MY.UAНовини
Чужа Панама. Чому США та Китай зчепилися за канал мiж двома океанами
Чужа Панама. Чому США та Китай зчепилися за канал мiж двома океанами

Чужа Панама. Чому США та Китай зчепилися за канал мiж двома океанами

Новий держсекретар США Марко Рубіо вирушає у свою першу з моменту вступу на посаду закордонну поїздку до Панами. Цьому передувало гостре пікірування між двома країнами. Чим важливий Панамський канал для США, розбирався Фокус.

У своїй інавгураційній промові Дональд Трамп згадав про бажання повернути у власність США Панамський канал. Наступного дня уряд Панами звернувся до Ради Безпеки ООН зі скаргою. А вже 23 січня в американському сенаті зареєстрували проект резолюції, яка виглядає як ультиматум.

Дональд Трамп вперше заговорив про потребу повернення Панамського каналу ще як бізнесмен — у далекому 2011 році
Фото: Getty Images

Панамський канал – це штучно створений людьми водний шлях (відкритий у 1914 році), який з’єднує Атлантичний та Тихий океани, проторюючи водний шлях майже 14 тисячам суден, які щороку перевозять вантажі з одного океану в інший, не оминаючи для цього Південну Америку. Таким чином вони скорочують свій шлях на 15 тисяч кілометрів.

Через Панамський канал щороку проходить близько 5-6% світового обсягу торгівлі, що робить водну артерію одним із найважливіших транспортних коридорів у світі — на рівні із Суецьким каналом, який теж суттєво скорочує логістичне плече для своїх користувачів.

Близько двох третин суден, які користуються його послугами, ходять під американським прапором. Обсяг товарів, які вони провозять через канал становить 40% від усіх контейнерних перевезень США! Тож для американського бізнесу Панамський канал має вкрай важливе значення. А Дональд Трамп вперше заговорив про потребу повернення Панамського каналу ще як бізнесмен — у далекому 2011 році.

Панамський канал з"єднує два найбільші у світі океани i щороку приносить Панамі дохід розміром $5 млрд

Історія співпраці: який стосунок США мають до будiвництва каналу

Канал щороку приносить Панамі дохід розміром $5 млрд (4% її ВВП). Але для панамців канал — це не просто комплекс інженерних споруд та підприємств, який є основним джерелом надходжень до їх державної казни (понад 23% дохідної частини бюджету). У 1994 році Панамський канал було визнано одним із семи сучасних чудес світу. Він давно перетворився зі звичайного об'єкта інфраструктури на предмет національної гордості та навіть ідентичності.

Саме будівництво Каналу крізь Центральноамериканський перешийок на початку XX століття дало поштовх державній незалежності Панами. Будівництво було неймовірно складним. Нерівність місцевості змушувала зводити десятки шлюзів, через які проходять кораблі, долаючи перешийок. За понад десять років спорудження каналу в джунглях Центральної Америки від хвороб та виробничих травм загинули тисячі робітників – переважно гастарбайтери із довколишніх держав регіону.

Панамський канал було урочисто відкрито в розпал Першої світової війни. Останній промисловий вибух здійснив нажаттям кнопки президент США Вудро Вілсон безпосередньо у Білому Домі (сигнал до детонатора було передано телеграфними лініями).

Президент США Вудро Вільсон телеграфно здійснив детонацію, яка зруйнувала останній бар'єр Панамського каналу за 6000 кілометрів. Малюнок Ахілла Бельтрама з видання La Domenica del Corriere, 19 жовтня 1913 р.
Фото: Getty Images

Для США спорудження Панамського каналу стало символом мирного будівництва та процвітання Америки як частини світу, в той час, коли Європа займалася самознищенням у кривавій війні. Для панамців це стало унікальною можливістю долучитися до грандіозного інфраструктурного проекту технологічно розвиненої держави. Контроль за Каналом залишався за Вашингтоном. До прилеглої території ввели американські війська, які водночас гарантували й суверенітет молодої Панами.

Важливість цієї артерії підкреслює те, що перший закордонний візит в історії президент США (тоді ним був Теодор Рузвельт) здійснив саме до Панами, щоб особисто оглянути будівництво каналу.

