MY.UAНовини
Темний бік інтернету: що таке даркнет і як ним користуються спецслужби Росії та України
Темний бік інтернету: що таке даркнет і як ним користуються спецслужби Росії та України

Темний бік інтернету: що таке даркнет і як ним користуються спецслужби Росії та України

Даркнет – темний бік інтернету, стає все помітнішим. Анонімну, нерегульовану частину інтернету використовують для придбання фальшивих документів чи наркотиків. До того ж інтерес до даркнету сколихнуло помилування президентом США Трампом засновника даркнет-платформи Silk Road з торгівлі наркотиками та нелегальними товарами.

В нинішніх умовах нової холодної війни зі Заходом Росія також намагається через даркнет впливати на демократичні процеси в інших державах. В Україні ж альтернативою даркнету, для користування яким треба мати певні навички, став російський месенджер Telegram. Але досі він лише частково обмежений в нашій країні для робочого використання, а загальне – взагалі не заборонене.

24 Канал розповідає, що таке даркнет та як він впливає на процеси в Україні та світі.

Що таке даркнет

Даркнет, або "темна мережа", є частиною інтернету, що не індексується традиційними пошуковими системами й доступ до якої можливий лише через спеціалізоване програмне забезпечення, як-от браузери Tor або I2P.

Цей сегмент мережі забезпечує високий рівень анонімності та безпеки для користувачів, що робить його привабливим як для законної, так і для незаконної діяльності.

Цікаво! Термін "даркнет" виник ще в 1970-х роках для позначення мереж, ізольованих від ARPANET – попередника сучасного інтернету, мережі, створеної Пентагоном для оборонних цілей. Сьогодні даркнет складається з різних мереж, які забезпечують анонімність та безпеку для своїх користувачів. Він не є монолітним утворенням, а включає різні платформи та сервіси, доступ до яких можливий лише через спеціалізоване програмне забезпечення.

Зокрема, популярний браузер Tor (The Onion Router) розробляється The Tor Project, Inc., некомерційною організацією, заснованою у 2006 році. Спочатку технологія Tor була створена у Лабораторії військово-морських досліджень США (NRL) наприкінці 1990-х років, а подальшу розробку підтримували Electronic Frontier Foundation (EFF) та інші організації. Tor Project займається не лише розробкою браузера Tor, але й іншими проєктами для забезпечення анонімності та конфіденційності в інтернеті.

З міркувань безпеки 24 Канал не наводить інструкції з використання Tor та даркнету загалом.

  • Даркнет часто асоціюється з незаконною діяльністю, зокрема торгівлею наркотиками, зброєю, фальшивими документами та краденими даними. Наприклад, у Росії традиційні методи продажу наркотиків поступилися місцем складній системі даркнет-ринків, де використовуються "закладки" та цифрові транзакції.
  • Молоді кур'єри, "кладмени", ховають невеликі пакунки з наркотиками у публічних місцях, а клієнти отримують інформацію про їхнє місцеперебування після онлайн-покупки. Ця система забезпечує високий рівень анонімності та безпеки для обох сторін, але з іншого боку – характеризується жорстокістю щодо кур'єрів, які не виконують своїх обов'язків належним чином.

Однак даркнет також використовується і для законних цілей. Журналісти, активісти та громадські діячі використовують його для обміну інформацією в умовах цензури та репресій. Деякі медіа, зокрема BBC, запускають свої версії сайтів у даркнеті, щоб забезпечити доступ до інформації в країнах з обмеженнями свободи слова (посилання на перехід у даркнет-версію не спрацює у звичайному браузері).

У даркнеті також приховані шалені грошові потоки. За даними звіту про криптозлочинність у 2024 році Chainalysis, після ліквідації найбільшого даркнет-маркетплейса Hydra у 2022 році, його місце зайняли нові платформи, як-от Mega Darknet Market, чий оборот у 2023 році склав понад 500 мільйонів доларів. Загальна сума транзакцій у даркнеті за 2023 рік склала 1,7 мільярда доларів, що на 25% менше порівняно з 2022 роком.

Влада США та ЄС також запровадила нові санкції проти криптовалютних міксерів (наприклад, Tornado Cash) через їхню роль у відмиванні коштів. У 2023 році 61,5% від загального обсягу незаконних криптовалютних транзакцій припало на підсанкційні суб’єкти та юрисдикції, що становить приблизно 14,9 мільярда доларів.

