MY.UAНовини
Що буде з гривнею та кредитами, поки НБУ стримує інфляцію?
Що буде з гривнею та кредитами, поки НБУ стримує інфляцію?

Що буде з гривнею та кредитами, поки НБУ стримує інфляцію?

Що буде з гривнею та кредитами, поки НБУ стримує інфляцію?

23 січня НБУ очікувано підвищив облікову ставку з 13,5 до 14,5%. Таке рішення було продиктовано, по-перше, зростанням інфляційного тиску з боку попиту, а інфляція на кінець року становила 12%. Базова інфляція, яка статистично віддзеркалює фундаментальний ціновий тиск, на кінець року досягнула позначки у 10,7%. Передусім це було наслідком збільшення витрат на електроенергію та зростання зарплат. Особливо прискорилося підвищення цін на послуги, на кінець року воно становило 12,5%. Суттєвий внесок у прискорення інфляції вносить і поступова девальвація гривні. Так, за 2024 рік гривня девальвувала відносно долара США на 10,5%. А імпортна складова в загальному споживчому кошику значно збільшилася під час війни, тобто вплив зростання імпортних цін на загальну інфляцію посилився.

По-друге, рішення НБУ про підвищення ставки має на меті допомогти стримувати попит на іноземну валюту на валютному ринку. Так, за перші 25 днів року НБУ продав більш як 2,8 млрд дол.

По-третє, НБУ підняв облікову ставку через необхідність стримувати інфляційні очікування населення. Із міжнародного досвіду відомо, що коли інфляція перетинає двозначну позначку, інфляційні очікування починають посилюватися із прискоренням, що своєю чергою штовхає догори інфляцію, тобто інфляція починає самогенеруватися. Тому центральні банки завжди ретельно слідкують за динамікою інфляційних очікувань і намагаються тримати їх під контролем.

Продаж валюти НБУ за січень: резерви знову схудли, однак рекорд не перевершено

Звичайно, підвищення вартості національної валюти через зростання облікової ставки має і певні негативні ефекти, зокрема, збільшення вартості кредитів для бізнесу та населення. Але регулятор насамперед намагається утримувати макроекономічну стабільність, яка є пріоритетною метою Національного банку.

Разом з тим, за оцінками НБУ, підвищення облікової ставки до 14,5% річних не буде суттєво стримувати кредитування. Ця оцінка ґрунтується на тому, що, по-перше, зниження облікової ставки на 12 в.п. з липня 2023-го до червня 2024 року та реалізація Стратегії з розвитку кредитування забезпечили значний імпульс у зростанні кредитної активності. А, по-друге, посилилася конкуренція між банками за якісних позичальників, яка також стимулюватиме кредитний процес. Так, за оперативними даними НБУ, 2024 року чистий кредитний портфель бізнесу зріс на 21%, а населення — майже на 40%. Також активно збільшується кредитування для відновлення енергетичних потужностей. Із червня 2024 року загальна профінансована потужність генерації за наданими бізнесу позиками перевищує 470 МВт.

Платіжний баланс, міжнародні резерви, обмінний курс

Як загалом із початку війни, так і 2024 року Україна мала значний дефіцит поточного рахунку платіжного балансу, здебільшого внаслідок значного переважання імпорту над експортом. З іншого боку, фінансова допомога союзних країн і міжнародних організацій зумовила великий профіцит фінансового рахунку платіжного балансу. Торік Україна отримала велику фінансову підтримку із-за кордону, близько 42 млрд дол. Таким чином, міжнародні валютні резерви протягом 2024 року залишалися на безпечному рівні і зросли за рік на 8%, а їхній рівень становив 43,8 млрд дол., або 5,5 місяця майбутнього імпорту.

Протягом минулого року на валютному ринку попит на купівлю іноземної валюти залишався високим і формувався як імпортерами, так і населенням. Основна частина інтервенцій НБУ йде на фінансування імпорту. Менша частина попиту формується під купівлю валюти населенням для диверсифікації власних заощаджень. Після того як 2023 року НБУ перейшов від режиму фіксованого курсу до керовано-плаваючого, гривня набула стійкого тренду до поступової девальвації (див. рис.).

Національний банк увесь час намагається витримувати баланс між утриманням курсу гривні від значних коливань і збереженням рівня резервів на безпечному рівні. Тому НБУ підтримує тренд на повільну девальвацію курсу, що складається на валютному ринку, не лише через намагання не витрачати занадто багато валюти на інтервенції, а й тому, що коли утримувати курс відносно стабільним до долара, то при інфляції в Україні, значно вищій, ніж у країнах — торговельних партнерах, реальний курс зміцнюватиметься. Наслідком цього буде втрата цінової конкурентоспроможності як для експортерів, так і для економіки в цілому.

Валютна лібералізація

Складовою курсової та валютної політики Національного банку є валютна лібералізація — процес поступового усунення або послаблення обмежень на операції з іноземною валютою.

