MY.UAНовини
Нове житлове законодавство під забудовників. Черговики, розходьтесь!
Нове житлове законодавство під забудовників. Черговики, розходьтесь!

Нове житлове законодавство під забудовників. Черговики, розходьтесь!

Нове житлове законодавство під забудовників. Черговики, розходьтесь!

Урядовий проєкт «Про основні засади житлової політики» (№12377) містить як позитивні, так і негативні зміни в галузі житлової політики держави.

По-перше, «радянський» Житловий кодекс буде скасовано! І це добре.

По-друге, нарешті має з’явитись Єдина інформаційно-аналітична житлова система як публічний електронний реєстр. В ній мусить бути інформація і про житловий фонд, і про осіб, що мають право на отримання державної підтримки, і наявні пропозиції соціального та доступного житла.

По-третє, обов’язковим стане розроблення ряду програмних документів житлової політики. Мова йде про державну, регіональні й місцеві стратегії та розроблені на їх основі відповідні цільові програми, фінансування виконання яких має закладатися в бюджети всіх рівнів.

Але все це — теорія, яка може породити дуже різну практику. Тому що в задекларованих законопроектом засадах житлової політики під боротьбою з совковим популізмом старого Кодексу не відчувається людина. І не факт, що вона з'явиться, коли уряд займеться розробкою нормативної бази до цього закону. Але проблеми людини неможливо скасувати простим розчерком пера. І це насамперед стосується обов’язку держави надавати безкоштовне житло, яке черговики можуть приватизувати.

За «скромними» оцінками Мінрегіону (проєкт готувала стара команда міністерства на чолі з чинною профільною заступницею Наталією Козловською), передбачено, що так влада «спише» з себе обов’язок надати житла на суму близько 900 млрд грн. Черговиків не кинуть напризволяще. Їм запропонують «соціальне житло». Але в оренду й за пільговою ціною, яке ще треба збудувати. А нададуть його тим, хто не матиме доходів, аби винаймати житло за ринковою ціною.

Звісно, під час війни держава не може надати усім належних соцблаг. Та й тема черги, що тягнеться з часів соціалізму, вимагає збалансованого державного підходу і чесності: безкоштовного сиру більше немає. Такий підхід цього разу підтримують і держвлада, і громади. Але чи провів уряд ґрунтовний аналіз справ у житловій сфері? Чи є «соціальне житло» єдиним інструментом, яким влада може скористатися, щоб знайти способи захистити найбільш нужденних і не порушувати Конституцію? Які ще є варіанти диверсифікації ризиків для громадян, що роками чекають на житло? Та чи правильно під гаслами «боротьби з радянським популізмом» під час війни, коли населення і так активно емігрує, протягувати інтереси виключно забудовників?  

Що говорить Конституція?

Житловий кодекс втратить чинність, а за рік після війни це чекає й на Закон «Про приватизацію державного житлового фонду». Це є в прикінцевих положеннях урядового проєкту. Отже, безкоштовних квартир від держави з можливістю приватизації не буде.

Дискусію, «чи треба давати приватизувати соцжитло», що, безумовно, схвалюють політики-популісти, зупиняє Конституція: «При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод» (стаття 22). Тому не можна просто сказати черговикам: «Розходьтеся».

Що держава може зробити, щоб бути чесною перед часом і громадянами?

Держава, по-перше, може зупинити подальше наповнення черги, а по-друге, створити умови, за яких люди або нарешті отримають обіцяні квартири (ті, хто їх критично потребує), або самі зможуть покращити умови проживання (іпотека та інші державні програми тощо).

Інакше це порушення Конституції й підрив довіри до держави під час війни. Суперечності між новим законодавством і відновленим Житловим кодексом створять правовий хаос у розпал відбудови. Все це впливає на бажання біженців повернутися чи наміри частини населення емігрувати. Йдеться про 1,5 мільйона громадян-черговиків. Держстат повідомляє, що більшість із них чекає на квартири вже більш як 20 років. Відмова держави від виконання обіцянок може стати тут вирішальною.

Чи проведено ґрунтовний аналіз справ в житловій сфері?

Як адміністратор Єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов, Мінрегіон вже давно повинен мати актуальні дані щодо розміру квартирної черги. Але він посилається на дані Держстату десятирічної давнини.

