MY.UAНовини
Перший конгрес ОУН у Відні: як українські націоналісти об’єдналися у боротьбі за власну державу
Перший конгрес ОУН у Відні: як українські націоналісти об’єдналися у боротьбі за власну державу

Перший конгрес ОУН у Відні: як українські націоналісти об’єдналися у боротьбі за власну державу

Вбивство лідера спричинило розкол в організації

У столиці Австрійської республіки Відні з 28 січня до 3 лютого 1929 року відбувся Великий збір – Перший конгрес представників українських націоналістичних організацій. На цьому велелюдному зібранні в останній день Конгресу було оголошено про створення Організації українських націоналістів (ОУН). Було обрано провід новоствореної політичної організації – Провід українських націоналістів (ПУН) – на чолі з полковником Євгеном Коновальцем.

Хто такий Євген Коновалець

Чому саме Євген Коновалець очолив цю радикальну політичну організацію? Він був активним учасником Першої світової війни у складі австро-угорської армії, навесні 1915 року потрапив до російського полону. Згодом, після Лютневої революції 1917 року звільнився і опинився в авангарді визвольних змагань в Україні: очолював підрозділи "січовиків", які придушували у січні 1918 року більшовицький антидержавний заколот в Києві, центром якого був завод "Арсенал", у березні звільняли столицю України після підписання Берестейського миру.

Євген Коновалець, фото 1920 року

Згодом, після того, як гетьман України Павло Скоропадський 4 листопада 1918 року оприлюднив "Грамоту", в якій оголосив про федеративний зв’язок з "білою" Росією, Коновалець підтримав повстання майбутньої соціалістичної Директорії УНР. Без допомоги "січовиків" антигетьманське повстання було приречене на поразку.

У 1919—1920 роках Коновалець воював і з білими, і з червоними росіянами, після поразки армії Директорії УНР опинився у таборі для інтернованих у Луцьку; надалі мешкав у Чехословаччині, уряд якої чимало допоміг українській еміграції. Поступово він був висунутий на перші ролі в Українській військовій організації (УВО), створеній в 1920—1921 роках. Український історик і політик Володимир В’ятрович писав: "Поразка 1921 року для багатьох українських політиків стала шоком, який вони так і не зуміли подолати, перетворившись на еміграційних діячів, відірваних від українських реалій та залежних від іноземної підтримки. Для Коновальця поразка, навпаки, стала поштовхом".

Керівники УВО з друзями й рідними. Зліва направо: Ярослав Чиж, Парасковія Чмола, Василь Кучабський, Таїсія Юрієва, Іван Чмола, Євген Коновалець. Ворохта (Станіславське воєводство РП, сучасна Івано-Франківщина), 1921 рік.

Серед фундаторів ОУН були також Група української націоналістичної молоді (ГУНМ), Легія українських націоналістів (ЛУН), які базувалися у Східній Галичині, та Союз української націоналістичної молоді (СУНМ) з міста Подєбради в Чехії. Але саме УВО, яка об’єднувала старшин, що воювали з численними ворогами Української революції в 1917—1921 роках, стала цементуючою силою під час Віденського конгресу. Український політолог, літературознавець і публіцист Олег Баган підкреслював мету УВО: "організувати якісно новий визвольний рух, позбавлений усякого компромісництва та ліберально-соціялістичного вузького доктринерства, ідейною базою для якого мала бути ідеологія націоналізму". На кінець 1920-х років необхідно було структурувати і об’єднати націоналістичний рух в міцних руках старшин з УВО.

Захист прав українців на окупованих землях

Підготовка до першого конгресу націоналістичних сил розпочалася раніше. В Берліні (1927 рік) і у Празі (1928 рік) відбувалися установчі конференції, на яких зустрічалися представники вищезгаданих організацій для створення засад об’єднання в єдину політичну силу. Їхні учасники намагалися втаємничити свої дії, проте, звісно, і польська, і радянська розвідки (головні вороги українського націоналістичного руху) мали інформацію від своїх агентів.

