MY.UAНовини
Увага до повітряних загроз, обстрілів й хиткої міжнародної адженди. Зведення інформаційної війни 25–31 січня 2025 року
Увага до повітряних загроз, обстрілів й хиткої міжнародної адженди. Зведення інформаційної війни 25–31 січня 2025 року

Увага до повітряних загроз, обстрілів й хиткої міжнародної адженди. Зведення інформаційної війни 25–31 січня 2025 року

Українці в соцмережах стежили за повітряними загрозами, обстрілами й хиткою міжнародною аджендою, настрої дещо покращують серійні атаки по ворожому тилу. Індекс настроїв щодо війни, який вимірює ГО CAT-UA склав мінус 17 пунктів.

Українці в соцмережах стежили за повітряними загрозами, обстрілами й хиткою міжнародною аджендою, настрої дещо покращують серійні атаки по ворожому тилу. Індекс настроїв щодо війни, який вимірює ГО CAT-UA склав мінус 17 пунктів. 

Хороші новини (26%) — атаки на ворожий тил (НПЗ в Волгограді, Нижньогородській обл., Рязані тощо, нафтогін «Дружба»), робота військових на фронті, інсайди про можливу підтримку (трофейна зброя від Ізраїлю) та офіційні звістки щодо такої (від Швеції), надії на закінчення Д. Трампом війни.

Погані (43%) — наступ РФ (окупація В.Новосілки), обстріли міст (Суми, Одеса), цивільні та військові некрологи, призупинення американської допомоги (USAID, U4U), критика влади (звинувачення в тиску щодо П.Порошенка, В. Кличка, а також критика мобілізації, ситуація з АОЗ).

Неоднозначні (31%) — деталі щодо рішень США (не стосуються наразі військової допомоги), затримання агентів ФСБ, День пам’яті Героїв Крут, дискусії про перемовини.

Системні атаки по російському тилу значно покращують загальні настрої. У соцмережах фігурує ціла серія повідомлень про подібні удари: відлунює тема атакованого раніше Рязанського НПЗ (пишуть про його «добивання» дронами), після павзи вже в другій половині тижня — сплеск уваги до фото та відео пожеж після удару в Нижньогородській області.

Атаки на нафтопереробку супроводжуються коментарями про значущість для економіки РФ обраних цілей ураження, навздогін ширяться меседжі про призупинення роботи одного з НПЗ (А. Коваленко), міркування щодо наслідків атак для забезпечення сировиною різних галузей. Клікбейтні сторінки кажуть про бурхливу реакцію В.Путіна на події. Bloomberg пише, що більше не постачає нафту російський порт Усть-Луга, теж через атаки Сил оборони.

«Постачальниками» оптимізму виступають також точкові успіхи бійців та дипломатії. Серед подібних звісток — розрізнені історії про звитяги українських військових (наприклад, екіпаж Leopard, який зміг знищити ворожу танкову колону) та дипломатичні досягнення (візит голови МЗС Іспанії, рішення парламенту Італії продовжити підтримку Україні). Дуже радісно шириться повідомлення (переважно новинними сторінками) про те, що ЄС продовжив санкції проти Росії. Звучить також надія на нову адміністрацію в США, зокрема — міркування Зеленського про те, що Д. Трамп має свій план щодо України.

Резонанс викликала зупинка невійськової іноземної допомоги США. Помітне обговорення зупинки американських програм допомоги, хоча спершу на фоні інших тем воно не найактивніше, більшість обговорення йде в нейтральному тоні, але є і гнів на світ, який недостатньо підтримує Україну, і сварки між собою, зокрема, гнів на українців, «які занадто захопилися грантами», іронія на їхню адресу — як-от меседжі про «інформаційний фронт» на адресу медіа, що утримувалися здебільшого за рахунок американських донорів.

Нова порція міркувань про варіанти припинення війни. У фокусі уваги новинних пабліків, зокрема рівня каналу А. Цаплієнка — перелік сценаріїв можливого завершення війни від The Times (від повної поразки — до посилення переговорних позицій), «100-денний план закінчення війни від імені Д.Трампа (в інфополе його вкинув проросійський сайт «Страна») з нібито вимогами до України щодо поступок (не лише нейтральний статус, а й вихід з Курщини, припинення нібито «переслідувань» УПЦ МП та російської мови, проведення виборів і допуск на них проросійських сил). Подібні меседжі сприймаються або різко негативно, або в кращому випадку зі змішаними настроями.

