MY.UAНовини
Курс валют в Україні: долар стрімко летить донизу – так дешево давно не було, купувати чи продавати
Курс валют в Україні: долар стрімко летить донизу – так дешево давно не було, купувати чи продавати

Курс валют в Україні: долар стрімко летить донизу – так дешево давно не було, купувати чи продавати

Потенціал зміцнення гривні був недооцінений, кажуть експерти. Утім, вважають, що американській валюті дешевшати вже нема куди.

Гривня продовжує "відвойовувати" у долара втрачені позиції і робить це досить швидко: за останній тиждень січня американська валюта так подешевшала, що докурсу42 гривні за один готівковий долар залишилось зовсім небагато.

Чому низхідний тренд продовжує набирати силу, чого очікувати від курсу у перший тиждень лютого, що наразі вигідніше – долар, євро чи є інші варіанти, читайте в щотижневому аналітичному проєкті ТСН.ua.

Ви також дізнаєтеся:                                                                                                                         

  • що відбувається на готівковому ринку валюти;
  • чого очікувати від курсу на тижні від 3 до 9 лютого;
  • продавати чи купувати готівкову валюту.

Наші експерти: експерт Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин, голова секретаріату Ради підприємців при Кабміні економіст Андрій Забловський та фінансовий аналітик, член Українського товариства фінансових аналітиків Андрій Шевчишин.

Що відбувається на ринку валют

За інформацією спеціалізованих сайтів finance.ua та minfin.com.ua, на тижні від 27 січня до 2 лютого середній курс готівкового долара протримався стабільним – 42,30 грн/долар у продажу і 41,75 у купівлі – лише три дні, до середи, 29 січня. Надалі курс пішов донизу і на неділю, 2 лютого, впав до 42,15 (-15 коп за тиждень) і 41,60 (також -15 коп. за тиждень) грн/долар відповідно.

Найвища ціна продажу долара була 42,35 грн (-20 коп. за тиждень), найнижча – 41,86 грн/долар (-32 коп.). Максимальний курс купівлі становив 41,80 грн (-25 коп.).

За січень готівковий долар у продажу спершу здорожчав на 55 коп., сягнувши 43 грн за одиницю, потім подешевшав на 91 коп. Курс купівлі станом на 12 січня зріс на 47 коп., до 42,25 грн/долар, а на кінець місяця знизився на 70 коп. до 41,54. У підсумку долар за січень здешевшав у продажу на 40 коп., у купівлі – на 25 коп.  

Готівковий євро весь минулий тиждень дешевшав. На неділю, 2 лютого, курс знизився до 43,85 (-55 коп. за тиждень) і 43,30 (-41 коп. за тиждень) грн/євро відповідно у продажу і купівлі, тобто повернувся до значень, які були 26 січня. А за весь січень євровалюта здешевшала у продажу на 35 коп., у купівлі – на 20 коп.  

На нелегальному ринку, за даними сервісу "міняйло" (miniaylo) сайту finance.ua, де публікуються заявки на купівлю-продаж готівкової валюти між фізособами, за тиждень з 27 січня по 2 лютого  курс долара у продажу впав нижче 42 грн – у середньому до 41,93 грн/долар (-40 коп.). Курс купівлі склав 41,90 грн (-30 коп.). На думку експертів, нелегальний ринок майже завмер, бо клієнти не хочуть здавати валюту дешево, а міняйли в умовах невизначеності не купують її дорого.

Євровалюта після коливань її курсу у січні три тижні поспіль нарешті "визначилась": курс швидко пішов жонизу. Якщо 27 січня у продажу в міняйл було в середньому 44,52 грн/євро, то 2 лютого лише 44,02 (-50 коп.). У купівлі євро здешевшав з 44,15 до 43,75 грн за одиницю (-40 коп.)

