MY.UAНовини
Переговори з Путіним: що підписуватиме Зеленський і навіщо потрібен Трамп
Переговори з Путіним: що підписуватиме Зеленський і навіщо потрібен Трамп

Переговори з Путіним: що підписуватиме Зеленський і навіщо потрібен Трамп

Після тривалого періоду жорсткої позиції щодо переговорів із Росією президент Володимир Зеленський заявив про можливість діалогу з Володимиром Путіним — але лише за умови, що це стане єдиним шляхом до завершення війни. Фокус з'ясував, чи можлива зустріч двох президентів та які ризики вона несе для України.

У вівторок, 4 лютого президент України Володимир Зеленський дав інтерв'ю британському журналісту Пірсу Моргану, під час якого заявив про готовність сісти за стіл переговорів з президентом Росії Володимиром Путіним, якщо це буде необхідно для завершення війни. Він підкреслив, що такий крок можливий лише за умови, що це єдиний спосіб принести мир українським громадянам.

Варто зазначити, що позиція Зеленського щодо переговорів з Путіним зазнала певних змін. Протягом свого президентського терміну, включно з початком повномасштабної війни, Зеленський неодноразово висловлював готовність до прямих переговорів із Путіним і закликав його до діалогу. Проте восени 2022 року Путін перетнув останню "червону лінію", після якої переговори стали неможливими, – підписав договори про включення до складу Росії окупованих Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей України. У відповідь на це президент Володимир Зеленський заявив, що Україна залишається відкритою до переговорів із Росією, але лише на справедливих умовах і вже з іншим президентом – з Путіним домовитися неможливо. Це рішення було закріплене відповідним указом.

Переговори з Путіним: укази змінюються швидко

"Враховуючи ситуацію на полі бою, затримку допомоги, а також виснаження та психологічну втому від війни, якщо влада ухвалює подібне рішення про переговори, вона може відкликати або скасувати відповідний указ. Тим більше, якщо це рішення пов’язане з комунікацією з Вашингтоном і є її наслідком, то це буде свідченням налаштованості українського керівництва на мирне врегулювання", — каже Фокусу політолог Олег Постернак.

Тобто ухвалений указ в 2022 році про неможливість переговорів України з Путіним можна скасувати, проте якій саме формат цих домовленостей буде?

Перемовини можуть завершуватися меморандумами, комюніке, договорами чи спільними заявами. Який саме документ буде ухвалений за їх підсумками, наразі важко сказати. Такій документ підписують глави держав або уповноважені ними особи. У деяких випадках такий документ потребує ратифікації Верховною Радою України, в інших – залежно від його статусу – цього не потрібно.

"Однак я вважаю, що під час перемовин Росія може вимагати, щоб Україна ратифікувала певні домовленості через парламент. До цього потрібно бути готовим", — продовжує Постернак.

Будь-яка війна або військовий конфлікт завжди завершується переговорами. Історія не знає випадків, коли конфлікти завершувалися без переговорів у тому чи іншому форматі. Це може бути підписання акту капітуляції або інший формат домовленостей, але переговори завжди мали місце.

"Звісно, вони можуть проходити в різних форматах. Наприклад, коли був підписаний мирний договір між Північною та Південною Кореєю, сторони не підписували його безпосередньо, а це відбулося за посередництва ООН. Тобто формат переговорів може бути різним, але це вже другорядне питання. На мою думку, російсько-українська війна також, зрештою, завершиться великими глобальними переговорами", — каже Фокусу політолог Віктор Таран.

Глобальні переговори України і Росії: як це відбуватиметься

На думку Тарана, за столом переговорів не повинні сидіти лише Росія і Україна. Як показує досвід, "угоди з Росією не варті й паперу, на якому написані".