Описуючи проблеми з регулюванням оренди житла, Мінрегіон стверджує, що «згідно з експертними оцінками, 90% житла приватної власності передається в оренду». Це абсурд. Водночас міністерство не надає жодної інформації про наявний житловий фонд і причини, що призвели як до високих цін на житло, так і до майже повної зупинки забезпечення житлом черговиків і формування фондів соціального житла.

Аналіз даних Держстату свідчить, що перед початком повномасштабного вторгнення накопичився резерв із близько 3 мільйонів вакантних квартир і садибних будинків (18% усього житлового фонду). Але внаслідок дисбалансу рівня життя в регіонах відбувалась інтенсивна внутрішня міграція, що й призводило до створення локального дефіциту житла у великих містах.

Кількість вакантних квартир не набагато зміниться після закінчення війни: зменшення кількості житла через повне руйнування буде значною мірою компенсовано зменшенням потреби в житлі внаслідок еміграції.

Законопроєкт декларує, що завданням житлового законодавства є забезпечення раціонального та ефективного використання житлового фонду. Проте його норми більше сконцентровані на будівництві нового житла, ніж передбачають пріоритетність розвитку регіонів і стимулювання використання наявного вакантного житлового фонду в малих і середніх містах.

Причина постійного подорожчання житла у великих містах добре відома — це його фінансіалізація. Житло замість виконання своєї природної функції перетворюється на інвестиційний актив для отримання прибутку чи збереження заощаджень. Як інвестори, так і девелопери зацікавлені в зростанні вартості житла, тому постійно роздувають цінову бульбашку. У той час як громади втратили можливість розвивати свій фонд соціального житла за рахунок забудовників. А це — один із глобальних інструментів, який мав би знов почати працювати після скасування старого Житлового кодексу. Однак цей інструмент не включено до переліку засад нової житлової політики. Не названо його ліквідацію і серед причин, які призвели до, по суті, заморожування формування фонду соціального житла громад. 

Ба більше, законопроєкт залишає забудовникам приховані субсидії за рахунок громад. Що позбавляє громади можливості мати комунальне житло кількох категорій: соціальне та для забезпечення тих, хто має пріоритетне право отримати житло поза чергою. Це можуть бути ветерани з інвалідністю, діти з інвалідністю, багатодітні сім’ї тощо.

У такому разі нова соціальна політика держави дуже скидається на роботу української держави на користь забудовників, а не громадян. 

Приховані субсидії забудовникам із кишень територіальних громад

Багато кому доводилося чути звинувачення в бік керівництва держструктур на кшталт «Передав земельну ділянку в Києві приватній компанії в обмін на 5% квартир, хоча ринкові умови — 10%». Так було із сотнями гектарів ДП «Агрокомбінат Пуща-Водиця», земель Міноборони та багатьма іншими.

Такими випадками займаються правоохоронці, бо звинувачення в корупції небезпідставні, адже приватні компанії передають девелоперам у Києві під забудову орендовану комунальну землю в обмін на 12–25% майбутніх квартир залежно від розташування ділянки.

Вам не здається дивним, що коли ДП віддає землю за 5% квартир — це корупція, бо замало, а коли міськрада — лише за еквівалент 0,2–0,5% квартир у вигляді орендної плати — це не корупція й нормально?

Все тому, що місцевим радам законодавство забороняє при наданні землі встановлювати вимоги щодо передачі частини квартир у комунальну власність.

Але так було не завжди.

На початку 2000-х при наданні комунальної землі під забудову дозволялося передбачати передачу квартир для забезпечення черговиків чи формування фондів соціального житла. До речі, в Законі «Про житловий фонд соціального призначення» такий механізм досі передбачений, але його реалізація неможлива.

Наприклад, у Києві ця обов’язкова частка квартир 2007 року становила 20% для центру міста й 7% — для іншої території. Окрім квартир, орендар мав іще й сплатити у спецфонд на розвиток житлового будівництва 5% від нормативної вартості будівництва. Ну й варто пам’ятати про пайові внески, які свого часу могли сягати 25% кошторисної вартості будівництва та повністю покривали потреби на забезпечення мешканців будинку необхідними об’єктами інфраструктури.

