MY.UAНовини
Переговори з Путіним: що підписуватиме Зеленський і навіщо потрібен Трамп
Переговори з Путіним: що підписуватиме Зеленський і навіщо потрібен Трамп

Переговори з Путіним: що підписуватиме Зеленський і навіщо потрібен Трамп

Новина російською

Після тривалого періоду жорсткої позиції щодо переговорів із Росією президент Володимир Зеленський заявив про можливість діалогу з Володимиром Путіним — але лише за умови, що це стане єдиним шляхом до завершення війни. Фокус з'ясував, чи можлива зустріч двох президентів та які ризики вона несе для України.

У вівторок, 4 лютого президент України Володимир Зеленський дав інтерв'ю британському журналісту Пірсу Моргану, під час якого заявив про готовність сісти за стіл переговорів з президентом Росії Володимиром Путіним, якщо це буде необхідно для завершення війни. Він підкреслив, що такий крок можливий лише за умови, що це єдиний спосіб принести мир українським громадянам.

Варто зазначити, що позиція Зеленського щодо переговорів з Путіним зазнала певних змін. Протягом свого президентського терміну, включно з початком повномасштабної війни, Зеленський неодноразово висловлював готовність до прямих переговорів із Путіним і закликав його до діалогу. Проте восени 2022 року Путін перетнув останню "червону лінію", після якої переговори стали неможливими, – підписав договори про включення до складу Росії окупованих Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей України. У відповідь на це президент Володимир Зеленський заявив, що Україна залишається відкритою до переговорів із Росією, але лише на справедливих умовах і вже з іншим президентом – з Путіним домовитися неможливо. Це рішення було закріплене відповідним указом.

Переговори з Путіним: укази змінюються швидко

"Враховуючи ситуацію на полі бою, затримку допомоги, а також виснаження та психологічну втому від війни, якщо влада ухвалює подібне рішення про переговори, вона може відкликати або скасувати відповідний указ. Тим більше, якщо це рішення пов’язане з комунікацією з Вашингтоном і є її наслідком, то це буде свідченням налаштованості українського керівництва на мирне врегулювання", — каже Фокусу політолог Олег Постернак.

Тобто ухвалений указ в 2022 році про неможливість переговорів України з Путіним можна скасувати, проте якій саме формат цих домовленостей буде?

Перемовини можуть завершуватися меморандумами, комюніке, договорами чи спільними заявами. Який саме документ буде ухвалений за їх підсумками, наразі важко сказати. Такій документ підписують глави держав або уповноважені ними особи. У деяких випадках такий документ потребує ратифікації Верховною Радою України, в інших – залежно від його статусу – цього не потрібно.

"Однак я вважаю, що під час перемовин Росія може вимагати, щоб Україна ратифікувала певні домовленості через парламент. До цього потрібно бути готовим", — продовжує Постернак.

Будь-яка війна або військовий конфлікт завжди завершується переговорами. Історія не знає випадків, коли конфлікти завершувалися без переговорів у тому чи іншому форматі. Це може бути підписання акту капітуляції або інший формат домовленостей, але переговори завжди мали місце.

"Звісно, вони можуть проходити в різних форматах. Наприклад, коли був підписаний мирний договір між Північною та Південною Кореєю, сторони не підписували його безпосередньо, а це відбулося за посередництва ООН. Тобто формат переговорів може бути різним, але це вже другорядне питання. На мою думку, російсько-українська війна також, зрештою, завершиться великими глобальними переговорами", — каже Фокусу політолог Віктор Таран.

Глобальні переговори України і Росії: як це відбуватиметься

На думку Тарана, за столом переговорів не повинні сидіти лише Росія і Україна. Як показує досвід, "угоди з Росією не варті й паперу, на якому написані".

"Тому за столом має бути більше учасників, які підписуватимуть договір. Це однозначно США, Велика Британія, представники Європейського Союзу, а, ймовірно, й Китай. Китай, до речі, нещодавно оголосив про проведення конференції, на якій хоче обговорювати формулу завершення війни, мирні переговори. І це для нас вигідно, бо Росія значною мірою залежна від Китаю — як технологічно, так і стратегічно. Тому Китай може бути важливим гарантом подальших переговорів", — вважає політолог.

Саме такій формат, за словами експерта, дуже важливий, адже Україну цікавить не тимчасове перемир’я на пару місяців, а дійсно довгострокове рішення. І це можливе тільки тоді, коли буде багато учасників, які будуть готові про це говорити.

"Подібні формати вже існували в історії. Перша світова війна закінчувалася на такому форматі, коли багато країн приймали участь у мирних угодах. Також це можна порівняти з Віденським конгресом після Наполеонівських війн або з мирними угодами після Другої світової війни. Це абсолютно нормальний підхід.