"Тому за столом має бути більше учасників, які підписуватимуть договір. Це однозначно США, Велика Британія, представники Європейського Союзу, а, ймовірно, й Китай. Китай, до речі, нещодавно оголосив про проведення конференції, на якій хоче обговорювати формулу завершення війни, мирні переговори. І це для нас вигідно, бо Росія значною мірою залежна від Китаю — як технологічно, так і стратегічно. Тому Китай може бути важливим гарантом подальших переговорів", — вважає політолог.

Саме такій формат, за словами експерта, дуже важливий, адже Україну цікавить не тимчасове перемир’я на пару місяців, а дійсно довгострокове рішення. І це можливе тільки тоді, коли буде багато учасників, які будуть готові про це говорити.

"Подібні формати вже існували в історії. Перша світова війна закінчувалася на такому форматі, коли багато країн приймали участь у мирних угодах. Також це можна порівняти з Віденським конгресом після Наполеонівських війн або з мирними угодами після Другої світової війни. Це абсолютно нормальний підхід.

Чим більша платформа, тим краще. Це як фізика: чим більша площа, тим надійніше опора. Тому, чим більше учасників у цьому процесі, тим більша ймовірність надійності цієї конструкції. Ми, як ніхто, зацікавлені, щоб це була історія на довгий термін, бо Україні потрібен мир", — продовжує Таран.

Олег Постернак припускає ще один сценарій: відбувається зустріч на рівні Путіна і Трампа, або мирна конференція за участі Путіна, Трампа та Зеленського. Далі домовляються про припинення вогню. Це припинення забезпечується рішенням головнокомандувачів. Наприклад, Сирський, Герасимов фіксують припинення вогню.

Після цього, якщо Росія вимагатиме від США сприяти проведенню виборів в Україні, Росія гарантує припинення ракетних атак, зупинення бойових дій. В Україні призупиняється воєнний стан, і країна переходить до виборчого процесу. Українці обирають новий парламент та президента. І лише після цього підписується мирний договір або інший документ, що підтверджує відсутність стану війни між державами.

Кому потрібні перемовини Зеленського і Путіна

Володимир Зеленський не просто так в інтерв'ю Пірсу Моргану підкреслив, що готовий до переговорів з Путіним "якщо це буде необхідно для завершення війни", тобто це можливо якщо інших варіантів не залишиться, вважає політолог Володимир Фесенко.

"Судячи з заяв, які є як з боку Зеленського, так і з боку Путіна, ні Путін, ні Зеленський не хочуть зустрічатися і вести переговори між собою. Питання: кому тоді потрібні ці переговори? Трампу. Я думаю, що всі ці заяви, хоча й не прямо, але опосередковано є відповіддю Трампу. Моє відчуття — Трампу потрібна красива картинка. Красива картинка, де він стоїть на чолі столу, поруч із Путіним і Зеленським, і він їм дає настанову: "Все, припиніть війну". Але так воно не спрацює. Моя особиста думка — не бачу жодного сенсу в такій зустрічі", — каже Фокусу Фесенко.

На думку політолога, враховуючи що і Зеленський і Путін вважають один одного ворогами, про що говорив і сам український лідер, це завадить "нормально домовитись".

"З функціональної точки зору, з точки зору дипломатичної логіки, сенс зустрічі на вищому рівні є лише в тому випадку, якщо обидві сторони спочатку, під модерацією США, узгодять конкретну мирну угоду. Домовляться про умови завершення війни, наприклад, про припинення вогню, обмін полоненими та інші питання. З іншими питаннями домовитись буде або дуже складно, або неможливо. Наприклад, питання статусу окупованих територій. Але припустимо, що в ідеальному сценарії вони домовились. Тоді можна було б підписати угоду під головуванням Трампа, і після цього він може претендувати на Нобелівську премію миру. Ось для чого це потрібно Трампу, а не Путіну і Зеленському", — продовжує Фесенко.

Але, навіть у ідеальному сценарії двом президентам є сенс підписувати тільки офіційний мирний договір. За словами політолога, підписання угоди про припинення вогню не потребує підписів президентів. Історичний і міжнародний досвід показує, що таку угоду можуть підписати військові, як це було після Корейської війни або після Першої та Другої світових воєн. Це зазвичай підписують військові. А потім уже президенти підписуються інші угоди, як, наприклад, Версальський мирний договір.

