MY.UAНовини
Чи допоможе Китай Трампу завершити російсько-українську війну?
Чи допоможе Китай Трампу завершити російсько-українську війну?

Чи допоможе Китай Трампу завершити російсько-українську війну?

Чи допоможе Китай Трампу завершити російсько-українську війну?

Дональд Трамп намагається залучити Китай до мирного врегулювання російсько-української війни.

Спільні зусилля щодо закінчення війни в Україні могли б стати прецедентом для подальшої співпраці двох країн, відносини між якими характеризуються жорсткою економічною й технологічною конкуренцією, взаємною недовірою та глобальним суперництвом. Тим паче, що позиція Трампа та його команди й ініціатива, яку Китай намагається просувати за допомогою Бразилії, сходяться на тому, що допускають поступки Росії за рахунок українських інтересів для припинення вогню й досягнення потенційної угоди між Україною та РФ.

Дональд Трамп досі не озвучив жодного офіційного плану закінчення війни, пояснюючи це тим, що після оприлюднення він стане «нікчемним планом». Але заяви, зроблені самим американським президентом і членами його команди, дають змогу виробити узагальнене розуміння потенційних мирних пропозицій та зіставити їх із китайсько-бразильською ініціативою:

 

 

Спільне

Відмінне

1. Деескалація ситуації

Обидві сторони закликають до негайного припинення вогню

Трамп спрямовує зусилля на досягнення угоди про «негайне припинення вогню», розглядаючи методи переконання та примусу стосовно обох сторін, аби посадити їх за стіл переговорів; водночас ініціатива Китаю та Бразилії обмежується загальними закликами до «всіх зацікавлених сторін» і позбавлена конкретних пропозицій щодо її реалізації

2. Діалог і переговори

Обидві сторони вважають, що діалог є єдиним шляхом вирішення конфлікту, та підтримують мирні переговори

Китай і Бразилія закликають «усі» сторони створити умови для мирних переговорів, а також підтримують проведення міжнародної мирної конференції, яку визнають як Росія, так і Україна (ця ідея була запропонована напередодні Саміту миру у Швейцарії (червень 2024) та виглядала як спосіб зірвати українські зусилля, спрямовані на мирне врегулювання конфлікту).

Трамп прагне негайно посадити сторони за стіл переговорів і відкрито говорить про необхідність поступок від обох сторін. Трамп позиціонує себе як посередник між Зеленським і Путіним

3. Гуманітарна допомога
та захист
цивільних

Обидві сторони погоджуються щодо необхідності захисту цивільного населення та припинення гуманітарної кризи

Трамп і його команда окремо не акцентують увагу на конкретних аспектах гуманітарної допомоги або обміну військовополоненими, тоді як ініціатива Китаю та Бразилії офіційно включає ці питання як один з окремих пунктів

4. Ядерна
та хімічна зброя

Сторони засуджують загрозу використання ядерної, хімічної та біологічної зброї, закликають до уникнення ядерної ескалації

Трамп і його команда акцентують увагу на ризику втягнення США в конфлікт із ядерною державою, наголошуючи на небезпеці ескалації для самих США. Водночас Китай і Бразилія закликають докласти зусиль, аби запобігти розповсюдженню ядерної зброї
та уникнути ядерної кризи

5. Безпека ядерних об’єктів

Китай та Бразилія висловлюються за дотримання міжнародного права у сфері ядерної безпеки, тоді як Трамп і його команда окремо не порушують цієї теми

6. Економічне співробітництво та санкції

Китайсько-бразильська ініціатива виступає проти санкцій та ізоляції, тоді як Трамп використовує санкції, тарифи та зниження цін на нафту як засоби тиску на Росію для примусу до переговорів

7. Територіальні поступки

Підхід команди Трампа сходиться з китайсько-бразильською ініціативою
в тому, що не висуває вимог до РФ стосовно деокупації українських територій та відновлення суверенітету й територіальної цілісності

Трамп і його команда прямо говорять, що Україні доведеться погодитися на територіальні поступки, тоді як китайсько-бразильська ініціатива уникає прямого згадування, але фактично приймає територіальний статус-кво

