MY.UAНовини
Вибори в укриттях і окопах. Чи хтось у світі голосував під час війни?
Вибори в укриттях і окопах. Чи хтось у світі голосував під час війни?

Вибори в укриттях і окопах. Чи хтось у світі голосував під час війни?

США радять "перезавантажити" владу, але це тільки виглядає просто

Сполучені Штати днями закликали Україну розглянути можливість проведення виборів до кінця поточного року. Так, Reuters процитував спецпредставника президента США з питань України та Росії Кіта Келлога, який заявив, що за умови досягнення угоди про припинення вогню з Росією "найближчими місяцями" США хочуть, щоб Україна провела президентські і парламентські вибори.

Заява викликала резонанс, а радник президента України Дмитро Литвин розкритикував ідею американців, заявивши, що припинення вогню та вибори в Україні "не залякають" Володимира Путіна, а для припинення війни необхідний конкретний план спільних дій України та США.

Поки українці обговорюють ідею проводити вибори в умовах бойових дій та відсутності дуже значної частини населення (хтось воює, хтось виїхав за кордон, хтось перебуває в окупації), "Телеграф" згадує, чи взагалі проводив хтось із країн вибори у XX столітті, коли там відбувалася війна.

Як США забезпечували своїх солдатів бюлетенями

Одним із головних аргументів критиків проведення виборів в Україні зараз є те, що в них не можуть взяти участь військові. Мовляв, хто ж понесе солдатам бюлетень в окоп та забезпечить дотримання виборчого права.

Історія Америки дозволяла солдатам голосувати із зон бойових дій та повертати бюлетені для підрахунку ще з XIX століття. До 2020 року цей механізм був налагоджений настільки, що проголосувати солдатові в Афганістані було легше ніж цивільному американцеві у якомусь зі штатів на локдауні через Covid, пише NBC. Це навіть може пояснити, чому вимога з виборами на війні, що для українців здається культурним шоком, для американців може бути буденністю.

Взагалі перше голосування у США, де військові могли брати участь прямо з поля битви, проводилося у 1864 році під час Громадянської війни, яка тривала безпосередньо в Америці. Проголосувати змогли 150 тисяч з 1 мільйона охочих. Бюлетені надсилали назад поштою. Саме війна і поклала початок популярності заочного голосування у Штатах.

Згадаймо також, як забезпечували право проголосувати американським солдатам на виборах 7 листопада 1944 року у розпал Другої світової. Країна вступила у війну 8 грудня 1941 року після нападу на базу в Перл-Харборі. 5 мільйонів 700 тисяч чоловіків і жінок були тоді в уніформі, розсіяні по п’яти континентах і семи морях.

Друга світова змінила закони про голосування у США на користь військових (були скасовані вимоги певних штатів про додатковий податок для таких осіб/вимога подавати заявку у своєму штаті про зміну місця голосування). Голоси військових американців у Європі вважалися вагомим ресурсом, за який точилася боротьба. Республіканці і демократи підозрювали, що солдати переважною більшістю голосуватимуть за партію свого головнокомандувача.

Загалом на виборах 1944 року проголосувало 55,5% військових і цивільних виборців. Для цивільних осіб цей відсоток становив 58%, для військовослужбовців, 29.2%.

Також показовими є історії про полонених американців, які показували своє незадоволення відсутністю права обирати президента голосуванням на соломинках у німецькому таборі Stalag Luft IV. У таборі переміг також Рузвельт.

Голосування на соломинках

Щоправда, у всій цій ідилічній картині демократичного волевиявлення було кілька відмінностей від ситуації в Україні: територію США (разом із громадянами на ній) не окуповувала інша країна, а цивільні американці в США були позбавлені ризику загинути у місці голосування від прильоту ворожої ракети.

Велика Британія: вибори переносили дві війни поспіль

Сполучене Королівство провело місцеві вибори у 1914 та 1915 роках під час Першої світової війни. Попри це важливо, що парламентські вибори не проводили та відклали їх до завершення бойових дій. На території країни не було боїв, однак вона активно обстрілювалася ворогом. Британію бомбили німецькі дирижаблі й важкі бомбардувальники.

У період Другої світової війни парламентські вибори не проводили також, натомість їх перенесли на 1945 рік. Депутати просиділи у парламенті 10 років.

