MY.UAНовини
Загадкові ядерні реактори Китаю: що це таке і як працюють лазерні термоядерні установки
Загадкові ядерні реактори Китаю: що це таке і як працюють лазерні термоядерні установки

Загадкові ядерні реактори Китаю: що це таке і як працюють лазерні термоядерні установки

Наприкінці січня 2025 року агенція Reuters повідомила про те, що Китай, ймовірно, будує великий дослідницький центр термоядерного синтезу із лазерним запалюванням. Як повідомили експерти двох аналітичних організацій, будівля розташована в місті Мяньян на південному заході країни. Проєкт може бути як розробкою ядерної зброї, так і дослідженнями у сфері енергетики.

Ядерний синтез давно вважається "святим Граалем" енергетики – джерелом безмежної, чистої та безпечної енергії, здатної замінити викопне паливо та ядерну енергетику на основі поділу атомного ядра. Цей процес, що відбувається всередині зірок, дозволяє виділяти величезну кількість енергії, зливаючи легкі атоми водню у важчі.

Наразі вчені та інженери з усього світу ведуть активні дослідження, щоб зробити ядерний синтез комерційно вигідним і стабільним. Найбільші міжнародні проєкти, як-от ITER у Франції та американський NIF, вже досягли значного прогресу, проте ще залишаються численні технічні виклики, що віддаляють людство від епохи "штучного сонця".

Про те, що розробляє у цій сфері Китай, – читайте у матеріалі 24 Каналу.

Що будують у Китаї

Супутникові знімки Planet Labs демонструють конструкцію із чотирма зовнішніми "рукавами", де розмістяться лазерні відсіки, а також центральний експериментальний відсік, який міститиме камеру-мішень з ізотопами водню. Потужні лазери зливатимуть ці ізотопи, генеруючи енергію, пояснив Reuters Декер Евелет, дослідник незалежної американської аналітичної організації CNA Corp.


Будівництво дослідницького центру у Мяньяні / Фото Planet Labs

За його словами, конструкція нагадує Національний комплекс лазерних термоядерних реакцій (NIF) у Північній Каліфорнії, вартістю 3,5 мільярда доларів. У 2022 році цей об'єкт уперше досяг "наукового рівня беззбитковості" – згенерував більше енергії від реакції синтезу, ніж було вкладено через лазери.

Евелет, який працює разом з аналітиками Центру нерозповсюдження імені Джеймса Мартіна (CNS), оцінює, що експериментальний відсік у китайському центрі приблизно на 50% більший, ніж у NIF, який нині є найбільшим у світі.

Будь-яка країна з установкою, подібною до NIF, може сприяти розробці нової атомної зброї без проведення ядерних випробувань,
– каже Вільям Альберке, аналітик ядерної політики в Центрі Генрі Л. Стімсона, американської аналітичної організації.

Міністерство науки та технологій Китаю не відповіло на запит агенції про коментар, також відмовився від коментарів й Офіс директора національної розвідки США.

У листопаді 2020 року спецпредставник США з контролю над озброєннями Маршалл Біллінгслі оприлюднив супутникові знімки, які, за його словами, демонструють зростання китайських ядерних об'єктів. Серед них були зображення з Мяньяна із позначеною ділянкою землі під нові дослідницькі або виробничі зони. Саме на цій ділянці, згідно з будівельними документами, які Евелет надав Reuters, зараз зводять Центр досліджень лазерного синтезу (Laser Fusion Major Device Laboratory).

Ядерний авіаносець: над чим ще працює Китай

Китай побудував наземний прототип ядерного реактора для великого надводного військового корабля, що є найчіткішим сигналом про намір Пекіна створити свій перший атомний авіаносець. Про це повідомило у листопаді Associated Press, засновуючись на аналізі супутникових знімків та урядових документів.


Майданчик з ядерним реактором у провінції Сичуань / Фото Planet Labs

ВМС Китаю вже є найбільшими у світі за чисельністю і стрімко модернізуються. Залучення до флоту атомних авіаносців стало б основним етапом у створенні справжнього океанського флоту, здатного діяти далеко від Китаю та кинути серйозний виклик військовій присутності США у світі.