Президент США Теодор Рузвельт на гігантському паровому екскаваторі під час будівництва Панамського каналу, 1906 рік
Фото: Getty Images

Боротьба за Панамський канал часів Холодної війни

Ситуація змінилася у 1960-х роках. Тоді хвиля антиколоніальних настроїв докотилася й до Панами. Суецький канал було передано Єгипту. Численні африканські та азійські держави отримали незалежність від колишніх метрополій. Відбувалися ці процеси в розпал Холодної війни — не без підтримки Кремля. Молоді активісти тоді проникли на контрольовану американськими військовими територію з метою розгорнути там прапор Панами. Виникла сутичка, внаслідок якої загинули кілька американських вояків та кілька десятків протестувальників. Уникати питання юрисдикції Панамського каналу вже було неможливо.

Для Вашингтона це питання стало по-справжньому проблемним. Силу застосувати він не міг з точки зору міжнародного престижу (напрошувалися б прямі аналогії із діями Москви у схожих ситуаціях у Східній Європі). Але просто так віддати надважливий для самих США канал жоден президент не наважувався.

Панамський канал був і залишається важливою транспортною артерією не лише у зовнішньоекономічній діяльності США, а й у їхній внутрішній торгівлі
Фото: Фокус

Панамський канал був і залишається важливою транспортною артерією не лише у зовнішньоекономічній діяльності США, а й у їхній внутрішній торгівлі, бо з’єднує східне узбережжя із західним. Ще із середини ХІХ століття штат Каліфорнія, який було освоєно раніше за Середній Захід, з’єднувався із Нью-Йорком морським шляхом – повз мис Горн (крайній південь американського континенту, поблизу Антарктиди). Ситуацію саме із товароперевезеннями не змінило ані прокладення трансконтинентальної залізниці, ані бурхливий розвиток цивільної авіації вже у середині XX століття.

Врешті Джиммі Картер взявся опрацювати цю геополітичну "гарячу картоплину". Це він уклав хитромудрий договір, за яким остаточний контроль над каналом Панама отримувала аж у 1999 році. Таким чином Картер переклав іміджеві втрати на свого наступника через чверть століття (ним виявився теж представник Демократичної партії Білл Клінтон).

США беруться за зброю

Важко оминути факт військового вторгнення США у Панаму через десятиліття після підписання договору. Тоді за наказом вже президента Джорджа Буша-старшого американські збройні сили заарештували панамського президента військового диктатора Мануеля Нор'єгу – за сприяння наркотрафіку до США. Але на договір це жодним чином не вплинуло – у 1999 році Панама повністю перебрала контроль за каналом.

Інфраструктура увійшла під юрисдикцію уряду Панами. Проте в технічному сенсі все залишилося в руках транснаціональних корпорацій (ТНК) – лише один із п’яти портів, які формують логістичну структуру каналу, належить панамській компанії. Решта зареєстровані в США, Сінгапурі, Тайвані та Гонконзі. Ось тут i розпочинається найцікавіша iсторiя.

В технічному сенсі Панамський канал знаходиться в руках транснаціональних корпорацій
Фото: Фокус

Канал належить Панамі. До чого тут Китай?

У 1997 році до складу КНР увійшов Гонконг (ще один відкладений договір. Цього разу постаралася Маргарет Тетчер). Але місто залишало за собою право на самоврядування, що робило його таким собі західним анклавом у складі КНР і водночас популярним офшором для багатьох ТНК, що вели справи на Тихоокеанському басейні. Проте з приходом до влади Сі Цзіньпіня у Пекіні вирішили позбавити Гонконг самоврядування у доволі жорсткий спосіб. І питання подальшого статусу ТНК, зареєстрованих у Гонконзі, залишається відкритим.

Кожен п"ятий корабель, який проходить через Панамський канал – китайський
Фото: Фокус

Кожен п’ятий корабель, який проходить через Панамський канал – китайський. Проте ще більш цікавим для Пекіна може бути геополітичний вплив, який дає транспортний коридор, що дає змогу контролювати майже половину вантажних перевезень країни-конкурента. Це розуміють і у Вашингтоні, звідси й така увага до вже понад чверть століття як чужого інфраструктурного об’єкта.

Панамський канал i шаленi грошi — чиї?

То що ж виходить: Панама, вчасно скориставшись геополітичною кон’юнктурою, на хвилі гасел антиколоніальної боротьби змогла обібрати свого могутнього сусіда, присвоївши собі те, що американці збудували понад століття тому на піку свого технологічного розвитку?

