MY.UAНовини
Безпека чи тотальний контроль: як Україна нарощує відеоспостереження під час війни – аналіз
Безпека чи тотальний контроль: як Україна нарощує відеоспостереження під час війни – аналіз

Безпека чи тотальний контроль: як Україна нарощує відеоспостереження під час війни – аналіз

З кожним роком в Україні з'являється все більше камер спостереження. Для когось це може видаватися само собою зрозумілим, а для когось – ні, проте, схоже, що велика війна з Росією лише прискорила цей процес. Один із піків закупівель припадає саме на 2022 рік.

З одного боку – це чудово. 9 із 10 злочинів, за словами правоохоронців, зараз вдається розкривати саме за допомогою камер. З іншого – не варто забувати про ризики. Як і внутрішні, пов'язані з побоюваннями пересічних людей, що держава за нами стежить, так і зовнішні: ворог нікуди не зник.

У серії матеріалів "Бюджети війни" 24 Канал розповідає про те, що стало для нас важливим або набуло особливого значення після початку повномасштабного вторгнення.

Задля створення цього тексту ми проаналізували величезні масиви даних на Prozorro щодо закупівель систем відеоспостереження, а також поспілкувалися з заступником Міністра внутрішніх справ про наявні проблеми та майбутні виклики у контексті камер.

Як камери спрощують роботу правоохоронців

За словами Леоніда Тимченка, профільного заступника голови МВС, станом на початок 2025 року на території України встановлено близько 69 тисяч камер відеоспостереження. З-поміж них є як і звичайні камери, так і пристрої, що володіють аналітичними функціями: розпізнавання обличчя або номерного знаку.

Відповідне обладнання значно допомагає поліції під час розслідування найрізноманітніших злочинів: від викрадення дітей до замахів на життя. Один із найпоказовіших прикладів –вбивство мовознавиці Ірини Фаріон у Львові. Саме завдяки камерам поліції разом з іншими органами вдалось встановити особу головного підозрюваного.

Водночас у МВС наголошують, що камери значно змінили та спростили сам процес розслідування злочинів. Якщо раніше робота проходила "у полі", то наразі процес розкриття правопорушень відбувається значною мірою в кабінетах зі залученням професійних аналітиків, що розглядають, аналізують дані та приходять до відповідних висновків. Хоча й тут – не без нюансів, але про них трохи згодом.

З-поміж іншого у базах даних правоохоронців є фото осіб, оголошених у розшук. Вони оцифровуються, і система порівнює їх із даними з камер відеоспостереження, які мають інтелектуальні функції розпізнавання обличчя. Якщо є збіг, система визначає відсоток схожості – наприклад, 90% чи 60% – і відповідальний співробітник отримує сповіщення. Так працює механізм розшуку осіб через системи відеоспостереження,
– зазначає заступник голови МВС.

Крім того, що камери працюють на українську безпеку, вони також допомагають боротися з ворогом. Тимченко згадав, що саме завдяки камерам відеоспостереження вдалось відстежувати пересування російської техніки в Херсоні, коли він був окупованим. Місто, нагадаємо, звільнили восени 2022 року, і це одна з найбільш знакових перемог України від початку повномасштабного вторгнення.

Разом з тим заступник голови Нацполіції Андрій Нєбитов в одному з подкастів розповідав, що завдяки відео з камер спостереження вдалось ідентифікувати окупантів, що скоювали злочини проти цивільного населення в Київській області.

Російські військові знищили тоді 30% системи "Безпечна Київщина" (камер спостереження – 24 Канал). Але частина камер все ж зафіксувала те, що відбувалося, і це потім допомогло слідчим встановити особи російських військових злочинців, зокрема командирів,
– констатував Нєбитов.

Чого хоче поліція, а люди – бояться

Заступник голови МВС відкрито заявляє, що наразі встановлення та функціонування камер відеоспостереження жодним чином не врегульоване законодавством.

  • По-перше, відсутня єдина система, яка б об'єднувала дані з різних камер спостереження та передавала їх правоохоронцям. Через це поліцейським часто доводиться особисто обходити місця злочинів і звертатися до власників приватних камер із проханням надати відеоматеріали. Цю проблему можна було б вирішити саме шляхом створення інтегрованої системи.
  • По-друге, немає законодавчих норм, які б регламентували, де дозволено встановлювати камери, а де – ні, що вони можуть фіксувати, а що – ні. Наразі значна частина пристроїв, розміщених у регіонах, встановлена місцевою владою, інші ж перебувають у безпосередньому розпорядженні поліції. Через відсутність чітких законів виникає плутанина щодо того, як саме має працювати система.