Наразі найпопулярнішою криптовалютою в даркнеті залишається Bitcoin, хоча анонімні монети, як-от Monero, набирають популярності.

В чому небезпека даркнету та як телеграм став альтернативою йому в Україні

Використання даркнету, звичайно, пов'язане з певними ризиками. Користувачі можуть натрапити на шахрайські ресурси, шкідливе програмне забезпечення або стати об'єктами розслідувань правоохоронних органів у разі участі в незаконній діяльності. Це стосується, наприклад, придбання наркотиків, секс-послуг чи підробних документів.

За даними Tor Metrics, у 2024 році Україна посіла шосте місце у світі за щоденною кількістю користувачів даркнет-браузера Tor – близько 68 000 користувачів або 2,23% від світового обсягу.

Даркнет – адаптивний продукт. З розповсюдженням телеграму в Україні цей месенджер став "альтернативним даркнетом" – адже він простіший за браузери на кшталт Tor. Саме через це в телеграмі виникли майданчики з продажу заборонених речовин та іншої нелегальної діяльності. Телеграм використовують й для "актуальних" питань під час великої війни – наприклад, повідомлення про місця розташування патрулів поліції чи ТЦК.

Телеграм часто використовується для розповсюдження забороненого контенту й тиску на українців, тому такі канали поширення інформації мають регулюватися та деанонімізуватися, розповів представник ГУР МО Андрій Юсов в інтерв'ю Центру протидії дезінформації.

Сьогодні часто телеграм використовується як легалізований даркнет, в якому можна знайти все: від продажу наркотиків до груп ухилянтів або людей, які займаються чим завгодно, аж до дитячої порнографії,
– зазначив Юсов.

Крім того, через анонімні телеграм-канали росіяни намагаються тиснути на громадян України, додав представник ГУР. За його словами, з адміністрацією телеграма відсутній стійкий контакт щодо реагування небезпечного контенту у месенджері.

19 вересня 2024 року в Україні обмежили використання Telegram в органах держвлади, військових формуваннях та на об'єктах критичної інфраструктури, але це стосується лише листування та пересилання файлів. Керівник ГУР Кирило Буданов тоді заявив про наявність у російських спецслужб доступу до особистого листування користувачів телеграму, включно із видаленими повідомленнями та персональними даними.

Водночас голова комітету Верховної Ради з питань свободи слова, нардеп Ярослав Юрчишин прокоментував тоді 24 Каналу, що про обмеження телеграму для користувачів загалом по Україні не йшлося.

Даркнет, як інструмент, використовують і в Силах оборони для розвідки, на умовах анонімності поділився із 24 Каналом представник Сил оборони України, зосереджений на питаннях моніторингу розвідданих.

Даркнет є значною частиною моєї роботи. У межах Сил оборони ми використовуємо його для моніторингу інформації, яка продається або розповсюджується ворогом і стосується його, а також для аналізу того, що там з'являється про нас,
– розповів співрозмовник.

Крім того, це дає Україні можливість зазирнути в злочинне мислення росіян – як на рівні простого народу, так і на вищих щаблях.

З моєї точки зору, даркнет можна розглядати одразу в трьох аспектах: як інструмент, як можливість і як загрозу,
– додав представник Сил оборони.

Один із прикладів використання даркнету в Україні – придбання підробних документів. У листопаді 2024 року Зарічненський районний суд, що у Рівненській області, визнав винним військовослужбовця Державної прикордонної служби, який через даркнет придбав фальшиву довідку про інвалідність матері, щоб звільнитися зі служби. За це чоловік отримав рік умовного покарання.

Згідно з рішенням суду від 18 листопада, обвинувачений, Микита П., проходив службу за мобілізацією на посаді техніка-водія. 27 січня 2024 року він домовився з невідомим продавцем у даркнеті про купівлю підробленої довідки про II групу інвалідності своєї матері. За документ він заплатив 7 000 доларів у криптовалюті. 28 лютого 2024 року військовий подав командуванню рапорт про звільнення, додавши до нього підроблені документи. Однак під час перевірки адміністрація виявила фальшивку, і йому відмовили у звільненні.

