MY.UAНовини
Милованов усіх не викупить. Треба щось змінювати в університетах
Милованов усіх не викупить. Треба щось змінювати в університетах

Милованов усіх не викупить. Треба щось змінювати в університетах

Милованов усіх не викупить. Треба щось змінювати в університетах

Про урядовий експеримент із корпоративного управління — інтерв’ю з в.о. президента Київського авіаційного інституту Ксенією Семеновою

У приватному університеті KSE готують запит про придбання одного з найавторитетніших університетів країни — Могилянки (цікаво, чому не КНУ імені Шевченка, КПІ?). Про це заявив президент KSE, ексміністр економіки Тимофій Милованов. За даними ZN.UA, Могилянка не збирається нікому продаватися. Не заглиблюватимемося в емоційні аспекти цієї історії, а звернімо увагу на інше — як Милованов аргументує ідею купівлі: «Історія, статус і традиції — це важливо. Але ще важливіше, щоб викладачі отримували гідні зарплати, а студенти — якісну освіту… Ми піднімемо зарплати в рази, модернізуємо умови, залучимо інвестиції». Й ось це дуже слушне зауваження, воно — про хворі місця нашої системи освіти. Ми звикли говорити про те, що фінансування — чи не найголовніша її проблема. Але, крім коштів, закладам вищої освіти (ЗВО) потрібні також менеджери, здатні втілювати принципово нові ідеї, стратегічно мислити, брати на себе відповідальність і залучати інвестиції. Водночас у багатьох вишах забронзовілі ректори десятиліттями сидять у своїх кріслах і плутають автономію з уседозволеністю. Й навіть не помічають, що за вікном інші часи.

Погляньте хоча б на результати кількох останніх вступних кампаній: найсильніших абітурієнтів забирають кілька якісних приватних ЗВО, які випереджають найавторитетніші державні виші. Вони приваблюють вступників тим, що мають сучасні програми, гнучко реагують на ринок праці, співпрацюють із бізнесом. З іншого боку, й серед приватників по-справжньому якісних університетів дуже мало, бо в них ті самі проблеми, що й у державних. І якщо Могилянка ще втримує лідерські позиції серед державних університетів (туди також ідуть сильні абітурієнти), то чимало інших державних ЗВО набирають вступників із мінімальними прохідними балами й ледь виживають. Пан Милованов усіх не викупить, нашим державним університетам треба вчитися самостійно ставати на ноги. Та чи обов’язково їх продавати, щоб вони стали ефективнішими?

Зараз триває урядовий експеримент, який у разі успіху зможе запропонувати альтернативний вихід. У ньому наразі беруть участь лише три державні університети. В них запроваджується нова модель управління — корпоративна, за зразком бізнес-компаній.

Що це означає і як може змінити вищу освіту країни, — ZN.UA розпитувало в.о. президента Київського авіаційного університету (раніше — НАУ) Ксенію Семенову, виш якої бере участь в експерименті.

«Ректор, чи як у нашому випадку — президент, — це виконавча влада, CEO університету»

Корпоративне управління університетом — що це?

— Пані Ксеніє, у чому суть корпоративного управління університетом?

— Реформа з корпоративного управління відбувається не лише у вищій освіті. Її суть у тому, щоб розподілити баланс влади й мати різні важелі впливу на ухвалення рішень.

Ректор, чи як у нашому випадку — президент, — це виконавча влада, CEO університету, а контроль над його діяльністю покладається на наглядову раду, яка виконує такі самі функції, що й рада директорів у бізнес-компаніях. Наглядова рада призначає ректора й може звільнити його в будь-який момент, їй ректор звітує. Також вона ухвалює ключові рішення щодо університету: затверджує стратегію розвитку, фінансовий план, призначення ключових керівників — проректорів, деканів. На ній лежить відповідальність перед засновником університету (державою) за те, що все йде так, як засновник хоче.

— Експеримент критикують за те, що працівники університету ніяк не причетні до ухвалення важливих рішень, бо вони не можуть бути членами наглядової ради.