Міністерство внутрішніх справ ще в лютому 2024 року, тобто рік тому, подало законопроєкт, який міг би остаточно врегулювати ситуацію. Нині камери може встановлювати будь-хто, у будь-якому місці та зберігати записану інформацію скільки завгодно – день, місяць чи рік. Однак навколо цієї ініціативи розгорнулася медійна дискусія, яка, ймовірно, й призвела до того, що розгляд законопроєкту фактично зупинився, так і не дійшовши навіть до першого читання.

Експерти небезпідставно порушували питання про ризики, пов'язані з ухваленням та реалізацією цієї ініціативи. Ми не будемо детально аналізувати її технічні недоліки, але розглянемо головні занепокоєння, що активно обговорювалися в медіа як реакція на законопроєкт:

  • влада може розширювати систему відеоспостереження для тотального контролю за громадянами, як це відбувається в Китаї та Росії;
  • створення єдиної бази несе значні корупційні ризики, пов'язані з витоками, та торгівлю персональними даними;
  • існує загроза, що ворог може зламати систему й використати отриману інформацію у власних цілях.

Леонід Тимченко наголошує, що розширення системи відеоспостереження – це не лише практика авторитарних режимів, які використовують її для контролю та репресій. Статистика свідчить, що великі системи спостереження мають саме розвинені демократичні країни.

Водночас, за даними кібербезпекового порталу Comparitech, ні Лондон із 13 камерами на 1 000 людей, ні Лос-Анджелес із показником у 10 камер на 1 000 людей не зрівняються з китайськими містами, де влада ретельно стежить за громадянами та обмежує свободу слова. Наприклад, у Пекіні – 439 камер на 1 000 людей.

Україні ще далеко навіть до рівня Лондона чи Лос-Анджелеса, не кажучи вже про Китай. За даними МВС, у Києві – 3 камери на 1 000 осіб. Однак це не означає, що показник є надто низьким або недостатнім, адже у Токіо цей показник становить лише 1 камеру на 1 000 людей, а в Римі – 4 камери.

Разом з тим у МВС констатують, що першочерговим завданням наразі є створення єдиної системи, а не суттєве розширення наявної. А от, аби мінімізувати корупційні ризики, необхідно запровадити чіткі правила контролю за доступом до камер: хто, коли та за яких умов може отримувати інформацію. Аналогічні механізми вже працюють, наприклад, щодо реєстру автомобілів. Якщо стається витік даних, відповідального легко встановити.

Ситуація з кіберзагрозами значно складніша. Від початку повномасштабної війни російські хакери намагаються отримати дані про українців. Імунітету до атак не мають ані державні установи, як-от Мін'юст, ані приватні компанії, зокрема "Київстар".

Профільний заступник міністра внутрішніх справ визнає, що загроза зламу існуватиме завжди. Великі та складні системи за визначенням є мішенню для хакерів. Крім того, Росія навряд чи зникне в найближчій перспективі й, очевидно, продовжить здійснювати кібератаки незалежно від ситуації на фронті.

Не існує на 100% захищеної системи сьогодні, тому що є різні можливості впливу і можливості проникнення в цю систему, вони є як апаратні і технічні, так є і просто елементарним людським фактором. До кожної системи має доступ людина, кожну людину потрібно перевіряти і це має бути на системній основі,
– зауважує Тимченко.

Не забуваймо і те, що слова посадовців – це одне, а реальний текст законодавчих ініціатив – зовсім інше. У Верховній Раді неодноразово були ситуації, коли перспективні законопроєкти зазнавали значних змін під час доопрацювання між першим і другим читанням. Щоб у майбутньому депутати не внесли до потенційно корисної ініціативи про камери шкідливі положення, за процесом її ухваленням слід уважно стежити.

