MY.UAНовини
Від лабораторії до ринку: як комерціалізація біомедичних інновацій рятує життя та формує майбутнє охорони здоров’я. Досвід Австрії
Від лабораторії до ринку: як комерціалізація біомедичних інновацій рятує життя та формує майбутнє охорони здоров’я. Досвід Австрії

Від лабораторії до ринку: як комерціалізація біомедичних інновацій рятує життя та формує майбутнє охорони здоров’я. Досвід Австрії

Від лабораторії до ринку: як комерціалізація біомедичних інновацій рятує життя та формує майбутнє охорони здоров’я. Досвід Австрії

Люди щодня користуються результатами біомедичних розробок: це можуть бути ліки, вакцини чи медичні прилади. Втім, перш ніж експериментальні препарати потрапляють на полиці аптек, минають роки наполегливих досліджень у наукових інститутах і компаніях. У цій статті я наведу декілька прикладів того, як академічні дослідження перетворюються на реальні продукти, розповім про приватно-державну співпрацю, а також про механізми комерціалізації розробок на прикладі Австрії, де й працюю у сфері біомедичних досліджень.

Cкладні розробки, що рятують життя

За кожною терапевтичною молекулою або технологією стоїть багаторічна «детективна» історія.

Одним із прикладів цього є нусінерсен (Spinraza®). Це перший медикамент, який компенсує генетичний дефект у людей зі спінальною м’язовою атрофією (СМА). Дефект гена SMN1, що спричиняє СМА, відкрили 1995 року, а механізм, який дав змогу створити такі препарати, описали 2002-го. Клінічні випробування спінрази почалися 2011-го, а вже за п’ять років її схвалили регулятори. Нині понад 13 тисяч пацієнтів із СМА отримали лікування, яке врятувало їм життя.

Ще один приклад — пембролізумаб (Keytruda®), піонер серед інгібіторів білку PD-1, який застосовується в імунотерапії деяких онкологічних хвороб. Злоякісні клітини можуть пристосуватися ефективно активовувати PD-1 на поверхні певних Т-клітин, уникаючи в такий спосіб імунної відповіді. Блокуючи PD-1 за допомогою антитіл, пембролізумаб позбавляє пухлину цієї переваги. Цей механізм уперше описав колектив дослідників із Кіото 1992 року, а майже за 10 років було заповнено патент на антитіла для блокування PD-1. Іще за десятиліття препарат на основі таких антитіл — пембролізумаб — схвалили в США для лікування раку шийки матки. Нині цей та інші препарати групи імунотерапії є стандартом лікування різних видів пухлин.

Створення таких складних ліків — робота багатьох колективів, а іноді й поколінь дослідників, а сукупна вартість розробки одного нового препарату може сягати 2,8 млрд дол.

Як поєднуються державне та приватне фінансування

Лікування завжди потребує чиєїсь оплати, незалежно від того, будуть це витрати пацієнтів, держави чи приватних фондів. Двоє дослідників із Гарвардської медичної школи проаналізували джерела фінансування запатентованих препаратів, схвалених Управлінням із контролю над продуктами та ліками США протягом десятиліття. З’ясувалося, що лише чверть із них мала державну підтримку. Державні кошти переважно спрямовувалися на доклінічні дослідження.

У вартість ліків входять не лише витрати, пов’язані з виробництвом і маркетингом, а й дослідницькі витрати та інвестиції в подальші розробки. Загалом ці розробки можуть мати різні джерела фінансування, які переважно мають два напрями: загальне фінансування й те, яке має на меті привести науковий продукт на ринок.

