MY.UAНовини
Чи можлива "Ялта-2": як ділитимуть світ Трамп, Путін та Сі Цзіньпін
Чи можлива "Ялта-2": як ділитимуть світ Трамп, Путін та Сі Цзіньпін

Чи можлива "Ялта-2": як ділитимуть світ Трамп, Путін та Сі Цзіньпін

4 лютого виповнюється 80 років з моменту проведення Ялтинської конференції. Саме там після Другої світової війни тодішні лідери світу встановили нові кордони та сфери впливу. Чи буде новий глобальний переділ після приходу до влади Дональда Трампа, з'ясовував Фокус.

80 років тому на зустрічі лідерів США, СРСР та Великобританії відбувся післявоєнний поділ світу. Німеччина, що програла, була розділена на дві частини: прозахідну ФРН і прорадянську НДР. Також Росія встановила контроль над Східною Європою, отримала Калінінград та Сахалін. А Британія, наприклад, отримала контроль та право на врегулювання ситуації у Греції.

80-та річниця Ялтинської конференції практично збіглася з поверненням до Білого дому Дональда Трампа. Який відразу заявив, що США претендують на Гренландію (належить Данії), Панамський канал і запропонував Канаді стати 51-м штатом Америки. Порівняння з новим переділом світу важко не помічати. Чи можливий новий переділ сфер впливу і як це вплине на російсько-українську війну, Фокус дізнавався в експертів.

Ялта і сьогодення: які паралелі напрошуються

Ялтинська конференція й досі виступає своєрідним символом закінчення Другої світової, хоча до реального закінчення війни залишалося кілька місяців і підсумкова конференція відбулася зрештою у Потсдамі. В контексті нинішньої ситуації можна провести певні аналогії. Зокрема, The Independent із посиланням на обізнані джерела, повідомляє, що Дональд Трамп націлений завершити війну також навесні, при цьому на умовах, які будуть сприятливими для України.

Дональд Трамп заявив, що США претендують на Гренландію, Панамський канал і запропонував Канаді стати 51-м штатом
Фото: Getty Images

"Побоювання, що президент США може послабити підтримку Києва або піти на невигідні для неї компроміси є помилковими. Трамп серйозно підходить до питання врегулювання війни і, як очікується, він тісно співпрацюватиме з президентом України Володимиром Зеленським, а офіційна зустріч лідерів може відбутися найближчими тижнями", — констатує видання. В той же час газета додає, що Трамп є прихильником зон впливу, про що свідчать його заяви відносно Гренландії, Панами, Канади тощо.

Тож чи можлива умовна "Ялта-2" за нинішніх умов?

Позиції Трампа у переговорах з Пекіном та Москвою

Зокрема, директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос у розмові з Фокусом зазначає: "Переділ планети – це історія про минуле. Так, своїми гучними заявами про Гренландію, Панаму та інші країни, Трамп задав певний тренд, але усе це виглядає, як намагання каламутити воду, і не більше. Інакше кажучи, Трамп створює ще більшу невизначеність в межах якої насправді дуже важко поділити світ. Взагалі, складається стійке враження, що йому (Трампу — ред.) хтось прибігає, шепоче на вухо, а він слухає і бездумно повторює. За великим рахунком, таку політику надзвичайно важко назвати політикою продуманою і зрозумілою. Переважна більшість заяв Трампа виглядає, як епатаж, не понад тим. Для досягнення усього, про що говорить Трамп, як мінімум, необхідно мати такі сили, які мали Сполучені Штати Америки після Другої світової війни".

Важливо Чужа Панама. Чому США та Китай зчепилися за канал мiж двома океанами

На переконання експерта, дуже багато заяв Трампа про геополітичні наміри залишають великий простір для фантазій. "Можливо, стратегія команди Трампа в цьому і полягає, щоб кожен домислював щось своє, повсякчас лякаючись гіперактивності старого-нового президента США і його безкінечних заяв. Але хай там як, жодних підстав для "Ялти-2" не має. Скільки сьогодні займає РФ в світовому розподілі праці? 1-1,5%. Це смішно. З Китаєм дещо складніше, бо тут вже йдеться про близько 40 відсотків. Так, це багато, але Китай, принаймні, на словах, виступає в ролі опонента Трампа і поки що не збирається ні з ким ділити світ. І взагалі, китайці не особливо сильно прагнуть до такого перерозподілу, тому що це ще й відповідальність, яку КНР не любить брати на себе тим паче, коли можна м’якою силою або торгівлею", — наголошує Ігор Семиволос, додаючи при цьому, що Трамп говорить і з РФ, і з Китаєм з позиції: "Давайте, я вас нагну".