Чому підписання договорів не вигідно ані Зеленському, ані Путіну

Якщо мирна угода буде компромісна, як неодноразово казав Трамп, з поступками з обох боків, її будуть критикувати в обидвох країнах, особливо в Україні.

"У нас точно критикуватимуть будь-яку угоду з Росією, навіть якщо там буде мінімум поступок, все одно буде критика, як це було з Мінськими угодами. Та й у Росії теж будуть критики. Там буде купа людей, які почнуть верещати: "Чому Україна залишилася, а Зеленський підписав шось, якщо його Путін не визнає" і подібна маячня. Тому краще, щоб підписали інші люди. Як, наприклад, було з Мінськими угодами, коли їх підписував не діючий президент, а колишній. Це робилось спеціально, щоб не брати на себе політичну відповідальність за угоду, яка викликала неоднозначне сприйняття в Україні. Зараз ситуація схожа. Тому, насправді, Путіну і Зеленському не вигідно зустрічатися і щось підписувати", — говорить Фесенко.

Натомість, на думку політолога, Україні краще підписати тільки угоди про припинення вогню, щоб не брати на себе додаткових політичних зобов'язань. Але знов таки, це можуть зробити військові. Якщо річ піде про мирну угоду, то лише після припинення вогню.

"Зустріч між Путіним і Зеленським можлива тільки під егідою Трампа. І навіть така зустріч не гарантує успіху. Лише якщо домовляться про компромісний варіант, тоді буде сенс у такій зустрічі. Але просто зустріч, щоб подивитися один на одного і сказати кілька слів для преси, не задовольнить навіть Трампа. Він — шоумен на посту президента. Трамп хоче шоу, де він буде головним, а Зеленський і Путін будуть актори, які грають роль навколо нього. Він — головний миротворець. Ось в чому сенс цієї зустрічі, і іншого сенсу я не бачу", — резюмує Фесенко.

Нагадаємо, Володимир Зеленський в інтерв’ю Пірсу Моргану сказав, що Україна не може повернути втрачені території у нинішніх умовах. Фокус запитав у військових, коли на їхню думку настануть певні умови для повернення кордонів 1991 року.

