MY.UAНовини
Як поліглоти запам’ятовують іноземні мови та чому нам буває складно заговорити іноземною?
Як поліглоти запам’ятовують іноземні мови та чому нам буває складно заговорити іноземною?

Як поліглоти запам’ятовують іноземні мови та чому нам буває складно заговорити іноземною?

Як поліглоти запам’ятовують іноземні мови та чому нам буває складно заговорити іноземною?

Хіба можна не захоплюватися поліглотами? Але чи знаємо ми, чим вони відрізняються від нас із вами? І скільки мов потрібно знати, щоби стати поліглотом? Більшість мовознавців вважає, що достатньо чотирьох. Однак є уточнення: чотирма мовами людина повинна вміти висловлювати свої думки, а ще як мінімум шістьома — розуміти висловлювання інших людей. Отже, умовно поліглот має знати десять мов.

Людина, яка до цього ліміту поставилася б як до іграшки

 

wikipedia

Його ім’я — Еміль Кребс. У свої шістдесят він знав 68 мов, і працював у Міністерстві закордонних справ Німеччини на початку ХХ століття. Якщо вірити біографічним даним, то перша мова, яку він зміг подужати, була французькою. Семирічним хлопцем він побачив на столі в учителя газету незрозумілою мовою. Вчитель жартома вирішив змусити малого Еміля попрацювати з тим текстом і дав йому німецько-французький словник. Хоч як дивно, але цей словник Кребс повернув учителю за декілька тижнів і заявив, що вже пам’ятає більшість французьких слів.

Найцікавішим було те, що хлопець справді їх пам’ятав. Для цього йому було достатньо лише кілька разів погортати словник. У двадцятирічному віці Кребс володів уже дванадцятьма мовами. Коли йому було 32 роки, він міг вільно спілкуватися 35 мовами. Звісно, що людина з такими здібностями була просто незамінною на дипломатичній службі. Вміння Кребса читати, писати, говорити й слухати неймовірною кількістю мов підштовхнуло його до роботи в посольствах у найвіддаленіших країнах.

І коли в Німеччині, аби замотивувати працівників посольств і консульств вивчати мови, вирішили з кожною новою мовою збільшувати зарплатню, виявилося, що є проблема. Адже із затвердженою тарифною сіткою, коли за кожну наступну мову зарплата збільшувалася на 50%, Еміля Кребса потрібно було б звільнити. Бо його місячна зарплата була б настільки великою, що на неї не вистачило б грошей не те, що в МЗС Німеччини, а й узагалі в країні!

Крім таких цікавих фінансових головоломок у своєму життєписі, Еміль Кребс залишив нам у спадок іще один подарунок. Він був першим поліглотом, мозок якого зберігся для досліджень.

Ще два прізвища

Мозок Еміля Кребса зберігся, і його вивчення допомогло відхилити завісу таємниці, чим відрізняються поліглоти від звичайних людей. Виявилося, що в Кребса була значно розвиненіша частина мозку, відома під назвою «центр Брока». Більше нічим мозок людини, котра могла розмовляти 68 мовами, не відрізнявся від будь-якого іншого.

Центр Брока — це частина мозку, що відповідає за дії, які ми вчиняємо, щоб вимовити слово, тобто за відтворення мови. Аби сказати навіть щось дуже просте, ми насправді виконуємо велику роботу: наші груди мають зробити вдих і почати видихати, голосові зв’язки — напружитися з певною силою, язик і губи — рухатися, мають з’явитися міміка та жести. Усе робиться одномоментно. І це лише для одного-двох слів. А ось щоби, наприклад просто розповісти коротенький анекдот, наше тіло повинно змінювати всі ці синхронні дії з такою швидкістю, з якою не впорався б навіть дуже потужний комп’ютер. І за цю синхронізацію відповідає центр Брока.

Центр Брока в мозку названо на честь Поля Брока — людини, яка досліджувала пацієнтів із проблемами мовлення.

wikipedia

Якщо дивитися з висоти сучасної науки, то Полю Брока пощастило, що за короткий проміжок часу в його практиці з’явилися пацієнти з ідентичними травмами голови й однаковими проблемами — вони не могли вимовити ні слова. Два випадки — цього явно замало, щоби зробити висновки, але Брока припустив, що в мозку є відділ, який дає нам змогу говорити. Й у тих двох нещасних, напевно, саме цей відділ був ушкодженим, що й спричинило їхню неспроможність розмовляти.

