MY.UAНовини
Перший конгрес ОУН у Відні: як українські націоналісти об’єдналися у боротьбі за власну державу
Перший конгрес ОУН у Відні: як українські націоналісти об’єдналися у боротьбі за власну державу

Перший конгрес ОУН у Відні: як українські націоналісти об’єдналися у боротьбі за власну державу

Вбивство лідера спричинило розкол в організації

У столиці Австрійської республіки Відні з 28 січня до 3 лютого 1929 року відбувся Великий збір – Перший конгрес представників українських націоналістичних організацій. На цьому велелюдному зібранні в останній день Конгресу було оголошено про створення Організації українських націоналістів (ОУН). Було обрано провід новоствореної політичної організації – Провід українських націоналістів (ПУН) – на чолі з полковником Євгеном Коновальцем.

Хто такий Євген Коновалець

Чому саме Євген Коновалець очолив цю радикальну політичну організацію? Він був активним учасником Першої світової війни у складі австро-угорської армії, навесні 1915 року потрапив до російського полону. Згодом, після Лютневої революції 1917 року звільнився і опинився в авангарді визвольних змагань в Україні: очолював підрозділи "січовиків", які придушували у січні 1918 року більшовицький антидержавний заколот в Києві, центром якого був завод "Арсенал", у березні звільняли столицю України після підписання Берестейського миру.

Євген Коновалець, фото 1920 року

Згодом, після того, як гетьман України Павло Скоропадський 4 листопада 1918 року оприлюднив "Грамоту", в якій оголосив про федеративний зв’язок з "білою" Росією, Коновалець підтримав повстання майбутньої соціалістичної Директорії УНР. Без допомоги "січовиків" антигетьманське повстання було приречене на поразку.

У 1919—1920 роках Коновалець воював і з білими, і з червоними росіянами, після поразки армії Директорії УНР опинився у таборі для інтернованих у Луцьку; надалі мешкав у Чехословаччині, уряд якої чимало допоміг українській еміграції. Поступово він був висунутий на перші ролі в Українській військовій організації (УВО), створеній в 1920—1921 роках. Український історик і політик Володимир В’ятрович писав: "Поразка 1921 року для багатьох українських політиків стала шоком, який вони так і не зуміли подолати, перетворившись на еміграційних діячів, відірваних від українських реалій та залежних від іноземної підтримки. Для Коновальця поразка, навпаки, стала поштовхом".

Керівники УВО з друзями й рідними. Зліва направо: Ярослав Чиж, Парасковія Чмола, Василь Кучабський, Таїсія Юрієва, Іван Чмола, Євген Коновалець. Ворохта (Станіславське воєводство РП, сучасна Івано-Франківщина), 1921 рік.

Серед фундаторів ОУН були також Група української націоналістичної молоді (ГУНМ), Легія українських націоналістів (ЛУН), які базувалися у Східній Галичині, та Союз української націоналістичної молоді (СУНМ) з міста Подєбради в Чехії. Але саме УВО, яка об’єднувала старшин, що воювали з численними ворогами Української революції в 1917—1921 роках, стала цементуючою силою під час Віденського конгресу. Український політолог, літературознавець і публіцист Олег Баган підкреслював мету УВО: "організувати якісно новий визвольний рух, позбавлений усякого компромісництва та ліберально-соціялістичного вузького доктринерства, ідейною базою для якого мала бути ідеологія націоналізму". На кінець 1920-х років необхідно було структурувати і об’єднати націоналістичний рух в міцних руках старшин з УВО.

Захист прав українців на окупованих землях

Підготовка до першого конгресу націоналістичних сил розпочалася раніше. В Берліні (1927 рік) і у Празі (1928 рік) відбувалися установчі конференції, на яких зустрічалися представники вищезгаданих організацій для створення засад об’єднання в єдину політичну силу. Їхні учасники намагалися втаємничити свої дії, проте, звісно, і польська, і радянська розвідки (головні вороги українського націоналістичного руху) мали інформацію від своїх агентів.