Також Фокус розбирав, чим обернеться угода обміну рідкоземельних українських металів на допомогу з боку США.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Google змінила дату випуску Pixel 9a після невдалого старту
InternetUA
2025-03-31T00:01:53Z
Монументальні поховання знайшли в Індії
Gazeta UA
2025-03-30T22:39:06Z
Найрозумнішій ШІ Google Gemini 2.5 Pro раптово став безплатним для всіх
ITC
2025-03-30T21:10:25Z
Німецький стартап здійснив тестовий запуск ракети-носія з Норвегії
iPress
2025-03-30T20:37:54Z
Зірка OnlyFans заявила, що працює значно більше за офісних працівників: у мережі висміяли її
24tv
2025-03-30T20:18:38Z
Залежність, що в'їлася в підсвідомість: чому користувачі смартфонів стають розсіяними
InternetUA
2025-03-30T20:13:02Z
Акули заговорили: вчені вперше зафіксували моторошні звуки, які відтворюють хижаки
Фокус
2025-03-30T20:00:37Z
Перетворив дихання на зброю: як васабі виробив свій унікальний механізм захисту
Фокус
2025-03-30T19:12:52Z
Чому ми так часто перевіряємо телефон?
360ua.news
2025-03-30T19:12:48Z
Без хлору і за лічені секунди: як ефективно знищити цвіль у ванній
GlavRed
2025-03-31T00:03:49Z
Чистота без хімії: як лимони рятують від накипу в чайнику
Gazeta UA
2025-03-31T00:00:13Z
Свіжість та легкість: бутерброди з фетою та помідорами – ви наче опинитесь на березі моря
24tv
2025-03-30T20:57:45Z
Секрет, який змінює усе: чому через лавровий лист страва гірчить і як цього уникнути
24tv
2025-03-30T18:24:33Z
Для чого крейду класти у холодильник: цей трюк знають одиниці
Gazeta UA
2025-03-30T18:18:49Z
Нагетси без олії — це реально: як приготувати їх хрусткими та соковитими
Telegraf
2025-03-30T18:03:43Z
Урожай картоплі стане більшим, якщо посадити її поруч з однією рослиною
GlavRed
2025-03-30T17:27:54Z
Гороскоп на тиждень з 31 березня по 6 квітня: Риб обсиплять ласкою, Дівам - успіх
GlavRed
2025-03-30T17:27:07Z
Букет нарцисів буде стояти у вазі тижнями: простий лайфхак
24tv
2025-03-30T17:27:02Z
У Харкові пролунав вибух, безпілотник влучив на межі двох районів міста - Терехов
ZN UA
2025-03-30T23:31:15Z
У Мурманську невідомий кілька годин стріляв по росіянах: чи вдалося його знешкодити
Telegraf
2025-03-30T22:18:54Z
У Мурманську невідомий відкрив стрільбу по людям
ГЛАВКОМ NET
2025-03-30T22:15:49Z
Стріляв по машинах і вікнах, поранив росіян: у Мурманську ліквідували стрільця
24tv
2025-03-30T21:30:08Z
На Херсонщині загинув працівник Укрпошти Єгор Істранов після атаки російського дрона
Antikor
2025-03-30T21:18:17Z
У Мурманську ліквідували стрілка, який відкрив вогонь із даху багатоповерхівки, - росЗМІ
Antikor
2025-03-30T21:12:17Z
У лісі поблизу Луцька чоловік підстрелив єгеря та вбив його дружину
Украина Криминальная
2025-03-30T21:09:01Z
У столиці побили ветерана через прохання вимкнути російську музику
VGorode
2025-03-30T21:06:31Z
У Запорізькій області пролунали вибухи – ОВА
Факти ICTV
2025-03-30T20:24:08Z
Українка підкорила Гран-Прі з художньої гімнастики та стала абсолютною чемпіонкою
Украина Криминальная
2025-03-30T22:45:03Z
Наполі втримав перемогу в матчі проти Мілана
Football.ua
2025-03-30T21:39:14Z
Севілья вперше з 2018 року поступилася Бетісу в Ла Лізі
Football.ua
2025-03-30T21:10:51Z
Яремчук відзначився голом на першій хвилині матчу проти Панатінаїкоса
Football.ua
2025-03-30T20:58:12Z
Манчестер Сіті встановив рекорд Кубка Англії
Football.ua
2025-03-30T20:42:34Z
Дубль Яремчука допоміг Олімпіакосу розібратися з Панатінаїкосом
Football.ua
2025-03-30T20:10:33Z