Перший Конґрес Українських Націоналістів у Відні, 1929 рік. Сидять зліва направо 1 ряд: Юліан Вассиян, Дмитро Андрієвський, Микола Капустянський, Євген Коновалець, Микола Сціборський, Яків Моралевич, Володимир Мартинець, Микола Вікул. Стоять зліва направо 2 ряд: Іван Малько, Осип Бойдуник, Максим Загривний, Євген Зиблікевич, Петро Кожевників, Дмитро Демчук, Леонід Костарів, Олесь Бабій, Ріко Ярий, Михайло Антоненко, Зенон Пеленський. Стоять зліва направо 3 ряд: Юрій Руденко, Ярослав Барановський, Степан Охримович, Степан Ленкавський, Андрій Федина, Ярослав Герасимович, Теофіл Пасічник-Тарнавський, Олександр Згорлякевич

Отже, 28 січня 1929 року у Відні розпочинає роботу Великий збір представників вищеназваних націоналістичних організацій, в якому брали участь 30 делегатів. Головним завданням новоствореної ОУН був захист прав українців на окупованих радянськими більшовиками і польською владою землях. Ще 1923 року країни-переможниці в Першій світовій війні на Раді послів Великої Британії, Франції, Італії та Японії закріпили остаточне входження Східної Галичини та Волині до складу Другої Речі Посполитої.

Побажання країн Антанти надати українцям національно-культурну автономію поляки не бажали виконувати і просто проігнорували. Це викликало бурхливу реакцію автохтонів, які на своїх етнографічних землях у Східній Галичині, на Волині і Підляшші складали абсолютну більшість населення. Лише дві промовисті цифри, наведені канадським істориком українського походження Орестом Субтельним в книзі "Україна. Історія": "З понад 2400 початкових українських шкіл, що існували у Східній Галичині в 1912 р., у 1937 р. залишилося лише 352. На Волині протягом цього часу кількість українських шкіл скоротилася з 440 до восьми".

У відозві, в якій повідомлялося про створення ОУН, були викладені головні програмні та ідеологічні засади цього націоналістичного руху на етнічних українських територіях, поділених між сусідніми державами (Радянським Союзом, Другою Річчю Посполитою, королівською Румунією та демократичною Чехословаччиною): "Маючи за мету відновлення, впорядкування, оборону та поширення Незалежної Соборної української Національної Держави, українські націоналісти змагатимуться до зібрання творчих сил унутрі нації та до зміцнення її відпорності назовні. Тільки повне усунення всіх окупантів з українських земель відкриє можливості для широкого розвитку української нації в межах власної держави". Найбільші проблеми українські націоналісти мали в Польській державі, хоча ситуація в Румунії була також складна.

Більшу частину членів ОУН складала молодь зі Східної Галичини. Практично це було молодіжне крило організації, хоча на першому етапі головну роль відігравали представники ветеранів Визвольних змагань 1917—1921 років. Між цими двома течіями час від часу виникали гострі суперечки. Можна назвати їх поміркованою і радикальною. І лише авторитет Євгена Коновальця стримував ці протиріччя.

Більшість членів ОУН, які знаходилися на еміграції, були згодні з ним в питанні формування політичної еліти і в оперті на власні сили. Молодше покоління націоналістів (а це здебільшого галичани) перебували в ситуації постійних гонінь на українство суто авторитарним режимом Другої Речі Посполитої. Тому і "поступовство" старших товаришів" сприймалося ними негативно, бо на їхніх очах асиміляційний курс польської влади стосовно національних меншин (українці, євреї, німці, білоруси, литовці складали понад третину населення новопосталої в 1918 році держави) приймав все більше огидні та жорсткі форми. Але лише українці та меншою мірою німці (за допомогою кроків берлінського уряду в економіці та освітній сфері – і за часів Ваймарської республіки, і за влади НСДАПз 30 січня 1933 року) опиралися цьому курсу Варшави.

