Станом на 4 лютого 2025 року на у Вінницькій ОВА надали статус критично важливих чотирьом агропідприємств. Про це Суспільному розповів директор обласного департаменту агропромислового розвитку Олег Сідоров, пише agronews.ua.
За його словами, отримати статус критично важливого агропідприємства можна за умови відповідності критеріям, які визначила ОВА. 23 січня вони були затверджені та оприлюднені на сайті адміністрації.
“По критеріях можуть подаватись підприємства, де обробіток понад 500 га землі, або 20 робітників. По обласних критеріях прив’язки до земельного банку немає. По агросектору будуть дивитись один з критеріїв – урожайність. Обов’язковим пунктом має бути середня заробітна плата за попередній квартал не менше 20 тисяч по підприємству. Статус критичності не отримає підприємство, якщо не буде мати звіт за попередній квартал, — розповів Олег Сідоров. – Звертатимуть увагу на кількість працівників, друге – відсутність заборгованості, третє – урожайність. Це те, що стосується аграріїв, важливість для функціонування тієї чи іншої територіальних громад. Експортні контракти, об’єм експортної продукції”.
У складі робочої групи, яка приймає рішення, податківці, представники ТЦК та статистики.
“Підприємства, які отримують статус критичності будуть внесені в “Дію” через персональний кабінет. Господарство буде мати можливість дистанційно бронювати своїх працівників”, — сказав Сідоров.
Документи на підтвердження критичності для свого підприємства подав керівник фермерського господарства Василь Невмивака.
“Ми підпадаємо під критерії по зарплаті й по обсягу вирощеної продукції. Коли вони розглянуть, коли буде результат – не знаємо. Було сказано, що хто заброньований до 28 січня – отримують 72 години на перебронювання. А за перебронювання можуть забрати 50% працівників”, — розповів Василь Невмивака.
За його словами, нові умови бронювання для виробників сільськогосподарської продукції ставлять під загрозу посівну кампанію 2025 року. З початку повномасштабного вторгнення РФ на його підприємстві, яке обробляє 500 га землі з 12 працівників залишилось 4.
“Першого жовтня ми отримали бронь. Взяли мобілізаційні завдання, посіяли озимі зернові. В середині листопада Кабмін скасовував цю бронь. Ми залишились сам на сам. Сьогодні забрати агронома, забрати тракториста – комбайнера: працювати не буде з ким і як. Були складені плани виробництва, тепер не знаємо, як вийдемо у весняну посівну, якщо нічого не зміниться, то посівна 2025-го буде зірвана”, — сказав Василь Невмивака.
За словами адвоката Миколи Тиховського, відповідно до оновлених критеріїв підтвердити статус критично важливого сільгосппідприємство має до 28 лютого.
“Відповідно до вимог законодавства, щоб зменшити корупційні ризики. Це все подається онлайн, через портал “Дія”. Підприємство має мати свій електронний ключ і відповідно подати всі документи завірені підписані електронним ключем. Щоб Міністерство розглянуло дане подання і Міністерство приймає рішення чи підлягає чи не підлягає бронюванню”, — сказав Микола Тиховський.
Загалом станом на 4 лютого у Вінницькій ОВА прийняли понад 300 заявок від підприємств на отримання статусу критично важливих.