MY.UAНовини
Перший конгрес ОУН у Відні: як українські націоналісти об’єдналися у боротьбі за власну державу
Перший конгрес ОУН у Відні: як українські націоналісти об’єдналися у боротьбі за власну державу

Перший конгрес ОУН у Відні: як українські націоналісти об’єдналися у боротьбі за власну державу

Вбивство лідера спричинило розкол в організації

У столиці Австрійської республіки Відні з 28 січня до 3 лютого 1929 року відбувся Великий збір – Перший конгрес представників українських націоналістичних організацій. На цьому велелюдному зібранні в останній день Конгресу було оголошено про створення Організації українських націоналістів (ОУН). Було обрано провід новоствореної політичної організації – Провід українських націоналістів (ПУН) – на чолі з полковником Євгеном Коновальцем.

Хто такий Євген Коновалець

Чому саме Євген Коновалець очолив цю радикальну політичну організацію? Він був активним учасником Першої світової війни у складі австро-угорської армії, навесні 1915 року потрапив до російського полону. Згодом, після Лютневої революції 1917 року звільнився і опинився в авангарді визвольних змагань в Україні: очолював підрозділи "січовиків", які придушували у січні 1918 року більшовицький антидержавний заколот в Києві, центром якого був завод "Арсенал", у березні звільняли столицю України після підписання Берестейського миру.

Євген Коновалець, фото 1920 року

Згодом, після того, як гетьман України Павло Скоропадський 4 листопада 1918 року оприлюднив "Грамоту", в якій оголосив про федеративний зв’язок з "білою" Росією, Коновалець підтримав повстання майбутньої соціалістичної Директорії УНР. Без допомоги "січовиків" антигетьманське повстання було приречене на поразку.

У 1919—1920 роках Коновалець воював і з білими, і з червоними росіянами, після поразки армії Директорії УНР опинився у таборі для інтернованих у Луцьку; надалі мешкав у Чехословаччині, уряд якої чимало допоміг українській еміграції. Поступово він був висунутий на перші ролі в Українській військовій організації (УВО), створеній в 1920—1921 роках. Український історик і політик Володимир В’ятрович писав: "Поразка 1921 року для багатьох українських політиків стала шоком, який вони так і не зуміли подолати, перетворившись на еміграційних діячів, відірваних від українських реалій та залежних від іноземної підтримки. Для Коновальця поразка, навпаки, стала поштовхом".

Керівники УВО з друзями й рідними. Зліва направо: Ярослав Чиж, Парасковія Чмола, Василь Кучабський, Таїсія Юрієва, Іван Чмола, Євген Коновалець. Ворохта (Станіславське воєводство РП, сучасна Івано-Франківщина), 1921 рік.

Серед фундаторів ОУН були також Група української націоналістичної молоді (ГУНМ), Легія українських націоналістів (ЛУН), які базувалися у Східній Галичині, та Союз української націоналістичної молоді (СУНМ) з міста Подєбради в Чехії. Але саме УВО, яка об’єднувала старшин, що воювали з численними ворогами Української революції в 1917—1921 роках, стала цементуючою силою під час Віденського конгресу. Український політолог, літературознавець і публіцист Олег Баган підкреслював мету УВО: "організувати якісно новий визвольний рух, позбавлений усякого компромісництва та ліберально-соціялістичного вузького доктринерства, ідейною базою для якого мала бути ідеологія націоналізму". На кінець 1920-х років необхідно було структурувати і об’єднати націоналістичний рух в міцних руках старшин з УВО.

Захист прав українців на окупованих землях

Підготовка до першого конгресу націоналістичних сил розпочалася раніше. В Берліні (1927 рік) і у Празі (1928 рік) відбувалися установчі конференції, на яких зустрічалися представники вищезгаданих організацій для створення засад об’єднання в єдину політичну силу. Їхні учасники намагалися втаємничити свої дії, проте, звісно, і польська, і радянська розвідки (головні вороги українського націоналістичного руху) мали інформацію від своїх агентів.