— Те, що колектив жодним чином не причетний до рішень, — це трохи маніпуляція. Колектив бере участь у формуванні стратегії університету, пропозиції щодо ключових рішень піднімаються знизу вгору, на стратегічних сесіях присутні представники всіх факультетів і ключових відділів та управлінь. Але так, до наглядової ради не входять представники колективу, і я вважаю, що це правильно. Поясню, чому. Наглядова рада відповідає за результат перед засновником — державою. Наприклад, держава каже: дуже важливо не втратити цивільної авіації попри те, що попит на неї в Україні зараз невеликий. Також необхідно розвивати інженерію, тому що війну виграють роботи. І важливо, щоб університет не був повністю дотаційним.

Наглядова рада вивчає об’єктивні дані та можливості університету: які факультети підтримати, а які навпаки — закрити, бо вони не цікаві ні державі, ні абітурієнтам. Так, наприклад, недавно ми ухвалили непросте рішення — закрити університетський центр харчування (їдальню) як збитковий і неякісний та шукати підрядника. Працівники закритого центру харчування ніколи не проголосують за те, щоби себе ліквідувати, це явний конфлікт інтересів. Чи можна такі рішення ухвалювати шляхом голосування, петицій за кожне питання, що стосується економіки? Гадаю, ні. Має бути якийсь погляд збоку на те, що зараз є актуальним для університету. Тому до наглядової ради входять ті, хто може транслювати цей погляд.

— До наглядової ради вашого університету входять представники бізнесу, це не науковці чи освітяни?

— Це член Комітету з питань освіти, науки та інновацій Роман Грищук, генеральний конструктор ДП «Антонов» Владислав Власик, заступниця міністра з питань стратегічних галузей промисловості України Ганна Гвоздяр, керівниця «Brave1» Наталія Кушнерська та президент групи компаній MTI Володимир Цой. Голова нашої наглядової ради — Петро Чернишов, він має суперцінний досвід управління великими компаніями: «Карлсберг-Україна», «Київстар».

Наглядова рада не втручається в питання змісту навчання чи академічної свободи. Вона опікується організаційною структурою та стратегією університету. Ми не диктуємо викладачам і науковцям, що та як досліджувати, не втручаємось у зміст викладання. Але ми добираємо кадри так, щоби цей зміст був якісним.

— Як змінилася роль ректора, коли над ним стоїть наглядова рада?

— Розповім про власні суб’єктивні враження. В нас хороша командна робота. Я як президентка ЗВО точно знаю, що я комусь підзвітна. Коли приходжу на Наглядову раду й пропоную якесь рішення, знаю, що його критикуватимуть, тестуватимуть на міцність, що воно може змінитися, що я десь можу помилятися. Але знаю також, що мене підтримають і допоможуть реалізувати його. З кожного засідання наглядової ради я виходжу з відчуттям, наче в мене був екзамен із водіння :). І це відчуття, коли ти постійно в тонусі й маєш давати результат, дуже класне.

Стосовно того, що ректора призначає наглядова рада, а не обирає колектив. Усі ми знаємо, як відбуваються вибори в університетах і який адмінресурс мають чинні ректори. До того ж є типова схема, коли міністерство призначає в.о. ректора на пів року, і його завдання — організувати вибори для себе, щоб саме його обрали. Ми ж розуміємо, що це не про демократію, то для чого це потрібно?

— Ви перший, напевно, в Україні ректор, який не має наукового ступеню. Вважаєте, що це неважливо?

— Наявність у ректора наукового ступеню, як і вимога мати десять років педагогічного стажу, — це умови, передбачені законом «Про вищу освіту». І через те, що в нас так побудована система відбору керівників ЗВО, вона не працює ефективно. Бо насправді люди з амбіціями вже з асистентського крісла думають: для кар’єри мені потрібен «дисер», якщо я його не можу написати, то замовлю комусь. Усім відомий оцей конвейер фейкової науки, й він теж доклався до того, що в країні немає інженерії і немає науки. Тобто якісь осередки залишилися, але системно це було вихолощено.

Наукові дослідження потребують багато часу й ресурсів, і науковець, який проводить дослідження, не може займатися нічим іншим. А той, хто купує дисертацію, має шанс набагато швидше просунутися кар’єрними сходами. Тобто вимога, щоб ректор мав науковий ступінь, дає неконкурентну перевагу кандидатам, які імітують наукові дослідження. У межах нашого експерименту у відповідній постанові КМУ такої вимоги, як і вимоги педагогічного стажу в ректора, немає. І я з цим згодна. А наукову роботу в університеті може курувати профільний проректор, вчена рада, завідувачі кафедри, професори. Зате для ректорів університетів — учасників експерименту є вимога мати від п’яти років управлінського досвіду.