Чим більша платформа, тим краще. Це як фізика: чим більша площа, тим надійніше опора. Тому, чим більше учасників у цьому процесі, тим більша ймовірність надійності цієї конструкції. Ми, як ніхто, зацікавлені, щоб це була історія на довгий термін, бо Україні потрібен мир", — продовжує Таран.

Олег Постернак припускає ще один сценарій: відбувається зустріч на рівні Путіна і Трампа, або мирна конференція за участі Путіна, Трампа та Зеленського. Далі домовляються про припинення вогню. Це припинення забезпечується рішенням головнокомандувачів. Наприклад, Сирський, Герасимов фіксують припинення вогню.

Після цього, якщо Росія вимагатиме від США сприяти проведенню виборів в Україні, Росія гарантує припинення ракетних атак, зупинення бойових дій. В Україні призупиняється воєнний стан, і країна переходить до виборчого процесу. Українці обирають новий парламент та президента. І лише після цього підписується мирний договір або інший документ, що підтверджує відсутність стану війни між державами.

Кому потрібні перемовини Зеленського і Путіна

Володимир Зеленський не просто так в інтерв'ю Пірсу Моргану підкреслив, що готовий до переговорів з Путіним "якщо це буде необхідно для завершення війни", тобто це можливо якщо інших варіантів не залишиться, вважає політолог Володимир Фесенко.

"Судячи з заяв, які є як з боку Зеленського, так і з боку Путіна, ні Путін, ні Зеленський не хочуть зустрічатися і вести переговори між собою. Питання: кому тоді потрібні ці переговори? Трампу. Я думаю, що всі ці заяви, хоча й не прямо, але опосередковано є відповіддю Трампу. Моє відчуття — Трампу потрібна красива картинка. Красива картинка, де він стоїть на чолі столу, поруч із Путіним і Зеленським, і він їм дає настанову: "Все, припиніть війну". Але так воно не спрацює. Моя особиста думка — не бачу жодного сенсу в такій зустрічі", — каже Фокусу Фесенко.

На думку політолога, враховуючи що і Зеленський і Путін вважають один одного ворогами, про що говорив і сам український лідер, це завадить "нормально домовитись".

"З функціональної точки зору, з точки зору дипломатичної логіки, сенс зустрічі на вищому рівні є лише в тому випадку, якщо обидві сторони спочатку, під модерацією США, узгодять конкретну мирну угоду. Домовляться про умови завершення війни, наприклад, про припинення вогню, обмін полоненими та інші питання. З іншими питаннями домовитись буде або дуже складно, або неможливо. Наприклад, питання статусу окупованих територій. Але припустимо, що в ідеальному сценарії вони домовились. Тоді можна було б підписати угоду під головуванням Трампа, і після цього він може претендувати на Нобелівську премію миру. Ось для чого це потрібно Трампу, а не Путіну і Зеленському", — продовжує Фесенко.

Але, навіть у ідеальному сценарії двом президентам є сенс підписувати тільки офіційний мирний договір. За словами політолога, підписання угоди про припинення вогню не потребує підписів президентів. Історичний і міжнародний досвід показує, що таку угоду можуть підписати військові, як це було після Корейської війни або після Першої та Другої світових воєн. Це зазвичай підписують військові. А потім уже президенти підписуються інші угоди, як, наприклад, Версальський мирний договір.

Чому підписання договорів не вигідно ані Зеленському, ані Путіну

Якщо мирна угода буде компромісна, як неодноразово казав Трамп, з поступками з обох боків, її будуть критикувати в обидвох країнах, особливо в Україні.

"У нас точно критикуватимуть будь-яку угоду з Росією, навіть якщо там буде мінімум поступок, все одно буде критика, як це було з Мінськими угодами. Та й у Росії теж будуть критики. Там буде купа людей, які почнуть верещати: "Чому Україна залишилася, а Зеленський підписав шось, якщо його Путін не визнає" і подібна маячня. Тому краще, щоб підписали інші люди. Як, наприклад, було з Мінськими угодами, коли їх підписував не діючий президент, а колишній. Це робилось спеціально, щоб не брати на себе політичну відповідальність за угоду, яка викликала неоднозначне сприйняття в Україні. Зараз ситуація схожа. Тому, насправді, Путіну і Зеленському не вигідно зустрічатися і щось підписувати", — говорить Фесенко.

Натомість, на думку політолога, Україні краще підписати тільки угоди про припинення вогню, щоб не брати на себе додаткових політичних зобов'язань. Але знов таки, це можуть зробити військові. Якщо річ піде про мирну угоду, то лише після припинення вогню.

