Доставка вантажів, евакуація поранених, мінування і навіть участь у бойових завданнях як засіб вогневої підтримки — це далеко не повний перелік того, на що спроможні наземні безпілотні роботизовані комплекси на передовій.
Про те, як замість людей і допомагаючи людям працюють на фронті наземні дрони, АрміяInform розповів військовослужбовець 25 окремої повітрянодесантної Січеславської бригади Десантно-штурмових військ Збройних Сил України Андрій з позивним «Дайс».
«Таргани» найулюбленіші, тому що універсальні
Наземні дрони «Тарган» — улюбленці Андрія. Подібно до комах, які дали їм назву, ці дрони витривалі, живучі, високопрохідні та можуть за потреби стати практично всюдисущими. А також вони універсальні та виконують найрізноманітніші функції.
— Це наші найулюбленіші універсальні наземні роботизовані комплекси. Прохідність, ціна, дуже проста конструкція, яку можна модифікувати, дуже універсальна база, — наголошує військовий.
Найпростіший спосіб використання «Таргана» — доставка вантажів на передову. Там, де небезпечно використовувати іншу техніку, тим більше йти бійцям, «Тарган» може стати незамінним.
— Вони можуть перевозити на собі до 200 кілограмів. Для виконання логістичних завдань використовуємо саме таких «Тарганів». А є ще «Тарган 3К» — він набагато більший і може подолати більшу дистанцію, працювати за гірших умов. Наприклад, він може навіть евакуювати якісь наземні одиниці чи повітряні дрони, що впали, — розповідає «Дайс».
Загалом, наголошує Андрій, використання наземного дрона обмежене лише фантазією розробників та операторів. Наприклад, в найближчому майбутньому «Тарганів» планують використовувати як платформу для доставки FPV-дронів, які зможуть стартувати якомога ближче до ворожих позицій без жодного ризику для пілота.
Для «Таргана» з «Шаблею» потрібні два оператори
На «Таргана» можна також встановити дистанційно керований бойовий модуль «Шабля», за допомогою якого здійснюють вогневе подавлення ворога.
— Тут ви можете бачити дрони з різними модифікаціями, зокрема зі встановленими на них турелями, які називаються «Шабля». Вони можуть по-різному використовуватись саме на лінії бойового зіткнення, — розповідає «Дайс».
Для керування таким комплексом, який має назву «Терміт», потрібні два оператори. Один із них керує рухом дрона, другий — веде вогонь.
— Один керує зі стімдеку контролера самою «Шаблею», тобто вогнем і наведенням, а інший оператор керує самим дроном, — пояснює Андрій.
Ці системи вже встигли випробувати в бойових умовах, однак розповідати про всі деталі їх застосування поки що не можна. До того ж, упевнений військовий, найзухваліші операції «Тарганів» з «Шаблями» ще попереду.
Наземні дрони-камікадзе вже існують, але потребують вдосконалення
Ще один можливий спосіб застосування наземного роботизованого комплексу — підрив ворожих укріплень за допомогою встановленого на дрон вибухового заряду.
— Ми використовували дрони також як камікадзе. Якщо нам потрібно було повністю знести якісь ворожі укріплення, тоді ми використовували один з дронів, який мав назву «Ратель», — розповідає Андрій.
Зараз дрони цієї модифікації вже не створюють. Попри те, що вони показали себе доволі непогано, ті наземні роботизовані платформи потребували вдосконалення.
— Кожна модель створюється під свою окрему задачу. Наприклад, якщо це дрон камікадзе, потрібно зменшити вагу самого дрона та збільшити масу вибухівки, яку він спроможний нести. Тому нам як військовим, які вже мають досвід роботи в цій сфері, потрібно постійно доробляти, переробляти, модифікувати наземні роботизовані комплекси, — пояснює Андрій.
Якось «Тарган» навіть «Вампіра» врятував
На основі бази «Таргана» можна створити також роботизований комплекс, призначений для евакуації поранених бійців. Можуть такі дрони вивозити із «сірої зони» також і своїх пошкоджених механічних «побратимів» — як наземних, так і повітряних.
— Ми намагаємось рятувати наші дрони від пошкодження. Для цього ми використовуємо модифіковану платформу, яка має здатність підтягнути до себе дрон чи якимось способом його схопити, — розповідає «Дайс».
Так, «Тарган» зміг врятувати важкий гексакоптер Vampire, який російські окупанти з переляку називають «Баба Яга». Відео з порятунком важкого нічного повітряного бомбера завірусилося в мережі.
Така евакуація, наголошує військовий, є справжньою спецоперацією, яка потребує точних розрахунків та роботи досвідчених інженерів та операторів дронів. Адже лише кваліфіковані фахівці спроможні врахувати всі нюанси і зробити точні розрахунки, а потім зробити те, чого ніхто ніколи ніде раніше не робив.
«Таргани»-мінери
На одному з «Тарганів» встановлено спеціальну мінувальну систему, як дозволяє перевозити та встановлювати протитанкові міни.
— З нього встановлюються міни, після чого дрон залишає місце виконання завдання, — пояснює «Дайс» принцип роботи «Таргана»-мінера.
У такий спосіб дрон-сапер дозволяє не піддавати небезпеці військовослужбовців, беручи на себе не лише доставку, але і встановлення мін.
— Розробники «Таргана» запевняють, що він може проїхати 20 кілометрів, але ми проїжджали набагато більше. Все залежить від модифікації дрона, ваги, яку він везе та якості батарей. Ми можемо встановити якісніші батареї на нього, і він буде «жити» довше, їхати далі та виконувати більше бойових завдань, — пояснює «Дайс».
Для дронів найбільше не вистачає… людей
Для подальшого розвитку наземних роботизованих комплексів зараз найбільше не вистачає кваліфікованих фахівців.
— Якщо ви дійсно маєте навички, просто приходьте до нас, ми знайдемо вам місце там, де ви зможете втілити всі ваші технічні фантазії та робити дуже неприємні для росіян речі, — жартує Андрій.
Він запевняє, що, за бажання й уміння навчатися, опанувати фах оператора наземного дрона може кожен, хто докладе належних зусиль. Сам він перевівся з піхоти до інженерно-саперного підрозділу, в якому були наземні роботизовані комплекси.
Навчившись керувати «Тарганами» та здобувши досвід використання наземних дронів на лінії бойового зіткнення, нині він передає свої знання, вміння та навички іншим бійцям.