«Ми можемо заробляти кошти й на власний розсуд розпоряджатися ними як підприємство»

 Як університет може заробляти кошти?

Петро Чернишов, голова наглядової ради, написав у Facebook, що університет шукає декана юридичного факультету. Він пообіцяв хорошу зарплату й навіть, за потреби, оренду житла. Ви можете платити викладачам високі зарплати, вони не прив’язані до тарифної сітки?

— Крім основного експерименту з наглядовими радами, ми також вирішили змінити організаційну форму: ми тепер — державне підприємство, а не бюджетна установа. Це означає, що ми можемо заробляти кошти й на власний розсуд розпоряджатися ними як підприємство.

Як ми як підприємство заробляємо кошти? Насамперед, як і всі університети, за рахунок освітніх послуг (навчання студентів- контрактників). Також університет заробляє кошти на наукоємних сервісах: у нас є окремий відділ, який продає консультації чи короткі курси від співробітників-науковців. Ми відкрили спеціальні програми навчання — галузеві академії Cisco, MicroTik.

Бізнес завжди рахує гроші й розумно їх використовує. Немає такого, що «Ой, та це ж непогана людина, і раніше вона була корисною, хоча зараз жодної корисної функції не виконує. Давайте вона просто отримуватиме зарплату, і ми їй ще кабінет дамо. Ну, що нам, шкода?». А от підприємство знає, що на зарплату й комуналку за кабінет ідуть гроші, тому там немає зайвих людей і оцієї фейкової благодійності.

З іншого боку, це не означає, що якісь напрями, якщо вони зараз не є прибутковими для підприємства чи в нашому випадку — для університету, треба закривати. Наприклад, цивільна авіація — це нині не та галузь, яка активно розвивається в країні. Але вона є стратегічно важливою, за нею майбутнє після війни, і ми не закриватимемо пов’язані з нею спеціальності через те, що зараз набір студентів туди є невеликим.

Щодо грошей, які може заробляти університет, є ще один аспект — боротьба з тіньовими схемами. Коли ми прийшли в НАУ, їх тут було дуже багато. Банальних, але дієвих. Наприклад, просто готівкою в сейф вносилась оплата за паркування автомобілів на території університету, доходи від кавових автоматів, які стоять у корпусах, і навіть комуналка від орендарів. Загалом кеш, який ми зупинили в усіх цих історіях, становив близько мільйона гривень на місяць. Зараз завдяки наглядовій раді ми максимально цифровізували й зробили прозорими всі процеси та бухгалтерію в університеті.

До речі, про схеми. Університетські землі є ласим шматком для забудовників, які зводять на них ЖК. Ви були помічницею депутата Романа Грищука, який розслідував це питання, зокрема й щодо НАУ. Яка ситуація зараз із землями вашого університету? Чи допомагає боротися за них наглядова рада?

— На території університету зведено два житлові будинки, в яких наш ЗВО отримав за інвестиційною угодою 30 квартир. Це мало бути службове житло, але майже всі квартири були приватизовані. Це є незаконним, адже порушує норму Закону України «Про вищу освіту» про те, що об’єкти державної власності, які є в управлінні закладів освіти, не підлягають приватизації. Ось це ми й оскаржуємо зараз у суді. В судових процесах щодо повернення квартир у державну власність дуже важливою є роль Міністерства освіти і науки. Але на останнє підготовче судове засідання юрист від МОН не прийшов. Незабаром буде ще одне підготовче засідання і далі — розгляд справи по суті. Без МОН ми не зможемо виграти цю справу.

