MY.UAНовини
Іншого виходу немає? Чому не варто боятися мігрантів з Азії та Африки та як не повторити чужих помилок
Іншого виходу немає? Чому не варто боятися мігрантів з Азії та Африки та як не повторити чужих помилок

Іншого виходу немає? Чому не варто боятися мігрантів з Азії та Африки та як не повторити чужих помилок

Новоприбулі з далеких країн можуть врятувати економіку

Поки сотні тисяч українців захищають країну на полі бою, підприємства стикаються з гострою нестачею робочих рук. Частина бізнесу робить ставку на технологічні рішення, прагнучи максимально замінити ручну працю автоматизованими системами. Інші ж — роблять перші кроки до залучення трудових мігрантів з бідних країн.

Чи справді в українських колективах з’являться колеги з Азії та Африки, чи вплине це на рівень зарплат? І чому залучення таких працівників може бути вигідним рішенням не лише для ринку праці, а й навіть для фронту?

Про це "Телеграф" запитав доктора економічних наук, фахівця з міграційної політики та фінансових програм для мігрантів і діаспори Андрія Гайдуцького.

"Іншого виходу немає"

Дочірнє підприємство "Ламелла" з Тячева на Закарпатті стало одним із перших, хто відкрито заявив про плани закрити свої вакансії іноземцями. Компанія, що виробляє меблі, вже веде перемовини з МЗС щодо працевлаштування 160 робітників з Бангладеш. Для їхнього розміщення вже придбано та переобладнано готель.

Комерційний директор підприємства Ярослав Щербан зізнається: українці неохоче йдуть працювати, оскільки для цього потрібно ставати на облік у ТЦК. Компанія надає бронь, проте може це зробити лише для 50% чоловіків. Певна кількість працівників уже мобілізовані та служать. Серед них є поранені, які пройшли демобілізацію.

Якусь частину робіт виконують жінки, але фізично важкі завдання, наприклад, встановлення кришки столу на обробний верстат, їм не під силу.

Робота на ДП «Ламелла»

У пошуках витривалих працівників підприємство вийшло на міжнародну рекрутингову агенцію та вирішило відкрити двері для робітників із Південної Азії.

Це, однак, далеко не перший і точно не останній кейс для України. Це, скоріше, початок нового тренду на ринку праці. Натомість, цифра у 8 мільйонів економічно неактивних громадян, якою часто оперують, коли говорять про невикористаний внутрішній потенціал, є досить умовною статистикою.

Як говорить "Телеграфу" фахівець з міграційної політики та фінансових програм для мігрантів і діаспори Андрій Гайдуцький, це пострадянський термін, від якого слід відходити.

— Оскільки є чимало осіб, які не працюють через наявність заощаджень чи інші обставини. До прикладу, до цієї категорії потрапляють вагітні жінки, ув'язнені, люди з тяжкими захворюваннями тощо, — говорить він.

За його словами, досвід розвинених країн показує, що навіть якщо створити мільйон вакансій на сто тисяч людей — усі вакансії зайняті не будуть.

Андрій Гайдуцький: “Кожна людина має свої причини для бездіяльності, і ми не завжди задумуємося про це”

Очевидно інше — українські компанії в умовах затяжної війни стикаються з браком кадрів. Нашому бізнесу зараз не вистачає 3 млн працівників, це 32% персоналу. І запросити робітників з інших країн, котрі без вагань погодяться працювати за українські зарплати, може бути благословенням.

Крім того, така модель, попри всі складнощі, може бути економічно вигідною.

— Зазвичай бізнес не наймає працівників самостійно; він використовує рекрутерів. Рекрутерам платять за послуги, що коштує від однієї до трьох місячних зарплат залежно від категорії працівника. Далі бізнес платить заробітну плату — умовно кажучи, українську або на 20-30% нижчу за українську, — ділиться Андрій Гайдуцький.

Хоча підприємства вкладають кошти на старті, до прикладу, на розміщення такої вибірки людей, вони отримують довгострокові переваги.

Важливо уникнути помилок США

Як зазначає Гайдуцький, всі розвинені країни мають високу частку мігрантів у своїй структурі населення, і ще більшу частку мігрантів у робочій силі.

Отже, якщо Україна прагне стати розвиненою країною, ми також повинні пройти цей шлях.