Степан Бандера. Посада як смертний вирок

Молодіжне крило ОУН намагалося більш радикально розв'язувати нагальні питання відносин з окупаційною владою, в першу чергу з польським режимом "Начальника держави" Юзефа Пілсудського, який прийшов до влади після травневого перевороту 1926 року. Степан Бандера у червні 1933 року (у 24 роки!) на Берлінській конференції ОУН був офіційно затверджений Крайовим провідником організації на всіх західноукраїнських землях. Насправді цю посаду можна було порівняти зі смертним вироком: його попередники Юліан Головінський та Степан Охримович загинули від рук польської поліції.

Степан Бандера. Фото 1934 року

У відповідь на серію атентатів (терористичних актів), що їх провели молоді оунівці, варшавський уряд розпочав масові репресії проти українців на Східній Галичині та на Волині, які називали "пацифікацією" (замирення, умиротворення від лат. Patificatio). Терористичні акти лоївок ОУН стали відповіддю на майже поголовне закриття українських шкіл, культурних, освітянських і економічних організацій, в першу чергу кооперативів. Воєнізовані загони польських колоністів за допомогою поліції і армійських частин громили у селах "Освіти", змушували селян переходити з православ’я в католицизм – на Волині та Підляшші. Нормою стали привселюдні фізичні розправи над учителями, кооператорами, представниками кліру, взагалі над пересічними українцями…

Брутальна "пацифікація" українського села на Східній Галичині

Отже, саме через такі дії польської влади відбулася радикалізація представників ОУН на окупованих територіях. Відбулася ціла серія атентатів, й серед них убивство 15 червня 1934 року міністра внутрішніх справ Броніслава Перацького, відповідального за жорстокі "пацифікації", а також убивство 21 жовтня 1933 року секретаря консула СРСР у Львові Олексія-Андрія Майлова (насправді працівника ОДПУ) – як реакція на заплановий Кремлем штучний голод – Голодомор 1932-1933 років.

Вже в другій половині 1934 року практично все керівництво крайової організації ОУН було арештовано польською поліцією. За день до атентату проти Перацького арештували і Степана Бандеру. У Березі Картузькій під Брестом було відкрито концтабір (в колишній російській тюрмі) для супротивників варшавського режиму – людей різних поглядів і націй. Серед його бранців було понад 120 українців, над якими знущалися особливо жорстоко…

Після вбивства 23 травня 1938 року у Роттердамі агентом НКВД СРСР Павлом Судоплатовим лідера ОУН Євгена Коновальця вирішення конфлікту поколінь в організації (а саме закордонного проводу і крайового галицького) відбулося достатньо скоро. 13 вересня 1939 року Степан Бандера під час нападу нацистської Німеччини на Польщу в ситуації повного безладу і панічного відступу польських військ вирвався з тюрми "Бригидки" у Бресті. І невдовзі представники крайової організації ОУН розпочали дискусії з новообраним керівництвом організації, яке очолив Андрій Мельник – давній товариш Євгена Коновальця. Нарешті, 10 лютого 1940 року в Кракові було створено Революційний провід ОУН, який і очолив Степан Бандера. Організація де-факто розділилася на дві, часом непримиренні, фракції українського націоналістичного руху – бандерівців і мельниківців. Але це вже інша, не менш цікава історія…

