MY.UAНовини
Загадкові ядерні реактори Китаю: що це таке і як працюють лазерні термоядерні установки
Загадкові ядерні реактори Китаю: що це таке і як працюють лазерні термоядерні установки

Загадкові ядерні реактори Китаю: що це таке і як працюють лазерні термоядерні установки

Наприкінці січня 2025 року агенція Reuters повідомила про те, що Китай, ймовірно, будує великий дослідницький центр термоядерного синтезу із лазерним запалюванням. Як повідомили експерти двох аналітичних організацій, будівля розташована в місті Мяньян на південному заході країни. Проєкт може бути як розробкою ядерної зброї, так і дослідженнями у сфері енергетики.

Ядерний синтез давно вважається "святим Граалем" енергетики – джерелом безмежної, чистої та безпечної енергії, здатної замінити викопне паливо та ядерну енергетику на основі поділу атомного ядра. Цей процес, що відбувається всередині зірок, дозволяє виділяти величезну кількість енергії, зливаючи легкі атоми водню у важчі.

Наразі вчені та інженери з усього світу ведуть активні дослідження, щоб зробити ядерний синтез комерційно вигідним і стабільним. Найбільші міжнародні проєкти, як-от ITER у Франції та американський NIF, вже досягли значного прогресу, проте ще залишаються численні технічні виклики, що віддаляють людство від епохи "штучного сонця".

Про те, що розробляє у цій сфері Китай, – читайте у матеріалі 24 Каналу.

Що будують у Китаї

Супутникові знімки Planet Labs демонструють конструкцію із чотирма зовнішніми "рукавами", де розмістяться лазерні відсіки, а також центральний експериментальний відсік, який міститиме камеру-мішень з ізотопами водню. Потужні лазери зливатимуть ці ізотопи, генеруючи енергію, пояснив Reuters Декер Евелет, дослідник незалежної американської аналітичної організації CNA Corp.


Будівництво дослідницького центру у Мяньяні / Фото Planet Labs

За його словами, конструкція нагадує Національний комплекс лазерних термоядерних реакцій (NIF) у Північній Каліфорнії, вартістю 3,5 мільярда доларів. У 2022 році цей об'єкт уперше досяг "наукового рівня беззбитковості" – згенерував більше енергії від реакції синтезу, ніж було вкладено через лазери.

Евелет, який працює разом з аналітиками Центру нерозповсюдження імені Джеймса Мартіна (CNS), оцінює, що експериментальний відсік у китайському центрі приблизно на 50% більший, ніж у NIF, який нині є найбільшим у світі.

Будь-яка країна з установкою, подібною до NIF, може сприяти розробці нової атомної зброї без проведення ядерних випробувань,
– каже Вільям Альберке, аналітик ядерної політики в Центрі Генрі Л. Стімсона, американської аналітичної організації.

Міністерство науки та технологій Китаю не відповіло на запит агенції про коментар, також відмовився від коментарів й Офіс директора національної розвідки США.

У листопаді 2020 року спецпредставник США з контролю над озброєннями Маршалл Біллінгслі оприлюднив супутникові знімки, які, за його словами, демонструють зростання китайських ядерних об'єктів. Серед них були зображення з Мяньяна із позначеною ділянкою землі під нові дослідницькі або виробничі зони. Саме на цій ділянці, згідно з будівельними документами, які Евелет надав Reuters, зараз зводять Центр досліджень лазерного синтезу (Laser Fusion Major Device Laboratory).

Ядерний авіаносець: над чим ще працює Китай

Китай побудував наземний прототип ядерного реактора для великого надводного військового корабля, що є найчіткішим сигналом про намір Пекіна створити свій перший атомний авіаносець. Про це повідомило у листопаді Associated Press, засновуючись на аналізі супутникових знімків та урядових документів.


Майданчик з ядерним реактором у провінції Сичуань / Фото Planet Labs

ВМС Китаю вже є найбільшими у світі за чисельністю і стрімко модернізуються. Залучення до флоту атомних авіаносців стало б основним етапом у створенні справжнього океанського флоту, здатного діяти далеко від Китаю та кинути серйозний виклик військовій присутності США у світі.

