MY.UAНовини
Темний бік інтернету: що таке даркнет і як ним користуються спецслужби Росії та України
Темний бік інтернету: що таке даркнет і як ним користуються спецслужби Росії та України

Темний бік інтернету: що таке даркнет і як ним користуються спецслужби Росії та України

Даркнет – темний бік інтернету, стає все помітнішим. Анонімну, нерегульовану частину інтернету використовують для придбання фальшивих документів чи наркотиків. До того ж інтерес до даркнету сколихнуло помилування президентом США Трампом засновника даркнет-платформи Silk Road з торгівлі наркотиками та нелегальними товарами.

В нинішніх умовах нової холодної війни зі Заходом Росія також намагається через даркнет впливати на демократичні процеси в інших державах. В Україні ж альтернативою даркнету, для користування яким треба мати певні навички, став російський месенджер Telegram. Але досі він лише частково обмежений в нашій країні для робочого використання, а загальне – взагалі не заборонене.

24 Канал розповідає, що таке даркнет та як він впливає на процеси в Україні та світі.

Що таке даркнет

Даркнет, або "темна мережа", є частиною інтернету, що не індексується традиційними пошуковими системами й доступ до якої можливий лише через спеціалізоване програмне забезпечення, як-от браузери Tor або I2P.

Цей сегмент мережі забезпечує високий рівень анонімності та безпеки для користувачів, що робить його привабливим як для законної, так і для незаконної діяльності.

Цікаво! Термін "даркнет" виник ще в 1970-х роках для позначення мереж, ізольованих від ARPANET – попередника сучасного інтернету, мережі, створеної Пентагоном для оборонних цілей. Сьогодні даркнет складається з різних мереж, які забезпечують анонімність та безпеку для своїх користувачів. Він не є монолітним утворенням, а включає різні платформи та сервіси, доступ до яких можливий лише через спеціалізоване програмне забезпечення.

Зокрема, популярний браузер Tor (The Onion Router) розробляється The Tor Project, Inc., некомерційною організацією, заснованою у 2006 році. Спочатку технологія Tor була створена у Лабораторії військово-морських досліджень США (NRL) наприкінці 1990-х років, а подальшу розробку підтримували Electronic Frontier Foundation (EFF) та інші організації. Tor Project займається не лише розробкою браузера Tor, але й іншими проєктами для забезпечення анонімності та конфіденційності в інтернеті.

З міркувань безпеки 24 Канал не наводить інструкції з використання Tor та даркнету загалом.

  • Даркнет часто асоціюється з незаконною діяльністю, зокрема торгівлею наркотиками, зброєю, фальшивими документами та краденими даними. Наприклад, у Росії традиційні методи продажу наркотиків поступилися місцем складній системі даркнет-ринків, де використовуються "закладки" та цифрові транзакції.
  • Молоді кур'єри, "кладмени", ховають невеликі пакунки з наркотиками у публічних місцях, а клієнти отримують інформацію про їхнє місцеперебування після онлайн-покупки. Ця система забезпечує високий рівень анонімності та безпеки для обох сторін, але з іншого боку – характеризується жорстокістю щодо кур'єрів, які не виконують своїх обов'язків належним чином.

Однак даркнет також використовується і для законних цілей. Журналісти, активісти та громадські діячі використовують його для обміну інформацією в умовах цензури та репресій. Деякі медіа, зокрема BBC, запускають свої версії сайтів у даркнеті, щоб забезпечити доступ до інформації в країнах з обмеженнями свободи слова (посилання на перехід у даркнет-версію не спрацює у звичайному браузері).

У даркнеті також приховані шалені грошові потоки. За даними звіту про криптозлочинність у 2024 році Chainalysis, після ліквідації найбільшого даркнет-маркетплейса Hydra у 2022 році, його місце зайняли нові платформи, як-от Mega Darknet Market, чий оборот у 2023 році склав понад 500 мільйонів доларів. Загальна сума транзакцій у даркнеті за 2023 рік склала 1,7 мільярда доларів, що на 25% менше порівняно з 2022 роком.