Дослідники з Інституту міжнародних досліджень Міддлбері в Каліфорнії виявили ці розробки, аналізуючи супутникові знімки з гірської місцевості поблизу міста Лешань у китайській провінції Сичуань.

  • Спершу вони припускали, що там можуть збагачувати плутоній або тритій для ядерної зброї, але згодом дійшли висновку, що мовиться про створення прототипу реактора для великого військового корабля.
  • Дослідники, аналізуючи супутникові знімки, тендери на закупівлі, персональні досьє, екологічні дослідження та навіть скарги місцевих жителів на шум і пил, встановили, що реактор для військового корабля будується у гірському районі містечка Мучен, приблизно за 112 кілометрів від столиці провінції Ченду.

Чутки про наміри Китаю побудувати атомний авіаносець циркулювали давно, але аналіз Інституту Міддлбері вперше підтвердив, що країна активно працює над ядерною енергетичною установкою для авіаносця.

Зверніть увагу! Раніше лідер Китаю Сі Цзіньпін доручив військовому керівництву створити "флот першого класу" та перетворити країну на провідну морську державу. У Білій книзі з питань оборони за 2019 рік йдеться, що ВМС Народно-визвольної армії (НВАК) змінюють свою стратегію, переходячи від захисту прибережних вод до виконання місій у відкритому морі.

Китайський флот вже є найбільшим у світі, маючи понад 370 кораблів і підводних човнів. Країна також лідирує в суднобудуванні: китайські верфі щороку випускають сотні суден, тоді як у США будується не більше п’яти. Проте китайські ВМС все ще поступаються американському флоту, зокрема в авіаносцях — у США їх 11, усі з ядерною установкою.

Про що кажуть ядерні дослідження у Китаї

Запалення термоядерного палива дає вченим змогу досліджувати механізми таких реакцій та їхній потенціал для створення чистого джерела енергії на основі найпоширенішого елемента у Всесвіті – водню. Водночас це дозволяє вивчати нюанси детонації, які інакше вимагали б проведення вибухового випробування.

Як Китай, так і США є підписантами Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань, який забороняє ядерні вибухи в усіх середовищах.

При цьому країнам дозволені так звані підкритичні вибухові випробування, які не викликають ядерної реакції, а також дослідження у сфері лазерного термоядерного синтезу, відомого як інерційний утримуваний синтез (ICF).

За даними Стокгольмського міжнародного інституту досліджень проблем миру (SIPRI), станом на січень 2024 року Китай володіє приблизно 500 ядерними боєголовками, що робить його третьою за величиною ядерною державою після США та Росії.

Для порівняння, у січні 2023 року цей показник становив 410 боєголовок, що свідчить про швидке нарощування ядерного потенціалу країни.


Якими були показники кількості ядерних боєголовок станом на 2022 рік / Інфографіка 24 Каналу

Зігфрід Хекер, старший науковий співробітник Інституту міжнародних досліджень Фрімана-Споглі та колишній директор Лос-Аламоської національної лабораторії – одного з провідних ядерних дослідницьких центрів США, зазначає, що в умовах заборони випробувань підкритичні та лазерні експерименти є ключовими для забезпечення надійності та безпеки американського ядерного арсеналу.

Однак для країн, які не мають великого досвіду випробувань, такі експерименти менш корисні, пояснює вчений. Зокрема, Китай провів 45 ядерних випробувань, тоді як США – 1 054. Хекер наголошує, що Китай не випередить США у розвитку ядерних об'єктів.

Де ще існують лазерні термоядерні установки

Подібні установки для магніто-інерційного синтезу також діють у Франції, Великій Британії та Росії.

Розмір таких об'єктів визначається потужністю, необхідною для досягнення запалення,
– пояснює Омар Харікейн, головний науковець програми інерційного термоядерного синтезу в Ліверморській національній лабораторії, що керує Національним комплексом лазерних термоядерних реакцій (NIF).

