У ЄС зробили крок до створення Спецтрибуналу з розслідування злочинів Росії
Юридичні експерти Європейської Комісії, Європейської служби зовнішньої діяльності, Ради Європи, України та 37 держав у вівторок, 4 лютого, заклали правові основи для створення Спеціального трибуналу щодо розслідування злочину агресії Росії проти України. Учасники також погодили положення “проєкту Статуту Шумана”, який регулюватиме роботу Спецтрибуналу, повідомила Європейська комісія на своєму сайті.
“Ми заклали правові підвалини для створення Спеціального трибуналу. Також не може бути справедливості без компенсації. Росія має бути притягнута до відповідальності за свою агресію - і вона має заплатити. Ми зробили перший крок до створення Комісії з претензій за участі ЄС. Цей новий орган розглядатиме претензії, зареєстровані в Реєстрі збитків”, – сказала президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
Зазначається, що після початку роботи Трибунал матиме повноваження притягати до відповідальності російське політичне та військове керівництво, яке несе найбільшу відповідальність за агресію.
“Сьогоднішнє засідання є проривом у триваючому процесі, спрямованому на забезпечення відповідальності за злочин агресії проти України, а також на підтримку міжнародної системи кримінального правосуддя”, – наголосили у Єврокомісії.
Також сьогодні Європейська Комісія ухвалила рекомендацію Раді ЄС взяти участь в офіційних переговорах щодо створення Міжнародної комісії з врегулювання претензій для України.
“Комісія з розгляду претензій буде органом, відповідальним за розгляд, оцінку та прийняття рішень щодо прийнятних претензій, зареєстрованих у Реєстрі збитків, а також визначення суми компенсації, що підлягає виплаті у кожному конкретному випадку. Створення Комісії стане важливим кроком на шляху до виплати компенсацій жертвам війни. Комісія спиратиметься на роботу Реєстру збитків, який слугує для обліку збитків, втрат або поранень, спричинених агресією Російської Федерації проти України”, – йдеться у повідомленні.
Нагадаємо, що у квітні минулого року на конференції "Відновлення справедливості для України" у Гаазі, 44 країни підписали декларацію на підтримку створення спецтрибуналу та притягнення Росії до відповідальності за воєнні злочини. Стратегію кримінального переслідування за воєнні злочини розробляють 16 прокурорів із шести країн.