8. Гарантії безпеки

Команда Трампа обговорює можливість надання гарантій безпеки Україні та участь європейських союзників у миротворчих зусиллях, тоді як китайсько-бразильська ініціатива не передбачає жодних гарантій

9. Демілітаризована зона та миротворці

Трамп і його команда пропонують створення демілітаризованої зони та розгортання європейських миротворчих сил для забезпечення режиму припинення вогню, у китайсько-бразильській ініціативі не передбачено механізмів контролю й дотримання режиму припинення вогню

 

Крім того, Китай та команда Трампа мають спільну позицію щодо вступу України до НАТО: вони поділяють російську версію чинника НАТО як причини російсько-української війни та підтримують відмову від вступу України до блоку. Втім, мотиви в них абсолютно протилежні.

У Пекіні вважають альянс важливим інструментом американської стратегії глобального стримування, спрямованої проти зростання Китаю.

Натомість команда Трампа вважає вступ України до НАТО частиною компромісу з Путіним, яким знехтувала адміністрація Байдена напередодні повномасштабного вторгнення, та намагається покласти його на стіл переговорів як одну з умов досягнення миру.

На відміну від США, мотивація Китаю в оприлюдненні власних мирних ініціатив була спрямована не на реальне досягнення миру в Україні, а на зміцнення власних позицій на глобальному рівні, насамперед серед країн так званого Глобального Півдня, а також спробу збалансувати свій «нейтральний» статус, який набув проросійського забарвлення.

Китайсько-бразильська ініціатива не пропонує механізмів досягнення миру, а радше є набором пропозицій, позбавлених реального наповнення. Пекін неодноразово закликав до деескалації «кризи в Україні» та сприяння мирним переговорам. Утім, його звернення спрямовані не до Росії: китайська влада уникає засудження російської агресії та ігнорує залучення північнокорейських військ до військових дій на боці РФ, називаючи їхню військову співпрацю «власною справою» двох сторін. Натомість Китай неодноразово закликав США та західних союзників «припинити доливати оливи до вогню», що в реальності означає зупинити постачання зброї Україні. Заяви Трампа про можливе припинення військової допомоги Україні відповідають баченню КНР, яке вона активно просуває від початку війни. Однак така позиція грає на руку Росії та позбавляє українців можливості захищатися від російської агресії.

КНР розглядає російсько-українську війну крізь призму власного протистояння зі США, в якому відносини з Росією мають стратегічне значення. Саме тому Китай та Сі Цзіньпін персонально вклали значні інвестиції в поглиблення відносин із РФ та особисто з Путіним. Зусилля Китаю спрямовані на те, щоб утримати Кремль від стратегічної поразки у війні, оскільки той виступає стримувальним чинником і важливим партнером КНР проти тиску з боку Сполучених Штатів.

Отже, затягування російсько-української війни за умови уникнення ядерної ескалації може мати додану вартість для Пекіна.

По-перше, війна й далі сковуватиме ресурси Заходу навколо підтримки України, а відповідно, не даватиме змоги сконцентруватися на Індо-Тихоокеанському регіоні.

По-друге, затягування військових дій збільшуватиме розкол Росії із Заходом та підштовхуватиме її до більшої залежності від Китаю.

По-третє, в разі, якщо Трамп послабить американські зобов’язання щодо європейської безпеки та зменшить підтримку України, він підірве геополітичну вагу США в Європі та довіру союзників у світі загалом, а це дасть шанс Пекіну посилити свої позиції у відносинах із ними.

Втім, Дональд Трамп поставив собі за мету закінчити війну, а його команда активно працює над підготовкою переговорів із Путіним. Угода, укладена Трампом із Москвою, може призвести до скасування санкцій та покращення відносин РФ із Заходом, а отже, до зменшення залежності Москви від Пекіна. Китай, з одного боку, не зацікавлений у поразці Росії, а з іншого — не хотів би зменшення її залежності та посилення геополітичних позицій.

