MY.UAНовини
Чужа Панама. Чому США та Китай зчепилися за канал мiж двома океанами
Чужа Панама. Чому США та Китай зчепилися за канал мiж двома океанами

Чужа Панама. Чому США та Китай зчепилися за канал мiж двома океанами

Новий держсекретар США Марко Рубіо вирушає у свою першу з моменту вступу на посаду закордонну поїздку до Панами. Цьому передувало гостре пікірування між двома країнами. Чим важливий Панамський канал для США, розбирався Фокус.

У своїй інавгураційній промові Дональд Трамп згадав про бажання повернути у власність США Панамський канал. Наступного дня уряд Панами звернувся до Ради Безпеки ООН зі скаргою. А вже 23 січня в американському сенаті зареєстрували проект резолюції, яка виглядає як ультиматум.

Дональд Трамп вперше заговорив про потребу повернення Панамського каналу ще як бізнесмен — у далекому 2011 році
Фото: Getty Images

Панамський канал – це штучно створений людьми водний шлях (відкритий у 1914 році), який з’єднує Атлантичний та Тихий океани, проторюючи водний шлях майже 14 тисячам суден, які щороку перевозять вантажі з одного океану в інший, не оминаючи для цього Південну Америку. Таким чином вони скорочують свій шлях на 15 тисяч кілометрів.

Через Панамський канал щороку проходить близько 5-6% світового обсягу торгівлі, що робить водну артерію одним із найважливіших транспортних коридорів у світі — на рівні із Суецьким каналом, який теж суттєво скорочує логістичне плече для своїх користувачів.

Близько двох третин суден, які користуються його послугами, ходять під американським прапором. Обсяг товарів, які вони провозять через канал становить 40% від усіх контейнерних перевезень США! Тож для американського бізнесу Панамський канал має вкрай важливе значення. А Дональд Трамп вперше заговорив про потребу повернення Панамського каналу ще як бізнесмен — у далекому 2011 році.

Панамський канал з"єднує два найбільші у світі океани i щороку приносить Панамі дохід розміром $5 млрд

Історія співпраці: який стосунок США мають до будiвництва каналу

Канал щороку приносить Панамі дохід розміром $5 млрд (4% її ВВП). Але для панамців канал — це не просто комплекс інженерних споруд та підприємств, який є основним джерелом надходжень до їх державної казни (понад 23% дохідної частини бюджету). У 1994 році Панамський канал було визнано одним із семи сучасних чудес світу. Він давно перетворився зі звичайного об'єкта інфраструктури на предмет національної гордості та навіть ідентичності.

Саме будівництво Каналу крізь Центральноамериканський перешийок на початку XX століття дало поштовх державній незалежності Панами. Будівництво було неймовірно складним. Нерівність місцевості змушувала зводити десятки шлюзів, через які проходять кораблі, долаючи перешийок. За понад десять років спорудження каналу в джунглях Центральної Америки від хвороб та виробничих травм загинули тисячі робітників – переважно гастарбайтери із довколишніх держав регіону.

Панамський канал було урочисто відкрито в розпал Першої світової війни. Останній промисловий вибух здійснив нажаттям кнопки президент США Вудро Вілсон безпосередньо у Білому Домі (сигнал до детонатора було передано телеграфними лініями).

Президент США Вудро Вільсон телеграфно здійснив детонацію, яка зруйнувала останній бар'єр Панамського каналу за 6000 кілометрів. Малюнок Ахілла Бельтрама з видання La Domenica del Corriere, 19 жовтня 1913 р.
Фото: Getty Images

Для США спорудження Панамського каналу стало символом мирного будівництва та процвітання Америки як частини світу, в той час, коли Європа займалася самознищенням у кривавій війні. Для панамців це стало унікальною можливістю долучитися до грандіозного інфраструктурного проекту технологічно розвиненої держави. Контроль за Каналом залишався за Вашингтоном. До прилеглої території ввели американські війська, які водночас гарантували й суверенітет молодої Панами.

Важливість цієї артерії підкреслює те, що перший закордонний візит в історії президент США (тоді ним був Теодор Рузвельт) здійснив саме до Панами, щоб особисто оглянути будівництво каналу.

