Волонтерка Марія Берлінська закликала до найжорсткішої реакції на вбивство працівника ТЦК
Відома волонтерка Марія Берлінська відреагувала на вбивство військового - працівника ТЦК, яке сталося сьогодні, 1 лютого у Пирятині на Полтавщині.
Як вже повідомлялося, невідомий чоловік у балаклаві застрелив військовослужбовця Полтавського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Трагедія трапилася на АЗС під час супроводу військовозобов'язаних до 199-го навчального центру, .
Спочатку чоловік із мисливською рушницею підійшов до військового та вимагав його віддати зброю. Після того як злочинець отримав відмову, він вистрілив у працівника ТЦК. Військовослужбовець дістав смертельні поранення. Зловмисник викрав автомат військового та разом з одним із мобілізованих втік із місця події. Згодом було затримано і вбивцю, і його спільника, який був разом з ним.
Берлінська вважає, що такий прецедент треба ліквідовувати у зародку - щоб ніколи не повторювався. І її пропозиції - жорсткі.
"Я не буду роздавати поради нашим спецслужбам і правоохоронцям. Там є висококласні професіонали, офіцери з блискучим досвідом. Вони краще знають, що їм роботи. Тому висловлю тут просто свою думку.
"Це - прецедент, який треба покарати жорстко, невідкладно, хірургічно точно.
Перше - суд з вимогою максимально жорсткого покарання для вбивць.
Друге - компенсація і повна соціальна підтримка родині загиблого бійця. Третє, і не менше важливе, - моніторинг всіх акаунтів, які зловтішаються смерті нашого військового. Ті що за кордоном - забанити, оголосити підозри і поступово витягувати через Інтерпол, etc. Ті, що в Україні - пріоритетне залучення на обороноздатність країни", написала вона у Фейсбуці.
Досить велика публікація викликала широкий розголос: за п'ять годин - понад 4 тисячі переглядів і понад 600 коментарів, понад 1100 розповсюджень. Трагедія викликала не менш болюче обговорення. Але коментарі виявилися різними. І далеко не всі підтримували Берлінську - і це показує величезне розшарування суспільства і його поглядів на методи мобілізації і взагалі підходів до стану війни в країні. Втім, коментуючі сходилися в одному: вбивці повинні бути жорстко покарані, але треба також, щоб не могло виникнути підстав для подібних злочинів, щоб відповідальність за свої вчинки розповсюджувалася на всіх.
Якраз під час обговорення стався ще один кричущий випадок: вибух зі смертельними наслідками у ТЦК У Рівному. Такі "збіги" можуть мати зовсім інше підг'рунтя, ніж може видаватися на перший погляд. Підбурення суспільства до протиправних дій, організація терактів, стравлювання людей між собою, спрямовані на дискредитацію армії і її послаблення - так працює ворог, але робить це руками деяких українських громадян, які, до того ж, погано розуміють, що "боротьба" з ТЦК - це не те, що треба робити у цій війні.
Полтавський обласний ТЦК закликав громадян "не перешкоджати діяльності ТЦК та СП, адже наслідки можуть бути дійсно катастрофічними".
Командування Сухопутних військ висловило запевнило, що "його смерть не залишиться безкарною".
"Ніщо не може бути виправданням холоднокровного вбивства", - відреагувала на вбивство в Пирятині Ольга Решетилова, омбудсмен із питань захисту прав військовослужбовців та членів сімей воїнів. "Ніщо не може виправдати заклики до переслідувань військовослужбовців, які стоять на захисті власної держави і сумлінно виконують свій обовʼязок", - додала вона.
Нагадаємо, ще у серпні 2024 року президент Зеленський сказав: "У територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки мають обіймати посади ті, хто протистояв вторгненню РФ на полі бою та розуміє цінність захисту України. Про це заявив президент Володимир Зеленський після доповідей голови Служби безпеки Василя Малюка та міністра внутрішніх справ Ігоря Клименка, які, зокрема, стосувалися перевірки "військкомів".
За словами президента, під час перевірки представників ТЦК та СП виявляють багато зловживань, "відверто огидних". Він запевнив, що всі виявлені правоохоронцями порушення будуть повідомлені суспільству та розслідувані в межах кримінальних справ.
"Висновок очевидний: у системі комплектування потрібні люди, які розуміють, що таке цінність захисту України. Цінність, а не ціна рішень. У «військкоматах» мають працювати люди, які бачили війну, пройшли її. Є ті, хто, на жаль, втратив кінцівки, але не втратив гідність і не втратив Україну".