Канада та Мексика “завдали удару” у відповідь на тарифи Трампа
Лідери Канади та Мексики “завдали удару” у відповідь після того, як президент США Дональд Трамп запровадив тарифи до 25% на експорт цих країн до Штатів. Тим часом Китай, на товари якого Трамп запровадив тарифи у 10%, заявив, що подасть скаргу до Світової організації торгівлі, повідомляє The Guardian.
Канада
Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо в суботу, 1 лютого, оголосив про відповідні заходи, включаючи поетапне запровадження 25% мита на американську продукцію на суму 155 млрд канадських доларів ($107 млрд). Трюдо заявив, що Трамп поставив під загрозу доступ американських споживачів і промисловості до вкрай необхідних канадських мінералів і ресурсів, включаючи нафту, енергоносії та деревину. Він пообіцяв працювати з канадськими провінціями над переглядом відносин зі Штатами.
Звертаючись до американців, Трюдо також попередив, що тарифи проти Канади поставлять під загрозу робочі місця в США. За словами Трюдо, з вівторка, 4 січня, Оттава запровадить 25% мита на американські товари вартістю 30 мільярдів канадських доларів, які ввозитимуться до Канади. Через три тижні тарифи торкнуться ще 125 млрд канадських доларів американського імпорту.
“Канада хоче заохотити американців відмовитися від цих тарифів, і ми будемо використовувати весь набір інструментів, які у нас є”, - додав він.
Мексика
Президент Мексики Клаудія Шейнбаум наказала своєму міністру економіки вжити “тарифних і нетарифних заходів” для захисту інтересів країни. Шейнбаум заявила, що Мексика повинна рухатися вперед зі “спланованою відповідною реакцією”.
“Коли ми ведемо переговори з іншими країнами, коли говоримо з іншими країнами, ми завжди робимо це з високо піднятою головою”, - додала вона.
“Ми категорично відкидаємо наклеп Білого дому про те, що уряд Мексики має альянси зі злочинними організаціями”, - наголосила Шейнбаум після заяв Трампа про те, що мексиканські наркоторговці співпрацюють з урядом Мексики.
“Проблеми не вирішуються запровадженням тарифів”, - заявила вона, запропонувавши створити робочу групу для співпраці з Трампом, щоб “вирішити його проблеми з Мексикою”.
Китай
Міністерство торгівлі Китаю в неділю, 2 лютого, заявило, що запровадження тарифів з боку США серйозно порушує правила Світової організації торгівлі (СОТ). Пекін закликав Штати “вступити у відвертий діалог і зміцнити співпрацю”.
"Фентаніл - це проблема Америки. Китайська сторона здійснює широку співпрацю по боротьбі з наркотиками зі Сполученими Штатами і досягла чудових результатів", - відповіли в Пекіні на твердження Трампа про спустошення на вулицях США через нелегальний наркотик фентаніл, виготовлений з китайських інгредієнтів.
Трамп звинуватив Канаду і Мексику в тому, що країни пропускають через свої кордони наркотики та нелегальних іммігрантів, отримуючи при цьому несправедливу вигоду від торгівлі з США. У суботу, 1 лютого, він підписав три укази, якими запровадив тарифи в розмірі 25% на всі товари з Мексики та Канади, а також 10-відсоткові мита на імпорт з Китаю.
Економісти неодноразово били на сполох, попереджаючи, що тарифи призведуть до підвищення цін на споживчі товари для самих американців, що посилить зростання вартості життя в США. Трамп визнав, що його тарифи можуть спричинити “тимчасові короткострокові збої”, але висловив сподівання, що “американці зрозуміють, чому він їх запроваджує”. За його словами, “тарифи не спричиняють інфляцію, вони призводять до успіху”.
Дії Трампа, однак, створили підґрунтя для руйнівної торговельної війни між Вашингтоном та трьома його найбільшими торговельними партнерами. Новий президент США також погрожував запровадити тарифи проти країн ЄС.
Трамп веде США новим шляхом митних бар'єрів і торгових воєн. Його стратегія — повернення економіки на рідну землю, блокування дешевого імпорту та відновлення виробничого потенціалу. Проте цей новий шлях може вести і до глобальної фрагментації, де країни, що залишаться поза блоками США, ризикують узагалі загубитися на світовій мапі. Про це розповідав Олексій Кущ у статті “Америка проти всіх. США готуються до нової торгової ери”.