Вже згодом виявилося, що Поль Брока, зробивши відкриття 1865 року за даними, отриманими в результаті вивчення лише двох випадків у своїй практиці, мав рацію. В голові справді є центр, що працює як синхронізатор. Він справді знаходиться там, де вказував Поль Брока. І в разі травмування реально може вплинути на мову людини. Саме цей відділ мозку був значно більшим у поліглота Еміля Кребса, ніж в інших людей.

Цей розділ статті недарма має назву «Ще два прізвища». Крім Поля Брока, нам потрібно згадати ще одну людину — Карла Верніке, який також досліджував людей із проблемами мовлення.

wikipedia

От лишень на відміну від Поля Брока, який спілкувався з тими, хто все розумів, але не міг правильно вимовити жодного слова, Карл Верніке мав справу з тими, хто через травми втратив здатність розуміти слова. Причому вимова в більшості випадків залишалася чіткою.

Так само, як і Поль Брока, Карл Верніке дійшов висновку: в головному мозку є ділянка, що відповідає за наш словниковий запас. І якщо її буде травмовано, є дуже велика ймовірність того, що деякі слова ми просто забудемо. Ця ділянка має назву «область Верніке». В ній зберігається словник рідної мови. Але! Якщо в дорослому віці людина починає вивчати нову мову, то для неї в головному мозку виділяється нова ділянка. Це означає, що іноземні слова ми з вами не зможемо запам’ятовувати так, як це робили зі словами рідної мови. І тут починаються проблеми, відомі всім, хто намагається опанувати щонайменше англійську.

Non Stop практика

Вивчення рідної мови нерозривно пов’язане з постійним говорінням. Спершу «дай», «мама», «баба». Складні слова маленька людина вимовляє з помилками, плутаючи звуки, роблячи неправильні наголоси чи мелючи повну нісенітницю. Але постійний зворотний зв’язок від батьків, їхні провокування до розмови на кшталт «А як каже песик? А хто каже «му»?» змушують дитину знаходити слова у своєму словнику (читай — в області Верніке) й одразу ж їх вимовляти (читай — працювати центром Брока). Знаходимо слово — вимовляємо, знаходимо — вимовляємо, знаходимо-вимовляємо… Раз у раз, слово за словом, день у день, рік у рік.

І ось між частинами мозку, які носять імена Брока та Верніке, виникає міцний нейронний зв’язок.

Швидкість передачі даних між словником і язиком настільки вражає, що часто нам навіть здається, нібито слова самі ллються, ми не докладаємо жодних зусиль для цього. Й чомусь вважаємо, що можемо те саме зробити з іноземною мовою. Але це зовсім не так.

Оскільки для вивчення іноземної мови в нашій голові виділяється зовсім інша частина, не область Верніке, то виявляється, що зв’язку між словником англійської та нашим синхронізатором немає. А якщо і є, то він у порівнянні зі зв’язком Верніке—Брока є щонайменше слабким. Можна порівняти лінію Верніке—Брока з оптоволоконним кабелем, а лінію між словником іноземної мови та центром Брока — з ниткою, на якій натягнуто дві сірникові коробки. Очікувати високої швидкості передачі даних у другому випадку не варто.

Але для налагодження цього взаємозв’язку ми використаємо одне з правил неврології: якщо два нейрони працюють одночасно, то між ними виникає зв’язок. Тому наше завдання дуже просте — зробити так, аби, знайшовши в словнику іноземної мови якесь слово чи фразу, ми одразу ж були б готові вимовити їх. А для цього є вправа, що має назву Non Stop:

— Протягом першого тижня тренування вам потрібно 5 хвилин щодня без перерви говорити мовою, яку вивчаєте. Якщо ви знаєте лише 40–50 слів, то просто вимовляйте ці слова. Не турбуйтеся, якщо вони повторюватимуться. Ваша мета проста — 5 хвилин говорити мовою, яку хочете опанувати.

— Протягом другого тижня виділяйте щодня по 10 хвилин на безперервне говоріння.

— Протягом третього тижня — по 20 хвилин.

Ви можете в такий спосіб лише за три тижні створити нейронний зв’язок між ділянкою мозку, що зберігає словник іноземних слів, і центром Брока. І навіть якщо після трьох тижнів такого тренування ви вже не приділятимете часу цій вправі, нейронний зв’язок використовуватиметься для дедалі більшого запасу слів, які залишатимуться у вашій голові в процесі навчання.