Президент США Теодор Рузвельт на гігантському паровому екскаваторі під час будівництва Панамського каналу, 1906 рік
Фото: Getty Images

Боротьба за Панамський канал часів Холодної війни

Ситуація змінилася у 1960-х роках. Тоді хвиля антиколоніальних настроїв докотилася й до Панами. Суецький канал було передано Єгипту. Численні африканські та азійські держави отримали незалежність від колишніх метрополій. Відбувалися ці процеси в розпал Холодної війни — не без підтримки Кремля. Молоді активісти тоді проникли на контрольовану американськими військовими територію з метою розгорнути там прапор Панами. Виникла сутичка, внаслідок якої загинули кілька американських вояків та кілька десятків протестувальників. Уникати питання юрисдикції Панамського каналу вже було неможливо.

Для Вашингтона це питання стало по-справжньому проблемним. Силу застосувати він не міг з точки зору міжнародного престижу (напрошувалися б прямі аналогії із діями Москви у схожих ситуаціях у Східній Європі). Але просто так віддати надважливий для самих США канал жоден президент не наважувався.

Панамський канал був і залишається важливою транспортною артерією не лише у зовнішньоекономічній діяльності США, а й у їхній внутрішній торгівлі
Фото: Фокус

Панамський канал був і залишається важливою транспортною артерією не лише у зовнішньоекономічній діяльності США, а й у їхній внутрішній торгівлі, бо з’єднує східне узбережжя із західним. Ще із середини ХІХ століття штат Каліфорнія, який було освоєно раніше за Середній Захід, з’єднувався із Нью-Йорком морським шляхом – повз мис Горн (крайній південь американського континенту, поблизу Антарктиди). Ситуацію саме із товароперевезеннями не змінило ані прокладення трансконтинентальної залізниці, ані бурхливий розвиток цивільної авіації вже у середині XX століття.

Врешті Джиммі Картер взявся опрацювати цю геополітичну "гарячу картоплину". Це він уклав хитромудрий договір, за яким остаточний контроль над каналом Панама отримувала аж у 1999 році. Таким чином Картер переклав іміджеві втрати на свого наступника через чверть століття (ним виявився теж представник Демократичної партії Білл Клінтон).

США беруться за зброю

Важко оминути факт військового вторгнення США у Панаму через десятиліття після підписання договору. Тоді за наказом вже президента Джорджа Буша-старшого американські збройні сили заарештували панамського президента військового диктатора Мануеля Нор'єгу – за сприяння наркотрафіку до США. Але на договір це жодним чином не вплинуло – у 1999 році Панама повністю перебрала контроль за каналом.

Інфраструктура увійшла під юрисдикцію уряду Панами. Проте в технічному сенсі все залишилося в руках транснаціональних корпорацій (ТНК) – лише один із п’яти портів, які формують логістичну структуру каналу, належить панамській компанії. Решта зареєстровані в США, Сінгапурі, Тайвані та Гонконзі. Ось тут i розпочинається найцікавіша iсторiя.

В технічному сенсі Панамський канал знаходиться в руках транснаціональних корпорацій
Фото: Фокус

Канал належить Панамі. До чого тут Китай?

У 1997 році до складу КНР увійшов Гонконг (ще один відкладений договір. Цього разу постаралася Маргарет Тетчер). Але місто залишало за собою право на самоврядування, що робило його таким собі західним анклавом у складі КНР і водночас популярним офшором для багатьох ТНК, що вели справи на Тихоокеанському басейні. Проте з приходом до влади Сі Цзіньпіня у Пекіні вирішили позбавити Гонконг самоврядування у доволі жорсткий спосіб. І питання подальшого статусу ТНК, зареєстрованих у Гонконзі, залишається відкритим.

Кожен п"ятий корабель, який проходить через Панамський канал – китайський
Фото: Фокус

Кожен п’ятий корабель, який проходить через Панамський канал – китайський. Проте ще більш цікавим для Пекіна може бути геополітичний вплив, який дає транспортний коридор, що дає змогу контролювати майже половину вантажних перевезень країни-конкурента. Це розуміють і у Вашингтоні, звідси й така увага до вже понад чверть століття як чужого інфраструктурного об’єкта.

Панамський канал i шаленi грошi — чиї?

То що ж виходить: Панама, вчасно скориставшись геополітичною кон’юнктурою, на хвилі гасел антиколоніальної боротьби змогла обібрати свого могутнього сусіда, присвоївши собі те, що американці збудували понад століття тому на піку свого технологічного розвитку?

