MY.UAНовини
Вибори в укриттях і окопах. Чи хтось у світі голосував під час війни?
Вибори в укриттях і окопах. Чи хтось у світі голосував під час війни?

Вибори в укриттях і окопах. Чи хтось у світі голосував під час війни?

США радять "перезавантажити" владу, але це тільки виглядає просто

Сполучені Штати днями закликали Україну розглянути можливість проведення виборів до кінця поточного року. Так, Reuters процитував спецпредставника президента США з питань України та Росії Кіта Келлога, який заявив, що за умови досягнення угоди про припинення вогню з Росією "найближчими місяцями" США хочуть, щоб Україна провела президентські і парламентські вибори.

Заява викликала резонанс, а радник президента України Дмитро Литвин розкритикував ідею американців, заявивши, що припинення вогню та вибори в Україні "не залякають" Володимира Путіна, а для припинення війни необхідний конкретний план спільних дій України та США.

Поки українці обговорюють ідею проводити вибори в умовах бойових дій та відсутності дуже значної частини населення (хтось воює, хтось виїхав за кордон, хтось перебуває в окупації), "Телеграф" згадує, чи взагалі проводив хтось із країн вибори у XX столітті, коли там відбувалася війна.

Як США забезпечували своїх солдатів бюлетенями

Одним із головних аргументів критиків проведення виборів в Україні зараз є те, що в них не можуть взяти участь військові. Мовляв, хто ж понесе солдатам бюлетень в окоп та забезпечить дотримання виборчого права.

Історія Америки дозволяла солдатам голосувати із зон бойових дій та повертати бюлетені для підрахунку ще з XIX століття. До 2020 року цей механізм був налагоджений настільки, що проголосувати солдатові в Афганістані було легше ніж цивільному американцеві у якомусь зі штатів на локдауні через Covid, пише NBC. Це навіть може пояснити, чому вимога з виборами на війні, що для українців здається культурним шоком, для американців може бути буденністю.

Взагалі перше голосування у США, де військові могли брати участь прямо з поля битви, проводилося у 1864 році під час Громадянської війни, яка тривала безпосередньо в Америці. Проголосувати змогли 150 тисяч з 1 мільйона охочих. Бюлетені надсилали назад поштою. Саме війна і поклала початок популярності заочного голосування у Штатах.

Згадаймо також, як забезпечували право проголосувати американським солдатам на виборах 7 листопада 1944 року у розпал Другої світової. Країна вступила у війну 8 грудня 1941 року після нападу на базу в Перл-Харборі. 5 мільйонів 700 тисяч чоловіків і жінок були тоді в уніформі, розсіяні по п’яти континентах і семи морях.

Друга світова змінила закони про голосування у США на користь військових (були скасовані вимоги певних штатів про додатковий податок для таких осіб/вимога подавати заявку у своєму штаті про зміну місця голосування). Голоси військових американців у Європі вважалися вагомим ресурсом, за який точилася боротьба. Республіканці і демократи підозрювали, що солдати переважною більшістю голосуватимуть за партію свого головнокомандувача.

Загалом на виборах 1944 року проголосувало 55,5% військових і цивільних виборців. Для цивільних осіб цей відсоток становив 58%, для військовослужбовців, 29.2%.

Також показовими є історії про полонених американців, які показували своє незадоволення відсутністю права обирати президента голосуванням на соломинках у німецькому таборі Stalag Luft IV. У таборі переміг також Рузвельт.

Голосування на соломинках

Щоправда, у всій цій ідилічній картині демократичного волевиявлення було кілька відмінностей від ситуації в Україні: територію США (разом із громадянами на ній) не окуповувала інша країна, а цивільні американці в США були позбавлені ризику загинути у місці голосування від прильоту ворожої ракети.