Хоча зміни все ж відбувалися: після поразки союзників у Франції в травні 1940 року прем'єр-міністр Невілл Чемберлен пішов у відставку. Новим прем'єр-міністром став Вінстон Черчилль, а до складу його уряду увійшли представники різних політичних партій для забезпечення єдності в умовах війни. Головними гравцями були Консервативна та Лейбористська партія.

Регулярно проходили проміжні вибори (by-election) для заміщення вакантних мандатів у Палаті громад, спричинених смертю депутатів/ їхньою відставкою/переведенням на інші посади. Загалом такі вибори відбулися приблизно у 150 одномандатних округах. Щоб зберегти національну єдність, коаліційні політичні сили домовилися не змагатися між собою, проводячи вибори без альтернативи: партія, чиє місце звільнилося, висувала свого кандидата, а інші партії не висували опонентів.

Проте прем’єр Вінстон Черчилль, який привів країну до перемоги, і Консервативна партія вибори програли. Конкуренти виграли перегони, зробивши наголос на соціальних реформах, доступному житлі, соціальному забезпеченні та охороні здоров’я.

Ізраїль

В Ізраїлі після атаки ХАМАС на південні області 7 жовтня 2023 року, заплановані місцеві вибори були спочатку відкладені з 31 жовтня на 30 січня 2024 року. А потім перенесені ще раз до 27 лютого 2024 року через участь резервістів у бойових діях.

Виборчий процес все ж відбувся в умовах активних бойових дій, але в деяких регіонах, найближчих до зони конфлікту, голосування не проводилося. Знову таки, ніяка територія Ізраїлю на цей час не була окупована ворожою країною.

Афганістан

В Афганістані вибори проводилися під час активних бойових дій, зокрема в період війни, що тривала з 2001 по 2021 рік.

  • Президентські вибори 2004 року. Перші демократичні вибори після повалення режиму Талібану. Голосування було в умовах нестабільності, але стало важливим кроком у створенні нової політичної системи. Хамід Карзай був обраний президентом.
  • Парламентські вибори 2005 року відбулися на тлі військових дій. Попри загрозу з боку Талібану, голосування пройшло, і новий парламент був сформований.
  • Президентські вибори 2009 року. Ці вибори супроводжувалися насильством та звинуваченнями у фальсифікаціях. Хамід Карзай був переобраний, але явка виборців була нижчою через страх перед терактами.
  • Президентські вибори 2014 року. Проходили в умовах зростаючого насильства з боку Талібану. Ашраф Гані виграв ці вибори, ставши новим президентом.
  • Президентські вибори 2019 року. Відбулися на тлі загроз від Талібану та інших терористичних угруповань. У день голосування сталися численні напади, внаслідок яких загинули люди. Голосування продовжилося, але явка була низькою через страх і недовіру до процесу.

Ну, і, загалом, залишається питання, чи призвели ці вибори до покращення ситуації в країні? Після виводу США своїх військ, падіння демократичного уряду та приходу до влади Талібану, це питання суто риторичне.

Ірак

В Іраку вибори провели кілька разів під час активних бойових дій. Зокрема, 2005 року після повалення режиму Саддама Хусейна (2003 рік) відбулися парламентські вибори. Вони проходили в умовах високого рівня насильства, а територію контролювали американські війська. Терористи, як і погрожували, провели низку нападів на виборців, загинули кілька десятків осіб.

У 2010 році в Іраку відбулися другі парламентські вибори від часу очолюваного американцями вторгнення. Вулиці міст і сіл Іраку патрулювали півмільйона військових і поліцейських. Проте терактів це не зупинило — прихильники "Аль-Каїди" влаштували низку нападів та висадили в повітря два багатоквартирні будинки. Метою нападів було налякати громадян і знеохотити їх від голосування як "підтримки окупації".

Отже, як показує історія, більшість країн все ж переносила масштабні (парламентські чи президентські) вибори, коли на її територіях відбувалися війни. Проте волевиявлення відбувалося у найкоротший термін після завершення бойових дій.