На судовому засіданні Микита П. визнав свою провину та запевнив, що більше такого не робитиме. Суддя Роман Світличний визнав його винним за ч. 2 ст. 15 та ч. 4 ст. 409 Кримінального кодексу України (ухилення військовослужбовця від несення обов’язків шляхом підроблення документів). Утім, врахувавши щире каяття, суд призначив йому рік іспитового строку, звільнивши від основного покарання. Рішення ще може бути оскаржене в апеляційному суді.

Як Росія дестабілізує Польщу через даркнет

Наприкінці січня польський віцепрем'єр Кшиштоф Гавковський звинуватив Росію у спробах вербувати громадян Польщі через даркнет, щоб вплинути на президентську виборчу кампанію цього року. Про це повідомило Reuters.

Польща, як член Європейського Союзу та НАТО, раніше неодноразово попереджала про ризик російського втручання у вибори, заплановані на середину травня. Зокрема на початку січня Польща заявила, що виявила російську групу, яка була відповідальна за кампанію дезінформації з метою дестабілізації ситуації в країні та впливу на вибори. Водночас Москва традиційно відкидає звинувачення у втручанні у внутрішні справи інших держав.

Гавковський заявив, що російські структури шукають громадян Польщі, готових впливати на виборчу кампанію зсередини країни. Вербувальники пропонують їм від 3 000 до 4 000 євро за поширення дезінформації.

Це гроші, спрямовані з боку російських спецслужб – ГРУ та ФСБ, які шукають агентів для просування свого контенту тут, у Польщі,
– заявив Гавковський у коментарі для Reuters.

За словами Гавковського, пошук виконавців здійснюється через даркнет. Польські служби безпеки спостерігають подібні спроби з початку 2024 року.

Чи існує боротьба з даркнетом

Попри свій первинний задум як простору для забезпечення конфіденційності та свободи слова, даркнет дедалі більше стає інструментом у руках тоталітарних режимів та кримінальних структур. Авторитарні держави використовують його для дезінформаційних кампаній, шпигунства та кібератак, тоді як шахраї, хакери та наркоторговці знаходять у ньому зручне середовище для незаконної діяльності.

Оскільки даркнет працює на принципах децентралізації та анонімності, його регулювання залишається вкрай складним завданням. Навіть розвинені країни повстають перед труднощами у боротьбі з нелегальними ресурсами, адже будь-яка спроба обмежити доступ до даркнету несе ризик порушення цифрових прав та свобод громадян.

Але вдалі історії є. Зокрема, правоохоронні органи Німеччини часом ведуть довготривале спостереження за серверами у мережі Tor, щоб розкрити особи користувачів даркнету, які порушили закон. Як повідомлялося у розслідуванні ARD Panorama та STRG_F (funk/NDR), отримані внаслідок спостереження дані обробляються за статистичними методами, що дозволяє повністю скасувати анонімність Tor.

Журналісти отримали доступ до документів, які свідчать про чотири успішні операції в межах лише одного розслідування. Це перші задокументовані випадки застосування так званого "таймінгового аналізу" у мережі Tor у світовій практиці. До цього часу вважалося, що такий підхід практично неможливий.

Утім, описана історія – не масова практика. За наявних умов даркнет залишатиметься серйозною загрозою для демократичного світу, адже дозволяє режимам та злочинним угрупованням діяти у тіні, уникаючи контролю та відповідальності. Це викликає необхідність нових міжнародних підходів до боротьби з нелегальною діяльністю в даркнеті, які б зберігали баланс між безпекою та правами людини.