Фронт лишається «постачальником» стратегічної тривоги та невизначеності. Дуже активно обговорювалася ситуація у Великій Новосілці, постійно генерувалися нові заяви і коментарі щодо неї, в обговоренні переважають страх і тривога — навіть попри відносно низьку присутність теми ворожого наступу в масиві протягом тижня.

Фрагмент «виборчої» риторики Лукашенка про розміщення «Орєшніка» неабияк розлютив українців, проте після «виборів» у Білорусі ця тема швидко зійшла нанівець.

Кримчан активно заманюють на війну підвищеними виплатами. Пабліками окупаційних адміністрацій Криму жваво ширилася звістка про указ С.Аксьонова щодо додаткових виплат тим, хто підпише контракт з Міноборони РФ, у розмірі 500 тис рублів.

По соцмережах розносилася заява, нібито сказана Будановим на закритому засіданні, і процитована УП: мовляв, без серйозних переговорів в Україні за пів року може запуститися процес її знищення. Деякі спільноти поширюють це повідомлення з маніпулятивними заголовками, зі знаками оклику; заяву цитують і проросійські блогери.

Почастішала критика влади від окремих представників опозиції. Заяви В. Кличка з претензіями до влади розходяться новинними сторінками, їх поширюють люди з коментарями як підтримки, так і критики; набагато слабше поширюється відповідь Кличку від Т. Ткаченка. Лунають звинувачення у співпраці з ОПЗЖ для ухвалення рішення регламентного комітету відсторонити П. Порошенка від засідань ВРУ, у зриві допомоги ЗСУ (на чому окремо наголошує прихильний до Порошенка військовий О. Петров), обурює й сама постать Б.Яременка (якого нібито «послав» у кулуарах Порошенко, йому пригадують старий секс-скандал). Д. Корчинський навіть порушує питання  «санкцій» проти себе разом із П. Порошенком від А. Єрмака та В. Зеленського. Лейтмотив дискусії — теза, що «влада боїться опонентів» і «готується до виборів», попри війну та складне становище на фронті.

Емоції українців в соцмережах

Гнів присутній в 33,6% дописів на тему війни — на росіян побільшало за політику на ТОТ, зокрема мобілізацію звідти; на викритих зрадників та корупціонерів (серед останніх – головний психіатр ЗСУ). Гнів — у критиці влади від «ЄС» за відсторонення П.Порошенка та «справи генералів», також помітний конфлікт довкола АОЗ. На О. Арестовича та М. Безуглу — за моралістичні судження щодо гідної смерті (страти полонених); на США за призупинення низки програм допомоги.

Тривога — 18,2% — тримається щодо російського наступу: в фокусі уваги В.Новосілка, Покровськ (та відстань до кордонів Дніпровщини), Часів Яр, Харківщина. Також тривожить сталість світової підтримки, зокрема від США.

Радість — 18% — передусім викликають удари по російській нафтопереробці та нафтовій  логістиці; за тиждень зросла присутність звісток про локальні знищення окупантів; також підтримка від Швеції, Фінляндії (пакети допомоги), Італії (ухвалене її продовження на рік), дієвість нафтових санкцій (Індія та Китай не приймають окремі танкери).

Сум — 10,1% — окрім військових та цивільних некрологів, з нагоди Дня пам’яті жертв Голокосту (паралелі з геноцидним характером нинішньої війни).

Гордість — 7,8% — пишаються ЗСУ в цілому та окремими воїнами, також сплеск з нагоди Дня пам’яті Героїв Крут.

Надія — 5,7% — на закінчення війни за модерації Д.Трампа (іноді також поруч згадують Китай); на дієвість нових санкцій, зокрема 16-го пакету від ЄС.

Сміх — 2,3% — помітний в коментуванні уражень росіян FPV-дронами; також з КНДРівців, яких прибрали з Курщини; з О. Скабєєвої, яка раділа відео знищення «колони ЗСУ» (яка виявилася насправді російською).

Вдячність — 1,7%.

Втома — 1,5%.

Для довідки

Згідно з методологією дослідження CAT-UA щодня за допомогою автоматизованих систем моніторингу вивантажується повний масив згадувань воєнних термінів — загалом понад 300 тис. дописів, за 50 ключовими пошуковими словами — у мережах Facebook, Instagram, X, Telegram, YouTube, VKontakte, Odnoklassniki, TikTok.