Перший Конґрес Українських Націоналістів у Відні, 1929 рік. Сидять зліва направо 1 ряд: Юліан Вассиян, Дмитро Андрієвський, Микола Капустянський, Євген Коновалець, Микола Сціборський, Яків Моралевич, Володимир Мартинець, Микола Вікул. Стоять зліва направо 2 ряд: Іван Малько, Осип Бойдуник, Максим Загривний, Євген Зиблікевич, Петро Кожевників, Дмитро Демчук, Леонід Костарів, Олесь Бабій, Ріко Ярий, Михайло Антоненко, Зенон Пеленський. Стоять зліва направо 3 ряд: Юрій Руденко, Ярослав Барановський, Степан Охримович, Степан Ленкавський, Андрій Федина, Ярослав Герасимович, Теофіл Пасічник-Тарнавський, Олександр Згорлякевич

Отже, 28 січня 1929 року у Відні розпочинає роботу Великий збір представників вищеназваних націоналістичних організацій, в якому брали участь 30 делегатів. Головним завданням новоствореної ОУН був захист прав українців на окупованих радянськими більшовиками і польською владою землях. Ще 1923 року країни-переможниці в Першій світовій війні на Раді послів Великої Британії, Франції, Італії та Японії закріпили остаточне входження Східної Галичини та Волині до складу Другої Речі Посполитої.

Побажання країн Антанти надати українцям національно-культурну автономію поляки не бажали виконувати і просто проігнорували. Це викликало бурхливу реакцію автохтонів, які на своїх етнографічних землях у Східній Галичині, на Волині і Підляшші складали абсолютну більшість населення. Лише дві промовисті цифри, наведені канадським істориком українського походження Орестом Субтельним в книзі "Україна. Історія": "З понад 2400 початкових українських шкіл, що існували у Східній Галичині в 1912 р., у 1937 р. залишилося лише 352. На Волині протягом цього часу кількість українських шкіл скоротилася з 440 до восьми".

У відозві, в якій повідомлялося про створення ОУН, були викладені головні програмні та ідеологічні засади цього націоналістичного руху на етнічних українських територіях, поділених між сусідніми державами (Радянським Союзом, Другою Річчю Посполитою, королівською Румунією та демократичною Чехословаччиною): "Маючи за мету відновлення, впорядкування, оборону та поширення Незалежної Соборної української Національної Держави, українські націоналісти змагатимуться до зібрання творчих сил унутрі нації та до зміцнення її відпорності назовні. Тільки повне усунення всіх окупантів з українських земель відкриє можливості для широкого розвитку української нації в межах власної держави". Найбільші проблеми українські націоналісти мали в Польській державі, хоча ситуація в Румунії була також складна.

Більшу частину членів ОУН складала молодь зі Східної Галичини. Практично це було молодіжне крило організації, хоча на першому етапі головну роль відігравали представники ветеранів Визвольних змагань 1917—1921 років. Між цими двома течіями час від часу виникали гострі суперечки. Можна назвати їх поміркованою і радикальною. І лише авторитет Євгена Коновальця стримував ці протиріччя.

Більшість членів ОУН, які знаходилися на еміграції, були згодні з ним в питанні формування політичної еліти і в оперті на власні сили. Молодше покоління націоналістів (а це здебільшого галичани) перебували в ситуації постійних гонінь на українство суто авторитарним режимом Другої Речі Посполитої. Тому і "поступовство" старших товаришів" сприймалося ними негативно, бо на їхніх очах асиміляційний курс польської влади стосовно національних меншин (українці, євреї, німці, білоруси, литовці складали понад третину населення новопосталої в 1918 році держави) приймав все більше огидні та жорсткі форми. Але лише українці та меншою мірою німці (за допомогою кроків берлінського уряду в економіці та освітній сфері – і за часів Ваймарської республіки, і за влади НСДАПз 30 січня 1933 року) опиралися цьому курсу Варшави.

