MY.UAНовини
Будівельники українського "зіккурату": що відомо про загадкову Катакомбну культуру
Будівельники українського "зіккурату": що відомо про загадкову Катакомбну культуру

Будівельники українського "зіккурату": що відомо про загадкову Катакомбну культуру

Бронзове століття на території України нудним не було.

Серед народів, які населяли територію сучасної України у бронзовому столітті, напевно найвідомішою залишається Катакомбна культура.

Завдяки роботі археологів, загальна поінформованість про цей період зростає.

Катакомбна культура здебільшого асоціюється з кочівниками, але постійні поселення в них теж були.

А деякі їхні пам’ятки взагалі могли б за кращих обставин затьмарити британський Стоунхендж.

Але про все по черзі.

Хто всі ці люди?.

Свідчення перебування людей Катакомбної культури можна знайти на широких теренах від Румунії до Уральських гір.

А існувала вона в період приблизно від 2500 до 1950 до нашої ери, тобто близько чотирьох тисяч років тому.

Більш рання Ямна культура на піку свого розвитку розселилася на величезних територіях, де зазнавала впливу сусідніх народів.

Ця поступова трансформація зрештою призвела до того, що багато "пост-ямних" культур виявилися дуже несхожими один на одного.

Розселення Катакомбної культури обведено пунктиром.

Генетично Катакомбна культура сильно нагадує "ямників", проте в останні роки було виявлено їхній зв’язок з населенням Кавказу та Європи.

Щодо сучасних українців, то дослідження показали, що вони ближчі до людей Ямної культури, ніж до Катакомбної.

Це вагомий аргумент у бік того, що "катакомбники" швидше за все не були нашими предками.

Якщо попередня Ямна культура відрізнялася карими очима, каштановим волоссям і "проміжним" кольором шкіри, то у "катакомбників" вже зустрічаються маркери, що відповідають за світлу шкіру та світле (а можливо навіть і руде) волосся.

Середній зріст у чоловіків складав 165-175 сантиметрів, а у жінок 155-165 см.

Одна з реконструкцій лиця чоловіка "катакомбника".

До речі, наприкінці 2023 полтавські археологи змогли відновити зовнішній вигляд шаманки Катакомбної культури, а подивитися на неї можна навіть у віртуальній реальності.

Свою назву ці люди отримали від традиції ховати своїх померлих у глибоких ямах із характерною бічною камерою, в яку поміщали тіло.

Вхід у камеру зазвичай закривали колесом.

Реконструкція місця поховання.

Ну майже.

"Ямники" у свій час стали першою європейською культурою, яка перейшла до кочового способу життя, тому не дивно, що тривалий час "катакомбники" теж сприймалися як високомобільні скотарі.

Втім, у Катакомбної жодних підтверджень такої практики виявлено поки що не було.

Однак коні все ж таки були невідійманою частиною життя цих людей, про що говорять хоча б повсюдні знахідки легких двоколісних "колісниць".

Повноцінною колісницею цей візок, втім, ще не був, оскільки його відмінна риса — колесо зі спицями — на той час ще не було винайдено.

Але можна побачити, що роботи у цей бік уже велися.

"Колісниця" катакомбників.

Масивні чотириколісні вози теж залишалися у використанні, але, швидше за все, вони запрягалися биками.

Все це вже напевно створює в голові образ напівдиких племен, які бродять туди-сюди за стадами корів, овець чи коней.

Але є і свідчення того, що місцями вони все ж таки створювали повноцінні поселення і займалися землеробством.

Наприклад, рештки будівель з кам’яним фундаментом було виявлено біля Матвіївки (Миколаївська область) та Мартового (Харківська область).

До речі, любителі історії, напевно, знають про острів Байда (або Мала Хортиця) на Дніпрі, де Дмитро Вишневецький заснував прототип Запорізької Січі.

Так ось, цей острів та його оборонний потенціал оцінили ще "катакомбники", які звели на ньому кам’яну фортецю з ровом! (Заради справедливості слід зазначити, що перше поселення там датується ще часом Середньостогівської культури 4500-3500 років до нашої ери).

На жаль, через активне використання острова в не такі віддалені часи, ми навряд чи зможемо сказати, як виглядала фортеця "катакомбників".

Однак сам факт її наявності там говорить як мінімум про те, що їхнє життя мирним не було.