Влада США та ЄС також запровадила нові санкції проти криптовалютних міксерів (наприклад, Tornado Cash) через їхню роль у відмиванні коштів. У 2023 році 61,5% від загального обсягу незаконних криптовалютних транзакцій припало на підсанкційні суб’єкти та юрисдикції, що становить приблизно 14,9 мільярда доларів.

Наразі найпопулярнішою криптовалютою в даркнеті залишається Bitcoin, хоча анонімні монети, як-от Monero, набирають популярності.

В чому небезпека даркнету та як телеграм став альтернативою йому в Україні

Використання даркнету, звичайно, пов'язане з певними ризиками. Користувачі можуть натрапити на шахрайські ресурси, шкідливе програмне забезпечення або стати об'єктами розслідувань правоохоронних органів у разі участі в незаконній діяльності. Це стосується, наприклад, придбання наркотиків, секс-послуг чи підробних документів.

За даними Tor Metrics, у 2024 році Україна посіла шосте місце у світі за щоденною кількістю користувачів даркнет-браузера Tor – близько 68 000 користувачів або 2,23% від світового обсягу.

Даркнет – адаптивний продукт. З розповсюдженням телеграму в Україні цей месенджер став "альтернативним даркнетом" – адже він простіший за браузери на кшталт Tor. Саме через це в телеграмі виникли майданчики з продажу заборонених речовин та іншої нелегальної діяльності. Телеграм використовують й для "актуальних" питань під час великої війни – наприклад, повідомлення про місця розташування патрулів поліції чи ТЦК.

Телеграм часто використовується для розповсюдження забороненого контенту й тиску на українців, тому такі канали поширення інформації мають регулюватися та деанонімізуватися, розповів представник ГУР МО Андрій Юсов в інтерв'ю Центру протидії дезінформації.

Сьогодні часто телеграм використовується як легалізований даркнет, в якому можна знайти все: від продажу наркотиків до груп ухилянтів або людей, які займаються чим завгодно, аж до дитячої порнографії,
– зазначив Юсов.

Крім того, через анонімні телеграм-канали росіяни намагаються тиснути на громадян України, додав представник ГУР. За його словами, з адміністрацією телеграма відсутній стійкий контакт щодо реагування небезпечного контенту у месенджері.

19 вересня 2024 року в Україні обмежили використання Telegram в органах держвлади, військових формуваннях та на об'єктах критичної інфраструктури, але це стосується лише листування та пересилання файлів. Керівник ГУР Кирило Буданов тоді заявив про наявність у російських спецслужб доступу до особистого листування користувачів телеграму, включно із видаленими повідомленнями та персональними даними.

Водночас голова комітету Верховної Ради з питань свободи слова, нардеп Ярослав Юрчишин прокоментував тоді 24 Каналу, що про обмеження телеграму для користувачів загалом по Україні не йшлося.

Даркнет, як інструмент, використовують і в Силах оборони для розвідки, на умовах анонімності поділився із 24 Каналом представник Сил оборони України, зосереджений на питаннях моніторингу розвідданих.

Даркнет є значною частиною моєї роботи. У межах Сил оборони ми використовуємо його для моніторингу інформації, яка продається або розповсюджується ворогом і стосується його, а також для аналізу того, що там з'являється про нас,
– розповів співрозмовник.

Крім того, це дає Україні можливість зазирнути в злочинне мислення росіян – як на рівні простого народу, так і на вищих щаблях.

З моєї точки зору, даркнет можна розглядати одразу в трьох аспектах: як інструмент, як можливість і як загрозу,
– додав представник Сил оборони.

Один із прикладів використання даркнету в Україні – придбання підробних документів. У листопаді 2024 року Зарічненський районний суд, що у Рівненській області, визнав винним військовослужбовця Державної прикордонної служби, який через даркнет придбав фальшиву довідку про інвалідність матері, щоб звільнитися зі служби. За це чоловік отримав рік умовного покарання.

Згідно з рішенням суду від 18 листопада, обвинувачений, Микита П., проходив службу за мобілізацією на посаді техніка-водія. 27 січня 2024 року він домовився з невідомим продавцем у даркнеті про купівлю підробленої довідки про II групу інвалідності своєї матері. За документ він заплатив 7 000 доларів у криптовалюті. 28 лютого 2024 року військовий подав командуванню рапорт про звільнення, додавши до нього підроблені документи. Однак під час перевірки адміністрація виявила фальшивку, і йому відмовили у звільненні.