Теги за темою
НаркотикиІнтернет
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Apple випустила спеціальне оновлення iOS 18.3 для серії iPhone 11
InternetUA
2025-02-04T10:46:42Z
Перший у Європі ноутбук з NVIDIA RTX 5090 та AMD Ryzen 9 9955HX3D коштує €3860
ITC
2025-02-04T10:46:06Z
Вирізьблені не чоловіком: вчені дослідили найдавніший рунічний камінь у світі
Фокус
2025-02-04T10:42:14Z
Ультралегкий ноутбук ASUS Zenbook A14 на базі Snapdragon X доступний в Україні
24tv
2025-02-04T10:39:57Z
На людство насувається загроза: вчені забили на сполох
ГЛАВКОМ NET
2025-02-04T10:39:33Z
Один на один із безоднею: астронавт згадав про "найстрашніше фото", зроблене в космосі
Фокус
2025-02-04T10:30:43Z
Фізики виявили унікальну особливість магнітного почуття у тварин
Фокус
2025-02-04T10:21:14Z
Українська кіберспортивна команда NAVI здолала росіян
УкраинФорм
2025-02-04T10:19:43Z
Вчені виявили збільшення рівня мікропластику в людському мозку
УкраинФорм
2025-02-04T10:18:03Z
Що не варто зберігати на відкритих полицях: шість речей, які створюють хаос в будинку
Gazeta UA
2025-02-04T10:30:32Z
Чи можна прати одяг з рушниками: неочікувана відповідь
24tv
2025-02-04T10:00:35Z
Унікальні птахи Карпат борються за виживання: вони жили ще за часів мамонтів
Telegraf
2025-02-04T09:30:40Z
Китайський гороскоп на завтра 5 лютого: Щурам - неприємності, Бикам - переїдання
GlavRed
2025-02-04T09:27:33Z
Несуть у собі історію і традиції: 4 стародавні жіночі імені, які повертаються в моду
24tv
2025-02-04T09:18:45Z
Дієтологи стверджують, що ця ягода — найнебезпечніша з усіх: а ми її їмо найчастіше
TSN
2025-02-04T09:06:47Z
Його захочеться їсти ложкою: смачний грецький соус для салатів та страв
24tv
2025-02-04T08:57:33Z
Найдовший і найглибший у світі підводний тунель коштуватиме $1,9 мільярда: де його побудують
TSN
2025-02-04T08:36:48Z
Чотири знаки Зодіаку круто змінять життя у лютому: ось що обіцяє гороскоп
Telegraf
2025-02-04T08:33:23Z
Принижував військових та вдарив поліцейського: у Полтаві засуджено колишнього-фітнес тренера
ГЛАВКОМ NET
2025-02-04T10:57:33Z
Росіяни вдарили балістикою по Ізюму - четверо загиблих, 17 поранених
УкраинФорм
2025-02-04T10:54:28Z
Загиблі та десятки поранених цивільних: Росія обстріляла центральну частину Ізюма
24tv
2025-02-04T10:51:55Z
За безпідставне списання та купівлю з переплатою майна судитимуть двох службових осіб ДСНС України
Украина Криминальная
2025-02-04T10:42:36Z
Массована дронова атака, спалахнули пожежі: кадри з місця удару
Политека
2025-02-04T10:42:11Z
На Закарпатті затримали "КАМАЗ" із піском, у якому ховалися 13 ухилянтів
Комсомольская правда
2025-02-04T10:36:04Z
23-річного жителя Одеського району підозрюють у шахрайстві відносно 14 знайомих
Украина Криминальная
2025-02-04T10:30:32Z
Примушував засуджених будувати «СІЗО»: на Херсонщині завершено розслідування щодо чергового військового злочинця
Украина Криминальная
2025-02-04T10:09:12Z
На Полтавщині жінка застрелила сусідського кота
Украина Криминальная
2025-02-04T09:57:44Z
Міжнародна федерація хокею не допустила збірну Росії на найближчі чемпіонати світу
ZN UA
2025-02-04T10:49:01Z
Дубль Роналду допоміг "Аль-Насру" розгромити суперника в азійській Лізі чемпіонів
TSN
2025-02-04T10:48:32Z
Збірну Росії з хокею відсторонено від участі у чемпіонаті світу 2026 року
ГЛАВКОМ NET
2025-02-04T10:48:23Z
Артем Довбик веде Рому до Кубка Італії: які шанси у римлян у чвертьфінальному матчі проти Мілана
24tv
