Археологи виявили поховання чоловіка, чия голова була відокремлена від тіла, а тулуб — перекручений. Це свідчить про те, що на думку сучасників померлого, він міг перетворитися на вампіра та повернутися з мертвих.
У Рачеші, на сході Хорватії археологи виявили незвичайне поховання під підлогою церкви. Останки померлого навмисне перемістили, а біля голови та ніг лежали великі камені, що свідчить про "вампірське" поховання, пише Arkeonews.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтеся, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Антропологічний аналіз підтвердив, що скелет належав чоловікові, з тілом якого були проведені маніпуляції після смерті. Наташа Шаркіч, незалежна археологиня, яка вивчала знахідку, прокоментувала відкриття: "Ми знаємо, що в багатьох слов'янських країнах віра в злих духів збереглася навіть після прийняття християнства. Безумовно, віра у вампірів була досить поширена".
Нещодавно опублікована наукова стаття у збірнику матеріалів конференції "Військові ордени та їхня спадщина" досліджує причини таких посмертних змін. Науковці припускають, що ці практики поховання можуть відображати занепокоєння та страхи, пов'язані з надприродними істотами. Дослідження останків показало, що чоловік, віком 40-50 років, мав ознаки важкої фізичної праці та перенесених травм. Як зазначають вчені, він помер від черепно-мозкової травми.
Спочатку здавалося, що могила містить велике каміння, яке обвалилося з сусідньої споруди. Однак, детальніший аналіз виявив, що скелет — обезголовлений, а череп — покладений окремо від тіла. Крім того, тулуб виявили обличчям донизу, тоді як кінцівки залишилися в протилежній орієнтації. Ці елементи вказують на те, що людину могли сприймати як соціального вигнанця, і, можливо, боялися, що він повернеться з мертвих.
Уперше місце Рачеша виявили у 2011 році під час польових досліджень на більшому поселенні Бобаре. Історичні джерела вказують на те, що спочатку маєток контролювали тамплієри, потім він перейшов до Ордену лицарів шпиталю Святого Іоанна Єрусалимського, а згодом — до місцевої знаті.
Особливості місцевості та розташування вказують на те, що це місце було фортецею, проте історичні свідчення містять згадки про сакральне місце. Розкопки 2012-2023 років виявили архітектурний комплекс, що містив 181 скелетне поховання, а також численні переміщені кістки. Радіовуглецевий аналіз показав, що більшість могил датується XV-XVI століттям.
Більшість поховань відповідають традиційній практиці: люди покладені на спині зі сходу на захід, а деякі могили містили особисті прикраси, хоча їхня кількість була мінімальною. Ці відкриття важливі для дослідження середньовічних поховальних звичаїв, особливо тих, на які вплинули забобони, пов'язані зі смертю та потойбічним життям.
Раніше Фокус писав про знайдене в Ірані підземне поселення. Його виявили у древньому місті Абаркух.
Також ми розповідали про гробниці етрусків, виявлені в Італії. Попри мародерство минулих поколінь, археологи виявили численні артефакти.