Науку «в широкому сенсі» фінансують державні та наднаціональні агенції: NIH (США), рамкові програми ЄС, національні академії наук, фонди. Водночас і приватний капітал інвестує в такі дослідження. Так, у R&D-підрозділі Genentech (США) описали, що блокування білку HER2 у клітинах раку молочної залози, де його продукція збільшена, пригнічує їх ріст, що дало змогу надалі використовувати ці знання для розроблення таргетної терапії. Компанія GlaxoSmithKline (Велика Британія) заснувала відкриту лабораторію для дослідження тропічних хвороб, де будь-який науковець може запропонувати свій проєкт. Завдяки цьому вдалося з’ясувати нові аспекти взаємодії малярійного плазмодія та збудника туберкульозу з клітинами людини. Компанії Enamine (Україна) та Boehringer Ingelheim (Німеччина) діляться структурами своїх сполук для комп’ютерного моделювання, щоб пришвидшити розроблення нових терапій.

Фінансування для комерціалізації зазвичай походить від приватних фондів і державних агенцій. У США значну частку має венчурний капітал: 2023 року він приніс біотехнологічним компаніям близько 23 млрд дол. (40% усіх інвестицій у сектор). У ЄС ця цифра набагато нижча: приблизно 1 млрд євро, або 9% загального обсягу. Частина коштів у ЄС надходить від державних агенцій на кшталт Австрійської агенції з просування розробок (FFG). Є світові біотех-кластери, в яких науковці мають доступ до бізнес-інкубаторів, акселераторів, менторських програм і місцевих податкових пільг. Найвідомішими в біотеху традиційно є Бостон, окремі метрополії Каліфорнії, Токіо, Сеул, Базель, Нью-Йорк, Лондон, Париж та Амстердам. Успішність вкладених коштів зазвичай визначається тим, чи вдається створити компанію, наскільки вона життєздатна, та фінансовими показниками. На певному етапі її науковий персонал фактично робить те саме, що й у звичайних лабораторіях, — перевіряє гіпотези, але в ринкових умовах.

Ринок і наука в Австрії

В Австрії діє певний формат співфінансування прикладних досліджень, який можна адаптувати в будь-якій країні: половину коштів надає держава, а половину — індустрія. Така схема дає академічним лабораторіям доступ до індустріальних розробок і водночас стимулює наукові відкриття з біомедичним застосуванням. Компанії ж отримують подвоєння фінансування проєкту за рахунок державних фондів, а також доступ до унікальної дослідницької інфраструктури (університетських клінік, центрів зі спеціалізованим обладнанням тощо). В Австрії така програма має назву Лабораторія імені Крістіана Доплера (нім. Christian Doppler Forschungsgesellschaft), яка фінансується коштом декількох міністерств. Упродовж п’яти років я очолював робочий пакет у такому партнерстві, присвяченому фіброзу печінки й портальній гіпертензії. І хоча це була колаборація з фармацевтичною компанією для потенційної терапії, в межах партнерства ми опублікували багато наукових робіт із відкритим доступом.

Є школи для дослідників, яким цікава комерціалізація результатів, наприклад, австрійська Xbio. На нашому курсі 2024 року одна з учасниць школи вдосконалила свій проєкт і ще до випуску отримала фінансування від австрійської агенції FFG для запуску компанії (новий медичний пристрій для внутрішньокісткового доступу). Чимало контенту на таких школах присвячено загальним питанням: що таке cashflow та EBITDA, які бувають форми власності й реєстрації компаній тощо — тобто те, про що можна дізнатися в українських бізнес-школах. А ось заради чого варто їхати на закордонне навчання — на таких програмах є можливість спілкуватися й вчитися з тими, кому вдалося запустити успішний біотехнологічний бізнес; або ж не вдалося, й навчитися на їхніх помилках.

Оскільки я працював у Центрі молекулярної медицини Австрійської академії наук, мене надихає певна історія звідти. Команда під керівництвом наукового директора центру, професора Джуліо Суперті-Фурги, розробила й запатентувала метод під назвою «фармакоскопія». Це — метод високопропускної мікроскопії поодиноких клітин із використанням машинного навчання, який дає змогу тестувати вплив великої бібліотеки сполук на злоякісні клітини. Згодом навколо цієї технології заснували компанію AllCyte, яка працювала на ринку персоналізованої медицини й провела успішне клінічне дослідження на пацієнтах із лейкеміями, для яких не залишилося рекомендованих терапевтичних опцій. Пізніше AllCyte були викуплені більшою Excientia, а їхня технологія й далі розвивається як в академічному оточенні, так і для нових терапій злоякісних пухлин.