Тобто хоча ділянку й віддавали в оренду дуже дешево, але за її забудову комерційним житлом місто отримувало ринкову компенсацію для забезпечення безкоштовним житлом черговиків.

 

Але 2008 року для підтримки житлового будівництва під час фінансової кризи місцевій владі заборонили вимагати надалі від забудовників будь-які платежі чи передачу об’єктів, окрім пайових внесків. Самі пайові внески знизили до мізерних 4%.

З роками криза минула, будівельна галузь відновилась, але її субсидування коштом територіальних громад не прибрали. Ба більше, в Законі «Про регулювання містобудівної діяльності» не лише підтвердили обмеження для місцевої влади, а й наказали скасувати всі зобов’язання щодо передачі частини квартир у комунальну власність, що були встановлені договорами до 2008 року. А 2020 року було остаточно скасовано й пайові внески на розвиток інфраструктури. Про що ZN.UA докладно писало.

Отже, житлова політика України протягом останніх 16 років де-факто будується за принципом «Позбавити можливості бідних, щоб підтримати багатих». Територіальні громади зобов’язані за безцінь віддавати в оренду землю під будівництво житла, отримуючи за весь строк оренди плату, що не перевищує 10–12% від її ринкової вартості. Водночас вони зобов’язані коштом місцевого бюджету забезпечити житло необхідною інфраструктурою, вартість якої становить 10–20% від вартості будівництва самого житла. Тобто коштом громад відбувається значне субсидування будівництва всього житла, включно з житлом бізнес- та еліт-класу.

За наявних економічних умов нове житло за ринковими цінами мають змогу купувати лише люди з доходами, вищими за середні. А територіальні громади внаслідок такої системи позбавлені можливості наповнювати фонди соціального житла для забезпечення ним громадян із низьким рівнем доходів.

Чи здатна така підтримка призвести до зниження ціни новобудов? Навряд, адже встановлена законодавством передача землі за безцінь призвела лише до збільшення корупції та появи посередників, які отримують комунальну землю в оренду, а потім передають її приватним забудовникам уже на ринкових умовах. Із самих забудовників землю «на шару» можуть отримати лише особливо наближені до чинної місцевої влади. За ринкових умов це призводить до того, що покупці квартир однаково сплачують із власної кишені ринкову вартість комунальної землі, але ці кошти йдуть забудовникам чи посередникам, а не в міський бюджет.

Своєю чергою скасування пайових внесків на розвиток інфраструктури справді має наслідком відчутне зниження повної собівартості будівництва. Але за ринкових умов формування ціни на житло це призводить не до зниження вартості житла, а лише до збільшення прибутку забудовників.

Наявна наразі система прямо суперечить європейським принципам житлової політики. Чи не знають про це чиновники, які писали цей законопроєкт, пропонуючи людям нібито нову житлову політику? Звісно, знають. В той час, як у цивілізованому світі надання землі на пільгових умовах і будівництво інфраструктури бюджетним коштом означає й регулювання максимальної ціни продажу чи оренди побудованого за такої підтримки житла. А ринкову ціну без обмежень мають право встановлювати лише ті забудовники, які не користуються субсидуванням із боку держави чи громад.