Факт існування лазерних центрів досліджень термоядерного синтезу в інших країнах сам по собі не є приводом для занепокоєння, додає Харікейн: "Важко зупинити науковий прогрес і стримувати поширення знань. Науку можна використовувати по-різному, і це складне питання".

Зокрема, в Росії є УФЛ-2М (Установка фізичних лазерів 2M), лазерна установка, розташована у Всеросійському науково-дослідному інституті експериментальної фізики (РФЯЦ-ВНДІЕФ) у Сарові. Її призначення – дослідження процесів, що відбуваються під час термоядерного синтезу, а також для моделювання умов, подібних до тих, що спостерігаються у ядерних вибухах та всередині зірок.

УФЛ-2М є копією американського комплексу National Ignition Facility (NIF) у Ліверморі та французької Laser Mégajoule (LMJ). Вона працює за принципом інерційного утримуваного синтезу (ICF), де високопотужні лазери спрямовуються на мішень із дейтерію та тритію, створюючи екстремальні температури й тиск, необхідні для запуску термоядерної реакції.

Основні характеристики УФЛ-2М такі:

  • потужність лазерних імпульсів – понад 2 мегаджоулі;
  • багатоканальна система лазерного підсилення;
  • можливість проведення експериментів з термоядерним синтезом без необхідності ядерних вибухових випробувань.

Перші етапи введення в експлуатацію комплексу розпочалися у 2020-х роках. Якщо держава-агресор досягне успіху у своїх дослідженнях, це може вплинути на глобальний баланс сил у ядерній сфері.

Серед інших аналонічних установок – National Ignition Facility (NIF) у США та Laser Mégajoule (LMJ) у Франції.

Американський NIF – найбільший у світі лазерний комплекс, розташований у Ліверморській національній лабораторії (США). Він працює за принципом інерційного утримуваного синтезу (ICF), де 192 лазерні промені концентруються на мішені з дейтерієво-тритієвого пального. У 2022 році NIF вперше досяг наукового прориву – реакція виділила більше енергії, ніж отримала від лазерів, що стало важливим кроком до створення термоядерної енергетики.

LMJ (Laser Mégajoule) – французька лазерна установка, розташована біля Бордо, створена для досліджень термоядерного синтезу та підтримки ядерного потенціалу Франції. Вона використовує понад 240 лазерних променів для ініціювання реакції синтезу в мішені. LMJ є європейським аналогом NIF і входить до ключових проєктів ЄС у сфері термоядерних досліджень.

Обидві установки не лише просувають науку про керований термоядерний синтез, але й використовуються для моделювання фізичних процесів, важливих для ядерної безпеки.