Цей самий забудовник, із яким ми судимося, зводить зараз на наших землях іще одну будівлю на чотири секції — дві з них уже здані, а ще дві недобудовані. Й у боротьбі з нами він фактично тримає в заручниках інвесторів квартир. Він каже їм, що добудує дві останні секції, якщо університет погодиться на певну умову. «Інакше ви ніколи не побачите своїх квартир», — каже він інвесторам. А умова така: університет має підписати додаткову угоду на спорудження ще двох 25-поверхових будинків. Якщо переговорник від забудовників, який нещодавно приходив до мене з цією пропозицією, очікував почути: «Клас! А що я з цього матиму?», то на нього чекала несподіванка — я відмовилась. І тут, до речі, дуже важливою є роль наглядової ради, тому що після мого призначення одним із перших її рішень, яке я виконала, було скасування вже зареєстрованого дозволу на початок будівельних робіт на території університету. Це був дозвіл на будівництво тринадцяти житлових комплексів. Нам не потрібні ЖК, нам потрібен науковий парк, нові лабораторії.

— Ви не раз говорили публічно, що будуєте підприємницький університет. Що це означає?

— Так, для мене особисто це суперконцепція, тому що я ретельно досліджувала це питання й коли робила дослідження для Інституту майбутнього, й у YEP-акселераторі, який використовує світовий досвід. Суть підприємницького університету в тому, що в нього має змінитися культура і з’явитися розуміння, що підприємництво — це добре. Тому що зараз, коли ми сказали колективу, що хочемо, аби кафедри та факультети заробляли гроші, на деяких факультетах це сприйняли так: «О, Боже, вони перетворюють університет на бізнес, вони хочуть нас усіх продати. Але ж ми тут альтруїстично працюємо, фактично за безплатно, отже, держава нам має дати гроші!». А держава не має давати й не дасть, тому що в нас війна і все, що є, йде на захист України й на перемогу в цій війні. Університет сам повинен працювати як підприємство й орієнтуватися на свою місію — для чого він узагалі існує. Бізнес завжди від цього відштовхується: що ми робимо? В чому наша цінність? Має бути місія та візія, яку колектив поділяє, тоді він успішно працює.

Як підприємницький університет ми працюємо в кількох напрямах. По-перше, заробляємо кошти як державне підприємство, я говорила про це вище. По-друге, відкриваємо власні стартапи й навчаємо студентів підприємництва. Ми є учасниками проєкту Європейського Союзу Seeds of Bravery, в межах якого створюємо екосистему інновацій в університеті. У нас є курси з підприємництва, інкубатор-акселератор і різноманітні програми підтримки студентських стартапів. Наприклад, коли студенти розпочинають свій стартап, вони можуть звернутися до вишу по експертизу. І третє — це створення спіноф-компаній на базі університету. Це компанії, які університет реєструє на основі розробок, виконаних співробітниками. У нас є декілька розробок, у яких ми бачимо перспективу, й уже зараз ми презентуємо створення наукового парку. Він буде тією юридичною особою, яка оперуватиме університетськими спінофами: оцінюватиме їх інвестиційний потенціал, інноваційність, допомагатиме науковцям створювати на базі своїх розробок продукт, який може бути привабливим для подальших інвестицій. Із науковим парком нас зараз підтримує програма уряду Британії Good Governance Fund.

— У вас є амбітна мета щодо університету, наприклад стати топовим авіаційним ЗВО у світі?

— Ми націлені поки що на лідерство у Східній Європі — хочемо увійти до десятки найкращих. Віримо, що протягом наступних десяти років Україна стане членом Європейського Союзу, й ті трансформації, які зараз відбуваються в системі вищої освіти, забезпечують її синхронізацію з європейським освітнім простором. Але така мета означає, що нам треба багато в чому змінюватися. По-перше, в нас має бути багато навчання англійською мовою. До нас зможуть приїжджати на навчання студенти зі Словаччини, Румунії, Польщі, а наші студенти будуть конкурентоспроможними на глобальному ринку. Зараз наше перше завдання — навчити студентів перших-других курсів вільного володіння англійською, щоб починаючи з третього курсу ми могли запрошувати до них англомовних лекторів. Бо наразі з цим є складнощі. Наприклад, влітку професор Герман Рушенберг із Нідерландів тиждень читав у нас курс лекцій про антени, але через незнання мови цей контент був доступний лише частині студентів.

Ми хочемо розвивати та популяризувати hardware-інженерію — електроніку, робототехніку, міцність матеріалів, конструкції літальних апаратів. Тому що потреба ринку в цих спеціалістах є дуже великою. Звісно, попит пов’язаний із війною, але й після її завершення Україна виготовлятиме дрони, й інші країни в цьому теж зацікавлені.

