MY.UAНовини
Переговори з Путіним: що підписуватиме Зеленський і навіщо потрібен Трамп
Переговори з Путіним: що підписуватиме Зеленський і навіщо потрібен Трамп

Переговори з Путіним: що підписуватиме Зеленський і навіщо потрібен Трамп

Після тривалого періоду жорсткої позиції щодо переговорів із Росією президент Володимир Зеленський заявив про можливість діалогу з Володимиром Путіним — але лише за умови, що це стане єдиним шляхом до завершення війни. Фокус з'ясував, чи можлива зустріч двох президентів та які ризики вона несе для України.

У вівторок, 4 лютого президент України Володимир Зеленський дав інтерв'ю британському журналісту Пірсу Моргану, під час якого заявив про готовність сісти за стіл переговорів з президентом Росії Володимиром Путіним, якщо це буде необхідно для завершення війни. Він підкреслив, що такий крок можливий лише за умови, що це єдиний спосіб принести мир українським громадянам.

Варто зазначити, що позиція Зеленського щодо переговорів з Путіним зазнала певних змін. Протягом свого президентського терміну, включно з початком повномасштабної війни, Зеленський неодноразово висловлював готовність до прямих переговорів із Путіним і закликав його до діалогу. Проте восени 2022 року Путін перетнув останню "червону лінію", після якої переговори стали неможливими, – підписав договори про включення до складу Росії окупованих Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей України. У відповідь на це президент Володимир Зеленський заявив, що Україна залишається відкритою до переговорів із Росією, але лише на справедливих умовах і вже з іншим президентом – з Путіним домовитися неможливо. Це рішення було закріплене відповідним указом.

Переговори з Путіним: укази змінюються швидко

"Враховуючи ситуацію на полі бою, затримку допомоги, а також виснаження та психологічну втому від війни, якщо влада ухвалює подібне рішення про переговори, вона може відкликати або скасувати відповідний указ. Тим більше, якщо це рішення пов’язане з комунікацією з Вашингтоном і є її наслідком, то це буде свідченням налаштованості українського керівництва на мирне врегулювання", — каже Фокусу політолог Олег Постернак.

Тобто ухвалений указ в 2022 році про неможливість переговорів України з Путіним можна скасувати, проте якій саме формат цих домовленостей буде?

Перемовини можуть завершуватися меморандумами, комюніке, договорами чи спільними заявами. Який саме документ буде ухвалений за їх підсумками, наразі важко сказати. Такій документ підписують глави держав або уповноважені ними особи. У деяких випадках такий документ потребує ратифікації Верховною Радою України, в інших – залежно від його статусу – цього не потрібно.

"Однак я вважаю, що під час перемовин Росія може вимагати, щоб Україна ратифікувала певні домовленості через парламент. До цього потрібно бути готовим", — продовжує Постернак.

Будь-яка війна або військовий конфлікт завжди завершується переговорами. Історія не знає випадків, коли конфлікти завершувалися без переговорів у тому чи іншому форматі. Це може бути підписання акту капітуляції або інший формат домовленостей, але переговори завжди мали місце.

"Звісно, вони можуть проходити в різних форматах. Наприклад, коли був підписаний мирний договір між Північною та Південною Кореєю, сторони не підписували його безпосередньо, а це відбулося за посередництва ООН. Тобто формат переговорів може бути різним, але це вже другорядне питання. На мою думку, російсько-українська війна також, зрештою, завершиться великими глобальними переговорами", — каже Фокусу політолог Віктор Таран.

Глобальні переговори України і Росії: як це відбуватиметься

На думку Тарана, за столом переговорів не повинні сидіти лише Росія і Україна. Як показує досвід, "угоди з Росією не варті й паперу, на якому написані".

"Тому за столом має бути більше учасників, які підписуватимуть договір. Це однозначно США, Велика Британія, представники Європейського Союзу, а, ймовірно, й Китай. Китай, до речі, нещодавно оголосив про проведення конференції, на якій хоче обговорювати формулу завершення війни, мирні переговори. І це для нас вигідно, бо Росія значною мірою залежна від Китаю — як технологічно, так і стратегічно. Тому Китай може бути важливим гарантом подальших переговорів", — вважає політолог.

Саме такій формат, за словами експерта, дуже важливий, адже Україну цікавить не тимчасове перемир’я на пару місяців, а дійсно довгострокове рішення. І це можливе тільки тоді, коли буде багато учасників, які будуть готові про це говорити.

"Подібні формати вже існували в історії. Перша світова війна закінчувалася на такому форматі, коли багато країн приймали участь у мирних угодах. Також це можна порівняти з Віденським конгресом після Наполеонівських війн або з мирними угодами після Другої світової війни. Це абсолютно нормальний підхід.