"Зустріч між Путіним і Зеленським можлива тільки під егідою Трампа. І навіть така зустріч не гарантує успіху. Лише якщо домовляться про компромісний варіант, тоді буде сенс у такій зустрічі. Але просто зустріч, щоб подивитися один на одного і сказати кілька слів для преси, не задовольнить навіть Трампа. Він — шоумен на посту президента. Трамп хоче шоу, де він буде головним, а Зеленський і Путін будуть актори, які грають роль навколо нього. Він — головний миротворець. Ось в чому сенс цієї зустрічі, і іншого сенсу я не бачу", — резюмує Фесенко.

Нагадаємо, Володимир Зеленський в інтерв’ю Пірсу Моргану сказав, що Україна не може повернути втрачені території у нинішніх умовах. Фокус запитав у військових, коли на їхню думку настануть певні умови для повернення кордонів 1991 року.

Також Фокус розбирав, чим обернеться угода обміну рідкоземельних українських металів на допомогу з боку США.

Джерело матеріала
Згадувані персони
Адміністрація Трампа заборонила Гарварду приймати інозмених студентів
ГЛАВКОМ NET
Ультраправий Сіміон засудив "державний переворот" у рідній Румунії з Польщі
Европейская правда
Лідер республіканців у Сенаті підтримує примус Росії до миру санкціями
Европейская правда
Путін забувся, що вже оголошував створення буферної зони вісім разів
ГЛАВКОМ NET
ЗМІ: в ЄС обговорюють план упокорення "підарештного" Додіка
Европейская правда
Що робив Портнов незадовго до смерті? Дані El País
ГЛАВКОМ NET
Слабкість Трампа перед Путіним зіграла на руку Зеленському
ГЛАВКОМ NET
Продюсер Бардаш отримав 10 років вʼязниці за підтримку російської агресії
ГЛАВКОМ NET
Новый торговый режим с ЕС, план обхода вето Орбана, признание Трампа о Путине: новости дня
Европейская правда
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
MamaRika – "Зв’язок" – 5 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
Народна артистка України Тіна Кароль відсвяткувала День незалежності Ізраїлю
ГЛАВКОМ NET
Макаревич поскаржився на "українського журналіста" поліції Ізраїлю
ТСН
Фільму "Трансформери" – 18 років: як змінилися герої культової франшизи
ТСН
Лілія Подкопаєва похвалилася 17-річною донькою-випускницею і показала, яким було свято в США
TSN
Юрію Рибчинському — 80: Зібров розсекретив подарунок другові на ювілей і як вони святкуватимуть
TSN
Яна Глущенко вперше зізналася, чому Максим Неліпа пішов з "Дизель Шоу"
ТСН
Спалах гепатиту А: де вакцинуватися найдешевше
ГЛАВКОМ NET
Магнітна буря 22 травня: яка її потужність
TSN
Що не варто класти в лунку під час садіння помідорів: як не зіпсувати врожай помідорів
TSN
Коли правильно чистити зуби — до чи після сніданку: вчені дали остаточну відповідь
TSN
Як захистити огірки від перепаду температур: що потрібно зробити для гарного врожаю
ТСН
Дієтолог сказав, яку здорову їжу не можна вживати перед сном
ТСН
Якщо хочете довго жити, треба пити лише цю воду: поради експертів
TSN
Чому пити вино корисно для здоров’я: науковці вразили дослідженням
TSN
П’ять найкращих ферментованих продуктів для здоров’я кишківника
ТСН
Ці жінки за знаком зодіаку притягують успішних і багатих чоловіків, неначе магнітом
ТСН
Ці три кущі цвістимуть до глибокої осені: обов’язково посадіть їх у своєму саду
TSN
Як зрозуміти, що ви потрапили у кармічні стосунки, і чому це дуже добре
TSN
Названо найшкідливіший молочний продукт — є у кожному магазині
TSN
Нова оптична ілюзія всього за 5 секунд розповість, хто ви є насправді
ТСН
Правила ранкового смузі — як зробити напій кориснішим
ТСН
Експерти з феншую назвали 4 місця в оселі, де краще не вішати дзеркало
ТСН
3 ложки в горщик — і навіть квола герань випустить свої квіти: рецепт корисного підживлення
ТСН
Чому не можна знищувати чистотіл на своєму городі та яка його користь: про це ніхто не знає
TSN
Колишній директор «Києво-Печерської Лаври» Остапенко не очистив заповідник від впливу РФ – міністр культури
ГЛАВКОМ NET
Безпілотники атакували завод в Тулі, який виготовляє авіаційні ракети
ГЛАВКОМ NET
135-метровий контейнеровоз ледь не вʼїхав у будинок норвежця
Европейская правда
Дрони уразили завод з виробництва ракет та снарядів у Тулі: друге влучання за місяць
