Зміни в фінмоніторингу з 1 лютого: кого торкнеться і які ризики
Починаючи з суботи, 1 лютого, набирає чинності новий меморандум між українськими банками щодо фінансового моніторингу громадян та підприємців. Цей документ банки та Нацбанк підписали для посилення контролю за фінансовими операціями. Відповідно мета підписантів - боротьба з тіньовою економікою, шахрайством та нелегальним обігом коштів. Про те, які заходи передбачені та які труднощі можуть виникнути пише Новини.LIVE.
Передбачено заходи
- Ліміти на фінансові операції — залежно від рівня ризику клієнта, встановлюються обмеження на перекази від 50 до 150 тисяч гривень.
- Для збільшення лімітів клієнти повинні надати документальне підтвердження джерел надходження коштів.
- Буде цілодобовий фінансовий моніторинг — банки запроваджують автоматизовану систему відстеження транзакцій, особливо в нічний час.
- Обмін даними між банками — кредитні установи будуть ділитися інформацією про клієнтів, що може вплинути на рівень банківської конфіденційності.
- Реєстр дропів — створення бази сумнівних клієнтів, що ускладнить відкриття нових рахунків.
Нововведення торкнеться фізичних осіб, які здійснюють великі транзакції; ФОПів, особливо першої групи, що зареєстровані менш ніж пів рок; українців за кордоном, які використовують вітчизняні банки для отримання заробітку.
Ризики
Фінансові експерти застерігають, що обмін інформацією між банками фактично скасовує банківську таємницю. Крім того, перевірки можуть створити труднощі для громадян, які працюють за кордоном і пересилають гроші в Україну.