«Перший урок — не боятися»

Перші уроки експерименту

— Які уроки університет уже виніс із цього експерименту, й вони могли б бути корисними для інших ЗВО?

— З позитивного. Перший урок — не боятися. Університети, які зайдуть у цю реформу, й керівники, яким буде некомфортно від того, що наглядова рада тримає їх у тонусі, нехай не переживають — це має свій результат. А другий урок — у наглядовій раді університету мають бути люди з бездоганною бізнес-репутацією, під чиї імена прийдуть великі компанії, міжнародні фонди, державні програми. Набрати до наглядової ради чиновників чи колишніх співробітників — це не спрацює. Наприклад, компанія «Аякс» зробила нам величезну сучасну лабораторію з електроніки й дала ресурси під ті імена, які є в нас у наглядовій раді.

А тепер висновки про те, чого я не врахувала відразу, коли тільки починала участь в експерименті як в.о. президента. Команду треба збирати якнайраніше, тому що на підбір людей іде багато часу. Наприклад, ми дуже довго не можемо знайти кандидатуру на посаду декана архітектурного факультету. Охочі є, але вони нам не підходять, і навпаки — людина підходить, але взяти її не можемо. Проблема в тому, що фахівці, які мають дуже гарний зв’язок із індустрією, з роботодавцями, не мають ні кандидатського ступеня, ні взагалі нічого спільного з науковою роботою. А науковці ніколи в житті не бачили реального архітектурного проєкту, який було збудовано. Тому ми шукаємо людину, яка оці дві речі поєднує. Такі люди є, але багатьох уже забрали інші проєкти та програми.

І другий урок — треба якомога раніше починати цифровізацію університету за всіма напрямами, тому що якісно ухвалювати управлінські рішення можна тільки на основі постійно оновлюваних достовірних даних.

— Якщо нововведення цього експерименту стануть обов’язковими для більшості університетів, як це може змінити вищу освіту?

— Ми можемо подивитися на досвід медичної реформи, коли лікарні стали комунальними або державними підприємствами. Це дало їхнім керівникам інструменти управління, й стало дуже добре видно, хто з них уміє керувати. Тому в деяких університетах будуть дуже класні результати, багато залучених коштів. А деякі опиняться на межі закриття й, можливо, приєднання до потужніших університетів.