Із цього масиву повідомлень, написаних користувачами з України, щодня випадковим чином виокремлюється 1350 дописів, що складає приблизно 0,25% від їх загальної кількості. Похибка вибірки складає не більше 3%. Дані обробляються вручну: виокремлюються користувачі з проукраїнською позицією — у середньому 85% від загальної кількості — і визначаються висловлені ними емоції на основі протоколів кодування. Адже моніторинг включає й користувачів з окупованих територій, де окупанти створюють свій контент.

Громадська організація CAT-UA протягом майже трьох років досліджує настрої в соціальних мережах та надає звіти для військово-політичного керівництва України, щоб через регулярний моніторинг сприяти стійкості інформаційного поля попри спроби путінського режиму його зруйнувати.

Ілюстративне фото: Pixabay

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
Соцсети
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
В Раде набросились на Зеленского: что требуют от президента
Comments UA
2025-06-12T09:54:21Z
"Целых двое суток", - Путин "поддал" и проговорился о проблемах со здоровьем. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-15T15:36:59Z
«Срочно покидать города»: что известно о предполагаемой мести России за «Паутину»
Comments UA
2025-06-04T12:09:24Z
Часики тикают: почему у Украины осталось времени всего до конца июня
Comments UA
2025-06-04T12:42:14Z
Впервые в истории: женщина возглавила внешнюю разведку Великобритании
ZN UA
2025-06-15T22:57:16Z
Нетаньяху заявил о возможной смене власти в Иране после ударов Израиля
Корреспондент
2025-06-15T22:00:58Z
Отец Илона Маска приехал в Москву и сделал заявление о Путине
Comments UA
2025-06-09T13:12:21Z
В партии Трампа в очередной раз поступили подло Украины: детали громкого решения
Comments UA
2025-06-13T18:54:48Z
"Коалиция решительных" в ступоре: Зеленский рассказал, что произошло
Comments UA
2025-06-14T14:39:40Z
16 июня 2025 года: святителя Тихона — что сегодня нельзя делать
Фокус
2025-06-15T21:00:09Z
4 категории мужчин исключат из воинского учета: их не мобилизуют
UAToday
2025-06-04T13:03:41Z
"Движуха" в Беларуси: российские транспортные Ил-76 туда уже зачастили
Новости Украины
2025-06-15T20:27:26Z
RMF 24: в Польше на границе с Украиной нашли брошенные системы ЗРК, предназначенные Киеву
Лига
2025-06-04T12:21:34Z
Умер сын основателей Estée Lauder и глава компании Леонард Лаудер
Корреспондент
2025-06-15T23:00:02Z
Украинцам объяснили, как снижение мобилизационного возраста до 18 лет повлияет на ВСУ
Хвиля
2025-06-15T22:30:40Z
Конец европейского гостеприимства: мигрантов за границей начнут фильтровать по новым правилам – кого развернут домой
Знай
2025-06-15T16:06:20Z
Что нельзя делать на Троицу 2025: полный список запретов
Факти ICTV
2025-06-08T04:42:04Z
Женщины массово получают повестки в ТЦК: адвокат объяснил, что происходит
Знай
2025-06-13T02:30:52Z
Не хватит ни техники, ни людей: Коваленко оценил "размах" российского наступления
Новости Украины
2025-06-15T17:33:39Z
От боевиков освободили украинский город
Gazeta UA
2025-06-13T02:39:05Z
Эвакуация из города Сумы: что известно
Comments UA
2025-06-08T20:39:14Z
В плену украинцу оккупанты отрубили палец: как изверги объяснили преступление. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-15T12:51:01Z
В Сумской области 60 населенных пунктов покинули люди
Корреспондент
2025-06-15T23:21:11Z
В Киеве раздались взрывы
Корреспондент
2025-06-15T21:21:46Z
Зашли ли оккупанты на Днепропетровщину: в Генштабе объяснили
Gazeta UA
2025-06-13T17:54:31Z
Срыв обмена пленными и телами погибших: что заявили в РФ
Comments UA
2025-06-07T18:15:21Z
Российская армия рвется к границе Днепропетровщины: за сутки — 34 боя на Новопавловском направлении