По-друге, досвід таких розвинених країн, як Об'єднані Арабські Емірати, Катар, Бахрейн, Люксембург, Норвегія та Фінляндія, показує, що мігранти можуть бути безпечними для країни чи регіону лише за умови правильного управління цією безпекою.

— Як ми бачимо на прикладі Сполучених Штатів, Дональд Трамп переміг частково завдяки антиміграційній риториці. Це пов'язано з тим, що США мали надто ліберальні умови для залучення іноземців і їх нелегального перебування в країні. Як наслідок, ці люди роками залишалися там і почали створювати небезпеку для суспільства, — говорить він.

Протестувальники тримають плакати під час мітингу на підтримку іммігрантів у відповідь на нову політику адміністратора Трампа 2 лютого 2025 року в Лос-Анджелесі, Каліфорнія

За його словами, у США найбільша кількість мігрантів у світі, з них значна частка нелегальних мігрантів — більше ніж 25%. У свій час там було 13 мільйонів нелегалів, а зараз близько 10-11 мільйонів.

Перше, на що слід звернути увагу, — це безпека. Найкращі практики у цьому аспекті демонструють Арабські Емірати та Катар, де саме роботодавці несуть відповідальність за залучення працівників з-за кордону.

Українці також повинні нести відповідальність за запрошених працівників. Відповідно має бути встановлена система штрафів за недотримання правил. Крім того, відповідальність самих мігрантів також має бути чітко визначена, зазначає Гайдуцький.

— Неадекватна поведінка іноземців у чужій країні, їхнє ставлення до місцевого населення та роботодавців має каратися двома способами: через систему штрафів та систему депортації, — вважає експерт.

Бажано, щоб система депортації була максимально швидкою, як це реалізовано в Об'єднаних Арабських Еміратах. Наприклад, в Дубаї існує окремий термінал в аеропорту для депортації. Щодня можуть депортувати до трьохсот людей [цифра залежить від пори року та економічного циклу].

Після депортації особа може повернутися в країну, сплативши штраф, але це залежить від серйозності правопорушення.

Крім того, за словами Андрія Гайдуцького, місцеве населення також має нести відповідальність за неадекватне ставлення до іноземців, які приїхали працювати чи відпочивати.

— Не повинно бути жодних проявів расизму. Це стосується як фізичних осіб, так і юридичних осіб. Наприклад, ситуація, коли вхід до супермаркету дозволений лише українцям, є неприйнятною і є проявом расизму. Наразі суспільство чомусь вважає, що робочі місця, економічні ресурси та можливості мають бути призначені виключно для громадян України, а не для іноземців, — вважає він.

Та враховуючи дві негативні тенденції в демографічній ситуації — смертність, що перевищує народжуваність, та еміграцію, що перевищує імміграцію чи повернення — ми змушені діяти.

— Інакше Україна може опинитися в ситуації, коли все менше людей заходить до "супермаркету" під назвою Україна. Врешті-решт, ми можемо просто закрити цей "супермаркет", оскільки залишаться лише дві категорії людей: ті, хто помре, або ті, хто виїде, — переконаний фахівець з міграційної політики.

Україні час відмовитися від упереджень

Слід зазначити, після падіння Радянського Союзу наша країна раптово зіткнулася з глобальною міграцією. В українських університетах все частіше можна було побачити студентів з Африки та Азії, а на заводах тих самих трудових мігрантів.

Але навіть сьогодні у коментарях до новин про мігрантів нерідко можна зустріти хвилю хейту – їх звинувачують у неохайності, лінощах, нахабності, хитрості та навіть у небажанні платити штрафи.

Як зазначає у розмові з "Телеграфом" Гайдуцький, такі уявлення українців не завжди відповідають реальності.

— Досвід показує, що зазвичай з країн виїжджають найкращі 10-20% з кожного сегменту професій. Наприклад, якщо виїжджають сантехніки, то це будуть найкращі сантехніки, які прагнуть змінити своє життя на краще. Вони навчилися мови, заповнили анкети та отримали візи — зробили більше, ніж 90% населення в їхніх країнах, — вважає експерт.

Українським роботодавцям не варто ставити питання, чи наймати українців, чи іноземців. Їхнім пріоритетом має бути прибуток, сплата податків, розвиток бізнесу і створення доданої вартості.