Чи втрачаємо науку в індустрії? Дослідники, котрі виходять за межі лабораторій

Науковці не припиняють бути науковцями, якщо працюють у компаніях, стартапах, фондах, державних агенціях тощо. На одному із заходів у Відні мені вдалося поспілкуватися на тему кар’єрного розвитку з Крістофом Губером, лікарем-дослідником в області імуноонкології та співзасновником компанії BioNTech. Ця розмова призвела до рефлексії, що люди, які присвячують кар’єру трансферу розробок у «реальний світ», в умови ринкової економіки, так само залишаються допитливими ентузіастами. Справді, займаючи провідні позиції в індустрії, фахівці рідко продовжують тримати в руках піпетку й робити експерименти. Так само як не роблять цього керівники великих академічних груп, бо інвестують свій робочий час у менеджмент групи та залучення нових грантів.

В Україні вже є структури, здатні стати платформою для комерціалізації розробок. Це — офіси з трансферу технологій (наприклад, такий у Київському академічному університеті), а також бізнес-школи, куди можна залучати представників українського біотех- та фармбізнесу. Ключове — не створювати хибної ілюзії, замикаючись у власному мікрокосмі. Описані тут приватно-державні партнерства зазвичай простягаються далеко за межі державних кордонів й не роблять ставки на «власний шлях» та ізольовану науку. Звісно, все це за умови, що всередині кожної системи є сильні фільтри від імітації науки, — інакше не інтегруватися в щось більше.