Нацбанк за робочий тиждень зміцнив гривню до долара ще на 11 коп., до 41,82 грн/долар. А всього за січень офіційний курс гривні до долара зміцнився на 21 коп., 1 січня було 42,03 грн/долар, а 31-го – 41,82. У лютому регулятор продовжив курс на ревальвацію гривні: на понеділок, 3 лютого, офіційний курс встановлено на рівні 41,73 грн/долар (-9 коп. або на 30 коп. з початку року).

Офіційний курс євро протягом минулого тижня мінявся різноспрямовано, коливання були у межах 60 коп., від 43,51 до 44,15 грн/євро, це більше, ніж тижнем раніше. Всього за січень офіційний курс гривні до євро зміцнився на 18 коп., 1 січня було 43,69 грн/євро, а 31-го – 43,51. На 3 лютого регулятор встановив курс 43,32 грн/євро (-60 коп. за тиждень).

Співвідношення долар/євро зменшилось за тиждень з 1,05 до 1,04 долара за євро.

Андрій Шевчишин зазначив, що на міжбанківському ринку триває тенденція зростання пропозиції валюти і стабілізація попиту.

"Пропозиція валюти збільшилась на 15% у порівнянні з попереднім тижнем, – уточнив Андрій Шевчишин. – На готівковому ринку зниження попиту змінилось на його зростання, одна пропозиція валюти зросла більше. Ще одним чинником зниження курсу стало недавнє погашення валютних облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) на 350 млн доларів, тобто ринок на минулому тижні чекав додаткових надходжень валюти і, як наслідок, зниження курсу, тому купівля була неактивною".

Олег Пендзин додав, що Нацбанк, який, як відомо, є головним гравцем на міжбанківському ринку, посилено демонструє те, як фактор нещодавнього підвищення ним облікової ставки (відсотка, під який Нацбанк кредитує комерційні банки – Авт.) добре впливає на зміцнення гривні. Саме цим, на його думку, пояснюється те, що долар продовжує дешевшати.

Чого очікувати від курсу валют

Експерти зійшлись на думці, що низький курс долара досяг дна і тепер лише зростатиме.

"На готівковому ринку долар не перетне позначку у 42 грн у продажу, на поточному тижні матимемо середній курс у коридорі 42-42,10 грн/долар. Можливо, курс ненадовго зупиниться і піде вгору, бо на середину нинішнього року він має сягнути 44 грн/долар і вище", – вважає Олег Пендзин.

Андрій Шевчишин також згоден, що долару дешевшати далі вже нема куди.

"На поточному тижні погашень валютних ОВДП не буде, Мінфін, за інсайдерською інформацією, валюту теж не продаватиме, тобто пропозиція на безготівковому ринку навряд чи збільшиться, – аналізує Андрій Шевчишин. – А от попит зростатиме завдяки збільшенню імпорту енергоносіїв, бо, за прогнозами синоптиків, повертаються морози, газу для опалення потрібно буде більше, а в українських газосховищах його запаси вже невеликі. Очевидно, що вищий курс на міжбанку потягне за собою і готівковий ринок, тренд зміниться на висхідний і знову почне наближуватися до 42,5 грн/долар у продажу".

Андрій Забловський визнав, що потенціал ревальвації, тобто зміцнення гривні, був недооцінений.

"Очікувалось, що гривня більше не дорожчатиме, – вважає Андрій Забловський. – Та завдяки таким діям Нацбанку як підвищення облікової ставки і значний продаж валюти, а також таким чинникам, як зростання на кінець січня пропозиції валюти і зменшення попиту на неї, курс на міжбанку поступово опустився нижче 42 грн/долар. В останній робочий день минулого тижня, п’ятницю, курс ще впав на 12 коп. порівняно із четвергом: до 41,65-41,69 грн/долар (купівля-продаж). Тепер почнеться зворотній процес. На тижні не буде стрибка курсу вгору, зокрема, готівковий долар може подорожчати у межах 10 копійок як у продажу, так і в купівлі. Але у цілому тиждень пройде спокійно".

Продавати чи купувати валюту

Двоє експертів прийшли до висновку, що наразі варто купувати валюту, бо дешевше вже не буде.