Усі міністри освіти з 2014-го говорили про те, що в університетах має бути баланс влади замість ректорського феодалізму та фінансова автономія. Але ні за першим, ні за другим пунктом ніхто до міністра Оксена Лісового під патронатом Михайла Федорова як профільного віцепрем’єра не наважувався зробити радикальні кроки. Тому що ректори мають великий політичний вплив, адже в усіх є діти, які десь навчаються, Аби зміни не викликали великого опору, їх запровадили наразі у форматі урядового експерименту. А потім має з’явитися законопроєкт, де буде враховано всі висновки. З останніх інтерв’ю Михайла Винницького я розумію, що зараз у МОН є бачення, що частина університетів зможе залишитися на системі управління, яка є зараз, а частина обере корпоративну модель.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Наслідки Dragon Age: The Veilguard – студію BioWare скоротили до менш ніж 100 працівників та перевели на розробку Mass Effect
ITC
2025-02-03T12:46:37Z
Ще один бренд смартфонів може підключитися до інтернету Starlink: який саме
Фокус
2025-02-03T12:36:48Z
Національна ліга України з Dota 2 оголосила переможця
24tv
2025-02-03T12:36:34Z
Чому приходять неправильні рахунки за світло і як це виправити
24tv
2025-02-03T12:36:25Z
Китайці створили робота, який бігає майже так само швидко, як найшвидша людина планети
24tv
2025-02-03T12:36:24Z
РосЗМІ видали чергову брехню про ШІ: вони заявили, що алгоритм створили радянські програмісти
24tv
2025-02-03T12:30:15Z
Рецепт ідеальної картоплі по-селянськи - лише один секрет
GlavRed
2025-02-03T12:27:34Z
Найстаріша у Всесвіті: таємницю "неможливої" планети віком 13 млрд років розкрито
Фокус
2025-02-03T12:21:55Z
Розкрили причини аномалії: нове дослідження змінило уявлення про доісторичні суспільства
Фокус
2025-02-03T12:21:27Z
Жодного павука більше не буде в оселі: нестандартний спосіб віджене їх назавжди
GlavRed
2025-02-03T12:42:27Z
Кухня буде в ідеальному стані: як прибрати липкий масний наліт без агресивної хімії
TSN
2025-02-03T12:36:38Z
Туреччина фіксує рекордні доходи від мандрівників
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T12:33:32Z
Бояться, як чорт ладану: чому коти ненавидять апельсинову шкірку
Фокус
2025-02-03T12:21:57Z
Чоловік зацілує за цю смакоту: суперм'які та ніжні курячі котлетки за рецептом Пави
24tv
2025-02-03T12:15:25Z
Найсмертоносніше озеро у світі має таємничий секрет, який перетворює тварин на "камінь" – фото
TSN
2025-02-03T12:06:58Z
Як тиснути руку, щоб не здатися агресивним або боязким: правила етикету
GlavRed
2025-02-03T11:27:55Z
Покладіть в морозилку трохи фольги: зекономите час та гроші
24tv
2025-02-03T10:42:27Z
Обираємо найкращі сорти огірків для консервування
TSN
2025-02-03T10:36:00Z
Вибухи біля приміщень ТЦК в Україні: хто за цим стоїть і які наслідки
TSN
2025-02-03T12:48:05Z
У Луцьку молодик «розпускав руки» до патрульних
Украина Криминальная
2025-02-03T12:45:31Z
На Житомирщині затримано підозрюваного у вимаганні грошей в адвоката
Украина Криминальная
2025-02-03T12:39:51Z
Криваве божевілля на Дніпропетровщині. 17-річна дівчина зарізала рідного дідуся
Telegraf
2025-02-03T12:36:36Z
На Буковині прикордонники з пострілами затримали трьох ухилянтів
УкраинФорм
2025-02-03T12:30:22Z
Шахраї привласнили гроші жінки під видом виплат допомоги
InternetUA
2025-02-03T12:28:33Z
У Куп’янському районі ворог атакував дронами автівки «швидкої» та поліції
УкраинФорм
2025-02-03T12:27:48Z
Затримано ще 15 ділків, які намагалися налагодити в Україні нелегальний продаж «трофейної» зброї
Украина Криминальная
2025-02-03T12:27:12Z
Голові кооперативу на Львівщині інкримінують привласнення понад 22 млн
1News
2025-02-03T12:12:56Z
Відкусив йому вухо: Тайсон назвав боксера, який завдав йому найсильнішого удару
24tv
2025-02-03T12:45:54Z
"Заслужив право вирішувати": ексворотар Реала оцінив непросту ситуацію Луніна в Мадриді