На судовому засіданні Микита П. визнав свою провину та запевнив, що більше такого не робитиме. Суддя Роман Світличний визнав його винним за ч. 2 ст. 15 та ч. 4 ст. 409 Кримінального кодексу України (ухилення військовослужбовця від несення обов’язків шляхом підроблення документів). Утім, врахувавши щире каяття, суд призначив йому рік іспитового строку, звільнивши від основного покарання. Рішення ще може бути оскаржене в апеляційному суді.

Як Росія дестабілізує Польщу через даркнет

Наприкінці січня польський віцепрем'єр Кшиштоф Гавковський звинуватив Росію у спробах вербувати громадян Польщі через даркнет, щоб вплинути на президентську виборчу кампанію цього року. Про це повідомило Reuters.

Польща, як член Європейського Союзу та НАТО, раніше неодноразово попереджала про ризик російського втручання у вибори, заплановані на середину травня. Зокрема на початку січня Польща заявила, що виявила російську групу, яка була відповідальна за кампанію дезінформації з метою дестабілізації ситуації в країні та впливу на вибори. Водночас Москва традиційно відкидає звинувачення у втручанні у внутрішні справи інших держав.

Гавковський заявив, що російські структури шукають громадян Польщі, готових впливати на виборчу кампанію зсередини країни. Вербувальники пропонують їм від 3 000 до 4 000 євро за поширення дезінформації.

Це гроші, спрямовані з боку російських спецслужб – ГРУ та ФСБ, які шукають агентів для просування свого контенту тут, у Польщі,
– заявив Гавковський у коментарі для Reuters.

За словами Гавковського, пошук виконавців здійснюється через даркнет. Польські служби безпеки спостерігають подібні спроби з початку 2024 року.

Чи існує боротьба з даркнетом

Попри свій первинний задум як простору для забезпечення конфіденційності та свободи слова, даркнет дедалі більше стає інструментом у руках тоталітарних режимів та кримінальних структур. Авторитарні держави використовують його для дезінформаційних кампаній, шпигунства та кібератак, тоді як шахраї, хакери та наркоторговці знаходять у ньому зручне середовище для незаконної діяльності.

Оскільки даркнет працює на принципах децентралізації та анонімності, його регулювання залишається вкрай складним завданням. Навіть розвинені країни повстають перед труднощами у боротьбі з нелегальними ресурсами, адже будь-яка спроба обмежити доступ до даркнету несе ризик порушення цифрових прав та свобод громадян.

Але вдалі історії є. Зокрема, правоохоронні органи Німеччини часом ведуть довготривале спостереження за серверами у мережі Tor, щоб розкрити особи користувачів даркнету, які порушили закон. Як повідомлялося у розслідуванні ARD Panorama та STRG_F (funk/NDR), отримані внаслідок спостереження дані обробляються за статистичними методами, що дозволяє повністю скасувати анонімність Tor.

Журналісти отримали доступ до документів, які свідчать про чотири успішні операції в межах лише одного розслідування. Це перші задокументовані випадки застосування так званого "таймінгового аналізу" у мережі Tor у світовій практиці. До цього часу вважалося, що такий підхід практично неможливий.

Утім, описана історія – не масова практика. За наявних умов даркнет залишатиметься серйозною загрозою для демократичного світу, адже дозволяє режимам та злочинним угрупованням діяти у тіні, уникаючи контролю та відповідальності. Це викликає необхідність нових міжнародних підходів до боротьби з нелегальною діяльністю в даркнеті, які б зберігали баланс між безпекою та правами людини.