Дослідники з Інституту міжнародних досліджень Міддлбері в Каліфорнії виявили ці розробки, аналізуючи супутникові знімки з гірської місцевості поблизу міста Лешань у китайській провінції Сичуань.

  • Спершу вони припускали, що там можуть збагачувати плутоній або тритій для ядерної зброї, але згодом дійшли висновку, що мовиться про створення прототипу реактора для великого військового корабля.
  • Дослідники, аналізуючи супутникові знімки, тендери на закупівлі, персональні досьє, екологічні дослідження та навіть скарги місцевих жителів на шум і пил, встановили, що реактор для військового корабля будується у гірському районі містечка Мучен, приблизно за 112 кілометрів від столиці провінції Ченду.

Чутки про наміри Китаю побудувати атомний авіаносець циркулювали давно, але аналіз Інституту Міддлбері вперше підтвердив, що країна активно працює над ядерною енергетичною установкою для авіаносця.

Зверніть увагу! Раніше лідер Китаю Сі Цзіньпін доручив військовому керівництву створити "флот першого класу" та перетворити країну на провідну морську державу. У Білій книзі з питань оборони за 2019 рік йдеться, що ВМС Народно-визвольної армії (НВАК) змінюють свою стратегію, переходячи від захисту прибережних вод до виконання місій у відкритому морі.

Китайський флот вже є найбільшим у світі, маючи понад 370 кораблів і підводних човнів. Країна також лідирує в суднобудуванні: китайські верфі щороку випускають сотні суден, тоді як у США будується не більше п’яти. Проте китайські ВМС все ще поступаються американському флоту, зокрема в авіаносцях — у США їх 11, усі з ядерною установкою.

Про що кажуть ядерні дослідження у Китаї

Запалення термоядерного палива дає вченим змогу досліджувати механізми таких реакцій та їхній потенціал для створення чистого джерела енергії на основі найпоширенішого елемента у Всесвіті – водню. Водночас це дозволяє вивчати нюанси детонації, які інакше вимагали б проведення вибухового випробування.

Як Китай, так і США є підписантами Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань, який забороняє ядерні вибухи в усіх середовищах.

При цьому країнам дозволені так звані підкритичні вибухові випробування, які не викликають ядерної реакції, а також дослідження у сфері лазерного термоядерного синтезу, відомого як інерційний утримуваний синтез (ICF).

За даними Стокгольмського міжнародного інституту досліджень проблем миру (SIPRI), станом на січень 2024 року Китай володіє приблизно 500 ядерними боєголовками, що робить його третьою за величиною ядерною державою після США та Росії.

Для порівняння, у січні 2023 року цей показник становив 410 боєголовок, що свідчить про швидке нарощування ядерного потенціалу країни.


Якими були показники кількості ядерних боєголовок станом на 2022 рік / Інфографіка 24 Каналу

Зігфрід Хекер, старший науковий співробітник Інституту міжнародних досліджень Фрімана-Споглі та колишній директор Лос-Аламоської національної лабораторії – одного з провідних ядерних дослідницьких центрів США, зазначає, що в умовах заборони випробувань підкритичні та лазерні експерименти є ключовими для забезпечення надійності та безпеки американського ядерного арсеналу.

Однак для країн, які не мають великого досвіду випробувань, такі експерименти менш корисні, пояснює вчений. Зокрема, Китай провів 45 ядерних випробувань, тоді як США – 1 054. Хекер наголошує, що Китай не випередить США у розвитку ядерних об'єктів.

Де ще існують лазерні термоядерні установки

Подібні установки для магніто-інерційного синтезу також діють у Франції, Великій Британії та Росії.

Розмір таких об'єктів визначається потужністю, необхідною для досягнення запалення,
– пояснює Омар Харікейн, головний науковець програми інерційного термоядерного синтезу в Ліверморській національній лабораторії, що керує Національним комплексом лазерних термоядерних реакцій (NIF).