Степан Бандера. Посада як смертний вирок

Молодіжне крило ОУН намагалося більш радикально розв'язувати нагальні питання відносин з окупаційною владою, в першу чергу з польським режимом "Начальника держави" Юзефа Пілсудського, який прийшов до влади після травневого перевороту 1926 року. Степан Бандера у червні 1933 року (у 24 роки!) на Берлінській конференції ОУН був офіційно затверджений Крайовим провідником організації на всіх західноукраїнських землях. Насправді цю посаду можна було порівняти зі смертним вироком: його попередники Юліан Головінський та Степан Охримович загинули від рук польської поліції.

Степан Бандера. Фото 1934 року

У відповідь на серію атентатів (терористичних актів), що їх провели молоді оунівці, варшавський уряд розпочав масові репресії проти українців на Східній Галичині та на Волині, які називали "пацифікацією" (замирення, умиротворення від лат. Patificatio). Терористичні акти лоївок ОУН стали відповіддю на майже поголовне закриття українських шкіл, культурних, освітянських і економічних організацій, в першу чергу кооперативів. Воєнізовані загони польських колоністів за допомогою поліції і армійських частин громили у селах "Освіти", змушували селян переходити з православ’я в католицизм – на Волині та Підляшші. Нормою стали привселюдні фізичні розправи над учителями, кооператорами, представниками кліру, взагалі над пересічними українцями…

Брутальна "пацифікація" українського села на Східній Галичині

Отже, саме через такі дії польської влади відбулася радикалізація представників ОУН на окупованих територіях. Відбулася ціла серія атентатів, й серед них убивство 15 червня 1934 року міністра внутрішніх справ Броніслава Перацького, відповідального за жорстокі "пацифікації", а також убивство 21 жовтня 1933 року секретаря консула СРСР у Львові Олексія-Андрія Майлова (насправді працівника ОДПУ) – як реакція на заплановий Кремлем штучний голод – Голодомор 1932-1933 років.

Вже в другій половині 1934 року практично все керівництво крайової організації ОУН було арештовано польською поліцією. За день до атентату проти Перацького арештували і Степана Бандеру. У Березі Картузькій під Брестом було відкрито концтабір (в колишній російській тюрмі) для супротивників варшавського режиму – людей різних поглядів і націй. Серед його бранців було понад 120 українців, над якими знущалися особливо жорстоко…

Після вбивства 23 травня 1938 року у Роттердамі агентом НКВД СРСР Павлом Судоплатовим лідера ОУН Євгена Коновальця вирішення конфлікту поколінь в організації (а саме закордонного проводу і крайового галицького) відбулося достатньо скоро. 13 вересня 1939 року Степан Бандера під час нападу нацистської Німеччини на Польщу в ситуації повного безладу і панічного відступу польських військ вирвався з тюрми "Бригидки" у Бресті. І невдовзі представники крайової організації ОУН розпочали дискусії з новообраним керівництвом організації, яке очолив Андрій Мельник – давній товариш Євгена Коновальця. Нарешті, 10 лютого 1940 року в Кракові було створено Революційний провід ОУН, який і очолив Степан Бандера. Організація де-факто розділилася на дві, часом непримиренні, фракції українського націоналістичного руху – бандерівців і мельниківців. Але це вже інша, не менш цікава історія…

