якірець звичайний, лише підкреслює проблеми. Ця рослина, що поширилася з південних країн, добре росте в ущільненому ґрунті й посушливих умовах. Її колючки можуть завдати неприємностей навіть велосипедистам, пробиваючи шини. Інший приклад – маслинка, чия агресивна експансія загрожує знищенням природних степів та лісів. Вона нещодавно була визнана забороненою для відтворення в лісових і лісосмугових зонах.

"Серед тварин, які прийшли з півдня, особливу увагу заслуговує азійський шакал. Цей вид не адаптований до високих снігів, і цілком ймовірно, що в умовах зміни клімату його популяція буде розширюватися, витісняючи вовків з їх природних ареалів.

Не менш важливим є зміщення ареалів таких видів, як звичайна вивірка. В умовах південних регіонів, де природні умови стають все менш сприятливими для зростання лісів, цей вид починає все більше залежати від культурних ландшафтів, таких як парки й посадки дерев, створені людьми", — каже Коломицев.

Однією з найбільших загроз є те, що деякі ссавці, зокрема лисиці, можуть стати переносниками сказу, що створює додаткову небезпеку для людей. Зміна клімату посилює цей процес, збільшуючи шанс на близькі контакти людей з дикими тваринами.

"При підвищенні глобальної середньої температури до 2°C багато видів просто не зможуть вижити. Рослини, амфібії, рептилії — орхідеї, жаби, ящірки — не можуть швидко адаптуватися й мігрувати у більш придатні регіони", — пояснює Анастасія Івашина.

Якщо потепління вдасться утримати в межах 2°C, то половина регіону Великого Чорноморського басейну залишиться прихистком для 75% його видів. Якщо ж температура зросте на 4,5°C, лише 5% території залишиться придатними для існування цих видів.

"Україна має діяти у двох напрямах: утримувати потепління на безпечному рівні через підвищення енергоефективності та розвиток безпечних альтернативних джерел енергії, а також адаптувати природоохоронні території. Без цих заходів до кінця століття ми ризикуємо втратити більшість місцевих видів дикої природи", — каже експертка.

Водночас прогнози вказують, що 2025 рік може бути не таким спекотним, як останні два роки, але, ймовірно, увійде у трійку найспекотніших за історію спостережень, поступаючись лише вже згаданим 2023му і 2024му. Попри коливання температури з року в рік, загальна тенденція очевидна, як і її причина — викиди парникових газів, передусім від викопного палива.

Як війна в Україні шкодить клімату

Посилює вплив на клімат і повномасштабне російське вторгнення. Адже під час бойових дій виникають пожежі, знищуються екосистеми та руйнується інфраструктура. Загальний кліматичний збиток, завданий РФ лише за перші два роки повномасштабного вторгнення, становить 32 мільярди доларів. За цей же час до атмосфери потрапило додатково 175 мільйонів тонн вуглекислого газу. Це можна порівняти з річними викидами такої країни, як Нідерланди, наголошує Івашина.

"Громадська організація "Екодія" вже звернулась до Міністерства захисту довкілля, Міністерства юстиції України, а також Реєстру збитків, завданих агресією російської федерації проти України із проханням враховувати в Реєстрі кліматичну шкоду.

Пропонуємо, щоб у заявках за категорією "Шкода навколишньому середовищу" можна було зазначати конкретно збитки, пов’язані зі зміною клімату. Врахування кліматичних збитків у Реєстрі дозволить більш комплексно оцінити реальний вплив війни на навколишнє середовище та клімат, а також забезпечить основу для подальших репарацій", — розповідає експертка.

Для України важливо добитися максимальної відповідальності країни-агресорки, зокрема фінансової, адже відбудова потребуватиме значних ресурсів.

Оцінка кліматичної шкоди від війни – це насправді доволі новаторська річ. Жодна країна до цього, тим паче під час бойових дій, не проводила такої комплексної і системної оцінки стосовно того, як війна впливає на клімат.

"Таким чином, врахування кліматичної шкоди у Реєстрі збитків стане важливим кроком у боротьбі з наслідками війни та відбудові України, а також буде поштовхом для розвитку міжнародного права стосовно притягнення агресора до відповідальності за кліматичну шкоду", — резюмує фахівчиня відділу клімату ГО "Екодія".

Раніше Фокус писав, що в Україні навесні та влітку поточного року може зрости кількість пожеж через підвищення температури повітря.