2025-02-04T10:45:11Z
"Реально гасила": фехтувальниця Ольга Харлан розповіла про проблеми з алкоголем
GlavRed
2025-02-04T10:42:11Z
Вулвергемптон поповнився двома новачками
Football.ua
2025-02-04T10:22:19Z
"Ти шукаєш проблеми": перша ракетка Росії по-хамськи накинувся на суддю – ганебне відео
24tv
2025-02-04T10:15:29Z
VOLKANOV - "В нічному таксі" та БЕЗ ОБМЕЖЕНЬ – "Якби" - 10 і 9 місця чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-02-04T10:03:34Z
"На нього чекає мегафайт": стало відомо, хто буде наступним суперником Джошуа
24tv
2025-02-04T10:00:47Z
На Донеччині і Дніпропетровщині - екстрені відключення світла
УкраинФорм
2025-02-04T10:48:55Z
Столична влада повідомила, які райони міста є лідерами за кількістю зданих в утилізацію ялинок
ГЛАВКОМ NET
2025-02-04T10:42:54Z
"-3...-7 градусів": Діденко назвала дату посилення морозів в Україні
GlavRed
2025-02-04T10:42:07Z
Лінію фронті відсувають до кордону: у НГУ розповіли про просування на Харківщині
GlavRed
2025-02-04T10:27:00Z
Захисний рів не допоміг: під Анапою помітили новий викид мазуту
Telegraf
2025-02-04T10:21:47Z
ЗСУ відкинули росіян з передових позицій на Куп’янському напрямку
ГЛАВКОМ NET
2025-02-04T10:06:46Z
Терехов: Диференційована система тривог змінить життя в Харкові
Мій Харків
2025-02-04T10:06:18Z
У Києві відбулося спецпогашення лімітованої поштової марки, присвяченої військовим
ГЛАВКОМ NET
2025-02-04T10:00:27Z
Оператори дронів і морпіхи зупинили ворожий штурм на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-02-04T09:54:26Z
Жульєт Бінош очолить журі Каннського кінофестивалю
УкраинФорм
2025-02-04T10:49:13Z
Вийшов перший трейлер "Пункту призначення 6"
Gazeta UA
2025-02-04T10:45:46Z
Акторка шокувала розповіддю, як до неї домагався викладач Карпенка-Карого: "Зламався світ"
24tv
2025-02-04T10:45:15Z
Краща з адаптацій Стівена Кінга: фільм жахів «Мавпа» стартував з 90% на Rotten Tomatoes
ITC
2025-02-04T10:40:50Z
Омріяне місце для фанатів: як зараз виглядає культовий дім з "Щоденників вампіра"
24tv
2025-02-04T10:36:39Z
Демі Мур показала кадри з важкохворим Брюсом Віллісом
Фокус
2025-02-04T10:27:39Z
Який вигляд має секретний син солістки А-студіо: перші фото
GlavRed
2025-02-04T10:27:31Z
Українка увійшла до сотні найкращих діджеїв світу: послухати трек
GlavRed
2025-02-04T10:27:25Z
Jerry Heil вперше прокоментувала те, що не отримала нагороду на Греммі-2025
24tv
2025-02-04T10:21:07Z
У ЗСУ посади військових капеланів заповнені на 36%
УкраинФорм
2025-02-04T10:57:09Z
Де і як швидко обміняти водійське посвідчення в Україні
ТСН
2025-02-04T10:48:34Z
«Холостяк» Терен розійшовся з обраницею через місяць після фіналу шоу. Реакція мережі
ГЛАВКОМ NET
2025-02-04T10:48:00Z
Для участі в НМТ-2025 треба оформити ID-картку
24tv
2025-02-04T10:45:21Z
Дні ангела у лютому 2025 року: кого вітати з іменинами
Лига
2025-02-04T10:42:41Z
“Агресія у вихованні дітей недопустима” — департамент освіти Житомира відреагував на відео у соцмережах
InternetUA
2025-02-04T10:40:13Z
"Дивом не помер": чоловік знайшов дивну істоту на пляжі
24tv
2025-02-04T10:36:47Z
Проти письменника Ніла Геймана подали цивільний позов про зґвалтування, сексуальне насильство та торгівлю людьми
Украина Криминальная
2025-02-04T10:18:37Z
Освідчення не вдалося: голодна дівчина зламала зубами заручальну золоту каблучку – фото
TSN
2025-02-04T10:18:12Z
Мити чи не мити: які продукти не люблять воду
24tv
2025-02-04T10:45:33Z