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Це гігантоманія": капітан ВМСУ вказав на недоліки нового корабля РФ "Іван Рогов"
Фокус
2025-04-04T19:00:01Z
"Ти моє сонечко": у мережі показали щемливі кадри, як мама плаче над загиблим 15-річним сином
24tv
2025-04-04T18:57:06Z
У Міносвіти пояснили, що саме змінює реформа старшої школи
УкраинФорм
2025-04-04T18:43:15Z
Міноборони завершило випробування кросівок для ЗСУ
УкраинФорм
2025-04-04T18:43:12Z
Сили оборони на Курському напрямку стримують 64 тисячі росіян - Президент
УкраинФорм
2025-04-04T18:42:04Z
Безкоштовне житло для переселенців в Одесі: де можна знайти допомогу
Политека
2025-04-04T18:31:16Z
Дружина бізнесмена Валеуліна прокоментувала його роман з Алхім: "Публічність — це взагалі не моя історія"
Antikor
2025-04-04T18:30:17Z
Сили безпілотних систем ЗСУ: нищівні удари по ворогу та технологічний прорив
TSN
2025-04-04T18:24:49Z
Блогера-екстремала заарештували в Індії за незаконний візит на територію ізольованого племені
24tv
2025-04-04T18:06:31Z
Заблукав у лісі: прикордонники взяли в полон 61-річного окупанта
Фокус
2025-04-04T18:54:10Z
У Харкові внаслідок влучання дрона зруйноване фарбувальне та металообробне підприємство
УкраинФорм
2025-04-04T18:42:00Z
Графіки відключення світла в Києві та області на 5 квітня: чого чекати на тлі погіршення погоди
Политека
2025-04-04T18:00:14Z
Різке похолодання та мокрий сніг: синоптик дала прогноз погоди до Вербної неділі
Хвиля
2025-04-04T18:00:11Z
Покровський напрямок. Десантники розбили колону росіян, уразивши три танки й 11 БМП – відео
Лига
2025-04-04T17:34:53Z
Мороз, сніг та ожеледиця: синоптики назвали регіони, на які налетить шторм
GlavRed
2025-04-04T17:27:23Z
Ігор Ласточкін, який в ЗСУ, вперше за довгий час показався на публіці: як змінився гуморист
24tv
2025-04-04T17:18:02Z
Росія цинічно вдарила по Кривому Рогу у День жалоби
24tv
2025-04-04T17:03:36Z
Україну накриють дощі та грози: де, коли і як довго будуть опади, чи чекати сильних злив
24tv
2025-04-04T17:03:35Z
Зеленський: Для переговорів потрібно, щоб росіяни не були вбивцями, поки що вони просто чорти
Antikor
2025-04-04T19:03:53Z
Зеленський про мирні переговори: Як розмовляти з балістичними ракетами?
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T19:03:44Z
Угоду про крисні копалини зі США супроводжуватиме юридична компанія – Зеленський
ZN UA
2025-04-04T19:00:35Z
Зеленський у вечірньому зверненні: Це просто нелюди, сволота – усі, хто може таке робити
Antikor
2025-04-04T18:57:40Z
У Брюсселі назвали дату наступної зустрічі Ради асоціації ЄС-Україна - про що говоритимуть
УкраинФорм
2025-04-04T18:54:02Z
Трамп має шанс знищити можливість Росії вести війну проти України
24tv
2025-04-04T18:51:02Z
Румунія отримає від США нову модель системи Patriot
InternetUA
2025-04-04T18:49:53Z
Перші країни готові до переговорів з Трампом про скасування мит – Reuters
ZN UA
2025-04-04T18:49:30Z
Кількість ударів Рф по Україні зросла на понад 50% після “перемир’я” – ЗМІ
1News
2025-04-04T18:48:30Z
Червоний і жовтий – культовий дует: дизайнери розповіли, як поєднувати їх в інтер'єрі
24tv
2025-04-04T17:39:40Z
Віталій Козловський показав, як виріс його син Оскар: фото
Gazeta UA
2025-04-04T17:36:12Z
Пугачова і Галкін прийшли на виставу і здивували своєю поведінкою - деталі
GlavRed
2025-04-04T17:27:51Z
Пісня Квітки Цісик здобула "Оскар", але слава дісталася іншій: чому так сталось
24tv
2025-04-04T17:18:48Z
Віталій Козловський вперше за тривалий час показав сина та як він підріс
TSN
2025-04-04T17:16:04Z
