MY.UAНовини
Від лабораторії до ринку: як комерціалізація біомедичних інновацій рятує життя та формує майбутнє охорони здоров’я. Досвід Австрії
Від лабораторії до ринку: як комерціалізація біомедичних інновацій рятує життя та формує майбутнє охорони здоров’я. Досвід Австрії

Від лабораторії до ринку: як комерціалізація біомедичних інновацій рятує життя та формує майбутнє охорони здоров’я. Досвід Австрії

Від лабораторії до ринку: як комерціалізація біомедичних інновацій рятує життя та формує майбутнє охорони здоров’я. Досвід Австрії

Люди щодня користуються результатами біомедичних розробок: це можуть бути ліки, вакцини чи медичні прилади. Втім, перш ніж експериментальні препарати потрапляють на полиці аптек, минають роки наполегливих досліджень у наукових інститутах і компаніях. У цій статті я наведу декілька прикладів того, як академічні дослідження перетворюються на реальні продукти, розповім про приватно-державну співпрацю, а також про механізми комерціалізації розробок на прикладі Австрії, де й працюю у сфері біомедичних досліджень.

Cкладні розробки, що рятують життя

За кожною терапевтичною молекулою або технологією стоїть багаторічна «детективна» історія.

Одним із прикладів цього є нусінерсен (Spinraza®). Це перший медикамент, який компенсує генетичний дефект у людей зі спінальною м’язовою атрофією (СМА). Дефект гена SMN1, що спричиняє СМА, відкрили 1995 року, а механізм, який дав змогу створити такі препарати, описали 2002-го. Клінічні випробування спінрази почалися 2011-го, а вже за п’ять років її схвалили регулятори. Нині понад 13 тисяч пацієнтів із СМА отримали лікування, яке врятувало їм життя.

Ще один приклад — пембролізумаб (Keytruda®), піонер серед інгібіторів білку PD-1, який застосовується в імунотерапії деяких онкологічних хвороб. Злоякісні клітини можуть пристосуватися ефективно активовувати PD-1 на поверхні певних Т-клітин, уникаючи в такий спосіб імунної відповіді. Блокуючи PD-1 за допомогою антитіл, пембролізумаб позбавляє пухлину цієї переваги. Цей механізм уперше описав колектив дослідників із Кіото 1992 року, а майже за 10 років було заповнено патент на антитіла для блокування PD-1. Іще за десятиліття препарат на основі таких антитіл — пембролізумаб — схвалили в США для лікування раку шийки матки. Нині цей та інші препарати групи імунотерапії є стандартом лікування різних видів пухлин.

Створення таких складних ліків — робота багатьох колективів, а іноді й поколінь дослідників, а сукупна вартість розробки одного нового препарату може сягати 2,8 млрд дол.

Як поєднуються державне та приватне фінансування

Лікування завжди потребує чиєїсь оплати, незалежно від того, будуть це витрати пацієнтів, держави чи приватних фондів. Двоє дослідників із Гарвардської медичної школи проаналізували джерела фінансування запатентованих препаратів, схвалених Управлінням із контролю над продуктами та ліками США протягом десятиліття. З’ясувалося, що лише чверть із них мала державну підтримку. Державні кошти переважно спрямовувалися на доклінічні дослідження.

У вартість ліків входять не лише витрати, пов’язані з виробництвом і маркетингом, а й дослідницькі витрати та інвестиції в подальші розробки. Загалом ці розробки можуть мати різні джерела фінансування, які переважно мають два напрями: загальне фінансування й те, яке має на меті привести науковий продукт на ринок.