Чи вдалось позбутися впливу Китаю та Росії

Китай не лише є лідером за кількістю встановлених камер на душу населення, а й одним із найбільших виробників та експортерів відповідного обладнання, що пов'язано з чималою кількістю ризиків, зокрема, для України. Так, журналісти проєкту "Схеми" від "Радіо Свобода" писали, що частина камер, встановлених в Україні, передає записану інформацію на китайські сервери виробників, які Київ визнав міжнародними спонсорами війни.

Але навіть це не шокує найбільше. Журналісти також повідомляли про використання в Україні систем відеоспостереження з російським програмним забезпеченням Trassir, встановленим на вулицях міст, а також на державних і приватних об'єктах. За словами розслідувачів, такі камери могли передавати дані на сервери в Москві.

У Міністерстві внутрішніх справ запевняють, що ризики, пов'язані з використанням камер, були мінімізовані принаймні на рівні їхнього відомства та підпорядкованих йому структур.

Ми ці ризики максимально мінімізували. І це стосується нашого периметра, за який ми відповідаємо. Камери відеоспостереження, які є на балансі МВС та в наших органах, працюють у локальній мережі – тобто не мають відкритого доступу до інтернету,
– заявив Леонід Тимченко.

За камери, які перебувають на балансі місцевої влади в регіонах, МВС не відповідає. Однак відомство розробило рекомендації, зокрема, для ОВА, щодо того, як мінімізувати ризики, пов'язані з їхнім використанням.

Чому після початку війни більше закупівель

Наш аналіз даних на Prozorro засвідчує, що камери відеоспостереження є одним із ключових об'єктів закупівель, особливо під час повномасштабної війни. З 24 лютого 2022 року до початку 2025 року було оголошено 11,6 тисячі лотів на їхню купівлю. Загальна сума укладених договорів сягнула 3,8 мільярда гривень. Якщо аналізувати ситуацію за роками, то 2023 рік став беззаперечним лідером за обсягами закупівель.

Загалом така тенденція свідчить про зусилля держави у сфері безпеки. Однак варто звернути увагу на рівень конкуренції: 10,7 тисячі лотів із 11,6 відбулися з одним учасником, що означає відсутність конкурентної боротьби. Відсоток лотів із єдиним учасником вражає – 93%.

Лідером за сумою укладених угод стала Київська область – 746,3 мільйона гривень, тоді як сам Київ додав ще 437,5 мільйона. Значні витрати також зафіксовані у Львівській (222,5 мільйона), Закарпатській (143,8 мільйона), Одеській (116,6 мільйона), Полтавській (100,4 мільйона) та Рівненській (107,5 мільйона) областях.

Для порівняння, у прифронтових регіонах витрати були значно меншими: Донецька область витратила 5,8 мільйона, Херсонська – 3,1 мільйона, а Луганська – лише 761 тисячу гривень. Це пояснюється як близькістю до бойових дій, так і труднощами з реалізацією довгострокових безпекових проєктів.

Аналізуючи пікові періоди закупівель після початку повномасштабного вторгнення, можна побачити цікаву динаміку. Так, у грудні 2022 року витрати досягли рекордних 352,5 мільйона гривень.

Після цього активність закупівель залишалася стабільною, з періодичними хвилями зростання. Помітні сплески відбулися у травні та червні 2023 року, а в листопаді 2023 року зафіксовано ще один піковий період. У 2024 році фінансування продовжилося рівномірно, зростаючи у вересні та жовтні.

Загалом ми розуміємо, що камери можуть допомагати поліції, але без чітких правил їх використання вони можуть стати й засобом надмірного контролю.

Зрештою Україна слідує світовій тенденції розвитку систем відеоспостереження, хоча поки що поступається навіть великим демократіям. Але головне питання не в кількості камер, а в тому, хто і як буде їх використовувати. Відкритість процесів, контроль за доступом до даних та захист від зловживань – ключові виклики, які потрібно вирішити, перш ніж система стане справді ефективною та безпечною для всіх.