І тут з’являється дуже суттєвий нюанс. Після здобуття повного суверенітету над каналом Панама розпочала його реконструкцію, яка тривала понад десятиліття і завершилася у 2014 році. Інфраструктуру Панамського каналу було суттєво оновлено; тепер він може пропускати кораблі у півтори рази більші, ніж раніше, що відповідає сучасним технічним можливостям товарного флоту.

Важливо, що оплата за користування каналом здійснюється в залежності від обсягу вантажу, який провозить судно. Колишній адміністратор Панамського каналу Хорхе Луїс Кіхано заявив, що найбільші кораблі можуть сплачувати за проїзд до $1,2 млн. А професорка історії в Університеті Меріленда в Коледж-Парку Джулі Грін вважає, що з 1999 року Панамський канал функціонує значно ефективніше та краще, ніж у ті роки, коли він перебував під контролем США.

Панама — одна із найзаможніших країн Латинської Америки
Фото: Pexels

Панама стала однією із найзаможніших країн Латинської Америки за рівнем добробуту населення, і її жителі пояснюють це не в останню чергу саме здобуттям суверенітету над каналом, що у прямому сенсi слова розділив їхню країну навпіл.

"Один пояс – один шлях". Китай контролює вхiд i вихiд

Важливим моментом стала участь у модернізації каналу КНР. Оглядач Atlantic Council Джейсон Марчак відзначив поступове та невпинне зростання впливу Китаю в Панамі з моменту отримання першої концесії Гонконгзької корпорації Hutchison-Whampoa у портах Бальбоа та Крістобаль ще у 1997 році.

Нагадаємо, саме тодi Гонконг увiйшов до складу КНР. Вже після завершення модернізації, у 2015 році гонконгзька корпорація CK Hutchinson Holdings придбала порт, який належав місцевій компанії. Таким чином китайці стали володіти інфраструктурою на вході та виході з каналу. У 2021 році концесію було продовжено на 25 років.

Панама вступила до китайської інфраструктурної ініціативи "Один пояс – один шлях"
Фото: Getty Images

У 2017 році Панама першою з латиноамериканських держав вступила до китайської інфраструктурної ініціативи "Один пояс – один шлях" (The Belt and Road Initiative — BRI). В той же рік розірвала дипломатичні відносини з Тайванем. Це означало, що Панама визнає один Китай, і він – комуністичний. Вражаючий вплив китайських інвестицій!

Панама плекає надії на Глобальний Південь — і не без підстав

Іспанський дослідник відносин між США Панамою та КНР Родріго Мартін відзначив, що Панама стала однією з найважливіших країн для стратегії Китаю в Латинській Америці. Вона запустила подальшу хвилю згортання дипломатичних відносин з Тайванем та вступу латиноамериканських країн до BRI. Так Панама стала чужою для Вашингтону.

Тож мова нинi йде не просто про інфраструктуру чи об’єкт концесії. В рамках протистояння КНР та США розгортається боротьба за кожен клаптик стратегічної території, і прохід між найбільшими океанами не може бути на периферії цього протистояння.

Корабель проходить через Панамський канал
Фото: Getty Images

При цьому Панама чітко позиціює себе як частина Глобального Півдня – китайської геополітичної візії, яка базується, зокрема на антиколоніальній боротьбі. В Панамі обурені бажанням Вашингтону витіснити Китай з її ринків. Колишній президент цієї країни Ернесто Перес-Бальядарес назвав потенційний розрив з КНР "відвертим боягузством". Тому експресивні закиди Дональда Трампа проти Данії чи Канади політики цих країн намагаються спустити на гальма, усіляко віджартовуючись та переводячи мову у демагогічну площину. Але в Панамі це сприймають зовсім по-іншому. За канал свого часу пролилася кров. І Панама разом з новими заокеанськими друзями вже готова подати претензії США як спробу відновлення колоніальної системи світу. Жартувати у цьому випадку ніхто не збирається, і Панама вже звернулася в ООН із відповідними заявами.

У цієї маленької держави майже немає армії. Тому суто технічно США легко зможуть взяти Панамський канал під свій контроль. Проте ця маленька перемога може виявитися пірровою, адже вона скоріш за все остаточно зруйнує чинний міжнародний порядок, який поки є американоцентричним.