Факт існування лазерних центрів досліджень термоядерного синтезу в інших країнах сам по собі не є приводом для занепокоєння, додає Харікейн: "Важко зупинити науковий прогрес і стримувати поширення знань. Науку можна використовувати по-різному, і це складне питання".

Зокрема, в Росії є УФЛ-2М (Установка фізичних лазерів 2M), лазерна установка, розташована у Всеросійському науково-дослідному інституті експериментальної фізики (РФЯЦ-ВНДІЕФ) у Сарові. Її призначення – дослідження процесів, що відбуваються під час термоядерного синтезу, а також для моделювання умов, подібних до тих, що спостерігаються у ядерних вибухах та всередині зірок.

УФЛ-2М є копією американського комплексу National Ignition Facility (NIF) у Ліверморі та французької Laser Mégajoule (LMJ). Вона працює за принципом інерційного утримуваного синтезу (ICF), де високопотужні лазери спрямовуються на мішень із дейтерію та тритію, створюючи екстремальні температури й тиск, необхідні для запуску термоядерної реакції.

Основні характеристики УФЛ-2М такі:

  • потужність лазерних імпульсів – понад 2 мегаджоулі;
  • багатоканальна система лазерного підсилення;
  • можливість проведення експериментів з термоядерним синтезом без необхідності ядерних вибухових випробувань.

Перші етапи введення в експлуатацію комплексу розпочалися у 2020-х роках. Якщо держава-агресор досягне успіху у своїх дослідженнях, це може вплинути на глобальний баланс сил у ядерній сфері.

Серед інших аналонічних установок – National Ignition Facility (NIF) у США та Laser Mégajoule (LMJ) у Франції.

Американський NIF – найбільший у світі лазерний комплекс, розташований у Ліверморській національній лабораторії (США). Він працює за принципом інерційного утримуваного синтезу (ICF), де 192 лазерні промені концентруються на мішені з дейтерієво-тритієвого пального. У 2022 році NIF вперше досяг наукового прориву – реакція виділила більше енергії, ніж отримала від лазерів, що стало важливим кроком до створення термоядерної енергетики.

LMJ (Laser Mégajoule) – французька лазерна установка, розташована біля Бордо, створена для досліджень термоядерного синтезу та підтримки ядерного потенціалу Франції. Вона використовує понад 240 лазерних променів для ініціювання реакції синтезу в мішені. LMJ є європейським аналогом NIF і входить до ключових проєктів ЄС у сфері термоядерних досліджень.

Обидві установки не лише просувають науку про керований термоядерний синтез, але й використовуються для моделювання фізичних процесів, важливих для ядерної безпеки.