Велика Британія: вибори переносили дві війни поспіль

Сполучене Королівство провело місцеві вибори у 1914 та 1915 роках під час Першої світової війни. Попри це важливо, що парламентські вибори не проводили та відклали їх до завершення бойових дій. На території країни не було боїв, однак вона активно обстрілювалася ворогом. Британію бомбили німецькі дирижаблі й важкі бомбардувальники.

У період Другої світової війни парламентські вибори не проводили також, натомість їх перенесли на 1945 рік. Депутати просиділи у парламенті 10 років.

Хоча зміни все ж відбувалися: після поразки союзників у Франції в травні 1940 року прем'єр-міністр Невілл Чемберлен пішов у відставку. Новим прем'єр-міністром став Вінстон Черчилль, а до складу його уряду увійшли представники різних політичних партій для забезпечення єдності в умовах війни. Головними гравцями були Консервативна та Лейбористська партія.

Регулярно проходили проміжні вибори (by-election) для заміщення вакантних мандатів у Палаті громад, спричинених смертю депутатів/ їхньою відставкою/переведенням на інші посади. Загалом такі вибори відбулися приблизно у 150 одномандатних округах. Щоб зберегти національну єдність, коаліційні політичні сили домовилися не змагатися між собою, проводячи вибори без альтернативи: партія, чиє місце звільнилося, висувала свого кандидата, а інші партії не висували опонентів.

Проте прем’єр Вінстон Черчилль, який привів країну до перемоги, і Консервативна партія вибори програли. Конкуренти виграли перегони, зробивши наголос на соціальних реформах, доступному житлі, соціальному забезпеченні та охороні здоров’я.

Ізраїль

В Ізраїлі після атаки ХАМАС на південні області 7 жовтня 2023 року, заплановані місцеві вибори були спочатку відкладені з 31 жовтня на 30 січня 2024 року. А потім перенесені ще раз до 27 лютого 2024 року через участь резервістів у бойових діях.

Виборчий процес все ж відбувся в умовах активних бойових дій, але в деяких регіонах, найближчих до зони конфлікту, голосування не проводилося. Знову таки, ніяка територія Ізраїлю на цей час не була окупована ворожою країною.

Афганістан

В Афганістані вибори проводилися під час активних бойових дій, зокрема в період війни, що тривала з 2001 по 2021 рік.

  • Президентські вибори 2004 року. Перші демократичні вибори після повалення режиму Талібану. Голосування було в умовах нестабільності, але стало важливим кроком у створенні нової політичної системи. Хамід Карзай був обраний президентом.
  • Парламентські вибори 2005 року відбулися на тлі військових дій. Попри загрозу з боку Талібану, голосування пройшло, і новий парламент був сформований.
  • Президентські вибори 2009 року. Ці вибори супроводжувалися насильством та звинуваченнями у фальсифікаціях. Хамід Карзай був переобраний, але явка виборців була нижчою через страх перед терактами.
  • Президентські вибори 2014 року. Проходили в умовах зростаючого насильства з боку Талібану. Ашраф Гані виграв ці вибори, ставши новим президентом.
  • Президентські вибори 2019 року. Відбулися на тлі загроз від Талібану та інших терористичних угруповань. У день голосування сталися численні напади, внаслідок яких загинули люди. Голосування продовжилося, але явка була низькою через страх і недовіру до процесу.

Ну, і, загалом, залишається питання, чи призвели ці вибори до покращення ситуації в країні? Після виводу США своїх військ, падіння демократичного уряду та приходу до влади Талібану, це питання суто риторичне.

Ірак

В Іраку вибори провели кілька разів під час активних бойових дій. Зокрема, 2005 року після повалення режиму Саддама Хусейна (2003 рік) відбулися парламентські вибори. Вони проходили в умовах високого рівня насильства, а територію контролювали американські війська. Терористи, як і погрожували, провели низку нападів на виборців, загинули кілька десятків осіб.