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
NYT: Ілон Маск переносить свої методи поглинання Twitter до уряду США
Детектор М
2025-02-02T13:39:06Z
Флагманська серія відеоігор Xbox може з'явитися на PlayStation 5
24tv
2025-02-02T13:36:46Z
Щось дуже особливе: в Осло археологи виявили королівський будинок залізного віку
Фокус
2025-02-02T13:36:04Z
Як космічний корабель: перший електромобіль на сонячних батареях скоро з'явиться на дорогах
24tv
2025-02-02T13:36:03Z
Китай може будувати дослідницький центр термоядерного синтезу: чим цікавий об'єкт
InternetUA
2025-02-02T13:28:22Z
Де захована овечка: лише люди з "орлиним зором" помітять її за 7 секунд
GlavRed
2025-02-02T13:27:40Z
"Невидимі пожирачі" електроенергії: які 3 прилади краще не залишати в режимі очікування
Хвиля
2025-02-02T13:15:03Z
Про це сперечалися 100 років: вчені розкрили таємницю печерних левів України
Комсомольская правда
2025-02-02T13:04:53Z
В Intel підтвердили, що їхні нові процесори серії Nova Lake вийдуть у 2026 році
InternetUA
2025-02-02T13:01:05Z
Гороскоп на тиждень з 3 до 9 лютого: Близнюкам - важкий вибір, Ракам - перемога
GlavRed
2025-02-02T13:27:42Z
Як надати розбитій вазі нове життя: ідея безкоштовного редизайну
24tv
2025-02-02T13:15:48Z
Там "Підпільна парцеляція": які закуски у кнайпах Львова збивають з ніг смаком і назвами
24tv
2025-02-02T13:06:21Z
Проблемні, енергійні та дуже шумні: експерт поділився, яку собаку ніколи б не завів вдома
Фокус
2025-02-02T12:57:18Z
Ідеальний паштет із курячої печінки: суддя "Мастер Шеф" Хіменес-Браво розкрив рецепт
Политека
2025-02-02T12:31:41Z
Посівний календар з 3 по 9 лютого: чим зайнятися цього тижня, названі сприятливі дні
Политека
2025-02-02T11:42:55Z
Ось чому нержавіюча сталь псується: 5 основних помилок у чищенні
24tv
2025-02-02T10:45:37Z
Кращої закуски й не придумаєш: крижавки – рецепт давньої української страви
24tv
2025-02-02T10:39:37Z
Кухонні шафи Камерон Діаз: дизайнери пояснили, що їх робить особливими
24tv
2025-02-02T10:27:50Z
Працівники Божковської колонії №16 катували та вбивали увʼязнених – ДБР
ГЛАВКОМ NET
2025-02-02T13:19:30Z
Влучання дрона в багатоповерхівку в Сумах: у лікарні помер 18-річний юнак
ZN UA
2025-02-02T13:07:59Z
Посадовцю військової частини загрожує в'язниця: все через його неуважність
Политека
2025-02-02T13:03:31Z
Вибух у Рівненському ТЦК: у якому стані постраждалі
24tv
2025-02-02T12:51:52Z
Внаслідок пожежі на Львівщині у власному будинку загинула сім’я
Украина Криминальная
2025-02-02T12:45:12Z
Останні 2 тіла знайшли у підвалі, люди впали з верхніх квартир, – ДСНС про удар по Полтаві
24tv
2025-02-02T12:39:21Z
У Каліфорнії сталася пожежа на НПЗ, є постраждалі
УкраинФорм
2025-02-02T12:21:19Z
Через вибух у готелі Львова постраждав 44-річний чоловік
ГЛАВКОМ NET
2025-02-02T12:12:47Z
У Каліфорнії вибухнув нафтопереробний завод НПЗ Martinez
TSN
2025-02-02T12:06:15Z
УЄФА знову зашкварилась: в організації висловили сподівання на повернення Росії
24tv
2025-02-02T13:42:15Z
Вболівальники влаштували бунт на матчі НХЛ: причиною став указ Трампа
24tv
2025-02-02T13:18:03Z
Менеджер Усика розповів, коли та із ким відбудеться наступний бій українця
24tv
2025-02-02T12:51:50Z
Снігур пробилася до основної сітки турніру WTA в Румунії
УкраинФорм
2025-02-02T12:48:55Z
ЧЄ-2025 з біатлону. Збірна України стала восьмою у жіночій естафеті
УкраинФорм
2025-02-02T12:00:32Z
Кубок Девіса. Україна зрівняла рахунок у матчевій зустрічі з тенісистами Тунісу