Чим більша платформа, тим краще. Це як фізика: чим більша площа, тим надійніше опора. Тому, чим більше учасників у цьому процесі, тим більша ймовірність надійності цієї конструкції. Ми, як ніхто, зацікавлені, щоб це була історія на довгий термін, бо Україні потрібен мир", — продовжує Таран.

Олег Постернак припускає ще один сценарій: відбувається зустріч на рівні Путіна і Трампа, або мирна конференція за участі Путіна, Трампа та Зеленського. Далі домовляються про припинення вогню. Це припинення забезпечується рішенням головнокомандувачів. Наприклад, Сирський, Герасимов фіксують припинення вогню.

Після цього, якщо Росія вимагатиме від США сприяти проведенню виборів в Україні, Росія гарантує припинення ракетних атак, зупинення бойових дій. В Україні призупиняється воєнний стан, і країна переходить до виборчого процесу. Українці обирають новий парламент та президента. І лише після цього підписується мирний договір або інший документ, що підтверджує відсутність стану війни між державами.

Кому потрібні перемовини Зеленського і Путіна

Володимир Зеленський не просто так в інтерв'ю Пірсу Моргану підкреслив, що готовий до переговорів з Путіним "якщо це буде необхідно для завершення війни", тобто це можливо якщо інших варіантів не залишиться, вважає політолог Володимир Фесенко.

"Судячи з заяв, які є як з боку Зеленського, так і з боку Путіна, ні Путін, ні Зеленський не хочуть зустрічатися і вести переговори між собою. Питання: кому тоді потрібні ці переговори? Трампу. Я думаю, що всі ці заяви, хоча й не прямо, але опосередковано є відповіддю Трампу. Моє відчуття — Трампу потрібна красива картинка. Красива картинка, де він стоїть на чолі столу, поруч із Путіним і Зеленським, і він їм дає настанову: "Все, припиніть війну". Але так воно не спрацює. Моя особиста думка — не бачу жодного сенсу в такій зустрічі", — каже Фокусу Фесенко.

На думку політолога, враховуючи що і Зеленський і Путін вважають один одного ворогами, про що говорив і сам український лідер, це завадить "нормально домовитись".

"З функціональної точки зору, з точки зору дипломатичної логіки, сенс зустрічі на вищому рівні є лише в тому випадку, якщо обидві сторони спочатку, під модерацією США, узгодять конкретну мирну угоду. Домовляться про умови завершення війни, наприклад, про припинення вогню, обмін полоненими та інші питання. З іншими питаннями домовитись буде або дуже складно, або неможливо. Наприклад, питання статусу окупованих територій. Але припустимо, що в ідеальному сценарії вони домовились. Тоді можна було б підписати угоду під головуванням Трампа, і після цього він може претендувати на Нобелівську премію миру. Ось для чого це потрібно Трампу, а не Путіну і Зеленському", — продовжує Фесенко.

Але, навіть у ідеальному сценарії двом президентам є сенс підписувати тільки офіційний мирний договір. За словами політолога, підписання угоди про припинення вогню не потребує підписів президентів. Історичний і міжнародний досвід показує, що таку угоду можуть підписати військові, як це було після Корейської війни або після Першої та Другої світових воєн. Це зазвичай підписують військові. А потім уже президенти підписуються інші угоди, як, наприклад, Версальський мирний договір.

Чому підписання договорів не вигідно ані Зеленському, ані Путіну

Якщо мирна угода буде компромісна, як неодноразово казав Трамп, з поступками з обох боків, її будуть критикувати в обидвох країнах, особливо в Україні.

"У нас точно критикуватимуть будь-яку угоду з Росією, навіть якщо там буде мінімум поступок, все одно буде критика, як це було з Мінськими угодами. Та й у Росії теж будуть критики. Там буде купа людей, які почнуть верещати: "Чому Україна залишилася, а Зеленський підписав шось, якщо його Путін не визнає" і подібна маячня. Тому краще, щоб підписали інші люди. Як, наприклад, було з Мінськими угодами, коли їх підписував не діючий президент, а колишній. Це робилось спеціально, щоб не брати на себе політичну відповідальність за угоду, яка викликала неоднозначне сприйняття в Україні. Зараз ситуація схожа. Тому, насправді, Путіну і Зеленському не вигідно зустрічатися і щось підписувати", — говорить Фесенко.

Натомість, на думку політолога, Україні краще підписати тільки угоди про припинення вогню, щоб не брати на себе додаткових політичних зобов'язань. Але знов таки, це можуть зробити військові. Якщо річ піде про мирну угоду, то лише після припинення вогню.