— Якщо ви розмістите заявку на work.ua чи robota.ua з вимогою "українець", жодна рекрутингова кампанія не прийме таку заявку, оскільки це перша ознака расизму, — нагадує фахівець з міграційної політики та фінансових програм для мігрантів і діаспори.

Десятки тисяч мігрантів можуть поповнити лави ЗСУ?

Питання вибору працівників саме з Азії має просте економічне пояснення. Середня заробітна плата в Бангладеш становить близько 200 доларів. В Україні ця сума складає близько 538,81 долара (22 500 грн станом на січень 2025 року — Ред). Для людей із бідніших країн різниця у зарплатах у кілька разів є вагомим стимулом.

Натомість спеціалістам з сусідніх країн — Румунії, Молдови чи Польщі — такі суми просто не цікаві. Тамтешні працівники й самі їздять у глиб Європи трохи заробити.

— В Україні зарплати вищі, ніж у 125 країнах світу. Тобто Україна не є бідною країною в економічному сенсі, особливо в порівнянні з іншими державами, — говорить Гайдуцький.

За його словами, цей факт робить ідею залучення десятків тисяч індонезійців до лав української армії не тільки можливим, але й надзвичайно перспективним.

— До прикладу, в Індонезії населення перевищує 200 мільйонів людей, а початкова зарплата новобранця в індонезійській армії становить близько 100 доларів на місяць. Натомість ця острівна держава має великий досвід у військових конфліктах і може стати цінним ресурсом для України. Також залучати людей можна було б з інших бідніших країн, в тому числі з країн СНД, — зауважує експерт.

На окремих відрізках фронту українські військові заробляють 2,5 тисячі доларів на людину, що у 25 разів більше, ніж, скажімо, у військових в Індонезії.

Військово-політичний оглядач групи "Інформаційний спротив" Олександр Коваленко в коментарі "Телеграфу" наголошує: якби українська держава розгорнула інформаційну кампанію та активізувала рекрутинг, це могло б допомогти закрити певний дефіцит.

Військово-політичний оглядач Олександр Коваленко

— Ми повинні зосереджуватися не лише на побудові ефективної системи рекрутингу в Україні, а й на залученні іноземних фахівців, які можуть підсилити різні напрями. Йдеться про штурмовиків, артилеристів, технічних спеціалістів для обслуговування техніки та інші професії, — говорить Коваленко.

У нас є іноземний легіон, до якого входять представники з різних країн, зокрема з Колумбії, Іспанії, Бразилії та Грузії. Білорусь має свій полк — полк Калиновського. А торік президент України Володимир Зеленський схвалив законопроєкт, що дозволяє навіть людям без громадянства укладати контракт із ЗСУ. Отже, у нас вже є подібний формат.

Інше питання полягає у тому, що у багатьох країнах найманство заборонене. Проте тут, як говорить військово-політичний оглядач, з нашого боку ми можемо запропонувати лише офіційну реєстрацію іноземців. Тоді деякі країни, можливо, не розглядатимуть це як найманство, а радше як звичайне працевлаштування за межами батьківщини.

"Зарплати можуть зменшитися, але ціни на продукти також"

Щоправда, велика кількість іноземних працівників, готових працювати за "копійки", може спричинити демпінг на ринку праці. Міграція завжди тягне за собою скорочення заробітних плат.

Однак, як зазначає Гайдуцький, аномально швидке зростання заробітної плати є гіршим. І це те, що спостерігається в Україні.

— Зарплати зростають значно швидше за інфляцію. Чому? Причина в нестачі робочих рук. Якщо так продовжиться, то багато підприємств можуть закриватися і просто переїжджати за кордон, відкриваючись за сотні кілометрів від України, наприклад, у Польщі. Але там зовсім інший економічний і інвестиційний клімат, — вважає експерт.

За його словами, економічно обґрунтовано, щоб зарплати в Україні зростали не більше, ніж на рівень інфляції, плюс один-два відсотки.

— Тому навіть якщо закордонні спеціалісти суттєво демпінгують наші зарплати, це призведе до зниження вартості товарів і послуг. Для споживачів це буде вигідно, для бізнесу — також. Більше підприємств відкриється, оскільки бізнес зрозуміє, що витрати на оплату праці є прогнозованими. Це є палицею з двома кінцями, — переконаний Гайдуцький.