Щодо російського комплексу – офіційно заявлено, що УФЛ-2М розробляється для фундаментальних досліджень фізики плазми та термоядерного синтезу. Проте, як і подібні установки в США та Китаї, він може використовуватися для підтримки російського ядерного арсеналу без необхідності проведення реальних випробувань, які неможливо не зафіксувати. Тож наявність УФЛ-2М підсилює російські ядерні сили, що може загрожувати Україні та іншим державам вільного світу.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Ці п’ять продуктів Apple можуть вийти вже наступного місяця
InternetUA
2025-02-03T20:01:44Z
Нова знахідка зламала стереотип про ранніх скотарів Іберії: що дізналися вчені
Telegraf
2025-02-03T19:42:44Z
Загадкові ядерні реактори Китаю: що це таке і як працюють лазерні термоядерні установки
InternetUA
2025-02-03T19:37:03Z
Як приховати файли і папки в Windows: прості способи захисту даних
InternetUA
2025-02-03T19:34:23Z
Астрономи розповіли про астероїд, який може врізатися в Землю
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T19:33:30Z
Де захований кіт: знайти хитру тварину за 5 секунд зможуть одиниці
GlavRed
2025-02-03T19:27:42Z
Морські черепахи демонструють ознаки відновлення, але проблеми збереження залишаються
Portaltele
2025-02-03T19:18:24Z
Tata Steel розробила сталеві труби для транспортування водню
AgroNews
2025-02-03T19:09:44Z
Рідкісні шахи часів СРСР продають за ціною класного смартфона: у чому їх особливість
Telegraf
2025-02-03T19:06:37Z
Так вона почне псуватися: де не варто зберігати соняшникову олію – цю помилку роблять усі
24tv
2025-02-03T20:39:49Z
Розкішний тортик на День Валентина: чудовий десерт своїми руками
Telegraf
2025-02-03T20:30:54Z
Що приготувати на День усіх закоханих: фантастичне меню на двох
Gazeta UA
2025-02-03T20:03:52Z
Необхідні матеріали у вас вже є: як власноруч зробити книжкову підставку
24tv
2025-02-03T20:03:21Z
Як повернутися до норми й виконати новорічні обіцянки, навіть якщо вже лютий
24tv
2025-02-03T19:54:05Z
Що це за зелені кульки, що ростуть на деревах: у чому приховується небезпека
GlavRed
2025-02-03T19:27:54Z
Інакше не вміють – 2 знаки зодіаку, які постійно ускладнюють собі життя
24tv
2025-02-03T19:15:31Z
Овнам – визнання, Козерогам – застій: гороскоп Таро на 4 лютого 2025 року
Telegraf
2025-02-03T18:54:51Z
Скільки олії можна взяти з собою в Польщу
24tv
2025-02-03T18:12:58Z
Інтернет-шахрай зняв понад 100 тисяч гривень з банківського рахунку чоловіка
InternetUA
2025-02-03T20:42:44Z
У Кривому Розі чоловік влаштував стрілянину: є потерпілий
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T20:39:47Z
У вбивстві українця в Братиславі не можна виключати етнічну ворожнечу – Сибіга
Лига
2025-02-03T20:27:30Z
Парфуми та косметику під виглядом елітних брендів виготовляли в трьох областях
ZN UA
2025-02-03T20:16:39Z
СБУ затримала двох агентів рашистів, які готували теракт біля райуправління поліції у Рівному
Украина Криминальная
2025-02-03T19:12:53Z
На Вінниччині засуджений організував незаконний бізнес у колонії
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T19:12:34Z
Вбивці військового ТЦК обрали запобіжний захід: що вирішив суд
Telegraf
2025-02-03T18:51:26Z
До чого призведуть напади на ТЦК: слідами вибухів в Рівному і Павлограді та убивстві в Пирятині
Комсомольская правда
2025-02-03T18:07:25Z
Внаслідок вибуху у московському ЖК постраждав ексохоронець Януковича - ЗМІ
Gazeta UA
2025-02-03T17:51:04Z
Моуріньо застосував силу до перекладача, який неправильно зрозумів його слова: відео курйозу
24tv
2025-02-03T20:33:48Z
Боруссія Дортмунд оголосила про підписання Чуквуемеки
Football.ua
2025-02-03T20:22:56Z
"Відпускайте хлопця": Мілевський прокоментував зірваний трансфер Бражка в АПЛ