"Зустріч між Путіним і Зеленським можлива тільки під егідою Трампа. І навіть така зустріч не гарантує успіху. Лише якщо домовляться про компромісний варіант, тоді буде сенс у такій зустрічі. Але просто зустріч, щоб подивитися один на одного і сказати кілька слів для преси, не задовольнить навіть Трампа. Він — шоумен на посту президента. Трамп хоче шоу, де він буде головним, а Зеленський і Путін будуть актори, які грають роль навколо нього. Він — головний миротворець. Ось в чому сенс цієї зустрічі, і іншого сенсу я не бачу", — резюмує Фесенко.

Нагадаємо, Володимир Зеленський в інтерв’ю Пірсу Моргану сказав, що Україна не може повернути втрачені території у нинішніх умовах. Фокус запитав у військових, коли на їхню думку настануть певні умови для повернення кордонів 1991 року.

Також Фокус розбирав, чим обернеться угода обміну рідкоземельних українських металів на допомогу з боку США.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
БЕБ повідомило про підозру у підпільному виробництві кави 6 учасникам злочинної групи
УкраинФорм
2025-07-17T01:15:20Z
Joby Aviation подвоює виробництво електричних аеротаксі
УкраинФорм
2025-07-16T23:27:41Z
На Білоруській АЕС спрацювала сигналізація: що сталося
TSN
2025-07-16T23:12:27Z
Oracle інвестує $3 мільярди у ШІ та «хмарну» інфраструктуру в Німеччині й Нідерландах
InternetUA
2025-07-16T23:01:16Z
"Антонов" завершив глибоку модернізацію "Руслана": літак вирушив до Німеччини
Gazeta UA
2025-07-16T21:27:37Z
Продажі електромобілів зростають, але одна американська країна гальмує розвиток
Топ Жир
2025-07-16T21:18:44Z
ЄС запланував 100 млрд євро для України у бюджеті 2028-2034
Европейская правда
2025-07-16T21:06:08Z
Гранти для підприємців: хто може отримати до 15 тисяч доларів
Знай
2025-07-16T20:21:46Z
Попри зростання середньої пенсії: більша частина літніх людей перебуває за межею бідності
24tv
2025-07-16T20:09:10Z
Трамп "мочить" РФ і стане її "могильником": прогноз розпаду Росії
GlavRed
2025-07-17T01:00:37Z
Дипломатія була надскладною: Трампу змогли донести найважливіше задля зміни його риторики
24tv
2025-07-17T00:30:46Z
"Прибирайте цього психа": як у Кремлі відреагували на ультиматум Трампа Путіну
GlavRed
2025-07-17T00:27:58Z
В Росії почалась масштабна хвиля арештів, Кремль почав зачистку - що сталось
GlavRed
2025-07-17T00:27:49Z
Президент Трамп є реалістом щодо Росії - Держдеп
УкраинФорм
2025-07-17T00:00:35Z
Берліну не сподобався проєкт нового бюджету ЄС
УкраинФорм
2025-07-16T23:54:37Z
Під Москвою тривожно: окупанти скаржаться на атаку БпЛА
24tv
2025-07-16T23:54:11Z
Європол повідомив про розгром російської хакерської групи, причетної до атак по всій Європі
Украина Криминальная
2025-07-16T23:33:46Z
Стала відома дата нового "Рамштайну": чого очікувати від зустрічі
TSN
2025-07-16T23:12:49Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
В Україні майже 1 000 медзакладів надають розширений пакет медпослуг ветеранам
УкраинФорм
2025-07-17T00:27:15Z
Чому для зумерів 35 років – це вже "поважний" вік: результати опитування
TSN
2025-07-16T19:52:42Z
Чи можна займатись сексом під час місячних
24tv
2025-07-16T19:18:27Z
Курячий бульйон проти застуди: наскільки ефективна ця страва
24tv
2025-07-16T18:22:26Z
В Україні викрили постачання ліків до Росії
360ua.news
2025-07-16T17:46:49Z
Варто забути про цю рибу влітку: поради, які збережуть вам життя
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T17:00:15Z
Літо без кондиціонеру: як не "розтанути" від спеки у квартирі
GlavRed
2025-07-16T16:25:52Z
Що їсти, щоб забути про закрепи – секрети здорового кишківника
24tv
2025-07-16T16:10:55Z
Жителі Житомирщини придбали за програмою «єВідновлення» 79 квартир і будинків
УкраинФорм