У 2010 році в Іраку відбулися другі парламентські вибори від часу очолюваного американцями вторгнення. Вулиці міст і сіл Іраку патрулювали півмільйона військових і поліцейських. Проте терактів це не зупинило — прихильники "Аль-Каїди" влаштували низку нападів та висадили в повітря два багатоквартирні будинки. Метою нападів було налякати громадян і знеохотити їх від голосування як "підтримки окупації".

Отже, як показує історія, більшість країн все ж переносила масштабні (парламентські чи президентські) вибори, коли на її територіях відбувалися війни. Проте волевиявлення відбувалося у найкоротший термін після завершення бойових дій.

Раніше небезпеку воєнних виборів пояснив колишній заступник голови Центральної виборчої комісії України Андрій Магера.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Глава МЗС Чехії озвучив пріоритетні завдання для Європи
Европейская правда
2025-05-13T08:25:36Z
Турне Близьким Сходом. Трамп прибув до Саудівської Аравії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T08:21:59Z
ЗМІ: затриманий за шпигунство у Стокгольмі – шведський дипломат
Европейская правда
2025-05-13T08:06:35Z
ЗМІ: ЄС може застосувати контроль над рухом капіталу та мита проти РФ у разі вето Угорщини
Европейская правда
2025-05-13T08:04:07Z
Допомагав спланувати удар по лініях електропередач Рівненської АЕС: затримано агента РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T08:00:28Z
Ультиматум для України та РФ від Трампа, «суперечка» за пʼять регіонів. Віткофф дав інтервʼю
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T07:54:27Z
Польські перевізники блокують кордон України: ситуація на "Ягодині"
Agravery
2025-05-13T07:30:23Z
Попередження для всіх. Про наслідки викриття СБУ угорських шпигунів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T07:18:55Z
Путін та Зеленський говоритимуть особисто? Чому про 15 травня говорить увесь світ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T07:18:32Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Євробачення-2025: де і коли дивитися перший півфінал та виступ України
VGorode
2025-05-13T08:12:52Z
Сторінка El Кравчука стала генератором ретро-фото із зірками українського шоубізу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T05:45:33Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2025-05-12T22:01:22Z
Ziferblat «одягли» символічні мальви для «Євробачення-2025»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T18:48:08Z
Тарас Цимбалюк похизувався розкішним подарунком для мами з нагоди особливого свята
TSN
2025-05-12T17:26:55Z
Син Софії Ротару публічно звернувся до мами та показав її щасливе фото
TSN
2025-05-12T17:25:53Z
Колишня Джонні Деппа Ембер Герд народила двійнят та показала перше фото новонароджених
ТСН
2025-05-12T17:25:14Z
Алан Бадоєв замилував кадрами з донькою-копією та пригадав їхню рідкісну зустріч
TSN
2025-05-12T17:25:00Z
У сотнях шкіл Франції почали експеримент з "10-денним детоксом" від смартфонів
Европейская правда
2025-05-13T08:27:24Z
Велике будівництво набирає обертів… поблизу фронту. Найдорожчі проєкти
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T08:00:29Z
«Це не наша історія». «Корчма Тарас Бульба» відреагувала на публікації в ЗМІ про власне закриття
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T07:24:06Z
Через протест поляків перевізники масово уникають одного із пунктів пропуску
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T06:18:17Z
Майже рік захисник вважався зниклим безвісти. Згадаймо Олексія Андреєва
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T06:00:36Z
У столичному ліцеї вчитель погрожував семикласнику: поліція розпочала перевірку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T05:33:19Z
Як врятувати Венецію від затоплення: Італія має новий план
