Єврокомісія виділить гроші для енергетичного порятунку Молдови. Придністров’ю теж припаде, але за певних умов
Європейська Комісія та Республіка Молдова підписали дворічну Комплексну стратегію енергетичної незалежності та стійкості Молдови, яка передбачає надання пакету фінансової допомоги Молдові для підтримки енергетичної незалежності та стійкості, а також інтеграції її до енергетичного ринку ЄС. Згідно з договором, у 2025 році Молдова отримає 250 мільйонів євро, а ще 60 млн євро піде для допомоги Придністров’ю.
Очікується, що 100 мільйонів євро Молдова отримає уже до середини квітня. Пакет допомоги передбачає компенсацію надлишкових витрат на електроенергію для всіх домогосподарств Молдови об’ємом до 110 кВт-год щомісяця до 31 грудня 2025 року, а також включатиме допомогу для полегшення рахунків за електроенергію найбільш уразливих домогосподарств і дозволить компенсувати повне збільшення витрати на електроенергію для соціальних закладів, зокрема дитячих садків, шкіл та лікарень.
В Єврокомісії зазначили, що допомога Придністров'ю надійде в разі дотримання кількох умов. Прем'єр-міністр Молдови Дорін Речан зазначив, що Придністров'я, зокрема, має:
- обговорити та погодити з Кишиневом способи дотримання прав людини та основних свобод у регіоні;
- поступово привести тарифи у регіоні до ринкових цін;
- великі експортери Лівобережжя мають платити за енергію за ринковими цінами;
- енергоємну промисловість виключать із програми підтримки.
На разі Молдова вже отримала екстрену підтримку від ЄС у розмірі 30 мільйонів євро. З них 10 млн дозволить Молдові купувати електроенергію на європейських ринках для зниження споживчих цін, а 20 млн євро спрямовано на екстрену закупівлю газу для забезпечення основних потреб населення Придністровського регіону.
Очікується також, що Єворокомісія та міжнародні партнери фінансуватимуть дії та інвестиції в енергетичну стійкість і незалежність Молдови, а також підтримку зниження витрат на енергію для всіх молдован. Заходи будуть включені до Порядку денного реформ у рамках Плану розвитку Молдови та виконуватимуться до кінця 2026 року.
Нагадаємо, Придністров’я перестало отримувати російський газ після зупинки його транзиту через Україну 1 січня 2025 року. Так, у багатоквартирних будинках газ залишився доступним лише для приготування їжі, доки тиск у мережі не впаде до критичного рівня. Місцевих мешканців попередили про вимкнення газу й закликали не намагатися самостійно відновлювати його подачу.
Врешті наприкінці січня Придністров'я погодилося на пропозицію Молдови про постачання 3 млн. кубометрів газу за кредитним договором, гарантом якого виступає ЄС.