MY.UAНовини
Замість вовків – шакали: як потепління розгорне в Україні нову війну за життєві ресурси
Замість вовків – шакали: як потепління розгорне в Україні нову війну за життєві ресурси

Замість вовків – шакали: як потепління розгорне в Україні нову війну за життєві ресурси

Якщо ви думаєте що зміна клімату вас ніяк не обходить — подумайте ще раз. Безсніжні теплі зими, аномальна літня спека, раптові зливи впливають не лише на довкілля, а й на здоров’я і навіть життя людей. Фокус з'ясував, які наслідки для українців матиме глобальне потепління.

Зміна клімату – це не просто абстрактне поняття чи глобальний тренд, а реальний процес, який вже зараз впливає на Україну. Від посух до аномальних температур, від зміщення екосистем до впливу на сільське господарство – наслідки змін клімату вже стають очевидними для кожного.

Однією з основних проблем є підвищення температури повітря, що спричиняє більш теплі зими та спекотніші літа. Згідно з прогнозами, до кінця XXI століття середня температура в Україні може зрости на 2-4 градуси.

Вже ця зима 2024-2025 рр. стала одною з найтепліших за останні роки, а минуле літо — найжаркішим, а що нас очікує далі? Але головне питання звучить так: які загрози несе зміна клімату для України і її мешканців?

Зміна клімату: люди винні в потеплінні

Головною причиною змін клімату науковці називають людську діяльність. Зокрема, викиди в атмосферу парникових газів.

Щоб уникнути найгірших наслідків зміни клімату, у 2015 році країни світу ухвалили Паризьку угоду — міжнародну домовленість, яка визначає глобальні цілі щодо скорочення викидів парникових газів. Підписанти угоди погодилися втримувати рівень глобального потепління на рівні, нижчому за 2°C. Більше того, вони зобов’язалися докласти всіх зусиль для обмеження підняття середньої глобальної температури до 1,5°C до кінця століття. Про це Фокусу розповіла фахівчиня відділу клімату ГО "Екодія" Анастасія Івашина.

"Попри ці зобов’язання, у 2024 році ми вже перетнули межу у 1,5°C. Служба зміни клімату Європейського Союзу Copernicus (C3S) підтвердила, що у 2024 році температура на планеті вперше перевищила критичну межу у 1,5°C порівняно з доіндустріальним періодом. Наразі показник становить 1,56°C", — каже експертка.

Важливо розуміти, що перевищення цього рівня в окремі місяці чи роки ще не означає, що цілі Паризької угоди остаточно недосяжні, підкреслює Івашина. Щоб кліматологи офіційно визнали стабільне перевищення цього порогу, потрібно, щоб протягом 10 років кожен рік мав перевищення 1,5°C або більше. Якщо в цей період буде рік із 1,4°C, то додатковий рік із перевищенням 1,5°C також буде необхідним для підтвердження тенденції.

"Кожна десята й навіть сота градуса потепління має велике значення. Це пов'язано з тим, що навіть невелике підвищення температури може призвести до посилення екстремальних кліматичних явищ, як-от спека, повені, посухи та лісові пожежі, що вже завдають катастрофічних збитків у всьому світі", — продовжує Івашина.

Середня глобальна температура — це температура океану плюс температура всієї планети — екватора, тропіків, полярного кола. Вона розраховується як середнє значення всіх цих температур за добу. Якщо середнє глобальне значення піднімається на 1,5°C, це означає, що в окремих регіонах, наприклад у помірних широтах, де розташована Україна, температура може піднятися на 10°C у спекотні дні.

Влітку підвищення в Україні може сягати й 12°C, якщо середнє глобальне зростання становить 1,5°C.

Потепління: як впливає на людей

"Люди, які народжуються зараз, у 40 років можуть стикнутися з неможливістю адаптуватися: нестерпна спека влітку, раптові морози -40°C узимку, нестача води та продовольства. У таких умовах буде важко думати про кар’єру чи щасливе життя — щоденний пріоритет буде полягати в задоволенні базових потреб", — продовжує експертка.