А також, що вони могли за бажання будувати комплексні структури.

На зразок Молочанського святилища.

Потрібно збудувати зікурат!.

Молочанське святилище в основному асоціюється з ритуалами слов’ян, проте воно було збудовано раніше.

Набагато раніше.

До часів приходу наших предків у ці землі, йому вже було понад дві тисячі років!.

Йдеться про курган заввишки 8 метрів і діаметром у сотню метрів, розташований біля населеного пункту Виноградне (Запорізька область).

Розкопки тут велися ще на початку 80-х років минулого століття під керівництвом доктора історичних наук Сергія Пустовалова.

Під час розкопок було виявлено поховання людей Ямної культури, що говорить про те, що навіть за часів "катакомбників" місце вже давно використовувалося.

Втім, саме представники Катакомбної культури (або принаймні люди, які жили в той же період) почали будувати щось, що Пустовалов порівнює з шумерським зікуратом в Урі (Месопотамія).

Зіккурат в Урі.

"Виявлене святилище є унікальною спорудою.

У Північному Причорномор'ї відомі кургани без поховань, які використовувалися, можливо, як святилища, але їх конструкція різко відрізняється від описаного вище.

Це, як правило, насип з плоскою верхівкою.

Ідея платформи із складними пандусами налічує тисячолітню історію на Близькому Сході.

Зіккурати в Урі, Вавилоні припускають наявність складного пандусу, де головна дорога розходиться на два чи три спуски.

Наявність у святилищі стел між північними входами та вівтарем на верхівці нагадують про ритуали, що існували у хетів", — писав Пустовалов.

Спочатку комплекс мав форму, що нагадує зірку, від якої в різні боки відходили 13 доріг.

Але через багато років активного використання він набув більш звичного вигляду кургану.

Фаза 1.

Фаза 2.

Фаза 3.

Вид на місце розкопок зверху.

Щоб яскравіше проілюструвати стародавність цього комплексу, можна згадати, що відомий у всьому світі Стоунхендж почали будувати десь у 3100 до н.

е., а завершили приблизно в 1600 році до н.

Молочанське святилище було створено у період 2000-1800 років до н.

Тобто хоч Стоунхендж почали будувати раніше, але закінчили роботи пізніше.

Виходить, період активного використання обох пам’яток приблизно збігався.

Хіба не вражає?.

Шкода, але 2022 року Виноградне опинилося під російською окупацією, а тому про долю унікального стародавнього святилища залишається лише здогадуватися.

На жаль, не буде великим сюрпризом, якщо виявиться, що росіяни зруйнували його або розібрали на будматеріали для землянки в якійсь Сизрані.

Однак закінчувати на песимістичній ноті автору не хотілося б, а тому розглянемо ще одну "слизьку" гіпотезу.

Здавалося б, до чого тут давня Греція.

В археологічних колах в останні роки звучать припущення, що Катакомбна культура є предтечею Мікенської цивілізації — попередниці тієї самої класичної "давньої Греції".

Можна було б подумати, що це звичайна конспірологія, але на схожості вказав відомий археолог та історик Девід Ентоні у своїй книзі "Кінь, колесо та мова" (The Horse, the Wheel, and Language).

Ця робота вважається однією з найавторитетніших у сфері індоєвропейської історії.

"Катакомбники" зникли з території України десь 1950 року до нашої ери, а Мікенська цивілізація з’явилася близько 1800 року до нашої ери.

Люди в обох суспільствах практикували схожий стиль поховання з бічними камерами, а також вели войовничий спосіб життя з великою значимістю зброї та колісниць серед еліт.

Крім того, є схожості й в деяких предметах побуту, на кшталт нащічників для коней та дизайну списа.

Крім того, прихильники цієї теорії вказують і на те, що золота "маска Агамемнона" (знайдена в 1876 році в Мікенах Генріхом Шліманом) дуже ж нагадує глиняні маски "катакомбників", які періодично знаходять у їх похованнях.

Втім, "маска Агамемнона" була виготовлена приблизно на 400 років пізніше за глиняні маски Катакомбної культури, а це досить значний термін.

Маска катакомбників.

Маска Агамемнона.

Противники цієї гіпотези вказують також, що у мікенців є лише дуже маленька частка генетичного матеріалу східних степовиків, та й чітких свідчень їх проникнення до Греції нині немає.