Нагадаємо, у західній Пенсільванії в США через посуху сильно впав рівень води в озері річки Югіогені. Завдяки цьому стало видно старовинний 200-річний міст Грейт-Кроссінг.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Посол ЄС після рекордної атаки дронів по Україні: Росія розуміє тільки мову сили
Европейская правда
2025-05-18T12:55:25Z
Росія планує запуск міжконтинентальної балістичної ракети: розвідка повідомила подробиці
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T12:51:30Z
Президент Фінляндії поговорив із Трампом: "Він втрачає терпіння, але в правильний бік"
Европейская правда
2025-05-18T12:43:48Z
Жінка з Молдови, яка пережила атаку дронів у Василькові, звернулася до керівництва своєї держави
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T11:36:14Z
Нардеп Гончаренко після скандалу з переодяганням продовжив атаку на ТЦК
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T10:57:40Z
Зеленський і Венс вперше зустрілися після скандалу в Білому домі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T10:42:46Z
Зеленський і Венс потисли один одному руки на інавгураційній месі нового Папи
Европейская правда
2025-05-18T10:31:48Z
Миру не буде, доки Росія не відчує силу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T10:12:07Z
Беленюк продемонстрував фізичну силу та пожартував над Трампом
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T09:51:25Z
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
2025-05-17T21:18:58Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Під час промови в Каннах Анджеліна Джолі згадала українську письменницю
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T12:33:00Z
Бурмака про Ziferblat на Євробаченні: «Вони несли світло і надію з країни, яку бомблять»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T11:03:55Z
Євробачення: член українського журі віддав друге місце проросійському учаснику
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T08:18:02Z
Фінал Євробачення, атака на Київщину: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T03:06:17Z
Фінал «Євробачення-2025»: пряма трансляція
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T01:03:31Z
JJ – переможець Євробачення-2025: що відомо про австрійського співака
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T00:18:43Z
"Євробачення-2025": порядок виступу учасників у фіналі
TSN
2025-05-17T22:48:01Z
Папа Римський Лев XIV офіційно зійшов на престол: як відбувалась церемонія інтронізації
FaceNews
2025-05-18T13:00:39Z
Папа Римський у своїй промові згадав про Україну і справедливий мир
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T12:21:32Z
Єдина бойова пілотеса гелікоптера в Україні розповіла про свою службу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T12:15:23Z
Зеленський проведе закриту зустріч з Папою Римським
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T11:39:42Z
Новий Папа Римський офіційно зійшов на престол
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T09:43:16Z
Інтронізація Папи Римського: де дивитись
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T08:48:11Z
Зеленський та перша леді прибули на інавгураційну месу Папи Лева XIV
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T07:57:40Z
Мав виняткові навички у програмуванні. Згадаймо Владислава Ситенького
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T06:00:11Z
Країна-сусідка допоможе українським біженцям зібрати дітей до школи
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T05:00:28Z
Банани на межі зникнення через зміни клімату
AgroPortal
2025-05-18T10:30:18Z
Розведення чи забій: як раціон свиней залежить від місця їх збуту
AgroPortal
2025-05-18T09:00:30Z
Україну 17 травня накрила потужна магнітна буря: як вберегтися
TSN
2025-05-17T20:26:51Z
Найгірший сніданок: що не можна їсти зрання
ТСН
2025-05-17T20:26:34Z
Чому досвідчені кухарі радять варити пельмені в молоці: спробуйте хоча б раз — результат вас неодмінно здивує
TSN
2025-05-17T20:25:53Z
Замініть сніданок і схуднете на два розміри одягу за п’ять місяців: що потрібно їсти на початку дня
TSN
2025-05-17T20:25:32Z
Що буде з організмом, якщо вживати імбир щодня
ТСН
2025-05-17T20:25:07Z
Причини полюбити кабачки: чим корисний цей овоч
ТСН
2025-05-17T20:23:35Z
Що краще не їсти, щоб схуднути: перелік шкідливих продуктів
ТСН
2025-05-17T20:23:02Z
ЗСУ завадили росіянам прорвати держкордон у Харківській області
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T12:54:16Z
В боях за Україну загинув доброволець з Латвії
Европейская правда
2025-05-18T10:18:46Z
«Імперії завжди падають». Зеленський вшанував пам’ять жертв депортації кримських татар
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T09:00:41Z
Крим є невід’ємною частиною України: заява Меджлісу кримськотатарського народу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T07:45:50Z
Україна сьогодні вшановує пам'ять жертв геноциду кримських татар
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T06:30:43Z
Карта бойових дій в Україні станом на 18 травня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T05:48:49Z
РФ випустила рекордну кількість «шахедів» по Україні: які області постраждали
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T05:21:27Z
Втрати ворога станом на 18 травня 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T04:39:14Z