Крім того, нестача ресурсів неминуче спричинить конфлікти. Як війна в Україні, так і багато інших кризових ситуацій можуть бути спричинені боротьбою за життєво важливі ресурси.

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я, у період з 2030-го до 2050-го глобальна зміна клімату може спричиняти близько 250 000 смертей щороку в усьому світі.

Крім цього, Центр громадського здоров’я України повідомляє, що після повеней, які виникають внаслідок потепління, можливі спалахи інфекційних захворювань, особливо коли частково чи повністю зруйновано інженерні комунікації (системи водопостачання та каналізування).

В свою чергу, ГО "Екодія" підкреслює, що крім фізичної шкоди, наслідки зміни клімату загрожують і психічному здоров’ю. Надзвичайні природні явища, вимушена міграція та втрата врожаю викликають значний стрес у людей, які з цим стикаються.

Зміна клімату може призвести до втрати життєвих ресурсів

Тварини під загрозою: як вони реагують на зміну клімату

Зміна клімату, яка вже давно перестала бути лише прогнозами на майбутнє, активно впливає на всі рівні екосистем. Одним із найпомітніших аспектів є теплі зими, які змінюють звичні умови існування багатьох видів дикої природи. Тварини, які раніше були пристосовані до холодних умов, тепер стикаються з новими викликами.

"Наприклад, багато видів, що були морозостійкими, стають вразливими до засухи та інших змін в кліматі. Це відкриває шлях для інвазій нових, часто агресивних видів, які порушують природний баланс і можуть завдати шкоди людині", — розповідає Фокусу Григорій Коломицев, експерт з просторового моделювання біорізноманіття Української природоохоронної групи, молодший науковий співробітник Інституту зоології ім. І.І.Шмальгаузена НАН України.

Зміна клімату стає особливо відчутною в регіонах, де на природу впливає діяльність людини. У сільському господарстві, зокрема на ріллях, сумарний вплив цих змін є колосальним. Там, де аборигенні види ще не були знищені тракторним плугом, їх долю часто вирішує саме зміна клімату. Тому охорона природи, зокрема створення заповідних територій, стає надзвичайно важливим завданням, яке набуває ще більшої актуальності в умовах змін.

"Небезпека для дикої природи посилюється не лише зміною клімату, але й людською діяльністю. Спалювання стерні, яке щороку проводять на полях, знищує усе живе, залишаючи лише попелище. Якщо трава й відновлюється, то дерева та яйця птахів гинуть безповоротно. Вогнища, що виникають через підпали, стають ще більш руйнівними через підвищену температуру та непередбачуваність погодних умов"", — продовжує експерт.

Щодо рослин, інвазія видів, таких як якірець звичайний, лише підкреслює проблеми. Ця рослина, що поширилася з південних країн, добре росте в ущільненому ґрунті й посушливих умовах. Її колючки можуть завдати неприємностей навіть велосипедистам, пробиваючи шини. Інший приклад – маслинка, чия агресивна експансія загрожує знищенням природних степів та лісів. Вона нещодавно була визнана забороненою для відтворення в лісових і лісосмугових зонах.

"Серед тварин, які прийшли з півдня, особливу увагу заслуговує азійський шакал. Цей вид не адаптований до високих снігів, і цілком ймовірно, що в умовах зміни клімату його популяція буде розширюватися, витісняючи вовків з їх природних ареалів.

Не менш важливим є зміщення ареалів таких видів, як звичайна вивірка. В умовах південних регіонів, де природні умови стають все менш сприятливими для зростання лісів, цей вид починає все більше залежати від культурних ландшафтів, таких як парки й посадки дерев, створені людьми", — каже Коломицев.

Однією з найбільших загроз є те, що деякі ссавці, зокрема лисиці, можуть стати переносниками сказу, що створює додаткову небезпеку для людей. Зміна клімату посилює цей процес, збільшуючи шанс на близькі контакти людей з дикими тваринами.