З огляду на це, в інтересах Китаю — бути не пасивним миротворцем, а активним учасником процесу. Важливо, яку роль обере для себе Пекін, зважаючи на непростий баланс у трикутнику США—КНР—РФ.

Дональд Трамп закликає Пекін допомогти припинити російсько-українську війну, але Китай у миротворчому процесі наразі розглядають як сторону, котра має вплив на Путіна й могла б докластися до того, щоби посадити його за стіл переговорів. Утім, Пекін має амбіції отримати ширше визнання свого посередництва та впливу на процеси європейської архітектури безпеки. Для України це несе ризик заангажованості та ймовірного обстоювання інтересів РФ з огляду на їхню тісну стратегічну координацію в питаннях глобальної політики.

Пекін неодноразово нарікав на США в особі адміністрації Байдена, буцімто вони безпідставно звинувачують його в недостатніх зусиллях щодо припинення «української кризи», та закликав співпрацювати, щоби разом створити необхідні умови для політичного врегулювання. Нині адміністрація Трампа відкритіша до взаємодії з Китаєм, а їхні позиції стосовно завершення російсько-української війни багато в чому сходяться.

Для самого Пекіна, по-перше, це зняло б загрозу військового зіткнення зі США, принаймні на період президентства Трампа, оскільки він хоче стати президентом «миру», а не «війни». По-друге, сприяло б покращенню іміджу, який підірвали відносини з РФ, насамперед серед країн ЄС. По-третє, припинення вогню допомогло б стабілізувати світову торгівлю, енергетичні та продовольчі ринки, в чому має бути зацікавлений Китай.

Однак китайська залученість до процесу врегулювання конфлікту може спиратися на власний стратегічний інтерес. Китай може пов’язувати свою допомогу Дональду Трампу з політикою США щодо Тайваню, а також із загальним напрямком руху нинішніх американо-китайських відносин, намагаючись укласти ширшу угоду, яка виходитиме за межі торговельно-економічних відносин та охоплюватиме питання безпеки в його регіоні та конфліктів в Україні й на Близькому Сході. Тож американський президент може стикнутися з вищою ціною, яку виставить йому Пекін задля вирішення гострих міжнародних проблем, зокрема припинення російсько-української війни. В разі незговірливості в досягненні домовленостей Китай може підштовхнути Трампа до використання методів примусу, які той активно застосовує у зовнішньополітичних відносинах.

Певним чином ця стратегія може спрацювати в питаннях впливу КНР на Росію для закінчення війни. Адже саме загроза вторинних санкцій і тиск на китайську фінансову систему змусили китайську владу ретельніше відстежувати торгівлю з РФ і посилити експортний контроль над товарами подвійного призначення, але цього виявилося недостатньо. Підвищення ціни підтримки Москви може стати аргументом для Китаю перейти від імітації миротворчих зусиль до реальних кроків. Пекін має постати перед вибором: або він обмежує військову підтримку РФ і допомагає закінчити війну, а у відповідь отримає можливість будувати вигідні економічні й торговельні відносини зі США та Європою, або стикнеться з реальними негативними наслідками для себе та значним погіршенням стосунків із Заходом. Важливо, наскільки Трамп зможе створити такий тиск.