Гаряча ексдівчина Вінісіуса: як виглядає кохана зіркового новачка українського клубу
24tv
2025-03-30T20:06:59Z
Колос досягнув позначки в 50 перемог у матчах УПЛ
Football.ua
2025-03-30T19:55:08Z
Усик опублікував зворушливі кадри з молодшим сином: милі фото
24tv
2025-03-30T19:54:29Z
Чому провалився український контрнаступ та до чого тут Сирський: розслідування NYT
Украина Криминальная
2025-03-30T23:33:23Z
Росія просунулася на Торецькому та Покровському напрямках: звіт та карти ISW 30 березня
24tv
2025-03-30T23:03:18Z
Одразу біля трьох населених пунктів: ЗС РФ мали успіхи на Донеччині, — DeepState
Фокус
2025-03-30T22:36:24Z
У Києві з 1 квітня скорочують кількіть "швидкісних" зон
ZN UA
2025-03-30T22:30:05Z
Карта бойових дій в Україні станом на 31 березня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-03-30T21:30:07Z
На Київщині обмежать рух транспорту: коли і чому
Telegraf
2025-03-30T21:09:18Z
Зеленський відзначив рятувальників ДСНС, які працювали на Харківщині, Дніпропетровщині та Сумщині
Antikor
2025-03-30T20:58:49Z
У столиці та в низці областей було оголошено повітряну тривогу
Antikor
2025-03-30T20:52:47Z
Партизани спалили базу росіян у Маріуполі: "наводку" випадково зробили кавказькі блогери
24tv
2025-03-30T20:45:26Z
42-річна зірка "Оповіді служниці" вперше стала мамою
GlavRed
2025-03-30T23:27:13Z
Зірка "Довбуша" зізнався, чи готовий служити та чому зараз не на фронті
GlavRed
2025-03-30T22:27:56Z
Донька Олени Кравець розкрила, чи повернеться артистка в Студію Квартал-95
GlavRed
2025-03-30T21:27:52Z
Бред Пітт і Девід Фінчер знову разом, фільм буде продовженням, але не стрічки режисера, — чутки
ITC
2025-03-30T21:10:38Z
Біллі Айліш потрапила в скандал через відео під російську пісню "Гламур"
Antikor
2025-03-30T20:24:51Z
"Господи, допоможи": Настя Приходько показала рідкісне фото доньки-підлітка
GlavRed
2025-03-30T19:27:08Z
Рожевий одяг – для дівчат: відкиньте цей стереотип, чоловіки носили його першими
24tv
2025-03-30T19:06:56Z
Помер зірка серіалу «Ті, що співають у терні» Річард Чемберлен
Antikor
2025-03-30T18:37:40Z
Повернуть віру в кохання: 4 романтичні фільми з щасливим фіналом
24tv
2025-03-30T18:30:52Z
Російський вербувальник намагався зробити своїм "агентом" одеського школяра, скріни переписки
Gazeta UA
2025-03-30T23:57:21Z
Уряд розробляє програму для запобігання міграції після війни
ZN UA
2025-03-30T23:40:37Z
Вивезення кішки за кордон: чи потрібна довіреність від власника
ZN UA
2025-03-30T22:24:06Z
Придатність до військової служби визначатимуть за анонімними даними – Міноборони
ZN UA
2025-03-30T21:55:07Z
Ректор одного з львівських вишів отримав понад 2 мільйони стипендії
24tv
2025-03-30T21:18:15Z
Турецькі розробники представили інноваційне програмне забезпечення SDDS для управління зброєю на бойових кораблях
InternetUA
2025-03-30T21:13:15Z
Telegram-канал «Джокер» заблокували після публікації особистих даних бізнесмена
ZN UA
2025-03-30T20:52:37Z
ВМС відреагують на порушення Росією умов мирного договору – Плетенчук
Факти ICTV
2025-03-30T20:52:11Z
САУ "Богдана" отримала нову модифікацію з балістичним радаром для точніших уражень
Antikor
2025-03-30T20:15:11Z
Знову отримав можливість ходити: чоловіка поставили на ноги унікальні "зламані" клітини
Фокус
2025-03-30T18:36:12Z
Сире яйце провокує появу смертельної хвороби. Про яку йдеться
Gazeta UA
2025-03-30T17:03:08Z
Тридцять років шукали ідеальну дієту: вчені розповіли, як харчуватися, щоб жити довше
Фокус