24tv
2025-02-03T12:36:47Z
Чудовий прогрес Ястремської після австрійського фіналу: оновлений рейтинг WTA
24tv
2025-02-03T12:15:14Z
"Чому я маю вірити йому": менеджер Усика про відхід Ф'юрі
24tv
2025-02-03T12:12:21Z
"Потрібно виводити 10-й номер Неймара в Аль-Хілялі, бо тепер він легендарний": найкращі коментарі тижня на Football.ua
Football.ua
2025-02-03T12:04:01Z
Красюк назвав головну мотивацію Усика, яка впливатиме на вибір наступного суперника
24tv
2025-02-03T11:54:26Z
Неонацисти з «Русича» зраділи смерті віцепрезидента федерації боксу «ДНР» Саркісяна
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T11:45:12Z
"Бій все ближче і ближче": Джошуа визначився із наступним суперником
24tv
2025-02-03T11:39:59Z
В Олександрії оцінили шанси нової зірки збірної України лишитися в команді
24tv
2025-02-03T11:18:09Z
Встановили особу обезголовленого росіянами військового ЗСУ, справу розслідує поліція - Добросердов
УкраинФорм
2025-02-03T12:48:34Z
У Криму торік окупанти провели щонайменше 124 військові навчання - правозахисники
УкраинФорм
2025-02-03T12:45:57Z
Не повернувся з бойового завдання: загинув льотчик Іван Болотов
24tv
2025-02-03T12:45:05Z
Проросійському політологу Батуріну, який працював на окупантів у Криму, оголосили підозру
УкраинФорм
2025-02-03T12:45:04Z
У Тернополі ветерани можуть отримати до ₴150 тисяч на розвиток бізнесу
УкраинФорм
2025-02-03T12:39:23Z
Сесія Ірпінської міськради не відбулася — депутати проігнорували захід після відсторонення мера Маркушина
TSN
2025-02-03T12:36:44Z
Жителям окупованої Херсонщини надходять смс із прямим закликом "дати дуба" за Путіна
24tv
2025-02-03T12:36:07Z
Науковці просять допомоги у розмінуванні полів унікальної 50-річної сівозміни
AgroPortal
2025-02-03T12:30:56Z
Місцями невеликий сніг, а подекуди ожеледиця: прогноз погоди на 4 лютого
24tv
2025-02-03T12:30:48Z
Викладач Карпенка-Карого Висоцький відповів на закиди студенток у неетичній поведінці та харассменті
Комсомольская правда
2025-02-03T12:40:02Z
Бейонсе отримала довгоочікувану "Греммі" за найкращий альбом: що обурило публіку
Фокус
2025-02-03T12:27:26Z
Національний відбір-2025: усі подробиці про фінал Нацвідбору
GlavRed
2025-02-03T12:27:22Z
Відома гра, яка отримала премію Греммі-2025 за найкращий саундтрек – результат вас здивує
24tv
2025-02-03T12:24:56Z
У трендовому кольорі: Маша Єфросиніна показала ідеальний образ для побачення
24tv
2025-02-03T12:24:46Z
Найцікавіші нові серіали лютого 2025 року
ITC
2025-02-03T12:19:57Z
«Я лайно у цьому фільмі»: Гай Пірс розкритикував «Пам’ятай» / Memento Нолана після того, як передивився фільм
ITC
2025-02-03T12:19:31Z
Стиліст назвав 7 помилок чоловіків під час самостійного шопінгу
24tv
2025-02-03T12:06:39Z
Як Бейонсе змінила історію “Греммі”
360ua.news
2025-02-03T12:03:08Z
Росіяни розробили системи, які можуть керувати «роями» безпілотників - ISW
ZN UA
2025-02-03T12:46:59Z
Від БпЛА та морських дронів до снарядів: Зеленський показав українську зброю
24tv
2025-02-03T12:45:36Z
Відомий японський волонтер Фумінорі Цучіко зміг отримати дозвіл перебувати в Україні
24tv
2025-02-03T12:39:37Z
Як студент може отримати відстрочку від мобілізації: пояснення
24tv
2025-02-03T12:36:22Z
ЗСУ отримали німецькі наземні дрони зі штучним інтелектом
InternetUA
2025-02-03T12:34:31Z
Наша ведуча, Софія Єгорова, як співачка, майже щодня в благодійних гастролях. Пісня допомагає пережити важкі часи. Наш культурний тил збирає донати для потреб ЗСУ.
FM-TV
2025-02-03T12:33:46Z
Сьогодні виповнився б 51: що відомо про Ігоря Пелиха, життя якого обірвалось 16 років тому в ДТП
24tv
2025-02-03T12:30:49Z
Громадян попередили про фейкові листи нібито від «Дії» про отримання податкового відшкодування
Детектор М
2025-02-03T12:28:20Z
Виїзд за кордон 2025: чи можуть чоловіки з інвалідністю залишати територію України