Поки експерти розмірковують про неможливість дій Трампа, президент США діє дуже жорстко
Фото: Getty Images

З огляду на вищезазначене, експерт прогнозує, що ніхто з Трампом не буде тут і зараз укладати якісь над серйозні угоди, оскільки ніхто не знає, "з якої ноги завтра встане президент США".

Як і чому політика Трампа лякає Сі Цзіньпіна та Путіна

Підкресливши у розмові з Фокусом, що геополітичний розподіл зон впливу, є рожевою мрією Путіна, політолог Ігор Рейтерович наголосив: "Грубо кажучи, оформити ялтинсько-постдамський формат-2, поділивши увесь світ разом зі США – це ідея фікс, яка повсякчас блукає кремлівськими залами й кулуарами. Але такий план не спрацює, навіть попри певні експансіоністські устремління, притаманні Дональду Трампу. Переконаний, що трампівські заяви щодо Гренландії, Канади, Мексики, Панами залишаться лише натяками і усі питання там вирішуватимуться зрештою у законний спосіб. Поряд з тим, умовна "Ялта-2" є неможливою через те, що на сьогодні світ не є одно чи двох полярним. Втім, навіть якщо й говорити про певну двох полярність, яка може почати формуватися, то в якості одного з полюсів точно не виступатиме Російська Федерація".

Важливо Дональд-завойовник: чи створить Трамп імперію, придбавши Гренландію, і як це вплине на Україну

Формат, коли світ ділиться на сфери впливу, в яких кожна зі сторін має повну свободу і діє, які їй заманеться, на переконання політолога, на сьогодні є де-факто нереалістичним. "Коли у 1945 році відбувалися ялтинські переговори, європейські країни надзвичайно сильно залежали від Сполучених Штатів, тому що війна ще тривала. Зрозуміло, що зараз теж певна залежність зберігається, але вже, по-перше, є НАТО, а по-друге, суб’єктність ЄС, а відтак — європейських країн на порядок вище".

В окресленому контексті, вважає Ігор Рейтерович, "Ялта-2" в тому розумінні, в якому її бачить Путін, неможлива апріорі. Поряд з тим, експерт припускає формування якоїсь нової архітектури глобальної безпеки з домінуванням певних сил, але з вагомою роллю менших країн. Втім, таке глобальне "будівництво", акцентує експерт, розтягнеться на досить тривалий період.

Наразі ж Москва і Пекін, зауважує Ігор Рейтерович, прискіпливо спостерігаючи за президентом Трампом, доходять висновку, що республіканець може гучно та пафосно говорити про демократію, подекуди вдаючись "до не сильно демократичних методів". "Усі ж скандальні підходи 47 президента США щодо ситуації в Північній та Центральній Америці – це стандартне трампівське підняття ставок задля виторгу максимально вигідних для себе умов при мінімальних капіталовкладеннях", — зауважує політолог.

Важливо 51-й штат. Приєднання Канади до США — навіщо Трамп хоче створити найбільшу країну в світі

Поряд з тим, резюмує експерт, Дональд Трамп, демонструючи своєрідний хаос на зовнішньополітичній арені, "створює для диктаторських режимів певну проблему": "Росія і Китай завжди досить успішно користувалися тим, що демократичні країни є завжди прогнозованими. А ось Трамп, заявляючи, що, мовляв, так, я — лідер найбільшої щонайменше за інституційною структурою демократії, паралельно недвозначно натякає диктатурам, що подекуди може діяти їхніми ж методами".

Зазначений стиль Трампа, на переконання Ігоря Рейтеровича, "дуже сильно напружує китайців та росіян", які, вбачаючи у зовнішній політиці діючого президента США серйозний виклик, побоюються швидких угод з ним будь-якого штибу. Як зазначає з цього приводу головред Bloomberg Тімоті О’Браєн, наразі нікому до кінця не зрозуміло, чи дійсно Трамп вірить у світ, де існують домінантні сфери впливу: США в Західній півкулі, Китай в Азійсько-Тихоокеанському регіоні та Росія у Європі. "Це логіка ізоляціоністського крила республіканців, і це рецепт хаотичної перебудови світових відносин", — акцентує О’Браєн, називаючи ключовим ризиком прагнення Трампа обходити супротивників у пошуках дипломатичних угод заради них самих.