Він підсумовує: якщо міграційну політику буде організовано правильно і з урахуванням потреб країни, такі гості можуть стати важливим чинником для вирішення демографічної кризи.

Зрештою, чиновники вже давно готують ґрунт для ввезення в Україну трудових мігрантів. Торік, до прикладу, група народних депутатів, включно з представниками президентської фракції "Слуга Народу", внесла на розгляд Верховної Ради законопроєкт, покликаний удосконалити процедуру працевлаштування іноземців в Україні.

Зараз іноземець, який хоче працювати в Україні, змушений отримувати дозволи від трьох установ: Державного центру зайнятості, Державної міграційної служби та консульства України в країні свого перебування.

Однак законотворці пропонують впровадити єдиний дозвіл, який дозволить людині одночасно жити та працювати в Україні. Такий підхід відповідає принципам міграційної політики Європейського Союзу.

Крім того, пропонується збільшити термін для пошуку роботи: зараз іноземці мають 90 днів від моменту отримання дозволу на в'їзд до підписання контракту з роботодавцем, а законопроєкт передбачає 180 днів.

Теги за темою
Экономика
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Встановлення миру в Україні загрожує нападом Росії на країни Європи — Єврокомісар
TSN
2025-05-13T03:03:19Z
Молибень у Фатімі за мир та Папу Римського, сутички в Лівії: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T02:48:59Z
Партизани анонсували масштабну кібератаку на цифрові ресурси РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T02:34:03Z
Москва готує відмову. ISW проаналізував останні заяви Кремля про переговори в Стамбулі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T02:03:39Z
Ексвіце-премʼєр пояснив, в якому випадку на переговори до Стамбула прилетить Трамп
TSN
2025-05-13T01:51:57Z
У будинку прем'єра Британії сталась пожежа: контртерористична поліція розслідує серію підпалів у Лондоні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T01:03:02Z
Аналітик пояснив, чому Путін не поїде до Туреччини і скільки ще триватиме війна
ТСН
2025-05-13T00:36:26Z
Трамп вперше в історії заборонив журналістам незалежних медіа перебувати на борту Air Force One
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T00:00:08Z
Трамп заявив, що «Євросоюз гірший за Китай» та анонсував розмову з Сі Цзіньпіном
TSN
2025-05-12T23:51:11Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2025-05-12T22:01:22Z
Ziferblat «одягли» символічні мальви для «Євробачення-2025»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T18:48:08Z
Тарас Цимбалюк похизувався розкішним подарунком для мами з нагоди особливого свята
TSN
2025-05-12T17:26:55Z
Син Софії Ротару публічно звернувся до мами та показав її щасливе фото
TSN
2025-05-12T17:25:53Z
Колишня Джонні Деппа Ембер Герд народила двійнят та показала перше фото новонароджених
ТСН
2025-05-12T17:25:14Z
Алан Бадоєв замилував кадрами з донькою-копією та пригадав їхню рідкісну зустріч
TSN
2025-05-12T17:25:00Z
ЕксAlyosha майстерно поставила на місце критиків її зовнішності: "Всі на одне обличчя"
TSN
2025-05-12T17:23:55Z
Катерина Кухар на рідкісних фото показалася з 10-річною донькою — копією чоловіка Стоянова
TSN
2025-05-12T17:23:06Z
13 травня — яке церковне свято, чому цього дня забороняється позичати гроші
TSN
2025-05-13T03:03:26Z
Жителі Білгородщини вигадали незвичний спосіб нажитись на війні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T01:39:31Z
Сотні тисяч паломників зібралися у Фатімі на щорічну молитву
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T00:45:42Z
Оформлення паспортів для чоловіків за кордоном спростили: що змінилося
TSN
2025-05-12T21:18:17Z
Закон «про заборону РПЦ в Україні» запрацює. Уряд ухвалив постанову