Тож є занадто багато чинників, що впливатимуть на рішення Китаю, якою буде його роль у закінченні війни. Позицію Пекіна визначатиме траєкторія руху американо-китайських відносин і здатність нової американської адміністрації керувати цією траєкторією. У новому протистоянні кожна з країн складає іспит на стійкість. І один із геймів, на жаль, розгортатиметься навколо російсько-української війни.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Революція у світі шрифтів! Creative Fabrica анонсувала генератор шрифтів на базі ШІ
TSN
2025-02-06T14:06:17Z
Тренд на ретрореволюцію — чому кнопкові телефони знову в моді
InternetUA
2025-02-06T14:01:06Z
Телепортація можлива: вчені зробили прорив у галузі квантових суперкомп'ютерів
Фокус
2025-02-06T14:00:52Z
Наскільки великою є карта в Kingdom Come: Deliverance 2
24tv
2025-02-06T14:00:07Z
Головна структура Всесвіту: отримано найкраще зображення космічної павутини
Фокус
2025-02-06T13:51:32Z
10 ефективних запитів та інструментів, які зроблять ШІ справжнім помічником
InternetUA
2025-02-06T13:46:25Z
Екстремальна спека робить окремі частини Землі непридатними для виживання людини
Portaltele
2025-02-06T13:37:32Z
Секрети правильного догляду за акумулятором ноутбука: що потрібно знати?
Portaltele
2025-02-06T13:37:27Z
Витримають сильний снігопад: створено сонячні панелі для холодних регіонів
Фокус
2025-02-06T13:36:42Z
Давно забутий, але такий смачний салат: рецепт із СРСР за 5 хвилин
GlavRed
2025-02-06T13:45:19Z
Смачний та ситний перекус: на ці кекси ви потратите всього 30 хвилин
Telegraf
2025-02-06T13:42:19Z
Як назавжди позбутися конденсату на вікнах: швидкий спосіб, який здивує
24tv
2025-02-06T13:39:23Z
5 кімнатних рослин, які не можна ставити в спальні
GlavRed
2025-02-06T13:39:00Z
Котлети, пюре, соус: як ці страви насправді звучать українською
Gazeta UA
2025-02-06T13:27:34Z
Копійчаний засіб гарантує ефект: чим легко відмити силіконовий герметик
GlavRed
2025-02-06T13:27:15Z
Можуть становити загрозу для будинку: як позбутися коренів дерев без застосування хімікатів
24tv
2025-02-06T13:21:01Z
Створюють безлад: 5 речей, які слід забрати зі своєї спальні
24tv
2025-02-06T13:03:04Z
Навіщо солити воду в унітазі: ця елементарна хитрість заощадить час на прибирання
24tv
2025-02-06T12:48:10Z
Біля Санторіні стався землетрус магнітудою 5,2
УкраинФорм
2025-02-06T14:03:54Z
У Львові затримали зловмисника, який поранив ножем знайомого
Украина Криминальная
2025-02-06T14:03:47Z
Літак зник з радарів – і впав: подробиці авіакатастрофи в Підмосков’ї
Новости Украины
2025-02-06T14:00:54Z
Біля станції метро в Брюсселі сталася ще одна стрілянина, є постраждалий
Европейская правда
2025-02-06T13:31:48Z
МОЗ перевірив медсправи прокурорів Хмельниччини: шістьох з них зловили на обмані
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T13:27:07Z
У Харкові дрон атакував житлову забудову у Салтівському районі: що відомо
TSN
2025-02-06T13:18:03Z
У Дніпрі під Києвом сапери знешкодили великі уламки безпілотника РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T13:09:50Z
Підозрюють перелом щелепи: одразу у двох ліцеях сталися бійки між учнями
TSN
2025-02-06T13:06:58Z
На Львівщині чоловік отримав повістку і втік з ТЦК: чи уник він мобілізації
TSN
2025-02-06T13:06:51Z
Ризикує зірвати плани Усика: ексчемпіон світу кинув виклик "Новому Майку Тайсону"
24tv
2025-02-06T14:06:22Z
Промоутер Усика розповів, чи битиметься українець з африканцем, який пригрозив "вирубити" його
TSN
2025-02-06T14:06:15Z
Ексфутболіст збірної Росії Буликін потрапив до бази «Миротворця»
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T13:54:14Z