Трамп почав діяти, Данія — пручається

Але поки експерти розмірковують про неможливість дій Трампа, президент США якраз діє — і дуже жорстко. Відразу після інавгурації він зателефонував до прем'єр-міністра Данії Метте Фредеріксен і зажадав у неї продати Гренландію.

Високопосадовці європейських чиновників заявили, що розмова пройшла дуже погано. Трамп нібито поводився агресивно і конфронтаційно після того, як прем'єр-міністр Данії заявила, що острів не продають.

Експерт: "Трамп недвозначно натякає диктатурам, що подекуди може діяти їхніми ж методами"
Фото: Getty Images

"Він був дуже твердий. Це був холодний душ. Раніше до цього важко було ставитися серйозно. Але я думаю, що це серйозно та потенційно дуже небезпечно", — розповіло одне із джерел видання.

Через тиждень уряд Данії виділив 14,6 мільярда крон (близько 2,04 мільярда доларів) на оборону Гренландії. А прем’єр-міністр Метте Фредеріксен попросила у європейських лідерів підтримки у протистоянні агресивній риториці президента США.

І підтримка є — міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро заявив, що Франція обговорила з Данією питання відправлення військ до Гренландії у відповідь на неодноразові погрози президента США Дональда Трампа анексувати данську територію, повідомляє видання Politico.

I хто скаже, що це не схоже на новий переділ світу?