Тому безперечно можна сказати лише одне — припущення про "катакомбне" коріння Мікенської цивілізації хоч і гарне, але краще почекати більш вагомих аргументів.

То куди вони поділися?.

Хоча на карті території "катакомбників" виглядають великими, але за фактом вони були практично порожніми.

Оцінка чисельності древнього населення справа складна і не завжди точна, особливо коли йдеться про кочовий народ.

Виходячи з кількості курганів, поселень та поховань вчені вважають, що чисельність усіх людей Катакомбної культури, які жили в один момент часу, можна оцінити приблизно в 50-100 тисяч осіб.

Якщо взяти за середню популярну в інтернеті оцінку у 60 тисяч осіб, то для порівняння можна сказати, що це приблизна кількість населення міста Бориспіль на 2022 рік.

Вважається, що період зникнення "катакомбників" збігається з часом, коли до Європи прийшла посуха, що зробило скотарство дуже проблемним.

На тлі цього з північного Кавказу їх видавлюють представники південнокавказької Лолінської культури, цей процес супроводжувався жорстокими конфліктами (цей час, до речі, вважається найкривавішим періодом в історії Каспійсько-Понтійського степу).

І обидві культури в результаті були витіснені Зрубною культурою, яку через кілька століть змінять або поглинуть скіфи.

Генетичні дослідження показують, що частина людей Катакомбної культури була асимільована "зрубниками" і фактично нікуди не йшла зі своєї землі, просто перейшла до повністю осілого способу життя заради стабільного врожаю зернових.

Деякі групи могли мігрувати в інші місця, які більш підходили для тваринництва, однак через нечисленність вони втратили свої відмінні риси та змішалися з локальними народами.

Хай там як, близько 1950 року до нашої ери Катакомбна культура припинила своє існування, хоча її спадок деякий час проглядався у традиціях пізніших культур.