Щодо російського комплексу – офіційно заявлено, що УФЛ-2М розробляється для фундаментальних досліджень фізики плазми та термоядерного синтезу. Проте, як і подібні установки в США та Китаї, він може використовуватися для підтримки російського ядерного арсеналу без необхідності проведення реальних випробувань, які неможливо не зафіксувати. Тож наявність УФЛ-2М підсилює російські ядерні сили, що може загрожувати Україні та іншим державам вільного світу.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Дронова атака по Харкову та вибухи у Росії: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T02:45:27Z
Росія побудує у Білорусі завод дронів: Лукашенко вже придумав, хто на ньому працюватиме
24tv
2025-05-06T02:42:29Z
Католикам сподобалось, – Трамп прокоментував свій портрет в образі Папи Римського
24tv
2025-05-06T02:21:56Z
Росія передала Індії зброю на тлі конфлікту з Пакистаном
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T02:00:00Z
В Анкару прибув новий посол США
УкраинФорм
2025-05-06T01:41:43Z
Росіяни атакували Конотоп: били з інтервалами навмисно, щоб нанести більше шкоди
ТСН
2025-05-06T01:41:17Z
Тривожний сигнал для України: хто вийшов на виборах у Румунії до другого туру
ТСН
2025-05-06T01:40:53Z
Пані посол України в США відреагувала на ядерні погрози Путіна: "Він є загрозою не лише для України"
TSN
2025-05-06T01:40:49Z
Алькатрас 2.0: Трамп оголосив про відновлення легендарної в’язниці
TSN
2025-05-06T01:40:46Z
На концерті Леді Гаги в Бразилії з мільйонами глядачів готували теракт
ТСН
2025-05-06T01:40:36Z
Окупанти знищили будинок фіналістки "Голосу країни-13" у Мирнограді: "А я так мріяла повернутись"
TSN
2025-05-06T01:39:13Z
Jerry Heil виступить на "Євробаченні-2025" без alyona alyona: реперка здивувала причиною
ТСН
2025-05-06T01:38:14Z
Ексчоловік Ані Лорак приголомшив подарунком новій коханій за понад мільйон гривень
ТСН
2025-05-06T01:37:55Z
Донька Олени Кравець розкрила правду про стосунки з мамою та як вона її виховала: "Була дистанція"
TSN
2025-05-06T01:37:51Z
Настя Каменських похизувалася, як розкішно відсвяткувала 38-річчя в компанії Потапа
TSN
2025-05-06T01:37:37Z
Наталія Островська показалася з чоловіком і розкрила, на чому тримаються їхні стосунки
TSN
2025-05-06T01:37:33Z
Історична сенсація: ШІ розкрив 500-річну таємницю найвідомішої картини Рафаеля
ТСН
2025-05-06T01:37:16Z
Тарас Цимбалюк чесно зізнався, чому погодився стати головним героєм шоу "Холостяк"
ТСН
2025-05-06T01:36:49Z
В Україні подорожчали всі види палива на початку тижня: АЗС показали ціни на бензин, дизель та автогаз
Хвиля
2025-05-06T02:06:06Z
Курс валют в Україні: євро стає конкурентом долару, а долар дорожчатиме – що купувати і продавати
TSN
2025-05-06T01:39:31Z
Київстар за 1 квартал 2025 року сплатив понад 3,37 млрд грн податків
ТСН
2025-05-06T01:39:27Z
Кабмін відповів, чи підвищать зарплати українським педагогам
ТСН
2025-05-06T01:39:24Z
Скільки коштує металобрухт в Україні 2025 року, ціни на чорні та кольорові метали, де знайти "скарби" вдома
ТСН
2025-05-06T01:38:41Z
Який метал найдорожчий у світі: його ціна вражає
ТСН
2025-05-06T01:37:35Z
Чим найкраще підживити лохину у травні, щоб було море великих і солодких ягід
TSN
2025-05-06T01:37:27Z
Курс валют на 6 травня: скільки коштуватимуть долар, євро і злотий
ТСН
2025-05-06T01:37:19Z
Гетманцев відповів, чи очікувати в Україні підвищення податків
ТСН
2025-05-06T01:36:54Z
День піхоти: найщиріші привітання у прозі, віршах та яскравих листівках
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T03:00:59Z
