MY.UAНовини
Переговори з Путіним: що підписуватиме Зеленський і навіщо потрібен Трамп
Переговори з Путіним: що підписуватиме Зеленський і навіщо потрібен Трамп

Переговори з Путіним: що підписуватиме Зеленський і навіщо потрібен Трамп

Після тривалого періоду жорсткої позиції щодо переговорів із Росією президент Володимир Зеленський заявив про можливість діалогу з Володимиром Путіним — але лише за умови, що це стане єдиним шляхом до завершення війни. Фокус з'ясував, чи можлива зустріч двох президентів та які ризики вона несе для України.

У вівторок, 4 лютого президент України Володимир Зеленський дав інтерв'ю британському журналісту Пірсу Моргану, під час якого заявив про готовність сісти за стіл переговорів з президентом Росії Володимиром Путіним, якщо це буде необхідно для завершення війни. Він підкреслив, що такий крок можливий лише за умови, що це єдиний спосіб принести мир українським громадянам.

Варто зазначити, що позиція Зеленського щодо переговорів з Путіним зазнала певних змін. Протягом свого президентського терміну, включно з початком повномасштабної війни, Зеленський неодноразово висловлював готовність до прямих переговорів із Путіним і закликав його до діалогу. Проте восени 2022 року Путін перетнув останню "червону лінію", після якої переговори стали неможливими, – підписав договори про включення до складу Росії окупованих Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей України. У відповідь на це президент Володимир Зеленський заявив, що Україна залишається відкритою до переговорів із Росією, але лише на справедливих умовах і вже з іншим президентом – з Путіним домовитися неможливо. Це рішення було закріплене відповідним указом.

Переговори з Путіним: укази змінюються швидко

"Враховуючи ситуацію на полі бою, затримку допомоги, а також виснаження та психологічну втому від війни, якщо влада ухвалює подібне рішення про переговори, вона може відкликати або скасувати відповідний указ. Тим більше, якщо це рішення пов’язане з комунікацією з Вашингтоном і є її наслідком, то це буде свідченням налаштованості українського керівництва на мирне врегулювання", — каже Фокусу політолог Олег Постернак.

Тобто ухвалений указ в 2022 році про неможливість переговорів України з Путіним можна скасувати, проте якій саме формат цих домовленостей буде?

Перемовини можуть завершуватися меморандумами, комюніке, договорами чи спільними заявами. Який саме документ буде ухвалений за їх підсумками, наразі важко сказати. Такій документ підписують глави держав або уповноважені ними особи. У деяких випадках такий документ потребує ратифікації Верховною Радою України, в інших – залежно від його статусу – цього не потрібно.

"Однак я вважаю, що під час перемовин Росія може вимагати, щоб Україна ратифікувала певні домовленості через парламент. До цього потрібно бути готовим", — продовжує Постернак.

Будь-яка війна або військовий конфлікт завжди завершується переговорами. Історія не знає випадків, коли конфлікти завершувалися без переговорів у тому чи іншому форматі. Це може бути підписання акту капітуляції або інший формат домовленостей, але переговори завжди мали місце.

"Звісно, вони можуть проходити в різних форматах. Наприклад, коли був підписаний мирний договір між Північною та Південною Кореєю, сторони не підписували його безпосередньо, а це відбулося за посередництва ООН. Тобто формат переговорів може бути різним, але це вже другорядне питання. На мою думку, російсько-українська війна також, зрештою, завершиться великими глобальними переговорами", — каже Фокусу політолог Віктор Таран.

Глобальні переговори України і Росії: як це відбуватиметься

На думку Тарана, за столом переговорів не повинні сидіти лише Росія і Україна. Як показує досвід, "угоди з Росією не варті й паперу, на якому написані".

"Тому за столом має бути більше учасників, які підписуватимуть договір. Це однозначно США, Велика Британія, представники Європейського Союзу, а, ймовірно, й Китай. Китай, до речі, нещодавно оголосив про проведення конференції, на якій хоче обговорювати формулу завершення війни, мирні переговори. І це для нас вигідно, бо Росія значною мірою залежна від Китаю — як технологічно, так і стратегічно. Тому Китай може бути важливим гарантом подальших переговорів", — вважає політолог.