Теги за темою
Україна
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Венгрия временно ограничит движение грузовиков
Корреспондент
2025-04-30T15:46:13Z
Журналист Бутусов признал близкую к ЦПК Безрукову причастной к покупке бракованных мин для армии
Знай
2025-04-30T15:33:48Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
В Воздушных силах показали, как пилот МиГ-29 уничтожает «шахед»
Апостроф
2025-04-29T12:43:07Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Путин ответил на предложение Зеленского не бить по гражданским объектам и вспомнил удар по Сумам
Comments UA
2025-04-21T17:31:01Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
В Кремле заявили, при каких условиях могут прекратить огонь в Украине
Comments UA
2025-04-27T18:27:28Z
Правительство Швейцарии спросит у граждан мнение об углублении отношений с ЕС
Европейская правда
2025-04-30T16:04:33Z
Полиция заблокировала работу карьеров и заводов, находящихся под санкциями
Корреспондент
2025-04-30T15:55:21Z
Шойгу заявил о готовности России применить ядерное оружие
ZN UA
2025-04-24T10:12:30Z
Трамп обратился к Путину после удара по Киеву: Стоп
Comments UA
2025-04-24T19:51:18Z
Глава правительства Канады назвал главную угрозу миру
Корреспондент
2025-04-19T10:09:43Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
Королева Ozempic: известная певица похвасталась резкой потерей веса
Фокус
2025-04-30T15:42:59Z
Анатолий Анатолич ошеломил кардинальными изменениями за 13 лет: звезды забавно отреагировали
TSN
2025-04-30T14:56:59Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
В РФ спрогнозировали влияние пошлин США на российскую экономику
Корреспондент
2025-04-30T15:51:59Z
Из-за долгов энергорынки в Украине не смогут эффективно работать — отчет Центр Разумкова
Апостроф
2025-04-30T15:51:38Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Звонок "из банка" обернется потерей 34 600 гривен: клиентов Приватбанка предупредили
Знай
2025-04-21T20:10:23Z
Внешняя разведка назвала "маловероятным" укрепление рубля
Корреспондент
2025-04-27T16:01:15Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
Гауляйтер Новой Каховки заочно получил почти 10 лет тюрьмы
Лига
2025-04-30T15:54:12Z
Вокруг Иерусалима вспыхнули лесные пожары: людей эвакуируют, нужна помощь из-за границы
Апостроф
2025-04-30T15:39:05Z
В Германии взорвался аккумулятор электросамоката, пять человек получили ранения
Известия Киев
2025-04-22T09:28:14Z
Полиция задержала экс-главу Броварской РГА, который устроил пьяное ДТП с погибшими: в чем еще его подозревают
Telegraf
2025-04-17T16:57:23Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Минобороны просит Минздрав разбронировать отдельных медицинских работников
Лига
2025-04-30T16:00:53Z
Пивной живот: развитие каких смертельных болезней может спровоцировать
Comments UA
2025-04-30T15:51:33Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
Капитальный ремонт «Охматдета» начнут в июне
ZN UA
2025-04-30T15:06:32Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
В мэрии Киева назвали даты "последнего звонка" в школах и выдачи аттестатов
Апостроф
2025-04-30T15:48:25Z
В DeepState заявили, что россияне на фронте наращивают количество штурмов
ZN UA
2025-04-30T15:39:28Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
Россияне атаковали жилую застройку в густозаселенном районе Одессы, детали
Фокус
2025-04-21T23:27:56Z
Россияне атаковали поселок под Купянском, загорелся дом
Корреспондент
2025-04-21T07:06:54Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Кристально чистая вода, форель и медведи: сколько стоит и как можно отдохнуть на Синевире
Telegraf
2025-04-30T15:54:22Z
Не используйте уксус и соду: как избавиться от сорняков на огороде, не навредив будущему урожаю
Telegraf
2025-04-30T14:49:08Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
Самый удивительный город Аляски, где все жители живут в одном доме
Comments UA
2025-04-30T14:36:42Z
Как обустроить рабочее место дома для максимального комфорта и производительности
Факти ICTV
2025-04-30T14:34:28Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
Звезда Ривер Плейта отказывается от всех топ-клубов ради предложения Реала
Корреспондент
2025-04-30T15:51:41Z
FAVBET стал титульным спонсором ФК «Рух»
Апостроф
2025-04-30T15:33:52Z
Зарплату урезали вдвое: форвард Ювентуса все же предпочел остаться в клубе
Корреспондент
2025-04-30T15:30:09Z
Клуб АПЛ запретил порноактрисе посещать стадион
Корреспондент
2025-04-30T15:00:53Z
Бавария близка к усилению "новым Видалем"
Корреспондент
2025-04-30T14:15:56Z
Пихаленок вызвал интерес нескольких европейских клубов
Корреспондент
2025-04-30T13:25:50Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Птицы больше не страшны: как всего одна вещь защитит ваш автомобиль и придаст блеск
Знай
2025-04-30T14:52:59Z
Стойка стабилизатора: когда заменять и как выбрать
Gazeta UA
2025-04-30T13:18:30Z
Зеленый цвет светофора исчезнет: какие изменения ждут украинских водителей с 1 мая
Comments UA
2025-04-30T10:12:09Z
Феррари готовит крупные обновления болидов на сезон 2025 года
Корреспондент
2025-04-30T06:30:30Z
Три дисплея, семь мест и полный привод: представлен обновленный Volkswagen Talagon
Gazeta UA
2025-04-29T22:15:46Z
Длиннее Bentley Bentayga: дебютировал самый большой кроссовер Volkswagen
Фокус
2025-04-29T16:43:54Z
BMW начинает использовать ИИ для проверки качества авто
Корреспондент
2025-04-29T15:33:36Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
Ученые объяснили, как во Вселенной появились золото, платина и уран
Факти ICTV
2025-04-30T16:03:26Z
Первый пушистик в истории: когда в Америке появились домашние коты
Фокус
2025-04-30T16:00:31Z
Apple готовит революцию? Что известно про складной iPhone 18 Ultra
Знай
2025-04-30T15:51:49Z
Returnal вышла на PlayStation 5 Pro в честь четырёхлетия
GameMag
2025-04-30T15:49:15Z
Опасные нюансы. Новые российские дроны-камикадзе
Корреспондент
2025-04-30T15:42:47Z
Assassin's Creed Shadows может получить мультиплеерный режим
GameMag
2025-04-30T15:28:48Z
Nintendo выпустила крупное обновление для Switch перед запуском Switch 2 — владельцы консоли столкнулись с неприятным ограничением
GameMag
2025-04-30T15:28:36Z