2025-03-30T16:51:11Z
Чи може пенсіонер оформити інвалідність у 2025 році
24tv
2025-03-30T16:21:32Z
Учені знайшли причину високого тиску: джерелом виявилася бутильована вода
Фокус
2025-03-30T16:21:17Z
"Сенсаційна правда" про вакцини: розбираємо маніпуляції Голубовської
24tv
2025-03-30T16:12:31Z
Наслідки відчуваються довго: вчені дізналися скільки вагітні відновлюються після пологів
Фокус
2025-03-30T15:15:11Z
Як тіло попереджає про хвороби
360ua.news
2025-03-30T15:03:01Z
Ботокс: краса чи ризик? Що потрібно знати про процедуру
ГЛАВКОМ NET
2025-03-30T14:12:44Z
Комунальні послуги: скільки треба платити за газ, опалення та світло з 1 квітня
ZN UA
2025-03-31T00:12:28Z
IBM звільняє працівників у США, але розширює штат в Індії
InternetUA
2025-03-30T23:04:04Z
Скорочення постачань через трубопровід "Дружба": чи зможу ЄС відмовитись від російської нафти
24tv
2025-03-30T21:15:12Z
Як Крим намагається вийти на міжнародний ринок після анексії: санкції та обмеження зовнішніх відносин
Antikor
2025-03-30T20:36:11Z
Подорожчання продуктів в Одесі: що найсильніше зросло в ціні в березні
Политека
2025-03-30T19:01:01Z
Вартість опалення та електроенергії в Одесі: як зростуть тарифи після 1 квітня 2025 року
Политека
2025-03-30T18:30:21Z
В застосунку Укрзалізниці стали доступні пільгові квитки для студентів
УкраинФорм
2025-03-30T18:03:42Z
Китай, Японія та Південна Корея повернулися до обговорення створення зони вільної торгівлі
ZN UA
2025-03-30T16:21:19Z
Навіть змінити ПІН-код – за гроші: Ощадбанк приголомшив новими комісіями
Знай
2025-03-30T16:06:53Z
Лише 10 екземплярів цієї моделі Chevillac 1957 року було виготовлено
Топ Жир
2025-03-30T23:30:14Z
Він Мріяв про Новий BMW 7-Series, Тож Він Створив Його з 15-річного Седана
Топ Жир
2025-03-30T21:45:20Z
Subaru попереджає про підвищення цін через мита, які ви точно не заплатите
Топ Жир
2025-03-30T20:15:12Z
Може гнати 290 км/год: у мережі опублікували кадри найшвидшої амфібії у світі
Знай
2025-03-30T19:51:47Z
Ремарка була продана з прибутком у $35К: хтось швидко заробив на новому Nissan GT-R T-Spec
Топ Жир
2025-03-30T18:45:42Z
Ретро-таксі: центром Дніпра їздить авто, якому майже 130 років
ГЛАВКОМ NET
2025-03-30T18:21:39Z
Позашляховик Dartz Prombron Black Stallion виставили на аукціон
360ua.news
2025-03-30T18:03:11Z
Що може піти не так, якщо забути про ручник? Авто вирушило в морську подорож
360ua.news
2025-03-30T17:06:59Z
Ексклюзив: Нова концепція Nissan Xterra для виставки SEMA
Топ Жир
2025-03-30T16:45:15Z
У Сі Цзіньпіна досі велика травма щодо цього: яка роль України в планах Китаю
24tv
2025-03-31T00:15:12Z
"Ми не належимо нікому": прем'єр Гренландії жорстко відповів на зазіхання Трампа
Telegraf
2025-03-31T00:12:33Z
"Є хороші результати": Зеленський розповів, що українські дрони для протидії атакам вже працюють у небі
Фокус
2025-03-31T00:12:09Z
Україна спростувала інформацію NYT про потоплення крейсера "Москва"
Хвиля
2025-03-31T00:03:55Z
Терпіння добігає кінця: президент Фінляндії оцінив ставлення Трампа до Росії
24tv
2025-03-31T00:03:07Z
Трамп не виключив можливості балотуватися на третій термін
УкраинФорм
2025-03-30T23:57:37Z
Трамп та Стармер обговорили ситуацію в Україні: про що вдалося домовитися
Telegraf
2025-03-30T23:57:36Z
Домовилися "тиснути" на Путіна далі: Трамп та Стармер провели телефонну розмову
Фокус
2025-03-30T23:33:41Z
Стубб запропонував призначити спецпосланця ЄС та описав етапи для введення військ в Україну
Хвиля
2025-03-30T23:06:55Z