Теги за темою
Китай
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Вуди Аллен попал в базу Миротворца
Корреспондент
2025-08-25T20:30:10Z
Украина осудила участие Вуди Аллена в Московской неделе кино
Корреспондент
2025-08-25T11:51:35Z
Сразу минус 10 лет: стилист назвал три правила, как зрительно уменьшить возраст
Gazeta UA
2025-09-05T23:03:08Z
Умер Джорджо Армани: кому достанется империя бездетного модельера
Новости Украины
2025-09-05T19:18:06Z
Световой меч Дарта Вейдера установил рекорд на аукционе
Корреспондент
2025-09-05T18:29:54Z
Всегда будете в тренде: Андре Тан рассказал о главных правилах сочетания цветов
Знай
2025-09-05T18:29:40Z
"Декстер: Воскресение" завершил первый сезон и собрал высокие оценки
Gazeta UA
2025-09-05T18:29:39Z
Рамина на Мальдивах показала фигуру без фильтров и фотошопа
Gazeta UA
2025-09-05T18:29:34Z
"Выучила его мозг до деталей" - жена Виктора Павлика рассказала о задержке речи сына
Gazeta UA
2025-09-05T18:29:24Z
Американская компания Keurig Dr Pepper приобретет производителя кофе Jacobs
Корреспондент
2025-08-25T18:30:10Z
Отопительный сезон под угрозой: "Нафтогаз" просит помощи у международных партнеров
Хвиля
2025-09-06T03:06:51Z
В августе Украина стала пятой в Европе по цене электроэнергии
UAToday
2025-09-06T02:48:43Z
Ужгород получит прямую железнодорожную связь с четырьмя городами ЕС: когда старт рейсов
UAToday
2025-09-06T02:48:35Z
Дефицит овощей в Днепропетровской области: критические проблемы могут изменить ситуацию на рынке
Политека
2025-09-06T02:30:45Z
Осталось меньше месяца: в Ощадбанке просят клиентов снять все деньги со счетов
Знай
2025-09-06T02:12:16Z
РФ за экспорт оружия получает наличные в больших мешках - СМИ
Корреспондент
2025-09-06T00:03:18Z
Глава "Сбербанка" заявил о "технической стагнации" российской экономики
Хвиля
2025-09-05T21:30:22Z
Осенний удар по кошелькам: украинцев предупредили о подорожании важного продукта
Знай
2025-09-05T20:12:00Z
Лидер КНР обратился к Украине в День Независимости
Корреспондент
2025-08-24T10:27:23Z
Зеленский ответил Вэнсу по поводу "уступок" России
Корреспондент
2025-08-25T13:33:00Z
Президент ответил на запрет на удары вглубь РФ
Корреспондент
2025-08-24T15:00:09Z
Путин собрал тайное совещание после попытки запуска Буревестника - СМИ
Корреспондент
2025-08-24T12:39:13Z
У соглашения с США об оружии на 100 миллиардов долларов есть неприятный "подводный камень" — NBC News
Telegraf
2025-09-06T03:09:13Z
СМИ раскрыли план о создании "буферной зоны" в Украине после заключения мира с РФ. Чьи войска будут ее охранять?
UAToday
2025-09-06T02:48:59Z
Сыбига ответил Сийярто по поводу энергоугрозы "в венгерском стиле"
Корреспондент
2025-08-24T21:48:42Z
Пхеньян не скрывает участия в войне в Украине - СМИ
Корреспондент
2025-08-24T02:45:46Z
Зеленский раскрыл первые детали встречи с Фицо
UAToday
2025-09-06T02:48:45Z
Самолет с российскими туристами экстренно сел в Таллинне из-за атаки украинских дронов
Европейская правда
2025-08-24T18:00:06Z
Сумы почти сутки под атакой РФ: бушуют пожары
Корреспондент
2025-08-25T04:03:21Z
Каджики приближается: Вьетнам эвакуирует более полумиллиона человек
Корреспондент
2025-08-24T23:48:56Z
В России атакован стратегический морской порт
Корреспондент
2025-08-24T06:30:00Z
На Одессчине будут судить мужчину за угон автомобиля ТЦК
Корреспондент
2025-09-05T18:36:06Z
В Днепре горят склады, город окутан черным дымом
Комсомольская правда
2025-09-05T18:28:56Z
В Польше избили группу украинцев
Корреспондент
2025-09-05T18:28:55Z
«Інтерпайп» вийшов на ринок труб для виробництва бурового інструменту
AgroNews
2025-09-05T18:27:46Z
В Днепре бушует масштабный пожар
Корреспондент
2025-09-05T18:27:40Z
Почему сегодняшний день несчастливый: приметы в народный праздник 24 августа
UAToday
2025-08-24T05:03:15Z
Как украинцы относятся к ТЦК - опрос
UAToday
2025-08-25T15:39:48Z
Нарушать запреты в этот день строго запрещено: какое «чудо» может приключиться
Comments UA
2025-09-06T03:57:19Z
В ГУР оценили возможности РФ по производству шахедов
Корреспондент
2025-09-06T03:54:10Z
Закарпатские таможенники Василий Пупена и Павел Лайош построили дворцы и купили фейковые инвалидности
Знай
2025-09-06T03:51:26Z
ГУР сообщило о беспрецедентном присутствии российских войск в Украине
TSN
2025-09-06T03:51:24Z
Шесть знаков китайского зодиака, которые привлекут везение уже 6 сентября
TSN
2025-09-06T03:51:14Z
С праздником Михайлово чудо 2025! Красивые поздравления в открытках и прозе для самых близких
Telegraf
2025-09-06T03:45:38Z
В школах готовят изменения в дистанционном обучении: к чему готовиться
Знай
2025-09-06T03:21:17Z
Кабмин упростил правила ввоза гуманитарных лекарств
UAToday
2025-09-06T02:48:01Z
В Китае разработали инъекции для возвращения цвета волос: эффективно ли новое средство от седины
TSN
2025-09-05T19:51:42Z
Сколько сахара в день можно употреблять без вреда для здоровья