Шахтар проведе спаринг із Зімбру
Football.ua
2025-02-06T13:52:04Z
Марсело оголосив про завершення кар'єри
Football.ua
2025-02-06T13:49:29Z
"Шахтар" розпочав пошук кандидатів для заміни головного тренера Пушича – ЗМІ
ZN UA
2025-02-06T13:46:57Z
Колишня зірка Шахтаря повернувся в АПЛ: він вигравав Кубок УЄФА з "гірниками" і виступав у Росії
24tv
2025-02-06T13:30:21Z
Відомий тенісист пустився берега
Telegraf
2025-02-06T13:27:23Z
Манчестер Юнайтед підтвердив травму "хрестів" у Мартінеса
Football.ua
2025-02-06T13:22:41Z
"Як грім серед ясного неба": пропагандисти РФ ниють про новий наступ ЗСУ на Курщині – що відомо
TSN
2025-02-06T14:06:45Z
Автобус, що курсує із вокзалу до Львівської площі, змінить маршрут: схема
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T14:03:31Z
Нові випуски «Кохання на виживання» на Новому каналі та «Dizel Show» на ICTV2. Як дивилися телеканали 13–19 січня
Детектор М
2025-02-06T14:00:49Z
Трегубов оцінив втрати росіян на Покровському напрямку
Gazeta UA
2025-02-06T13:57:57Z
Змушені діяти відчайдушно: боєць ЗСУ назвав найголовніші напрямки боїв для Росії
24tv
2025-02-06T13:51:28Z
Солдати використовують віслюків в "сірій зоні", куди не можуть доїхати іншим траснпортом
Фокус
2025-02-06T13:51:28Z
В Україні у п'ятницю без опадів, вдень до 2° тепла
УкраинФорм
2025-02-06T13:49:29Z
Ожеледиця на дорогах та невеликий сніг: прогноз погоди на 7 лютого
24tv
2025-02-06T13:45:42Z
«Київавтодор» назвав реагент, який використовує для обробки доріг узимку
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T13:42:08Z
Образи Олени Зеленської: як зараз виглядає перша леді України
24tv
2025-02-06T14:06:37Z
Нацвідбір на «Євробачення-2025»: стало відомо хто з відомих українських артистів виступатиме під час фінального шоу
Детектор М
2025-02-06T14:06:33Z
Каньє Вест втратив $20 млн через «голу» сукню своєї дружини
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T13:36:31Z
Кароль, Джамала, Руслана та інші: хто з зірок виступить у фіналі нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2025-02-06T13:36:24Z
Андрій Данилко розгромив роспропагандистів за брехню про концерти Вєрки Сердючки
GlavRed
2025-02-06T13:27:58Z
Відомий радянський актор потрапив до списку осіб, що загрожують нацбезпеці України
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T13:24:58Z
Турецький TEKNOFEST запрошує винахідників до участі у конкурсах і змаганнях
УкраинФорм
2025-02-06T13:21:16Z
Манікюр на День Валентина: романтичні ідеї, які варто повторити
24tv
2025-02-06T13:21:01Z
В Австралії українці проведуть мітинг проти показу пропагандистського фільму РФ на фестивалі
Детектор М
2025-02-06T13:19:16Z
У Празі можуть створити центр для повернення українських біженців до літа 2025 року
Европейская правда
2025-02-06T14:09:47Z
Чоловіка на співбесіді попросили прикинутися Суперменом: що він зробив
24tv
2025-02-06T14:06:59Z
210 тисяч бійців у сотнях частин і підрозділів: РФ формує новий рід військ, — Сирський
Фокус
2025-02-06T14:06:53Z
Перші французькі винищувачі Mirage 2000 прибули в Україну
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T14:06:22Z
Веніславський заявив про збільшення частки військових, залучених через рекрутинг
Лига
2025-02-06T14:03:59Z
Україна отримала літаки Mirage і F-16 – Міноборони
1News
2025-02-06T14:00:26Z
Для ТЦК розроблять правила, які допоможуть "не збурювати суспільство"
Telegraf
2025-02-06T14:00:12Z
Питання примусової мобілізації жінок не на порядку денному - Веніславський
УкраинФорм
2025-02-06T14:00:12Z
Що вважається початком військової служби під час мобілізації: Верховний суд дав пояснення
Фокус