Маша Єфросиніна розкрила правду про 22-річний шлюб з чоловіком і зізналася, чи були зради
TSN
2025-04-04T17:15:31Z
Колишнього чоловіка Кеті Перрі звинуватили у сексуальних злочинах проти чотирьох жінок
24tv
2025-04-04T16:54:01Z
У Запорізькому краєзнавчому музеї відкрилась виставка техніки
УкраинФорм
2025-04-04T16:42:38Z
Мінекономіки презентувало концепцію українського павільйону на виставці Expo 2025
УкраинФорм
2025-04-04T16:42:32Z
"Тут починав грати": баскетболіст збірної України прокоментував російський обстріл Кривого Рогу
ZN UA
2025-04-04T18:57:54Z
Астон Вілла має намір підписати Гюлера — ЗМІ
Football.ua
2025-04-04T18:52:59Z
Інгулець — Оболонь 0:1 Відео гола та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2025-04-04T18:46:56Z
Мілан влітку хоче придбати декількох італійських гравців — GdS
Football.ua
2025-04-04T18:27:53Z
Маліновський зіграє з перших хвилин проти Удінезе
Football.ua
2025-04-04T18:15:57Z
Провів тренування: Лунін повернувся у загальну групу Реала перед матчем у Ла Лізі
24tv
2025-04-04T18:09:06Z
"Залізний Майк" спрогнозував переможця найочікуванішого бою року
24tv
2025-04-04T18:06:36Z
Україна перемогла Чехію в жіночій Лізі націй з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T18:06:06Z
Легенда німецького футболу та чемпіон світу оголосив про завершення кар'єри
24tv
2025-04-04T17:51:16Z
Україна обрала юридичну компанію для супроводу угоди про рідкоземи
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T18:54:15Z
У рамках проєкту «Земельний банк» за тиждень провели 35 аукціонів - які результати
УкраинФорм
2025-04-04T18:42:28Z
Біткойн зріс до $83 000 після відповіді Китаю на тарифи Трампа
УкраинФорм
2025-04-04T18:42:07Z
НБУ зафіксував зміцнення гривні: що відбувається з курсом долара
Хвиля
2025-04-04T18:36:25Z
10% на імпорт: Зеленський пояснив, як нові мита Трампа вплинуть на Україну
Telegraf
2025-04-04T18:24:34Z
Експерт пояснив, як митна політика США може вдарити по Україні: подробиці
TSN
2025-04-04T18:24:22Z
Не на 40 гривень: на скільки подорожчають сигарети після введення нових акцизів
Antikor
2025-04-04T18:09:17Z
Компанії "Чудової сімки" втратили 1 трильйон доларів за добу
24tv
2025-04-04T18:06:56Z
Міжнародна гральна мафія: як Soft2bet обходить закони і заробляє мільярди
Antikor
2025-04-04T18:03:33Z
Весняний декор своїми руками: як зробити стильну вазу у формі квітки
24tv
2025-04-04T18:57:02Z
Авантюрна трійця: які знаки зодіаку очолюють цей список
24tv
2025-04-04T18:27:36Z
Головне знати міру: чому запах парфумів чути не одразу
24tv
2025-04-04T18:15:46Z
Відлякати голубів з городу дуже просто: метод, який працює безвідмовно
24tv
2025-04-04T18:09:45Z
Щасливчики вихідних: три знаки Зодіаку, яким пощастить 5-6 квітня 2025 року
Фокус
2025-04-04T17:45:20Z
У раю згасло світло: курортний острів у Тихому океані опинився на межі енергетичної катастрофи
Фокус
2025-04-04T17:42:08Z
Ця ошатна брама поблизу метро "Арсенальна" насправді перше, що раніше бачили гості міста
Telegraf
2025-04-04T17:40:49Z
Усього два засоби — і вікна сяють: простий метод, про який знають не всі
Telegraf
2025-04-04T17:27:54Z
Ніжна, не кришиться й ідеально допонює паску: готуємо довершену глазур
24tv
2025-04-04T17:24:35Z
Удар по Кривому Рогу: пошкоджені понад 20 багатоповерхівок, заклад освіти і 30 авто
УкраинФорм
2025-04-04T18:42:40Z
У Туреччині загинула Міс Європа: тікала від поліції
GlavRed
2025-04-04T18:36:53Z
Після кривавого удару по Кривому Рогу — в Україні ракетна небезпека: де загроза
TSN
2025-04-04T18:24:46Z