24tv
2025-02-03T20:03:22Z
Раду змінив Інтер на Венецію
Football.ua
2025-02-03T20:00:55Z
Матиме серйозні наслідки в Росії: "нейтральну" тенісистку назвали іспанкою на турнірі в ОАЕ
24tv
2025-02-03T19:36:25Z
Суркіс: Бражко залишається в Динамо. Він є ключовим гравцем
Football.ua
2025-02-03T19:36:23Z
Астон Вілла оголосила про оренду Асенсіо
Football.ua
2025-02-03T19:22:56Z
Белотті став одноклубником Трубіна
Football.ua
2025-02-03T19:12:31Z
Калініна зіграє в 1/8 фіналу турніру WTA в Румунії
УкраинФорм
2025-02-03T19:03:04Z
Мазут з російських танкерів рухається в напрямку Маріуполя
УкраинФорм
2025-02-03T20:30:24Z
Київ та область засніжило: поліція звернулась до громадян
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T20:21:53Z
Туалет у пакети, їжу і воду – з дрона: боєць з побратимами провів 22 дні в оточенні під Покровськом
TSN
2025-02-03T19:51:45Z
Від Покровська до фронту - лише 3 кілометри: поліція показала, як допомагає цивільним у місті
УкраинФорм
2025-02-03T19:51:24Z
Службове житло для військових у Києві: на коригування проєкту витратять майже 5 мільйонів?
Telegraf
2025-02-03T19:45:48Z
Через можливий теракт: у Полтаві школи 17 січня перейдуть в онлайн-режим, — ЗМІ
Фокус
2025-02-03T19:42:41Z
Ліквідація колаборанта Саркісяна, аварійні відключення світла. Головне за 3 лютого
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T19:15:00Z
За цим чоловіком тягнеться довгий і кривавий слід. Історія Армена Саркісяна
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T19:03:16Z
ДСНС отримала оперативно-піротехнічні машини вітчизняного виробництва
AutoCentre
2025-02-03T18:58:48Z
"Знищила себе": у РФ поставили хрест на Аллі Пугачовій
GlavRed
2025-02-03T20:42:27Z
"Настя окопи копає": Потап приголомшив шанувальників своїм вчинком
GlavRed
2025-02-03T20:27:41Z
Піднімуть настрій та зігріють у холодні вечори: 5 фільмів для тих, кому хочеться весни
24tv
2025-02-03T19:57:46Z
Французького кінорежисера визнали винним у сексуальному насильстві над неповнолітньою
УкраинФорм
2025-02-03T19:18:46Z
Відомий актор розповів про інцидент, після якого перестав вживати алкоголь
Вива
2025-02-03T19:06:54Z
З Каменських чи без? Потап засвітився на пляжі в Мексиці
Вива
2025-02-03T18:51:48Z
Анна Кошмал показала рідкісне відео зі свого весілля та ніжно звернулася до коханого
24tv
2025-02-03T18:51:33Z
У Нью-Йорку відбудеться благодійний вечір української музики та поезії
УкраинФорм
2025-02-03T18:15:20Z
Пісня дружини Винника "вистрілила" у тіктоці: що відомо про хіт "Бачу-бачу, чую-чую"
Telegraf
2025-02-03T17:57:41Z
Зеленський та Сирський обговорили ситуацію на покровському напрямку та створення корпусів
ZN UA
2025-02-03T20:27:33Z
В Україні роботодавець може потрапити до тюрми: юристи пояснили, як це відбуватиметься
Политека
2025-02-03T20:27:11Z
У Німеччині оновили правила отримання допомоги для українців: хто ризикує втратити виплати
Хвиля
2025-02-03T20:24:49Z
Ворог вже значно менше кидає важку техніку на штурми - Сирський показав бойову роботу Сил оборони
УкраинФорм
2025-02-03T20:09:27Z
Думають, що у мене є бронь, – зірка "Ліги сміху" розповів, що його двічі не взяли в армію
24tv
2025-02-03T20:03:07Z
Українців змусять повернути "тисячу Зеленського": у кого відберуть гроші
Хвиля
2025-02-03T20:03:06Z
Як визначити чи є священник українським. Відомий релігійний діяч дав пораду
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T20:00:44Z
"Богу молимося, голову ховаємо!”: як виживають жителі Херсона під постійними прильотами
TSN
2025-02-03T19:51:17Z
300 жертв за 25 років: у Франції пройде гучний суд над хірургом, що ґвалтував дітей під наркозом
24tv
2025-02-03T19:48:24Z
Медичні сповіщення надходитимуть у «Дію»