«Громадське радіо» запускає правозахисний подкаст «Я чую інших» з Максимом Буткевичем та Дар'єю Бурою
Детектор М
2025-05-06T02:52:59Z
Не лікар і не космонавт: про які професії найбільше мріють сучасні діти
Знай
2025-05-06T02:52:11Z
Мобілізація пенсіонерів: захисники висловилися щодо контрактів 60+
Знай
2025-05-06T02:31:22Z
На Курщині оголосили про евакуацію прикордонного Глушково
24tv
2025-05-06T01:46:00Z
Уночі росіяни випустили ракети та дрони по Україні: де гриміли вибухи
ТСН
2025-05-06T01:40:39Z
Генштаб оновив дані про втрати РФ: скільки росіян ліквідовано
TSN
2025-05-06T01:40:13Z
У США розшукали жінку, яка зникла безвісти понад пів століття тому — детективна історія
ТСН
2025-05-06T01:39:42Z
У школах міст-мільйонників зафіксовано уповільнення українізації: чому так трапилось
TSN
2025-05-06T01:38:57Z
Турист зі США ледь не загинув у Колізеї: що він утнув
TSN
2025-05-06T01:40:57Z
Шторм у Китаї перекинув човни: у воді опинилися 84 людини
TSN
2025-05-06T01:40:56Z
Вибухи у Конотопі та припинення роботи Skype: головні новини ночі 5 травня 2025 року
ТСН
2025-05-06T01:40:32Z
У Києві прогримів вибух: що відомо
ТСН
2025-05-06T01:39:54Z
У Росії кінь-втікач влаштував ДТП
TSN
2025-05-06T01:39:48Z
Чоловік заявив, що його "викрали невідомі з ТЦК" та відмовився від мобілізації: як він поплатився
ТСН
2025-05-06T01:39:16Z
"Все впало на мене": жахливі історії киян після нічної атаки дронів
ТСН
2025-05-06T01:38:49Z
У ДТП на Полтавщині загинули поліцейський і військовий з ТЦК — подробиці
TSN
2025-05-06T01:36:42Z
У Махачкалі влаштували стрілянину по російських правоохоронцях: подробиці
TSN
2025-05-06T01:36:22Z
Українці, які перебувають за кордоном, можуть пройти оцінювання повсякденного функціонування - МОЗ
УкраинФорм
2025-05-06T02:55:29Z
Держпродспоживслужба виявила порушення ціноутворень на ліки майже на ₴2 мільйони
УкраинФорм
2025-05-06T02:10:47Z
Чому «плаче» виноград і як цьому зарадити: поради для садівників
ТСН
2025-05-06T01:39:59Z
Як виростити врожай без хімії
TSN
2025-05-06T01:39:44Z
Дієтологи пояснили, з яких продуктів має складатися правильний сніданок
ТСН
2025-05-06T01:39:20Z
Названо фрукт, який налагодить справи в туалеті та зміцнить імунітет
TSN
2025-05-06T01:38:34Z
В Україні активізувалися гадюки: як убезпечитися від укусу
ТСН
2025-05-06T01:36:54Z
Найгірший чай для вашого здоров’я: його багато хто п’є, але він сприяє набору зайвої ваги
ТСН
2025-05-06T01:36:18Z
Як щоденне пиття кави може уповільнити старіння: вчені оприлюднили нове дослідження
TSN
2025-05-06T01:33:32Z
Відключення води в Київській області: кому варто підготуватися на кінець травня
Политека
2025-05-06T03:01:27Z
Погода на 6 травня: де в Україні очікувати дощів
ТСН
2025-05-06T03:00:35Z
Прокуратура Донеччини повідомила про підозру «заступнику міністра ДНР»
УкраинФорм
2025-05-06T02:40:14Z
Потужна злива та гроза. Яким областям не пощастить з погодою у найближчі вихідні
Telegraf
2025-05-06T02:31:16Z
На Прикарпатті влітку запрацюють 18 дитячих таборів
УкраинФорм
2025-05-06T02:24:04Z
ЗСУ просунулися в районі Торецька, росіяни тиснуть на двох напрямках — ISW
TSN
2025-05-06T02:16:14Z
Підвищення тарифів на воду у Дніпропетровській області: в деяких містах виникли проблеми
Политека
2025-05-06T02:01:33Z
Терезам не варто все близько брати до серця: гороскоп на 6 травня
24tv
2025-05-06T02:00:18Z
Росія перекидає війська для захоплення Торецька та Покровська - ISW
Gazeta UA
2025-05-06T01:55:34Z
Гороскоп на завтра 7 травня: Водоліям - розваги, Близнюкам - нове знайомство
GlavRed
2025-05-06T02:49:58Z
Його перебудовували кілька разів: як раніше виглядав річковий порт у Дніпрі