Саме такій формат, за словами експерта, дуже важливий, адже Україну цікавить не тимчасове перемир’я на пару місяців, а дійсно довгострокове рішення. І це можливе тільки тоді, коли буде багато учасників, які будуть готові про це говорити.

"Подібні формати вже існували в історії. Перша світова війна закінчувалася на такому форматі, коли багато країн приймали участь у мирних угодах. Також це можна порівняти з Віденським конгресом після Наполеонівських війн або з мирними угодами після Другої світової війни. Це абсолютно нормальний підхід.

Чим більша платформа, тим краще. Це як фізика: чим більша площа, тим надійніше опора. Тому, чим більше учасників у цьому процесі, тим більша ймовірність надійності цієї конструкції. Ми, як ніхто, зацікавлені, щоб це була історія на довгий термін, бо Україні потрібен мир", — продовжує Таран.

Олег Постернак припускає ще один сценарій: відбувається зустріч на рівні Путіна і Трампа, або мирна конференція за участі Путіна, Трампа та Зеленського. Далі домовляються про припинення вогню. Це припинення забезпечується рішенням головнокомандувачів. Наприклад, Сирський, Герасимов фіксують припинення вогню.

Після цього, якщо Росія вимагатиме від США сприяти проведенню виборів в Україні, Росія гарантує припинення ракетних атак, зупинення бойових дій. В Україні призупиняється воєнний стан, і країна переходить до виборчого процесу. Українці обирають новий парламент та президента. І лише після цього підписується мирний договір або інший документ, що підтверджує відсутність стану війни між державами.

Кому потрібні перемовини Зеленського і Путіна

Володимир Зеленський не просто так в інтерв'ю Пірсу Моргану підкреслив, що готовий до переговорів з Путіним "якщо це буде необхідно для завершення війни", тобто це можливо якщо інших варіантів не залишиться, вважає політолог Володимир Фесенко.

"Судячи з заяв, які є як з боку Зеленського, так і з боку Путіна, ні Путін, ні Зеленський не хочуть зустрічатися і вести переговори між собою. Питання: кому тоді потрібні ці переговори? Трампу. Я думаю, що всі ці заяви, хоча й не прямо, але опосередковано є відповіддю Трампу. Моє відчуття — Трампу потрібна красива картинка. Красива картинка, де він стоїть на чолі столу, поруч із Путіним і Зеленським, і він їм дає настанову: "Все, припиніть війну". Але так воно не спрацює. Моя особиста думка — не бачу жодного сенсу в такій зустрічі", — каже Фокусу Фесенко.

На думку політолога, враховуючи що і Зеленський і Путін вважають один одного ворогами, про що говорив і сам український лідер, це завадить "нормально домовитись".

"З функціональної точки зору, з точки зору дипломатичної логіки, сенс зустрічі на вищому рівні є лише в тому випадку, якщо обидві сторони спочатку, під модерацією США, узгодять конкретну мирну угоду. Домовляться про умови завершення війни, наприклад, про припинення вогню, обмін полоненими та інші питання. З іншими питаннями домовитись буде або дуже складно, або неможливо. Наприклад, питання статусу окупованих територій. Але припустимо, що в ідеальному сценарії вони домовились. Тоді можна було б підписати угоду під головуванням Трампа, і після цього він може претендувати на Нобелівську премію миру. Ось для чого це потрібно Трампу, а не Путіну і Зеленському", — продовжує Фесенко.

Але, навіть у ідеальному сценарії двом президентам є сенс підписувати тільки офіційний мирний договір. За словами політолога, підписання угоди про припинення вогню не потребує підписів президентів. Історичний і міжнародний досвід показує, що таку угоду можуть підписати військові, як це було після Корейської війни або після Першої та Другої світових воєн. Це зазвичай підписують військові. А потім уже президенти підписуються інші угоди, як, наприклад, Версальський мирний договір.

Чому підписання договорів не вигідно ані Зеленському, ані Путіну

Якщо мирна угода буде компромісна, як неодноразово казав Трамп, з поступками з обох боків, її будуть критикувати в обидвох країнах, особливо в Україні.