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
Монстры возвращаются: Анонсирован фильм «Годзилла и Конг: Супернова»
GameMag
2025-05-09T22:16:21Z
Умер режиссер «Страха», «Карточного домика» и клипов Мадонны Джеймс Фоули
ZN UA
2025-05-09T22:04:51Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
2025-05-04T04:51:29Z
Россия сразу поддержала 30-дневное перемирие в Украине, — Песков
Фокус
2025-05-09T22:00:15Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
США нашли альтернативу аннексии Гренландии - СМИ
Корреспондент
2025-05-09T21:57:08Z
Макрон показал фото с лидерами Европы по дороге в Киев: впервые четверка направляется в Украину вместе
ZN UA
2025-05-10T00:46:38Z
СБУ уволилила топ-чиновника после публикации в СМИ
Корреспондент
2025-05-10T00:27:12Z
Враг уже близко: РФ готовит наступление на Днепропетровщину
Comments UA
2025-05-09T21:06:42Z
Кадыров попросил, чтобы его уволили с должности главы Чечни
Comments UA
2025-05-06T15:15:29Z
В Кремле заявили, при каких условиях могут прекратить огонь в Украине
Comments UA
2025-04-27T18:27:28Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
2025-05-03T15:30:37Z
Делал селфи: Зеленский вышел в центр Киева и фотографировался с людьми, — соцсети
Фокус
2025-05-07T18:18:33Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Оформление наследства: можно ли это сделать, если наследодатель проживал ВОТ
ZN UA
2025-05-10T00:12:01Z
Уроки языка: как сказать на украинском голубика
ZN UA
2025-05-09T21:04:34Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
Военный учет 17-летних: с чем у юношей могут возникнуть проблемы
TSN
2025-05-04T10:48:54Z
Зачем нужно ходить спиной вперед 27 апреля и где нельзя оставлять алкоголь сегодня: приметы и запреты на Стефана
Знай
2025-04-27T02:03:32Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Болезнь, уничтожающая сады: как не дать курчавости листьев испортить персик
Gazeta UA
2025-05-10T00:00:02Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
Травмы при беге останутся в прошлом: ученые нашли возможное спасение для бегунов
Фокус
2025-05-09T17:45:12Z
Будущее, окутанное дымом: ученые выяснили, как каннабис влияет на мужскую фертильность
Фокус
2025-05-09T17:15:37Z
Ученые разработали технологию 3D-печати внутри тела с помощью звука
Корреспондент
2025-05-09T15:57:59Z
Этот сезонный овощ может быть опасным: что известно о редиске
Comments UA
2025-05-09T15:27:56Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
2025-05-07T04:45:58Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
Фанаты Metallica вызвали землетрясение в США
Корреспондент
2025-05-09T21:00:44Z
14-летняя девушка чуть не сгорела из-за удара током на электричке под Киевом: видео не для слабонервных
Telegraf
2025-05-09T18:51:28Z
ВСУ "поздравил" Белгород с 9 мая: пострадали росгвардеец и заместитель губернатора. ВИДЕО
Новости Украины
2025-05-09T17:54:44Z
БЭБ предотвратило контрабанду 17 тысяч вейпов
Корреспондент
2025-05-09T17:33:30Z
Водолаз погиб, пытаясь поднять утонувшую яхту миллиардера из Британии
Фокус
2025-05-09T17:15:46Z
"Добрый вечер, мы из ПриватБанка": украинцев заставляют добровольно перечислять деньги в россию - новая мошенническая схема
Знай
2025-04-27T12:12:52Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Внешняя разведка назвала "маловероятным" укрепление рубля
Корреспондент
2025-04-27T16:01:15Z
Новая консоль Nintendo Switch 2: тарифная война может повлиять на продажи
Хвиля
2025-05-10T00:33:26Z
Европейский рынок недвижимости теряет $13 миллиардов инвестиций
Хвиля
2025-05-09T22:21:59Z
Энергетическая стратегия: Польша и Чехия делают ставку на малые модульные реакторы
Хвиля
2025-05-09T20:24:45Z
На украинских АЭС работают пять энергоблоков - МАГАТЭ
Корреспондент
2025-05-09T18:46:42Z