І тут з’являється дуже суттєвий нюанс. Після здобуття повного суверенітету над каналом Панама розпочала його реконструкцію, яка тривала понад десятиліття і завершилася у 2014 році. Інфраструктуру Панамського каналу було суттєво оновлено; тепер він може пропускати кораблі у півтори рази більші, ніж раніше, що відповідає сучасним технічним можливостям товарного флоту.

Важливо, що оплата за користування каналом здійснюється в залежності від обсягу вантажу, який провозить судно. Колишній адміністратор Панамського каналу Хорхе Луїс Кіхано заявив, що найбільші кораблі можуть сплачувати за проїзд до $1,2 млн. А професорка історії в Університеті Меріленда в Коледж-Парку Джулі Грін вважає, що з 1999 року Панамський канал функціонує значно ефективніше та краще, ніж у ті роки, коли він перебував під контролем США.

Панама — одна із найзаможніших країн Латинської Америки
Фото: Pexels

Панама стала однією із найзаможніших країн Латинської Америки за рівнем добробуту населення, і її жителі пояснюють це не в останню чергу саме здобуттям суверенітету над каналом, що у прямому сенсi слова розділив їхню країну навпіл.

"Один пояс – один шлях". Китай контролює вхiд i вихiд

Важливим моментом стала участь у модернізації каналу КНР. Оглядач Atlantic Council Джейсон Марчак відзначив поступове та невпинне зростання впливу Китаю в Панамі з моменту отримання першої концесії Гонконгзької корпорації Hutchison-Whampoa у портах Бальбоа та Крістобаль ще у 1997 році.

Нагадаємо, саме тодi Гонконг увiйшов до складу КНР. Вже після завершення модернізації, у 2015 році гонконгзька корпорація CK Hutchinson Holdings придбала порт, який належав місцевій компанії. Таким чином китайці стали володіти інфраструктурою на вході та виході з каналу. У 2021 році концесію було продовжено на 25 років.

Панама вступила до китайської інфраструктурної ініціативи "Один пояс – один шлях"
Фото: Getty Images

У 2017 році Панама першою з латиноамериканських держав вступила до китайської інфраструктурної ініціативи "Один пояс – один шлях" (The Belt and Road Initiative — BRI). В той же рік розірвала дипломатичні відносини з Тайванем. Це означало, що Панама визнає один Китай, і він – комуністичний. Вражаючий вплив китайських інвестицій!

Панама плекає надії на Глобальний Південь — і не без підстав

Іспанський дослідник відносин між США Панамою та КНР Родріго Мартін відзначив, що Панама стала однією з найважливіших країн для стратегії Китаю в Латинській Америці. Вона запустила подальшу хвилю згортання дипломатичних відносин з Тайванем та вступу латиноамериканських країн до BRI. Так Панама стала чужою для Вашингтону.

Тож мова нинi йде не просто про інфраструктуру чи об’єкт концесії. В рамках протистояння КНР та США розгортається боротьба за кожен клаптик стратегічної території, і прохід між найбільшими океанами не може бути на периферії цього протистояння.

Корабель проходить через Панамський канал
Фото: Getty Images

При цьому Панама чітко позиціює себе як частина Глобального Півдня – китайської геополітичної візії, яка базується, зокрема на антиколоніальній боротьбі. В Панамі обурені бажанням Вашингтону витіснити Китай з її ринків. Колишній президент цієї країни Ернесто Перес-Бальядарес назвав потенційний розрив з КНР "відвертим боягузством". Тому експресивні закиди Дональда Трампа проти Данії чи Канади політики цих країн намагаються спустити на гальма, усіляко віджартовуючись та переводячи мову у демагогічну площину. Але в Панамі це сприймають зовсім по-іншому. За канал свого часу пролилася кров. І Панама разом з новими заокеанськими друзями вже готова подати претензії США як спробу відновлення колоніальної системи світу. Жартувати у цьому випадку ніхто не збирається, і Панама вже звернулася в ООН із відповідними заявами.

У цієї маленької держави майже немає армії. Тому суто технічно США легко зможуть взяти Панамський канал під свій контроль. Проте ця маленька перемога може виявитися пірровою, адже вона скоріш за все остаточно зруйнує чинний міжнародний порядок, який поки є американоцентричним.