УкраинФорм
2025-02-02T11:57:36Z
Найкращу тенісистку Росії представили під прапором іншої країни на турнірі в ОАЕ
ZN UA
2025-02-02T11:52:52Z
Усик розглядає зміну вагової категорії: промоутер українця підтвердив плани боксера
24tv
2025-02-02T11:18:54Z
Ворскла — Балкані Теранде: онлайн-трансляція контрольного матчу
Football.ua
2025-02-02T11:06:25Z
У 110-й ОМБр заявили, що у Великій Новосілці армія РФ потрапила у "вогневий мішок"
ZN UA
2025-02-02T13:42:17Z
Зима повертається: синоптикиня розповіла, у яких регіонах завтра буде -4 та сніг
GlavRed
2025-02-02T13:36:41Z
Випитувала племінника з Торецька та надсилала дані ворогу: СБУ затримала російську інфрматорку
ГЛАВКОМ NET
2025-02-02T13:36:30Z
Гороскоп на завтра 3 лютого: Левам - надзвичайний день, Водоліям - прибуток
GlavRed
2025-02-02T13:27:18Z
На Курщині загинув топчиновник РФ, який воював проти України
ГЛАВКОМ NET
2025-02-02T13:24:39Z
На Курщині підірвався віцегубернатор приморського краю РФ: що відомо про Єфремова
TSN
2025-02-02T13:06:45Z
Скільки військових та одиниць техніки РФ втратила за тиждень: цифри вражають
TSN
2025-02-02T13:06:40Z
Погода на понеділок, 3 лютого: в яких областях очікується значне похолодання
TSN
2025-02-02T12:57:47Z
Ворог змінив тактику атаки на Харків: мер розкрив подробиці
TSN
2025-02-02T12:55:22Z
Klavdia Petrivna планувала поїхати на "Євробачення" і показала конкурсну пісню
TSN
2025-02-02T13:36:04Z
Донька Кузьми "Скрябіна" у 10-ту річницю його смерті показалася на могилі батька
TSN
2025-02-02T13:18:31Z
Рецензія на фільм «Щиро запрошуємо вас» / You’re Cordially Invited
ITC
2025-02-02T12:52:25Z
Стильні фішки в одязі на 2025 рік: цікаві речі, які варто приміряти
24tv
2025-02-02T12:36:31Z
У Лондоні відбудеться концерт до третьої річниці повномасштабного вторгнення РФ
УкраинФорм
2025-02-02T12:15:08Z
Згадали про Ван Гога: у США на розпродажі знайшли унікальну картину
24tv
2025-02-02T12:06:59Z
Їх знають усі: 5 пісень гурту "Скрябіна", які будуть з нами назавжди
24tv
2025-02-02T11:33:15Z
Наречений Лесі Нікітюк уперше зізнався, чим "приборкав Королеву"
GlavRed
2025-02-02T11:27:16Z
Jerry Heil поїхала до Лос-Анджелеса на "Греммі 2025", але нагороду не отримала
Комсомольская правда
2025-02-02T11:25:30Z
У Житомирі тримісячний хлопчик встановив рекорд у номінації «Найдовше волосся у немовляти»
УкраинФорм
2025-02-02T13:39:46Z
Бабак Тимко спрогнозував погоду на весну: виліз чи не виліз гризун
24tv
2025-02-02T13:39:24Z
ЗСУ отримали перевагу над армією РФ у нічних бомберах і дронах з донаведенням
InternetUA
2025-02-02T13:31:12Z
Помер "тато" одеської Гуморини і художній керівник Джентльмен-шоу
GlavRed
2025-02-02T13:27:53Z
Під час ракетної атаки по Полтаві Росія вбила 9-річну Софію Яворську
24tv
2025-02-02T13:18:49Z
Ексрадник Залужного пояснив, чому контрнаступ ЗСУ в 2023 році зазнав невдачі
ZN UA
2025-02-02T13:10:30Z
Вбивство працівника ТЦК у Полтаві: командувач Сухопутних військ звернувся до українців
ГЛАВКОМ NET
2025-02-02T13:00:51Z
Жінка купила 263-річний будинок з секретами: тепер вона дуже шкодує про своє рішення
Фокус
2025-02-02T13:00:50Z
Викладач Карпенка-Карого Висоцький відповів на звинувачення в домаганнях і приниженні студентів
24tv
2025-02-02T12:45:34Z
Справжня вітамінна бомба: які чотири овочі та фрукти допоможуть уникнути авітамінозу
Gazeta UA
2025-02-02T13:33:53Z
Лікарі розвіяли п'ять найпопулярніших міфів про холестерин
Gazeta UA