Та хоча проєкт №12377 подається як реформа за європейським зразком, приховане субсидування будівництва через наявні механізми надання землі та будівництва інфраструктури коштом місцевих бюджетів залишається без змін. Тобто проєкт спрямований не на вирішення житлової проблеми громадян, а на подальшу підтримку будівельного бізнесу та корупційних земельних схем.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
В Испании нашли римское святилище в пещере на глубине 200 метров
Апостроф
2025-02-04T14:33:23Z
Продано более 150 миллионов консолей Nintendo Switch
GameMag
2025-02-04T14:01:13Z
Телевизоры сзади скрывают секрет, о котором мало кто знает: как использовать на 100%
Фокус
2025-02-04T13:45:33Z
В Млечном Пути может быть 12 500 цивилизаций: мы потомки пришельцев из глубокого космоса
Фокус
2025-02-04T13:42:54Z
Пес Патрон раскритиковал Маска за закрытие USAID
Комсомольская правда
2025-02-04T12:36:54Z
Одинокая акула привела потомство: в аквариуме не знают, кто мог стать отцом
Фокус
2025-02-04T12:21:35Z
Потенциально обитаемые планеты существуют в неожиданном месте: что выяснили ученые
Фокус
2025-02-04T12:15:03Z
Мужчину приговорили к 45 000 годам заключения из-за игры: что он натворил
TSN
2025-02-04T12:12:20Z
Ceraluminum - визуальное наслаждение: почему вам стоит выбрать Zenbook A14 от ASUS
Корреспондент
2025-02-04T12:09:28Z
Разложили любовь по полочкам: ученые выяснили ее настоящую роль в отношениях
Фокус
2025-02-04T15:36:58Z
Роскошный и экзотический антуриум: как ухаживать за растением, где держать
TSN
2025-02-04T15:36:39Z
Классика французской кухни: как приготовить настоящий салат "Нисуаз"
Фокус
2025-02-04T15:30:57Z
Как забыть о беспорядке в доме на год: попробуйте метод 1-3-5
Gazeta UA
2025-02-04T13:42:30Z
Эти сорта гороха – настоящие чемпионы: дадут урожай еще до того, как на помидорах появится цвет
TSN
2025-02-04T13:36:05Z
Умные и одинокие: почему люди в зрелом возрасте сокращают круг общения
TSN
2025-02-04T13:21:13Z
Роскошные золотистые треугольнички с сочной начинкой: гости точно спросят рецепт
Telegraf
2025-02-04T13:12:52Z
Невероятно вкусный торт из лаваша с грибами и сыром: быстро, просто и без лишних хлопот, рецепт
Знай
2025-02-04T12:51:36Z
Странные продукты советских времен, некоторые из них даже считались элитными
TSN
2025-02-04T12:48:23Z
Ракетный удар по Изюму: погибла беременная девушка
Comments UA
2025-02-04T15:42:12Z
В результате стрельбы в школе в Швеции пострадали 5 человек
Европейская правда
2025-02-04T15:40:12Z
Армена Саркисяна ликвидировал смертник? Что стало известно
Апостроф
2025-02-04T15:39:30Z
Человек за 8000 долларов "откупился" от мобилизации: все закончилось неожиданно
TSN
2025-02-04T15:36:48Z
Гражданка в военной форме придавила авто полицейского в Киеве
Апостроф
2025-02-04T15:36:40Z
В Полтаве кота спасли через три дня после ракетного удара по пятиэтажке
Комсомольская правда
2025-02-04T15:07:14Z
В Изюме снова возросло количество пострадавших, среди них есть дети, — ОВА
TSN
2025-02-04T14:18:09Z
Атака на Изюм: ранения получили 55 человек
Корреспондент
2025-02-04T14:09:43Z
Взрыв в Москве мог совершить террорист-смертник
Comments UA
2025-02-04T13:57:54Z
Легенда "Динамо" пожаловался на пенсии в России
Telegraf
2025-02-04T14:03:09Z
Технический спонсор украинских команд работает с рядом российских футбольных клубов – СМИ
ZN UA
2025-02-04T12:49:04Z
Динамовца Шапаренко могут продать в "Трабзонспор"
Gazeta UA
2025-02-04T12:33:47Z
Рой Джонс назвал фаворита боя Джошуа - Уайлдер
Корреспондент
2025-02-04T12:24:44Z
Топ-5 спортсменок в рекламе: Свитолина продвигает элитные автомобили, а Магучих - часы