2025-07-17T00:39:04Z
В Одесі посадовців комунальних підприємств викрили у фіктивному бронюванні та розкраданні бюджету
УкраинФорм
2025-07-17T00:06:04Z
Росія атакувала Куп'янськ: що відомо
Gazeta UA
2025-07-17T00:00:06Z
Як Покровський напрямок став пасткою для окупантів: у Генштабі розкрили деталі
GlavRed
2025-07-16T23:27:18Z
На Мирноградському напрямку росіяни підбираються до Родинського — оглядач
TSN
2025-07-16T23:12:09Z
У Києві провели акцію на підтримку родин зниклих безвісти та полонених військових
ZN UA
2025-07-16T22:46:53Z
СБУ викрила трьох російських агентів, які шпигували за позиціями ЗСУ на Донеччині
УкраинФорм
2025-07-16T22:33:09Z
Кримський політв'язень Лимешко зник після етапування з центру тимчасового утримання - правозахисники
УкраинФорм
2025-07-16T21:09:15Z
У Серебрянському лісі прикордонники взяли в полон росіянина - стверджує, що воював лопатою
УкраинФорм
2025-07-16T20:57:19Z
Грошова допомога у разі загибелі військового: які документи потрібні для оформлення
ZN UA
2025-07-17T01:03:39Z
Українські дрони над Москвою: росіяни скаржаться на вибухи
Telegraf
2025-07-17T00:54:50Z
У Часовому Яру Сили оборони взяли в полон еліту російської армії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T00:36:07Z
Келлог назвав виробництво українських дронів «неймовірними інноваціями»
УкраинФорм
2025-07-16T23:42:29Z
Уже ефективно збивають "Шахеди": що відомо про дрони-перехоплювачі ODIN Win Hit
24tv
2025-07-16T23:13:46Z
Росія випустила серію дронів по Україні: названа траєкторія руху
TSN
2025-07-16T23:12:49Z
Литовські прикордонники збили дрон, який прилетів з Білорусі
InternetUA
2025-07-16T23:12:35Z
У Японії з'явилися бабусі напрокат: вартість послуги
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T22:06:11Z
Категорично не робіть це 17 липня, аби не втратити щастя
Telegraf
2025-07-16T21:24:42Z
Суд, штраф, заборона: Емма Вотсон виявилася злісною порушницею закону
GlavRed
2025-07-16T23:27:25Z
60-річна Елізабет Херлі розкрила свій головний секрет ідеальних фото
GlavRed
2025-07-16T23:27:25Z
Надя Дорофєєва показала доньку від Positiff: емоційний коментар співачки
GlavRed
2025-07-16T22:27:23Z
У Києві відбувся ексклюзивний показ «Операції Курськ»
УкраинФорм
2025-07-16T21:42:54Z
З високим рейтингом: 5 нових маловідомих серіалів, які ви могли пропустити
24tv
2025-07-16T21:36:39Z
Ексучасниця дуету "Алібі" показала дорослого сина
GlavRed
2025-07-16T20:27:25Z
Не захочеться ставити на паузу: 7 захопливих трилерів, від яких не відірватися
24tv
2025-07-16T20:10:33Z
Гурт Аviator дав "Концерт для своїх. Подія відбулася з нагоди 20-річчя колективу.
FM-TV
2025-07-16T19:52:02Z
У Києві стартували зйомки романтичного фентезі «Мавка. Справжній міф»
УкраинФорм
2025-07-16T19:37:24Z
Повідомили про підозру російському військовому, який на Херсонщині зґвалтував жінку під погрозою вбивства
УкраинФорм
2025-07-17T00:54:51Z
У Московській області чули вибухи: повідомляють про атаку дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T00:54:24Z
10 років ув’язнення отримав мешканець Павлограда, який убив і забетонував матір
Украина Криминальная
2025-07-17T00:18:48Z
Пенсіонерка втратила 60 тис. грн через так званого "банківського" працівника
InternetUA
2025-07-16T23:18:16Z
На Запоріжжі пролунали вибухи
УкраинФорм
2025-07-16T23:15:13Z
Отруєння в ресторані Кацуріна: поліція повідомляє про 43 постраждалих
Фокус
2025-07-16T23:12:47Z
Вибухова ніч у Бєлгороді: місто атакують дрони, є загиблі та поранені
TSN
2025-07-16T23:12:32Z
У Дніпрі пролунала низка вибухів
TSN
2025-07-16T23:12:20Z
У Нікополі внаслідок влучання дрона отримали травми три рятувальники та двоє цивільних людей
УкраинФорм
2025-07-16T23:00:19Z