Науку «в широкому сенсі» фінансують державні та наднаціональні агенції: NIH (США), рамкові програми ЄС, національні академії наук, фонди. Водночас і приватний капітал інвестує в такі дослідження. Так, у R&D-підрозділі Genentech (США) описали, що блокування білку HER2 у клітинах раку молочної залози, де його продукція збільшена, пригнічує їх ріст, що дало змогу надалі використовувати ці знання для розроблення таргетної терапії. Компанія GlaxoSmithKline (Велика Британія) заснувала відкриту лабораторію для дослідження тропічних хвороб, де будь-який науковець може запропонувати свій проєкт. Завдяки цьому вдалося з’ясувати нові аспекти взаємодії малярійного плазмодія та збудника туберкульозу з клітинами людини. Компанії Enamine (Україна) та Boehringer Ingelheim (Німеччина) діляться структурами своїх сполук для комп’ютерного моделювання, щоб пришвидшити розроблення нових терапій.

Фінансування для комерціалізації зазвичай походить від приватних фондів і державних агенцій. У США значну частку має венчурний капітал: 2023 року він приніс біотехнологічним компаніям близько 23 млрд дол. (40% усіх інвестицій у сектор). У ЄС ця цифра набагато нижча: приблизно 1 млрд євро, або 9% загального обсягу. Частина коштів у ЄС надходить від державних агенцій на кшталт Австрійської агенції з просування розробок (FFG). Є світові біотех-кластери, в яких науковці мають доступ до бізнес-інкубаторів, акселераторів, менторських програм і місцевих податкових пільг. Найвідомішими в біотеху традиційно є Бостон, окремі метрополії Каліфорнії, Токіо, Сеул, Базель, Нью-Йорк, Лондон, Париж та Амстердам. Успішність вкладених коштів зазвичай визначається тим, чи вдається створити компанію, наскільки вона життєздатна, та фінансовими показниками. На певному етапі її науковий персонал фактично робить те саме, що й у звичайних лабораторіях, — перевіряє гіпотези, але в ринкових умовах.

Ринок і наука в Австрії

В Австрії діє певний формат співфінансування прикладних досліджень, який можна адаптувати в будь-якій країні: половину коштів надає держава, а половину — індустрія. Така схема дає академічним лабораторіям доступ до індустріальних розробок і водночас стимулює наукові відкриття з біомедичним застосуванням. Компанії ж отримують подвоєння фінансування проєкту за рахунок державних фондів, а також доступ до унікальної дослідницької інфраструктури (університетських клінік, центрів зі спеціалізованим обладнанням тощо). В Австрії така програма має назву Лабораторія імені Крістіана Доплера (нім. Christian Doppler Forschungsgesellschaft), яка фінансується коштом декількох міністерств. Упродовж п’яти років я очолював робочий пакет у такому партнерстві, присвяченому фіброзу печінки й портальній гіпертензії. І хоча це була колаборація з фармацевтичною компанією для потенційної терапії, в межах партнерства ми опублікували багато наукових робіт із відкритим доступом.

Є школи для дослідників, яким цікава комерціалізація результатів, наприклад, австрійська Xbio. На нашому курсі 2024 року одна з учасниць школи вдосконалила свій проєкт і ще до випуску отримала фінансування від австрійської агенції FFG для запуску компанії (новий медичний пристрій для внутрішньокісткового доступу). Чимало контенту на таких школах присвячено загальним питанням: що таке cashflow та EBITDA, які бувають форми власності й реєстрації компаній тощо — тобто те, про що можна дізнатися в українських бізнес-школах. А ось заради чого варто їхати на закордонне навчання — на таких програмах є можливість спілкуватися й вчитися з тими, кому вдалося запустити успішний біотехнологічний бізнес; або ж не вдалося, й навчитися на їхніх помилках.

Оскільки я працював у Центрі молекулярної медицини Австрійської академії наук, мене надихає певна історія звідти. Команда під керівництвом наукового директора центру, професора Джуліо Суперті-Фурги, розробила й запатентувала метод під назвою «фармакоскопія». Це — метод високопропускної мікроскопії поодиноких клітин із використанням машинного навчання, який дає змогу тестувати вплив великої бібліотеки сполук на злоякісні клітини. Згодом навколо цієї технології заснували компанію AllCyte, яка працювала на ринку персоналізованої медицини й провела успішне клінічне дослідження на пацієнтах із лейкеміями, для яких не залишилося рекомендованих терапевтичних опцій. Пізніше AllCyte були викуплені більшою Excientia, а їхня технологія й далі розвивається як в академічному оточенні, так і для нових терапій злоякісних пухлин.