Факти ICTV
2025-02-03T12:27:58Z
Червоні та фіолетові фрукти й овочі захищають організм від раку
УкраинФорм
2025-02-03T12:30:02Z
Як покататись на лижах та сновборді і не отримати травми: практичні поради
24tv
2025-02-03T12:09:56Z
Ці 4 поширені помилки призводять до випадіння вій: уникнути їх дуже просто
24tv
2025-02-03T12:09:06Z
Знайшли спосіб перемогти хворобу Альцгеймера: вчені розповіли про своє нове відкриття
Фокус
2025-02-03T11:45:06Z
У Києві зросла захворюваність на грип та Covid-19
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T11:30:07Z
Для безплідних пар дали шанс стати батьками: хто може безкоштовно зробити ЕКЗ
Telegraf
2025-02-03T11:27:14Z
Вапняний наліт знищиться за 30 хвилин: потрібно використати вино
24tv
2025-02-03T11:18:04Z
Жінки, вагітні двійнятами, опинилися в небезпеці: що виявили вчені
Фокус
2025-02-03T10:36:07Z
У 19 областях України працюють «амбулаторії на колесах»
УкраинФорм
2025-02-03T10:30:37Z
Пенсія деяких українців виросте на майже тисячу. Хто отримає збільшені виплати у лютому
Telegraf
2025-02-03T12:45:23Z
Летів із популярного курорту: у небі над Україною зафіксували загадковий літак
Telegraf
2025-02-03T12:42:38Z
Більшість членів монетарного комітету НБУ підтримали підвищення облікової ставки до 14,5%
УкраинФорм
2025-02-03T12:39:58Z
Нарешті відпочинок у дорозі: UPG відкриває новий АЗК на Київщині
ТСН
2025-02-03T12:36:55Z
У січні в Україні перероблено мінімальний обсяг соняшнику за останні 14 сезонів
Agravery
2025-02-03T12:30:46Z
Вартість цього овочу впала на майже 20%: скоріше біжіть у супермаркет
24tv
2025-02-03T12:30:41Z
Завищили цифри видобутку вугілля заради премій – повідомлено про підозру т.в.о. керівника ДП «Львіввугілля» та в.о. директора шахти
Украина Криминальная
2025-02-03T12:27:14Z
Україна займає одне з провідних місць серед країн-експортерів журавлини
AgroNews
2025-02-03T12:12:53Z
Ліміти на грошові перекази з 1 лютого: Гетманцев про можливість скасування та фінмоніторинг
Фокус
2025-02-03T12:12:36Z
Відео дня: преміальний електромобіль Huawei хитрим способом обійшов одразу кілька Mercedes-Benz
AutoGeek
2025-02-03T12:33:53Z
Великий китайський автобус: 26-метровий електробус Yutong випущений для Мексики
ITC
2025-02-03T12:19:55Z
Новий електрокросовер Mazda стане "зеленою" альтернативою CX-5
Фокус
2025-02-03T11:51:29Z
З трьома моторами: Ford Mustang Mach-E перетворили на гоночний прототип
AutoGeek
2025-02-03T11:27:32Z
Гоночний Mercedes-Benz оцінили у 51 мільйон євро
AutoCentre
2025-02-03T11:07:18Z
Які 7 ознак вказують на те, що пральна машинка скоро зламається: про це треба знати
TSN
2025-02-03T11:06:01Z
За ціною iPhone: названо найдешевші китайські електромобілі
Фокус
2025-02-03T10:42:16Z
На водні: новий BMW X5 отримає “спільний” двигун із Toyota
AutoGeek
2025-02-03T10:30:37Z
Нову Toyota Sienna зроблять схожою на Camry та RAV4
AutoCentre
2025-02-03T10:15:25Z
Дуда побоюється зростання міжнародної злочинності після завершення війни РФ проти України
Лига
2025-02-03T12:48:19Z
Трамп анонсував зустрічі та переговори з Україною і Росією
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T12:42:18Z
Трамп і Путін можуть зустрітися в Саудівській Аравії або ОАЕ – Reuters
Vlasti
2025-02-03T12:39:53Z
Володимир Зеленський відповів, за яких умов можливі переговори з Росією
24tv
2025-02-03T12:39:00Z
Чи готова Україна до політичних змін під тиском війни?
360ua.news
2025-02-03T12:33:56Z
Без Америки стримувати російську агресію в Європі буде вкрай важко - Наусед
УкраинФорм
2025-02-03T12:33:47Z
США, ймовірно, вступили у смугу руйнування, збідніння та хаосу
Лига
2025-02-03T12:33:32Z
До 11 років тюрми засуджено колаборанта – ексдепута Пологівської міської ради
Украина Криминальная
2025-02-03T12:30:01Z
Адміністрація Байдена сповільнила поставки зброї в Україну у 2024 році – Reuters
ZN UA
2025-02-03T12:28:36Z