"При підвищенні глобальної середньої температури до 2°C багато видів просто не зможуть вижити. Рослини, амфібії, рептилії — орхідеї, жаби, ящірки — не можуть швидко адаптуватися й мігрувати у більш придатні регіони", — пояснює Анастасія Івашина.

Якщо потепління вдасться утримати в межах 2°C, то половина регіону Великого Чорноморського басейну залишиться прихистком для 75% його видів. Якщо ж температура зросте на 4,5°C, лише 5% території залишиться придатними для існування цих видів.

"Україна має діяти у двох напрямах: утримувати потепління на безпечному рівні через підвищення енергоефективності та розвиток безпечних альтернативних джерел енергії, а також адаптувати природоохоронні території. Без цих заходів до кінця століття ми ризикуємо втратити більшість місцевих видів дикої природи", — каже експертка.

Водночас прогнози вказують, що 2025 рік може бути не таким спекотним, як останні два роки, але, ймовірно, увійде у трійку найспекотніших за історію спостережень, поступаючись лише вже згаданим 2023му і 2024му. Попри коливання температури з року в рік, загальна тенденція очевидна, як і її причина — викиди парникових газів, передусім від викопного палива.

Як війна в Україні шкодить клімату

Посилює вплив на клімат і повномасштабне російське вторгнення. Адже під час бойових дій виникають пожежі, знищуються екосистеми та руйнується інфраструктура. Загальний кліматичний збиток, завданий РФ лише за перші два роки повномасштабного вторгнення, становить 32 мільярди доларів. За цей же час до атмосфери потрапило додатково 175 мільйонів тонн вуглекислого газу. Це можна порівняти з річними викидами такої країни, як Нідерланди, наголошує Івашина.

"Громадська організація "Екодія" вже звернулась до Міністерства захисту довкілля, Міністерства юстиції України, а також Реєстру збитків, завданих агресією російської федерації проти України із проханням враховувати в Реєстрі кліматичну шкоду.

Пропонуємо, щоб у заявках за категорією "Шкода навколишньому середовищу" можна було зазначати конкретно збитки, пов’язані зі зміною клімату. Врахування кліматичних збитків у Реєстрі дозволить більш комплексно оцінити реальний вплив війни на навколишнє середовище та клімат, а також забезпечить основу для подальших репарацій", — розповідає експертка.

Для України важливо добитися максимальної відповідальності країни-агресорки, зокрема фінансової, адже відбудова потребуватиме значних ресурсів.

Оцінка кліматичної шкоди від війни – це насправді доволі новаторська річ. Жодна країна до цього, тим паче під час бойових дій, не проводила такої комплексної і системної оцінки стосовно того, як війна впливає на клімат.

"Таким чином, врахування кліматичної шкоди у Реєстрі збитків стане важливим кроком у боротьбі з наслідками війни та відбудові України, а також буде поштовхом для розвитку міжнародного права стосовно притягнення агресора до відповідальності за кліматичну шкоду", — резюмує фахівчиня відділу клімату ГО "Екодія".

Раніше Фокус писав, що в Україні навесні та влітку поточного року може зрости кількість пожеж через підвищення температури повітря.