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T17:48:43Z
Нацгвардія спростувала, що командувача Півненка було звільнено
Лига
2025-05-12T17:33:34Z
Великий наступ на правобережжя Херсонщини: в ЗСУ відповіли, чи влаштує ворог форсування
ТСН
2025-05-12T17:26:49Z
Лев XIV не вірив до останнього, що виберуть його: ЗМІ поспілкувалися з рідним братом Папи
ТСН
2025-05-12T17:26:45Z
Ракети РФ готові до запуску за 30 секунд: полковник оцінив справність "Орешніка"
ТСН
2025-05-12T17:25:55Z
Які 2 продукти треба обов’язково їсти, щоб покращити пам’ять і захистити мозок від старіння
ТСН
2025-05-12T17:22:38Z
Чому не всі люди можуть виспатися за чотири години — нове дослідження
ТСН
2025-05-12T17:21:58Z
День медсестри в Україні: як відзначають та що кажуть про свою роботу
ТСН
2025-05-12T17:20:39Z
Слов’янський квас на кропиві: рецепт напою сили часів Київської Русі, який легко приготувати вдома
ТСН
2025-05-12T17:20:16Z
Київ під ударом гепатиту А: десятки інфікованих, головний санлікар розповів про можливі причини
ТСН
2025-05-12T17:19:33Z
Ця спеція уповільнює старіння: чому варто додати шафран у догляд за шкірою
Gazeta UA
2025-05-12T13:58:49Z
Що відбувається із психічним здоров'ям українців? Оприлюднено тривожні дані
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T13:51:37Z
Україна та Ірландія співпрацюватимуть у підготовці медсестер
УкраинФорм
2025-05-12T13:49:22Z
Чому вії після нарощення випадають: основні причини, які треба знати
24tv
2025-05-12T13:36:40Z
Україна може повернутись до відключень світла: названо місяці
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T02:18:45Z
США і Китай уклали торговельну угоду: що відомо
TSN
2025-05-12T17:25:01Z
Росія використовує порт Індонезії для обходу західних санкцій — розвідка
ТСН
2025-05-12T17:25:00Z
Курс валют на 12 травня: скільки коштують долар, євро і злотий
ТСН
2025-05-12T17:24:48Z
Курс валют в Україні: українці прощаються з доларом – продавати чи зачекати
TSN
2025-05-12T17:23:47Z
В Україні банки знизять ліміти на перекази за картками
TSN
2025-05-12T17:22:04Z
В Україні хочуть підвищити "мінімалку": коли та наскільки
TSN
2025-05-12T17:21:53Z
Вчені виявили в Україні унікальний камінь з рідкісними властивостями
ТСН
2025-05-12T17:21:32Z
Українцям виплатили рекордний кешбек: як отримувати гроші за купівлі
ТСН
2025-05-12T17:21:31Z
На Далекому Сході РФ вирує масштабна лісова пожежа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T00:21:09Z
Дві групи підлітків вчинили бійку біля кав'ярні у Києві: поліція відреагувала
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T19:57:17Z
Масштабний збій у Лондоні: як перебої з електроенергією вплинули на життя столиці
ТСН
2025-05-12T19:51:56Z
"Просто хотів підзаробити": 76-річний німець зізнався в контрабанді наркотиків
Европейская правда
2025-05-12T19:13:08Z
На Рівненщині агенти РФ намагалися підірвати наряд поліції: деталі від СБУ
ТСН
2025-05-12T17:23:49Z
У Києві під час гасіння пожежі у квартирі врятовано кота та собаку: з’явилися щемливі фото
ТСН
2025-05-12T17:22:32Z
У Києві поліція знайшла п’ятьох блогерів, які хизувалися незареєстрованою зброєю під час стриму: фото
ТСН
2025-05-12T17:22:10Z
На Чернігівщині чоловік жорстоко вбив жінку через гроші
TSN
2025-05-12T17:21:56Z
У Хмельницькому хлопця вдарило струмом на даху вантажного потяга: з’явилося відео
TSN
2025-05-12T17:21:37Z
Левам потрібно дослухатися до інтуїції, а Дівам не варто сваритися: гороскоп за картами Таро на 13 травня 2025 року
TSN
2025-05-13T03:03:57Z
Невеликі дощі, мінлива хмарність та до +15°: прогноз погоди на 13 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T03:03:24Z
Спадний Місяць від 13 травня до 26 травня 2025 року: гороскоп для всіх знаків зодіаку