Проблеми стануть вашими друзями, якщо не викинете цю річ. Що може накликати біду
Telegraf
2025-07-17T00:33:10Z
Що не варто зберігати у пластикових контейнерах: 4 домашні предмети
24tv
2025-07-16T23:12:43Z
День ангела 17 липня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-07-16T23:12:17Z
Що приховує поведінка кота в новій оселі: експерти дають несподівані відповіді
GlavRed
2025-07-16T20:27:51Z
Урожай можна збирати до осені: як обробляти огірки аспірином
GlavRed
2025-07-16T20:27:06Z
Ліниві чебуреки без тіста: 10 хвилин — і гора смакоти у вас на столі
Telegraf
2025-07-16T20:15:35Z
Попри зовнішність, ось 5 речей, які насправді роблять вас привабливим
24tv
2025-07-16T19:09:25Z
Відбитки пальців з техніки та дзеркал зникнуть за хвилину: найпростіший спосіб
24tv
2025-07-16T18:54:40Z
Смачно і безпечно: чи потрібно варити лисички перед смаженням
24tv
2025-07-16T18:45:13Z
Мілан вибув із перегонів за Ніколасом Джексоном
Football.ua
2025-07-16T21:43:25Z
Лукман повідомив Аталанту про готовність перейти в Інтер
Football.ua
2025-07-16T21:21:36Z
Підтримуємо чемпіона: улюблені страви Олександра Усика – легко приготувати до бою
24tv
2025-07-16T21:06:10Z
Збірна Італії стала першою півфіналісткою жіночого Євро-2025 з футболу
УкраинФорм
2025-07-16T21:00:25Z
Манчестер Юнайтед може втрутитися у боротьбу Ліверпуля та Ньюкасла за Екітіке
Football.ua
2025-07-16T20:54:44Z
Олександр Усик назвав причини, через які він хоче завершити кар'єру боксера
24tv
2025-07-16T20:30:47Z
Розкішна модель, яка народила нащадка Дюбуа: що відомо про прихований роман суперника Усика
24tv
2025-07-16T20:27:11Z
Динамо Київ — Осієк 0:1 Відео гола та огляд товариського матчу
Football.ua
2025-07-16T20:24:54Z
Усик і Дюбуа провели відкрите тренування перед реваншем
ZN UA
2025-07-16T20:09:58Z
Фірма з евакуації авто зловживала становищем, вимагаючи до 15 тисяч доларів за повернення машин
Топ Жир
2025-07-17T01:18:50Z
Subaru встановлює додаткову плату у 7000 доларів за нову гібридну версію Crosstrek
Топ Жир
2025-07-17T00:48:49Z
Штурмують ринок в Україні: експерти назвали ТОП-5 найнадійніших китайських авто
GlavRed
2025-07-17T00:27:34Z
“Екологічний” завод GM вироблятиме не лише електромобілі, а й великі бензинові авто
Топ Жир
2025-07-17T00:03:56Z
Найпопулярніша модель Mitsubishi перейде на гібридну версію до 2026 року
Топ Жир
2025-07-16T23:18:22Z
Унікальний Mazda RX-7 з фільму “Токійський дрифт” від Veilside був проданий за мільйон
Топ Жир
2025-07-16T23:03:24Z
Volvo почне виробляти позашляховики у США, щоб уникнути митних зборів Трампа
Топ Жир
2025-07-16T22:03:53Z
Порше ніколи не були дешевими, але тепер їх ціни значно зросли
Топ Жир
2025-07-16T20:33:39Z
Цей Pagani Utopia вже має заводські подряпини
Топ Жир
2025-07-16T20:18:59Z
Торік викиди вуглецю технологічного гіганта Amazon зросли вперше за три роки - Bloomberg
InternetUA
2025-07-17T01:01:17Z
Fallout 5 отримав офіційне "зелене світло"
InternetUA
2025-07-17T00:01:20Z
Вчені знайшли простий спосіб повернути радість та щастя
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T00:00:17Z
Популярна онлайн-платформа блокує акаунти українських підприємців: Федоров відреагував
InternetUA
2025-07-16T22:24:57Z
Світло, що краде ваш сон: як темрява впливає на його якість
Gazeta UA
2025-07-16T21:42:02Z
У ChatGPT сильно спростили створення картинок: тепер можна вибрати один із готових стилів
InternetUA
2025-07-16T21:34:22Z
Google оголосила дату презентації нових пристроїв Pixel
1News
2025-07-16T21:06:26Z
Мільярдери вірять, що ШІ здійснюватиме наукові відкриття: чому Apple не згодна
Фокус
2025-07-16T20:51:47Z
Samsung може зробити смартфони Galaxy із вбудованими магнітами: як це змінить зарядку
Фокус
2025-07-16T20:21:45Z