Андрій Шевчишин говорить, що наступного тижня вдалий час купувати готівкові долари і євро, бо такого сприятливого моменту може надалі й не бути, курс піде вгору. Втім він уточнив: вкладення у валюту – це на перспективу, на рік-два, а швидкий і високий заробіток за рахунок відсотків – до 17% річних – наразі дадуть лише гривневі ОВДП.

Андрій Забловський також вважає, що курси долара і євро зараз на мінімумі, тому купівля буде вигідною.

Та експерт наголосив: купівля зараз дешевої валюти не є самоціллю.

"Якщо купити зараз 200-300 доларів про запас і забути про них надовго – це одна справа, – вважає експерт. – Якщо мова йде про купівлю 2-3 тисяч доларів, то вигідніше придбати не валюту, а приміром, короткострокові гривневі ОВДП. Через три місяці матимете помітний прибуток, понад 4% від вкладеної суми. Тим хто не вірить у міцну гривню, можна купити валютні ОВДП з дохідністю 4,5% але за рік".

Олег Пендзин зазначив, що дохідність гривневих інвестиційних інструментів ще зросла, бо долар подешевшав, а відсотки по ОВДП збільшились у середньому з 16% до 17% річних. Банки також підняли або готуються підняти відсотки по гривневих депозитах. Тому він радить не експериментувати з інвестиціями у долар, курс якого останнім часом коливається то догори, то донизу, а покластися на гривню. Та є один нюанс: несподіванок точно не буде лише з короткотерміновими депозитами або ОВДП, тобто з такими, чий термін дії не перевищує три місяці.

"Під час війни три місяці – це реально прогнозований період часу щодо можливих змін на фінансовому ринку або щодо їх відсутності. А у найближчі 90-100 днів не вбачається якихось кардинальних потрясінь, котрі можуть обвалити курс гривні", – пояснив Олег Пендзин.  

А от продавати валюту без крайньої необхідності не варто, бо курс низький, вважають фахівці. Якщо є можливість, варто зачекати, невдовзі буде дорожче.

Чи повернеться курс долара в Україні до 20 чи 30 гривень: відповідь економіста

У лютому для частини українців діятиме новий тариф на світло: скільки доведеться платити

