Російський СПГ не фінансує війну, але його поставки мають ще гірші наслідки – експерт
Постачання російського скрапленого природного газу до Європи не суттєво впливає на наповнення російського «бюджету війни», однак підсаджує країни Євросоюзу на нову «голку залежності» від Росії, пише у матеріалі «Трамп тисне, Європа вагається: чи заборонить ЄС закупівлю російського СПГ?» оглядач відділу міжнародної політики Володимир Кравченко.
Так, понад 90% поставок російського СПГ припадають на заводи компанії «Новатек» — «Ямал СПГ» і «Кріогаз Висоцьк». Другим за об’ємами постачальником є держкорпорація «Газпром», яка поставляє СГ через термінали «Сахалін-2» і «Газпром СПГ Портова».
Президент Центру глобалістики «Стратегія XXI» Михайло Гончар у коментарі ZN.UA пояснив, що основний постачальник російського СПГ компанія «Новатек» користується у РФ значними податковими пільгами та на практиці відраховує до російського бюджету не так багато грошей.
Насправді Кремль бачить у цьому напрямку іншу ціль – збільшити поставки СПГ до Європи, захопивши більшість ринку. Це дасть йому новий важіль тиску на ЄС та Україну та, можливо, нових союзників.
Кравченко зазначає, що зараз в Європі не готові робити якісь рішучі кроки, аби уникнути нової російської експансії, однак до них можуть підштовхнути США.
«Євросоюз усе-таки буде змушений посилити санкції щодо російського СПГ, оскільки він має взяти до уваги позицію нової американської адміністрації, яка прагне розширити європейський ринок збуту американського скрапленого газу», - пише автор та нагадує погрозу Трампа ввести мита на європейські товари, якщо не буде домовленості про енергоспівпрацю.
Прибічники повної заборони російського СПГ є і в самому ЄС. Серед них президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн та представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас. Однак жодних конкретних кроків ще не зроблено.
«Наразі ж Європа продовжує купувати російський скраплений газ, а Кремль — посилювати вплив у Європейському Союзі. За таких умов енергетична незалежність Євросоюзу, Європи здається міражем», - зазначає Кравченко.
Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну Брюссель поставив мету до 2027 року повністю відмовитися від російського палива. Тим часом імпорт російського СПГ до ЄС досяг рекордного рівня у 2024 році. На відміну від потоків газу з РФ трубопроводами, які скоротилися до мінімуму, а також російських нафти й вугілля, які “заборонені” в ЄС, імпорт російського СПГ все ще дозволений і зростає — це свідчить про те, що Європа досі “не відвикла” від дешевих поставок.