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T05:18:28Z
Професія тракториста очолює рейтинг найзатребуваніших
AgroPortal
2025-05-13T05:00:45Z
Спільна молитва Української і Московської церков у Чернігові. Представник УПЦ МП пояснює, як сталося «диво»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T05:00:45Z
Люди з інвалідністю: які категорії мають пройти повторний огляд
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T03:57:09Z
Які 2 продукти треба обов’язково їсти, щоб покращити пам’ять і захистити мозок від старіння
ТСН
2025-05-12T17:22:38Z
Чому не всі люди можуть виспатися за чотири години — нове дослідження
ТСН
2025-05-12T17:21:58Z
День медсестри в Україні: як відзначають та що кажуть про свою роботу
ТСН
2025-05-12T17:20:39Z
Слов’янський квас на кропиві: рецепт напою сили часів Київської Русі, який легко приготувати вдома
ТСН
2025-05-12T17:20:16Z
Київ під ударом гепатиту А: десятки інфікованих, головний санлікар розповів про можливі причини
ТСН
2025-05-12T17:19:33Z
Ця спеція уповільнює старіння: чому варто додати шафран у догляд за шкірою
Gazeta UA
2025-05-12T13:58:49Z
Що відбувається із психічним здоров'ям українців? Оприлюднено тривожні дані
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T13:51:37Z
Україна та Ірландія співпрацюватимуть у підготовці медсестер
УкраинФорм
2025-05-12T13:49:22Z
У яких країнах Європи найпростіше відкрити і вести бізнес: перелік
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T08:12:22Z
В Україні відстрілюють диких птахів. Держпродспоживслужба пояснила, для чого це роблять
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T07:45:36Z
Блокада вантажів на КПП "Ягодин-Дорогуськ" триває, перевізники рушають іншими шляхами
Европейская правда
2025-05-13T07:18:10Z
USDA прогнозує в Україні більший урожай кукурудзи і менший — пшениці
AgroPortal
2025-05-13T07:00:24Z
Зниження цін на соняшник відновилось
AgroPortal
2025-05-13T06:30:55Z
Попит на сою зріс на внутрішньому ринку
Agravery
2025-05-13T06:07:37Z
Удар по РФ или имитация? Как в Евросоюзе хотят отказаться от российских энергоресурсов
Европейская правда
2025-05-13T06:04:13Z
Експорт агропродукції морським коридором сягнув 76 млн т
AgroPortal
2025-05-13T06:00:55Z
OSTCHEM зменшує виробництво селітри та карбаміду, але збільшує КАС
Agravery
2025-05-13T05:21:43Z
Карта бойових дій в Україні станом на 13 травня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T05:24:00Z
Втрати ворога станом на 13 травня 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T04:52:16Z
Окупанти на півдні зазнають катастрофічних втрат через власне командування
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T04:33:02Z
РФ заявила про захоплення селища на кордоні із Дніпропетровщиною: що кажуть ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T03:39:31Z
Левам потрібно дослухатися до інтуїції, а Дівам не варто сваритися: гороскоп за картами Таро на 13 травня 2025 року
TSN
2025-05-13T03:09:36Z
Невеликі дощі, мінлива хмарність та до +15°: прогноз погоди на 13 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T03:03:24Z
Спадний Місяць від 13 травня до 26 травня 2025 року: гороскоп для всіх знаків зодіаку
ТСН
2025-05-13T02:48:27Z
Росія атакує Україну ударними БпЛА: мапа тривог
ТСН
2025-05-12T22:51:38Z
Трек "Espresso Macchiato" від Tommy Cash вважався фаворитом Eurovision Song Contest. Але після низки скандалів, Естонія, наразі у букмекерів 9-та.
FM-TV
2025-05-12T20:55:33Z
У Києві жінка випала з вікна багатоповерхівки
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T08:27:26Z
У Дніпрі підлітки знімали на відео чоловіка, що тонув: реакція поліції
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T08:00:37Z
Нацполіція проводить понад 200 обшуків у рамках операції з ліквідації наркобізнесу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T07:24:25Z