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T20:42:46Z
Що каже наука про користь і ризики холодних водних процедур
360ua.news
2025-02-03T20:21:10Z
Створили гель, який в сотні разів швидше загоює кістки
24tv
2025-02-03T20:12:59Z
5 продуктів для миттєвого заряду енергії: варто тримати їх під рукою
24tv
2025-02-03T19:15:24Z
Корисні звички, які насправді шкодять здоров’ю
360ua.news
2025-02-03T19:06:23Z
5 помилок, через які ви щоденно погіршуєте стан вашої шкіри
24tv
2025-02-03T19:00:59Z
Бактерії в роті впливають на наші розумові здібності і роботу мозку
24tv
2025-02-03T18:15:52Z
Чи варто пити воду з лимоном: експерти проаналізували її вплив
24tv
2025-02-03T18:12:29Z
Хірургія і стаціонар: голова НСЗУ розповіла про зміни у Програмі медгарантій для військових
УкраинФорм
2025-02-03T17:54:55Z
Деяких українців змусять повернути субсидію: у ПФУ пояснили, кого це стосується
Политека
2025-02-03T20:00:24Z
ОПЕК+ до квітня не збільшуватиме видобуток нафти попри заклик Трампа - Bloomberg
УкраинФорм
2025-02-03T19:54:01Z
Tesla втрачає ринок ЄС, а Канада розриває контракт зі SpaceX на тлі торговельної війни з США
iPress
2025-02-03T19:46:14Z
"Нафтогаз" змінив умови для субсидій: від споживачів газу вимагатимуть довідку
Хвиля
2025-02-03T19:45:18Z
Діти залишаться без "няня": відомого виробника продукції вирішили приватизувати
Telegraf
2025-02-03T19:27:10Z
Президентка Асоціації рієлторів оцінила стан ринку житла у прифронтових містах та Києві
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T19:00:55Z
Президент США знайшов нового покупця TikTok
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T18:57:50Z
Рідкісні монети України: які 2 копійки можуть принести прибуток
Политека
2025-02-03T18:27:43Z
Україна у 2024 р скоротила виробництво феросплавів на 49% р./р
AgroNews
2025-02-03T18:21:30Z
Водіям в Україні показали, за які авто доведеться платити податок на розкіш
Хвиля
2025-02-03T20:42:13Z
Вантажівки Scania опанували в Україні ще одну професію
AutoCentre
2025-02-03T20:33:37Z
В одній з європейськийх країн обвалилися продажі Tesla на 63%
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T20:06:01Z
Новий кросовер Suzuki розпродали на 3,5 роки наперед
AutoCentre
2025-02-03T19:12:17Z
Що видаляє водний камінь із лобового скла: водії здивовані дієвим лайфхаком
GlavRed
2025-02-03T17:27:12Z
Fiat показав дешеву версію моделі Grande Panda
AutoCentre
2025-02-03T17:12:20Z
Honda задумалася над випуском авто, потужніших за Type R і Type S
AutoCentre
2025-02-03T16:39:17Z
Чому система «Старт/стоп» може нашкодити вашому автомобілю
360ua.news
2025-02-03T16:00:46Z
Мінекономіки знову оприлюднило список люксових авто з помилками. Це може дозволити частині власників уникнути сплати «податку на розкіш»
AIN
2025-02-03T15:48:24Z
Фактор Трампа: експерти назвали чотири реалістичні сценарії закінчення війни в Україні
Политека
2025-02-03T20:42:48Z
Не можна погоджуватися на проведення виборів під час війни, та ще й на вимогу Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T20:42:18Z
Спецпредставник Трампа Келлог може приїхати в Україну у лютому, – ЗМІ
24tv
2025-02-03T20:33:54Z
Зеленський призначив засідання РНБО і назвав дату
GlavRed
2025-02-03T20:33:20Z
Україна панікує, оскільки США та Росія наполягають на виборах – Politico
ZN UA
2025-02-03T20:27:29Z
Поступки України та нові умови Трампа для допомоги: головні новини України
GlavRed
2025-02-03T20:27:22Z
Коханка диктатора Путіна публічно поцілувалася зі своїм фаворитом - деталі
GlavRed
2025-02-03T20:27:22Z
Михайло Шейтельман про рішення ПАРЄ не визнавати путіна терористом: «Поразка перед обличчям терору»
Знай
2025-02-03T20:21:45Z
Мирна угода неможлива: в чому полягає договір між Ізраїлем і ХАМАС
24tv
2025-02-03T20:18:31Z