Хмарно з проясненнями, місцями дощі: прогноз погоди на 18 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T03:15:09Z
​У Харкові чоловік викинувся з вікна ТЦК​ і розбився на смерть: стали відомі нові подробиці
FaceNews
2025-05-18T13:12:14Z
На Курщині дрон атакував будинок чиновника, у якому жили офіцери РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T11:54:41Z
У ТЦК Харкова помер чоловік: поліція заявила про самогубство
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T10:03:41Z
В Україні з'явилась нова шахрайська схема, пов’язана з держзрадою
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T09:18:40Z
На Одещині під час пожежі загинули двоє дітей
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T04:12:10Z
У Нью-Йорку судно з пасажирами на борту врізалось в Бруклінський міст: є постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T03:30:35Z
В одному з районів Києва впали уламки ворожих дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T03:30:13Z
Внаслідок атаки на Київщину загинула жінка: є руйнування, виникли пожежі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T02:36:48Z
РФ атакувала Київщину: зайнялись пожежі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T01:51:14Z
Виробництво яєць на птахофабриках України перевищило 6 млрд
AgroPortal
2025-05-18T13:00:54Z
За час незалежності площі під цукровим буряком в Україні знизилися ушестеро
AgroPortal
2025-05-18T12:30:10Z
Українським виробникам харчів допоможуть з виходом на ринок Німеччини
AgroPortal
2025-05-18T11:30:52Z
Курс валют в Україні 18 травня 2025 року: скільки коштує долар та євро
VGorode
2025-05-18T08:57:39Z
Ваучери на насіння і добрива: стартувала нова програма підтримки фермерів Сумщини
Agravery
2025-05-18T08:31:36Z
Очікувати зниження цін на м'ясо найближчим часом не варто
AgroPortal
2025-05-18T07:30:10Z
Експортерам молочки нагадали, які квоти ЄС можуть повернутися з червня
AgroPortal
2025-05-18T06:30:23Z
Фермери не поспішають укладати форвардні контракти на соняшник
AgroPortal
2025-05-18T06:00:48Z
Зелений курс – це не тренд, а національна політика, - Віталій Коваль
Agravery
2025-05-18T05:12:57Z
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
2025-05-17T20:22:21Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Не буряк і не томатна паста: що додати в борщ, щоб він вийшов насиченого червоного кольору
TSN
2025-05-17T20:25:56Z
Чим полити троянди навесні 2025 року, щоб вони пишно квітнули і стали прикрасою саду
ТСН
2025-05-17T20:24:56Z
Додайте до гречки один продукт — страва стане, наче з мішленівського ресторану
TSN
2025-05-17T20:24:32Z
Мода на ревінь: три страви із весняного овочу
ТСН
2025-05-17T20:23:47Z
Ваші нігті скажуть “дякую”: коли знімати гель-лак, навіть якщо він ідеальний
ТСН
2025-05-17T20:23:41Z
Смачний та простий весняний тарт зі сметаною і зеленою цибулею: рецепт
ТСН
2025-05-17T20:23:22Z
В Україні почали випускати зубну пасту зі смаком борщу
AgroPortal
2025-05-17T07:30:18Z
Ці знаки зодіаку практично ніколи не дотримуються своїх обіцянок: на них не варто покладатися
TSN
2025-05-16T19:22:47Z
Насмажите втричі більше без додавання рису чи картоплі: рецепт пухких котлет від досвідчених кулінарів
TSN
2025-05-16T19:22:36Z
Про що "говорять" дельфіни: сенсаційне відкриття дослідників
TSN
2025-05-17T20:26:18Z
Місяць повільно віддаляється від Землі: чи загрожує нам його втрата
ТСН
2025-05-17T20:22:13Z
ЦРУ знайшло інопланетян: названо місце розташування бази прибульців
ТСН
2025-05-17T20:21:26Z
Істота з найбільшим серцем здатна виживати за температури 400°C
ТСН
2025-05-17T20:21:22Z
iPhone 17 Air стане першим смартфоном Apple з акумулятором нового типу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T17:12:25Z
На Марсі вперше побачили полярне сяйво неозброєним оком: у чому унікальність відкриття NASA
ТСН
2025-05-16T19:24:40Z
Які магнітні бурі очікуються 16 травня та як з ними впоратися
TSN
2025-05-16T19:23:14Z
Сусідня до Чумацького шляху галактика розривається на частини: нові відкриття астрономів
TSN
2025-05-16T19:20:30Z
На Марсі вперше зафіксовано полярне сяйво
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T07:00:41Z
«Нелюди вирішили поховати». Тренерка з РФ прокоментувала скандал навколо російських фігуристів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T16:45:42Z
Яке громадянство має ексфутболіст Анатолій Тимощук: що кажуть російські реєстри про нового «клієнта» СБУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T15:00:16Z
Чемпіонський парад «Барселони» зібрав більше 600 тисяч учасників
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T09:48:59Z
ЗМІ назвали головну трансферну ціль «Реала»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T07:24:06Z
Від легенди футболу до пособника окупантів. Шлях Анатолія Тимощука
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T05:00:37Z
Допомагав окупантам: екскапітан збірної Тимощук отримав підозру за пособництво РФ
ТСН
2025-05-16T19:21:42Z
Федерація дзюдо допустила білорусів до участі у турнірах під державною символікою
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T18:39:10Z
П'ятиразовий олімпійський чемпіон зізнався у наркозалежності
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T15:42:44Z
У Києві пройде зустріч гравців збірної України з футболу з вболівальниками
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T15:12:30Z