Знай
2025-09-05T18:51:53Z
Минветеранов сообщило о масштабах инвалидности среди военных
Хвиля
2025-09-05T18:25:54Z
Доминирование руки: почему одна рука сильнее
GlavRed
2025-09-05T18:25:45Z
Перелом или растяжение: почему заживление связок дольше костей
GlavRed
2025-09-05T18:25:00Z
Витамины, которые категорически запрещено принимать перед сном
UAToday
2025-09-05T18:23:29Z
Витамины, которые категорически запрещено принимать перед сном
UAToday
2025-09-05T18:23:28Z
Витамины, которые категорически запрещено принимать перед сном
UAToday
2025-09-05T18:23:24Z
Volvo начала производство ES90
Корреспондент
2025-09-05T18:51:58Z
BMW представила электрический iX3
Корреспондент
2025-09-05T18:30:42Z
BMW представила электрический iX3
Корреспондент
2025-09-05T18:21:31Z
Культовая капсула времени: обнаружен 20-летний суперкар от Honda в новом состоянии
Фокус
2025-09-05T09:15:33Z
В Украине снизился спрос на новые грузовики
Gazeta UA
2025-09-05T06:48:42Z
Креатив высшего уровня. В Украине заметили автомобиль с пикантной подвеской
Telegraf
2025-09-04T22:33:59Z
Kia установила новый рекорд продажей
Корреспондент
2025-09-04T20:33:48Z
Toyota готовит компактный пикап: дебют в 2027 году
Корреспондент
2025-09-04T19:30:07Z
Представлен новый Honda Prelude
Корреспондент
2025-09-04T17:39:27Z
В Карпатах выпал снег в августе
Корреспондент
2025-08-24T09:09:50Z
Тревожная ночь: вражеские Шахеды атаковали Сумы
Корреспондент
2025-08-24T01:36:11Z
В районе Доброполья россияне в окружении - ВСУ
Корреспондент
2025-08-24T11:51:58Z
В Украине сосредоточено около 700 000 военного контингента России – разведка
Лига
2025-09-06T03:45:01Z
До 12 часов без света. В Днепре местами действуют графики отключения света
UAToday
2025-09-06T03:27:37Z
Андрей Кузник, начальник Львовской таможни, жалуется на низкую зарплату, но декларирует кучу недвижимости и элитный джип Lexus
Знай
2025-09-06T02:51:01Z
Ситуация на фронте на вечер 5 сентября 2025 года
UAToday
2025-09-06T02:48:18Z
Гороскоп на сегодня 6 сентября: финансы тельцов, неприятные новости раков и здоровье скорпионов
Знай
2025-09-06T01:33:45Z
РФ усилила удары БПЛА по трассе Славянск-Изюм - DeepState
Корреспондент
2025-09-06T01:27:01Z
Три причины, почему растворимый кофе нельзя заливать кипятком
Gazeta UA
2025-09-06T02:00:24Z
Какое ударение правильно: "листОпад чи листопАд"
Gazeta UA
2025-09-06T00:15:00Z
День ангела 6 сентября: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-09-05T21:21:03Z
Салат "Мозаика" из баклажанов и фасоли: он спасет, когда совсем нет времени готовить
Telegraf
2025-09-05T18:36:31Z
Какие фразы под запретом, когда ребенок отказывается есть: ответ нутрициолога
Gazeta UA
2025-09-05T18:30:25Z
BEDNAR представив новинки та перевірені рішення на Дні поля АГРО Вінниця
AgroNews
2025-09-05T18:27:26Z
От новых не отличить: как полностью убрать желтые пятна на кроссовках
GlavRed
2025-09-05T18:25:29Z
Если кот обиделся. Четыре способа вернуть его благосклонность
Telegraf
2025-09-05T18:25:26Z
Эту ошибку допускают многие садоводы: почему нельзя обрезать фруктовые деревья в сентябре
Telegraf
2025-09-05T18:24:43Z
Какой XROS самый лучший в 2025 году?
Bin UA
2025-09-06T12:15:13Z
Эксперты бьют тревогу: самый большой вулкан Европы снова подает признаки жизни
TSN
2025-09-06T03:51:35Z
Неожиданный гость посетил австралийку по лакомству: кем он оказался
TSN
2025-09-06T03:51:32Z
Служба занятости интегрировала искусственный интеллект в поиск вакансий
Хвиля
2025-09-05T23:30:14Z
Официально: Life is Strange получит адаптацию в формате телесериала
GameMag
2025-09-05T21:24:09Z
Как установить оптоволоконный интернет в квартире: пошаговое руководство
GameWay
2025-09-05T21:00:17Z
Колхозники: в России высмеивают бывшую певицу из Украины
Comments UA
2025-09-05T20:57:35Z
Может погубить все человечество: ученые забили тревогу из-за опасной технологии
Знай
2025-09-05T20:51:52Z
Сказка о восточном балансе: Обзор The Rogue Prince of Persia
GameMag
2025-09-05T20:33:57Z
Владислав Ванат может открыть для себя страницу европейского футбола
Корреспондент
2025-08-24T14:27:41Z
Дочь функционера ФБУ выиграла чемпионат Европы в составе сборной Испании
Корреспондент
2025-08-24T00:00:57Z
Ибеабучи триумфально вернулся на ринг и бросил вызов Усику
Корреспондент
2025-08-24T08:12:20Z
Дюбуа признался в мотивах вечеринки перед боем с Усиком
Корреспондент
2025-08-24T08:27:23Z
Французы ликуют, выиграв у сборной Украины со счетом 2:0
Корреспондент
2025-09-05T22:33:32Z
Два "горняка" и динамовец создали дебютное трио сборной в матче с Францией
Корреспондент
2025-09-05T22:03:23Z
Шатерникова оценила вероятность боя Усика и Джейка Пола в ММА
Корреспондент
2025-08-24T04:18:03Z
Украина и Франция определили комплекты формы на матч отбора ЧМ-2026
Корреспондент
2025-09-05T20:54:40Z
Промоутер Итаумы: Бой у Мозеса будет в декабре на ринге в Манчестере
Корреспондент
2025-09-05T20:27:44Z