Перший Конґрес Українських Націоналістів у Відні, 1929 рік. Сидять зліва направо 1 ряд: Юліан Вассиян, Дмитро Андрієвський, Микола Капустянський, Євген Коновалець, Микола Сціборський, Яків Моралевич, Володимир Мартинець, Микола Вікул. Стоять зліва направо 2 ряд: Іван Малько, Осип Бойдуник, Максим Загривний, Євген Зиблікевич, Петро Кожевників, Дмитро Демчук, Леонід Костарів, Олесь Бабій, Ріко Ярий, Михайло Антоненко, Зенон Пеленський. Стоять зліва направо 3 ряд: Юрій Руденко, Ярослав Барановський, Степан Охримович, Степан Ленкавський, Андрій Федина, Ярослав Герасимович, Теофіл Пасічник-Тарнавський, Олександр Згорлякевич

Отже, 28 січня 1929 року у Відні розпочинає роботу Великий збір представників вищеназваних націоналістичних організацій, в якому брали участь 30 делегатів. Головним завданням новоствореної ОУН був захист прав українців на окупованих радянськими більшовиками і польською владою землях. Ще 1923 року країни-переможниці в Першій світовій війні на Раді послів Великої Британії, Франції, Італії та Японії закріпили остаточне входження Східної Галичини та Волині до складу Другої Речі Посполитої.

Побажання країн Антанти надати українцям національно-культурну автономію поляки не бажали виконувати і просто проігнорували. Це викликало бурхливу реакцію автохтонів, які на своїх етнографічних землях у Східній Галичині, на Волині і Підляшші складали абсолютну більшість населення. Лише дві промовисті цифри, наведені канадським істориком українського походження Орестом Субтельним в книзі "Україна. Історія": "З понад 2400 початкових українських шкіл, що існували у Східній Галичині в 1912 р., у 1937 р. залишилося лише 352. На Волині протягом цього часу кількість українських шкіл скоротилася з 440 до восьми".

У відозві, в якій повідомлялося про створення ОУН, були викладені головні програмні та ідеологічні засади цього націоналістичного руху на етнічних українських територіях, поділених між сусідніми державами (Радянським Союзом, Другою Річчю Посполитою, королівською Румунією та демократичною Чехословаччиною): "Маючи за мету відновлення, впорядкування, оборону та поширення Незалежної Соборної української Національної Держави, українські націоналісти змагатимуться до зібрання творчих сил унутрі нації та до зміцнення її відпорності назовні. Тільки повне усунення всіх окупантів з українських земель відкриє можливості для широкого розвитку української нації в межах власної держави". Найбільші проблеми українські націоналісти мали в Польській державі, хоча ситуація в Румунії була також складна.

Більшу частину членів ОУН складала молодь зі Східної Галичини. Практично це було молодіжне крило організації, хоча на першому етапі головну роль відігравали представники ветеранів Визвольних змагань 1917—1921 років. Між цими двома течіями час від часу виникали гострі суперечки. Можна назвати їх поміркованою і радикальною. І лише авторитет Євгена Коновальця стримував ці протиріччя.

Більшість членів ОУН, які знаходилися на еміграції, були згодні з ним в питанні формування політичної еліти і в оперті на власні сили. Молодше покоління націоналістів (а це здебільшого галичани) перебували в ситуації постійних гонінь на українство суто авторитарним режимом Другої Речі Посполитої. Тому і "поступовство" старших товаришів" сприймалося ними негативно, бо на їхніх очах асиміляційний курс польської влади стосовно національних меншин (українці, євреї, німці, білоруси, литовці складали понад третину населення новопосталої в 1918 році держави) приймав все більше огидні та жорсткі форми. Але лише українці та меншою мірою німці (за допомогою кроків берлінського уряду в економіці та освітній сфері – і за часів Ваймарської республіки, і за влади НСДАПз 30 січня 1933 року) опиралися цьому курсу Варшави.