Нагадаємо, у західній Пенсільванії в США через посуху сильно впав рівень води в озері річки Югіогені. Завдяки цьому стало видно старовинний 200-річний міст Грейт-Кроссінг.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Ціни на золото в Україні: які тарифи ломбардів у липні
24tv
2025-07-16T05:12:58Z
Платіж зарахується правильно – українцям розповіли, як потрібно платити за газ
24tv
2025-07-16T05:04:59Z
Яка вартість переоформлення будинку в селі у липні 2025 року
24tv
2025-07-16T05:04:25Z
Аграрії просять Зеленського зберегти профільне міністерство: лист підписали 36 асоціацій
AgroPortal
2025-07-16T05:00:38Z
Укрзалізниця призначила додатковий поїзд із Києва до Вінниці
УкраинФорм
2025-07-16T04:43:52Z
Податок можна не платити: хто матиме право з серпня
Знай
2025-07-16T04:37:31Z
Субсидії для пенсіонерів у Полтавській області: українцям розкрили, як самостійно розрахувати суму допомоги
Политека
2025-07-16T04:31:46Z
Росія, нафта, Трамп: геніальне рішення
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T04:24:05Z
Пенсії та соцдопомога: на які виплати розподілили понад 113 мільярдів
Хвиля
2025-07-16T04:16:22Z
Рейтинг урядової коаліції Естонії впав до історичного мінімуму
Европейская правда
2025-07-16T05:10:45Z
Чекає доля Ірану: Грем попередив Путіна про наслідки зриву ультиматуму Трампа
Gazeta UA
2025-07-16T05:10:22Z
Вночі війська РФ масовано атакували Дніпропетровщину
УкраинФорм
2025-07-16T05:07:05Z
Військовий експерт Олександр Коваленко: У Шмигаля будуть зовсім інші завдання, ніж в Умєрова
Комсомольская правда
2025-07-16T05:04:52Z
ЄС розширив санкції проти РФ за дестабілізаційні дії в Євросоюзі та Україні
Европейская правда
2025-07-16T05:04:09Z
ТЦК зобовʼязані знімати на відео всіх осіб, кому вручають повістку – юристи
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T05:03:16Z
Європа не може виробляти зброю, яка необхідна Україні – постпред США при НАТО
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T05:00:24Z
Трамп досі сподівається, що Путін хоче миру
УкраинФорм
2025-07-16T04:54:15Z
Військове втручання Трампа в Лос-Анджелесі: частина Нацгвардії залишає місто
Gazeta UA
2025-07-16T04:40:02Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Ця популярна їжа вас вбиває: шокувальне дослідження про ультраоброблені продукти
TSN
2025-07-16T04:33:40Z
Зʼясували, в яких країнах люди старіють найшвидше
24tv
2025-07-16T04:30:47Z
Як захиститися від укусу кліща: поради лікаря-інфекціоніста
Знай
2025-07-16T03:52:21Z
Три прості вправи, які допоможуть прибрати живіт після 40 років
Gazeta UA
2025-07-16T00:37:45Z
Як скролення телефону впливає на дитину: основні зміни у психіці
Gazeta UA
2025-07-15T21:40:31Z
Як спати у спеку комфортно: перевірені способи для прохолодної ночі вдома
24tv
2025-07-15T18:51:52Z
Договір за Програмою медгарантій за два роки порушили 74 надавачі послуг - НСЗУ
УкраинФорм
2025-07-15T18:22:05Z
"Метелики надії": унікальна конференція про дитячий паліатив пройде в Україні
Telegraf
2025-07-15T18:19:41Z
Температура впаде до 10 градусів: коли й у яких областях буде значне похолодання
24tv
2025-07-16T05:04:22Z
Обмеження руху в Тернополі: жителів попередили про неможливість проїзду
Политека
2025-07-16T05:01:42Z
Втрати ворога станом на 16 липня 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T04:57:32Z
Росіяни вдарили по Вінниці. Там є постраждалі та влучання в цивільну інфраструктуру
ZN UA
2025-07-16T04:34:45Z
В київській каналізації десятиліттями живе популярна акваріумна рибка: як їй це вдається