ТСН
2025-05-13T02:48:27Z
Росія атакує Україну ударними БпЛА: мапа тривог
ТСН
2025-05-12T22:51:38Z
Трек "Espresso Macchiato" від Tommy Cash вважався фаворитом Eurovision Song Contest. Але після низки скандалів, Естонія, наразі у букмекерів 9-та.
FM-TV
2025-05-12T20:55:33Z
Ексречник КМВА Ієвлєв прокоментував своє звільнення та зізнався, що має ПТСР
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T20:54:06Z
Чи зможе Україна знищити Кримський міст німецькими Taurus: експерт дав неочікувану відповідь
TSN
2025-05-12T20:33:21Z
Лінія фронту станом на 12 травня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T20:18:34Z
Карпатський регіон засипало снігом
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T19:33:15Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
BMW презентував спецверсію кросовера X7 за $110 000
AutoCentre
2025-05-12T12:16:32Z
День ангела 13 травня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-05-12T21:18:30Z
Квіткова повня 12 травня 2025 року: чому така назва
TSN
2025-05-12T17:24:49Z
Скорпіонам варто знайти мудрого керівника, а Водоліям слід іноді розслаблятися: гороскоп за картами Таро на 12 травня 2025 року
ТСН
2025-05-12T17:24:05Z
Астрологи назвали знаки зодіаку, які мають найчистішу карму
ТСН
2025-05-12T17:23:42Z
Спробуйте найпопулярніший весняний десерт: всього чотири інгредієнти — і неймовірна смакота готова
TSN
2025-05-12T17:23:39Z
Як садити розсаду помідорів: покрокова інсттукція для гарного врожаю
ТСН
2025-05-12T17:23:20Z
Чим підживити огірки, щоб не були гіркими: покладіть це в лунки — і овочі виростуть смачними
TSN
2025-05-12T17:23:15Z
Цей настій із бур’яну допоможе отримати потрійний урожай великих і солодких помідорів
TSN
2025-05-12T17:23:11Z
Як прибрати бруд всередині барабану пральної машини: кидаєте 80 г — і буде сяяти чистотою
TSN
2025-05-12T17:22:39Z
Костюк поступилася прихильниці Лукашенка на турнірі WTA 1000 у Римі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T21:07:55Z
Пішов з життя легендарний американський реслер
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T18:33:38Z
Світоліна пробилася до чвертьфіналу турніру WTA 1000 у Римі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T15:39:47Z
Визначився новий головний тренер збірної Бразилії з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T14:36:23Z
Українські дівчата у серії пенальті здолала Марокко на Турнірі розвитку УЄФА
УкраинФорм
2025-05-12T14:27:11Z
Реал зробив запит по Тео Ернандесу — Скіра
Football.ua
2025-05-12T14:19:07Z
Зірковий Мбаппе повторив рекорд легенд Барселони в Ель Класіко
24tv
2025-05-12T13:57:33Z
Конте: Мене дратує, коли ми не перемагаємо
Football.ua
2025-05-12T13:46:42Z
"Він може зупинити": колишній чемпіон світу дав сміливий прогноз на реванш Усик – Дюбуа
24tv
2025-05-12T13:39:23Z
«Укрпошта» оголосила про запуск нового сервісу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T01:18:27Z
Під вершиною на Алясці може ховатися база прибульців — ЦРУ
ТСН
2025-05-12T17:26:47Z
Магнітні бурі не дають спокою українцям: якою буде сонячна активність 12 травня
TSN
2025-05-12T17:24:56Z
Учені виявили на Марсі океани: де планета ховає воду
TSN
2025-05-12T17:23:33Z
В OpenAI розповіли, чому не відкривають функцію клонування голосу
ТСН
2025-05-12T17:22:09Z
Apple планує суттєво підвищити ціни на iPhone — WSJ
ТСН
2025-05-12T17:21:07Z
Принтер замість плити: як готуватимуть 2050 року та які будуть страви
ТСН
2025-05-12T17:19:49Z
Як очистити пральну машину від бруду й неприємного запаху в домашніх умовах: до відсіку для порошку засипте 75 г цього засобу
ТСН
2025-05-12T17:19:11Z
Вчені назвали дату "смерті" Всесвіту
ТСН
2025-05-12T17:18:57Z