Новости Украины
2025-06-15T14:15:51Z
Как прогнать всех насекомых из дома без "химии": один запах заставит их сбежать навсегда
UAToday
2025-06-03T14:15:46Z
Салат "Летний Оливье": хрустящий, свежий и очень вкусный
TSN
2025-06-04T12:36:31Z
Россия уничтожает уникальное "розовое" озеро в Украине: его называют аналогом Мертвого моря
Telegraf
2025-06-07T15:33:19Z
Оккупанты превратили его в грязную лужу: в Украине исчезает уникальное Чистое озеро
Telegraf
2025-06-04T13:03:16Z
Как сделать удобрение из молока - полезный рецепт
Gazeta UA
2025-06-15T20:30:08Z
Почему ребенок касается себя и как реагировать родителям
Знай
2025-06-15T19:51:02Z
Не сажайте огурцы на этих местах, потому что урожая не дождетесь
Telegraf
2025-06-15T06:24:27Z
Песчаные скалы и вода цвета неба: в Украине есть экзотический уголок, о котором мало кто знает
Telegraf
2025-06-13T17:42:45Z
От тли, от клещей и для энергии: как подкормить деревья на даче апельсиновыми корками
Знай
2025-06-13T16:51:10Z
MELOVIN рассказал о перенесённой операции
Корреспондент
2025-06-12T16:27:50Z
54-летняя Наоми Кэмпбелл снялась для глянца в откровенных образах
Gazeta UA
2025-06-04T12:03:15Z
Анастасия Приходько показала кадры крестин 15-летней дочери
Комсомольская правда
2025-06-13T15:24:35Z
Лилия Ребрик восхитила романтикой с мужем на вокзале и показалась сразу с тремя дочерьми
TSN
2025-06-04T12:36:19Z
Как маяк: пакет АТБ стал мемом после концерта Imagine Dragons в Чехии
Telegraf
2025-06-15T22:33:37Z
На фронте погиб актер Юрий Фелипенко
Gazeta UA
2025-06-15T18:48:43Z
"Я сразу озвучила свою позицию": Рамина Эсхакзай объяснила, почему не афиширует отношения с военным
Апостроф
2025-06-12T09:54:17Z
Украинский трейлер фильма «Долгая прогулка»
Кино-Театр
2025-06-11T16:18:47Z
Рада стать бабушкой: Волочкова заговорила о пополнении
GlavRed
2025-06-04T11:51:55Z
Не будет ни света, ни газа: украинцы могут остаться без благ цивилизации
Знай
2025-06-15T15:36:16Z
Готовьте до 2000 грн: "Нафтогаз" призвал украинцев установить важный прибор
Знай
2025-06-15T16:21:57Z
Цены приятно удивляют: сколько стоят фрукты на рынке в Одессе
Telegraf
2025-06-14T12:54:59Z
Дадут на газ, отопление и услуги ЖКХ: украинцы могут получить помощь на оплату коммуналки
Знай
2025-06-14T17:21:45Z
Квитанция потерялась, интернет завис: "Нафтогаз" подсказал, как не превратиться в должника
Знай
2025-06-15T18:21:59Z
Резкий скачок цен на нефть: к чему готовиться водителям в Украине
Знай
2025-06-15T18:06:50Z
Тарифы выросли на 50% за выходные: Попенко объяснил, кто завышает цены на свет для украинцев
Хвиля
2025-06-08T12:15:11Z
В Украине подорожали базовые продукты: сколько стоят хлеб, подсолнечное и сливочное масло
Хвиля
2025-06-13T19:21:28Z
Европейцы учат Украину, как спасать леса: в Полесской экоинспекции делились опытом контроля вырубок
Знай
2025-06-12T09:42:37Z
Что происходит с давлением, когда вы пьете чай с шоколадом
UAToday
2025-06-07T09:03:19Z
Делает пищу смертельно опасной: врачи назвали частую ошибку при употреблении популярного продукта
Знай
2025-06-07T10:51:21Z
Чем подкармливать огурцы: советы огородникам
Gazeta UA
2025-06-15T03:39:22Z
Шесть продуктов, которые уберегут от обезвоживания летом
Gazeta UA
2025-06-08T16:00:43Z
Биологическое оружие: признаки применения и как защититься
Gazeta UA
2025-06-15T20:06:34Z
Оказался еще опаснее: украинцев предупредили о новом симптоме коронавируса
Знай
2025-06-15T18:51:28Z
Влияет на щитовидку и вызывает аллергию: врачи назвали самый вредный для здоровья чай
Знай
2025-06-07T16:51:36Z
То, что ты ешь, может сделать тебя несчастным: учёные бьют тревогу
Знай
2025-06-04T12:51:48Z
Болеть будет намного меньше: топ-5 суперфудов, укрепляющих иммунитет
Знай
2025-06-15T15:51:33Z