Комсомольская правда
2025-02-04T11:25:31Z
"Что ты мне сделаешь?": Макгрегор плюнул в лицо фанату
Корреспондент
2025-02-04T11:24:10Z
Россию стукнули по носу на международной арене
Telegraf
2025-02-04T10:42:28Z
Клуб АПЛ вместо футболиста "Динамо" подписал двух африканских игроков
ZN UA
2025-02-04T10:31:02Z
ВСУ ликвидировали украинского чемпиона по карате, который воевал за РФ
ZN UA
2025-02-04T10:19:30Z
Решением суда частично ограничен сброс обратных вод в реку Рось
Знай
2025-02-04T15:42:39Z
Разрешение на бизнес: чиновник Черноморского горсовета задержан на взятке
Comments UA
2025-02-04T15:27:54Z
Готовьтесь к плохим новостям: ВСУ выйдут из важного города, державшего оборону год
Comments UA
2025-02-04T15:24:11Z
Россияне наступают на 10 направлениях - Генштаб
Корреспондент
2025-02-04T14:49:18Z
Энергетики ДТЭК возвращают свет в Донецкой области после обстрелов
TSN
2025-02-04T14:33:22Z
Оккупанты радуются смертельному удару на Харьковщине
Comments UA
2025-02-04T14:12:49Z
Гололедица на дорогах: в ГСЧС напомнили об опасности на дорогах
ZN UA
2025-02-04T14:10:52Z
Улицу в Харькове предлагают назвать в честь московской церкви: что известно
Comments UA
2025-02-04T13:48:43Z
В Ровенской области 28 школ перешли на дистанционку ​​из-за гриппа
Корреспондент
2025-02-04T13:46:27Z
Как Юра Борисов сыграл Пушкина и почему ради этого все приехали на каретах
Marie Claire
2025-02-04T15:33:22Z
Премьеры 2025: что посмотреть с 4 по 10 февраля
Фокус
2025-02-04T15:27:35Z
Расстроенный Решетник отреагировал на разрыв "Холостяка" Терена с Белень: "Мое сердце разбито пополам"
TSN
2025-02-04T15:21:35Z
Наталья Кривда о миссии Музея авангарда в Украине: «Проекции прошлого формируют видения будущего»
Знай
2025-02-04T15:21:18Z
Холостяк «Терен» сообщил печальную новость
Comments UA
2025-02-04T15:09:39Z
Честная история Бьянки Балти: как модель с самыми голубыми глазами стала примером всем, кто отчаялся
Marie Claire
2025-02-04T15:00:35Z
Гвоздева пожаловалась на серьезные проблемы со здоровьем и раскрыла причину: "Задыхаюсь ночью"
TSN
2025-02-04T14:48:31Z
Потап признался, почему во время войны поселился в Барселоне и какой бизнес там открыл
TSN
2025-02-04T14:30:31Z
Вышла замуж за хоккеиста и закончила певческую карьеру: что известно о племяннице Ротару и как она выглядит
Telegraf
2025-02-04T14:24:24Z
Украина получила новые тяжелые авиабомбы: что о них известно
TSN
2025-02-04T15:42:18Z
Информация о новых правилах начисления пенсий - фейк, - киберполиция
Комсомольская правда
2025-02-04T15:42:05Z
На что украинцы тратят "єПідтримку": Шмигаль сообщил
Gazeta UA
2025-02-04T15:39:28Z
"Вот животное": Слава Демин отреагировал на вопиющий инцидент в детском саду Житомира/Ведущий прокомментировал скандальное видео
Апостроф
2025-02-04T15:39:07Z
Военный билет за несколько минут: как сгенерировать документ в "Резерв+"
Telegraf
2025-02-04T15:36:59Z
Как лучше оформить отсрочку – онлайн или в ТЦК: ответ юриста
TSN
2025-02-04T15:36:41Z
Зеленский анонсировал новые истребители в украинском небе
Comments UA
2025-02-04T15:27:07Z
Ракету APKWS, которую используют ВСУ, хотят сделать версией против дронов "выстрелил-забыл"
Фокус
2025-02-04T15:21:58Z
Грустный Чебурашка на надгробии: как выглядит могила писателя Успенского
Telegraf
2025-02-04T15:18:09Z
Уникальные свойства капусты, о которых знают не все: овощ помогает воплотить мечту женщин
Comments UA
2025-02-04T15:42:59Z
От лаборатории до рынка: как коммерциализация биомедицинских инноваций спасает жизни и формирует будущее здравоохранения. Опыт Австрии
ZN UA
2025-02-04T15:04:24Z
