Державні судна США зможуть проходити через Панамський канал без плати за транзит
Державний департамент США у середу, 5 лютого, оголосив, що судна, які належать американському уряду, зможуть проходити через Панамський канал без плати за транзит, повідомляє Axios.
Оголошення з'явилося через кілька днів після візиту американського держсекретаря Марко Рубіо до Панами.
Згідно з угодою, прохід без фінансових зборів дозволить уряду США зекономити мільйони доларів на рік, йдеться в заяві Державного департаменту Штатів.
Своєю чергою міністр оборони США Піт Гегсет у телефонній розмові з президентом Панами Хосе Раулем Муліно обговорив спільні інтереси безпеки двох країн, згідно з повідомленням речника Пентагону. Сторони “домовилися про розширення співпраці між збройними силами США і силами безпеки Панами”.
“Вони також підкреслили широку співпрацю між Сполученими Штатами, в тому числі Міністерством оборони, і Управлінням Панамського каналу, яка постійно розширюється”, - додали в Пентагоні.
Під час візиту до Панами в неділю, 2 лютого, Рубіо заявив владі країни, що на думку Трампа, нинішній вплив Китаю в Панамському каналі становить загрозу для водного шляху.
Раніше президент Панами називав заяви про китайське втручання у функціонування каналу “нісенітницею”, але після зустрічі з Рубіо Муліно заявив, що його уряд проведе аудит портів, якими керує Пекін, по обидва боки каналу, і представить результати США. Він також підкреслив, що Панама не відмовиться від контролю над каналом.
Президент США Дональд Трамп заявляв про намір відновити контроль Вашингтона над каналом — одним із найважливіших об'єктів світової інфраструктури. Трамп вимагав від влади Панами знизити плату для американських кораблів за транзит Панамським каналом або повернути Вашингтону контроль над цим водним шляхом.
Панамський канал не єдиний, кого торкнулися експансіоністські заяви Трампа: він націлився ще й на Канаду та Гренландію. Риторику президента США аналізував Сергій Корсунський у статті “Як Трамп планує змінити світ: аналіз його заяв без емоцій”.