Нехай в Україні й немає вікової традиції розбудови бізнесів і корпорацій, але зробити зусилля й інтегруватися у глобальні ринки, зокрема з боку біотехнологій та deep-tech стартапів — шлях не програти в грі, якою є економіка знань.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Прочный аргумент: Обзор смартфона HONOR X9c
GameMag
2025-02-04T20:52:53Z
Чем Xbox Game Pass порадует в феврале 2025 — Microsoft раскрыла первую волну игр для подписчиков на консолях Xbox и ПК
GameMag
2025-02-04T20:52:47Z
Большой успех для VR-игры: Batman: Arkham Shadow привлекла как минимум миллион игроков
GameMag
2025-02-04T20:45:53Z
«‎Я не собирался быть воином, приключения сами нашли меня»: Эпичный трейлер к релизу Kingdom Come: Deliverance II
GameMag
2025-02-04T20:40:45Z
Инсайдер: Elden Ring Nightreign выпустят в конце мая — официально дату назовут 12 февраля
GameMag
2025-02-04T20:28:05Z
Минус эксклюзивы: Microsoft анонсировала Age of Empires II и Age of Mythology: Retold для PlayStation 5
GameMag
2025-02-04T20:22:02Z
Нил Дракманн объяснил, почему Эбби не имеет мощной мускулатуры во втором сезоне "Одних из нас"
GameMag
2025-02-04T19:01:47Z
"Ждите их новых проектов": Создатель Bayonetta Хидэки Камия подтвердил уход ведущих разработчиков из PlatinumGames
GameMag
2025-02-04T18:01:57Z
Samsung урізала програмну підтримку Galaxy S21, Galaxy S21 Plus та Galaxy S21 Ultra
Portaltele
2025-02-04T17:24:15Z
Обряд с птичьим пером: как привлечь удачу в свою жизнь
Знай
2025-02-04T20:51:48Z
Вреден ли попкорн в кинотеатре: украинцам дали исчерпывающий ответ
Апостроф
2025-02-04T20:06:52Z
Какие вещи следует дезинфицировать перед применением и как правильно это сделать
Знай
2025-02-04T19:51:58Z
Таро-гороскоп: кому завтра повезет больше всего
Comments UA
2025-02-04T18:24:25Z
Катастрофические месяцы 2025 года для Скорпионов: когда нужно быть начеку
Comments UA
2025-02-04T17:57:19Z
Томаты уродят на 100%: подготовьте действенное удобрение из продукта, который найдется на каждой кухне
TSN
2025-02-04T17:24:00Z
Гороскоп на среду 5 февраля 2025 года
UAToday
2025-02-04T17:03:44Z
Очень вкусные сырные хачапури можно приготовить всего за 30 минут: простой рецепт
Telegraf
2025-02-04T16:57:57Z
Вкусный десерт за 30 минут: простой рецепт кексов с шоколадом
Фокус
2025-02-04T16:51:52Z
Женщина в военной форме блокировала распределительный центр для мобилизованных в Киеве: за что ее задержали. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-04T20:39:57Z
В Киеве разоблачен блогер, выдававший себя за работника киберполиции
Корреспондент
2025-02-04T20:36:30Z
"Худшая массовая стрельба в истории Швеции": полиция не может назвать точное число жертв
TSN
2025-02-04T20:21:34Z
Отбивали медики: в больнице Киева "работники военкомата" схватили юношу, реакция ТЦК
Фокус
2025-02-04T20:21:09Z
В результате стрельбы в школе в Швеции пострадали 5 человек
Европейская правда
2025-02-04T19:54:54Z
Азербайджанский самолет сбили ракетой "Панцирь-С" - СМИ
Gazeta UA
2025-02-04T19:15:31Z
Стрельба в школе в Швеции: неизвестный открыл огонь из автомата, много погибших
Фокус
2025-02-04T19:12:22Z
Гражданка в военной форме придавила авто полицейского в Киеве
Апостроф
2025-02-04T18:15:54Z
Ужас в Одессе: тело малыша нашли в морозильнике, мать задержана
Comments UA
2025-02-04T18:06:55Z
Ломаченко продает свой дом в США – СМИ
ZN UA
2025-02-04T22:09:10Z
Бывший капитан "Шахтера" Степаненко дебютировал в Турции
ZN UA
2025-02-04T19:39:55Z
Игроки грандов российского футбола подрались в Абу-Даби
ZN UA
2025-02-04T16:43:30Z
Шахтер подпишет легионера экзотической нации
Корреспондент
2025-02-04T16:09:09Z
Легенда "Динамо" пожаловался на пенсии в России