TSN
2025-07-16T04:33:51Z
РФ масовано вдарила по Вінниці: що відомо про наслідки і потерпілих
TSN
2025-07-16T04:33:01Z
Через обстріли на Донеччині цьогоріч згоріли 178 гектарів пшениці
УкраинФорм
2025-07-16T04:28:36Z
РФ атакувала Запоріжжя дронами та артилерією: постраждала 12-річна дитина
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T04:12:06Z
В Україні сильна спека: прогноз погоди на 16 липня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T04:01:11Z
Їхня слава не врятувала від хвороби: історії зірок, яким діагностували страшні захворювання
24tv
2025-07-16T04:06:38Z
Розробники Frostpunk 2 анонсували конкурс модів із призом у 10 тисяч доларів
InternetUA
2025-07-16T01:01:36Z
"Виявили новоутворення": міс Україна Всесвіт-2021 потрапила до лікарні
GlavRed
2025-07-16T00:25:46Z
Нічна русалка Селін: тяжкохвора Діон сяє на нових фото
GlavRed
2025-07-16T00:25:41Z
"Занадто ображена на мене": Вірастюк після розлучення продовжує судитися з дружиною
GlavRed
2025-07-15T22:25:29Z
3 пристрасні еротичні фільми, сцени з яких захочеться повторити
24tv
2025-07-15T22:12:35Z
Знайшлася на вулиці одна: де зараз Алла Пугачова
GlavRed
2025-07-15T21:25:03Z
Це диво: дружина Ніколаєва заспівала оду Аллі Пугачовій
GlavRed
2025-07-15T21:25:01Z
В очікуванні на новий сезон: 6 серіалів для фанатів "Бріджертонів", що підкорять ваше серце
24tv
2025-07-15T20:54:02Z
Підсумки 15.07: Воєнний стан і перші БТР з ЛатвіїСюжет
1News
2025-07-16T04:25:22Z
Яку пенсію нарахують українцю з 30 роками стажу
24tv
2025-07-16T04:24:09Z
Яке церковне свято у середу, 16 липня: чому сьогодні не можна позичати речі з дому
24tv
2025-07-16T04:06:10Z
Допомога після народження дитини: підтримка материнства чи квиток у «соціальну прірву»?
Комсомольская правда
2025-07-16T04:04:40Z
Безкоштовні продукти для ВПО та пенсіонерів у Запорізькій області: в яких населених пунктах роздаватимуть їжу
Политека
2025-07-16T04:01:05Z
РФ розглядає скорочення терміну навчання у школі та вузах на кілька років
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T03:34:26Z
Безкоштовне житло для переселенців у Рівному: як подати заявку і хто має перевагу
Политека
2025-07-16T03:31:53Z
Скандал на весь світ: китаянку виключили з університету через "неналежний контакт" з українцем
Фокус
2025-07-16T03:31:35Z
Що означає слово "картатий": лише одиниці здогадаються
GlavRed
2025-07-16T03:25:37Z
У Вінниці збільшилося число постраждалих. Дехто у важкому стані
ZN UA
2025-07-16T05:10:27Z
У Вінниці після атаки безпілотників у лікарні - восьмеро людей
УкраинФорм
2025-07-16T05:01:09Z
Атака на Вінницю: збільшилась кількість потерпілих
1News
2025-07-16T04:58:37Z
У Вінниці кількість постраждалих внаслідок атаки безпілотників зросла до семи
УкраинФорм
2025-07-16T04:51:04Z
У Сумах ворожий дрон вдарив по підприємству
24tv
2025-07-16T04:49:26Z
Вінничину атакували 28 «шахедів»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T04:24:28Z
Контрафакт на ₴100 мільйонів: Нацполіція викрила масштабну схему підробки пестицидів
УкраинФорм
2025-07-16T04:13:48Z
У Чорнобилі вандали пошкодили могили хасидів
Комсомольская правда
2025-07-16T04:13:38Z
Балістика і 28 «Шахедів»: Вілкул розповів про наслідки атаки на Кривий Ріг
УкраинФорм
2025-07-16T03:37:35Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 16 липня 2025 року
Фокус
2025-07-16T05:01:01Z
Секрети клімат-контролю вашого авто: що означають значки та як налаштувати комфорт у салоні
24tv
2025-07-16T03:36:52Z
В яких країнах Європи найменше росіян: де українці відпочивають без "сусідів"