З початком повномасштабної війни НБУ запровадив низку жорстких обмежень на валютному ринку, зафіксував курс і суттєво підняв облікову ставку. На той момент це було єдино правильним рішенням, яке допомогло запобігти паніці, відпливу капіталу і стабілізувало ситуацію на гривневому та валютному ринках. Проте такі суворі обмеження поступово почали душити економіку: реальний курс гривні дедалі більше ставав переоціненим, що підривало конкурентоспроможність економіки, а валютні обмеження перешкоджали швидким поставкам імпортних товарів, у тому числі і військового призначення.

Тому Національний банк повернувся до поступового послаблення запроваджених ним раніше обмежень на валютні операції. В жовтні 2023 року було проголошено про перехід від режиму прив’язки гривні до долара до керованої гнучкості гривні, що мало на увазі визначення офіційного курсу гривні за результатами торгів на міжбанку за участі НБУ. Після цього Нацбанк почав частково чи повністю скасовувати ті чи інші обмеження на валютному ринку.

Українці вважають за потрібне мати запаси готівки та скуповують валюту

На першому етапі передбачено заходи для мінімізації множинності обмінних курсів, збільшення можливостей бізнесу для торгових операцій і сприяння новим іноземним інвестиціям в Україну. Далі передбачаються лібералізація торгового фінансування та зміни в управлінні валютними ризиками у банківській системі. На більш далеку перспективу плануються також послаблення обмежень щодо переказів і спрощення інвестування за кордон. Ця стратегія передбачає на фінальному етапі перехід до більшої гнучкості обмінного курсу та повернення до інфляційного таргетування. Виважена реалізація такої стратегії може дати значний поштовх для прискорення економічного зростання та є шляхом для інтеграції у європейську фінансову систему.

З іншого боку, при цьому посилюються ризики збільшення попиту на іноземну валюту та зростання відпливу капіталу за межі України.

Тому дуже важливо, щоб Національний банк паралельно із пом’якшенням валютних обмежень створював надійну систему дієвих запобіжників проти реалізації відповідних ризиків. У цьому процесі важливі прозорість і рівноправність дії нових регуляцій для всіх суб’єктів господарювання. Також украй необхідно зберегти для НБУ можливість швидко реагувати на форс-мажорні ситуації на валютному ринку і в фінансовій сфері загалом, на ризики макрофінансової дестабілізації. Щодо всіх дій у процесі валютної лібералізації Національний банк має і в подальшому комунікувати на постійній основі з учасниками ринку та суспільством. Це підтримуватиме довіру як до НБУ, так і до гривні та банківської системи в цілому.

Прогнози та комунікації Національного банку

Зважаючи на складнощі прогнозування макроекономічного розвитку України навіть на короткостроковий період, чи не головним у цьому процесі є правильна оцінка припущень щодо розміру та ваги чинників впливу на прогнозні показники, які діятимуть на прогнозному горизонті. Більшість із них перебуває поза межами інструментів монетарної та регуляторної політики, тобто не залежить від дій Національного банку. Серед основних чинників є непередбачуваність наслідків воєнних дій і ракетних атак на промислову та енергетичну інфраструктуру, а також розмір і регулярність військової та фінансової допомоги дружніх країн і міжнародних організацій. Тому найімовірніші припущення щодо ризиків і реалізації тих чи інших факторів є визначальними при прогнозуванні макроекономічного розвитку.

І хоча оцінки та прогнози Національного банку мали відхилення від фактичних значень (див. табл.), вони були у межах параметрів консенсус-прогнозу серед інших фахівців та інституцій, як вітчизняних, так і зарубіжних, що здійснюють прогнози макроекономічних параметрів України.

Макроекономічний прогноз НБУ (січень 2025 року). Основні показники*

Показник

2024

2025

2026

2027

Реальний ВВП, зміна у %

3,4 (4,0)

3,6 (4,3)

4,0 (4,6)

4,2

ІСЦ, зміна у %**

12,0 (9,7)

8,4 (6,9)

5,0 (5,0)

5,0

Базовий ІСЦ, зміна у %**

10,7 (9,1)

7,8 (5,7)

3,1 (3,1)

3,2

Сальдо поточного рахунку,
млрд дол.

-14,6 (-16,3)

2,6***(-27,9)

-28,3 (-28,4)

-27,9

Міжнародні резерви, млрд дол.

43,8 (43,6)

40,5 (41,0)

38,5 (34,7)

40,2

*У дужках — попередній прогноз НБУ (Інфляційний звіт, жовтень 2024).