Теги за темою
Китай
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Доллар подорожал: курс валют на 9 июля 2025
TSN
2025-07-09T05:06:27Z
Пенсионерам выплатят почти на 4000: старики гарантированно получат деньги
Знай
2025-07-09T04:42:01Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Новые соцстандарты: в Украине готовят тройной перерасчет пенсий – как изменятся выплаты
Знай
2025-07-08T10:51:11Z
Кабмин анонсировал изменения в начислении пенсий
Корреспондент
2025-07-07T18:27:07Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
С 2026 года в Украине стартует бесплатная вакцинация от ВПЧ - Минздрав
Корреспондент
2025-07-09T02:30:12Z
Высокие температуры: как пережить жару
ZN UA
2025-07-08T22:21:56Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Лето может быть сложным: как часто Россия способна проводить массированные атаки по Украине
Новости Украины
2025-07-09T05:00:11Z
Действия Гегсета по отношению к Украине вызвали шок в Белом доме: что происходит
Comments UA
2025-07-09T04:57:41Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
"Осыпает всех кучею лжи": Трамп удивил резким заявлением о Путине
TSN
2025-07-08T17:12:24Z
Удары по ТЦК координировались изменниками, которые отправляли сообщения в российские чат-боты — ЦПД
TSN
2025-07-08T19:09:49Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Пять танков и более тысячи "200-х": Генштаб назвал новые потери оккупантов
Gazeta UA
2025-07-09T05:03:48Z
50 тысяч гривен сразу, и это еще не все: что могут получить владельцы разрушенных квартир в Киеве и какие сложности
Telegraf
2025-07-09T04:03:27Z
В Киеве заметили людей со свастикой на одежде и флагах: что известно
Comments UA
2025-07-08T19:36:04Z
В Луцке ночью раздались мощные взрывы: город под массированным ударом
TSN
2025-07-09T03:03:25Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
10 июля — какой церковный праздник, почему на Антония воду чтят особенно сильно
TSN
2025-07-09T05:06:48Z
Тайвань проводит самые масштабные военные учения в истории
Gazeta UA
2025-07-09T05:06:35Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Какие дни рождения нельзя отмечать и почему: приметы, запреты и объяснения
Comments UA
2025-07-08T21:12:53Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
"Я Мерзликина": экс-жена Розового после развода порадовала себя роскошным подарком
Апостроф
2025-07-09T04:33:21Z
Светлана Тарабарова с мужем показалась за границей на отдыхе без детей: где сейчас супруги
TSN
2025-07-08T19:48:42Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Анастасия Цимбалару появилась на большом концерте дуэта "Очі в Очі" в Киеве
Фокус
2025-07-07T12:51:52Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
7 лучших биттеров и ликеров
Взгляд
2025-07-09T05:06:27Z
Грех не приготовить: горячие баклажаны с фаршем, от которых невозможно оторваться, рецепт
Знай
2025-07-09T03:21:49Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Луцк в огне: что известно о ночной атаке РФ
Comments UA
2025-07-09T04:09:51Z
В Україні аномальна спека зміниться грозами та градом
AgroNews
2025-07-09T04:03:08Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
В Киевской области повреждены дома, есть раненые
Корреспондент
2025-07-06T08:09:57Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Растет спрос украинцев на электромобили: в июне было приобретено рекодное количество новых авто
Gazeta UA
2025-07-09T02:12:30Z
Безпілотний автобус Karsan виїде на вулиці Парижа
AutoCentre
2025-07-08T20:00:00Z
На дорогах появились авто с загадочными номерами: что нужно знать водителям
Хвиля
2025-07-08T19:51:16Z
У Porsche упали глобальные продажи, особенно сильно в Китае
Корреспондент
2025-07-08T17:12:57Z
Какое авто выбрать: эксперты назвали производителей самых надежных автомобилей
Фокус
2025-07-08T14:12:35Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Озвучено оновлені ціни на зернові в Україні
AgroNews
2025-07-09T05:09:11Z
СМИ: Microsoft может возродить серию Banjo-Kazooie — грядет конкурент Donkey Kong Bananza?
GameMag
2025-07-09T05:06:05Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Европа доминирует: последний неевропейский победитель КЧМ был в 2012 году
Корреспондент
2025-07-09T05:03:53Z
Жена экс-звезды сборной Украины жестко раскритиковала его нынешний клуб
Корреспондент
2025-07-09T04:48:55Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Челси - в финале Клубного чемпионата мира благодаря дублю новичка
Корреспондент
2025-07-09T04:09:06Z
Самостоятельный путь: сын Анчелотти начал тренерскую карьеру
Корреспондент
2025-07-09T03:36:49Z