Адміністрація Байдена сповільнила поставки зброї в Україну у 2024 році – Reuters
Адміністрація попереднього президента США Джо Байдена, охоплена внутрішніми суперечками та сумнівами, у 2024 році сповільнила постачання зброї Україні, йдеться у матеріалі Reuters. Таким чином Україна отримала лише половину обіцяної допомоги.
Агентство з посиланням на двох помічників конгресменів, американського чиновника і законодавця, які знайомі з інформацією, пише, що до листопада нібито було поставлено лише близько половини від загальної суми в доларах, яку США пообіцяли виділити у 2024 році з американських запасів. Серед іншого, за словами джерел, на початок грудня 2024-го Україна отримала лише 30%обіцяних бронемашин.
«Рішення щодо ключових поставок озброєнь в Україну гальмувалися не лише через багатомісячні затримки в Конгресі, але й через внутрішні дебати щодо ризиків ескалації у відносинах з Росією, а також через занепокоєння з приводу того, чи достатніми є американські запаси озброєнь. Плутанини додавала хаотична система відстеження озброєнь, в якій навіть визначення поняття «доставлено» відрізнялося в різних видах збройних сил США», - йдеться у матеріалі.
Найбільше затримки позначились під час ухвалення Конгресом рішення про виділення додаткової допомоги Україні, що затягнулось на місяці. Однак попри те, що згодом у Байдена заявили про начебто різке збільшення об’ємів допомоги, особливо з жовтня до дня інавгурації, щомісячна допомога від США досягла середньомісячного показника в розмірі 1,1 мільярда доларів, що нічим не більше, аніж у перший рік війни.
Видання зазначає, що за останні 12 місяців каденції Байдена Україна втратила майже всю територію, яку відвоювала в ході контрнаступу у 2023 році.І хоч деякі аналітики вважають, що немає чіткого зв'язку між затримками допомоги та територіальними втратами України, вказуючи на нездатність Києва вирішити інші проблеми, однак визнають, що і з боку США та ЄС не було чітких стратегічних кроків.
«Війни ніколи не виграються і не програються пакетами допомоги. Для цього потрібна стратегія, планування сил, застосування сил, лідерство, моральний дух військ та інші речі, а не лише допомога, що надходить. Але якщо мета полягає в тому, щоб почати відбивати російські сили або зайти в глухий кут, то того, що було надано Україні, було недостатньо», - сказав президент Департаменту оборони і безпеки Центру стратегічних і міжнародних досліджень Сет Джонс.
І хоча впродовж літа США заявляли, що поставили все обіцяне, однак проведені генеральним інспектором Пентагону і Управлінням урядової підзвітності розслідування показали, що адміністрація, схоже, не знала, скільки зброї було поставлено, або наскільки запізнювалися поставки.
Водночас після зняття кандидатури із президентських перегонів Байден запитував оточення, чи варто знімати обмеження на поставки зброї, але думки радників розділилися.
«Салліван виклав аргументи «за» і «проти», але не зайняв жодної позиції. Карпентер стверджував, що Росія навряд чи змістовно відреагує на послаблення американських збройових обмежень та заявив, що кампанія гібридної війни буде продовжуватися незалежно від цього. Браун і Остін не погодилися, стверджуючи, що Росія може піти на ескалацію в інші способи, в тому числі націлившись на американських військових за кордоном. Кірбі погодився. Байден не дійшов негайного висновку, сказавши своїй команді, що йому треба подумати. Але незабаром президент США знову відмовився від цієї ідеї», - йдеться в матеріалі
Reuters зазначає, що Пентагон не надав відповіді про загальну оцінку того, скільки обіцяної зброї зі запасів США було доставлено в Україну минулого року, але речник відомства запевнив, що станом на 10 січня США поставили 89% критично важливих боєприпасів і 94% протиброньових систем. План, який все ще діяв, коли Трамп вступив на посаду 20 січня, полягає в тому, щоб поставити більше бронетехніки наступного літа, сказав інший чиновник США.