"У нас точно критикуватимуть будь-яку угоду з Росією, навіть якщо там буде мінімум поступок, все одно буде критика, як це було з Мінськими угодами. Та й у Росії теж будуть критики. Там буде купа людей, які почнуть верещати: "Чому Україна залишилася, а Зеленський підписав шось, якщо його Путін не визнає" і подібна маячня. Тому краще, щоб підписали інші люди. Як, наприклад, було з Мінськими угодами, коли їх підписував не діючий президент, а колишній. Це робилось спеціально, щоб не брати на себе політичну відповідальність за угоду, яка викликала неоднозначне сприйняття в Україні. Зараз ситуація схожа. Тому, насправді, Путіну і Зеленському не вигідно зустрічатися і щось підписувати", — говорить Фесенко.

Натомість, на думку політолога, Україні краще підписати тільки угоди про припинення вогню, щоб не брати на себе додаткових політичних зобов'язань. Але знов таки, це можуть зробити військові. Якщо річ піде про мирну угоду, то лише після припинення вогню.

"Зустріч між Путіним і Зеленським можлива тільки під егідою Трампа. І навіть така зустріч не гарантує успіху. Лише якщо домовляться про компромісний варіант, тоді буде сенс у такій зустрічі. Але просто зустріч, щоб подивитися один на одного і сказати кілька слів для преси, не задовольнить навіть Трампа. Він — шоумен на посту президента. Трамп хоче шоу, де він буде головним, а Зеленський і Путін будуть актори, які грають роль навколо нього. Він — головний миротворець. Ось в чому сенс цієї зустрічі, і іншого сенсу я не бачу", — резюмує Фесенко.

Нагадаємо, Володимир Зеленський в інтерв’ю Пірсу Моргану сказав, що Україна не може повернути втрачені території у нинішніх умовах. Фокус запитав у військових, коли на їхню думку настануть певні умови для повернення кордонів 1991 року.

Також Фокус розбирав, чим обернеться угода обміну рідкоземельних українських металів на допомогу з боку США.

