Допомога по безробіттю: від чого залежить розмір виплати
Через війну, яку розпочала Росія, багато українців втратили роботу та отримали статус безробітних ставши на облік в центрах зайнятості. В такому випадку вони можуть отримати допомогу по безробіттю.
Видання «Фокус» розповіло, допомогу у якому розмірі вони можуть отримати у 2025 році.
Допомога із безробіття нараховується так:
- якщо особа має до трьох років страхового стажу, то їй виплачується допомога протягом 180 календарних днів;
- від 3 до 6 років — 210 календарних днів;
- від 6 до 12 років — 240 календарних днів;
- від 12 до 18 років — 270 календарних днів;
- від 18 до 24 років — 300 календарних днів;
- від 24 до 30 років — 330 календарних днів;
- понад 30 років — 360 календарних днів.
Враховуючи реальну ситуацію та співвідношення стажу та років, більшість осіб, які претендують на отримання допомоги з безробіття, можуть отримувати її протягом 300 днів у 2-річному періоді.
Виключенням є особи, які набули такий статус за два роки до виходу на пенсію, їм допомогу може бути виплачено протягом 720 календарних днів.
Також передбачено скорочені терміни — до 120 днів на отримання допомоги для певної категорії осіб, наприклад, внутрішньо переміщених осіб, у яких немає документів, що підтверджують страховий стаж.
Розмір допомоги залежить від стажу, і чим більший страховий стаж, тим більше у відсотковому значенні від заробітку отримує особа.
Наприклад, особа, у якої до трьох років стажу, має право на отримання 50% від середньої зарплати (доходу) особи, водночас особа, яка має понад 30 років, буде отримувати вже 80%.
Розмір виплати залежить від тривалості отримання допомоги з безробіття. Так, від 2022 року було внесено зміни і протягом половини, від визначеного терміну отримання допомоги, особа отримає 100% від суми виплати, а другу половину — тільки 50%.
«З позитивного — з жовтня 2024 року постанови Правління Фонду загальнообов‘язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття було підвищено мінімальні розміри допомог для більшості з категорій безробітних — до 3600 грн. Таким чином, можна зробити висновок, що внесені зміни у законодавство більш менш сприяли дотриманню балансу інтересів населення та у той же час доцільному використанню бюджетних коштів», — додала юристка адвокатського бюро «Івана Хомича» Олена Воронкова.
Бувають випадки, коли працівнику доводиться працювати у надурочний час. Нагадаємо, як має оплачуватися така робота.