Навіщо Росії Дніпропетровська область: офіцер ЗСУ зробив несподівану заяву

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Шедевр за майже пів мільярда доларів: як виглядає найдорожча картина у світі
24tv
2025-11-25T10:36:32Z
"Чіткий план": Jerry Heil здивувала метою повернення на Нацвідбір Євробачення
GlavRed
2025-11-25T10:24:18Z
Легендарну Бріжит Бардо знову госпіталізували - що відомо
GlavRed
2025-11-25T10:21:32Z
Він неодноразово ішов з професії: де зараз відомий український актор Роман Ясіновський
24tv
2025-11-25T10:18:47Z
Фільм «Війна тітки Світлани», знятий у Франківську, збирає на дрони у США та Канаді
УкраинФорм
2025-11-25T10:09:46Z
"Розлучилася з найпрекраснішим чоловіком": Могилевська зробила гучне зізнання
GlavRed
2025-11-25T09:39:55Z
Змінився до невпізнання: як на початку кар'єри виглядав MELOVIN, який відмовився від Нацвідбору
24tv
2025-11-25T09:39:05Z
"Шахед прилетів у квартиру": українські зірки показали, як пережили удар РФ
GlavRed
2025-11-25T09:24:58Z
Кольори, у яких не можна зустрічати Новий рік 2026: забудьте про них
24tv
2025-11-25T09:18:46Z
"Нова Пошта" підвищує ціни: наскільки та коли зросте вартість доставки
Фокус
2025-11-25T12:00:21Z
Золото "полетіло" вгору: ціна цього металу стрімко збільшується
24tv
2025-11-25T11:06:28Z
Компанія «Екіпаж» у цифрах: ключові переваги та можливості виробництва
Мій Харків
2025-11-25T11:04:56Z
160 жителів Нью-Йорка отримають по $12 000 у криптовалюті
InternetUA
2025-11-25T11:04:05Z
На Одещині будують завод з виробництва солі у промислових масштабах
УкраинФорм
2025-11-25T11:03:08Z
Подорожчання продуктів у Запоріжжі: ціни помітно ростуть
Политека
2025-11-25T11:00:50Z
На Хмельниччині господарство збільшило потужності для зберігання зерна
AgroPortal
2025-11-25T11:00:04Z
ЄС передав Миколаєву 36 комплектів сонячних енергосистем для критичної інфраструктури
УкраинФорм
2025-11-25T10:51:13Z
Держава профінансує проєкти індустріальних парків у Вінницькій та Тернопільській областях
Agravery
2025-11-25T10:45:40Z
Каллас відкинула можливість повернення Росії до G8
УкраинФорм
2025-11-25T12:18:13Z
Директор НАБУ анонсував нові підозри у рамках “Міндічгейту” - не в енергетиці
Комсомольская правда
2025-11-25T12:09:19Z
Апеляційна палата ВАКС залишила в силі запобіжний захід Чернишову
УкраинФорм
2025-11-25T12:03:51Z
Готові обговорювати: Лавров висловився про мирний план, який РФ отримала "неофіційними каналами"
Фокус
2025-11-25T12:00:24Z
Меланія Трамп зустріла різдвяну ялинку, яка прикрашатиме Білий дім
24tv
2025-11-25T12:00:06Z
Шість дронів РФ порушили повітряний простір Молдови, один із них упав на будинок
ГЛАВКОМ NET
2025-11-25T11:48:23Z
Трамп і Зеленський на порозі вирішальних переговорів щодо мирного плану - ЗМІ
GlavRed
2025-11-25T11:33:55Z
Президент Фінляндії заінтригував заявою про "вирішальні" дні для досягнення миру в Україні
TSN
2025-11-25T11:33:08Z
Путін повторив помилку Гітлера, війна закінчиться перемогою України в 2027-2028 роках – Дикий
GlavRed
2025-11-25T11:24:07Z
У Києві внаслідок масованого удару РФ кількість загиблих зросла до семи
ZN UA
2025-11-25T11:45:35Z
В Ефіопії вивергається вулкан, який спав 12 тисяч років: хмара попелу підлітає до Китаю
Фокус
2025-11-25T11:12:47Z
Російський удар пошкодив хаб мережі супермаркетів Novus: чи є загиблі
24tv
2025-11-25T11:06:36Z
Удар по житловому будинку в Києві: дрон влетів у квартиру, очевидці розповіли про страшну ніч
TSN
2025-11-25T11:03:28Z
Постраждалим від російської атаки на Київщині надають матеріали для відновлення житла