Джерело матеріала
Згадувані персони
Зеленський у Празі розпочав переговори з прем’єром Фіалою
УкраинФорм
Росія проводить пропагандистські акції до 9 травня у десяти країнах - ЦПД
УкраинФорм
Cпікер Сейму Литви хоче виключити лідера ультраправих з делегації в ПА НАТО
Европейская правда
Жорстоко розстріляли і поїхали: у РФ почали нападати на правоохоронців
GlavRed
"Путін хоче похизуватись танками на параді": гучні заяви Зеленського в Чехії
GlavRed
Прем’єрів Польщі та Нідерландів атакували димовою шашкою, коли ті виступали на сцені - відео
Лига
Як влаштовано ППО навколо путінського лігва і чи зможуть українські дрони долетіти до столиці Росії
Telegraf
Спадкоємець Путіна: кого і коли володар Кремля бачить наступним президентом Росії
Фокус
США не дали Україні перемогти Росію у 2022 році: названо причину
Vlasti
Найкращий турецький серіал, який обожнювали глядачі по всьому світу: про що сюжет
24tv
Тарас Цимбалюк відповів, чому вирішив взяти участь у "Холостяку"
Gazeta UA
Акторка Біблів розповіла, як змінилися гонорари після початку великої війни
ГЛАВКОМ NET
Від політичних суперечок до фальсифікацій: 10 гучних скандалів, що ставалися на Євробаченні
24tv
Ідеальна стрижка для тих, хто хоче коротке волосся: її носять супермоделі
24tv
Після розставання з Тереном: Інна Бєлєнь підтвердила новий роман
GlavRed
Донька Олени Кравець розповіла про стосунки з мамою: "У нас завжди була дистанція"
24tv
Учасники гурту Ziferblat провели першу репетицію на головній сцені «Євробачення-2025»
Детектор М
Як зробити цей світ кращим: високорейтинговий фільм із цікавим сюжетом для усієї родини
24tv
Українські воїни під оплески крокували на параді в Лондоні
1News
Папамобіль Франциска перероблять у медпункт і відправлять у Сектор Гази
УкраинФорм
Міноборони тестує нові відстрочки у Резерв+: які послуги додали в застосунок
24tv
Міноборони вперше долучилось до розробки Науково-технічної стратегії НАТО
УкраинФорм
Сухопутні війська впроваджують Систему управління транспортом
УкраинФорм
Речник Київської МВА пригрозив "розбити ї**ло" журналісту через статтю про його батька з ТЦК
24tv
Пенсія за вислугу років: чи продовжать її виплачувати після мобілізації
24tv
Підтримка агробізнесом мобілізованих працівників набула системного характеру
AgroPortal
Захід надасть Україні нові системи Patriot: коли вони надійдуть та від якої країни, — Reuters
Фокус
В Україні значно зросла кількість мільйонерів: дані Податкової
ГЛАВКОМ NET
Раніше їх крали з потягів, а тепер ці підстаканники продають за чималі гроші
Telegraf
Майбутнє в української металургії є, якщо... Експерт назвав умови для розвитку
Telegraf
«Люди біднішають, і це – факт». Гетманцев помітив, що Кабмін не збирається реагувати
ГЛАВКОМ NET
Скільки коштує молода картопля в київських супермаркетах: огляд цін
ГЛАВКОМ NET
Стартують від 35 гривень за літр: АЗС показали ситуацію із цінами на бензин, дизель та автогаз на Київщині
Хвиля
Українські молочарі закликали Євросоюз продовжити торговельний безвіз
AgroPortal
Зеленський привітав Чехію з досягненням енергетичної незалежності від Росії
УкраинФорм
Українська біотехнологічна компанія BTU отримала міжнародне визнання в рейтингу AgriBusiness Global 2025 Visionary Leaders
Agravery
Відважний доброволець: змії вкусили чоловіка 200 разів, щоб учені створили протиотруту
Факти ICTV
Рупор стресу: одна несподівана ознака "кричить" про велику проблему
GlavRed
Дослідження насіння дозволяє попередньо захистити рослини від хвороб
AgroPortal
Вже й не так корисно: чому не можна заливати мед кип'ятком
24tv
День народження United24: за три роки зібрано понад 3 млрд грн на підтримку медицини
Факти ICTV
Не лише видаляє, а й захищає: як легко позбутися цвілі у квартирі
24tv
Неочевидне про нігті: 10 маловідомих фактів, які змінять ваше уявлення про них
Gazeta UA
"Не сумуй, посміхнись": що таке токсична позитивність та як їй протистояти
24tv
З крові чоловіка, який пережив 200 укусів змій, створили потужну протиотруту
24tv
У ДТП на Полтавщині загинули поліцейський і військовий Полтавського ТЦК
24tv
Чоловік заснув за кермом та врізався в дерево: під Києвом сталася серйозна ДТП
Telegraf
На Херсонщині внаслідок атак Росії постраждали 10 людей, серед них – поліцейські і комунальники
24tv
Зловмисники вимагали гроші за неіснуючі борги