Теги за темою
Китай
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Sega через это уже проходила: Ветеран PlayStation Шон Лейден высказался о мультиплатформенном развороте Xbox
GameMag
2025-02-02T18:42:19Z
Однофамилица? Что известно о Зеленской, "замутившей" с российским блогером-молчуном Милохиным
Telegraf
2025-02-02T18:06:47Z
Официально: Electronic Arts завтра сообщит поклонникам о предстоящем тестировании Battlefield 6
GameMag
2025-02-02T17:34:54Z
Неуверенность опустошает их кошельки: ученые выяснили, какие геймеры ведутся на донат в играх
Фокус
2025-02-02T17:15:39Z
"Реакция собаки бесценна": маленький котенок уверенно "нокаутировал" пса ударом с правой
Знай
2025-02-02T16:51:28Z
Использовали для искусства, захоронений и убийств: 6 таинственных пещер древних людей
Фокус
2025-02-02T14:42:25Z
Более 5000 лет: ученые предлагают желающим разгадать загадку и получить миллионы
Фокус
2025-02-02T14:30:31Z
Тайвань запретил DeepSeek госслужащим
Корреспондент
2025-02-02T14:30:02Z
Microsoft уже готовит выпуск Perfect Dark на PlayStation 5?
GameMag
2025-02-02T13:31:47Z
Забудете о пятнах: действенный лайфхак защитит одежду от тонального крема
Gazeta UA
2025-02-02T18:45:45Z
Ювелирный гардероб по возрасту: какие украшения с бриллиантами подойдут именно вам
Marie Claire
2025-02-02T18:00:19Z
5 знаков Зодиака ждут судьбоносные события в любви: что принесет неделя с 3 по 9 февраля
Telegraf
2025-02-02T17:18:58Z
Этот вкус вы вспомните сразу: как приготовить те самые орешки со сгущенкой
Telegraf
2025-02-02T16:51:12Z
Какие растения нужно обрезать уже сейчас - важные советы
UAToday
2025-02-02T16:09:35Z
Пляж, покрытый "яйцами динозавров": названо загадочное место в Англии, которое стоит посетить
UAToday
2025-02-02T16:09:27Z
Таропрогноз на 3 февраля 2025: выберите карту и узнайте, что вас ждет в понедельник
Telegraf
2025-02-02T15:57:06Z
В чем замочить лук перед посадкой, чтобы вырос большой и не гнил
TSN
2025-02-02T15:12:34Z
Если дома есть картофель и немного фарша, приготовьте это простое блюдо: рецепт сытного ужина
Telegraf
2025-02-02T13:12:41Z
В Москве гремят взрывы, пожар и паника: что происходит. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-02T18:27:01Z
Полтавский ТЦК: Лишь заключение лиц, причастных к убийству воина ВСУ, будет недостаточным
Апостроф
2025-02-02T17:57:52Z
Враг ударил по жилой застройке Херсона
Корреспондент
2025-02-02T17:42:50Z
От смерти спас туалет: потрясающая история об уцелевшем мужчине из Полтавы
Telegraf
2025-02-02T17:36:27Z
Потерял 67 тысяч гривен из-за "помощи" от благотворителей: мошенники выманили деньги у жителя Сумщины
TSN
2025-02-02T17:21:47Z
Взрыв в отеле Львова: что известно о пострадавших
TSN
2025-02-02T14:31:06Z
Убили маленькую Софийку и всю ее семью: в Полтаве выросло число жертв удара РФ. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-02T13:18:37Z
В отеле недалеко от центра Львова произошел взрыв
Корреспондент
2025-02-02T12:21:03Z
Умер 18-летний парень, попавший под обстрел в Сумах
Gazeta UA
2025-02-02T11:57:18Z
Известный украинский футболист оказался в машине с наркоторговцем в момент его задержания в Ужгороде
ZN UA
2025-02-02T18:36:31Z
Ястремская потерпела поражение в сверхсложном финале турнира в Линце
TSN
2025-02-02T17:34:11Z
Сделка десятилетия: "Лейкерс" и "Даллас" согласовали обмен звезд лиги
ZN UA
2025-02-02T15:49:56Z
Усик против Кличко: промоутер боксера ответил, возможен ли поединок
Фокус
2025-02-02T14:57:39Z
"Динамо" готовит трансферную бомбу: в деле замешан агент Роналду
Telegraf
2025-02-02T14:45:51Z
"Должен выйти и забрать титул": Дэвис оценил свои шансы в бою с Беринчиком