Telegraf
2025-05-06T02:03:01Z
Астрологи назвали два знаки зодіаку, які завжди радіють щастю інших
ТСН
2025-05-06T01:40:40Z
Ці рослини запросто виженуть попелицю з вашого саду: посійте їх навколо стовбурів дерев
TSN
2025-05-06T01:39:45Z
Небезпечне добриво: чому недозрілий перегній убиває розсаду — пояснення експертів
TSN
2025-05-06T01:39:26Z
Які несприятливі дні для садіння часнику: досвідчені городники кажуть, що в такі дати він піде в стрілки
TSN
2025-05-06T01:38:45Z
Як збити білок з цукром до густої піни — секрети приготування
TSN
2025-05-06T01:38:36Z
Як вивести пирій зі свого городу: дієві методи, перевірені часом
ТСН
2025-05-06T01:38:30Z
Як зробити освіжувач повітря власноруч: вдома завжди пануватиме свіжий і приємний аромат
TSN
2025-05-06T01:38:26Z
Це може бути найбожевільніший колір Lamborghini за всю історію
Топ Жир
2025-05-06T01:45:18Z
Ви поспішили купити авто перед підвищенням мит, і чи було це вигідно?
Топ Жир
2025-05-06T00:45:58Z
Коли не можна вмикати кондиціонер в авто: помиляються навіть досвідчені водії
GlavRed
2025-05-06T00:36:38Z
Infiniti може отримати кросовер, який їм так необхідний для виживання
Топ Жир
2025-05-06T00:30:32Z
Багаті власники розкішних авто ухиляються від сплати податків, що викликає обурення влади
Топ Жир
2025-05-05T22:00:40Z
Що вони собі думали? Mercedes CLA EV підтримує лише швидкі зарядні станції з напругою 800В
Топ Жир
2025-05-05T21:45:59Z
Tesla представила оновлення за $2000, яке миттєво підвищує швидкість Model Y Juniper
Топ Жир
2025-05-05T20:15:28Z
Ідеальний Mustang від Hertz — такий самий, як у день, коли його підписав Шелбі
Топ Жир
2025-05-05T19:30:39Z
Занедбаний спорткар Dodge Charger 1968 року отримав нове життя після тривалого простою
360ua.news
2025-05-05T19:18:59Z
Ганна Різатдінова розсекретила, скільки заробляє на місяць і куди витрачає кошти
ТСН
2025-05-06T01:35:50Z
Ганна Різатдінова розповіла про свої останні стосунки та чому вони не склалися
ТСН
2025-05-06T01:35:43Z
Різатдінова шокувала сумою, яку їй пропонували за інтим, і як вона майстерно "послала" вербувальника
TSN
2025-05-06T01:33:50Z
Жоржиньо стане гравцем Фламенго на правах вільного агента — Романо
Football.ua
2025-05-05T21:34:09Z
Битва за фінал Ліги чемпіонів: онлайн-трансляція матчу Інтер – Барселона
24tv
2025-05-05T21:30:10Z
Циганков — у старті Жирони на матч із Мальоркою
Football.ua
2025-05-05T21:19:02Z
Крістал Пелес і Ноттінгем Форест поділили очки
Football.ua
2025-05-05T21:01:57Z
Мілан дотиснув Дженоа у другому таймі та здобув вольову перемогу
Football.ua
2025-05-05T20:49:10Z
Каріус хоче залишитися в Шальке, але має варіанти в Італії
Football.ua
2025-05-05T20:01:44Z
У цієї гри 100 кінцівок, а сама вона мало не збанкрутувала своїх розробників
InternetUA
2025-05-06T03:01:27Z
Хитра головоломка: знайдіть 3 відмінності в картинках жінки біля банкомату за 17 с
GlavRed
2025-05-06T02:06:10Z
У США запропонували відслідковувати чипи Nvidia після продажу
InternetUA
2025-05-06T02:01:25Z
Skype назавжди припиняє свою роботу
TSN
2025-05-06T01:40:33Z
Коли загине Земля: тривожний прогноз Гокінга підтвердило NASA
TSN
2025-05-06T01:39:42Z
Згаслий вулкан в Угорщині може виявитися прадавньою столицею — відкриття вчених
ТСН
2025-05-06T01:38:48Z
Земля стане вогняною кулею: що казав Стівен Гокінг про фінал людської цивілізації
ТСН
2025-05-06T01:35:50Z
Львівський марафонець "зарядився" пінним прямо на дистанції і насмішив мережу: курйозне відео
Telegraf
2025-05-06T01:30:22Z
Хакери зламали сайт авіакомпанії, що залучена в депортації мігрантів зі США
УкраинФорм
2025-05-06T01:09:49Z