Украина Криминальная
В лобовому зіткненні авто на Житомирщині загинули двоє людей, ще двоє – травмовані
Украина Криминальная
У Махачкалі невідомі розстріляли патрульних та вкрали їхнє авто
ГЛАВКОМ NET
У Чернігові водій автобуса стріляв у підлітка: поліція розслідує інцидент
24tv
У Києві затримано чоловіка, який збирав на могилах воїнів іграшки для своєї дитини
ГЛАВКОМ NET
На проспекті Степана Бандери авто «підрізало» мотоцикл, є постраждалий
ГЛАВКОМ NET
Ніколи не ламайте бузок: про наслідки ви навіть не здогадуєтеся
24tv
Котлета по-київськи: соковитий рецепт від Кацуріна
24tv
Хто зі знаків зодіаку у травні остаточно попрощається зі своїм минулим
24tv
Ці 4 кольори зроблять ваш дім дорожчим: варто використати їх в інтер'єрі
24tv
Копійчаний засіб подвоїть урожай: огірки в одну мить прискорять ріст
GlavRed
Як виростити соковиті та смачні домашні помідори - несподіваний лайфхак
GlavRed
Щоб було сучасно, красиво і затишно: як зробити квартиру з Pinterest
24tv
Топ-5 дивовижних місць на планеті, які варто побачити хоча б раз у житті
24tv
Є в кожному холодильнику: готуємо смачнезне морозиво всього з 2 інгредієнтів
24tv
Росіяни вбили ще шістьох цивільних на Донеччині, серед поранених - діти
УкраинФорм
Мешканців двох міст на Сумщині закликають терміново евакуюватися
УкраинФорм
СБУ затримала на Донеччині комбата, який «обклав даниною» виплати підлеглих
ГЛАВКОМ NET
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на 16.00 05.05.2025
Украина Криминальная
Астрологічний прогноз для всіх знаків на тиждень 5-11 травня
360ua.news
Останні новини з фронту: де українці відбивають атаки ворога
Gazeta UA
СБУ затримала агентку ФСБ, яку завербували у ТікТок: жінка шпигувала для ворога на Донеччині
Украина Криминальная
Ми нікому не потрібні, – російські військові бідкаються, що їм без відома продовжили контракти
24tv
В ОТУ «Луганськ» розповіли, де росіяни штурмують на торецькому напрямку
ZN UA
У США розпочали випуск перших середньотоннажних плагін-гібридів
AutoCentre
Експерти назвали умову, за якої ні в якому разі не варто вмикати кондиціонер автомобіля
24tv
Грандіозна презентація Нового Opel Grandland: автомобілі вже в Україні, вже в салонах дилерів!
AutoCentre
Новий електромобіль Jeep Compass показали на фото без камуфляжу
AutoGeek
Позачний Land Rover у стилі 60-х, але з технологіями майбутнього
Топ Жир
Випустять лише 52 екземпляри: Mercedes-AMG презентував спецверсію GT63
AutoCentre
Розкіш найвищого ґатунку: випущено ексклюзивний золотий Rolls-Royce
Фокус
Електричний кросовер Hyundai Elexio показали на офіційних фото
AutoGeek
Цей Rolls-Royce нагадує суміш мафіозного весілля з фабрикою карбонового волокна
Топ Жир
Харлан дебютувала як тренерка на Гран-прі з фехтування
24tv
Ван Леувен: У матчі з Металістом побачив ще більше проблем в українському футболі
Football.ua
"Його недооцінюють найбільше": легенда Ліверпуля високо оцінив рівень зірки збірної України
24tv
УАФ створила електронний реєстр для юних українських гравців, які перебувають за кордоном
ГЛАВКОМ NET
Ягупова з «Валенсією» вийшла у фінал чемпіонату Іспанії з баскетболу
ГЛАВКОМ NET
Світоліна повернулася до топ-15 рейтингу WTA
УкраинФорм
Гасперіні: Протягом сезону були неприємні ситуації – непризначені пенальті на нашу користь, сумнівні червоні картки
Football.ua
У НХЛ стався історичний камбек, який переписав історію ліги
24tv
Ексчемпіон світу назвав боксера, який заслужив битись з переможцем реваншу Усик – Дюбуа
24tv
Як швидко очистити фритюрницю: жир і бруд відлетять буквально на очах
GlavRed
Grok заговорив: Ілон Маск представив голосове спілкування з ШІ, але не для всіх
InternetUA
Apple вирішила змінити графік випуску iPhone: що стоїть за цим рішенням
InternetUA
Телескоп James Webb виявив найхолоднішу екзопланету в історії спостережень
24tv
Китай інтегрує нові технології в розробку бойових літаків
360ua.news
Новий iPhone вийде без акумулятора — що розробники винайшли замість цього
Фокус
Зловмисники лишають фішингові QR-коди у громадських місцях: кіберполіція застерігає від шахраїв
24tv
"Більше не в андерграунді": власник NaVi Кріппа розповів, що відбувається з кіберспортом в Україні
Telegraf
Позбавить від багатьох проблем: що потрібно зробити після оновлення Android на смартфоні
Фокус