Теги за темою
Гроші
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Січень 2025 року став найтеплішим в історії спостережень
Европейская правда
2025-02-06T10:06:25Z
АГРОТРЕЙД планує застосовувати потужніші ЗЗР
AgroPortal
2025-02-06T10:00:50Z
Вчені змоделювали падіння астероїда Бенну на Землю
Portaltele
2025-02-06T09:58:45Z
Компанія OpenAI відкрила доступ до пошуку у ChatGPT для всіх користувачів
Детектор М
2025-02-06T09:48:22Z
Ключова функція ChatGPT тепер доступна без реєстрації облікового запису
ITC
2025-02-06T09:40:58Z
Бос EA назвав причину провалу Dragon Age: The Veilguard — і це не те, про що думають гравці
ITC
2025-02-06T09:40:58Z
Пшонка стайл: Asus представила NVIDIA RTX 5090 ROG Astral Dhahab Edition за $3080
ITC
2025-02-06T09:40:57Z
З'явилися тривожні подробиці того, що DeepSeek робить із даними своїх користувачів
24tv
2025-02-06T09:36:24Z
GTA 6: усе, що відомо про найочікуванішу гру десятиліття
Portaltele
2025-02-06T09:34:46Z
Картопля замість навчання: навіщо в СРСР школярів змушували працювати в полі
GlavRed
2025-02-06T10:00:05Z
День народження першої леді: святкуємо з улюбленими стравами першої леді України
24tv
2025-02-06T08:51:26Z
Правило 5,5 сантиметрів: як вибрати "свою" стрижку – формула ідеальної зачіски
TSN
2025-02-06T08:48:19Z
Розміром з голову і надзвичайно солодкі: топ-5 сортів буряків
24tv
2025-02-06T08:45:11Z
Бо даром – хіба у мишоловці: як безплатний круїз обійшовся туристові у 47 000 доларів
24tv
2025-02-06T08:30:25Z
Китайський гороскоп на завтра 7 лютого: Свиням - маніпуляції, Собакам - злість
GlavRed
2025-02-06T08:27:46Z
"Мобільного зв'язку немає, кімнати на ключ не замикаються"
Gazeta UA
2025-02-06T08:24:10Z
Які квіти посадити в березні, щоб цвіли до заморозків
Gazeta UA
2025-02-06T08:06:18Z
Так смакує насолода: галицький пляцок "Королівська вишня" від Лілії Цвіт
24tv
2025-02-06T07:51:26Z
У Харкові затримали агентку рф, яка встановила вибухівку біля оселі ветерана ЗСУ
Мій Харків
2025-02-06T10:06:37Z
У Києві злочинна група на чолі з приватним нотаріусом привласнювала кошти з рахунків померлих громадян
Украина Криминальная
2025-02-06T10:06:17Z
Ще 9 постраждалих внаслідок обстрілу Полтави перебувають в лікарнях: що відомо про їхній стан
24tv
2025-02-06T10:00:38Z
У Кривому Розі викрадено майже 2 млн грн на ремонтах укриттів в закладах освіти
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T09:57:07Z
Вибух у Кам'янці-Подільському біля ТЦК. Мер міста розповів про стан постраждалих
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T09:54:57Z
У Запоріжжі - про ранковий вибух: удари були за межами міста
УкраинФорм
2025-02-06T09:54:22Z
До 5 років ув’язнення засуджено рецидивіста, який у пункті незламності пограбував вчительку
Украина Криминальная
2025-02-06T09:51:36Z
У Тернополі водій врізався у будівлю прокуратури
УкраинФорм
2025-02-06T09:51:02Z
Одесита затримали за підозрою у спричиненні ножових поранень знайомому
Украина Криминальная
2025-02-06T09:39:20Z
Рівалдо: Ямал – це справжній скарб для Барселони
Football.ua
2025-02-06T10:01:28Z
Онлайн-трансляція матчу Динамо – Шкендія на зборах в Туреччині
24tv
2025-02-06T10:00:13Z
Овчаренко переміг росіянина і вийшов до 1/4 фіналу турніру ATP в Індії
УкраинФорм
2025-02-06T09:57:06Z
Усик у США зустрівся зі спікером Палати представників Джонсоном
Комсомольская правда
2025-02-06T09:49:05Z
Артета: Арсеналу треба пережити виліт з Кубка ліги
Football.ua
2025-02-06T09:48:15Z
В Італії через Довбика різко розкритикували тренера Роми
24tv
2025-02-06T09:45:37Z
Найочікуваніший бій 2025 року було скасовано: що відомо