Корреспондент
2025-02-02T13:27:03Z
Жена футболиста сборной Украины отметила юбилей в Дубае
Telegraf
2025-02-02T12:18:31Z
В матче чемпионата Нидерландов команда выпустила на поле 12 футболистов
ZN UA
2025-02-02T12:16:16Z
Реал потерял ключевого защитника перед важными матчами
Корреспондент
2025-02-02T12:06:27Z
Враг активизировал наступление на Андреевку - DeepState
Корреспондент
2025-02-02T18:42:56Z
"Кровью залито все": ГУР перехватило разговор россиянки, рассказывающей о потерях оккупантов под Купянском
Gazeta UA
2025-02-02T18:09:31Z
"Теперь ходит ржет из убийства работника ТЦК": военные ВСУ Бык и Гнездилов устроили публичный спор
Апостроф
2025-02-02T17:36:30Z
На Украину из Европы идет удушливая туча: какие города под угрозой
Новости Украины
2025-02-02T17:30:51Z
Сирский назвал количество уничтоженных на Покровском направлении российских оккупантов
Апостроф
2025-02-02T16:33:25Z
Гороскоп на 3 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-02T16:30:54Z
Гороскоп на понедельник 3 февраля 2025 года
UAToday
2025-02-02T16:09:46Z
Тест: расскажите о своем отпуске мечты, и мы скажем, в какой стране его нужно провести
Marie Claire
2025-02-02T16:01:21Z
Оккупанты не стреляют – они пылают: ВСУ показали яркое видео уничтожения российского "Града"
Comments UA
2025-02-02T15:54:07Z
"Ну не был он революционером, обладателем дум и борцом с режимом": артист раскритиковал покойного Скрябина
Апостроф
2025-02-02T17:03:27Z
Игорь Пустовит рассекретил новый роман и показался в объятиях возлюбленной
TSN
2025-02-02T15:12:58Z
От трагедии к искусству: как живопись дала второй шанс
ZN UA
2025-02-02T15:04:50Z
Ирина Сопонару восхитила фото с мужем-иностранцем и как они развлекались в Лондоне
TSN
2025-02-02T14:54:47Z
Ольга Сумская призналась, как поцеловалась в губы с Козловским и как потом на нее обижался муж
TSN
2025-02-02T14:21:12Z
Хуже некуда: 9 фильмов с нулевым рейтингом на Rotten Tomatoes
Фокус
2025-02-02T14:00:25Z
Netflix закрывает сериал "Песочный человек" после второго сезона
GameMag
2025-02-02T13:18:56Z
Макс Барских показал свою квартиру изнутри: как выглядит комната певца
TSN
2025-02-02T12:18:31Z
"Друг для друга...": Даниэль Салем прокомментировал слухи об отношениях с Lida Lee
Знай
2025-02-02T11:51:27Z
Количество украинцев, выезжающих за границу, постепенно снижается - подсчеты ГПСУ
ZN UA
2025-02-02T18:49:31Z
"Начали встречаться и ему сразу пришла повестка": девушка сделала предложение любимому бойцу в реанимации
Политека
2025-02-02T18:27:57Z
Воздушные Силы ВСУ опровергли фейк о корректировке удара по Одессе беспилотником "Орлан-10"
TSN
2025-02-02T18:27:12Z
Российский бомбардировщик выпустил ракету Х-32 по Липецкой области
UAToday
2025-02-02T18:06:05Z
Мобилизация в Украине: Кабмин определил, кто подпадает под 100% "брони"
TSN
2025-02-02T18:00:23Z
Сколько солдат РФ теряет для захвата одного квадратного километра Украины – военный ответил
TSN
2025-02-02T17:54:20Z
Телефоны - неприкосновенность учеников: украинским школам посоветовали искать другие методы дисциплины
Знай
2025-02-02T17:51:09Z
Зеленский: В Курской области ударили по командному пункту с десятками ключевых офицеров КНДР и РФ
ZN UA
2025-02-02T17:33:56Z
"Заявления Арестовича и Безуглой — это шлак-контент": интервью с "Энеем" из роты ударных беспилотников
Telegraf
2025-02-02T17:00:43Z
Вентиляция стала нашим врагом: ученые выяснили, что она разгоняет вирусы по больницам
Фокус
2025-02-02T18:36:11Z
Убийственный воздух: ученые рассказали, как его загрязнение уничтожает нашу печень
Фокус
2025-02-02T17:45:12Z
Потеря, которую нельзя восполнить: ученые рассказали, как нас меняет смерть партнера