В застосунку Дія з’являться електронні рецепти та направлення до лікарів
24tv
2025-02-04T09:37:06Z
У «Дії» надходитимуть медичні сповіщення
Детектор М
2025-02-04T09:36:15Z
Всього одна звичка у ванній може суттєво знизити ризик інсульту: варто знати
24tv
2025-02-04T09:18:55Z
Медики пройдуть навчання з ведення поширених психічних розладів за програмою ВООЗ
УкраинФорм
2025-02-04T09:15:48Z
Рибʼячий жир здатен сповільнити старіння: скільки потрібно вживати
24tv
2025-02-04T09:06:36Z
Що станеться, якщо регулярно їсти грейпфрут, який корисний не усім
Gazeta UA
2025-02-04T09:00:02Z
Які захворювання сприяють розвитку депресії
24tv
2025-02-04T08:18:07Z
Ідеальний манник від Лілії Цвіт: як приготувати пухку випічку без борошна
Gazeta UA
2025-02-04T07:39:51Z
Ще 917 тисяч українців отримали «Зимову єПідтримку»
УкраинФорм
2025-02-04T10:54:31Z
AgriAcademy визначила переможця конкурсу з розробки онлайн-курсів для агробізнесу
Agravery
2025-02-04T10:46:19Z
Чому долар впав у ціні та коли знову очікувати зростання
24tv
2025-02-04T10:45:48Z
ЄС виділить Молдові 250 млн євро на енергодопомогу, з них 60 млн євро – Придністров’ю
Европейская правда
2025-02-04T10:45:39Z
Відомий виробник кави сплачує в бюджет РФ більше податків, ніж в український
Telegraf
2025-02-04T10:42:05Z
Двох посадовців ДСНС судитимуть за розтрату понад 5 млн
1News
2025-02-04T10:36:37Z
Заснований українцем французький стартап Crown залучив €2 млн. Серед інвесторів — ZAS Ventures
AIN
2025-02-04T10:33:55Z
Відбудова України - 2025
УкраинФорм
2025-02-04T10:33:05Z
Отримаєте максимальний врожай: коли садити розсаду баклажанів у лютому
24tv
2025-02-04T10:30:55Z
У США знайшли кладовище рідкісних ретро-авто на узліссі
TSN
2025-02-04T10:48:33Z
З кумедної причини: Suzuki несподівано зупинила продажі п’ятидверних Jimny
ЗаРулем
2025-02-04T10:42:30Z
За ціною вживаного електромобіля: ремонт Rivian R1T після дрібного ДТП неприємно здивував власника
AutoGeek
2025-02-04T10:24:49Z
Раритет із 90-х: у Києві помітили найнезвичніший спорткар BMW
Фокус
2025-02-04T10:21:12Z
Dodge Charger Daytona показали у яскравому тюнінгу
AutoCentre
2025-02-04T10:16:39Z
Xiaomi YU7: характеристики другого електромобіля Xiaomi
ITC
2025-02-04T10:16:03Z
У водіїв можуть відібрати права за відсутність двох речей в авто
ТСН
2025-02-04T09:36:42Z
Відмова від повної електрифікації: Smart виводить на ринок перший плагін-гібрид
AutoGeek
2025-02-04T09:33:24Z
Презентовано незвичний електромобіль Citroen у ретростилі за 13 000 євро
Фокус
2025-02-04T09:30:44Z
Трампу-молодшому загрожує юридична відповідальність за полювання у Венеційській лагуні
Европейская правда
2025-02-04T10:57:27Z
У Польщі зростає число тих, хто проти надання військової допомоги Україні
Европейская правда
2025-02-04T10:57:27Z
Промах російської пропаганди. «Китайське інтерв’ю» Мураєва провалилось у TikTok та YouTube
Детектор М
2025-02-04T10:57:14Z
У Польщі зростає негативне ставлення до українців, особливо – серед молоді
Европейская правда
2025-02-04T10:57:09Z
У WSJ вияснили, в яких питаннях Трамп та Нетаньягу можуть знайти спільну мову
ZN UA
2025-02-04T10:54:16Z
Південна Корея з нуля відбудує систему авіаційної безпеки
ZN UA
2025-02-04T10:52:18Z
Допомога Україні не є проявом благодійності, це самозбереження - Мецола
УкраинФорм
2025-02-04T10:51:26Z
Експерт пояснив, чому зустріч Путіна з Трампом буде перемогою диктатора
TSN
2025-02-04T10:45:32Z
Нардеп Бондар не вніс заставу у ₴100 мільйонів
УкраинФорм
2025-02-04T10:42:16Z