Чи втрачаємо науку в індустрії? Дослідники, котрі виходять за межі лабораторій

Науковці не припиняють бути науковцями, якщо працюють у компаніях, стартапах, фондах, державних агенціях тощо. На одному із заходів у Відні мені вдалося поспілкуватися на тему кар’єрного розвитку з Крістофом Губером, лікарем-дослідником в області імуноонкології та співзасновником компанії BioNTech. Ця розмова призвела до рефлексії, що люди, які присвячують кар’єру трансферу розробок у «реальний світ», в умови ринкової економіки, так само залишаються допитливими ентузіастами. Справді, займаючи провідні позиції в індустрії, фахівці рідко продовжують тримати в руках піпетку й робити експерименти. Так само як не роблять цього керівники великих академічних груп, бо інвестують свій робочий час у менеджмент групи та залучення нових грантів.

В Україні вже є структури, здатні стати платформою для комерціалізації розробок. Це — офіси з трансферу технологій (наприклад, такий у Київському академічному університеті), а також бізнес-школи, куди можна залучати представників українського біотех- та фармбізнесу. Ключове — не створювати хибної ілюзії, замикаючись у власному мікрокосмі. Описані тут приватно-державні партнерства зазвичай простягаються далеко за межі державних кордонів й не роблять ставки на «власний шлях» та ізольовану науку. Звісно, все це за умови, що всередині кожної системи є сильні фільтри від імітації науки, — інакше не інтегруватися в щось більше.