У Британії заарештували підозрюваного у підпалі будинку Стармера
Европейская правда
2025-05-13T06:52:25Z
У Франції судитимуть "гонщика" за наїзд на пожежника, що намагався зупинити його
Европейская правда
2025-05-13T05:28:52Z
У Мексиці в прямому ефірі вбито кандидатку в мери, яка проводила зустріч з виборцями
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T05:24:00Z
На Далекому Сході РФ вирує масштабна лісова пожежа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T00:21:09Z
Дві групи підлітків вчинили бійку біля кав'ярні у Києві: поліція відреагувала
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T19:57:17Z
Масштабний збій у Лондоні: як перебої з електроенергією вплинули на життя столиці
ТСН
2025-05-12T19:51:56Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
BMW презентував спецверсію кросовера X7 за $110 000
AutoCentre
2025-05-12T12:16:32Z
День ангела 13 травня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-05-12T21:18:30Z
Квіткова повня 12 травня 2025 року: чому така назва
TSN
2025-05-12T17:24:49Z
Скорпіонам варто знайти мудрого керівника, а Водоліям слід іноді розслаблятися: гороскоп за картами Таро на 12 травня 2025 року
ТСН
2025-05-12T17:24:05Z
Астрологи назвали знаки зодіаку, які мають найчистішу карму
ТСН
2025-05-12T17:23:42Z
Спробуйте найпопулярніший весняний десерт: всього чотири інгредієнти — і неймовірна смакота готова
TSN
2025-05-12T17:23:39Z
Як садити розсаду помідорів: покрокова інсттукція для гарного врожаю
ТСН
2025-05-12T17:23:20Z
Чим підживити огірки, щоб не були гіркими: покладіть це в лунки — і овочі виростуть смачними
TSN
2025-05-12T17:23:15Z
Цей настій із бур’яну допоможе отримати потрійний урожай великих і солодких помідорів
TSN
2025-05-12T17:23:11Z
Як прибрати бруд всередині барабану пральної машини: кидаєте 80 г — і буде сяяти чистотою
TSN
2025-05-12T17:22:39Z
Двоє українcьких баскетболістів стали переможцями молодіжного чемпіонату Естонії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T08:21:45Z
Найвидатніший шахіст сторіччя повідомив, що незабаром стане батьком
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T08:09:36Z
Костюк поступилася прихильниці Лукашенка на турнірі WTA 1000 у Римі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T21:07:55Z
Пішов з життя легендарний американський реслер
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T18:33:38Z
Світоліна пробилася до чвертьфіналу турніру WTA 1000 у Римі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T15:39:47Z
Визначився новий головний тренер збірної Бразилії з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T14:36:23Z
Українські дівчата у серії пенальті здолала Марокко на Турнірі розвитку УЄФА
УкраинФорм
2025-05-12T14:27:11Z
Реал зробив запит по Тео Ернандесу — Скіра
Football.ua
2025-05-12T14:19:07Z
Зірковий Мбаппе повторив рекорд легенд Барселони в Ель Класіко
24tv
2025-05-12T13:57:33Z
Прогноз магнітних бур на 13-15 травня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T04:09:08Z
«Укрпошта» оголосила про запуск нового сервісу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T01:18:27Z
Під вершиною на Алясці може ховатися база прибульців — ЦРУ
ТСН
2025-05-12T17:26:47Z
Магнітні бурі не дають спокою українцям: якою буде сонячна активність 12 травня
TSN
2025-05-12T17:24:56Z
Учені виявили на Марсі океани: де планета ховає воду
TSN
2025-05-12T17:23:33Z
В OpenAI розповіли, чому не відкривають функцію клонування голосу
ТСН
2025-05-12T17:22:09Z
Apple планує суттєво підвищити ціни на iPhone — WSJ
ТСН
2025-05-12T17:21:07Z
Принтер замість плити: як готуватимуть 2050 року та які будуть страви
ТСН
2025-05-12T17:19:49Z
Як очистити пральну машину від бруду й неприємного запаху в домашніх умовах: до відсіку для порошку засипте 75 г цього засобу
ТСН
2025-05-12T17:19:11Z