2025-02-02T13:18:41Z
Блідо-жовтий чи яскраво помаранчевий: про що свідчить колір жовтка
24tv
2025-02-02T13:18:23Z
Біологічне відкриття поєднує ДНК і РНК для боротьби з раком
Portaltele
2025-02-02T13:13:00Z
Природні засоби для зміцнення імунітету
360ua.news
2025-02-02T12:03:52Z
Психотерапевт розповів, які потаємні скарги озвучують на його дивані мультимільйонери
24tv
2025-02-02T11:30:06Z
Вчені пояснили, чому на ніч дуже хочеться їсти: як вирішити цю проблему
TSN
2025-02-02T10:06:27Z
Як вправи допомагають розслабити тіло і покращити здоров’я
360ua.news
2025-02-02T09:24:44Z
Вчені створили 3D-модель мозку для вивчення нейронних мереж
Portaltele
2025-02-02T09:10:03Z
Ціни на електроенергію: що буде з пільговим тарифом після 30 квітня
ZN UA
2025-02-02T13:34:26Z
Відключення світла у лютому 2025: чи будуть блекаути, в “Укренерго” відповіли
Политека
2025-02-02T13:30:28Z
Динаміка та структура АПК України: представлено підсумки роботи за 2024 рік
AgroPortal
2025-02-02T13:30:04Z
Мають високу рентабельність: 5 оновлень будинку, які підвищать його вартість
24tv
2025-02-02T12:42:54Z
Найбільші виплати: хто в Україні отримує пенсію понад 20 000 гривень
24tv
2025-02-02T12:36:09Z
Мексика обіцяє дзеркальну відповідь на мита США
УкраинФорм
2025-02-02T12:33:33Z
IT-індустрія в умовах війни: як керівники оцінюють ситуацію і які прогнози
24tv
2025-02-02T12:24:15Z
Маск отримав повний доступ до платіжної системи Мінфіну США
iPress
2025-02-02T12:19:29Z
Причини, через які власник може втратити єдине житло
Украина Криминальная
2025-02-02T12:09:02Z
Чи припинить Jeep використання назви Cherokee?
360ua.news
2025-02-02T11:03:26Z
Запас ходу — до 760 км: розкрито подробиці першого електрокросовера Xiaomi
Фокус
2025-02-02T10:30:14Z
Простояло 10 років надворі: в Україні врятували розкішне американське авто 80-х
Фокус
2025-02-02T09:21:50Z
Opel Combo отримав гібридну версію з турбодизелем
AutoCentre
2025-02-02T08:13:36Z
Porsche у Китаї збирав аналог "Логана": про це мало хто знає, але авто досі актуальне
Знай
2025-02-02T05:51:30Z
Небезпечний вибір: чому не варто купувати автомобілі старше 15 років
Хвиля
2025-02-01T20:30:05Z
Tesla готує бюджетні електромобілі та тестує безпілотний сервіс
360ua.news
2025-02-01T19:21:35Z
Дорожній знак "гриб та дві блискавки": де можна зустріти та про яку небезпеку він попереджає
ТСН
2025-02-01T18:33:51Z
Справжній ексклюзив: раритетний Mercedes 1954 року пішов із молотка за $53 мільйони
Фокус
2025-02-01T16:27:33Z
Росія не змогла досягнути своїх цілей у війні, але й Україна теж, – Зеленський
24tv
2025-02-02T13:42:58Z
У своїй свідомості Путін воює з Америкою, і вважає, що перемагає, – Зеленський
24tv
2025-02-02T13:42:42Z
Дональд Трамп меняет торговые правила для всего мира. Что должна делать Украина
Европейская правда
2025-02-02T13:40:34Z
Путін боїться прямих перемовин з Україною, – Зеленський
24tv
2025-02-02T13:39:21Z
Вони вчаться, і це небезпечно, – Зеленський попередив США про загрозу з боку КНДР
24tv
2025-02-02T13:39:12Z
Зеленський обговорив з президентом Лівану створення продовольчого хабу
360ua.news
2025-02-02T13:36:51Z
Путін знову змінив завдання: з чим пов'язані тактичні просування росіян на Сході
24tv
2025-02-02T13:36:19Z
"Глобальна загроза": Росія сформувала новий військовий союз - що відомо
GlavRed
2025-02-02T13:27:43Z
Як можна уникнути війни в Україні до 2030-х років: Портников дав реальний прогноз
GlavRed
2025-02-02T13:27:36Z