Нехай в Україні й немає вікової традиції розбудови бізнесів і корпорацій, але зробити зусилля й інтегруватися у глобальні ринки, зокрема з боку біотехнологій та deep-tech стартапів — шлях не програти в грі, якою є економіка знань.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Принцу Луи 7: дворец показал симпатичного беззубого парня
GlavRed
2025-04-23T17:27:51Z
Матюха Андрей Валерьевич: когда благотворительность меняет ход событий
Comments UA
2025-04-23T17:11:43Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
В Польше утвердили национальный траур в день похорон Папы Римского
Европейская правда
2025-04-23T12:46:29Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Крым никто не отдаст, а членство в НАТО можно заменить. Официальная позиция Украины на переговорах по войне
Telegraf
2025-04-23T13:16:18Z
Трамп доиграется: Чем для него могут обернуться «морковки» для Путина
Comments UA
2025-04-23T15:36:47Z
У Путина назвали безумное условие, чтоб война закончилась "мгновенно"
Comments UA
2025-04-23T17:36:30Z
Гегсет: США больше не могут гарантировать безопасность Европы
Лига
2025-04-23T17:33:41Z
Украина четко очертила границу: переговоры без уступок агрессору
Новости Украины
2025-04-23T12:27:53Z
Глава правительства Канады назвал главную угрозу миру
Корреспондент
2025-04-19T10:09:43Z
У Путина осталось совсем немного времени откладывать перемирие: что об этом говорит
Comments UA
2025-04-14T14:06:52Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
Легендарного секс-символа теперь не узнать: как изменился Адриано Челентано и куда он пропал
Telegraf
2025-04-23T17:09:12Z
Куда исчез победитель "Шанса" Петр Дмитриченко, который заявлял о романе с Натальей Могилевской/Как сложилась судьба вокалиста
Апостроф
2025-04-23T16:21:53Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
Звезда фильма "Васаби" Реко Хиросуэ испытывала приемы на медсестре: актрису задержали за драку
Знай
2025-04-19T15:51:06Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
В Украине началось нашествие клещей: уже фиксируют серьезные укусы и заражения, как защититься
Знай
2025-04-23T17:30:04Z
Ученые выяснили, как тепло влияет на простату
Comments UA
2025-04-23T17:24:41Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
Землетрясение в Стамбуле: известно, пострадали ли украинцы
Корреспондент
2025-04-23T17:36:32Z
В Україні зібрали понад півмільйона тонн металобрухту в І кварталі 2025 р
AgroNews
2025-04-23T17:16:44Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
В Германии взорвался аккумулятор электросамоката, пять человек получили ранения
Известия Киев
2025-04-22T09:28:14Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
В 2025 году не будут повышать цены на газ
Gazeta UA
2025-04-23T11:21:19Z
Предложение о создании Совместного инвестиционного фонда США-Украина
Хвиля
2025-04-23T17:36:16Z
На АЗС бензин с мая начнут разбавлять спиртом: что происходит
Новости Украины
2025-04-23T16:33:12Z
Звонок "из банка" обернется потерей 34 600 гривен: клиентов Приватбанка предупредили
Знай
2025-04-21T20:10:23Z
Денежная помощь мобилизованным в Харькове: названы суммы и кому принадлежат
Политека
2025-04-22T20:00:28Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
В ВСУ опровергли подготовку россиян к наступлению под Запорожьем: что там происходит на самом деле
Апостроф
2025-04-23T17:09:16Z
Повышение стоимости проезда в Одесской области с 23 апреля: кому готовиться к удару по кошельку
Политека
2025-04-23T16:31:32Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Российские силы пытаются прорвать линию обороны ВСУ в Запорожской области
Gazeta UA
2025-04-15T06:39:31Z
"Молот" на 200 кг: авиация ВСУ взорвала тайник пехоты ВС РФ в Селидово
Фокус
2025-04-13T14:27:52Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Гороскоп на 24 апреля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-04-23T15:36:22Z
Стюардесса рассказала, какую вещь должен иметь при себе каждый пассажир
Фокус
2025-04-23T15:06:47Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Как правильно помыть подставку для ножей: простой и эффективный способ
GlavRed
2025-04-23T13:27:43Z
Между Данией и Германией строят самый длинный в мире туннель
Корреспондент
2025-04-23T11:52:17Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
"Шахтер" выбил команду Усика из Кубка Украины
Telegraf
2025-04-23T17:33:44Z
Хирн прокомментировал слухи о переходе Шакура к другому промоутеру
Корреспондент
2025-04-23T16:54:39Z
Сын футболиста Шахтера сумел победить лейкемию
Корреспондент
2025-04-23T16:27:35Z
Эннис становится суперчемпионом: Гарсия и Ромеро бьются за вакантный титул
Корреспондент
2025-04-23T16:21:51Z
Голкипер Порту согласился перейти в Манчестер Сити
Корреспондент
2025-04-23T14:24:38Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
"Молодёжка" NAVI по Dota 2 выбила с турнира одну из лучших команд в мире
Корреспондент
2025-04-23T17:30:01Z
Потрясающее фото украинского фотографа-любителя поразило американские СМИ
Корреспондент
2025-04-23T16:33:48Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
Дебютировало первое авто китайского суббренда Audi
Корреспондент
2025-04-23T16:46:18Z
Рынок подержанных авто из США в Украине подорожает - адвокат Костюк
Новости Украины
2025-04-23T10:45:09Z
Действенный лайфхак: как охладить салон за 30 секунд без кондиционера
Comments UA
2025-04-23T06:12:59Z
Мощная консоль PlayStation 5 Pro получила улучшенную систему охлаждения на основе жидкого металла
GameMag
2025-04-22T23:28:23Z
Stellantis отозвала почти 50 тысяч автомобилей в США
Корреспондент
2025-04-22T16:51:06Z
В "Дии" появится новая полезная функция для водителей: детали
Comments UA
2025-04-22T12:31:59Z
Sony показала «начинку» PS5 Pro — с системой охлаждения на основе жидкого металла
ITC
2025-04-22T12:10:38Z