Президентка КАІ розповіла про урядовий експеримент, у якому вимоги до ректора ЗВО змінюються
В Україні закладам вищої освіти потрібно не лише фінансування, але й ефективні менеджери, які можуть реалізовувати нові ідеї, залучати інвестиції, стратегічно мислити та брати на себе відповідальність. Однак нині в багатьох ЗВО ректори десятиліттями займають свої посади і плутають автономію з уседозволеністю. Нині триває експеримент Кабінету Міністрів України, до якого долучилися три українські університети, щодо запровадження корпоративної моделі управління. Цей експеримент у разі успіху зможе запропонувати альтернативний вихід. Виконуюча обов'язки президента Київського авіаційного університету (КАІ) Ксенія Семенова в інтерв'ю редакторці відділу освіти та науки ZN.UA Оксані Онищенко пояснила, в чому суть корпоративного управління університетом.
За її словами, нині в нашій країні не лише у сфері вищої освіти відбувається реформа з корпоративного управління, яка полягає у тому, щоб розподілити баланс влади та мати різні важелі впливу під час ухвалення рішень.
"Ректор, чи як у нашому випадку — президент, — це виконавча влада, CEO університету, а контроль над його діяльністю покладається на наглядову раду, яка виконує такі самі функції, що й рада директорів у бізнес-компаніях", - вказує Семенова.
В.о президента КАІ зазначає, що ректора призначає та може звільнити у будь-який момент наглядова рада. Ректор звітує перед нею. Окрім цього, наглядова рада ухвалює ключові рішення щодо ЗВО. Мова йде про затвердження стратегії розвитку, фінансового плану, призначення проректорів, деканів. Ця рада несе відповідальність перед державою (засновником університету).
Семенова розповіла також про свої враження від урядового експерименту у своєму університеті.
"В нас хороша командна робота. Я як президентка ЗВО точно знаю, що я комусь підзвітна. Коли приходжу на Наглядову раду й пропоную якесь рішення, знаю, що його критикуватимуть, тестуватимуть на міцність, що воно може змінитися, що я десь можу помилятися. Але знаю також, що мене підтримають і допоможуть реалізувати його. З кожного засідання наглядової ради я виходжу з відчуттям, наче в мене був екзамен із водіння. І це відчуття, коли ти постійно в тонусі й маєш давати результат, дуже класне", - зазначає президентка КАІ.
Семенова також назвала типову схему виборів ректора. За її словами, міністерство освіти і науки призначає виконуючого обов'язки ректора на пів року, його завдання — організувати вибори для себе, щоб здобути на них перемогу. Вона вказує, що тут мова не йде про демократію.
Ксенія Семенова зазначає, що закон "Про вищу освіту" передбачає, що ректор повинен мати десять років педагогічного стажу та науковий ступіть. Вона пояснює, що через таку побудову системи відбору ректорів, вона ефективно не працює.
"Насправді люди з амбіціями вже з асистентського крісла думають: для кар’єри мені потрібен "дисер", якщо я його не можу написати, то замовлю комусь. Усім відомий оцей конвейер фейкової науки, й він теж доклався до того, що в країні немає інженерії і немає науки. Тобто якісь осередки залишилися, але системно це було вихолощено", - повідомляє президентка КАІ.
Вона звертає увагу на те, що науковець, який проводить дослідження, що потребує багато ресурсів і часу, не може займатися іншою роботою. Семенова вважає, що вимога щодо наявності наукового ступеня дає неконкурентну перевагу кандидатам, які імітують наукові дослідження. Президентка КАІ зазначає, що для учасників урядового експерименту немає вимоги щодо педагогічного стажу та наукового ступеня, натомість ректор повинен мати не менше п’яти років управлінського досвіду.
"Наукову роботу в університеті може курувати профільний проректор, вчена рада, завідувачі кафедри, професори", - додає вона.