Последствия сильных взрывов в Киеве: куда попали россияне
Comments UA
2025-06-06T03:45:35Z
Супруги из Украины хотели перевезти в Румынию 1,4 миллиона долларов США
Апостроф
2025-06-15T17:48:37Z
Прокуратура разоблачила преступную группу из экс-правохранителей, пытавших проукраинских жителей Херсонщины
Апостроф
2025-06-12T10:03:43Z
На борту самолета в Индии никто не выжил - СМИ
Корреспондент
2025-06-12T15:07:47Z
Пилот авиакомпании раскрывает шокирующую причину, почему сейчас падает так много самолетов
Comments UA
2025-06-15T19:21:28Z
Украинцы пытались ввезти в Румынию $1,4 млн наличными, спрятав их под одеждой
Европейская правда
2025-06-15T18:43:13Z
Трагический инцидент на отдыхе: девушка погибла во время полета на парасейлинге
Comments UA
2025-06-04T12:27:23Z
В Иране зафиксировали утечку радиации - СМИ
Корреспондент
2025-06-13T21:51:56Z
На Сумщине осудили мужчину, который насиловал падчерицу и ее подругу
Корреспондент
2025-06-13T12:51:57Z
Фигурка рыбки на автомобиле - что означает и зачем наклеивают - Главред
Gazeta UA
2025-06-15T04:18:53Z
Volkswagen представил Polo Edition 50 в честь 50-летия модели
Корреспондент
2025-06-13T19:57:45Z
Не обязательно ехать в мойку: как и чем отмыть салон авто
Gazeta UA
2025-06-15T07:42:13Z
Штрафуют даже за листик из дерева: водителям нужно внимательнее присмотреться к номерам
Знай
2025-06-14T18:51:46Z
Китайцы разработали электромотоцикл, способный передвигаться водой, воздухом и сушей
Gazeta UA
2025-06-14T01:45:49Z
Рынок электромобилей в Украине: рейтинг самых популярных марок
Хвиля
2025-06-14T01:12:17Z
Флагманский электроседан Toyota получит технологии Huawei и Xiaomi
Корреспондент
2025-06-13T19:18:05Z
Водителям готовят новые штрафы до 34 000 грн: за что будут наказывать
Знай
2025-06-13T19:12:57Z
Штраф за "неправильные" фары: кому из водителей и сколько придется заплатить
Знай
2025-06-13T17:51:25Z
Внимание к Симеоне: новый клуб Серии А присматривает игрока атаки
Корреспондент
2025-06-15T17:42:27Z
Паркер прокомментировал спорный удар Дюбуа, нанесенный Усику в их поединке
Корреспондент
2025-06-14T10:33:36Z
Впервые за 28 лет: украинка стала чемпионкой Европы по художественной гимнастике
Апостроф
2025-06-08T13:43:28Z
Обновленный рейтинг P4P от The Ring: Усик лидирует, топ-3 - без изменений
Корреспондент
2025-06-12T14:51:18Z
Два мяча в чужие ворота и один в свои: Дания выше Нидерландов по линии U-21
Корреспондент
2025-06-15T21:33:57Z
Иран с тай-брейком был сильнее украинцев в волейбольной Лиге наций
Корреспондент
2025-06-15T19:57:06Z
Главный тренер львовского Руха уходит с должности досрочно
Корреспондент
2025-06-04T14:03:40Z
Без золота, но с серебром, завершен турнир для Ярославы Магучих в Швеции
Корреспондент
2025-06-15T19:45:35Z
Автор гола за Украину U-21 ждет с женой малыша
Корреспондент
2025-06-15T19:45:28Z
Лицензия на азартные игры от Мальты: преимущества и недостатки
Comments UA
2025-06-15T15:30:27Z
Клиенты "Киевстар" возмущены: вместо обещанной скидки сняли полную плату
Знай
2025-06-15T03:21:22Z
Названо найкраще натуральне добриво для плодоношення огірків та помідорів
AgroNews
2025-06-12T16:21:20Z
Связь будет даже при блэкаутах: как продлить заряд батареи на смартфоне
Знай
2025-06-04T18:51:04Z
CD Projekt RED хочет добиться стабильных 60 FPS в «Ведьмаке 4» на консолях, но Xbox Series S может стать исключением
GameMag
2025-06-15T20:48:57Z
Анонсирована неофициальная русская озвучка Hades для ПК
GameMag
2025-06-15T20:48:35Z
ГУР "выключил" сервисы российской железной дороги
Корреспондент
2025-06-08T15:36:08Z
Pornhub остановил показ порно в одной из стран Европы: какая причина
Comments UA
2025-06-04T12:57:24Z
В Украине могут начаться отключение мобильной связи: причины и продолжительность
Знай
2025-06-06T04:36:53Z