На Одещині під час мобілізації знепритомнів чоловік: У ТЦК заявили про симулювання
Antikor
2025-04-04T18:21:52Z
Вінницька посадовиця Оксана Янчак випущена під заставу після побиття військовозобовʼязаного
360ua.news
2025-04-04T18:21:16Z
Чоловік смикнув крокодила за хвіст і отримав відповідь: що зробила рептилія
24tv
2025-04-04T18:21:13Z
Через нічний удар по Харкову загинули батько, мати та їхня 12-річна донька
Лига
2025-04-04T18:13:42Z
Хотіли до Румунії, а потрапили в біду: у горах ледь не замерзли двоє хлопців
TSN
2025-04-04T18:09:45Z
СБУ затримала агентку рашистів, яку куратори планували підірвати разом з вибухівкою в людному місці Дніпропетровщини
Украина Криминальная
2025-04-04T18:06:39Z
Нові правила лікарняних в Україні: що змінилося від 4 квітня
TSN
2025-04-04T18:36:41Z
Замість кави зранку: вчені знайшли неочікувано альтернативу напою
24tv
2025-04-04T18:09:18Z
Все про біполярний розлад: ознаки, діагностика та лікування
24tv
2025-04-04T17:51:34Z
Farmak спростовує фейк про завищену ціну на "Тріомбраст" у контракті з військовим госпіталем МОУ та розцінює це як спробу дискредитації українського виробника
Фокус
2025-04-04T15:57:19Z
Від міцних кісток до сну: що реально дає магній
Факти ICTV
2025-04-04T15:35:42Z
В Україні дорожчають ліки поза списком "ТОП-100" від МОЗ: зростання цін сягнуло 10%
24tv
2025-04-04T15:21:52Z
Добровільна смерть: як пройшов останній день чоловіка, який вирішив померти
TSN
2025-04-04T15:21:43Z
В Україні відбудуться зміни у вакцинації: яким буде новий календар щеплень
TSN
2025-04-04T15:19:12Z
Як схуднути без щоденного підрахунку калорій: дослідники знайшли ефективний метод
TSN
2025-04-04T15:16:59Z
Заміна Starlink вже в Україні
Украина Криминальная
2025-04-04T18:51:37Z
Українські науковці почали збір телескопа для дослідження метеоритів, астероїдів та космічного сміття
УкраинФорм
2025-04-04T18:43:19Z
Двоє українців втратили понад 105000 гривень внаслідок дій онлайн-аферистів
InternetUA
2025-04-04T18:34:28Z
Найвідомішому конкуренту Apple виповнюється 50 років
Portaltele
2025-04-04T18:25:36Z
Подвоїть кількість електроенергії: створено турбіну, яка працює на воді
InternetUA
2025-04-04T18:01:01Z
Вірус для Android може обманути користувачів, маскуючись під налаштування системи
InternetUA
2025-04-04T17:28:51Z
У TikTok почала поширюватися небезпечна гра, що викликає паніку і галюцинації у підлітків
InternetUA
2025-04-04T16:58:54Z
Вчені розгадали таємницю звуку відкривання пляшки пива
ITC
2025-04-04T16:55:44Z
Просто про складне: на YouTube стартував новий авторський проєкт Політична кухня
Факти ICTV
2025-04-04T16:48:11Z
Ідея концепції Kia PV5 для повноцінного життя на колесах
Топ Жир
2025-04-04T18:45:32Z
На український ринок вийшов новий спортивний кросовер з Іспанії
Фокус
2025-04-04T18:12:24Z
Німеччина відмовляється від Tesla після жорсткого падіння продажів на 62% в першому кварталі
Топ Жир
2025-04-04T18:00:05Z
Американські автомобілі в Україні серйозно подорожчають через нові мита Трампа
Знай
2025-04-04T17:51:05Z
Lіebherr презентує інноваційні рішення для колісних навантажувачів
AutoCentre
2025-04-04T17:31:08Z
Engler лімітовано випустить найшвидший автомобіль Rolls-Roycе
1News
2025-04-04T17:18:06Z
McLaren об’єднується з молодою компанією для запуску нових моделей, можливо, включаючи SUV
Топ Жир
2025-04-04T17:15:05Z
Hyundai припиняє надавати безкоштовне трирічне обслуговування новим автомобілям через високі витрати
Топ Жир
2025-04-04T16:45:17Z
Китай може змусити великі автовиробники об’єднатися
Топ Жир
2025-04-04T16:15:38Z