Раніше небезпеку воєнних виборів пояснив колишній заступник голови Центральної виборчої комісії України Андрій Магера.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Чому Захід нарешті має скасувати мораторій на критику України – Editorial "ЄвроПравди"
Европейская правда
2025-07-25T15:40:58Z
Кожен сьомий житель Словаччини підтримує приєднання до Росії
Европейская правда
2025-07-25T15:40:24Z
Таїланд оголосив воєнний стан у 8 районах уздовж кордону з Камбоджею
24tv
2025-07-25T15:39:54Z
Транш Ukraine Facility затримують та уріжуть, бо Київ не провів обіцяні реформи
Европейская правда
2025-07-25T15:36:52Z
Франція зобовʼязалася визнати Палестину державою. Трамп відреагував
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T15:36:29Z
Ердоган хоче зібрати у Стамбулі Трампа і Путіна: що відомо
TSN
2025-07-25T15:33:51Z
Освітні та гуманітарні проєкти за кордоном: Зеленська подякувала дипломатам за допомогу
УкраинФорм
2025-07-25T15:33:04Z
Тіктокерка зі США створила «ферму ноутбуків» для хакерів КНДР — тепер проведе 8 років за ґратами
ITC
2025-07-25T15:31:49Z
Серйозна загроза на курорті ЄС: туристам підмішують заборонені речовини у напої та їжу
Фокус
2025-07-25T15:36:39Z
Не Франція: яку країну назвали найромантичнішою у Європі
24tv
2025-07-25T15:30:46Z
Як визначити, чи кавун стиглий: фермер поділився маловідомим секретом
24tv
2025-07-25T15:30:29Z
Гороскоп Таро на завтра 26 липня: Левам - зростання, Овнам - сила і щастя
GlavRed
2025-07-25T15:27:45Z
Тест на характер за формою вказівного пальця: які ваші сильні сторони
GlavRed
2025-07-25T15:27:38Z
Райський куточок став спаленим полігоном: на що Росія перетворила легендарний острів Джа на Херсонщині
Telegraf
2025-07-25T15:18:02Z
Тонкі млинці "3 склянки", які не рвуться: за цим рецептом вийдуть навіть у чайників
24tv
2025-07-25T14:33:44Z
Хто зі знаків зодіаку вже цими вихідними отримає хорошу новину
24tv
2025-07-25T14:33:37Z
Можна буде їсти цілу зиму: як правильно заморозити кавун, щоб зберегти смак
GlavRed
2025-07-25T14:27:17Z
Дівчина з Ібіци та донька рибака: Андре Тан назвав головні стилі літа 2025
24tv
2025-07-25T15:18:25Z
Як додати стилю вашому робочому столу вдома: 4 простих способи
24tv
2025-07-25T15:12:00Z
Народився на Полтавщині, а похований у Москві: від чого у 55 років помер легендарний композитор Дунаєвський і як виглядає його могила
Telegraf
2025-07-25T14:54:28Z
Де зараз Катерина Осадча, яка була ведучою "Світського життя"
24tv
2025-07-25T14:36:43Z
Дружина Преснякова пустилася берега: зважилася на радикальний крок
GlavRed
2025-07-25T14:27:57Z
"Правила флірту", або Ці голоси в голові: рецензія на фільм Паоло Дженовезе
Фокус
2025-07-25T14:27:07Z
Автор вірусного треку "Смарагдове небо" відповів, скільки заробляє на музиці
24tv
2025-07-25T14:06:40Z
KHAYAT відповів, чи погодився б взяти участь у шоу "Холостяк"
24tv
2025-07-25T13:36:42Z
У Польщі проходить виставка «Яворів. Народні барви Розточчя»
УкраинФорм
2025-07-25T13:30:31Z
Орландо Блум спробував "очистити кров" від мікропластику за 13 000 доларів – чи дієво це
24tv
2025-07-25T15:24:45Z
Не лише "стоматолог": як раніше називали зубних лікарів і до чого тут цирульники
GlavRed
2025-07-25T14:27:41Z
Коли донорська підтримка закінчується: як зберегти медичне обслуговування на своїх ресурсах
Лига
2025-07-25T14:27:27Z
Сльози — природна терапія: чому плач корисний не лише для душі
GlavRed
2025-07-25T14:27:02Z
Лікарі попередили про небезпеку власних торгових марок аптек: що приховує "аналог"
Gazeta UA
2025-07-25T13:48:11Z
Лікарка розповіла, який популярний засіб не допомагає при опіках