24tv
2025-02-06T09:45:15Z
Молодіжна збірна України з футболу отримала суперників у відборі Євро-2027
УкраинФорм
2025-02-06T09:30:57Z
Асенсіо: Я обожнюю стиль футболу Емері
Football.ua
2025-02-06T09:18:06Z
НАБУ проводить обшуки у «смотрящого» за Києвом
Украина Криминальная
2025-02-06T10:03:56Z
РФ атакувала дронами Харків і Київщину: пошкоджено великий ринок і підприємство
GlavRed
2025-02-06T09:51:25Z
РФ поклала більше людей, ніж за Другу чеченську війну: які втрати ворога під Покровськом за січень
TSN
2025-02-06T09:43:11Z
Командир батальйону «Алькатрас» розповів, як у Донецькій області воюють колишні ув’язнені
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T09:42:29Z
Ворог накопичує сили на чотирьох напрямках фронту, – Нацгвардія
24tv
2025-02-06T09:39:09Z
Під час інтерв'ю командувачу СБС зателефонував син і розповів вірш: зворушливе відео
24tv
2025-02-06T09:36:12Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 6 лютого 2025 року
Фокус
2025-02-06T09:30:51Z
У Києві та області зросла кількість повідомлень про “мінування” шкіл: за січень зафіксовано 80 випадків
InternetUA
2025-02-06T09:28:33Z
Харків отримав землю під будівництво оздоровчого комплексу на Закарпатті
Мій Харків
2025-02-06T09:13:02Z
Фіналісти Нацвідбору Євробачення. Абіє: співачка, яка пережила серйозну травму напередодні конкурсу
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T10:00:21Z
Зіркові лауреати Оскара-2024 стануть ведучими премії у 2025 році
1News
2025-02-06T09:54:01Z
"Один одного валити": Кароль розповіла, як її підставляли колеги-конкуренти
GlavRed
2025-02-06T09:51:06Z
Під час трансляції нацвідбору на «Євробачення» Суспільне та Фонд Сергія Притули проведуть благодійний збір
Детектор М
2025-02-06T09:43:41Z
Fallout: витік зі зйомок серіалу натякнув на появу знакової локації з гри New Vegas
ITC
2025-02-06T09:40:45Z
"Брудно й упереджено": "Пташка" натякнула, що їй пропонували боротись за серце "Терена"
Фокус
2025-02-06T09:36:40Z
Путіністка Шукшина завдала нищівного удару своїй матері
GlavRed
2025-02-06T09:27:17Z
Червоне дерево повертається в моду: чому дизайнери радять саме його
24tv
2025-02-06T09:15:42Z
Український документальний фільм «Сімейний альбом» представили на кінофестивалі в Ірландії
Детектор М
2025-02-06T09:12:33Z
Відстрочка від мобілізації на підставі догляду: як отримати довідку ОК-5
ZN UA
2025-02-06T10:04:29Z
Сирський: У січні понад 66% російської техніки були виведені з ладу ударними дронами
УкраинФорм
2025-02-06T10:03:06Z
Папа Римський закликав українську молодь пробачити своїм ворогам
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T10:01:49Z
Запровадять вже цього року. Федоров розповів про нові послуги в "Дії"
InternetUA
2025-02-06T10:01:44Z
Переселенці оформили кожен десятий пільговий кредит на житло
Хвиля
2025-02-06T09:57:33Z
Іранський «Корпус вартових» отримав перший корабель для запуску дронів
УкраинФорм
2025-02-06T09:54:26Z
Хірурга судять за зґвалтування 299 дітей: більшість із них були під наркозом
TSN
2025-02-06T09:48:04Z
Розкриті технічні характеристики американської РЛС Viper Shield для винищувачів F-16
InternetUA
2025-02-06T09:46:08Z
Профільна освіта стартує з 2025 року в одному з ліцеїв Кропивницького: що відомо
24tv
2025-02-06T09:45:30Z
Це справді бридко: розкрили механізм поширення небезпечних бактерій між пацієнтами в лікарнях
24tv
2025-02-06T09:30:10Z
Популярний серед українців продукт значно знижує ризик передчасної смерті
24tv
2025-02-06T07:51:04Z
Що станеться з організмом за місяць, якщо кожного дня випивати по 3 л води