Ассоциация производителей цемента призывает Кабмин обратиться в ЕС по отсрочке CBAM
Апостроф
2025-05-09T18:39:30Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Как подкачать шину без насоса: практические советы для водителей
Gazeta UA
2025-05-10T00:33:39Z
Спортивный жеребец из 90-х: американец сделал из легендарного Mercedes мощную "конфетку"
Знай
2025-05-09T18:51:44Z
Kia представила новый минивэн Carens Clavis
Корреспондент
2025-05-09T18:24:50Z
Стала известна полезная для водителей функция Google Maps, которая поможет избежать штрафов
UAToday
2025-05-09T16:09:41Z
Первый в мире летающий автомобиль продадут за $1 млн: когда AirCar появится на рынке
Фокус
2025-05-09T15:36:44Z
Mitsubishi возвращается на рынок электромобилей
Корреспондент
2025-05-09T15:36:14Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
Аномальный холод и дожди: Украину ждет суровая погода до 11 мая
Хвиля
2025-05-09T20:51:11Z
ВСУ два дня держат Теткино в Курской области: россияне бегут
Новости Украины
2025-05-09T20:21:35Z
Эта болотистая окраина стала символом украинской свободы: сегодня здесь самый центр Киева
Telegraf
2025-05-09T19:48:40Z
В ГУР показали беспилотные дрононосцы, атакующие цели в Крыму
Комсомольская правда
2025-05-09T18:58:48Z
Ограничение движения транспорта в Киеве 10 мая: в КГВА назвали причину и предупредили горожан
Политека
2025-05-09T18:01:43Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
В Украине есть мистическая поляна, куда молнии бьют снова и снова. Где ее можно увидеть
Telegraf
2025-05-09T23:34:58Z
Гороскоп на субботу 10 мая 2025 года
UAToday
2025-05-09T16:09:13Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
Гороскоп на 10 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-09T16:09:13Z
Что произошло с исчезнувшими украинскими городами: 5 историй о городах-призраках
Comments UA
2025-05-09T15:48:59Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
Ушел, и вряд ли вернется: отец Фьюри о боксерской карьере своего сына
Корреспондент
2025-05-09T21:24:04Z
Переход Вирца из Байера в Баварию за 100 млн евро: известны детали
Корреспондент
2025-05-09T20:42:46Z
Магучих с рекордом сезона выиграла престижный турнир в Катаре
Telegraf
2025-05-09T20:22:51Z
Гвардиола: Рассчитываем в следующем матче на участие Холанна
Корреспондент
2025-05-09T20:15:51Z
Ожидается разбор полетов: Шовковский остался недоволен игрой команды
Корреспондент
2025-05-09T19:45:56Z
Пояса просто украдены: отца Фьюри гложет обида за поражения сына
Корреспондент
2025-05-09T19:21:03Z
Толкнул, ибо был зол: Дюбуа о том, почему захотел лишить равновесия Усика
Корреспондент
2025-05-09T18:18:06Z
Магучих в Дохе выигрывает турнир, оказавшись на подиуме на пару с Левченко
Корреспондент
2025-05-09T18:03:00Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
СМИ: Zenless Zone Zero не оправдала ожиданий miHoYo — создатели Genshin Impact делают свою Grand Theft Auto
GameMag
2025-05-09T22:22:52Z
Мрачное фэнтези по мотивам легенд о короле Артуре: Трейлер предзаказов Tainted Grail: The Fall of Avalon на Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-09T22:16:44Z
Killing Floor 3 выпустят 24 июля — релиз отложили на четыре месяца для доработки
GameMag
2025-05-09T22:16:18Z
"Зачем нам поддерживать Xbox?": Мультиплатформенная стратегия Microsoft вызывает недоумение у издателей — СМИ
GameMag
2025-05-09T18:30:09Z
«Безопасный» Палач Рока: появились первые оценки и сравнение версий шутера DOOM: The Dark Ages
GameMag
2025-05-09T16:37:54Z
"Не могу поверить, сколько я выиграл": мужчина потратил 750 долларов на лотерейные билеты
Фокус
2025-05-09T14:36:21Z
У річці на Буковині масово гине риба
AgroNews
2025-05-09T14:19:36Z
Популярный мессенджер наконец-то добавил опцию, которая была уже у всех: что это
Фокус
2025-05-09T14:06:27Z