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T13:39:11Z
Нова керівниця OpenAI має грандіозний план щодо штучного інтелекту для всіх нас
24tv
2025-07-25T13:33:55Z
Як довго зберігати свіжі кабачки: пролежать до весни
TSN
2025-07-25T13:06:30Z
Одна незначна зміна — і можна не боятися підвищення холестерину: кардіологи розповіли, з чого почати
TSN
2025-07-25T12:36:17Z
На тимчасово окупованій Донеччині через нестачу води прогнозують проблеми з роботою ТЕС
УкраинФорм
2025-07-25T15:30:39Z
Втрата двійні через лікарську недбалість: у Харкові трьом медикам повідомлено про підозру
Мій Харків
2025-07-25T15:30:10Z
Навала сарани дісталася до Києва: як відрізнити саранчу від великого коника
GlavRed
2025-07-25T15:27:29Z
Стоять на порозі нового життя: кінець липня обіцяє зміни трьом знакам зодіаку
GlavRed
2025-07-25T15:27:17Z
Пам'ятний знак бойовим медикам відкрито на Алеї захисників у Києві
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T15:27:14Z
Гороскоп на 26 липня: Тельцям неочікувана зустріч, а Козерогам - цікава пропозиція
Telegraf
2025-07-25T15:09:22Z
В Києві нарешті можуть з'явитися модульні укриття: де і скільки
Telegraf
2025-07-25T15:03:07Z
На Харківщині під антидроновою сіткою ремонтують 30 кілометрів прифронтової дороги
УкраинФорм
2025-07-25T15:00:02Z
"Евакуюй себе сам": у Bild розповіли, чому росіяни добивають своїх поранених
Фокус
2025-07-25T14:57:01Z
На Тернопільщині відбувається проща родин загиблих військовослужбовців
УкраинФорм
2025-07-25T15:42:00Z
Назвали першу столицю, у якої закінчиться вода: це трапиться зовсім скоро
24tv
2025-07-25T15:33:00Z
Деякі навіть важко вимовити: які найрідкісніші імена дітей в Україні
GlavRed
2025-07-25T15:27:55Z
Нацрада рекомендує медіа вшанувати 28 липня пам'ять закатованих та загиблих у полоні
Детектор М
2025-07-25T15:18:16Z
Депутат звинуватив ШІ в тому, що люди не розмножуються: що він такого зробив
Фокус
2025-07-25T15:12:37Z
Безкоштовне та пільгове житло у Швеції: хто може отримати та які умови
24tv
2025-07-25T15:12:20Z
Зеленський відвідав навчання нацгвардійців
УкраинФорм
2025-07-25T15:09:28Z
Бойова медикиня поділилась найстрашнішим моментом на війні: "Це не передати словами"
24tv
2025-07-25T15:09:07Z
Як зняти автомобіль з реєстрації, якщо він не підлягає відновленню: алгоритм дій
Украина Криминальная
2025-07-25T15:06:54Z
Помер на місці: медик "швидкої" розповів подробиці про загибель нардепа Рущишина в ДТП
24tv
2025-07-25T15:39:20Z
У Чорному морі виявили небезпечного краба. Яку загрозу він несе для екосистеми
Telegraf
2025-07-25T15:30:53Z
На Сумщині затримали киянина, підозрюваного у жорстокому вбивстві неповнолітньої
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T15:18:15Z
Поліція перекрила одну з доріг у США через звичайну зубну пасту
Фокус
2025-07-25T15:15:07Z
Справа Назарія Гусакова. Ошукані благодійники уникають статусу потерпілих: нові деталі справи
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T15:06:53Z
росіяни поцілили КАБом по медзакладу Харкова: є загиблий та поранені
iPress
2025-07-25T14:57:13Z
Житель Звягельщини тяжко травмував знайомого сапою
Украина Криминальная
2025-07-25T14:51:52Z
В Австрії увʼязнили друга хлопця, який міг готувати теракт на концерті Тейлор Свіфт
Европейская правда
2025-07-25T14:51:19Z
Хотів втопити в морі: одеситу, який знущався із собаки, повідомили про підозру
24tv
2025-07-25T14:45:56Z
Гравці Реала отримали по 280 тисяч євро призових за Клубний чемпіонат світу
Football.ua
2025-07-25T15:43:26Z
Захисник Ліверпуля перебрався до Дербі Каунті