УкраинФорм
2025-11-25T11:03:06Z
У Харкові чоловіка підозрюють у нанесенні тяжких тілесних ушкоджень під час сварки
Мій Харків
2025-11-25T10:54:51Z
На Черкащині російський безпілотник знищив приватний будинок
УкраинФорм
2025-11-25T10:51:05Z
У Херсоні внаслідок обстрілу Дніпровського району поранений цивільний
УкраинФорм
2025-11-25T10:15:30Z
Катастрофічна аварія за участю McLaren – суперкар перетворився на купу металу
AutoCentre
2025-11-25T10:12:29Z
КДЮСШ «Школа Спорту» відкриває новий зал з греко-римської боротьби у Києві
Политека
2025-11-25T18:11:08Z
Підрозділи Повітряних сил України завершили курс підготовки в Норвегії
УкраинФорм
2025-11-25T11:03:56Z
Удари по порту «Новоросійськ»: джерело повідомляє, що міг бути пошкоджений великий десантний корабель
УкраинФорм
2025-11-25T11:03:06Z
Астрологиня назвала дату завершення війни в Україні: подробиці передбачення
TSN
2025-11-25T10:51:34Z
Розкриті технічні характеристики нової китайської гіперзвукової ядерної ракети Jinglei-1
InternetUA
2025-11-25T10:48:45Z
Письменниця хоче написати книжку про Фаріон. Донька загиблої проти
ГЛАВКОМ NET
2025-11-25T10:42:42Z
Сили оборони вразили низку стратегічних об’єктів окупантів
ГЛАВКОМ NET
2025-11-25T10:36:45Z
Зеленський нагородив почесною відзнакою 33 ОМБр
УкраинФорм
2025-11-25T10:36:41Z
Зеленський доручив розробити Національний план дій щодо захисту прав дитини до 2030 року
УкраинФорм
2025-11-25T10:33:38Z
РФ вигадала спосіб залучити медиків до роботи на окупованих територіях
ГЛАВКОМ NET
2025-11-25T11:03:13Z
Жир відпаде миттєво: як підручними засобами почистити ручки на газовій плитці
24tv
2025-11-25T10:24:39Z
Як зберігати квашену капусту в домашніх умовах
TSN
2025-11-25T09:51:34Z
Цей продукт вбиває ваше серце: кардіолог назвала найнебезпечніший вид м'яса
Знай
2025-11-25T09:51:04Z
Корисні властивості гарбузового насіння, як воно зміцнює організм
360ua.news
2025-11-25T08:51:53Z
У США вперше померла людина від пташиного грипу H5N5
ГЛАВКОМ NET
2025-11-25T08:00:40Z
Яку каву пити під час дієти: названо напій, який допомагає тримати форму
GlavRed
2025-11-25T02:54:38Z
Вчені розробили ШІ для діагностики рідкісних генетичних захворювань
InternetUA
2025-11-25T01:03:25Z
У Росії наростає дефіцит життєво важливих ліків - ЦПД
УкраинФорм
2025-11-25T00:57:12Z
Hyundai готує кросовер із рекордним запасом ходу
AutoCentre
2025-11-25T11:07:38Z
Дешевше за Skoda Enyaq: представлено новий флагманський кросовер MG
ЗаРулем
2025-11-25T10:57:46Z
Перетворили "Жук" на кросовер: японці повернули на ринок культовий VW Beetle
Фокус
2025-11-25T10:36:25Z
Фарба може просто злізти: за якої температури не варто мити авто взимку
GlavRed
2025-11-25T09:24:40Z
Stellantis показав електричний кросовер Leapmotor B03X для ринків Європи
AutoGeek
2025-11-25T09:21:30Z
Несподівано: Mitsubishi оголосила про масштабне повернення до Європи
ЗаРулем
2025-11-25T09:12:55Z
Одна зміна у цьому позашляховику робить сафарі ще більш чарівним
Топ Жир
2025-11-25T09:12:39Z
Кемпер LDV Deliver 9 ламає стереотипи та кидає виклик Volkswagen
AutoCentre
2025-11-25T09:03:07Z
Kia презентувала яскравий електрокросовер для серйозного бездоріжжя
Фокус
2025-11-25T08:45:44Z
Будинок на вулиці Стуса у Тернополі, який постраждав через атаку РФ, не підлягає відновленню
УкраинФорм
2025-11-25T12:00:45Z
Росіяни намагаються оточити Мирноград - ДШВ
УкраинФорм
2025-11-25T11:30:26Z
У «Дії» з'явилася нова військова облігація - Алчевськ
УкраинФорм