Теги за темою
НаркотикиИнтернет
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У Києві відкриють виставку до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу
УкраинФорм
2025-05-10T23:49:57Z
Теплі історії для двох: 6 фільмів та серіалів, які можна подивитися з мамою
24tv
2025-05-10T19:42:09Z
Людмила Клименко презентувала новий сингл «Нічний вогонь»
Storyboom
2025-05-10T18:28:41Z
Андре Тан назвав тренди літа 2025: зверніть на них увагу
24tv
2025-05-10T17:24:40Z
Куди сходити у Києві 12-18 травня: дайджест культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T16:03:54Z
Марія Мельниченко показала приголомшливу сукню, у якій представить Україну на «Міс Світу 2025»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T15:57:18Z
Морська війна та дрони: розвідники розкрили нові факти протистояння на Чорному морі
Детектор М
2025-05-10T15:37:05Z
29 років разом: Ольга Сумська показала архівне відео з весілля з Борисюком
24tv
2025-05-10T14:51:26Z
У Німеччині знайшли мертвим репера Xatar
Подробности
2025-05-10T14:19:11Z
Трамп поступово розчаровується діями Путіна - The Wall Street Journal
Gazeta UA
2025-05-11T02:42:11Z
Трамп заявив про досягнення “істотного прогресу” у переговорах з Китаєм
ZN UA
2025-05-11T02:34:31Z
Трамп назвав війну Росії проти України «зростаючим розчаруванням» – WSJ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-11T02:27:22Z
Росія не зможе витримати натиску: що змусить Путіна погодитись на 30-денне перемир'я
24tv
2025-05-11T02:21:58Z
Трамп заявив про «повне перезавантаження» відносин з Китаєм на тлі перемовин у Швейцарії
УкраинФорм
2025-05-11T01:43:22Z
Раніше цього не було, – полковник Британії сказав, що змінила угода про надра
24tv
2025-05-11T01:39:13Z
США оцінюватимуть Росію за діями, а не за словами - Держдеп
УкраинФорм
2025-05-11T01:33:12Z
NBC: Віткофф під час зустрічей з Путіним не мав своїх перекладачів
ZN UA
2025-05-11T01:00:47Z
Спікер польського Сейму підтримав вступ України до НАТО та Євросоюзу
УкраинФорм
2025-05-11T00:28:32Z
Зі святом, найрідніша: зворушливі картинки-привітання з Днем матері 2025
24tv
2025-05-11T02:36:16Z
Ухилянтів масово розводять на гроші під виглядом допомоги від мобілізації
Знай
2025-05-11T02:30:07Z
Зі святом, матусю! Барвисті картинки, листівки та привітання своїми словами
Telegraf
2025-05-11T02:18:25Z
Найвідоміші прізвища України – звідки вони походять: вчителька дала цікаву відповідь
GlavRed
2025-05-11T02:12:45Z
Безкоштовні продукти для ВПО у Запоріжжі: хто може отримати допомогу
Политека
2025-05-11T02:00:13Z
Папа Римський Лев XIV засудив вторгнення Росії в Україну
ГЛАВКОМ NET
2025-05-11T01:57:30Z
Папа Лев XIV назвав один із головних викликів для людства
ZN UA
2025-05-11T01:33:19Z
Благодійний аукціон на Львівщині зібрав ₴7,5 мільйона на реабілітацію військових
УкраинФорм
2025-05-11T01:18:00Z
Дев'ятірня з Малі відзначила 4-ліття: це перший випадок виживання такої кількості дітей під час пологів
Фокус
2025-05-11T00:57:28Z
Як правильно очистити рану вдома і коли варто звертатися до лікаря
Украина Криминальная
2025-05-10T21:57:07Z
Дофаміновий детокс – що це таке, простими словами, і чи варто його хотіти
24tv
2025-05-10T19:21:14Z
Досвідчені дачники поливають свій сад корицею — результат здивує навіть новачків
Telegraf
2025-05-10T17:54:36Z
Сіра гниль буде не страшна: чим потрібно обприскати полуницю у травні
GlavRed
2025-05-10T15:27:45Z
Коли тренуватись краще – зранку чи ввечері: ось що кажуть експерти
24tv