Football.ua
2025-07-25T15:34:44Z
Надія Кіченок вийшла у фінал турніру WTA у Празі в парному розряді
УкраинФорм
2025-07-25T15:33:54Z
Олімпійська чемпіонка з Росії вимагає офіційної заборони українцям бойкотувати росіян
24tv
2025-07-25T15:30:09Z
Дьокереш обрав 14-й номер в Арсеналі
Football.ua
2025-07-25T15:27:07Z
DREVO розповів про спільний трек з Усиком: хто перший запропонував фіт
24tv
2025-07-25T15:24:06Z
Спаллетті розповів про образу від Де Лаурентіса
Football.ua
2025-07-25T15:06:52Z
Манчестер Юнайтед — лідер за арештами фанатів у сезоні-2024/25
Football.ua
2025-07-25T15:00:45Z
Воротар Боруссії Д тимчасово приєднається до іншого клубу Бундесліги
Football.ua
2025-07-25T14:57:36Z
Кулеба: Готовність до наступного опалювального сезону - 50%
УкраинФорм
2025-07-25T15:42:58Z
ЗМІ: у ЄС сподіваються на укладення торговельної угоди із США цими вихідними
Европейская правда
2025-07-25T15:40:31Z
Скільки перехоплювачів Україна застосовуватиме на добу? Президент дав завдання виробникам
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T15:39:46Z
Intel звільняє 24 000 працівників та скорочує активність в кількох країнах
ITC
2025-07-25T15:37:42Z
ТОП країн за виробництвом металу: хто виплавляє найбільше сталі
24tv
2025-07-25T15:33:57Z
Жінкам доплатять по 870 гривень до пенсії: хто може отримати надбавки у 2025 році
24tv
2025-07-25T15:24:06Z
Ще один російський автогігант переходить на чотириденний робочий тиждень через кризу
24tv
2025-07-25T15:09:19Z
Китай масово ремонтує заборонені AI-чипи Nvidia
InternetUA
2025-07-25T15:04:23Z
Фрахтовий ринок України: замовлень мало, ставки переважно стабільні
AgroPortal
2025-07-25T15:00:55Z
Не довіряйте цим повідомленням: популярна компанія стала "співучасницею" шахраїв
Фокус
2025-07-25T15:36:37Z
Lisuan G100: китайська відеокарта випередила NVIDIA RTX 4060
ITC
2025-07-25T15:31:45Z
GPD WIN 5: перша портативна консоль з AMD Ryzen AI Max+ 395 видає понад 200 FPS у Wukong
ITC
2025-07-25T15:31:18Z
Знамення птахів: у релігійному центрі імперії хетів виявили древній артефакт
Фокус
2025-07-25T15:30:35Z
Microsoft готує велике оновлення для Windows 11 — що додадуть
InternetUA
2025-07-25T15:27:11Z
Нова технологія використовує Wi-Fi для ідентифікації людини без будь-яких пристроїв
24tv
2025-07-25T15:09:30Z
Перезапуск Painkiller розчарував фанатів – що не так із новим геймплеєм
24tv
2025-07-25T14:48:42Z
Люди все більше обирають стосунки з ШІ
InternetUA
2025-07-25T14:43:56Z
В Україні створили захист від дронів, який збирається на авто, як конструктор
Фокус
2025-07-25T14:36:17Z
Коли з’являється надпотужний Venom Mustang, Hellcat виглядає як кішка поруч із ним
Топ Жир
2025-07-25T15:18:41Z
Саморобне ретро: в Україні схрестили люксовий BMW 90-х та ГАЗ-М20 "Побєда"
Фокус
2025-07-25T14:12:13Z
Pogea Racing анонсувала рестомод за мотивами класичного Corvette
AutoCentre
2025-07-25T14:09:52Z
Електромобіль Zeekr створений для швидкості, а тепер ще й захищає від куль
Топ Жир
2025-07-25T14:03:16Z
Каліфорнійські покупці електромобілів все частіше обирають не Tesla
Топ Жир
2025-07-25T13:18:20Z
Найпопулярніші бензинові та дизельні авто, які купують українці у 2025 році
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T13:15:20Z
На ринок виходить сімейний електрокросовер від Huawei із запасом ходу 700 км
Фокус
2025-07-25T13:12:47Z
Цей Mustang Mach-E доводить, що електробатареї служать набагато довше, ніж очікувалося
Топ Жир
2025-07-25T12:33:55Z
Чекають дорогі наслідки: що станеться з авто, якщо проїхати глибоку калюжу
GlavRed
2025-07-25T12:27:47Z