Фокус
2025-02-02T16:27:19Z
Что будет с организмом, если отказаться от кофе в пользу чая
UAToday
2025-02-02T16:09:22Z
Регенерация реальна: наше тело может отращивать утраченные органы
Фокус
2025-02-02T16:00:59Z
Убивает память и провоцирует инсульт: ученые назвали самую опасную для мозга пищу
Фокус
2025-02-02T16:00:40Z
"Оземпик" не для похудения: врач рассказал, как на самом деле препарат влияет на организм
TSN
2025-02-02T14:54:38Z
От лечения до отравления – один шаг: врач объяснила, как не навредить себе лекарствами
Фокус
2025-02-02T14:30:16Z
Нашли причину сильного псориаза: ученые обнаружили вредный белок в нашем теле
Фокус
2025-02-02T13:36:57Z
Пенсионерам подняли выплаты на 600 гривен: какую категорию внесли в список
Знай
2025-02-02T18:36:30Z
Бензин стал роскошью: водителей ждет мощный удар по кошелькам
Знай
2025-02-02T18:06:28Z
Главное за 2 февраля: лимиты на переводы денег, графики отключений газа и новые правила для ТЦК и ВЛК
Знай
2025-02-02T17:57:36Z
Прощай, старая купюра! Евро готовится к первому обновлению дизайна за 23 года
Знай
2025-02-02T17:21:11Z
Минус 42 млн в бюджет: на Буковине таможенники и пограничники способствовали контрабанде электронных сигарет
Апостроф
2025-02-02T16:42:33Z
Торговая война России и Китая: Москва впервые отвечает на удары Пекина и проигрывает. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-02T16:21:40Z
Е-гривны: исчезнут ли бумажные деньги в кошельках украинцев
Знай
2025-02-02T16:21:32Z
Канада, Мексика и Китай отвечают контрмерами на импортные тарифы США
UAToday
2025-02-02T16:09:13Z
Водителям готовиться: в Украине в ближайшее время взлетят цены на топливо
UAToday
2025-02-02T16:09:02Z
Болид Mercedes стал одним из самых дорогих в мире
Корреспондент
2025-02-02T15:30:41Z
Техосмотр авто в Польше: кому из украинцев нужно проходить
Знай
2025-02-02T13:51:46Z
Tesla собирается выпускать более дешевые электрокары
Gazeta UA
2025-02-01T12:03:42Z
Известный гонщик оказался в коме после ужасного ДТП
Telegraf
2025-02-01T10:00:52Z
Инженер превратил старый мотоцикл в самый быстрый в мире пенни-фартинг – фото
TSN
2025-01-31T19:36:08Z
Водитель на год бросил авто в аэропорту: какую шокирующую сумму он должен заплатить за парковку
TSN
2025-01-31T14:42:53Z
Гость из 2000-х: обнаружен культовый американский спорткар в заводской упаковке
Фокус
2025-01-31T13:12:14Z
800-сильный монстр: тюнеры скрестили старый универсал Mercedes W123 и Toyota Supra
Фокус
2025-01-31T12:12:55Z
Доступная роскошь: лучшие подержанные авто премиум-класса
Фокус
2025-01-31T09:51:20Z
Российские ракеты тоже бывают локационно утрачены: пресс-секретарь ВВС прокомментировал невероятное видео
Апостроф
2025-02-02T18:24:47Z
Чехия может изменить курс по Украине: что будет с поставкой боеприпасов
TSN
2025-02-02T18:03:10Z
Около 80 тысяч человек вышли на протест против сотрудничества с ультраправыми в Берлине
Европейская правда
2025-02-02T18:01:13Z
Российские войска не дают деблокировать людей из-под завалов интерната в Судже – комендатура
ZN UA
2025-02-02T17:57:49Z
Трамп: Без субсидий США Канада не будет жизнеспособной страной, ей следует стать штатом
Лига
2025-02-02T17:48:00Z
Почему в военное время нельзя проводить выборы
Telegraf
2025-02-02T17:27:08Z
Загадочная и мощная атака России: ВСУ впервые за войну отказались рассказать о сбитых ракетах
Comments UA
2025-02-02T17:21:42Z
Россияне ударили дронами и авиацией по Херсону – пострадали семь человек, есть разрушения
Лига
2025-02-02T17:18:35Z
Посол Испании в Бельгии потерял должность после того, как задремал во время речи министра
Фокус
2025-02-02T17:15:14Z