2025-02-06T13:51:57Z
Зеленський заборонив вилучення органів у загиблих військових
1News
2025-02-06T14:03:06Z
Стане набагато легше: як пережити сильну магнітну бурю
GlavRed
2025-02-06T13:54:32Z
Як схуднути без спорту: 10 правил від відомого експерта з дієтології
TSN
2025-02-06T13:36:30Z
Спеція, яка допоможе відновити м’язи після тренувань
24tv
2025-02-06T12:12:26Z
У США корови заразилися новим штамом пташиного грипу
1News
2025-02-06T12:03:10Z
Чи можна їсти лише раз на день: користь і шкода
TSN
2025-02-06T11:36:20Z
Це справді бридко: розкрили механізм поширення небезпечних бактерій між пацієнтами в лікарнях
24tv
2025-02-06T09:30:10Z
Популярний серед українців продукт значно знижує ризик передчасної смерті
24tv
2025-02-06T07:51:04Z
Що станеться з організмом за місяць, якщо кожного дня випивати по 3 л води
Gazeta UA
2025-02-06T04:57:34Z
Став дешевшим і «довшим»: як змінився держборг України з початку війни
УкраинФорм
2025-02-06T14:09:01Z
Врожай 2025 року може бути під загрозою через нестачу опадів
24tv
2025-02-06T14:06:31Z
АМКУ дозволив Київстару купити Uklon
24tv
2025-02-06T14:06:23Z
Частка електромобілів в Європі склала 1,8 відсотка від усього автопарку
AutoGeek
2025-02-06T14:03:54Z
Які підприємства отримають право на бронювання працівників
360ua.news
2025-02-06T14:03:48Z
Деяким пенсіонерам потрібно терміново звернутись до ПФУ: кому важливо пройти ідентифікацію
Политека
2025-02-06T14:00:49Z
Укренерго планує погасити борги за рахунок економії від диспетчеризації
360ua.news
2025-02-06T14:00:07Z
Збитковість «Укрзалізниці» вирішується не підвищенням тарифів, а повним реформуванням компанії – експерт
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T13:51:24Z
Не допустіть помилок у платіжках: кому варто терміново звернутися до "Нафтогазу"
24tv
2025-02-06T13:51:15Z
Новий бюджетний електромобіль Renault перетворили на пляжний багі
AutoCentre
2025-02-06T14:04:59Z
Continental представив нову шину для електромобілів
AutoGeek
2025-02-06T13:12:31Z
У Британії вкрали машину, "яку не можна викрасти"
24tv
2025-02-06T12:18:50Z
Гібрид для Ле-Мана: Aston Martin показав спортпрототип Valkyrie LMH
AutoGeek
2025-02-06T12:15:57Z
Електро-Lada для Африки: Ефіопія готується до запуску виробництва
Telegraf
2025-02-06T11:42:31Z
Богиня стилю та інновацій: найвідоміший Citroen святкує 70-річчя
Фокус
2025-02-06T11:36:02Z
Як правильно доглядати за DPF-фільтром?
AutoCentre
2025-02-06T11:25:49Z
Larte Design показала екстремальний варіант Mercedes-Benz GLE Coupe
AutoCentre
2025-02-06T11:18:48Z
Великий сімейний кросовер Volkswagen показали на перших офіційних фото
Фокус
2025-02-06T10:45:44Z
У Польщі підтримали ідею Чехії обмежити пересування "дипломатів" РФ у Шенгенській зоні
Европейская правда
2025-02-06T14:07:57Z
Рада Європи підтримала прийняття закону про відкритість комітетів Верховної Ради
Детектор М
2025-02-06T14:07:33Z
Україна готує позови проти Росії: в чому причина
TSN
2025-02-06T14:06:51Z
Трамп заявив, що Ізраїль міг би передати Газу США після завершення бойових дій
Европейская правда
2025-02-06T14:06:34Z
Застряг на довго: прокуратура Франції розповіла про майбутнє Павла Дурова
24tv
2025-02-06T14:06:25Z
У РНБО відреагували на так звані "мирні плани", про які пишуть ЗМІ
TSN
2025-02-06T14:06:20Z
Зеленський придбав будинок Гітлера за $14,2 млн? ЦПД попереджає про фейк
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T14:06:19Z
Меркель не бачить своєї вини в міграційній кризі та зростанні рейтингу "АдН"
Европейская правда
2025-02-06T14:06:05Z
Хто і коли представить мирний план Трампа: Келлог розкрив деталі
GlavRed
2025-02-06T14:03:44Z