2025-05-10T15:12:40Z
Проблеми з нирками і психікою: популярний напій виявився небезпечним для підлітків, заявили вчені
Фокус
2025-05-10T14:43:21Z
Американські вчені розбили сотні яєць і тепер знають, як їх краще варити
ZN UA
2025-05-10T11:52:07Z
Що їсти, щоб старіти повільніше і здоровіше – три продукти, що доступні кожному
24tv
2025-05-10T11:12:08Z
Шафран для шкіри обличчя: ефект ботоксу без уколів
ТСН
2025-05-10T09:18:48Z
Тіло ймовірного ухилянта виявили поблизу кордону з Румунією - другий випадок впродовж тижня
Gazeta UA
2025-05-11T02:27:25Z
З Берислава на Херсонщині поліцейські евакуювали чотирьох людей
УкраинФорм
2025-05-11T02:27:18Z
Поліція Флориди зупинила яхту, як розбишакський авто, застосувавши маневр PIT
Топ Жир
2025-05-11T01:30:18Z
На Харківщині розслідують побиття чоловіка військовослужбовцями ТЦК
24tv
2025-05-10T21:09:57Z
Польська поліція з’ясовує обставини загибелі українця в готелі Кракова - ЗМІ
УкраинФорм
2025-05-10T21:09:43Z
16 злочинців підуть під суд за організацію шахрайського кол-центру у виправній колонії
InternetUA
2025-05-10T20:37:53Z
У Києві п’яний ексберкутівець протаранив три автівки
Украина Криминальная
2025-05-10T20:36:36Z
Злодія у законі "Умку" затримала СБУ - ЗМІ
Подробности
2025-05-10T20:15:21Z
На Київщині знайшли уламки дрона-камікадзе "Герань-2"
Khreschatyk
2025-05-10T20:12:58Z
"Нафтогаз" пояснив, як тепер формує рахунки за спожитий газ
Хвиля
2025-05-11T02:30:05Z
В Україні зафіксовано потужний стрибок цін на квартири, експерти пояснили причину
Хвиля
2025-05-10T23:42:18Z
НБУ пропонує оновити правила використання QR-кодів для платежів
InternetUA
2025-05-10T22:01:01Z
Мінус 70% викидів парникових газів. Фінська компанія запропонувала революційну технологію для суден
InternetUA
2025-05-10T21:01:22Z
Платежки з підступом: Попенко пояснив, як теплокомуненерго використовують тарифи для махінацій
Хвиля
2025-05-10T20:31:43Z
Без житла й грошей: "ухилянтів", які не сплатять штрафи, чекає конфіскація майна, – Мін'юст
24tv
2025-05-10T20:15:52Z
Створюємо магніт для грошей: яку купюру ні в якому разі не можна віддавати
24tv
2025-05-10T19:24:29Z
Чи можна збудувати ангар на землі сільськогосподарського призначення
24tv
2025-05-10T19:03:16Z
Субсидії на комунальні послуги для ВПО: як отримати в Дніпропетровській області
Политека
2025-05-10T18:30:22Z
Здогадуються одиниці: для чого потрібні маленькі чорні крапки на склі в автомобілі
GlavRed
2025-05-11T01:33:14Z
Grok з’явиться в автомобілях Tesla
InternetUA
2025-05-11T00:01:54Z
Продавець виставив новенький Mercedes SUV і миттєво втратив тисячі
Топ Жир
2025-05-10T23:45:27Z
Яка особливість автомобіля відразу видає його застарілість?
Топ Жир
2025-05-10T22:00:54Z
Цей бежевий універсал Chrysler досі їздить і вважає себе стильним
Топ Жир
2025-05-10T20:30:54Z
Він розібрав вантажівку на частини й створив те, на що Jeep не наважився
Топ Жир
2025-05-10T19:00:51Z
Витрати на працю в німецькому автопромі роблять американські заводи вигіднішими
Топ Жир
2025-05-10T17:00:42Z
Ми протестували останню Hyundai i20 N — гарячий хетчбек, який ви шкодуватимете, що не придбали
Топ Жир
2025-05-10T15:49:41Z
Mitsubishi представила концепт 7-місного кросовера DST для нових ринків
360ua.news
2025-05-10T14:31:30Z
Зима ніяк не хоче йти: чого українцям чекати від погоди у травні
Telegraf
2025-05-11T02:30:48Z
"Тепло, якщо стояти біля мангала". Мережею несуться меми про погоду у травні
Telegraf
2025-05-11T01:36:59Z