Gazeta UA
2025-02-06T04:57:34Z
Квашені чи мариновані: які помідори та огірки найкорисніші
GlavRed
2025-02-06T04:27:12Z
Грантова пастка: чи зможе агробізнес завершити розпочаті проєкти без донорського фінансування
AgroPortal
2025-02-06T04:00:08Z
Названо п'ять вуглеводних продуктів, з якими худнуть
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T03:06:05Z
Зеленський пообіцяв кадрові рішення на тлі проблем з доступністю ліків
ГЛАВКОМ NET
2025-02-05T23:21:31Z
Що станеться з організмом за місяць, якщо кожного дня випивати по 3 літра води
Gazeta UA
2025-02-05T22:36:47Z
Морква, горіхи – і готово: рецепт універсального салату до будь-яких страв
24tv
2025-02-05T22:21:35Z
Докупити стаж для пенсії у 2025 році: скільки коштує і хто може це зробити
Комсомольская правда
2025-02-06T10:04:58Z
Вищі ціни, обмеження на перекази, пальне та курс долара: які зміни прогнозують експерти у лютому
24tv
2025-02-06T10:04:23Z
Безпрецедентне зростання: курс злотого стрімко йде вгору
24tv
2025-02-06T10:00:16Z
Біржа Kraken може мати інформацію про особу Сатоші Накамото
InternetUA
2025-02-06T09:58:56Z
Відключення світла після атаки РФ: у яких областях проблеми з електрикою 6 лютого, — Укренерго
Фокус
2025-02-06T09:57:05Z
Приголомшливий обвал крипторинку: ліквідації затьмарили навіть часи COVID та FTX. Що далі?
ITC
2025-02-06T09:40:19Z
СЕТАМ продав право вимоги за кредитним портфелем ПриватБанку на ₴2 мільярди
УкраинФорм
2025-02-06T09:37:55Z
В Україні торік видали 266 тисяч фітосанітарних сертифікатів
AgroPortal
2025-02-06T09:30:33Z
На Вінниччині 4 агропідприємства отримали статус критично важливих
AgroNews
2025-02-06T09:24:43Z
Як подвоїти ресурс двигуна: автомеханіки розкрили правило "трьох секунд"
ТСН
2025-02-06T09:48:25Z
Хочуть ще більше: продажі електромобілів у Британії суттєво виросли
AutoGeek
2025-02-06T09:21:48Z
Десятки електричних Jaguar I-Pace відправили на звалище
AutoCentre
2025-02-06T09:09:35Z
Новий бюджетний електромобіль Volkswagen показали на офіційному фото
AutoGeek
2025-02-06T08:37:11Z
Багато не заробиш: Mercedes знімає з виробництва найдешевший седан
ЗаРулем
2025-02-06T08:12:56Z
Continental презентував інноваційні шини з технологією з гольфу
AutoCentre
2025-02-06T08:06:21Z
Водіям заборонено використовувати пасок безпеки: де і чому діють такі правила
ТСН
2025-02-06T07:48:38Z
У стилі аніме: японці представили ефектний електробайк
AutoGeek
2025-02-06T07:42:21Z
Volkswagen показав електромобіль для Європи за 20 000 євро
AutoCentre
2025-02-06T07:12:04Z
Команди над цим працюють, – Зеленський відповів, коли Україна отримає безвіз з Британією
24tv
2025-02-06T10:06:16Z
ВАКС націоналізує готель у Буковелі: кому він належав
24tv
2025-02-06T10:00:54Z
Чи натякне Келлог на мирний план Трампа у Мюнхені: ймовірний сценарій
24tv
2025-02-06T09:57:35Z
Після заяв Трампа Ізраїль почав розробку плану виїзду мешканців із сектора Гази
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T09:57:27Z
ДБР викрила посадовців, які розікрали понад 100 мільйонів на закупівлях для ЗСУ
УкраинФорм
2025-02-06T09:57:19Z
Данія посилить перевірку танкерів "тіньового флоту" РФ
Европейская правда
2025-02-06T09:55:16Z
Квартири, маєток у Козині, десятки компаній і 42 картини. Дружина Порошенка рятує майно у Верховному суді
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T09:51:55Z
Трамп запровадив обмеження для трансгендерних спортсменів у США
360ua.news
2025-02-06T09:51:01Z
Панама скасувала для кораблів уряду США плату за проходження Панамським каналом - Держдеп
УкраинФорм
2025-02-06T09:48:41Z