Telegraf
2025-02-04T14:03:09Z
Технический спонсор украинских команд работает с рядом российских футбольных клубов – СМИ
ZN UA
2025-02-04T12:49:04Z
Динамовца Шапаренко могут продать в "Трабзонспор"
Gazeta UA
2025-02-04T12:33:47Z
Рой Джонс назвал фаворита боя Джошуа - Уайлдер
Корреспондент
2025-02-04T12:24:44Z
Топ-5 спортсменок в рекламе: Свитолина продвигает элитные автомобили, а Магучих - часы
Комсомольская правда
2025-02-04T11:25:31Z
Стали известны новые данные о потерях ВСУ
Comments UA
2025-02-04T22:36:33Z
Мобилизация супругов: когда семья может оказаться на фронте вместе, а когда нет
Знай
2025-02-04T22:30:58Z
Война — день 1078: темпы боев замедляются, но под Покровском все еще "горячо"
Telegraf
2025-02-04T22:00:13Z
Зеленский сообщил количество погибших и раненых военных Украины
TSN
2025-02-04T21:18:41Z
"Военные бьют тревогу": в Днепропетровской области нет серьезных укреплений, — Цаплиенко
Фокус
2025-02-04T20:27:28Z
Враг скулит, но наступает: как изменилась ситуация под Покровском
Comments UA
2025-02-04T20:12:35Z
Ситуация на фронте катастрофическая, операции срываются: причины в решениях власти
Comments UA
2025-02-04T19:33:51Z
Заплатите вдвое больше, чем "накрутили": владельцам двухзонных счетчиков сделали важное предупреждение
Знай
2025-02-04T19:21:06Z
В Харькове экс-глава ТЦК записал на тещу элитные автомобили
UAToday
2025-02-04T19:03:18Z
Впалые щеки, острые скулы: Анна Седокова после самоубийства мужчины записала обращение
Comments UA
2025-02-04T22:48:06Z
The Weeknd с Дженной Ортегой и Барри Кеоганом в сумбурном трейлере фильма Hurry Up Tomorrow
GameMag
2025-02-04T20:04:35Z
Заслуженная артистка Украины пожаловалась на коварство ученицы
Апостроф
2025-02-04T19:45:22Z
Снималась с Зеленским и радовалась его победе на выборах: что говорит о войне актриса Настя Задорожная и где сейчас
Telegraf
2025-02-04T19:09:31Z
Маникюр «вишня в шоколаде»: идеальный дизайн от Дженнифер Лопес, который вы точно повторите
Marie Claire
2025-02-04T19:00:32Z
20 образов русских девушек на Неделе моды в Париже — забираем в вишлист
Marie Claire
2025-02-04T18:00:32Z
Анна Винтур стала кавалером Ордена Кавалеров Чести
Корреспондент
2025-02-04T17:06:06Z
Пережили сложный период: что известно о приёмных дочерях Натальи Могилевской
Telegraf
2025-02-04T17:03:11Z
Константин Грубич показал своего 28-летнего сына и публично обратился к нему
TSN
2025-02-04T16:36:42Z
Оформить отсрочку за границей реально, но... Кто из мужчин имеет на это право
Telegraf
2025-02-04T23:24:59Z
День ангела 5 февраля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-02-04T22:21:59Z
Церковный праздник 5 февраля: что нельзя делать сегодня, чтобы не "вынести" достаток из дома
Telegraf
2025-02-04T22:21:46Z
Поздравления с Днем государственной специальной службы транспорта: картинки, проза
TSN
2025-02-04T22:21:25Z
5 февраля 2025 года: Феодосия Черниговского - что сегодня нельзя делать
Фокус
2025-02-04T22:00:06Z
Плакал как младенец: поросенок родился с "человеческим" лицом - хозяева едва не поседели от страха
Знай
2025-02-04T21:30:59Z
Рожать по 5-7 детей и ждать мигрантов: как можно восстановить население Украины, — мнение эксперта
Фокус
2025-02-04T20:36:25Z
Бизнесмен после призыва донатить на адвоката подозреваемого в убийстве военного ТЦК принес извинения
Апостроф
2025-02-04T20:00:05Z
"Тысячу от Зеленского" получили почти 12 млн граждан: более 50% украинцев тратят деньги на одну услугу
Comments UA
2025-02-04T19:57:56Z
Идеальный завтрак за секунды: крупы для каш, которые достаточно залить водой на ночь
Gazeta UA
2025-02-04T22:39:46Z
Рак костей: симптомы, на которые нужно обратить внимание