24tv
2025-07-16T03:36:14Z
Ребус для геніїв: знайдіть 4 відмінності на картинках із сім'єю в кімнаті за 17 с
GlavRed
2025-07-16T03:25:16Z
Як назавжди позбутися мурах в домі: два надійні методи
GlavRed
2025-07-16T03:25:14Z
Прийдуть удача та достаток: 6 знаків зодіаку, яким пощастить 16 липня
GlavRed
2025-07-16T03:25:04Z
Розпочинаємо день з гарного настрою: оригінальні млинці з шинкою, сиром та авокадо
24tv
2025-07-16T03:06:58Z
Поїздки потягом стали розкішшю, але є секрет: українцям показали, коли квитки коштують копійки
Знай
2025-07-16T02:07:16Z
Уважність на максимум: треба знайти нелогічну деталь всього за 6 секунд
GlavRed
2025-07-16T01:40:26Z
Юлія Левченко виборола "срібло" Континентального туру в Італії
Комсомольская правда
2025-07-16T05:07:57Z
Я будую бізнес, – Усик вперше прокоментував припинення співпраці з промоутером Красюком
24tv
2025-07-16T05:06:27Z
Ювентус дотискає повноцінний трансфер Консейсана заключною пропозицією
Football.ua
2025-07-16T04:55:11Z
Зміна на тренерському містку: Ворскла оголосила ім’я нового тренера
1News
2025-07-16T04:31:36Z
Приклад для Динамо: історія матчів між клубами з України та Мальти в єврокубках
24tv
2025-07-16T04:16:33Z
Спаринг-партнер Усика дав нестандартний прогноз на реванш українця з Дюбуа
24tv
2025-07-16T04:15:43Z
Україна – Нідерланди: де дивитися гру Ліги націй з волейболу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T04:00:48Z
«Динамо» зіграє з «Хамрун Спартанс» у кваліфікації Ліги чемпіонів УЄФА
УкраинФорм
2025-07-16T03:48:51Z
Збірна України стартує на Всесвітній літній Універсіаді
УкраинФорм
2025-07-16T02:46:53Z
Подряпини з авто прибере фольга: дивовижний лайфхак для водіїв
24tv
2025-07-16T04:58:02Z
Митові обмеження можуть змусити Volvo налагодити виробництво своїх популярних моделей у США
Топ Жир
2025-07-16T00:33:38Z
Суд присяжних вирішить, чи технології автомобіля сприяли загибелі, або лише не врятували життя
Топ Жир
2025-07-16T00:03:13Z
Porsche готує випуск найбільш екстремального електромобіля в своїй історії
Топ Жир
2025-07-15T23:18:59Z
General Motors мовчки зняла з виробництва кілька нових позашляховиків без пояснень
Топ Жир
2025-07-15T22:48:57Z
Thousands Of Range Rovers May Have A Safety Flaw Lurking Behind The Dashboard
Топ Жир
2025-07-15T22:04:58Z
Наступні моделі Alfa Romeo Quadrifoglio можуть залишитися з бензиновими двигунами
Топ Жир
2025-07-15T20:03:50Z
Українці за пів року ввезли 22 тисячі вживаних авто зі США
360ua.news
2025-07-15T19:13:51Z
ZR1X, можливо, не є топовою моделлю, і це має тривожити всіх
Топ Жир
2025-07-15T18:48:24Z
Фахівці назвали топ-3 смартфони з найкращими селфі-камерами
InternetUA
2025-07-16T05:01:28Z
Магнітна буря 16 липня: яка буде її потужність
TSN
2025-07-16T04:33:37Z
Загадка для людей з високим IQ: треба знайти літеру G за 21 секунду
GlavRed
2025-07-16T04:25:12Z
В Google Discover з'являться ШІ-огляди і це новий серйозний виклик для новинних сайтів
24tv
2025-07-16T04:09:09Z
Прогноз магнітних бур на 16-18 липня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T03:42:25Z
ШІ знижує трафік новинних і довідкових сайтів – The Economist
InternetUA
2025-07-16T03:01:16Z
Тварини реагують на приховані звуки, які видають рослини
УкраинФорм
2025-07-16T02:28:34Z
Samsung відмовилася від стилуса у Fold 7, але не припиняє роботу над технологіями S Pen
InternetUA
2025-07-16T02:01:28Z
Оголосили конкурс на участь у новій антарктичній експедиції на станцію «Академік Вернадський»
УкраинФорм
2025-07-16T01:58:47Z