TSN
Безпілотник атакував масштабний військово-патріотичний комплекс у Підмосковʼї
ГЛАВКОМ NET
МАУП — лідер серед приватних університетів України, згідно з рейтингом Scopus 2025
ТСН
Україна пропонує Євросоюзу долучитися до фінансування ЗСУ в наступному році
ГЛАВКОМ NET
"Не довіряти заявам Ширшина не варто": ексречник Генштабу про скандал із бригадою "Маґура"
TSN
Валерій Харчишин розсекретив, ким його син служить у ЗСУ і чому вони рідко спілкуються
ТСН
Лінія фронту станом на 22 травня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
В одній з областей посилюють мобілізацію: що відомо
TSN
Наступ РФ на всій лінії фронту: Зеленський про те, де найгарячіші бої
TSN
РФ каже про вихід на кордон Дніпропетровщини: яка ситуація насправді
ТСН
Загроза обвалу фронту: військовий про ситуацію на Покровському напрямку
ТСН
Росіяни стратили українських бійців: "Командира в полон і вбийте всіх інших"
TSN
У Києві та низці областей оголошено повітряну тривогу
ТСН
Синоптики оновили прогноз погоди на сьогодні, 22 травня
ТСН
Нічна атака дронами на Харків: стали відомі наслідки. Оновлено
ТСН
У Карпатах загинув чоловік зі Львівщини
ГЛАВКОМ NET
Австралію накрила потужна повінь: є загиблі
ГЛАВКОМ NET
На горі Піп Іван виявили тіло чоловіка: хто він і звідки
ТСН
Пожежу на ТЕЦ у Білій Церкві ліквідували: в ДСНС розповіли про наслідки для довкілля
TSN
Стрілянина у Вашингтоні: вбито двох співробітників посольства Ізраїлю
TSN
Нічні вибухи над російською Тулою: мешканці повідомляють про атаку дронів
TSN
У Києві лунають вибухи через атаку дронами
ТСН
Вибухи у Росії та атака на Харків: головні новини ночі 22 травня 2025 року
TSN
У Києві уламки дрона впали на території школи: влада про атаку РФ
TSN
Куди інвестувати після війни: експерт назвав перспективний регіон України
ГЛАВКОМ NET
Зеленський назвав три ключові економічні пріоритети України
ГЛАВКОМ NET
Чи відключатимуть світло влітку: експерт попередив про блекаути через спеку
ТСН
Підвищення пенсії: кому збільшать виплати у червні
TSN
Яким буде курс долара у найближчі три роки: прогноз Мінекономіки
ТСН
Мінімальна зарплата в Україні зросте до 10 тисяч гривень: Мінфін назвав дату
TSN
Київстар збудував понад 800 нових базових станцій у першому кварталі 2025 року
ТСН
«Перший столичний хлібозавод» запускає нову лінію з виробництва тостового хліба з інноваційною технологією
ТСН
В Україні ціни на популярну ягоду б’ють рекорди: експертка пояснила, що буде з вартістю далі
ТСН
Залишився їстівним: археологи виявили посудини з медом, якому понад 5000 років
TSN
Учені шокували первісними розмірами Юпітера: як змінилася планета
TSN
У джунглях знайшли гігантського щура розміром із кота — він залишався невідомим 30 років
TSN
Юпітер колись був удвічі більшим за свій нинішній розмір — вчені відновили ранню історію гіганта
ТСН
Вчені через 500 років відшукали живих нащадків Леонардо да Вінчі
ТСН
Навіщо у прищіпках потрібні маленькі отвори: багато хто здивований
ТСН
Вчені винайшли нанотехнологію для захисту врожаю від ультрафіолету
AgroPortal
У Китаї знайдено всесвітній склад вкрадених iPhone
ГЛАВКОМ NET
Amazon доставлятиме телефони та інші гаджети за допомогою дронів
ГЛАВКОМ NET
Tesla втрачає позиції: названо нового лідера на ринку електромобілів у Європі
ГЛАВКОМ NET
У Києві помітили новий Lamborghini Urus S
VGorode
Маск анонсував появу перших роботаксі у Техасі
ГЛАВКОМ NET
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
Захищаючи Україну, загинув чемпіон з марафонського бігу Петро Шукалович
TSN
Титулована 25-річна спортсменка померла від раку
ГЛАВКОМ NET
Україна здобула золото на чемпіонаті Європи зі стрибків у воду
ГЛАВКОМ NET
ЗСУ ліквідували кандидата у майстри спорту з лижних перегонів
ГЛАВКОМ NET
Українські теніситки дізналися суперниць у першому колі «Ролан Гаррос»
ГЛАВКОМ NET
Українські паралімпійці здобули 63 нагороди на чемпіонаті світу з шашок-64
ГЛАВКОМ NET
Суперник збірної України оголосив склад на матчі турніру Canadian Shield
ГЛАВКОМ NET
Дрейк програв $1 млн: на що ставив репер
ГЛАВКОМ NET
Росія остаточно втратила перемогу у медальному заліку Олімпіади-2014
ГЛАВКОМ NET