Comments UA
2025-02-04T19:12:22Z
Магнитная буря 4-5 февраля 2024 года: что можно и нельзя делать
Фокус
2025-02-04T19:00:53Z
Ученые должны сотрудничать с бизнесом, чтобы научная разработка превратилась в определенный продукт — эксперт
ZN UA
2025-02-04T17:43:35Z
Какая ежедневная привычка может снизить риск инсульта: ученые шокировали подробностями
UAToday
2025-02-04T17:39:17Z
Почему чесаться приятно, но дерматологи категорически не рекомендуют это делать
Comments UA
2025-02-04T16:27:44Z
5 мест на теле, которые вы забываете мыть — и это может вам дорого обойтись
Знай
2025-02-04T15:51:35Z
Уникальные свойства капусты, о которых знают не все: овощ помогает воплотить мечту женщин
Comments UA
2025-02-04T15:42:59Z
От лаборатории до рынка: как коммерциализация биомедицинских инноваций спасает жизни и формирует будущее здравоохранения. Опыт Австрии
ZN UA
2025-02-04T15:04:24Z
Россия серьезно повредила один из энергетических объектов – Галущенко
ZN UA
2025-02-04T23:33:41Z
Резкое падение: Tesla теряет позиции на европейском рынке
Хвиля
2025-02-04T21:06:14Z
Российские танкеры болтаются в море: как санкции парализовали экспорт нефти
Новости Украины
2025-02-04T21:00:56Z
Увеличение пособия по безработице: какие суммы можно получить в 2025 году
Политека
2025-02-04T20:27:42Z
Лихорадка курса доллара: эксперты рассказали о последствиях новых пошлин Трампа
Политека
2025-02-04T19:42:42Z
РФ серьезно повредила один из объектов генерации - Галущенко
Корреспондент
2025-02-04T19:36:02Z
Украина обеспечивает только треть потребностей в важном овоще: причины
Хвиля
2025-02-04T19:24:22Z
Компания с 42 уголовными делами захватила "Укргидроэнерго" и хочет унести миллиарды на защиту ГЭС
Знай
2025-02-04T18:21:59Z
Автопроизводители тревожатся из-за пошлин США: FT объяснило, чем обернется торговая война
UAToday
2025-02-04T18:06:11Z
Пять знаков Зодиака, кому необходимо сменить автомобиль в 2025 году
Comments UA
2025-02-04T20:27:02Z
Зарядит электромобиль на 80% за 9 минут: "золотая" батарея побила новый рекорд
Фокус
2025-02-04T17:57:20Z
Цена $12 500 и запас хода 2000 км: BYD выпустил электрифицированный аналог VW Jetta
Фокус
2025-02-04T14:45:35Z
Редкий британский спорткар 2000-х годами стоит брошенным на улице
Фокус
2025-02-04T13:51:00Z
Убрали царапины за $7500: пикап Rivian поразил стоимостью ремонта после легкого ДТП
Фокус
2025-02-04T12:12:11Z
Водители могут получить штраф за пассажиров: о чем нужно помнить
Знай
2025-02-04T11:21:50Z
Семейный гигант: флагманский электромобиль Hyundai выходит на рынок
Фокус
2025-02-04T07:36:04Z
Кроссоверы 2025 года: эксперты назвали лучшие модели
Хвиля
2025-02-04T05:24:59Z
Оживление на авторынке в Украине: почему украинцы начали покупать больше автомобилей
Comments UA
2025-02-04T04:03:02Z
Зеленский объяснил, почему Украина не будет возвращать все оккупированные территории
Comments UA
2025-02-04T22:51:31Z
Департамент Маска. Революция в госуправлении США
Корреспондент
2025-02-04T22:48:07Z
Международная помощь должна отвечать интересам США - Рубио
Корреспондент
2025-02-04T22:30:49Z
Оружие за недра. Реакция на предложение Трампа
Корреспондент
2025-02-04T22:18:22Z
Действия Трампа могут подтолкнуть Россию к дальнейшему продвижению в Украине — СМИ
Хвиля
2025-02-04T22:09:31Z
Бывшая пассия Путина публично поцеловалась со своим новым фаворитом
Comments UA
2025-02-04T21:57:16Z
Как объяснить Путину, что нужно закончить войну: ответ Зеленского
TSN
2025-02-04T21:51:42Z
В Польше растет негативное отношение к украинцам: какая причина
Comments UA
2025-02-04T21:42:23Z
В ЕС сделали шаг к созданию Спецтрибунала по расследованию преступлений России
ZN UA
2025-02-04T21:28:49Z