**На кінець періоду (грудень до грудня попереднього року).

***Враховано безоплатні кредити від G7. Джерело: НБУ.

Звичайно, при подовженні режиму гнучкого курсоутворення та пом’якшенні валютних обмежень посилюється також додатковий ризик погіршення інфляційних і курсових очікувань населення та бізнесу. Тому заякорення очікувань у суспільстві вирішується тільки з допомогою об’єктивних і регулярних комунікацій центрального банку з суспільством, експертним середовищем і бізнесом. Об’єктивна та регулярна комунікація також надаватиме правильні орієнтири населенню та бізнесу при здійсненні власних фінансових рішень. І подальше вдосконалення системи комунікацій НБУ є одним із головних завдань у рамках здійснення монетарної політики та змін у валютному регулюванні.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Стало известно, почему подешевела малина в Украине
ZN UA
2025-07-13T05:04:45Z
РФ теряет доходы от ископаемого топлива с начала войны - отчет
Корреспондент
2025-07-13T04:15:56Z
"Укрэнерго" предупреждает украинцев об электроприборах: могут вернуть графики отключения света
Знай
2025-07-08T05:06:45Z
Кабмин анонсировал изменения в начислении пенсий
Корреспондент
2025-07-07T18:27:07Z
Пенсии увеличат сразу нескольким категориям: когда и как изменятся выплаты
Знай
2025-07-07T15:00:47Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Как выбрать спелый и вкусный арбуз: лучшие методы
Gazeta UA
2025-07-13T04:48:51Z
Что помогает от укусов комаров: полезные советы
Gazeta UA
2025-07-13T04:30:54Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
В составе Франции появится отдельное государство
Корреспондент
2025-07-13T05:31:12Z
ЕС готовит ответ на 30% пошлины Трампа - СМИ
Корреспондент
2025-07-13T05:28:40Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
"Осыпает всех кучею лжи": Трамп удивил резким заявлением о Путине
TSN
2025-07-08T17:12:24Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Генштаб опубликовал карту боёв на фронте
Корреспондент
2025-07-13T05:30:59Z
Зашкаливающая жара: прогноз погоды на 13 июля
Новости Украины
2025-07-13T05:30:44Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
Россия атаковала Харьков: что известно о "прилете"
TSN
2025-06-29T06:06:56Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Крупнейший порт Европы готовится к войне с Россией — что известно
TSN
2025-07-08T21:27:03Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Изменят весь подход к соцвыплатам: украинцев ждут революционные нововведения
Знай
2025-07-13T05:06:41Z
Почему 13 июля 2025 нужно сходить на рыбалку: верования о сегодняшнем празднике
UAToday
2025-07-13T05:00:52Z
Определено ориентировочное время заседания следующего Рамштайна
Корреспондент
2025-07-12T20:48:25Z
Производит истребители МиГ-29 и МиГ-31: Силы обороны атаковали завод в Подмосковье
Фокус
2025-07-11T11:43:06Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Художников расстреляли за неприемлемые сюжеты
Gazeta UA
2025-07-13T02:42:29Z
Юная жена Остапчука Екатерина разбила его телефон и не растерялась: "Я поверила в себя"
Знай
2025-07-12T18:51:41Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Анастасия Цимбалару появилась на большом концерте дуэта "Очі в Очі" в Киеве
Фокус
2025-07-07T12:51:52Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
В Харьковской области из-за непогоды погибла женщина, есть травмированные – фото
Лига
2025-07-13T05:33:08Z
Деревья падают на людей: в Харькове и области появились первые жертвы сильной непогоды
UAToday
2025-07-13T05:00:44Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
На Харьковщине ночью раздались взрывы
TSN
2025-07-11T05:06:53Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Какие цвета выбрать для спальни: советы британских специалистов
Gazeta UA
2025-07-13T05:24:09Z
Как обрезать помидоры в июле: советы огородникам
Gazeta UA
2025-07-13T03:42:52Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Рано радовались. Ученые предупреждают о новой магнитной буре
Telegraf
2025-07-13T05:36:28Z
Магнитный шторм "красного" уровня накрыл Землю: названа дата пика
Новости Украины
2025-07-13T05:18:11Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
"Невозможно" отремонтировать в подержанных автомобилях: эксперт назвал вещь
Gazeta UA
2025-07-12T02:21:21Z
"До полного" - не стоит: работник АЗС предостерёг водителей, которые заливают бак до предела
UAToday
2025-07-12T00:39:25Z
Chevrolet удивил ценой нового кроссовера на базе китайской модели
Gazeta UA
2025-07-11T19:33:12Z
Volkswagen начал производство спецверсии электрокара ID.3 GTX FIRE+ICE
Корреспондент
2025-07-11T19:24:47Z
Электромобиль Rimac Nevera R установил 24 новых мировых рекорда
Корреспондент
2025-07-11T18:24:19Z
Hyundai представила электрический седан Ioniq 6 N
Корреспондент
2025-07-11T17:54:34Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Туран раскрыл имена тех, кто вдохновляет его в тренерстве
Корреспондент
2025-07-13T05:00:49Z
В Финляндии среди призеров соревнований случайно обнаружили президента
Корреспондент
2025-07-13T02:30:57Z
Реал Овьедо подписывает легенду клуба на новый сезон
Корреспондент
2025-07-13T01:12:04Z
Пришло время расставания с Реалом: Модрич поделился фото
Корреспондент
2025-07-13T00:45:34Z
36-летний форвард вернулся играть в Англию в шестой дивизион
Корреспондент
2025-07-13T00:15:59Z
Хороший игрок Полесья приглянулся Атлетико Насьоналю
Корреспондент
2025-07-12T23:48:02Z