Степан Бандера. Посада як смертний вирок

Молодіжне крило ОУН намагалося більш радикально розв'язувати нагальні питання відносин з окупаційною владою, в першу чергу з польським режимом "Начальника держави" Юзефа Пілсудського, який прийшов до влади після травневого перевороту 1926 року. Степан Бандера у червні 1933 року (у 24 роки!) на Берлінській конференції ОУН був офіційно затверджений Крайовим провідником організації на всіх західноукраїнських землях. Насправді цю посаду можна було порівняти зі смертним вироком: його попередники Юліан Головінський та Степан Охримович загинули від рук польської поліції.

Степан Бандера. Фото 1934 року

У відповідь на серію атентатів (терористичних актів), що їх провели молоді оунівці, варшавський уряд розпочав масові репресії проти українців на Східній Галичині та на Волині, які називали "пацифікацією" (замирення, умиротворення від лат. Patificatio). Терористичні акти лоївок ОУН стали відповіддю на майже поголовне закриття українських шкіл, культурних, освітянських і економічних організацій, в першу чергу кооперативів. Воєнізовані загони польських колоністів за допомогою поліції і армійських частин громили у селах "Освіти", змушували селян переходити з православ’я в католицизм – на Волині та Підляшші. Нормою стали привселюдні фізичні розправи над учителями, кооператорами, представниками кліру, взагалі над пересічними українцями…

Брутальна "пацифікація" українського села на Східній Галичині

Отже, саме через такі дії польської влади відбулася радикалізація представників ОУН на окупованих територіях. Відбулася ціла серія атентатів, й серед них убивство 15 червня 1934 року міністра внутрішніх справ Броніслава Перацького, відповідального за жорстокі "пацифікації", а також убивство 21 жовтня 1933 року секретаря консула СРСР у Львові Олексія-Андрія Майлова (насправді працівника ОДПУ) – як реакція на заплановий Кремлем штучний голод – Голодомор 1932-1933 років.

Вже в другій половині 1934 року практично все керівництво крайової організації ОУН було арештовано польською поліцією. За день до атентату проти Перацького арештували і Степана Бандеру. У Березі Картузькій під Брестом було відкрито концтабір (в колишній російській тюрмі) для супротивників варшавського режиму – людей різних поглядів і націй. Серед його бранців було понад 120 українців, над якими знущалися особливо жорстоко…

Після вбивства 23 травня 1938 року у Роттердамі агентом НКВД СРСР Павлом Судоплатовим лідера ОУН Євгена Коновальця вирішення конфлікту поколінь в організації (а саме закордонного проводу і крайового галицького) відбулося достатньо скоро. 13 вересня 1939 року Степан Бандера під час нападу нацистської Німеччини на Польщу в ситуації повного безладу і панічного відступу польських військ вирвався з тюрми "Бригидки" у Бресті. І невдовзі представники крайової організації ОУН розпочали дискусії з новообраним керівництвом організації, яке очолив Андрій Мельник – давній товариш Євгена Коновальця. Нарешті, 10 лютого 1940 року в Кракові було створено Революційний провід ОУН, який і очолив Степан Бандера. Організація де-факто розділилася на дві, часом непримиренні, фракції українського націоналістичного руху – бандерівців і мельниківців. Але це вже інша, не менш цікава історія…