Гороскоп на сьогодні 11 травня: розчарування близнюків та напруження скорпіонів
Знай
2025-05-11T01:33:00Z
Не тільки спека: синоптик попередив про погодні аномалії літа 2025
Хвиля
2025-05-11T01:30:47Z
Україну атакують ворожі безпілотники, у низці областей оголошена тривога
УкраинФорм
2025-05-11T01:24:54Z
Дуже довго старатимуться, – Світан пояснив, що приховують дії росіян на правобережжі Херсонщини
24tv
2025-05-11T00:33:30Z
Річка Кальчик в окупованому Маріуполі перетворюється на болото - міськрада
УкраинФорм
2025-05-11T00:07:43Z
ЗС РФ мали успіхи біля Костянтинівки і ще двох населених пунктів: оновлення на фронті, — DeepState
Фокус
2025-05-11T00:07:29Z
На Сумщині знешкодили нездетонований заряд російського дрона
УкраинФорм
2025-05-10T23:31:20Z
Перевірені способи очистки шторки в ванній кімнаті від жовтизни, цвілі, іржі чи вапняного нальоту
Gazeta UA
2025-05-11T02:18:24Z
Овнам варто дотримуватись мирних шляхів: гороскоп на 11 травня
24tv
2025-05-11T02:06:31Z
Гороскоп для Раків 2025-2028: важливі рішення та крутий результат через три роки
GlavRed
2025-05-11T00:55:21Z
Повня у Скорпіоні зачепить 4 знака: кому доведеться попрощатися з ілюзіями
GlavRed
2025-05-10T23:28:31Z
Що по-справжньому робить людей щасливими: три поради від фінів
Gazeta UA
2025-05-10T21:39:13Z
Готуйте одразу подвійну порцію: улюблені українські палюшки – смак, що пройшов кріз історію
24tv
2025-05-10T21:00:11Z
Чим обробити виноград у травні: геніальні добрива
24tv
2025-05-10T19:30:09Z
Чим підживити цибулю навесні: що не можна і що варто використовувати
GlavRed
2025-05-10T19:27:33Z
Щоб була смачною та без нітратів: як правильно вибирати редиску
24tv
2025-05-10T18:39:37Z
Техас уклав «мирову» з Google на суму $1,38 млрд
InternetUA
2025-05-11T02:01:59Z
CD Projekt RED збирається перевести дуже багато розробників на продовження Cyberpunk 2077
InternetUA
2025-05-11T01:01:57Z
Apple готує масштабний редизайн macOS 16
InternetUA
2025-05-10T23:01:54Z
Науковці висунули революційну гіпотезу, що змінює чинні уявлення про гравітацію та темну енергію Всесвіту
InternetUA
2025-05-10T19:58:17Z
Порочне коло, з якого нереально вибратися: вчені знайшли нову небезпеку в алкоголі
Фокус
2025-05-10T19:30:05Z
В Україні зростає схема крадіжки акаунтів у месенджерах
360ua.news
2025-05-10T19:12:10Z
Названо смартфони з найшвидшою зарядкою: iPhone і Samsung в аутсайдерах
InternetUA
2025-05-10T18:58:38Z
Учені модифікували павуків і змусили їх плести світну павутину: як їм це вдалося
Фокус
2025-05-10T18:57:59Z
В Індійський океан упав радянський зонд «Космос-482»
УкраинФорм
2025-05-10T18:43:14Z
Терористичні друзі Кремля заборонили в Афганістані… шахи
Украина Криминальная
2025-05-10T23:33:24Z
Валенсія набрала 32 очки за друге коло – більше тільки у Барселони
Football.ua
2025-05-10T21:37:46Z
Барселона – Реал: онлайн-трансляція чемпіонського матчу іспанської Ла Ліги
24tv
2025-05-10T21:36:54Z
Гамбург повернувся в Бундеслігу через сім років
Football.ua
2025-05-10T21:22:04Z
Покер Серлота допоміг Атлетіко розгромити Сосьєдад
Football.ua
2025-05-10T21:04:00Z
Емполі без Коваленка вирвав перемогу у Парми
Football.ua
2025-05-10T20:54:40Z
Ювентус хоче підписати двох гравців з АПЛ безкоштовно
Football.ua
2025-05-10T20:21:54Z
"Вся Україна за нього вболівала": Харлан висловилася про рішення гімнаста Ковтуна змінити громадянство
ZN UA
2025-05-10T20:21:45Z
Матері, які виховали чемпіонів: теплі світлини українських спортсменів із найріднішими
24tv
2025-05-10T20:18:15Z