Проблемы с желчным пузырем приводят к смерти: топ самых распространенных болезней
Comments UA
2025-02-04T14:54:32Z
Оливковое, кокосовое и кунжутное: как правильно хранить разные виды масла
Знай
2025-02-04T14:51:17Z
Мир отказывается от лекарств: ученые заявили о снижении использования важных препаратов
Фокус
2025-02-04T13:30:46Z
Делает жизнь невыносимой и короткой: головную боль связали с риском попыток самоубийства
Фокус
2025-02-04T12:12:29Z
По каким болезням ВЛК устанавливает непригодность: появился список
Политека
2025-02-04T11:46:23Z
Если вам больше 65 лет, избегайте этих продуктов
Comments UA
2025-02-04T10:36:03Z
Старость отступит назад: ученые рассказали, какая добавка омолаживает наш организм
Фокус
2025-02-04T10:15:11Z
Компания Spotify впервые завершила год с прибылью
Корреспондент
2025-02-04T15:30:56Z
Италия направит 2 млн евро на запуск проекта в поддержку энергетики Украины
Европейская правда
2025-02-04T15:09:35Z
15 вакансий с зарплатой до 500 000 грн: выбор для тех, кто хочет больше
Comments UA
2025-02-04T14:33:36Z
В теневом флоте РФ насчитали сотни западных танкеров
Корреспондент
2025-02-04T14:33:06Z
Кофе может побить 45-летний максимум цен на бирже
ZN UA
2025-02-04T14:31:35Z
Тарифы "подтянут" на новый уровень: названы сроки для света, газа, воды и тепла
Знай
2025-02-04T14:30:35Z
Экспорт металлов принес стране $4,5 миллиарда в 2024 году, — Анзин
Апостроф
2025-02-04T14:27:30Z
Графики отключения электроэнергии 5 февраля 2025: кто останется без света
Политека
2025-02-04T13:33:02Z
"Пенсия вырастет в 1,5 раза": в ПФУ сделали важное заявление для украинцев
Апостроф
2025-02-04T13:24:52Z
Цена $12 500 и запас хода 2000 км: BYD выпустил электрифицированный аналог VW Jetta
Фокус
2025-02-04T14:45:35Z
Редкий британский спорткар 2000-х годами стоит брошенным на улице
Фокус
2025-02-04T13:51:00Z
Убрали царапины за $7500: пикап Rivian поразил стоимостью ремонта после легкого ДТП
Фокус
2025-02-04T12:12:11Z
Водители могут получить штраф за пассажиров: о чем нужно помнить
Знай
2025-02-04T11:21:50Z
Семейный гигант: флагманский электромобиль Hyundai выходит на рынок
Фокус
2025-02-04T07:36:04Z
Кроссоверы 2025 года: эксперты назвали лучшие модели
Хвиля
2025-02-04T05:24:59Z
Оживление на авторынке в Украине: почему украинцы начали покупать больше автомобилей
Comments UA
2025-02-04T04:03:02Z
Украинцы теряют машины и деньги: как аферисты продают авто в розыске
Знай
2025-02-04T00:30:04Z
1700-сильная легенда: тюнеры воссоздали спорткар из фильма "Угнать за 60 секунд"
Фокус
2025-02-03T17:00:09Z
В Госдуме спрогнозировали, кто может заменить Зеленского на посту президента
Comments UA
2025-02-04T15:42:39Z
Рада ратифицировала соглашение с Британией на £2 млрд
Корреспондент
2025-02-04T15:42:09Z
Политолог призвал не сеять панику через устрашение украинцев длительными отключениями света
TSN
2025-02-04T15:39:37Z
Дело в шляпе: зачем Трампу Панамский канал и достанется ли он США
Корреспондент
2025-02-04T15:36:50Z
Стармер поддерживает суверенитет Дании над Гренландией — пресс-секретарь премьер-министра
ZN UA
2025-02-04T15:36:28Z
Сын Януковича может заколачивать миллиарды, используя оккупированные территории, - СМИ
Telegraf
2025-02-04T15:31:39Z
Обойдемся без НАТО. Почему соглашение с США по редкоземельным металлам — лучшая гарантия безопасности для Украины
Фокус
2025-02-04T15:24:59Z
Трампу стоит поторопиться. Почему украинские "редкоземы" интересуют не только США
Telegraf
2025-02-04T15:21:56Z
Компания по срыву мобилизации стартовала. Как РФ использует ошибки Украины и вбивает клин между ВСУ и обществом
Фокус
2025-02-04T15:21:23Z