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
От пенсионеров до ВПЛ: Минфин профинансировал все социальные программы
Хвиля
2025-07-17T01:15:25Z
Какая средняя пенсия в Украине: в Раде назвали цифры
TSN
2025-07-17T01:00:11Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Итоги 16.07: Отставка правительства и хаос с оружием
Корреспондент
2025-07-17T04:18:07Z
Обратный отсчет для Путина пошел: в Госдепе сделали новое заявление о прекращении войны
Comments UA
2025-07-17T04:15:04Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Чем эффективна грейпфрутовая диета: три преимущества для стройной фигуры
Gazeta UA
2025-07-17T04:09:40Z
Оказалось, что большинство диагнозов аллергии могут быть ошибочными — новое исследование
TSN
2025-07-17T03:57:48Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
В Доброполье возросло количество пострадавших после авиаудара РФ
Апостроф
2025-07-17T04:21:44Z
Новый график движения транспорта в Ивано-Франковске: горожан ждут приятные изменения, что известно
Политека
2025-07-17T02:00:33Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Студентам готовят новые наказания: за некоторые нарушения будут отчисляться
Знай
2025-07-17T04:21:42Z
Василий Воскобойник: Украина становится родиной мигрантов
Comments UA
2025-07-17T04:15:17Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Официально: Третий сезон сериала "Одни из нас" выйдет в 2027 году
GameMag
2025-07-17T04:04:33Z
Победительница "Холостяка-12" Лозовицкая показалась с весом в 70 кг и раскрыла секрет похудения
TSN
2025-07-16T23:13:50Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Wellboy признался, на кого из звездных певиц положил глаз
Апостроф
2025-07-16T14:36:06Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
В Купянске россияне попали FPV-дроном по машине экстренной медпомощи
Апостроф
2025-07-17T04:24:10Z
Россия ударила по Никополю, пострадали три спасателя и двое гражданских
Комсомольская правда
2025-07-17T04:04:54Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Заготовки, которые не взрываются: лайфхаки и секреты консервации, о которых вы не знали
Знай
2025-07-17T03:51:28Z
Забудьте о стерилизации, уксусе и кипятке: как "закрыть" в банках огурцы, чтобы они простояли до 10 месяцев
TSN
2025-07-16T23:13:40Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Молния оборвала жизнь: погиб призер Олимпиады
Корреспондент
2025-07-17T04:09:11Z
"Никаких "нейтральных флагов" для агрессора": Андрей Витренко - о позиции Украины на Универсиаде-2025
TSN
2025-07-16T23:13:12Z
Ветераны ДТЭК поддержат Усика во время боя в Лондоне
TSN
2025-07-16T23:12:42Z
"Реал" объявил об уходе пятикратного победителя Лиги чемпионов
ZN UA
2025-07-16T22:24:11Z
Вместо Михала Пробежа сборную Польши по футболу возглавил Ян Урбан
Корреспондент
2025-07-16T21:42:10Z
Полесье нашло новый стадион на домашние игры из-за еврокубковых матчей
Корреспондент
2025-07-16T20:11:13Z
Ливерпуль может установить новый клубный рекорд ради усиления атаки
Корреспондент
2025-07-16T20:10:57Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Автогражданка на льготных условиях: кому позволят страховать авто по сниженной цене
Знай
2025-07-17T02:21:44Z
Электромобиль против ДВС: подсчитали реальные расходы на 100 км
Gazeta UA
2025-07-17T00:00:13Z
Если гроза застала в пути: советы водителям
TSN
2025-07-16T23:13:11Z
Mercedes-Benz презентовал свой первый электрический универсал
Корреспондент
2025-07-16T20:10:27Z
Chevrolet представила обновленный кроссовер Tracker
Корреспондент
2025-07-16T20:10:02Z
Мировые продажи электромобилей выросли на 28% в 2025 году
Корреспондент
2025-07-16T20:09:37Z
Ford отзывает более 694 тысяч кроссоверов из-за риска возгорания топлива
Корреспондент
2025-07-16T20:09:29Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Исследование Astrum Entertainment: Российские геймеры хотели бы чаще видеть игры с фольклорными сюжетами
GameMag
2025-07-17T03:03:29Z
Инди-хоррор Dead Take от разработчиков Tales of Kenzera: ZAU с участием Сэма Лейка и Аланы Пирс выйдет 31 июля — трейлер
GameMag
2025-07-17T03:03:24Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z