2025-11-25T11:27:48Z
Очікуйте сильний вітер та похолодання: коли Україну покине тепла погода
GlavRed
2025-11-25T11:16:40Z
Втрата цього міста буде критичною: експерти розібрали нову загрозу на фронті
24tv
2025-11-25T11:06:25Z
Погода 26 листопада: синоптикиня вказала на особливість завтрашнього дня
TSN
2025-11-25T11:03:39Z
З-під завалів дістали тіло чоловіка: у Києві кількість загиблих зросла до семи, 14 поранених
УкраинФорм
2025-11-25T11:03:10Z
Масована атака "Кинджалами", "Калібрами", "Іскандерами" та "Шахедами": де рухалися ворожі цілі
24tv
2025-11-25T10:57:33Z
Чоловіку у ТЦК дали повістку, але військові частини відмовлялись брати його на службу: яка причина
TSN
2025-11-25T10:51:48Z
Виберіть яйце та дізнайтеся, яка ви людина насправді: точний психологічний тест
TSN
2025-11-25T10:51:34Z
Чому красиві люди їдять виноград - чим він корисний для жінок
GlavRed
2025-11-25T09:54:53Z
Шеф-кухар розповів про звички молоді, які «вбивають» ресторанний бізнес
ГЛАВКОМ NET
2025-11-25T09:54:51Z
Чи потрібно розділяти світлі та темні речі перед пранням – остаточна відповідь
GlavRed
2025-11-25T09:54:34Z
Справжні паліндроми: 4 імені, які читаються однаково в обох напрямках
24tv
2025-11-25T09:39:51Z
Святкові прикраси, які можна купити на секонді: виглядають дорого, а коштують копійки
24tv
2025-11-25T08:45:53Z
Китайський гороскоп на завтра 26 листопада: Кроликам - гнів, Півням - суперечки
GlavRed
2025-11-25T08:39:56Z
Який колір принесе вам щастя та достаток: відповідь захована в даті народження
GlavRed
2025-11-25T08:27:57Z
Ви здивуєтеся результату: 3 несподівані додатки, які можуть значно покращити смак зеленого чаю
24tv
2025-11-25T08:12:15Z
Канада: як провінції створюють власні моделі відповідальної гри
MY.UA
2025-11-25T18:07:18Z
Смартфон середнього класу отримає гігантську батарею на 10 000 мАг: це новий стандарт
Фокус
2025-11-25T11:57:31Z
Найбезпечніший вулкан у світі несподівано вивергнувся: тисячі років вважався неактивним
Фокус
2025-11-25T10:45:38Z
Стало відомо, що було в листуванні звільнених працівників Rockstar
24tv
2025-11-25T10:45:35Z
Китай запустив безпілотний корабель на свою космічну станцію
УкраинФорм
2025-11-25T10:45:30Z
Покинутий тунель 40 років тому став токсичною пасткою: що там виявили дослідники
Фокус
2025-11-25T10:42:40Z
Астрономи могли виявити найбільш ранню і далеку чорну діру серед відомих
Фокус
2025-11-25T10:36:50Z
Космічний корабель Starliner компанії Boeing зможе перевозити лише вантажі, але не людей
24tv
2025-11-25T10:36:48Z
Літій-іонним акумуляторам знайшли заміну: їхню головну проблему вирішило повітря
Фокус
2025-11-25T10:21:20Z
Хвороба Куртуа відкриває шанс для Луніна у Лізі чемпіонів
Football.ua
2025-11-25T11:57:26Z
Михайлюк провів 17 матч у старті з початку сезону НБА
УкраинФорм
2025-11-25T11:06:18Z
П'ятий тур Ліги чемпіонів: Бавария проти Арсеналу, Челсі вперше з 2018 року зустрінеться з Барселоною
Football.ua
2025-11-25T11:04:38Z
Крістал Пелес обрав заміну Геї
Football.ua
2025-11-25T11:00:48Z
Хто виграє чемпіонат світу?
Football.ua
2025-11-25T11:00:15Z
Все завершилося вилученням. Одноклубники Миколенка побилися між собою прямо на полі
ГЛАВКОМ NET
2025-11-25T10:51:19Z
Триразова чемпіонка Росії з шорт-треку погоріла на порушенні антидопінгових правил
ГЛАВКОМ NET
2025-11-25T10:36:54Z
Урсу обіграв володаря wild card на старті турніру ATP у Пакистані
УкраинФорм
2025-11-25T10:33:45Z
ПСЖ прагне безкоштовно підписати захисника, за яким стежить Реал
Football.ua
2025-11-25T10:24:25Z